£eidóc 6omoni Vietkongstrijders trekken grens van Thailand over Volgend jaar geen onderwijzerstekort Bar-Lev: Israël vindt antwoord op Sovjetdreiging Op één zeereus is plaats voor zeker vijf luchtreuzen Opmars naar Amerikaanse basis? Fusie ICM en Petrofina verwacht Nieuw zomervertier: SCHAATSEN IN VALKENBURG Nasser spreekt met Kosygin Treinverkeer gestremd door noodweer en ontsporingen DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 Een zomer op I woeste stromen; 19.41 uur De be roemde buikspreker Georges Schlick; 20.20 u r Zie z Nederland II: 19.04 Van gewest tot gewest. 20.45 uur Prolongatie van „Aaahdèle!.21.15 uur Documen- taire over Ierland „Er gaat elke dag i boot". DONDERDAG 9 JULI 1971) PERIODEN MET ZON Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind en morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Dit zijn het langste schip en het grootste vliegtuig ter wereld. De Esso Europoort" heeft evenals de zuster schepen in haar klasse lengte van ruim 34S meter De Boeing 741 s-'dert vorige week vaste gast op Schiphol, heeft een lengte van 70 meter. Vier van deze luchtreuzen zouden neus aan staart op het dek van het schip kunnen staan, ter wijl een vijfde op de plaats van het dekhuis een plek zou kunnen vinden. De vleugels zouden dan wel aan bak- en stuurboord, vier nieter uitsteken. Als de Esso Europoort uitsluitend straal- motorenbranóstof zou ver roeren. dan kon daarvan op één reis 320 miljoen liter benzineverbruik worden meegenomen, goed miljard liter. voor 1300 retourvluchten AmsterdamNew York met een Jumbojet. In werkelijk heid veri7oert het schip raffinage slechts twee pro cent als straalmotorbrand- slof beschikbaar komt, of tewel 56 miljoen liter. Ver der levert dat voldoende stookolie op om het schip tien Kaapreizen te kunnen laten maken en 350 miljoen liter benzine en dat is negen procent van het nationale BANGKOK (Reuter) Thailandse troepen zijn inderhaast naar de noordoostelijke grens met Cambodja overgebracht, waar naar schatting tweeduizend Vietkongstrijders een inval hebben gedaan. Het doel van de aanval is mogelijk de Amerikaanse luchtmachtbasis bij de Thailandse provinciehoofdstad Ubon. Volgens mededelin gen van grensbewoners trekken de guerilla's in de richting van Ubon gevolgd door ossewagens vol wapens. Sabotagecomplot ontdekt Eergisteren had de Thailandse pre mier, maarschalk Kibtiikatsjorn de alge hele paraatheid van het Thailandse le ger afgekondigd wegens de steeds ern stiger wordende toestand bij de grens met Cambodja. Deze berichten vallen samen met dat van de arrestatie van een hoge commu nistische leider in Thailand, de vijftig jarige Prasert Iawchia die als dekman tel voor zijn politieke werkzaamheden een handel in groente en fruit gebruikte. Bij hem zijn plannen gevonden om sa botage te plegen aan rijksgebouwen en militaire bases benevens verzoeken van guerrillaleiders om wapens en munitie. De man bekende voorzatter te zijn van het centrale comité van de verboden Thailandse communistische partij. Bij verschillende banken waren grote depo sito® geplaatst om de comunistische ac tiviteiten te (financieren. ALPHEN AAN DEN RIJN Tussen het Nederlandse verfconcern I.C.M. (In ternational Coating Materials) en het Belgische olieconcern Petrofina zal waar schijnlijk nog deze week een fusie tot «tand komen. Gistermiddag heeft de on dernemingsraad vn de verffabriek Varos- «eau, die tezamen met Vettewinkel in de I.C.M. is opgenomen, hierover inge licht. De fusiecontracten zijn momen teel in Brussel ter behandeling. In afwachting van nadere mededelin gen is de notering in aandelen I.C.M. gisteren op de Amsterdamse effecten beurs gestaakt. Petrofin, de moedermaatschappij van de benzinemaatschappij Fina te Den Haag en de verffabriek Pieter Schoen in Zaandam, wordt met een omzet van bijna vijf miljard gulden tot een dei grootste ondernemingen in België. De I.C.M. beschikt over een maatschappe lijk kapitaal van twintig miljoen gulden, waarvan geplaatst 5.902.500 gulden. Het heeft ongeveer 1100 mensen dn dienst, waarvan ruim 400 bij Varossieau en 700 bij Vetewintkel. Beide ondernemingen hébben verkoopkantoren en productie bedrijven in Europa, Amerika en Afro- Aziatisohe landen. De I.C.M. ontstond op 28 februari 1969, toen beide vennootschappen be sloten tot een algemene samenwerking. De huidige omzet van het I.C.M.-con- cern toedraag ruim 74 miljoen gulden. DUBCEK UIT PARLEMENT PRAAG Het Tsjecho-Slowaakse federale parlement heeft unaniem het ontslag van de voormalige partijleider Alexander Dubcek als lid van het par lement goedgekeurd. Dubcek werd op 28 april ontheven van zijn mandaat als volksvertegenwoordiger. Ex-premier Oldrich Cernik en nog vier andere af gevaardigden hebben woensdag ontslag genomen als lid van het parlement. (Van onze parlementaire redactie) DF.N HAAG Volgend jaar zal er geen onderwij- cerstekort meer zün. Dit blijkt uit berekeningen, die zijn gemaakt door het ministerie van Onderwijs, samen met de Alg- Ned. Onderwijzersfederatie (ANQF), aan de hand van het aantal afstuderende onderwijzers en de behoefte aan vervanging van oudere onderwijzers. Met het begin van het nieuwe schooljaar, volgende maand, is er een statistisch tekort van ruim 400 onderwijzers. Dit betekent ove rigens niet dat even zoveel klassen op de lagere scholen zonder onderwijzer zullen zitten. Het tekort wordt opgevangen door overuren en dergelijke. In het schooljaar 1971-'72 zal er volgens vrij betrouw bare berekeningen een overschot zijn van 919 onder wijzers. Deze extra-ruimte zal door de regering graag worden gebruikt voor onder meer verkleining van de klasseschaal, extra-onderwijs voor werkende jonge ren en verlenging van de leerplicht. Omdat deze maatregelen eind 1971 zullen moeten ingaan, zullen minister en staatssecretaris van Onderwijs dezer da- gen bij de opstelling van de begroting voor 197-1, moeten beslissen hoe het extra aantal onderwijzers zal worden aangewend. De gedachten gaan vooral in de richting van extra maatregelen voor de werkende jongeren en/of verlaging van de leerlingenschaal. Wat het precies zal worden, is nog niet bekend. Staatssecretaris Grosheide van Onderwijs wil de Idassedeler verlaagd zien tot uiteidelijk 35 leerlin gen per onderwijzer. Op 1 augustus a.s- daalt de klassedeler verlaagd zien tot uiteindelijk 35 leerlin- Vcor 1972/73 is de aanwendbare reserve aan onder wijzers berekend op 1175, voor het jaar daarop op 724. In deze cijfers is geen rekening gehouden met het onderzoek van de ANOF naar het ongebruikte potentieel onderwijskrachten, met name gehuwde onderwijzeressen, die weer voor de klas zouden wil len staan voor een hele of gedeeltelijke baan. De uitslag van dit onderzoek is nog niet bekend. De eerste indruk is echter dat het mobiliseerbare poten tieel niet zo groot is als werd verwacht. Korps rijkspolitie neemt proef met vakantiewerkers DEN HAAG (ANP) Tijdens dit zomerseizoen wordt door het korps rijkspolitie een proef genomen met de inschakeling van een aantal va kantiewerkers voor het verrichten van administratieve en andere, de politie ontlastende, hulpwerkzaam- Deze werkzaamheden bestaan onder meer uit het aannemen, teruggeven en registreren van gevonden voor werpen, het bedienen van de tele foon, het doorgeven van berichten aan vakantiehoudende families over ziek te, of overlijden van verwanten. Voor het verrichten van deze werk zaamheden kunnen in aanmerking komen mannelijke personen van 21 jaar en ouder, die door de belang hebbende groepscommandant voor 't vervullen van deze taken geschikt worden geacht. Minister Polak van Justitie zei gis teren in antwoord op vragen van de Kamerleden Van Beek (KVP) en Schakel (ARP) dat deze vakantiewer kers geen inzage kunnen krijgen van stukken over de politiedienst, of ken nis kunnen nemen van gegevens van vertrouwelijke en persoonlijke aard. (Van i verslaggevers) VALKENBURG De komende drie dagen krijgt Valkenburg eeu wel zeer bij zondere zomcrattractie. Het publiek zal namelijk morgen, zaterdag en zondag gratis kunnen schaatsen. De kunstijsbaan in het Dcutschcs Eistheater, waarop bin- I nenkorl de operette „lm Weissen Rössl" opgevoerd wordt, moet namelijk ingereden worden. De theaterdirectie heeft deze maatregel genomen, omdat vorig jaar de première van de ijsrevue twee dagen uitgesteld moest worden vanwege de hitte. Men j had toen grote moeilijkheden met het leggen van de ijsvloer Daarom is nu een floednieuwe ijsmachine aangeschaft, die binnen vier uur eer. goede ijsvloer moet kunnen maken. Of dat in de praktijk lukt zal hel sc'nantsminnend publiek de komende dagen kunnen ervaren. Belasting in Duitsland tijdelijk hoger BONN De Westduitse bondskanse lier Brandt en zijn minister van Finan ciën Schiller hebben de beslissingen be kendgemaakt die zijn genomen ter be strijding van de inflatie. De belangrijk ste maatregel is dat de inkomstenbelas ting en de vennootschapsbelasting met tien procent zullen worden verhoogd. Deze zal terugbetaald worden, zo gauw de economie zich dat kan veroorloven. Op deze manier wil de regering de koop kracht van het publiek tijdelijk beper ken en zo prijsstijgingen aan banden leggen. Als er een stijging van de In komstenbelasting plaats zou hebben, zonder de belofte van teruggave, dan zouden de vakbonden, zo argumenteer de minister Schiller, dit bij hun loon eisen eenvoudigweg incalculeren. In de Amsterdamse RAI is gisteren het driejaarlijkse wereldcongres van goochelaars begonnen. Daar zal dan ook om het wereldkampioenschap gestreden worden. De jongste congresdeelnemer, Henk Visser, demonstreert hier goochelveteraan Sorcar één van zijn trucs. Moeder slaat huilende baby dood BRUSSEL (ANP) In Antwerpen heeft een 26-jarige vrouw in de nacht van maandag op dinsdag haar dochter tje van veertien maanden doodgeslagen omdat het gehuil van het meisje haar te veel hinderdea De vrouw is aangehou den en heeft bekend. Haar man zit al enige tïjd een gevangenisstraf uit om dat hij een Italiaan bijna had doodge- Bevallige zeemeermin Marilyn Allen (21) onder water volkome gemak. Zij is dan ook onderwatertheater ii TEL AVIV (AP) De stafchef van de Israëlische strijdkrachten, luitenant- generaal Haim Bar-Lev, heeft voorspeld dat Israël een antwoord zal weten te vinden op dc Russische inmenging in het conflict in het Midden-Oosten. Sprekend op een beëdigingsplechtig heid voor officieren zei Bar-Lev dat met de Russische inmenging een nieuwe faze in het conflict was ingeluid, maar- dat de Israëlische strijdkrachten, even- in verleden, ook een antwoord zouden vinden. In elk geval blijft het land strijden tegen een ieder die tracht de verdediging van het land langs het j Su/.ekanaal te ondergraven. Twee dagen geleden heeft Bar-Lev I gezegd dat dc anti-vliegtuigraketbases I langs het kanaal onder Russische leiding zijn aangelegd en dat Russische raket eenheden vermoedelijk op Israëlische vliegtuigen hebben geschoten. President Nasser van Egypte heeft van daag het geheim overleg met premier Alexej Kosygin van de Sovjet-Unie over de situatie en de vooruitzichten in het Midden-Oosten hervat. Volgens waar nemers wordt dooi- Nasser in Moskou overleg gepleegd over de Amerikaanse en Russische vredesvoorstellen, maar in een sober officieel communiué werd slechts gezegd dat Nasser en Kosygin de gedachtenwisseling hebben voortge zet over bepaalde kwesties. Nasser is sinds 29 juni in de Sovjet- Unie. De eerste ronde van zijn bespre- kringen met de Russische leiders is af gesloten. Volgens welingelichte kringen is hij in Moskou gebleven om nogmaals met Kosygin, die drie dagen afwezig was in Boekarest, te kunnen spreken. Een Egyptische woordvoerder heeft gezegd, dat een antwoord opgesteld wordt op het jongste Amerikaanse vre desvoorstel voor het Midden-Oosten. Wanneer het verstuurd zal worden is echter nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het treinverkeer heeft gisteren op verschillende baan vakken grote vertragingen opgelopen als gevolg van ontsporingen van twee goederentreinen, storm en wateroverlast en seinstoringen. In het oosten van het land heelt het gisteravond danig gespookt. Er ontlaadde zich tweemaal een hevig onweer, ge paard gaande met een flinke storm en blikseminslagen. Vele plaatsen kregen te kampen met wateroverlast. Het treinverkeer liep vertragingen op van 20 minuten en langer. Storm en wateroverlast bezorgden ook het nationale en internationale treinverkeer tussen Keulen en Düssel- dorf overlast Hier ontstonden vertra gingen tot 50 minuten. Het treinverkeer op de lijn Amster dam-Zwolle ondervond vertraging als gevolg van een storing van alle seinen, wissels en overwegbeveiligingen. Oorza ken: een dragline vernielde een elektri citeitskabel en een brandje onder de lijn Nijmegen-Apeldoorn. Gistermiddag raakte precies op de kruising van de spoorlijn Rotterdam- Dordrecht een goederenlokomotief de fect. Het treinverkeer was drie kwar tier gestremd. De afgelopen nacht is bij Lagezwalu- we tijdens het rangeren een goederen trein ontspoord. Een goederentrein uit de richting Dordrecht reed erop in. In totaal ontspoorden zes wagons. Niemand werd gewond. De N.S. hoopte in de loop van de morgen het materieel te hebben opgeruimd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1