ULSTER ZIET MAAR EEN PROBLEEM: HANDHAVING VAN DE ORDE Dagvorming 15-jarigen verplicht Rijkspostspaarbank rentetot 7% BRITS MARINEPERSONEEL DOOR IEREN „ONTVOERD NIET VOOR MEISJES IN DE HUISHO UDING Welvaart blijft toenemen Philips DOOR-KIEK- DOOSJEV NOODWET IS ERDOOR Zalmvissers Royal Navy te slim af Hervormingsprogramma nu buiten beschouwing WOENSDAG 8 JULI 1970 LEID SE COURANT PAGINA 5 ADVERTENTIE DEN HAAG Het noodwetje van minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezond heid), dat een voorwaardelijk arbeidsver- bod voor 15-jarigen inhoudt, zal op 1 augustus in werking treden. Ondanks pro testen van de werkende jongeren en an dere actiegroepen tegen deze wet, waren de leden (op drie na) van de Eerste Kamer gisteren niet bereid het wetsontwerp dat op 16 juni in de Tweede Kamer werd aan genomen te verwerpen. De wet is een uit breiding van het voorwaardelijk arbeids- verbod voor 14-jarigen. De protesten tegen de wet waren vooral gericht tegen het feit, dat de minister het advies van de SER om een algeheel arbeidsverbod voor 14-jarigen in te stellen niet had gevolgd en dat 14- en 15-jarige meisjes in de huis houding uitgesloten zijn van één dag ver plichte vorming. In de Eerste Kamer werd vooral door mevrouw Vorrink (PvdA) fel tegen deze discriminatie, zoals zij het noemde, geageerd. Zij was niet te overtui gen door minister Roolvink, dat een alge meen arbeidsverbod voor 14-jarigen nu nog niet mogelijk is. Hij benadrukte giste ren, dat dit gepaard zou moeten gaan met verlenging van de leerplicht (Vervolg van de voorpagina) „De vooruitzichten voor een voortge zette groei van de economie zijn dan blijkens de gegevens gunstig", zo luidt tet in de taal van het planbureau. Gere- tend van 1968 cl groeit de produktie van het bedrijfsleven met ruim 5 procent per jaar. Verwacht wordt dat de werktijd korter wordt. De handarbeiders zullen vermoedelijk in 1973 per week 41,25 uur werken. De arbeidsmarkt (blijft krap, waarbij wordt verondersteld dat per jaar 15.000 buitenlandse arbeiders wordei aangetrokken. Opvallend noemt he planbureau de blijvende groei van d buitenlandse handel. De besparingen handhaven zich op een hoog peil, bijna 22 procent van het na tionale inkomen. Dat lijkt voldoende, meent het planbureau, voor financiering van de geraamde investeringen. Bij zijn prognoses is het planbureau er vanuit gegaan dat in 1973 1,1 miljard gulden voor ontwikkelingshulp wordt uitgetrot ken, dat lis nprocent van het net nationale inkomen. Moedgevend is de prognose van h Centraal Planbureau over de ontwikk» ding van de prijzen. Terwijl dit jaar prijzen 4 procent omlhooggaan na pijnlijke BTW-dreun van 1969, wordt verwacht dat ons land met de prijzen weer in rustiger water terechtkomt. Al: de loonontwikkeling zich aan de prog nose houdt en het internationale prijs peil ook naar verwachting (kalmer wordt zullen de jaarlijkse prijsstijgingen niet meer dan 2,5 tot 3 procent per jaar bedragen. Hiervan komt een half pro cent voor rekening van de huurverho gingen en de indirecte belastingen. Wat betreft de regionale ontwikkeling merkt het planbureau op, dat enig op timisme op wat langere termijn gerecht vaardigd is. Door de aanhoudende span ning op de arbeidsmarkt in het westen zou de rest van ons land grote trekkingskracht als vestigingsplaats voor het bedrijfsleven blijveh uitoefenen Dat neemt niet weg, dat in enkele delen van ons land ook in de komende jaren de werkloosheid nog vergroot kan zijn. „DODE" KWAAD OMDAT HIJ GEWEKT WERD (Van een onzer verslaggevers) BREDA In het bos kunnen vreem de dingen gebeuren. Dat ondervon den twee agenten van de Bredase po Mastbos. mededel in Volgens een tel aan de politie, zou daar een man dood liggen. Op het eerste gezicht leek dat ook zo. Toen de agenten wat beter keken, zagen zij de man ade men. Na heen en weer schudden kwam hij zelfs goed bij zijn positie- Hij vond het echter helemaal niet zo leuk. dat hij gestoord werd. De 27-jarige Bredanaar. die eerst dood had geleken, bleek namelijk een vu rig beoefenaar van yoga te zijn en was zich op een boomtop aan het con centreren. Dat had hij al heel wat uren volgehouden, want de mensen die de politie alarmeerden hadden hem om 4 uur 's middags al in pre cies dezelfde houding doodstil zien De ruime arbeidsmarkt in het noorden, n en oosten bepaalde voor een be langrijk deel de aantrekkingskracht. deze regio's voor het bedrijfsleven. Dat de betrekkelijk ruime arbeidsmarkt tog geen grotere aantrekkingskracht heeft uitgeoefend, zou kunnen samen- en met het minder goede beeld dat velen dn het westen van het verzor- gingsniveau in het noorden, oosten en zuiden hebben. Dit beeld lijkt dan meer door het verleden dan door de actuele lie bepaald, zo concludeert het planbureau op basis van een uitvoerige analyse van de infrastructuur per regio. BEDRIJFSTAKKEN •Een zeer gunstige groeiplaat, de olle- raffinage en de chemische Industrie zien. De metaal- en de elektrotechnische in dustrie alsmede de openbare nutsbedrij- kunnen zich eveneens goed ontwik kelen. Maar een zeer slechte produktie- groei laten de landbouw- en de voe dingsmiddelenindustrieën zien, alsmede le dienstensectoren. In de bouwnij verheid wordt een langzame groei ver wacht. Dit geldt ook voor de textiel, bieding en schoeisel, waar zich her- tureringsproblemen voordoen. Er wordt in de studie vanuit gegaan dat de omschakeling en de aanpassing van deze industrieën bijzonder omvangrijke 'erheidssteun plaats heeft. De industrie zal maar een beperkt deel van de groeiende arbeidsbevolking kunnen, opnemen, nauwelijks een half procent per jaar. De nieuwe arbeids krachten moeten voornamelijk 'n plaats vinden in de dienstensector en de bouw nijverheid, waar de stijging van de pro- duktdviteit betrekkelijk gering is. .Het planbureau voorziet dat de onge schoolde werknemer sneller verdwijnt dan de ongeschoolde arbeid. Vandaar, dat de vraag naar ongeschoolde buiten landers groot blijft. Te verwachten is, dat ook een groot gebrek blijft bestaan aan werknemers voor hoog gekwalifi ceerde arbeid. Minister Roolvink werd gistermiddag op het Binnenhof kort voor de behandeling van zijn noodwet inzake het voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarigen omstuwd door protesterende actiegroepen en Dolle Mina's. Hun protest gold de uitzondering voor meisjes, die in de huishouding werkent ADVERTENTIE De minister weer er evenals ln de Tweede Kamer op, dat die verlenging thans niet mogelijk is, omdat er niet voldoende onderwijsvoorzieningen voor deze kinderen zouden zijn: Hij zei: „Als we het wel doen, helpen we ze van de wal in de sloot. We dwingen deze kin deren praktisch om de straat op te gaan. Ze kunnen een jaar iets doen om dan pas weer vorming te geniéten. Mevr. Vorrink bleef erbij, dat er een groep buitenspel gezet werd en dat de meisjes niet om hun geloof of ras wer den gediscrimineerd, maar om hun sekse. „Ik onderga die discriminatie als mezelf aangedaan en ik stel mij primair soli dair op naast mijn seksegenoten", aldus geëmotioneerde inevr. Vorrink, die hievoor applaus kreeg van de publieke ne. De mensen die daar zaten had den kort tevoren op het Binnenhof nog ïtesteerd tegen het beleid van de minister. De andere tegenstemmers wa ren dr. Querido en mr. Versloot (beiden P.v.d.A.). De andere fracties telden geen tegen- Vestigingswet Vervolg van de voorpagina Staatssecretaris Van Son zegt in een toelichting op het wetsontwerp dat het gebouwd is op het „gezonde verstand van de ondernemers". Men moet niet in alle dwaasheid artikelen gaan verkopen waarvan men geen verstand heeft, aldus drs. Van Son- Trouwens: de tie is zo keihard dat de beunha: gering zal zijn. Daarm( staatssecretaris Kennelijk ook op het ge zonde verstand van de consumenten, die moeten kopen waar men deskundigheid vermoedt. Naast de specifieke vakdiplo ma's die recht geven op een algemene vestigingsvergunning voor de hele de tailhandel, wordt het einddiploma heeft in 1964 de toenmalige staatssecretaris van Economische Zaken advies gevraagd aan het hoofdbedrijfschap detailhandel Omdat het hoofdbedrijfschap bevreesd was voor een erg radicale verandering in de vestigingswet, vroeg de staats secretaris advies aan de SER. Het wets ontwerp is vrijwel gelijk aan het voor ontwerp waarover de SER advies heef uitgebracht. De nieuwe wet wordt noodzakelijk ge acht. omdat het distributiepatroon in de detailhandel zich in een aantal jaren grondig heeft gewijzigd. Er vloed aan massaprodukten in de handel gekomen, terwijl ook de vraag van he' publiek is veranderd. De soepeler wet geving maakt het de detailhandel moge lijk hun assartiment naar eigen verkie zing samen te stellen, waarmee niet al leen rekening wordt gehouden met de veranderde wensen van de kopers, maai waardoor ook een verantwoorde exploi tatie mogelijk wordt Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u e hele dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. stemmers ónder (hun leden. Alleen de heer Jac. (P.P.R.) merkte nog even op, dat hij liever niet voor zou stemmen, maar omdat er door de Eerste Kamer niet geamendeerd kan worden besloot hij toch dit miet te doen, daar hij imeer tevreden was met een half ei, dan een lege dop. Mej. Cornelissen (K.V.P.) zei: ..We kennen de achteretelling van de 14-ja- rige meisjes nu al 15 jaar. We kunnen ons nog verenigen met een uitstel van Het voorstel van mej. Kok (K-V.P.) om een werkgroep in te stellen, die moet 'bekijken hoe de belangen van meisjes, die in gezinnen van derden werken kun nen worden veilig gesteld, is intussen door de minister overgenomen. Hij kon gisteren meedelen, dat deze werkgroep at werkt. Hij beloofde mej. Cornelissen (K.V.P.) haai rstel c ledei •an de kende jeugd zitting te laten hebben in de werkgroep, te zullen bevorderen. Haar vraag om ook de Dolle Mina's er in te betrekken kon (hij niet vervullen, omdat die niet georganisèerd zijn. T reinongeluk in Zwitserland VEVEY (Reuter). Tussen de veertig en vijftig reizigers hebben verwondingen opgelopen, toen twee treinen op een smalspoorbaan bij Vevey in Zwitserland met elkaar in botsing kwamen. De gewonden werden met zeven ambulance wagens overgebracht naar ziekenhuizen in Montreux, Vevey e 5® i de zalmvisserboten (in over treding) terecht „Bijdraaien en de Keddleston volgen", luidde het bevel. Maar het was nacht en de Ierse schip- er was een man vol overtuiging en die si: ,,In orde, maar dan moet ik wel ven om mijn netten heenvaren, anders jd ik een enorme schade, en dat zou jammer zijn". De luitenant vond dit goed, en het „erom heenv; LONDEN (AP) Een dezer dagen patrouilleerde een mijnenveger van de Britse marine voor de kast van Noord- Ierland op zoek naar Ierse vissers, uit de republiek Ierland dus, die te dicht onder de kust van Noord-Ierland op zalm vissen. Als ze betrapt worden, worden ze opgebracht naar een Noordierse haven. Dat gebeurt dan door een paar officie ren en manschappen aan boord van di vissersschepen te brengen, waarop de vaartuigen dan door de mijnenveger de KedLeston naar de haven worden ging gedurende Toen kwam de boot bij een inham anker ging, en de Royal Navy, zich afvragend of er niet iets mis land en zwierf het donker. Tot aanklopte en op de vraag „waar zijn wij?" tc horen kreeg: „In het graaf schap Donegal, in de republiek Ier- omdat ik niet de Ierse territoriale teren mocht invaren". De zalmvis ,,We hebben geen kind aan ze gehad". (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gebeurtenissen van het voorbije weekeinde in zogenaamd „Vrü Belt ast", de Falls Road-wyk van de Noordierse hoofdstd, hebben de burgerlijke overheid gesterkt in haar overtuiging, dat vooralsnog slechts één probleem, namelijk dat van de handhaving der orde. haar volledige aandacht verdient. In deze mening wordt zij gesteund door de regering van Londe en door de militaire. hel nma, de katholieke meerderheid van Noord-Ierland dezelfde rechten zou geschonken worden als die waarop de protestantse heersende klasse al sinds mensenheugenis aanspraak maakt, weinig of niets meer terechtkomt. „Het hervormingsprogramma wordt nu helemaal buiten beschouwing gelaten", zei vorige week een liberaal gezinde Noordierse minister. „De katholieken zetten de boel niet meer op stelten, om betere levensomstandigheden le zich tijdens zijn recent bezoek Belfast kennelijk laten bepraten door de protestanten. De katholieke Noordieren zijn er nu helemaal zeker ERNSTIGE FOUTEN Maudling beging enkele eins psychologische fouten, die de Bri bij de katholieke Ieren meer gel maakten dan ooit. Zijn bezoek Ulster viel samen met de jaarlijkse herdenking van de slag aan de Somme uit de eerste wereldoorlog. In de Engelse geschiedenis is dit gevecht een nationale tragedie. Aan de Somme zijn duizenden Noorieren gesneuveld. Maai het waren allemaal protestantse vrijwilligers, afkomstig van het korps dat Sir Edward Carson, een advocaat van Dublin, in 1910 gerecruteerd had om te voorkomen dat het noorden van Ierland samen met het zuiden zelfbestuur zou krijgen en van het Verenigd Koninkrijk zou worden losgemaakt. Naar aanleiding van de herdenking van de slag aan de Somme, ging minister Maudling stijf en plichtsgetrouw een krans neerleggen een korps, dat overwegend door protestanten bemand wordt, weer actief te maken in de overgevoelige katholieke wijken van Belfast. Nu beschikken de rellenschild en werken ze nauw samen met het leger als ze huiszoekingen en arrestaties doen. Volgens de overheid »rk helemaal alleen i GEWIJZIGDE TACTIEK rijdagavond ge iep militairer h naar de Balkai werd dus geschonden. De volgende morgen waren er drie doden en tientallen gewonden. Zondag werden de tweeduizend soldaten in de straten van het bezette „vrij Belfast" door drieduizend vrouwen en kinderen uitgejouwd en bespuwd. „Sich Heil", tierden de betogers, terwijl ze met gestrekte armen de nazigroet brachten. Vooral Schotse soldaten zijn erg onpopulair, in de eerste plaats wegens hun aggressieve en branieschoppende manier van optreden ze maken veel lawaai met hun wapens- en voertuigen en in de tweede plaats omdat Ulsters katholieken de Schol rfoeilijk als Noordierse. Dit is een geschiedkundig afkeer, omdat de protestanten van Ulster grotendeels afstammen van de honderdduizenden Schotten, die omstreeks 1607 door de Engelsen als werden. SOLDATEN gesneuvelden in Belfast. Dat hij naliet daarnaast ook persoonlijk iets tc doen dat paste in de kraam van de Noordierse katholieken, was een reusachtige psychologische blunder. Bovendien deed hij de afkeer voor alles wat Londens en Engels is nog paar maatregelen daar huiszoeking te doen t Mary Maguire, wier m; vas. Het leger maakte nadii lat de militairen vuurwaper en springstoffen ontde nleidir de bloedige rellei rijdaj lacht. „vrij Belfast" is sinds vorige zaterdag wel bijzonder slecht als gevolg van het optreden van soldaten bij sloegen zij de meubels aan diggelen. Ze rukten buizen van de gas- en waterleiding los, beukten met de kolf van hun geweren op de muren, rukten plankenvloeren open en verbrijzelden heiligenbeeldjes. Aangezien de Ierse katholieken nog sterk steunen op echte en vermeende heiligen, vonden zij deze laatste vernieling nog het ergste. de indering beschuldigen, overdrijving, doen nu lijdt' vele burgers bijzonder hardhandig aangepakt werden. Het opperbevel van de strijdkrachten, dat een onderzoek bevolen heeft, zegt trouwens zelf, dal ruwe behandeling normaal was in de omstandigheden, die zich vrijdagnacht en zaterdag voordeden. De troepen scherpschutters. Geheel de regende het benzinebommei zelfgemaakte handgranaten. Zc n klein jongetje heeft een schild pakken gekregen, terwijl de Britse n Belfast hun wapens bij strijdkrachten bevel de huiszoekingen stop te zetten. Er zitten vermoedelijk log vele grote voorraden wapens /erborgen en dit zelfs in kerken •naar het leger meent, dat het de oestand, althans voorlopig, onder de tnic heeft. Een bestorming van de

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5