de postgiro Coidóe (Bouïant Vanavond wordt Frits Thors ontvoerd Geen Vierdaagse op uw scherm dols makkelijk! WEGEN IN HET NOORDEN PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 JULI 1970 Kostenraming voor na 1971 zeer welkom IfOMT de verkering van twee jonge mensen in het stadium dat ze serieus aan trouwen gaan denken, dan begint vaak ook het rekenwerk wat er in de woninginrichting geïnvesteerd moet wor den en hoe het jonge gezin straks zal moeten „draaien"'. Op het moment van het trouwen zelf blijken vele berekenin gen toch niet te kloppen. Niettemin is het financiële vóórwerk noodzakelijk. In die geest zouden we het nieuwe rap port van het Centraal Planbureau willen beschouwen terzake van het financieel- economisch beleid dat Nederland na de verkiezingen van 1971 kan gaan voeren. De berekeningen zijn voorlopig en heb ben overwegend het karakter van ramin gen; niettemin zullen de politieke par tijen (evenals het kabinet-De Jong nog vóór 1971) er gebruik van moeten maken, willen ze tenminste hun kiezers geen rad voor de ogen draaien. Het allerbelangrijkste vinden we, dat globaal duidelijk wordt gemaakt, wat bepaalde maatregelen waarover op het moment vrijwel alle politieke partijen de mond vol hebben, gaan kosten. Reeds nu blijkt dan, dat er volgend jaar in de programs echt gekozen zal moeten wor den en dat urgentieprograms onmisbaar Duur |T\E cijfers van het Centraal Planbureau leren hoe aantrekkelijke program punten waarbij „aantrekkelijk" soms nu al de waarde heeft van „noodzakelijk" een dure aangelegenheid zullen worden. Mochten de lezers de cijfers vergeten zijn, hier herhalen we er enkele: vijf duizend woningwetwoningen meer kost per jaar 335 miljoen; een half procent meer aan ontwikkelingshulp 575 miljoen; een redelijke verlaging van de klasbezet ting bij het basisonderwijs gaat uiteinde lijk 450 miljoen kosten, een forsere aan pak van de wegenbouw 750 miljoen. En wie wil bereiken, dat tegen 1980 alle werknemers kunnen rekenen op een pen sioen dat zeventig procent bedraagt van het gemiddelde inkomen dat ze in hun carrière verdiend hebben, moet niet ver geten dat dit vanaf 1973 per jaar één mil jard gulden van het nationale inkomen Zonder zelf een keuze te doen brengt het Centraal Planbureau ook onder de aandacht, dat door bepaalde maatregelen (hoger school- en collegegeld, bezuinigin gen op de kinderbijslag) dan honderden miljoenen guldens bespaard zullen kun nen worden, waarna er evenwel nog een kapitaal bedrag overblijft dat verdiend zal moeten worden om de in de publieke opinie gewenste, maar behoorlijk dure maatregelen te kunnen treffen op een financieel verantwoorde manier. Boemerang OOMMIGE politici en in navolging van 1 hen ook vele burgers zeggen, na zo'n i overzicht, gemakkelijk en spontaan: j „Verhoog dan de belastingen maar fiks". Het Centraal Planbureau wekt hen in zoverre uit hun droom door als werke lijk voor te schotelen dat een fikse belas tingverhoging vaak als een boemerang kan gaan werken. Voor een betekenisvolle mééropbrengst van de belasting zal immers het bedrijfs leven en een grote groep van de Neder landse staatsburgers aangesproken door loonstijgingen die het berekende toelaatbare gemiddelde gaan overtrekken en door prijsstijgingen die hiervan zowel oorzaak als gevolg zijn. Inflatie en ver slechtering van de betalingsbalans kun nen dan niet uitblijven. Gaan we die kant uit, dan komt er ook weer een donkere wolk te hangen boven een even belangrijke als tot optimisme stemmende prognose van het Centraal Bureau: de Nederlandse economie is in staat tot een voortgaande expansie, immers: deze prognose gaat ervan uit, dat lonen en prijzen komende jaren bui ten de gevaarlijke spiraalwerking zullen blijven. Hier ligt tevens voor politieke partijen die een goed urgentieprogram proberen op te stellen het lastige probleem: mati ging van loon- en prijsstijgingen kunnen zij slechts op indirecte manier propage ren. Bovendien schrikken nog altijd vele kiezers van elk program waarin ze zelfs maar een spoor van repressief optreden in de loonsector menen te constateren. is de Nederlander die vanavond wordt ontvoerd. In het NCR V-programma tus sen 19.30 en 21.30 uur zal duidelijk worden waarheen de ontvoerde is ge- Hij wordt vanuit zijn woonplaats in een geblindeerde auto naar een onbe kende bestemming gereden. Door ver moedens en via onderweg in opdracht (ADVERTENTIE) i ontvoerder gemaakte foto's het ultaat Drie procent UET Centraal Planbureau zelf werkt nog met het aantrekkelijke denkbeeld, dat na 1971 de lonen jaarlijks reëel (dus qua koopkracht) met drie procent zullen kunnen stijgen. Zou dit kunnen, dan moeten alle reëel-denkende politici de moed en realiteitszin kunnen opbrengen We vinden het overigens al een belan rijk feit, dat het Centraal Bureau m een eerste begroting voor de volgende parlementaire periode in de openbaarheid partijen hun „blauwdrukken" daai baseren, zullen de kiezers volgend jaar aan de stembus over meer duidelijkheid beschikken, dan ze ooit gehad hebben. Mogelijk kan tegen die tijd dan ook duidelijk worden met welke partijen combinatie en op basis van welk program de toekomstschets van het Planbureau het best te realiseren valt. Voor politici die méér willen, kan dan ook vaststaan, welke de consequenties van hun verlang lijstje zullen zijn. bracht. De luisteraars kunnen helpen hem te bevrijden door het draaien van een telefoonnummer dat in de loop van de radiouitzending op rebus achtige wijze wordt bekend gemaakt. Zowel voor degene die de heer Thors telefonisch en voor de man of vrouw die hem persoonlijk het eerst weet te bevrijden, zijn prijzen beschikbaar gesteld. In deze serie werden reeds Ard Schenk, Willem Duys, Anton Geesink, Mies Bouman, Alexander Pola en Herbert Joeks ontvoerd. Ook ditmaal is de kidnapper Dik Bikker. HILVERSUM De NOS-televsie is indel- festijn biedt voor televisie weinig spectaculaire beelden. Daarom is be- voor een schouwspel dat van jaar tot jaar praktisch dezelfde plaatjes ople- Lees maar! Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot/100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespeci Dus: STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 chrijf maar! Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan ichtelijk zwart op wit zij de dagafrekeningen. Alfrink in Rome DE contacten tussen de pauselijke nun tius in ons land en kardinaal Aifrink. bij gelegenheid van de herdenking van 100 jaar eerste Vaticaans concilie en 50 jaar priesterschap van paus Paulus en rond de 70ste verjaardag van de kardi naal, wezen er reeds op, dat de ijzige sfeer in de relatie Rome-Nederland enigszins vermilderd is. Het gesprek dat kardinaal Alfrink namens de Neder landse kerk reeds in januari bij de paus en de curie-organen aanvroeg, is einde lijk ingewilligd. Zes maanden van on zekerheid liggen tussen aanvraag en antwoord: onzekerheid die mede bepaald werd door de diplomatieke handelingen j van Rome, zoals de brief aan staatsse- I cretaris kardinaal Villot. Deze brief dient beschouwd e worden als de bij drage van paus Paulus aan de discussie binnen het wereldepiscopaat (of deze brief nu door kardinaal Villot zelf is opgesteld, zoals hardnekkige geruchten in Rome doen veronderstellen, of niet, lijkt van minder belang, paus Paulus heeft hem tenslote ondertekend). Aan het begin van het pastoraal con cilie in januari, toen de celibaatskwestie werd behandeld, had de paus nog een persoonlij kschrijven aan kardinaal Al frink gericht, waarin hij hem vroeg, de discussie te te voorkomen. Dit laatste mag gezien worden als een oproep van de centrale leiders van de Kerk aan een van zijn broeders om een schisma te voorkomen. De tegenstelling RomeNederland, die in feite slechts draait rond de vraag of over het celibaatsvraagstuk als ver plicht gekoppeld aan het priesterschap (een disciplinair kernstuk van de Rooi Katholieke Kerk) open en vrij ged cussieerd mag worden, is sindsdi gen zelfs geluiden als zouden invloed- het vriespunt gekoeld. Kort geleden gin- rijk figuren in het Vaticaan de harde hand willen gaan gebruiken tegen het opstandige Nederland. Nu, bij de uit nodiging van de paus aan kardinaal Al frink om naar Rome te komen en de Nederlandse situatie en wensen nader te verklaren, lijkt een periode van ver- mildering in klimaat op te treden. Men kan zich als resultaat niet veel meer voorstell endan opnieuw een afwijzing van de mogelijkheid van gehuwde pries ters, een oproep tot trouw en aanhanke lijkheid aan Rome en in het beste geval de mogelijkheid, dat de celibaatskwestie in de volgende bisschoppensynode (1971) ter sprake zal komen. Zoals bekend is hierom gevraagd, onder andere door de Parijse aartsbisschop Marty. Ook de internationale pauselijke theolog( missie heeft het vraagstuk bestudeerd. het vooruitzicht op de bisschoppen synode. Ovei-igens is uit deze studie weer duidelijk geworden, dat het celibaats vraagstuk niet geïsoleerd bekeken kan worden. Het priestervraagstuk is een complex van problemen, waarbij de celibaatsplicht als een nevenverschijnsel geloofscrisis en de kerkelijke gezags- wordt gezien. Hoofdproblei dan niet verplicht stellen van het celi baat. blijkt deze theologencommissie, die in het kerkelijke denken een midden positie inneemt, voor lokale differen tiatie: zij wenst dal de bisschoppen conferenties in deze aangelegenheid een eigen, voor hun gebied gepaste, keuze (Van onze omroepcorrespondent) I HILVERSUM In de rubriek ..Van gewest tot gewest" die de NOS-t.v. hedenavond van 19.04 tot 19.49 uur via Nederland II zal uitzenden, zal onder meer een uitvoerige reportage worden In vergelijking met de rado. die vrij wel alles kan uitzenden wat het Hol land Festival te bicden heeft, pleegt de t.v. er maar bekaaid af te komen. Dat was ook dit jaar het geval, waar bij het er op leek dat nauwelijks getracht was om naar dingen te zoe ken die echt voor het medium ge schikt waren. het land. naar aanleiding van de opening de Kethel-Meerbrug op 15 juli dooi nister Bakker. De bestaande en nog te leggen nieuwe verbindingen zul- tisch gebied i ding door de polders. De nieuwe brug wordt 32.50 meter breed en is voor lopig verdeeld in 2 x 2 rijstroken voor de hoofdweg met de parallelweg voor langzaam verkeer. De lengte van de brug is 770 meter en de doorvaarthoog- te 12 meter. De meeste overspanningen zijn 80 meter lang. Deze nieuwe ver binding door de polders betekent dat het noorden zo'n 60 km dichter bij het westen komt te liggen. In de toekomst zal rijksweg 6 dwars door zuidelijk Fle voland gaan lopen. doende t.v.-vormgeving (wellicht door onvoldoende technische mogelijkhe den) en werd bovendien halverwege afgebroken. Gisteren liep het festival op t.v. af. Door een (gelukkige?) technische sto- Merce Cunningham, t.w. het ballet Scramble. We waren niet over-en- thousiast. Het ballet leek ons opgezet als een „kinetisch kunstwerk", decor en dansers gelijkelijk Als zoiets op t.v. tot zijn recht komen, kan dit uitsluitend met één stilstaande camera die het „bewegen de kunstwerk" binnen de lijst die de toneelopening biedt vasthoudt. Met ssclin hal i 53 i beti „schilde] uitgevallen. We menen wel dat deze vormgeving aan de intenties van de ballctinaker weinig tegemoet kwam. In Namen was er een stroomstoring gisteren Met het gevolg dat „Spel zonder grenzen" pas doorgi pauze van ruim een half

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2