Ik reed voor het publiek tour de fianee'Tü „ANIMO VOOR VIERDAAGSE DAALT NIET" Deonaantastbaremag zelf zijn jaarsalaris invullen Superieure Merckx na vijfde ritzege: OPVALLENDE AFDALINGEN Aanbod Italiaanse fabriek DE TOUR MORGEN Ton r tableau Marsleider Van Dongen: Weer beelden van Tour I DONDERDAG 9 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DOOR PETER HEERKENS GRENOBLE Het boeiende van de twaalfde Tour etappe zat hem niet in het overigens statistisch interes sante feit, dat het Eddy Merckx' vijfde ritzege was en ook niet in de volgende bijtende nederlaag van het peloton, maar in de rol die de cols speelden. De meest spectaculaire ontdekking van de dag was de ervaring, dat niet de beklimmingen gebruikt werden om op te vallen, maar de afdalingen. Eddy Merckx loste een stel collega's in de lange duikvlucht van de Col du Granier om met 1.35 min. voorsprong op Zubero te winnen. Rini Wagtmans greep de afdaling van de Col de Porte aan om een achterstand van bijna drie minuten goed te maken, een tiental collega's voorbij te stuiven en een Merckx, niets aan het toeval over latend, testte er de krachten van de concurrentie. Hij kreeg Zoetemelk mee, Pintens en Gosta Petterson, in deze volgorde achter hem geklas seerd in de algemene rangschikking. Twee kilometer verder haalde het peloton hem terug, maar Merckx de eerzuchtige probeerde het op nieuw. Zoetemelk en Pintens reageer den attent, Gosta Petterson bleef in de groep hangen, maar zonder ern stige gevolgen, want het leidende ploegje werd snel achterhaald. Nog had Merckx er niet genoeg van. Na 107 kilometer dwong hij met speels gemak zijn tegenstanders tot nieuwe inspanningen. plaats te winnen in het algemeen klassement. Gisteren bleken de beklimmingen alleen maar goed om zwakkere broeders te lossen, de groten voor zover daar nog sprake van is in de schaduw van Eddy Merckx haalden nagenoeg samen de hoogste punten om zich in de afdalingen uit de wielen te laten rijden. Daarmee voegde de superieure Belg een voor het peloton veeg teken toe aan zijn klassekwalificatie en benadrukte Rini Wagtmans zijn groeiende vorm en het merkwaardige verloop van deze rit: een slag in de afdalingen. Eddy Merckx zette die in tijdens zijn laatste kilometers van de uitloop van de Col du Granier, het springplankje naar de Cucheron. Hij had er toen al een uiterst actieve dag opzitten met welgeteld drie demarrages, waarvan de eerste na 100 km kwam. kwa voor een: Zoete melk, Petterson. Pintens, Janssen, Pou- j lidor, Van Impe, Wagtmans en tenslotte zat het hele peloton weer aan het gouden wiel. Behalve, en daar kreeg Merckx nog even last mee. de Italiaan Mori, die stiekem langszij wipte, toen de aansluitingen tot stand kwamen en i met tien seconden voorsprong op de Col de Plainpalais arriveerde. In de afda ling won hij er wat bij en dat inspi reerde Rini Wagtmans zo, dat hij zich j als een steen naar beneden liet vallen om in recordtijd Mori te achterhalen Nerveus ging het peloton hem achterna. Merckx voorop, er groeide een slgvige kopgroep, maar de achterblijvers wisten de schade te herstellen. En -zo kon het gebeuren, dat na twee Cols de tourka ravaan, op wat geloste renners na. nog steeds samen was. Maar op datzelfde punt ook, de voet van Granier (eerste categorie), sloeg de eensgezindheid uit elkaar en verbrokkelde het peloton tot mootjes met een stevige kop van onge veer 40 coureurs. Een van hen, Andres Gandarias, legde de basis voor Merckx' volgende triomf door twee kilometer in de beklimming te demarreren en tien seconden te pakken. De kopgroep kreunde onder het geweld om de iemand ontevreden is, weet ik het niet meer. Ik hoop dat ik er iedereen een plezier mee heb gedaan Bijna 15 kilometer moest Merckx knokken om de felle Spanjaard te ach terhalen. ,,Dat kostte me een geweldige inspanning". In zijn eentje joeg Merckx tegen de Cucheron op, om in de afda ling zijn prooi te pakken en meteen weer los te laten. Na de grootmacht in het eerste peloton, reed Merckx nu ook in de afdaling weg van Gandarias. Hij bestormde in een stijlvolle solo de Col de Porte en gleed als een ware kampi oen Grenoble binnen. Achter hem een uiteen gevallen peloton, met als trotse vaandeldrager Rini Wagtmans, die op het hoogste punt van de Porte nog ver achter lag (,,Ik ging twee keer water halen bij de ploegleiderswagen en daardoor verloor ik zoveel"), maar zo veel goedmaakte, dat hij zich in het eerste groepje achter Merckx kon nes telen. Een opzienbarende prestatie van Wagtmans. een tekenend beeld van de waarde die de bergen gisteren hadden. ,,Was ik iets sneller weggegaan, dan had ik misschien Merckx nog kunnen inlopen", verkondigde Wagtmans. ..Maar ik zat ook wat te herstellen van de inspanningen, want die vier Cols had den me goed gesloopt. Was ik fris op de top gekomen, dan zouden mijn kansen stukken beter hebben gelegen". met de „vedette (Belg.. Cools) Ploegenklasseuient 18.17,36: 5. Cools 18.20,10, 12. VlS' Algemeen klassement Cools) 31.2»; 5. Poultdor (Fr., Caput) 1 Zlllolt (II., Drlessens) 12.15; iva| (Ned., Vissers) 12.21; 8. Galdos (Sp., j 18.04; 19 Schiavon (11.. Pezzi) 18.20; 20. sen (Ned., De Aluer) 11.22; 2!. Gand (Sp., Langarica) 18.47; 22. Panizza (It.. 19.11, 23. schleck (Lux., De Muei) 31.07 v. d. Vleuten Ned., Vissers) 21,34; 26, Go (Sp, Langai iea) 36J/U 26. Vianeu ^(l't Peters» 49.26; 72. Van Katwijk (Vissers) 80. Zoontjens (Peters) .78,38; 87. Bei (Schotte) 1.03,35; 99. Ollcnbros Vissers) 1. ino. Rentmeester (Vissers) 1.26.40; lis. jam^i<Pct«s> 1.33.52; los. Hoogerhelde Algemeen Ploegenklassement Pun tenklassement Bergklassement elg.) 45; 3. Zubero (Sp.) pni.; 2. Merck >n Van' R.vckegher Spanjaard te achterhalen. Met 45 se conden voorsprong bereikte hij hel hoogste punt van de Granier, die dooi de slijtageslag in de voorhoede de ge nadeklap voor de mindere betekende. Ze verlóren er veel minuten. De winst van Gandarias werd hun verlies en daarin deelde ook Eddy Merckx enigszins, die eerst genadig toestond, dat de voorsprong opliep, maar zich toen zo intensief met de zaak bemoeide dat hij andermaal imponeerde met zijn mees terschap. Waar het peloton treuzelde om achter de vluchter aan te gaan. sprong Merckx zelf. In de afdaling van de Granier, reed hij met het grootste gemak zijn collega's uit het wiel en opende verbeten de jacht op de in het Gebruikelijk beeld in de Tour. Eddy Merckx aan de kop van het peleton. Vijfde van rechts Rini Wagtmans. die met Merckx een opvallend gebruik zou maken van de af dalingen. ,.Ik deed het dan ook niet voor hem" zou Merckx in Grenoble verklaren „maar voor hel wielerpubliek. En mis schien is het nou ook wel niet goed. Ik heb dit gedaan, omdat ik meende, da, het van me verwacht werd. Men wi Merckx op zijn best zien, wel, mei heeft z'n zin gekregen. Als er nou noj DOOR JEAN NELISSEN GRENOBLE In Grenoble vierde Eddy Merckx, „de onaan tastbare" zoals Jacques Goddet hem noemt, zijn vijfde etappezege in de Tour. Geheel alleen, zoals dat bij zijn status hoort, legde hij op de wielerbaan op het olympische emplacement de laatste ronde af. Pas meer dan anderhalve minuut later bereikte de eerste van de verslagenen de baan. De anonymi zijn er nu aan gewoon geraakt vernederd te worden. Zij kla- I gen zelfs niet meer. Tevreden zijn met de troostprijzen heet het. Want er is geen alternatief. Merckx blijft elke dag Merckx. daarmee aan deze Tour en aan de geschiedenis van de wielersport een nieuwe demensie toevoegend. Want hoe i was het vroeger in de dagen van Faus- 1 lo Coppi? Als de Alpen naderden legde j de ploeg van de ..Campionissimo" de wedstrijd stil. Coppi moest rusten voor zijn greep naar de macht. In de be schutting van het peloton gleed Fausto naar zijn domijn. de bergen. Maar Merckx kent geen rust. In de aanloop naar de cols woekerde hij met zijn krachten. Elke etappe controleert hij persoonlijk het peloton, neutraliseert hij vluchtpogingen, put hij zich uit in urenlange solo's in gezelschap van soms een paar renners die in de zuigkracht van zijn wiel een forse klim in het algemeen klassement maken. Er zijn er nog maar weinigen die er iets van begrijpen. Heeft de man dan nooit een slechte dag? Waar ligt het eind van zijn Geen wonder dat wie reclame wil maken voor zijn produkt door de wie lersport. vecht voor de handtekening van Eddy Merckx. De verbintenis van Merckx met Faemino loopt het eind van dil seizoen af. Merckx heeft nu een fantastisch aanbod gekregen van de Italiaanse ijskastenfabriek Ignis, die drie jaar geleden de wielersport verliet en nu met een geheel nieuwe ploeg en met Merckx wil terugkeren. Ignis heeft Merckx een blanco cheque in de han den gestopt waarop hij zelf zijn jaarsa laris mag invullen. Het nieuws lekte uit aan de directeur van Faenino. Ernesto Valente. die zich niet bij de huldiging van Merckx na de Giro had laten zien en ook geen belangstelling had getoond toen eerst Merckx en daarna zijn ploegmakker Zilioli in de Tour de gele trui veroverde, nam ijlings het vliegtuig naar Brussel vanwaar hij enige dagen de Tour volgde en lange gesprekken voerde met de Belg. Het resultaat van die besprekingen is niet bekend ge maakt. Vast staat nu wel dat Merckx jaarsalaris hét komend seizoen" meer dan hel kwart miljoen dat hij nu heeft, zal bedragen. Slechte dag De „onaantastbare" nam gisteren dus weer verder 8fstand. Joop Zoetemelk verloor di ie minuten en een seconde. Georges Pintens zelfs 8 minuten en 41 seconden en Gosta Petterson 2 minuten en 7 seconden. Betekent dit dat de jeugd een inzinking doormaakt? Zoete melk: ..Ik heb Merckx wel zien gaan. maar ik had een slechte dag en wat interesseert het mij of ik tweede wordt op tien minuten of op een half uur. Het gaat mij om die tweede plaats, die zal ik verdedigen. Dat zal ook mijn tactiek in de komende dagen zijn: Georges (Van i speciale verslaggever) NIJMEGEN De Nijmeegse Vierdaagse het massa-evene ment voor de wandelende natuur liefhebbers /al over veertien dagen ongeveer duizend deelne mers minder tellen dan het vorige seizoen. Majoor Van Dongen, de bedreven marsleider, vindt deze lichte achteruitgang heslist niet I verontrustend. Hij beweert het tegendeel van wat men zou ver- I wachten. „Als u alle factoren bij elkaar optelt, geloof ik, dat het enthousiasme voor de wandelsport het laatste jaar is toegenomen. Hel burgerlijk aandeel is namelijk i aanzienli jk gestegen. Alleen een paar militaire detachementen uit het buitenland hebben door enkele onvoorziene omstandigheden ver stek moeten laten gaan. Het vol gend seizoen willen ze echter graag weer deelnemen". De militaire belangstelling is over de hele lijn beslist niet tanende. Majoor Van Dongen: „Dit jaar starten ook en kele nieuwe detachementen in de vier daagse. Uit Joego-Slavië en Argentinië bijvoorbeeld. Voor het eerst komen ook de Italianen van hel vermaarde ,.Berg- liarie-detachement" naar Nijmegen. Zij zullen onherroepelijk een speciale at tractie gaan vormen". Het bestuur van de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding acht de ontwikkeling van de laatste maanden in zekere zin zelfs gunstig. „Wij waren echt een beetje bang voor de parcour- sen. Wanneer een horde van 14 000 mensen in beweging komt, kan er van alles gebeuren. De wegen rond Nijme gen zijn erg smal". Verwacht wordt dat het lichtelijk uitgedunde wandellegioen het volgend seizoen weer snel zal .uit breiden. Majoor Van Dongen: „Als u weet hoeveel mensen de laatste seizoe nen ln het buitenlahd meedoen, dan schrikt u. Dat aantal loopt ln de dui zenden. Ik deed laatst in Bern aan een tweedaagse koers mee. Daar wandelden ongeveer 000 Nederlanders. Bovendien nam de Nijmeegse; vierdaagse na de oorlog een vrijwel unieke positie in. Die situatie is inmiddels veranderd. Ook het buitenland organiseert tegenwoordig veel wedstrijden. Het zijn geen vier-, maar twee- of driedaagse evenementen. Voor de deelnemers vaak ook erg ge zellige wandelsportattracties". De vermindering van het aantal mili taire deelnemers uit het buitenland legt majoor Van Dongen, drie jaar marslet- der cn bijna 20 jaar bestuurslid van de KNBVLO heel eenvoudig uit. „Van de Belgische zijde zijn enkele militaire de tachementen niet ingeschreven. Dat houdt verband met aangekondigde be zuinigingsmaatregelen. Ook Canada zal Pintens: „Vandaag heb ik mij helaas niet kunnen verdedigen want ik heb vier keer tegenslag gehad. Eerst ben ik gevallen. Toen heb ik alleen de achter stand op Merckx goedgemaakt. Nauwe lijks zat ik weer bij de eerste groep of ik kreeg een lekke band. Weer van de fiets en weer kwam ik alleen terug tijdens de beklimming van de cucheron kreeg ik voor de tweede keer een lekke band ,.Dat zou nog niet zo'n ramp t" geweest zijn, want ik reed sterk van daag en ik 2at al tussen de volgauto's toen de afdaling begon. Maar nadat ik in de eerste bocht geremd had, schoot j een remblokje uit de houder. Toen I moest ik wachten/ op een reservefiets en dat was te veel van het goede. Je kunt 'nu eenmaal geen vijf keer op een dag I zo'n inspanning leveren". Gosta Petterson. „Merckx volgen kon ik niet. Ik daal wel goed. maar als ik even hard als hij door de bochten zou rijden overleefde ik deze Tour niet. Dat is een feeling en als je die niet hebt ga je ongagorloofde risico's nemen". De jeugd °.us! terrein prijs geven. En Merckx bezet nu in nagenoeg alle klas sementen de eerste plaats. Na vandaag zal Merckx ook wel de groene trui bezitten. En dan zal hij vier trico's over elkaar moeten aantrekken. De gele trui( algemeen klassement), de groene (punten), de witte (berg-klassement) en zijn trui als nationaal kampioen. Een absurde situatie. Even absurd lijkt het dat Rini Wagt mans toch maar weer zevende staat in het algemeen klassement en steeds meer aan zichzelf begint te twijfelen. ..Ik heb elke dag het gevoel dat ik in elkaar ga", zei de sombere Wagtmans. Het vorig jaar stond ik op dezelfde plaats, maar toen was ik sterk en had ik zelfvertrouwen. Mijn voorbereiding is niet goed geweest, dat zie ik nu wel in. Je moet nooit naar een Tour komen zonder veel gereden te hebben. Boven dien mis ik mijn vader als verzorger. Als ik ergens pijn in mijn spieren had. masseerde hij net zo lang tot het weg was De Tour zet morgen de route naai de Alpen voort. Acht kilometer na de top van de laatste col is de berg in gap. En waarom zou Eddy Merckx daar niet zijn zesde etappe winnen? Of zal hij eindelijk een dag rust nemen voordat hij aan de beslissende beklimming van de Mont Ventoux.begint" Janssen herwon zelfvertrouwen (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Jan Janssen heeft zijn zelfvertrouwen in de eerste grote bergrit teruggevonden. De avond tevoren had hij nog enorm in de put gezeten. „Kijk, als ik die spurt gewonnen had Divo ik de teleurstelling van die ellenderit maandag heen geweest. Ik had het moeilijk gisteravond, maar vandaag heb ik ondervonden, dat ik iveer met de eersten mee naar boven kan. De moraal is tveer terug. Ik heb anders wel op die tweede col moeten afzien. En die was dan aangegeven als een berg van de derde categorie. Onbegrijpelijk" een paar in Duitsland gelegerde „pelo tons" minder naar Nijmegen sturen. Geplande oefeningen maakten voorlopig uitstapjes onmogelijk. Maar de toezeg ging van de Canadezen om in 1971 minstens het dubbele aantal deelnemers in te schrijven is al binnen". En weer probeert de Hagenaar zijn optimisme op de toekomst van de Nijmeegse vier daagse uiteen te zetten. „De KNBVLO wil al jaren de wandelsport populair maken onder de burgerlijke bevolking. U kent dat motto wel: die man die elke dag achter het stuur van zijn auto moet zitten en dan gewaarschuwd wordt voor te weinig beweeglijkheid. Het klinkt misschien vreemd, omdat ik zelf mili tair ben. maar wij vinden het plezierig dat de wandelsport de grote massa mo menteel aanspreekt. De verhouding burgermilitair is momenteel 6042 De klimactie heeft mijns inziens veel losgemaakt onder de bevolking". Na de officiële sluitingsdatum heeft het organisatiecomité de conclusie getrok ken dat de opkomst minder groot zal zijn dan in 1969. Maar zekerheid kan men pas de komende weken krijgen. Dan komen de na-inschrijvingen bin nen. Dat aantal zal beslist niet zo laag zijn. „Vooral in Nijmegen zelf valt het nogal vaak mee". De aanvraag om toe zending van de reglementen steunt de verwachting van majoor Van Dongen. ..Wij hebben het in dat opzicht drukker gehad dan andere jaren". De enige zorg van de leiders van het grootse wandelfestijn ter wereld is het specifieke karakter van de Nijmeegse Vierdaagse te handhaven. De vrees dal door de concurrentie in het buitenland (Zwitserland. België, Frankrijk, Dene marken en vooral Israël) dit in gevaar komt, wordt uitgesproken Nijmegen blijft echter het voordeel houden dat het een prestatie- en geen zuivere ple ziertocht is. „Wij hebben vastgestelde afstanden voor diverse leeftijdsgroepen. Zingende en muziek makende Israëliërs vormen in de Nijmeegse Vierdaagse altijd een speciale En die zijn betrekkelijk zwaar. Dat prestatie-element blijft volgens mij zee: aantrekkelijk voor het publiek. In het buitenland zijn de afstanden echter nooit geregistreerd. Je mag zelf bepalen lot hoever je het volhoudt". Het bonds- kruis van de KNBVLO heeft daarom in de loop der jaren in militaire kringen een zekere erkenning gekregen. Het is in-sommige landen zelfs officieel geoor loofd om het vierdaagsekruis op het uniform te dragen. Ook de openingsplechtigheid zal ln Nijmegen weer Indrukwekkend zijn. In totaal 20 verschillende volksliederen en nationale vlaggen zullen de eerste dag van het traditionele vierdaagse evene ment opluisteren. Meer nationale mani festaties dan ooit eerder is voorgeko- (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE De televisiekijkers zullen vanaf vrijdag weer beelden krijgen van renners onderweg. De rijdende camera keert vrijdag terug .in de ronde. Juist op een moment, dat de vvestrijd interessant zou zijn. nl. bij de beklimming van de Mont Vendoux de berg waarop Ton Simpson in 1968 de dood vond. In de helikopter die nodig is om de beelden door te stralen naar de re- porlagewagen bij de aankomst, zit alleen een piloot zonder technicus van de ORTF. Men zal de beelden automatisch vanuit de helicopter doorstralen en op deze manier kan men de staking van het technische personeel ondervangen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9