DOOR-KIEK- DOOSJE Celibaatskwestie nu op topniveau Herbenoeming in Gezondheidsraad was koehan Voor het eerst in 3323-jarig bestaan treedt mystiekorde rozenkruisers naar buiten Alfrink naar Rome OPTIMISME VOORBARIG Vreemde rol min. Udink Philips Prof. Heertje bedankt voor Eerste Kamer Marokko weer naar normale toestand Congres in Scheveningen NKV: geraamde loonstijging zwak punt Planbureau Treino verval bij Quebec INSDAG 7 JULI 1970 LEIDSE COURANT DEN HAAG (KNP) Met de uitnodiging van de paus aan kardinaal Alfrink om naar Rome te komen is het gesprek op topniveau over het celibaat op gang ge komen. Basis voor het gesprek is volgens de mede deling van de bisschoppenconferentie de brief, die de paus op 8 februari j.l. aan zijn staatssecretaris, kardinaal Villot, geschreven heeft. In deze brief zegt de paus o.m., dat de band tussen priesterschap en celibaat, zoals die sinds eeuwen door de Latijnse Kerk is geschapen, voor haar een uiterst waardevol en onvervangbaar goed vormt Ten aanzien van priesters, die gedispenseerd worden .in hun celibaatsverplichting, verklaart de paus „ver plicht te zijn niet toe te staan, dat het priesterlijk inbt door degenen uitgeoefend wordt, die na de hand aan de ploeg te hebben geslagen, ervan terug- -v.-komen zijn". Hij smeekt de Nederlandse bisschoppen, dat zij „in •en vertrouwvol en broederlijk contact met de H- Stoel tot een nieuwe overweging geraken".... Met dit laatste reageerde de paus rechtstreeks op de verklaring, die de Nederlandse bisschoppen aflegden op 20 januari j.l. Daarin zeiden de bisschoppen onder meer, dat naar hun mening de Nederlandse geloofs gemeenschap ermee gebaat zou zijn als „naast het in duidelijke vrijheid gekozen celibataire priester schap in de Latijnse Kerk de gehuwde priester toe gelaten zou kunnen worden, doordat gehuwden tot priester worden gewijd en doordat in speciale ge- al len priesters, die in het huwelijk zijn getreden, onder bepaalde voorwaarden in de ambtsbediening worden hersteld". Zij voegen er evenwel onmiddellijk aan toe, dat geen enkele kerkprovincie dit alleen, zonder overleg met de paus en met de Wereldkerk kunnon realiseren. En zij voegen eraan toe, dat een beraad van geheel de Kerk over dergelijke gewich tige en urgente problemen, die de hele Kerk aan- gpan, de Kerk alleen maar kan dienen. Verkoeling Onmiddellijk na de verklaring der Nederlandse bis schoppen trad een verkoeling op in de verhouding RomeNederland. Behalve dat de paus afwijzend reageerde in zijn brief aan kardinaal Villot, (al liet hij de mogelijkheid van gesprek open) kwamen er tal van reacties uit de hele Wereldkerk. Opvallend daarin was, dat de sympathiebetuigingen met de celibaatsverklaring der Nederlandse bisschoppen vooral kwamen uit de regionen der priesters en leken en dat op een enkele uitzondering na de officiële ambtskerk zich aansloot bij de visie van de paus. De Osservatore Romano vulde sedert februari zes maal enkele pagina's met officiële bijvalsbetuigingen uit het wereldepiscopaat met de paus. Op 7 en 8 maart j.l- had kardinaal Alfrink in Parijs pen ontmoeting met de pauselijk staatssecretaris, kardinaal Villot. Hij deed hierover mededeling in de laatste zitting van het pastoraal concilie te Noord- wijkerhout, al liet hij zich niet uit over de inhoud van het gesprek. Uit de verklaringen van het wereldepiscopaat, zoals die in de Osservatore Romano gepubliceerd zijn, blijkt, dat de Nederlandse bisschoppen tamelijk ge ïsoleerd zijn komen te staan, a' staat daar tegenover dat met name kardinaal Suenens van Mechelen-Brus- sei, de Nederlandse wens tot een gesprek erover duidelijk steunt. De synode van bisschoppen zou hiervoor de aangewezen plaats zijn, zo zegt de Belgi sche primaat. De kwestie van het celibaat leeft echter in grote delen van de Kerk. Dit blijkt uit de talrijke enquêtes, die overal gehouden worden. De resultaten ervan tonen aan, dat met name onder de priesters en leken anders over de celibaatsverplichting en de koppeling ervan aan het priesterschap wordt gedacht dan in de top van de Kerk. Resultaat In welingelichte kringen in Rome en elders is men niet optimistisch, dat kardinaal Alfrink met directe en concrete resultaten zal terugkeren. Men is echter blij, dat de kwestie in de top der Kerk doorgespro ken wordt. Weekblad over dr. Haex (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De affaire welke zich ontwikkeld heeft rond de dood van public relations-adviseur Ben Korsten zou wel eens kunnen uitgroeien tot een nationaal schandaal. Als het waar is, wat de Haagse Post in z(jn nummer van deze week beweert, heeft er in regeringskringen een ontstellende koehandel plaatsgehad om dr. K. Haex herbenoemd te krijgen als voorzitter van de Gezondheidsraad. Dr. Haex werd ervan beschuldigd aan de heer Korsten grote hoeveelheden morfine te hebben verstrekt, hetgeen zijn dood zou hebben versneld. Het is bekend geworden dat het Medisch Tuchtcollege dr. Haex om die reden een waarschuwing heeft gegeven. Maar dergelijke uitspraken worden nim mer officieel gepubliceerd- Minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volksgezond heid kon er zich,bij de vragen die door het Kamerlid mr- H- Roethof (P.v.d.A.) over de herbenoeming van'dr. Haex werd gesteld, dus op beroepen, dat hij omtrent een dergelijke waarschuwing in het duis- Bovendien was het opgevallen, dat de mededeling omtrent de herbenoeming van dr- Haex niet mede werd onder tekend door de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr- R. Kruisinga. Het feit, dat de Haagse officier van justitie, mr. H. van 't Veer, een klacht tegen dr. Haex seponeert, draag (ADVERTENTIE) klaarheid te brengen. Temeer daar Van 't Veer heeft verklaard, dat het derzoek werd bemoeilijkt, omdat dr. Haex zich achter zijn medisch beroeps geheim verschuilde- De Haagse Post stelt, dat minister Roolvink, in tegenstelling tot staatssecre taris de uitslag van het medisch tucht college niet heeft afgewacht en legt ver volgens een schakel tussen de figuur van dr. Haex en diens broer dr. J. C. E. Haex, de staatssecretaris van de Landmacht en lid van de CHU- Een andere CHU-promi- nenit treedt dan als bemiddelaar tussen Haex en Roolvink op, minister Udink van Ontwikkelingshulp. Nu suggereert de H- P- niet meer of minder dan dat de gebr. Haex binnen de CHU, de heer Udink hebben gepouseerd als toekomstig lijsttrekker als een soort vriendendienst voor de door hem ver leende steun bij de reintegratie van dr. Haex als voorzitter van de Gezondheids raad. En het artikel eindigt met een op somming van de relatie wie de overleden public-relation-adviseur Korsten met al deze figuren onderhield. Korsten was patiënt bij dr. K. Haex, maar was op zijn beurs de adviseur van diens broer, de staatssecretaris, van minister Roolvink, van minister Udink. Zoals hij het ook was van premier De Jong, van oud minister dr. G- Veldkamp, van KVP- fractievoorzitter drs- Schmelzer en van zovele anderen. Galerie d'Eendt, Spuistraat 272, Amster dam, houdt tot 30 augustus een zomer - tentoonstelllng met werxen van Antes, Armitage, Bores, Braque, Chagall, Ghadwick, Corinth, Clavé, Dali, Gi- scnia, Gleichmann, Gross, Hepworth, Janssen, Jorn, Maryan, Miro, Onuma, Pasmore, Picasso, Poliakoff, Saverijs, Schuhmacher, Sugaï, Geer van Velde, Villon en Wortel. Galerie Cojean, Stevinstraat 103 Sche- veningen, heeft de tentoonstelling van etsen van Anne Metz en pennin gen en grafieken van Josephine Vol ders verlengd tot en met 18 juli. Op het kantoor van. Rotschild is een leenovereenkomst getekend tussen N.V. Philips en een banksyndicaat onder leiding van de Amrobank en Pierson. Links de heer Van der Putten, die voor Philips tekende, en rechts de heer J. Rotschild, die namens het syndicaat zijn hand tekening zette. Een overzicht van het spoorweg ongeluk bij Melle in België. Enige wagons liepen uit de rails. Een lid uan het treinpersoneel kwam om het leven; dertig reizigers werden gewond. Niet eens met koers P.v.d.A. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Amsterdamse hoog leraar economie prof. Heertje heeft de P.v.d.A. een verrassing bezorgd door te weigeren voor die partij zitting te ne men in de Ecrse Kamer. Hij is het al geruime tijd niet eens met de koers van de P.v.d.A. In zijn plaats zal nu ir. B. van Dam, voorzitter van het Produkt- schap voor Zuivel in de Eerste Kamer gaan zitten. Er was daar een vacature ontstaan door het vertrek van senator P. Damming, die secretaris van bet NVV is geworden. Prof. Heertje is, zoals bekend, een der belangrijkste initiatiefnemers geweest bij de oprichting van de groep „Demo cratisch Appel", die in de P.v.d.A. te gendruk wilde geven aan de groeiende invloed van Nieuw Links. Later ver dween prof. Heertje bij deze groep steeds meer naar de achtergrond. Hij bleef evenwel lid van de P.v.d.A. en gaf geen gevolg aan de uitnodiging toe te tredeh tot de nieuwe partij Democra- tisch-Socialisten '70, waarin vele anti- Nieuw Links socialisten zich verenig- RABAT (AFP) Koning Hassan van Marokko heeft de uitzonderingstoestand die sinds 1965 in zijn land van kracht was, opgeheven. Op 24 juli zal een re ferendum worden gehouden over een nieuwe grondwet, die volgens de vorst echter geen verandering zal brengen in de fundamentele principes van de hui dige. De koning maakte tevens bekend dat op 21 en 28 augustus algemene kiezingen zullen worden gehouden twee ronden. Voorzitter van Hogerhuis reed onder invloed LONDEN (Reuter) De voorzitter van het Britse Hogerhuis, lord Jellicoe, is gisteren door een rechtbank in Lon den veroordeeld tot een boete van 75 pond sterling 650,-) omdat hij enkele maanden geleden een auto had bestuurd terwijl hij onder invloed was van ster ke drank. De lord raakte tevens zijn rij bewijs voor de duur van een jaar kwijt. „Decor International", zo heet de meubeltentoonstelling in Londen. Daarop is onder meer wDauwdrop" te zien; een romantische naam voor dit snufje op tuinmeubelgebied. Surceance voor Transburg ENSCHEDE (A.N.P.) Directie cn commissarissen van de textielfabriek N.V. Transburg in Enschede hebben de rechtbank te Almelo surseance van be uling aangevraagd cn verkregen op grond van ernstige llquiditeitsmoeilük- heden. In de periode van de surseance zal getracht worden, zo deelt de directie mee, om op basis van gedurende de af gelopen maanden toegenomen produktie en de verbeterde orderpositie alsnog een weg tot voortzetting van het bedrijf te vinden. Transburg kwam enkele maanden geleden in ernstige moeilijkheden door de onderbezetting in een der bedrijfs afdelingen, de bontweverij. In april 9k>ot de N.V. Bont weverij met Tramsburg een princLpeakkoord, waardoor de produktie van Transburg werd ingeschakeld ten behoeve van de Nederlandse bontweverij. Dit akkoord was gebaseerd op de voor lopige cijfers over 1969. Toen vorige week de definitieve cijfers van de accountants bekend wei-den, meende de Nederlandse bontweverij dat aan de voorwaarden van het principeakkoord niet meer werd vol daan, zodat de bontweverij deze over eenkomst niet meer kon nakomen. Als gevolg van deze stap zegde de Algemene Bank Nederland het bank krediet op, ofschoon daarin, zo deelde de bewindvoerder mr. J. H. Schmidt mee, nog ruimte aanwezig was. Indien op kor te termijn geen oplossing wordt gevonden, loopt het bedrijf waar ruim 300 per sonen werkzaam zijn, ernstig gevaar. Niettemin is er nog hoop dat er een weg uit de moeilijkheden gevonden kan wor- Derrick Cantrell, organist van de maandagavond 13 juli een orgelconcert in de Laakkork, Isiingsfcraat 165a, Den Haag. Hij zal werken uitvoeren van Murill, Howells, Williams, Franck e.a. Vooraf wordt een toelichting gegeven omtrent interpreet en de te spelen werken. Na hel conoert ie er gelegen heid tot koffiedrinken en tot gedach- tenwisseling met de concertgever, kathedraal te Manchester, geeft op Voor het eerst in de geschiedenis van haar 3323-jarig be staan zal de internationale mystieke orde van de rozen kruisers in Nederland in de openbaarheid treden. Dit gebeurt tijdens een internationaal Europees Congres dat vanaf 11 tot en met 13 september in het Scheveningse Congres Cen trum gehouden wordt. Ruim vijfhonderd rozenkruisers zullen hieraan deelnemen. Elk jaar wordt door de orde die, over de gehele wereld zon drieëneenhalf miljoen leden telt en waarvan er in Den Haag enige honderden zitten, een congres gehouden. Verleden jaar was dat in Frankfurt- Doel van het congres is de geestelijke éénwording van Europa te behandelen. Het doel van de orde is ieder in de gelegenheid te stellen gezondheid, geluk en vrede te verkrijgen door in harmonie met de creatieve en kosmische krachten te leven. Deze doelstelling tracht de orde onder meer te verwezenlijken door het houden van besloten ritualiën en het bestuderen van spirituele wetten en de toe passing daarvan. De orde is internationaal bekend als AMORC („Aloude Mys tieke Orde Rosae Crusis") en vertegenwordigt in Amerika en alle andere landen de enige vrom van rozenkruisers acti viteiten, die in één lichaam verenigd zijn. Zij is gevestigd in alle geciviliseerde landen en is een niet-sectarische broeder lijke groepering van mannen en vrouwen. De stichting AMORC, de oudste brqederschap ter wereld, zou men kunnen vergelijken met de orde van vrijmetselaars. Met dat verschil dat de vrijmetselaars geen negers tot de orde toelaten en AMORC wel. Eens in de twee weken houdt AMORC een besloten tempeldienst. In feite is de orde een studiegenootschap een geestelijke universiteit die zich bezig houdt met het onderwijzen en beproeven van de goddelijke v/etten en de wetten der natuur. Volgens eon gegradueerd systeem is een studiepakket opge bouwd voor de westerse wereld en voor de westerse mens, gebaseerd p de universuele kennis va nhet ooosten. Twaalf graden zijn er te behalen. Het lesmateriaal bevat ingedeeld in graden onder meer sstudiemateriaal over het mysterie van de slaap, het geweten, het ego, occulte oorzaken van ziekte en inleidiqgjtot de alchemie. De lessen worden de leden toe gestuurd. Overigens is de Amorc van plan binnen vijf jaar een hoge school in Nederland op te richten, zoals in andere landen al het geval is. Volgens een oude Egyptische wet het land waar overigens uit de mysteriescholen waar een studie gemaakt werd van de mysteriën van het leven de AMORC ontstaan is ia de orde om en om eerst honderdacht jaar in beslotenheid werk zaam en vervolgens treedt ze honderdacht jaar in het open baar op. Dit om verstarring te voorkomen. Die openbaar heid beperkt rich in hoofdzaak tot de ledenwerving, die in de openbare honderdacht jaar open staat. Vandaar ook dat er sinds 1948 regelmatig advertenties voor nieuwe leden in kranten gepubliceerd worden. Opmerkelijk is dat vooral jngcren ach aangetrokken voelen tot deze mystieke orde. De laatste jaren geven zich steeds meer leden omstreeks de twintig jaar op. Onder de leden bevinden zich personen die alle takken van de wetenschap beoefenen als psychologie, ecomonmie, geneeskunde etc. En kele beroemde leden die deel uit hebben gemaakt van de AMORC. waren Descartes, Spinoza, Debussy, Napoleon, Luther, Willem van Oranje en vele anderen- Alchemisten hebben een grote rol gespeeld in de voorbije historie van de rozenkruisersorde. Uit de traditionele alche misten kwamen namelijk de transcendentale alchemisten, de mystici en filosofen voort. Zij trachtten volgens een trans- mutaiaproces de mens die nog niet voldoende geestelijk ge vormd is te helpen een hoger geestelijk peil te bereiken- Een doel dat nu nog steeds nagestreefd wordt Tijdens het congres van 1 tot en met 13 september zal voor de buitenwereld een tipje van de mystieke sluier die AMORC bedekt, opgelicht worden. Niet veel, want de rituele convo caties zijn niet toegankelijk voor buitenstaanders. Het con gres begint met een besloten tempeldienst. Belangstellenden kunnen met de orde kennis maken tijdens een openbaar forum op 12 september. Meer profane gebeurtenissen als een bezoek aan Madurodam en een bezoek aan de Goyatentoon- stelling ontbreken overigens niet aan het driedaagse pro gramma dat voor de internationale rozenkruisers is opge steld. DEN HAAG Het NKV vindt de studie van het Centraal Planbureau over de Nederlandse economie tot 1973 zo belangrijk, dat de uitgave van een popu laire versie ervan zeer nuttig zou zijn. Een zwak punt volgens het NKV is de geraamde loonstijging van vijf procent, vooral gezien de te verwachten spanning op de arbeidsmarkt. Verder twijijfelt het NKV aan de door het planbureau verwachtte stijging van de overheidsuitgaven. Die is zo beperkt, dat men kan twijfelen aan het realiiteiitss- gehailite. Een dergelijke beperking vain de overheidsuitgaven is aldus het NKV niet haalbaar. Voor wat betreft de finan ciering van de overheidsuitgaven heeft het planbureau te weinig mogelijkheden aangeboord van verzwaring van de belasting in de vermogenssfeer. Het NKV heeft ook met verbazing kennis ge nomen van de door het planbureau be rekende effecten op die spaarloon met zich zal brengen. Het Vei bond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) meent dat de veronder stellingen van het planbureau wel waar gemaakt moeten worden. Als van de voorwaard enwordt afgeweken, dan zul len ook de uitkomsten veranderen. Als bijvoorbeeld de lanen niet met vijf maar met zeven procent stijgen, dan zou men in 1973 te maken hebben met een prijs stijging van acht procent. Zo'n ontwik keling zou volgens hert VNO in nlemands belang zijn; en zeker niet in het belang van de bedrijfstakken, die nu midden in een proces van herstructurering zitten. L'ASSOMPTIÖN (Reuter). Vier met machinegeweren gewapende mannen hebben een reizigerstrein te l'Assomption (Canada) overvallen. Een treinwachter kreeg een kogel in het hoofd. De overvallers verdwenen met 'n brandkast en verscheidene zakken met geld en postcheques. De overval duurde anderhalve minuut. Men weet nog niet hoeveel geld gestolen is. L'Assomption ligt ongeveer 25 km ten oosten van Montreal.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5