SOLO VAN WAGTV1ANS WERD NIET BELOOND Jour de franeeTO Arie Klein wil alle zeilers in Hangö de loef afsteken ENKEL IN GIPS Harald Berg voorlopig buiten spel Dramatische aftocht Italiaanse favorieten Merckx wilde Italo Zilioli laten winnen Ex-captain HIJS HOKIJ in E.K. Soling DE TOUR MORGEN WOENSDAG 8 JULI 1970 LEIDSE COURANT (Van onze sportredacte) DEN HAAG ADO heeft voor het begin van de training voor het nieuwe voetbalseizoen a1 een for midabele tegenslag moeten incas seren. Spelverdeler Harald Berg, die in mei tijdens een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Notting ham Forest zijn rechterenlkel for ceerde. kwam zondag ijlings van valkantie terug uit Noorwegen om zich ander behandeling te stellen van een Nederlandse specialist. De pijn was de vorige week steeds erger geworden zonder dat daar voor een directe aanleiding be stond. De geconsulteerde Haagse arts Dr. De Mol van Otterlo heeft de blessure van Harald Berg onderzocht en vond het het bot is losgeraakt. Door deze tegen slag zal Harald Berg in ieder geval de vriendschappelijke wedstrijden van ADO moeten missen. Het gips moet min stens tot 3 augustus om het been blij ven zitten. Grote onzekerheid bestaat nu over het feit of de Noor op 23 augus tus voor de eerste competitiewedstrijd tegen NAC voldoende in vorm zal kun nen zijn. Trainer Jezék, momenteel in Tsjecho- Slowakije met vakantie verblijvend, werd gisteren van Ihet sledhite nieuws in kermis gesteld. Hij heefit voor de ge handicapte Berg een aangepast oefen schema gemaakt en hoopt daardoor de conditionele achterstand zoveel mogelijk te kunnen beperken. De Tsjech (heeft hem bovendien dringend aangeraden wapneer hij in de loop van vandaag weer naar Noorwegen terugkeert zich onmiddellijk onder behandeling te stel len van een fysdo-therapeut. Secretaris Slagen „Harald Berg Is 'n serieuze sportman. Het bestuur ver trouwt erop dat hij alles zal doen om zo snel mogelijk weer fit te zijn". ADO heeft inmiddels ook het oefen schema voor de komende weken be kendgemaakt. Het ziet er als volgt uit: 18 juli: Quick Boys-ADO (in Katwijk); 23 juli: Fortuna V.-ADO; 30 juli: ADO- Aberdeen; 2 aug. HVC-ADO; 4 aug. Cardiff City-ADO; 9 aug. ADO-Leices- ter City; 12 aug. FC Den Bo6ch-ADO; \9 aug. ADO-RVC. DOOR JEAN MELISSEN THONON-LES-BAINS Na 80 kilo meter droeg men in de Haute Savole Enrico Paolini in de ambulance. Uit een gapende hoofdwonde gutste het bloed. Een paar Italianen stonden huilend toe te zien hoe de ziekenauto met gierende banden de ongelukkige Italiaan naar een ziekenhuis reed. Hij had een schedel- basisfractuur opgelopen. De drama tische aftocht van de laatste der Itali aanse favorieten in deze Tour was sym boliek voor de afgang van de Italiaanse wielersport. Hoe diep is zij gezonken. Scic heeft nog slechts vier renners in de Tour, Ferretiti ook nog slechts vier, maar daarvan zijn er drie buitenlanders. Al leen Salvarand (door de groene trui van Godefroot die elke dag 500 tframo op brengt) en Moltend (door de etappezege van Basso) houden de moed er in. Voor de rest is de afgang van de Italiaanse wielersport nauwelijks te stuiten. Na het gouden tijdpeik Ooppi-Bartali, toen Italiaanse renners dn Europa da dienst uitmaakten. Heek Felici Gdmondi de heersdhappij van de Italianen voort te ietten. Maar Felice .fe er niet bij. En talentrijke jongeren, heeft Italië niet Italië had dit jaar Davöde Biofava naar de Tour gezonden om er het vaandel te dragen. Zijn ploegleiders hadden (hem met opzet niet dn de Giro laten starten, want Davide moest fris aan de start van de Tour komen. Wat gebeurt er? Biofava staat na elf etappes aan de voet van de Alpen in (het algemeen (klassement op de 50ste plaats met een 25.4 op Merckx. Het ztt de Italianen ln deze ronde niet mee. Zowel Luciano Armani (dit Jaar winnaar van Genua-Nice), Milaan -Turijn en de laatste etappe in de Giro), als Claudio Midhelotto (kopman van Sde) verlieten de Tour eveneens per ambulance. Maar Italië staat met zijn hohl is eveneens ln de herfst Dan is er Frankrijk, dat zichzelf ten gronde richt via een verderfelijk sy steem. Men betaalt er goede amateurs vorstelijk omamateur te blijven. Voorbeelden te over van amateurs die van de staat 20.000 gulden per jaar krijgen om op Olympiades of dn xelddoampdoensdhappen de Franse eer hoog te houden. Gevolg t de jonge Franse Penners zijn verwend, lui en ze drinken reeds voordat ze de zee gezien hébben. Daarom torent veteraan Ray mond Poulidor (34) nog steeds boven alle andere Franse renners uit. Maar ook (hier gaapt de afgrond, want als Foupou afstapt, wie rest er? Cyclus Het is merkwaardig om te zien hoe de cycl-us dn de internationale wieler sport verloopt. Eerst de Italiaanse over heersing (Coppi, Bartali, Magnd), vervol gens de Zwitserse (Koblet, KüMer), daarna de Franse (Louison Bobet, Jac ques Amquetü) en tenslotte de Belgische met Eddy Merckx. De rol van Nederland ln dit vialergeweld wordt edhter steeds belangrijker. Zonder direct nog een wie- lernatrie op bet hoogste niveau te zijn, hebben Nederlandse renners, aanvanke lijk alleen Jan Janssen, de laatste jaren todh doorslaande successen geboekt. Er zijn twee wereldkampioenschappen bij de beroepsrenners op de weg gewonnen en er is een Tourzege geboekt. En Nederland zit niet met de proble men waarvoor men zich dn Italië, Frankrijk en Duitsland gesteld ziet Ne derland heeft nu ad (en straks) Joop Zoetemelk. Na de etappe van vandaag met vijf Alpencods zou men weten of hij zicih definitief tussen de groten van deze Ronde zal handhaven. Zoetemelk ds pas 23 jaar. Merckx ds twee jaar ouder dan Zoetemelk, en er komt een dag dat de tijd in het voordeel van Zoetemelk (en Nederland) gaat spreken. Maar er zal wellicht ook een verschuiving ten gunste van de Scandinavische landen plaats vinden. De opkomst van renmera als Gosta en Thomas Petberson en Mogens Frey in deze Tour is zonder meer DOOR PETER HEERKENS THONON-LES-BAINS De goede wil van Rini YVagtmans heeft het moeten afleggen tegen de over winningsdrift van Eddy Merckx en zijn Faemino's die maandag 8000 franc verdienden, wat hun honger naar Tourgeld niet stilde maar vergrootte. Rini Wagtmans. tastend naar zijn vorm, werd er de dupe van in de nagenoeg strijdloze tocht langs het Meer van Genève. Hij stelde zijn hoop op de afdaling van de Col de Cou, die hij van vorig jaar kende als een „smerige", „gemene" weg, waarop zijn durf en waaghalzerij tot volle ontplooiing konden komen. „Als we met een gesloten peloton de top halen", onthulde Wagtmans kort voor de start in Divonne-Les-Bains zijn tactiek, „dan los ik kwam alleen even uit de plooi toen Felix Levitan hem Inviteerde voor zijn dagelijkse televisie-uitzending, meteen na de aankomst. Een eer die alleen de opvallendste renners van de etappe te beurt valt. Het was de troostprijs voor een dappere solo. Vijftien kilometer lang, had Rini Wagtmans het peloton zijn rug laten zien. Precies zoals hij het elkaar drie verklaringen voor. De eerste, opgetekend uit de mond van zijn ploegleider Ton Vissers: „Merckx wilde hem niet laten lopep. Eddy had zijn zinnen gezet op een ritoverwinning van Zilioli en de Faemi no's bleven als bezetenen op kop van de groep fietsen". Alzo bereikte Wagtmans, delige omstandigheid, gesignaleerd dooi Jos van der Vleuten: „Op de top van de Col de Cou, kwam Rini naast me den. Toen wist ik wel hoe laat het Dat gaat goed, dacht ik. Meteen fietste ik met hem naar voren om af te stoppen als hij zou springen, maar kort voor dat moest gebeuren, vloog mijn ketting eraf. Ik verloor mijn balans en drukte Wagtmans de kant in. Daardoor kwam hij bij zijn demarrage slecht weg. Rini kreeg op die manier te weinig meters en dat is zich blijven wreken". De derde tegenvaller tenslotte, geno teerd uit het commentaar van Wagt mans zelf: „Ik voelde me belazerd. Vo rig jaar lag die weg vol putten en gaten. Dat wist ik nog en ik voelde het als een groot voordeel voor mij. Maar nou hadden ze er verdomme een nieu we asfaltlaag overgelegd. Daar ging ik met mijn plannen. Weg kans". Opgeslokt Tot tien kilometer voor de finish, toen het parcours weer vlakker werd, hield Wagtmans zijn bescheiden voor sprong om daarna opgeslokt te worden door het peloton dat zich in de voor gaande 130 kilometers koest had gehou den met een zware bergrit in het voor uitzicht Tegen de frisse,, gebundelde, kracht van de grote groep had hij weinig in te brengen. „Het zat me gewoon tegen". In het repertoire „tour klaagliederen van de Willibrorder" het peloton in de afdaling." Wel, het gebeurde. Beide. In kolommen sloop de rennersstoet naar boven, zoals ook de beklimming van de Col des Mouilles en grouppe genomen was- Met de etappe naar Grenoble in het vooruitzicht, wil men elkaar niet vermoeien. Rini Wagtmans kreeg dus zijft zin, maar niet zijn volle kans. Die werd hem onthouden door Eddy Merckx, wiens wens het was, zo wist Willem Il-ploegleider Ton Vissers, dat Italo Zilioli zou winnen. En dus kwam Wagtmans niet weg, want de macht van de meester is groot. De enige genoegdoening voor Wagtmans en de zijnen: Merckx kreeg zijn straf in de vijftiende plaats van Zilioli. Want tegen de sprint van Mario Basso bleek hij bij lange na niet opgewassen, evenmin als Jan Janssen tweede die droef constateerde: „Ik ging geweldig, ik vertrok iets te laat." De Italiaan Marino Basso midden flitste in Thonon Les Bains als eerste over de streep voor Jan Janssen links („ik ging te laat") en de Belg Godefroot, die rechtszijn fiets over de streep duwt. De man-die-had-moeten-winnen van Merckx, Italo Zilioli, eindigde al* vijftiende kwam weer uitbreiding. Ook in Tho- non-les-Bains zong "Wagtmans zijn droeve song. „Echt, Ik voel me nog steeds-niet goed. Iedere dag heb ik het idee: morgen ga ik naar huis. Mijn benen willen niet Ze worden dik In de beklimmingen en dat is een slecht te ken. Eerst dacht lk dat het aan een te kleine maat schoenen lag. Ik had 42 aan. Vandaag pakte ik maat 43. Maar het hielp geen zier. Wat een ellen de. Gelukkig voor Wagtmans en gelukkig voor het grootste deel van het peloton, werd de elfde etappe er geen van zwaar jachten en bestonden de Cols nit vriendelijke bulten van de derde cate gorie. Ze beschermden elkaar, de brood- rijders. en beperkten het aantal demar rages tot een zodanige hoeveelheid, dat het hun geen zeer deed. „Wat was ik daar blij om", zuchtte Evert Dolman. „Ik had een verschrikke lijk slechte dag. De weerslag van giste- denk i Hel beurd zou zijn als de mannen werkelijk geknald hadden in deze etappe". En Gerard Vianen: „Blij dat ik binnen ben. Die warmte maakte me helemaal kapot. Ik was af en toe bang dat ik achterop Van de Caballero's zat Kees Rent meester gisteren weer eens in de ach tervolging. Hij raakte andermaal het contact met de grote groep kwijt, ook al haalde die niet het maximum uit de inmiddels diep gebruinde benen. In de aanloop naar de eerste Col kwam hij al En temidden van die klagende land genoten een opgewekte Jan Janssen, ondanks het verlies dat kwam op een moment dat winst zo broodnodig was. De tweede plaats stelde hem teleur, vanzelfsprekend, maar anderzijds kon hij tevreden zijn over de manier en de man die hem versloeg: een vlijmscherpe spurt met specialist Mario Basso, die het Italiaanse prestige in deze Tour wat opvijzelde. „Het was een mooie kans", overpeinsde Jan Janssen de fina le. „Ik kwam in een lekker gaatje te zitten. Vijftig meter voor de streep lag ik twee lengtes achter. Ideaal. Maar achteraf bekeken ben ik toch iets te laat gegaan. Verrekt jammer, want ik had een etappe-overwinning best kun nen gebruiken. Dat begrijp je zeker (Van onze sportredactie) DEN HAAG Als woensdag 15 juli in het Noorse Hangö aan het Oslofjord de Blue Beterwim pel wordt gehesen ten teken dat de start van de Europese kampioen schappen zeilen in de Solingklas nog slechts vijf minuten verwij derd is, zal van de vijftig Euro pese top-zeilers slechts één Neder lander proberen om een zo gun stig mogelijke startpositie te ver overen. Als het startsein valt en de ranke Solings daarna als ner veuze raspaardjes over de start lijn schieten zal .The Rising Hope' zeker niet vanuit de achterhoede vertrekken. De eigenaar van de boot heeft weliswaar ruim twintig jaar lang in de achterhoede ver toefd, maar dat was in zijn sport toen noodzaak. Nu is het essen tieel vooraan te liggen om niet al hij voorbaat in een kansloze posi tie gemanoeuvreerd te worden. „The Rising Hope" dit de beste zeilers van Europa de enige Nederlandse v< ger. Aan het roer zit de n jaar aanvoerder is gew sterke ijshockeyteam van Hijs Hokij uit Den Haag en die functie in die jaren klijken Verbonden Nederlandsche tersport Verenigingen als enige Neder lander uitgezonden om tachtig kilome ter ten zuiden van Oslo in zijn Soling op Europees topniveau strijd te le' De Soling, dn de internationale klasse ïrvanger van de Draak die na de Olympische Spelen van 1972 wordt te ruggetrokken heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. In het vier- bestaan van het scheepje is het uitgegroeid tot de „lieveling" van de zeilers. Het door de Noorse zeiler Her- Linge gebouwde aeiljachtje de international Yaoht Racing Union internationale erkenning en werd door de „groten" van het water onmiddellijk geadopteerd. Ook de Rus Piniegin, de gouden-medaillewinnaar van Mexico de starklasse, ging overstag voor de Soling die door zijn afmetingen en zeil- oppervlakte van 40 vierkante meter „planerend" dat is met het balonzeil op een niet eerder voor mogelijk gehouden snelheid van 25 kilometer per r kan halei deel dan ooit eerder in de hi rie van de zeilsport is voorgevallen". Aldus Arie Klein die zich in dit illuste re gezelschap best thuis voelt en zich niet bij voorbaat kansloos achl. „Welis waar reken ik mezelf niet tot één van de favorieten, maar ik verwacht toch zeker bij de eerste vijfentwintig te eindigen. Want elke zeiler heeft immers dezelfde moeilijkheden met deze nieuwe boot gehad. Tijdens de Kielerwoche. die voor velen een training voor Hangö is geweest, werd ik van de 72 deelneme dertigste. Ik finishte vlak achter de Ri Piniegin. Geen slecht Juiste combinatie „De Kielerwoche heb ik gebruikt- om het trimmen uit te proberen Dat is het juist stellen van de mast, het zeil en de verstaging. Als je de juiste combinatie halen. Het duurt echter weken voordat je die combinatie hebt gevonden. Daarom moet je varen en nog eens varen, elke dag maar weer. In Kiel waren we van 's morgens 9 tot 's avonds 7 in touw. Ik geloof wel dat ik nu de juiste combinatie te pakken heb, maar geloof me, het heeft verschrikke lijk veel inspanning gekost, want als je te veel zou tegen-trimmen, krijg je een enorme druk op het roer en dan kom je beschikken en een geweldige conditie. Ik heb ge lukkig een uitstekende specialistenbe manning, voor mijn Soling. Buiten mij zijn dat de ballonist. de man die het ballonzeil of spinnaker bedient, en een speciale man voor het hangwerk Ben Weltevreden is een uitstekende ballonist die vast bij mij is. Voor het hangwerk doe ik afwisselend een be roep op Wim Klomp of Leo van Dijk de ijshockevinternational van Hijs Ho kij". „Hoe belangrijk i blijkt als precies Daarbij komt dat je als moet weten wat je moet doen. Het moet allemaal gebeuren zonder na te denken. Het moeten reflexen zijn. Als je een dan kan je beter slecht team-w toppen Tweede passie tien procent een mooi punt om te stoppen. Arie bleef met zijn 38 jaar als bestuurslid van de Haagse vereniging de ijshockeysport Toch bleef hij zich niet passief ver maken. Hij ging zich uitleven in zijn tweede passie: het zeilen in de Soling, die hij zich vorig jaar voor vijftiendui zend gulden aanschafte. Het zeilen is de Rijswijkse bonthandelaar overigens niet vreemd, want voor hij een jaar geleden op de Soling overstapte had hij al een ervaring van zeven jaar in de Valken klasse. waarin hij het tot de nationale selectie bracht. „Ik Solin t die periode de top g proberen ook in de nale zeilklasse aan zou Nederland bij len van 1972 graag bij schril af tegen andere landen, om enkele voorbeelden te noemen Zwitser land met rond de honderd. Duitsland energie. I en de Verenigde Staten i ge. „Het is de Nederlandse mentaliteit van „eerst effe de kat uit de boom kijken" zegt Arie Klein. De ondertoon van teleurstelling is onmiskenbaar. „Af wachten hoe zo'n ding hel gaat doen. Nu, straks weten ze het, maar dan loopt Nederland wel weer ver achter ten opzichte van andere landen. Een volgens mij voorlopig niet meer in te lopen achterstand. Dat zal bij de Olym pische Spelen van 1972 wel eens op kunnen breken. Als Nederland dan met een landenploeg zal uitkomen, zijn we Gelukkig doet de KVNWV bijzonder veel om deze vooringenomenheid te doorbreken en getroost zich de grootste moeite om het Solingzeilen te populari seren. Kleirt: „Ze heeft hierbij grote steun van onze coach Jack Hellemond, bijzonder veel heb geleerd Door het in gebruik nemen van het Nederlandse wedstrijdzeilcentrum in Medemblik hoopt de KVNWV da» de achterstand niet giolei wordt". de ?n vergoeding voor deze zending n; hobby, als je hem goed wilt beoefenen, kost nu eenmaal altijd geld en tijd, en derhalve een derving van inkomsten. Bij de Engelsen ligt dat anders. Die lui kunnen trainen wanneer ze willen, want zij worden geheel gesponsored door Dunhill. Hun voorbereidlngsanoge- lijkheden waren daarom oneindig gro ter. Zij zullen 'daarom als een van de best getrainde ploegen aan de start verschijnen en zijn voor mij favoriet voor de ereplaatsen. In Nederland is het niet verboden om je als zeilploeg Hollander nog wel Het zelfvertrouwen an „The Rising Hope' n hij en zijn bemann lalve maar één devies oef afsteken. T our tableau Uitslag. Tweede helft Basso ut.. AJbani) J root (Belg., Pezzi); 4.'( Caput), i (Belg., Cools); 6. Wagt- 7. Vanneste (Belg.. srghe (Belg Martini) issi-rs); io. Raymond Vissers (Wagtmans, Algemeen klassement I. Merckx (Belg-, Dries* Zoetemelk (Ned., Schotte) of (Belg., Cools) op 4.24; 4 (Zwe., Martini) op 7.57; i (Belg., Cools) op 8.J8; 6. Poul Wagtmans (Ned.. Visit [Fr.. Caput) 14°P 'IveJ :lg.. Al beril)' en Godefroot Van Impe "(Belg.! Sta- lonzales- Linares (Sp„ (PT.. Stabllnskl) op 12.37: 18. Zubero (Sp.. 19. Houbrechts (Belg., Algemeen Ploegen klassement 1. Drlessens (Belg.) 156.40.51: 2. Cools fBetg.) Puntenklassement

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7