Van Scheyndel debuteert in Canadese wedstrijden TRIP IS FINANCIEEL WAAGSTUK Beethoven typisch blanke muziek Kleurlingen geweerd van concours SPORTPROGRAMMA Mogelijk volgend jaar nieuw transfersysteem VRIJDAG 10 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 SUSKE EN WISKEs LUCKY LUKE; (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vanmorgen vroeg stapten drie Nederlandse zwemcoryfee- ën in het vliegtuig om de komende weken in Canada niet de beste lange afstandzwemmers ter wereld uit te ma ken wie in 1970 de officiële wereld kampioen wordt. Coach Herman Wil- lemsc en zijn pupillen Johan Schans en Jan van Scheyndel hopen tegelijkertijd een aanslag te kunnen doen op de rijkelijk met dollars gevulde prijzenpot, die de zwemmers na elke succesvolle finish bij de diverse wedstrijdcomité's kunnen afhalen. Hij werd het vorig reldkampioenschap verrassend tweede achter de Argentijn Horacio Iglesias. de goedkarper uit Parana. „Misschien", voorspelde de altijd optimistische Wil- lemse aarzelend, „komt er dit seizoen een nog beter resultaat uit de bus". Jan van Scheyndel, de Haagse ka naalbedwinger van het vorig jaar, zal in Noord Amerika zijn debuut maken in het daar o zo populaire marathon- zwemmen. Hij heeft zaterdag 18 juli in Quebec met een nog onbekende partner ingeschreven voor de 24 uurswedstrijd op het mèer van Latuc. Andere lange afstandsevenementen waaraan hij zou deelnemen, worden gehouden in Hamil ton (10 mijl), Roberfal (28 mijl) New Port (25 mijl) en Shikoutimi (26 mijl). Het Nederlandse gezelschap blijft in totaal voor een periode van ongeveer anderhalve maand van huis. Bevreesd Zijn nieuwsgierigheid om te weten hoe het er in Canada aan toe zal gaan kan de zwemprofessional van V.R.A. maar moeilijk voor zich houden. Uit zijn enthousiast betoog is dan ook op te maken, dat hij niet zo bang is voor de grote afstanden, die overigens veel lan ger zijn dan in juni tijdens de Interna tionale Wedstrijd op de Maarsseveense plas moest worden afgelegd. (Van Scheyndel viel toen uit door maag krampen). ,.Ik heb in het verleden vol doende bewezen, dat ik de uitgestippel de afstanden aankan- Echt opzien tegen Canada doe ik dan ook niet. Wel ben ik enigszins bevreesd voor de temperatuur Forse nederlaag waterpolojeugd ROTTERDAM Het Nederlandse walcrpololcam heeft gisteren in de fi nalepoule van de Europese jeugdkampi oenschappen waterpolo in Rotterdam een forse nederlaag van 61 geleden tegen de Westduitse junioren. De Ne derlanders reikten lang niet naar de vorm die ze tegen Rusland hadden ge- De balbehandeling was matig, het plaatsen en het afdekken slecht. Na drie perioden had Duitsland al een voorsprong van 40 door doelpunten van Horst Killian (2x) en Dröge en Becker. Rudi Selbeck scoorde voor Ne derland, waarna weer Killian en Dröge de stand op 61 brachten. Het protest van de coaches Bultman en Ouwerkerk tegen het onrechtmatig inkomen van de uit het water gestuurde Hans Joachim Roth werd door de jury van appèl afgewezen. Eerder op de dag had Ne derland gelijkgespeeld legen Spanje (55). West-Duitsland dat ook Rusland verrassend met 6—5 versloeg leidt in de finaleploeg (met 5 punten uit drie wed strijden) voor Spanje met vier punten, Rsuland met 2, Hongarije, Italië en Nederland elk met twee punten. Overige uitslagen: Italië-Hongarije 4—3, Italië-Rusland 57, Spanje-Hon- garije 44. Verliezerspoule: Groot-Brittannië- België 9—3. Polen-Tsjecho-Slowakije 3—7. Scheyndel rust Het zoveelste lange- afstandskarivei van het water. Wanneer die hoger dan I reld die hun 15 graden is en de kans daarop is vaak ten. „Je moet groot, zwem ik nooit zo soepel. Warmte kan ik nu eenmaal moeilijk verdra- Eind augustus wanneer de Neder landse delegatie naar Europa terug keert, wil van Schyendel zich gaan prepareren op een nieuwe stunt. Hij zal dan in de eerste helft van september, als eerste Nederlander een poging wa gen om het kanaal heen en weer af te leggen. Een uiterst riskante onderne ming. waarvan de Hagenaar zelf weet. dat hij misschien niaar één procent kans van slagen heeft. Honderden zwemmers hebben het door de jaren heen al geprobeerd, maai er zijn slechts twee mensen in de we lnemen verwezenlijk ten. ,.Je moet zo ontzettend veel geluk hebben", meent Van Schyendel. „Het is haast bij voorbaat een verloren zaak. Maar toch wil ik het een keer in mijn leven proberen". De trip naar Canada is financieel gezien een waagstuk. Een sponsor is niet bereid gevonden het garantiebe drag neer te tellen, dus heeft Jan van Scheyndel alle risico's maar voor eigen rekening genomen „Zwemmen heeft me altijd veel geld gekost. Door dit bedrag laat ik me nu ook niet afschrik ken" was zijn laconieke reactie. Als alles meeloopt en Van Scheyndel kan bij de eerste vijf in de wedstrijd eindi gen kunnen zijn reiskosten met het ontvangen prijsbedrag net betaald wor- Tips voor Alkmaar (Van onze paardesportmedewerker) ALKMAAR Aan de vooravond van de Derby op Duindigt voor de Volbloeds de Sweepstakes voor de dravers te Groningen heeft Alkmaar zaterdaga vond een programma van negen dra verijen, waaronder een draverij voor 2- jarigen. Voor het internationale nummer kwamen zelfs zoveel inschrijvingen bin nen dat deze draverij in twee afdelin gen moest worden gesplitst. In de twee de afdeling zal Goudplevier S starten met K. Woudstra, die onlangs op Duin digt tegenviel maar op hel Alkmaarse ovaal reeds verschillende goede verrich tingen heeft getoond. Hem kan hier de zege moeilijk ontgaan, hoewel toch op goede tegenstand moet worden gere kend van de zijde van Dox van Rood en Noot, die woensdagavond te Aduard met zijn nieuwe trainer Jan de Leeuw- zegevierde. De eerste start is om 5 uur. Onze voorspellingen luiden: 1 Dutch Evern-prijs autostart Intrest Scott P, Honnete, Hanover Shoe. 2 Aardbeien-prijs 1200 m. autostart Juno Buitenzorg, Judy Buitenzorg, Jeri- 3 Moulin Rouge-prijs Ina Song, Is land Queen, Ina Z. 4 Zoete 'Fransjes-prijs le afd. Foxtrot, Filetle Six, Erica. 5 Toekomstbeker amateurrijder* Goudvos Heny, Flevo, Edelvalk S. 6 Beverwijk-prijs Hadewych, Hanny, Hamran 7 Zoete Fransjes-prijs Goudplevier S, Dox van Rood en Noot, Brun Beer. 8 Mizzie Schindler-prijs autostart Ho rizon d'Or, Galatea, Helma W. 9 Amazone-prijs autostart Hansi Bui tenzorg, Faxila J, Freule. Apartheid in Zuid-Afrika (Van onze correspondent) KAAPSTAD Vier jonge niet-blanke Zuidafrikancn mogen niet deelnemen aan een Bcethovenconcours in Zuid- Afrika. Het verbod komt van de Zuidafrikaanse radio-omroep. Volgens deze organisatie is Beethovenmuziek alleen voor blanken. Een woordvoerder van de omroep legde uit waarom de niet-blanke musici waren uitgesloten: „Elk ras levert de beste uitvoering van haar eigen werken. Daarom houden we ver schillende muziekconcoursen voor di- ssengroepen. Het Beethoven- word' georganiseerd ter ge legenheid van de 200ste verjaardag van diens geboorte Dit nieuwe apartheidsgeval komt na de uitwijzing van acht Chinese babies uit een kinderbewaarplaats in Port Elizabeth eerder deze week. Zij woon den in een „blanke wijk". Dit voorval heeft sindsdien de omvang van een nationaal schandaal aangenomen- Een woordvoerder van het ministerie van gemeenschapsontwikkeling heeft nu ontkend dal een vergunning voor de baby's is geweigerd De verzorgster van de kinderen had die aangevraagd en daarop in het begin van deze week een ontkennend antwoord gekregen. De weigering wordt algemeen als een „be9luursblunder" beschouwd. De mi nister van Gemeenschapsontwikkeling is de enige man die over deze zaak uiteindelijk een beslissing kan nemen. „Zo vlug de omstandigheden dat toe laten". aldus een woordvoerder, „zal de minister er een verklaring over uit- Rosewall in halve f inales toernooi IT ales J NEWPORT John Newcombe en Ken Rosewall, de finalisten van Wimbledon, I hebben zich geplaatst voor de hal/ve finales van hel toernooi van Newport in Wales. Uitslagen heienenkelspel: kwartfinales: Ken Rosewall (Austr.)—Mark Cox iG.B.) 10—6. 9—7: John Newcombe (Austr.)—Gerald Bettrick (G.B.) 9—7. 6—3; Nicola Pilic (J.-Sl I —Cliff Drvsdale (Z.-A.) 6-1. 2-6. 6—4: Owen Billiton neemt Betondak over DEN HAAG (ANP) De directie tn de naamloze vennootschap Betondak, ?n van de bedrijven van de Billiton My., Arkel, produccnte van hoogwaardi ge betonproduklcn, heeft een reeks be kingen gevoerd met de directie Wemans' Beton n.v„ die hebben geleid stgenoemd be kijf. N.V. Betondak heeft vestigingen te Arkel, Gorinchem en Eindhoven. Het 'edrijf is gespecialiseerd in de produlc- ie van voorgespannen palen, buizen en lonstructie-elementen, alsook betonnen •vand-en dakplaten. Het telt ruim vijf- londerd werknemers, waarvan het me de bedrijven te Arkel werk zaam is. Met de overname is een bedrag an tien miljoen gu iéid. Superbegroting in Duitsland (van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft de begroting voor volgend jaar gepresenteerd. Met ruim 100 miljard gulden is dit de hoogste begroting uit I de geschiedenis van het land. Vergele ken met vorig jaar beloopt de toename 12 pet. Minister van financiën Möller deelde op een persconferentie mee. dat de re gering de laatste twee jaar had gepro- j beerd de grootst mogelijke zelfbeheer sing aan de dag le leggen. Op de lange duur was dat echter niet mogelijk ge- bleken zonder de econmische groei en i de produktiviteit in gevaar te brengen. Op de nieuwe begroting geeft de post onderwijs een toename van 43 pet te zien, terwijl woningbouw en stadsont wikkeling met 35 pet. geslegen zijn. i DEN HAAG Van KNBV-zijde is ingenomen niet de oplossing van de „zaak-Muller. „Het is prettig", aldus de heer J. Huijbregts van het seetiebcstuur betaald voetbal, „dat we een minnelijke schikking lussen beide partijen hebben kunnen bewerkstellin gen voordat de zaak in de arbitrage- comraissie zou worden behandeld. We hebben eerst gehoord wat de problemen bij de betrokken partijen waren. Daar- PARIJS De Franse heren atletiek- ploeg, die woensdagavond na de eerste dag van de wedstrijd tegen de Verenig de Staten, misschien gehoopt had op een verrassende overwinning, is giste ren bedrogen uitgekomen. De Amerika nen, die na de eerste dag een achter stand van zes punten hadden (5650), toonden in het Stade de Colombes aan nog steeds tot de allerslerksten te beho ren. Frankrijk verloor uiteindelijk nog 117—94. Hoogtepunten van de tweede dag wa ren de 400 meter, de 110 meter horden en de tien kilometer. Op de 400 meter noleerde Wayene Collett (VS) met 44.9 sec. de beste seizoenprestatie. De 21- jarige Collett versloeg de Amerikaanse kampioen John Smith (45) en Jean Claud Naliet, die woensdag de 400 me ter horden won in de nieuwe Franse recordtijd van 48.6 sec, mag zich nu ook nationaal recordhouder op de 400 meter noemen. Naliet liet een tjjd van 45.5 afdrukken. Op de 110 meter horden kwamen de Amerikanen Hill en Walker beiden in 13.3 seconden over de streep. Zij werden echter gesteund door een rugwind van drie meter per seconde. Op de 10.000 meter bleven de vier lopers tot de laatste 200 meter vlak bij elkaar. De wedstrijd werd in de eind sprint beslist. Ken Moore (VS) won in 28 minuten en 47.6 sec. Zijn landgenoot Bjorklund. die vierde werd. had een achterstand van slechts 2,8 seconde. DEN HAAG Van 10 tot 14 juli zal een Nederlandse wieler-amateurploeg deelnemen aan de Ronde van Bohemian i in Tsjecho-Slowakije. De ploeg, die on der leiding slaat van de heer M Bos uit Assen, bestaai uit: Wim Prinsen (Hank). Luigi Westrus (Amsterdam), Karei Del Nov (Nijswiller), J. Adriaans i (Haps). Gerrit Kneteman (Amsterdam), j Voor de 100 kilometerploegentijdrit die op 12 juli in Berlijn zal word den. zijn de volgende renners aangewe zen: Fedor den Hertog (Ermelo). Tino Tabak (Egmond aan Zee), Frits Schür (Hooge/.and). Ad Duyker (Beverwijk). I Ploegleider is Joop Middelink. 1 loliday on Ice koopt Weense IJ srevue NEW YORK (AP) Morris Chalfen. de miljonair, die president van Holiday on Ice is is in principe overeengeko men de Wiener Eisrevue te kopen, zo heeft zijn medewerker Alvin Grant donderdag meegedeeld. KEN ROSEWALL B. STOVE RONDE VERDER DUSSELDORF Betty Stöve heeft zich gisteren geplaatst voor de halve finales van het-, internationale tennis toernooi van Dusseldorp. De Rotterdamse speelster versloeg de Westduitse Jara Kunstfeld in drie sets: 63, 46, 61. Tot de overige halve finalistes behoren Helga Hösl en de Zuidamerikaanse Frorella Bonicelli (Peru). BOKST1TEL VOOR BOSSI I MONZA De Italiaan Carmelo Bos- i si is gisteravond in Monza wereldkam- i pioen boksen in het zwaarwelterge- wicht geworden. Hij versloeg titelhou- I der Freddie Littls (V.S.) op punten. I Duel Go Ahead K Spakenburg wordt overgespeeld DEN HAAG Het sectiebestuur za terdag amateurvoetbal heeft besloten de op 13 juni gestaakte wedstrijd tussen Go Ahead K en Spakenburg, waarbij een plaats in de eerste klasse de'inzet vormde, voor de resterende speeltijd ophieuw vast te stellen. De wedstrijd werd na 27 minuten gestaakt bij de stand 10 in het voordeel van Go Ahead. Bij de hervatting van de wedstrijd, die op 15 juli zonder publiek wordt gespeeld, zal men uitgaan van de be reikte 10-stand terwijl Go Ahead slechts met tien spelers (inclusief de doel verdediger) mag uitkomen aange zien de speler J. v. Keulen (Go Ahead) in verband met de gebeurtenissen op 13 juni door de strafcommissie za terdagvoetbal is geschorst. In de resterende speeltijd van de wedstrijd zal scheidsrechter Postma op nieuw de leiding hebben. Zeiler v. d. Eist in Ierland tweede DUBLIN De Utrechter Hans van der "1st is woensdag tweede geworden in de derde wedstrijd voor het Europese kampioenschap finjollcn, dat bij Dublin wordt gehouden. De Zweed Thomas Lundquist, houder van de wereldtitel, boekte zijn tweede zege. Hij staat tevens eerste in de algemene rangschikking. Van der Eist is vijfde. Uitslag van de derde race: 1. Lund quist (Zw.), 2. Van der Eist (Ned.), 3. Liljegren (Zw.), 4. Meir (O. Did.) en 5. Mai (W. Did.). Algemene rangschikking: (met af trekking van slechtste resultaat van de drie wedstrijden) 1 Lundquist 0 pnt: 2. Liljegren 5.70 pnt; 3. Kuhweide (W.Dld.) 16.05 pnt: I Maury (Fr.) 17 00 pnt; 5.1 Van der Eist 19.00 pnt. De heer Huybregts vond het om een eventuele herhaling in de toekomst van een dergelijke transferzaak te voorko men, niet nodig om de zaak tussen Holland Sport en Ajax te toetsen in de arbitragecommissie. „Het ligt in de lijn der verwachtingen met ingang van het seizoen (19711972 een nieuw trans fersysteem in te voeren, waarbij derge lijke moeilijkheden niet meer' kunnen ontstaan". Nadere mededelingen over het nieuwe systeem kon de heer Huij bregts nog niet verstrekken. „Er wordt hard aan gewerkt. Reeds verschillende keren zijn' de betrokken organisaties, KNVB, FBO en WCS, voor besprekin gen bijeen geweest. Ik heb goede hoop dat volgend jaar het nieuwe transfer- reglement van kracht kan worden". ZWITSERSE SKIëR VERONGELUKT PONTRESINA De Zwitserse skiloper Fritz Stuiissi (25 jaar) heeft een dode lijke val gemaakt in de Alpen van Grisons. Stüssi, die deel uitmaakte van de nationale Zwitserse skiploeg, fungeerde als gids en is bij een beklimming in de omgeving van Albigna in een ravijn gestort. Hij werd daarbij ernstig aan bet hoofd gewond en stierf binnen en kele ogenblikken in de aanwezigheid Ruiter Saywell won G. P. van La Baule LA BAULE De Engelsman Mi chael Saywell heeft woensdagavond de grote prijs van La Baule op Hide Away gewonnen. Hij was de enige ruiter die het par cours dat 12 hindernissen telde, foutloos aflegde in de tijd van 184,3 seconde. De oud-wereldkampioen, de Duitser Han Günther Winkler, eindigde als zesde. De Fransman Janou Lefebvre reed met Rocket in 157,5 seconde het snelste par cours, maar hij maakte acht fouten. Spiegler op proef bij West Ham United TEL AVIV Mordechai Spiegler, aanvoerder van het Israëlische voetbal elftal, zal zondag naar Groot Brittan- nië vertrekken voor een proefperiode van een maand bij Weslham United. Spiegler zal tijdig in Israël terug moe ten zijn voor de eerste training van zijn club op 9 augustus.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11