„Ulster hoort bij Ierland..." f20.- Jordanië straks centrum van nieuwe botsingen HOLLAND FESTIVAL 1970 Voordelig MINISTER HILLERY: Popfestival krijgt Amsterdams staartje Nixon: meer hulp voor Indianen SOCIALE ELEMENT IN OORLOG NEEMT TOE Artistieke balans van de muziek in samen op reis met NS op zaterdag of zondag Pinelli's geest waart rond in Italië DONDERDAG 9 JULI 1970 LETDSE COURANT (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De 47-jarige Ierse minister van Buitenlandse Zaken. dr. Patrick Hillery, heeft gisteren op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een onderzoek met zijn Britse ambtgenoot sir Alec Douglas Home gehad. Dit gesprek was een gevolg van het geheime bezoek, dat dr. Hillery maandagavond gebracht heeft aan de wijk Falls Road van Belfast. De regeringen van Uulster en het Verenigd Koninkrijk hebben zijn uitstapje sterk afgekeurd. Sir Alec noemde het een „diplomatieke onhoffelijkheid". Hij was van plan dr. Hillery gisteren eens flink op de vingers te tikken, maar de Ierse minister van Buitenlandse Zaken stond zijn mannetje. (ADVERTENTIE) In juni, juli en augustus. ~v voordelig uit mét NS Gesprek met sirAlec Douglas Home maakte van de gelegen- heid gebruik om erop te wijzen, dat Groot-Brittannië niet van plan is de grenzen van Noord-Ierland te verleggen tenzij de meerderheid va de plaatse lijke bevolking dit nodig vindt. Hillery had als zijn mening gezegd dat in Noord-Ierland slechts vrede tot stand kan gebracht worden door het met Ierland te herenigen. Na zijn ontmoeting met de Britse ml- niste rvan Buitenlandse Zaken, vertel de Hillery op e enpersconferentie, dat zijn klandestien bezoek aan Belfast ter sprake was geweest. Hij had sir Alec met aandrang ge vraagd de Noordierse „Orde van Oranje" die de optochten van 12 en 13 juli orga niseert streng in de gaten te houden. Deze orde heeft in Ierland al veel el lende veroorzaakt", zei Hillery tijdens zijn persconferentie. „De laatste dagen is het duidelijk geworden, dat de Noord ierse regering machteloos is ten aanzien van de orangisten. Hoessein bukt voor guerr ilia s Foto 's, boetieks, muziek e verslaggeefster) AMSTERDAM Het feest in het Kralingsebos is alweer enige ttfd achter de rug. Echter nog niet zo lang geleden, dit alle herinneringen, natte kleren, slaap enz. vergeten zijn. De Holland Popfestivalorganisatoren Barry Visser en het echtpaar Knap zitten na dit groots gebeuren ook nog niet stil. Hoe wel de rekenmachines nog niet uitge maakt hebben hoe de financiën er pre cies voorstaan van het driedaagse inu- ziekgebeuren. werd door hen weer iets nieuws opgezet. Gistermiddag werden de poorten geopend van de Brakke Grond aan de Nes te Amsterdam. De Amsterdammers kunnen nu toch nog iets herbergen voor het Popfestival. Hoewel de vette kluif natuurlijk onder de Rotterdamse bomen is blijven liggen. In de Brakke Grond hangen namelijk 40 foto's van de belangrijke evenemen ten tijdens het festival. Dat kan na tuurlijk Jefferson Airplane's grace slick zijn. maar ook een paartje vacuüm in plastic verpakt, een oud heertje die het WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft gezegd dat zijn regering meer geld zal geven voor hulp aan de Indianen in de Verenigde Staten, die volgens hem gedurende eeuwenlange onrechtvaardigheid de meest achterge stelde bevolkingsgroep zijn geworden. Nixon stippelde een plan uit, dat hij „historische stap voorwaarts" noemde in het streven de armoede onder de In dianen te verminderen. Hij stelde voor 260 miljoen dollar (ruim 941 miljoen gulden) te storten in federale fondsen, die gebruikt zullen worden voor econo mische ontwikkelingsprojecten ten be hoeve van Indiaanse de gezondheidszorg. I allemaal wel gelooft of de naakte Jon geman. Regen, zon, muziek, liefde, een sticje draaien, allemaal voor de histo rie vastgelegd op grote wit-zwarte vellen door de fotografen Claude van Hei je en Michael Fond. De expositie is niet de enige activi teit. Natuurlijk 1« muziek, zowel op bandjes als live. niet van de rode „brakke" lucht. Verder komen er boe tieks en meer kleine grutkraampjes, wat verder door Barry Visser omschre ven wordt als een bazar". De binnen komers kunnen doen en laten wat ze willen. Mensen van het nabij gelegen Dampleintje kunnen hier onderdak vin den als het regent. Wel wordt gevraagd of de gitaren en creatieve toestanden, waarmee ze bezig zijn, meegesleept worden. Barrv Visser: „De mensen moeten zelf hier het sfeertje maken Als het Tegent kunnen de activiteiten binnen ongestoord doorgang vinden. Bij zon is het hier echter ook lekker koel". Zeven weken lang een van alles en nog wat gebeurtenis onder de titel „We want more". De Brakke Grond is dage lijks geopend van 9 tot 6 uur, terwijl in de weekeinden de avonden er ook bij getrokken worden. Dan spelen bekende en minder bekende, maar erg goede Engelse groepjes, zoals „CCCFolk", Skip Battin. Bassist van de ,3yrds", die van daag na een lang Hollands verblijf node afscheid nam, plaatste de handtekening, waarmee het geheel geopend verklaard werd. Voor de rest kan men er voor 50 centjes doen, waar men zin in heeft. Ds. Jan Paisley tijdens de protes tantse betoging tegen de misviering op het terrein van de kathedraal van Zo ziet het tweeënzeventig inwoners tellende Friese dorpje Piaam (ge meente Wonseradeeleruif, dat volgens een regeringsbesluit in zijn geheel een openluchtmuseum zal worden. (Van onze correspondent David Hirst) BEIRJOET -T- De Palestijnse guerrilla's dringen op bet ogenblik er bij koning Hoessein op aan om alle vredesvoor stellen voor het Midden-Oosten te verwerpen. Dit is een van de twee voorwaarden die El-Fatah. de belang rijkste guerrilla-organisatie. gesteld heeft om de nationale eenheid in Jor danië te herstellen na de onlusten van verleden maand. De andere voorwaarde is volledige vrijheid van handelen voor de guerril labeweging. Als aan deze twee voor waarden werd voldaan, zouden er niet langer problemen zijn tussen de guer rilla's en het bewind. De guerrilla's leggen er de nadruk op dat zij niet van plan waren de monarchie omver tp stoten. Er bestaat geen twijfel over dat dit gemeend was. Er bestaat ook weinig twijfel over dat Fatah nu de wil en de middelen heeft om een hoge prijs voor de veiligheid te eisen van het regime. In zijn boodschap aan het nieuwe kabinet schijnt de koning al dichter bij het afwijzen van een vreedzame oplossing te zijn gekomen dan Nasser. In zijn boodschap heeft Hoessein verklaard dat de tijd „duide lijk# had aangetoond dat de resolutie van de veiligheidsraad van november 1967 een hersenschim was. De uitvoe ring daarvan was verhinderd door de koppigheid, arrogantie en expansie ambities van de vijand en de steun die deze aggressie kreeg van kwade wereldmachten". In Hoesseins boodschap werd alleen maar vaag gesuggereerd dat vrede langs diplomatieke weg gezocht moest worden. In het algemeen gesproken vertegenwoordigt de boodschap weer een succes van de guerrilla's. Maar klaarblijkelijk is het nog niet ge- De guerrilla's die denken dat ze in het verleden misleid zijn, zeggen dat ze het verleden niet zullen laten rusten totdat de koning laat zien dat hij meent wat hij zegt. Zij maken duide lijk, in hun krant Fatah" en elders, dat de enige manier waarop hij hun vertrouwen kan winnen is door het recente ontslag van zijn oom Sherif Nasser ben Jamil niet alleen maar een politieke zet te laten zijn, maar het de basis te maken van een funda mentele verandering in de aard van zijn regime. De samenstelling van het kabinet is een stap in deze richting. Onder de aanhangers van de guerrilla's zijn twee bankiers. Suleiman Hadidi, de minister van Binnenlandse Zaken, en Akif Fayez, een andere minister. Zij zijn bekende tegenstanders van Sherif Charles Tobias overleden MANHASSET (AP) De liedjesschrij ver Charles Tobias (72) is te Manhasset in de staat New York overleden. Hij heeft o.a. geschreven „Dont sit under the apple tree", „If I had my life to live over", „Rose Oday" en het oorlogsliedje „We did before and we can do it Op een tentoonstelling \n het Wiener Stadtpark te Wenen is ookdeze wielrijdersplastiek te zien. Beeld houwer Johann Sperlhofer maakte dit beeld van een wielrijder en zette dit op een echte fiets. (ADVERTENTIE) 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein- itiebev. ijs of ïbrengen. •y voordelig urt met NS (Van onze muziekredacteur) Het Holland-Festival 1970 be hoort tot het verleden; nu komt t voor ons op aan de artistieke ba lans op te maken.: Heeft het aan de gestellde verwachtingen vol daan Wat de publieke belangstel ling betreft voor het eerst meer dan honderdduizend bezoekers bepaald wel. En wat de artistiek© kamt betreft We hadden ons er veel van voorge steld, vooral van de specialités! represen tatieve werken van Haydn en Janacek Nu onze reactie laten we met Haydn beginnen. Om dan maar terstond te zeg gen, dat de opvoeringen van diens „La Fedeltè Premiata", een wereldpremière sinds de achttiende eeuw, verzorgd door de Nederlandse Operastichting hebben geleid tot een volledig en doorslaand succes. De daad, hier gesteld, plaatste het Holland Festival in de voorste ge lederen van zijn collega's in Europa- Doch er valt, wat Haydn betreft, meer te prijzen: we doelen hier natuurlijk op de uitvoeringen van zijn zogenaamde Pa- rijse symfonieën; een initiatief dat we van harte toejuichen, want wie van de geregelde concertbezoekers kent deze reeks, zoals hij de Londense symfonieëD kent Voor hen moet het horen ervan veelal een openbaring geweest zijn: hij werd immers geconfronteerd met een Haydn, die „geleerder" was, priller io zijn sentiment en intiemer in zijn mede delingen Zijn alle reprodukties geslaagd? Die vraag moéten we ontkennend beant' woorden. Als we prijzen te vergeven hadden, zouden we Colin Davis te Am' sterdam en Jean Fouenet te Rotterdam de eerste en tweede toekennen. Er viel nog meer Haydn te beleven: we denken dan aan de magnifieke ver klanking door Eric Lansdorff te Rotter dam gegeven van de „Paukenmis" be levenis, die eveneens een hoogtepunt in het Festival 1970 vormde. Drie manifestaties in de betoiwrend schone omgeving van de oud-katholieke kerk aan de Juffrouw Idastraat, die de vele belangstellenden terecht in ver rukking hebben gebracht. Naast Haydn Janacek.... jammer slechts, dat vele prestaties op dit gebied niet geheel aan de verwachtingen heb ben mogen beantwoorden speciaal in de sfeer van de meer intieme kamermuziek had men zich iets anders voorgesteld enthousiasme erkend: Janaceks „Uit stapjes van Meneer Broucek", door da Nationale Opera van Praag gegeven was een festijn voor allen, die dit te Amsterdam hebben mogen meemaken. Helaas waren dat er te weinigen, gezien de omstandigheid, dat de première ta Scheveninoen door die vermaledijde, zoekgeraakte spoorwegwagon moest ko men te vervallen: tegenslag, die de Doch het dient gaarne echte Haagse operaliefhebbers en dat zijn er velen! slechts moeilijk hebben kunnen verwerken. Dit wat Haydn en Janacek betreft. D» overige prestaties We memoreren in eerste instantie, want het geldt hier een pluspunt, de reeks van drie concerten, gewijd aan de muziek van de barok en verzorgd door het^Alariun Ensemble uit Brussel, het Leonhardt Concert uit Amsterdam en het Deller Consort uit Londen. Tegenover die serie van drie stond er een andere, gepresenteerd in het Amster. damse Concertgebouw onder de titel „Actuele muziek". Actuele muziek.We menen, dat deze aanduiding misleidend was, wan neer we moeten constateren, dat hier negen werken van Nono en drie com posities van Reinbert de Leeuw, Louis Andriessen en Peter Schat werden ge boden. Afgezien van de waarde van dit alles: we vonden de keuze dermate eenzijdig en tendentieus, dat de problematiek rondom de „Actuele muziek" levend, er hoogstens groter door werd. Er zat één goede kant aan de affaire: men nam, hoe dan ook, tenminste notitie van de Nederlandse componisten, die er overigens maar bekaaid afkwamen. Geza Frid met zijn speels concert voor drie violen, vertolkt door Emmy Verhey en de gebroeders Bor, met assistentie van Het Residentie-Orkest onder leiding van Igor Buketoff, stond ontstellend een zaam op de programma's van het Hol land Festival 1970 We wijzen hier op een bepaald on gepaste lacune, daarbij een mogelijkheid voor 1971 suggererend: laten we Diepen- brock herdenken, die vóór vijftig jaar overleed. Met een première van de Missa in Die Festo voor uier soli, ge mengd koor en orkest in 1968 door Hendrik Andriessen voltooid. Men zou er het Holland Festival 1971 mee kunnen inzetten! Voor de rest mogen en kunnen we kort zijn. We maakten een slechte op voering mede van een goede opera: we bedoelen Debussy's „Pelléas et Mélisan- de". En een goede opvoering van een slechte opera: we bedoelen Williamsons „The Happy Prince", waarin koor en so listen van de Vrije School te 's-Graven- hage ondpr leiding van Wim Bruning voortreffelijke prestaties leverden. En een mislukte uitvoering van een verminkte opera: we bedoelen Cherubini's „Medea". En, tenslotte, een geïmproviseerde pre mière van De Verkochte Bruid van Smt- tana, paradepaard van de Nationale Ope ra van Praag, waar de door pech ver volgde executanten zich bij de tweede opvoering konden revancheren. Laten we. aan het einde van deze be schouwing, nog komen met iets speciaal Haags, de Scheveningse Kurzaal betref fende. waar de verschillende Festival concerten noodgedwongen gegeven wer- Noodgedwongen. De akoestiek na de inwendige restau ratie de stenen vloer werd door een parket, niet meer hellende vervangen licht en gemakkelijk verplaatsbaar meu bilair kwam voor zwaar meubilair in de plaats, is waarlijk verrassend geworden. Verrassend goed dan altijd- Wat één derkopstukken van Het Re sidentie-Orkest ons. na afloop van een repetitie, ongevraagd zei „Als de akoestiek van de Prins Wil- lem-Alexandcrzaal in de toekomst even goed wordt als die van het Kurhaus nu, zijn we dubbel en dwars tevreden Het woord is thans aan de leiding van het Nederlands Congresgebouw: En de technici. Nasser. De pro-guerrillachef Mashur Haithi, is blijkbaar begonnen de anti-guerril laorganisatie, die door Sherif Nasser ingesteld was op te ruimen en Fatah beweert dat sommige agenten van die organisatie zich al overgeleverd heb ben aan de guerrilla's. Maar de guerrilla's en hun aanhangers willen meer. Ze doen een beroep op de regering om onder andere het le ger en het bestuur „te zuiveren van omkoperij en corruptie, vijandschap en samenzwering" (tegen de guerrilla's) en „aan alle vormen van politieke, militaire en economische samenwer king" met imperialisten onder aanvoe ring van de VS een einde te maken, om de „nauwste banden" met socialis tische landen aan te knopen, „om de meest moderne wapens" van Rusland te verkrijgen en in het algemeen om het land gereed te maken voor een oorlog. Er werd een voorstel gedaan om communistisch China en Oost- Duitsland Ie erkennen en China als een mogelijke wapenleverancier te beschouwen. De gebeurtenissen in Jordanië hebben verstrekkende gevolgen voor de Ara bische wereld als geheel. Jordanië is het brandpunt van alle krachten die in de Arabische wereld werken. Het is voorbestemd om het centrum van een botsing te worden of het centrum van samenwerking tussen de heersende klasse en al die mensen die tegenover deze klasse staan. Als Hoessein ertoe gebracht wordt om hei zoeken naar een regeling langs politieke weg op te geven, dan moet Nasser dit zeer zeker doen. Tot nu toe is Fatah de meest tactvolle van alle guerrillaorganisaties geweest en is dit delicate probleem uit de weg gegaan. Gevraagd naar de schijnbare tegen strijdigheid in het aanvaarden van de resolutie van de VN door Egypte en de afwijzing daarvan door de guerril la's zei een van de leiders van Fatah in Libanon onlangs: „Onze radio in Cairo zendt altijd zonder inmenging van buitenaf boodschappen uit waarin de resolutie wordt afgewezen". Maar andere links-georiënteerde or ganisaties vallen nu geregeld in hun publicaties Egypte aan en een van hen, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina van George Habash heeft Nasser indirect als een fascist beschreven. De Vierlandencommissie een van de resultaten van de topconferentie in Tripoli, die begonnen is te bemiddelen tussen Hoessein en de guerilla's, legt de nadruk op de pan-Arabische impli caties van wat er in Jordanië gebeurt. De koning heeft veel van zijn soever einiteit aan de guerrilla's prijsgegeven en heeft vrijwillig nog meer prijsge geven aan de Arabische regimes in de hoop dat zij hem aan de andere kant zullen steunen. Daarom staan de guerrilla's wantrou wig tegenover de commissie. Zij zijn bang dat het eigenlijke doel van de commisie is. onder het mom van een poging om de guerrilla's en het regime dichter tot elkaar te brengen, de guerrillabeweging ten val brengen om een vreedzame regeling te kunnen aanvaarden. (Van onze correspondent) ROME De tijd zal leren of er een verband bestaat, politiek of louter psychologisch, tussen de maandag ont stane regeringscrisis en het besluit van een Milanees politierechter, om het onderzoek naar de dood van Giu seppe Pinelli, een anarchist uit Mi laan. Ie stoppen. Zijn lijk werd op 15 december vorig jaar gevonden, nadat het uit een raam op een binnenplaats bij de politie was gevallen. Pinelli was een van de anarohisien die opgepakt werden meteen nadat een bom was ontploft in een Milanese bank. Daarbij vielen 16 doden. Deze bom bracht de vier politieke partijen naar de onderhandelingstafel, waaruit hel kabinet, dat nu gevallen is, is voortgekomen. In het labyrinth van de Italiaanse politiek zijn de Christen Democratische Partij en de Sociaal Democratisch Partij Pinelli's geest op elke hoek tegengekomen. De socialisti sche partners bleven zeggen dat de dood van iemand in hechtenis in een democratische staat een verklaring behoeft. De politie heeft altijd gezegd dat het zelfmoord was, ook al was hij onschuldig. Nu heeft ze steun gekre gen van de Milanese politierechter. Pinelli werd beschouwd als een van de meest koele apostelen van zijn anarchistische geloof. Het is voor bij na iedereen duidelijk, dat, als de bom aanslagen in december het werk van anarchisten waren, zij dan recht se charlatans waren. Pinelli's dood is, zoals het kabinet-Rumor, officieel af geschreven. Maar vijf andere zoge naamde anarchisten en verdachten van bomaanslagen worden nog steeds vastgehouden. Een jongen van 17 jaar is in een politie-inrichting gestopt om dat hij „onvolwassen" zou zJjn. Tegen deze mensen bestaan geen beschuldi gingen die ergens anders dan in de rechtse pers worden aanvaard. Maar hun namen in de krant houden de angst levendig onder het publiek, zo dat men denkt dat er een sterke conservatieve regering moet komen. Door bedachtzame manipulatie is de nu stervende „angst voor rood" uit het verleden vervangen door de angst voor Iets mysterieuzer»„een anar chistisch komplot".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7