WIJ TWIJFELEN NIET AAN DE JEUGD, GEEN MOMENT Verruiming onmogelijk van vrijstellingsnorm reinigingsrechten voor IEUGD GRAND PRIX OP VIIF MEIPLEIN Evert Castelein leert al 40 jaar zijn discipelen dansen BURGERLIIKE STAND Van brave hendrikken en skeletteermotjes WOENSDAG 8 JULI 1970 LEIDSE COURANT Ruzie om parkeer plaats eindigt met schade en boete DEN HAAG/LEIDEN „Strijd er ruzie om een parkeerplaats je zijn aar de orde van de dag," zo constateerde d< officier van justitie bij de Haagse po litierechter en daar had de rechter in zijn be Leidse Universiteit LEIDEN Aan de Leidse Universiteit Js de heer J. P. M. Wagenaar geboren te i Blerik en thans wonende te Oegstgeest gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift getiteld „De zogenaamde idiopatische spontane1 pneumothorax". De promotor was prof. dr. J. Swieringa. De heer E. M. Janssen geboren te Rotterdam thans aldaar wo nende is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren op proefschrift ge titeld „Jacob Burckhardt und die Renais sance (Erster teil der Jacob Burckhardt- Studien)". De promotor was prof. dr. Th. J. G. Locher. Mevrouw M. S. Knaap van Meeuwen geboren te Zevenaar en thans wonende te Voorschoten is gepro moveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proefschrift getiteld „A revision of four genera of the tribe leguminosae-Caesel- pinioideae-cynometreae in Indo-Malesia and the pacific". Geslaagd: kand. ex. B3 W, en N. de heer V. S. H. Schoone (Leiden); kand. ex. AW. en N. de heer D. Poot (Leiden); kand. ex. W1 W. en N. mej. A. J. Sloos (Leiden); de heer W. J. Claas (Leiden); de heer W. W. J. Hulsbergen (Den Haag); kand. ex. W 3 W. en N. de he ren W. M. Bonfrer (Haarlem); F. H. Druijff (Rotterdam); P. A. G. v. d. Geest (Leiden); C. den Heijer (Leiden); H. A. C. van Tongeren (Warmond); F. W. J. v. d. Putten OegstgeestG. A. M. v. d. Geer (Leiden); A. F. E. v. d. Horst (Leiden); N. J. v. d. Plank (Leiden); C. M. Kallenberg (Oegstgeest); A. Kornaat VlaardingenJ. van Wely (Voorscho ten: doet. ex. natuurkunde de heren N. H. Pennings (Leiden); W. J. P. de Voogt SassenheimP. L. de Haseth (Leiden); kand. ex N.W. Sociologie de heer W. G. G. Flüss (Leiden); kand. ex. G 3 W. en N. de heer A. R. Oosterhoff (Leiden). LEIDEN In verband i niet mogelijk de normen verruimen. Dit laat het t iet de slechte financiële positie van de gemeente is het voor vrijstelling van de reinigingsrechten verder te burgemeester en wethouders afdeling Leiden van D'66, die hierover enige tijd terug vragen gesteld heeft. Leiden volgt minister bij normen van luisterbijdrage Vrijstelling van het betalen van reini gingsrechten is gekoppeld aan de normen die ook gelden voor de vrijstelling van luisterbijdragen. Deze normen zijn door de minister vastgesteld, doch het vrij stellen van mensen, die daarvoor in aan merking menen te komen, is overgela ten aan de burgemeester. De ministeriële norm voor het verlenen van vrijstelling van de luisterbijdrage is voor het laatst vastesteld op 1 februari 1970. Deze is als volgt: gezinnen van 2 personen jaarinkomen 5.902, eerste t/ni derde gezinslid méér per gezinsild jaarinkomen 520, overige gezinsleden méér per gezinslid jaarinkomen 754, alleenstaanden jaarinkomen 4.134, als winst uit kost- en pensiongelden w orden beschouw d de inkomsten, die een bedrag van f 2.002,per jaar/ per persoon te boven gaan. Ter vergelijking zij vermeld, dat de AOW-uitkering voor 2 personen f 5.556 j per jaar bedraagt en voor een alleen staande f 3.918.—. I Er bestaat dus een kleine speelruimte tussen de „vrijstellingsnormen omroep- bijdrage" en de AOW-uitkeringen. Wat de bijstandsnorm betreft, merken b. en w. op. dat deze in een bepaalde relatie staat tot het minimumloon (in j het algemeen bedraagt zij 95 pet. hier- van). Cliënten, die overeenkomstig de I plaatselijke normen (aanvullende) pe- I riodieke bijstand voor. levensonderhoud ontvangen (tengevolge waarvan in het zijn dan de „vrijstellingsnorm omroep bijdrage"). worden geacht de omroepbij algemeen hun totale inkomen hoger zal drage uit de bijstand te kunnen voldoen. Het eigen inkomen vermeerderd met de bijstandsuitkering, kan in een bepaald geval b.v. door lage woonkosten zo laag zijn, dat men toch nog in aan merking komt voor vrijstelling van be taling van de omroepbijdrage. Dit wordt dan als een voordeeltje voor de cliënt beschouwd, waarmede bij de bijstands verlening verder geen rekening wordt gehouden. Volgende week rrijdag en zaterdag Jeugd strijdt in autootjes om felbegeerde lau werkrans en gouden helm LEIDEN Op vrijdag 17 en zater dag 18 juli zal de Benzine en Petro leum Handel Maatschappij N.V. in samenwerking met het Y.V.V. Leiden op hel Vijf Meiplein «1e jaarlijkse j-V B.P. Jeugd Grand Prix organiseren. Circa 400 kindereu kunnen aan deze race deelnemen. Vrijdagsmorgens om 09.00 uur wordt begonnen. Op de middag van de tweede dag worden de finales verreden, waaraan ca. 30 kin deren zullen deelnemen. Deze finales zullen om 14.00 uur aanvangen. BP heeft er behoefte aan gevoeld voor kinderen van 9 tot en niet 13 jaar in de vakantietijd een plezierige ontspanning te vinden. Men kwam op de gedachte dit idee te verbinden aan „echte" autootjes en daarbij tegelijkertijd een opvoedend karak- i- ter aan het evenement-te geven. De tot nu toe gehouden vakantie-tour- j nees zijn verscheidene jaren buiten- L.C. gewoon succesvol geweest. Zeer veel aandacht moest en moet uiteraard worden besteed aan de beveiliging van de deelnemertjes en van de toe schouwers. Ongevalletjes, hoe gering ook. mogen beslist niet voorkomen. Behendigheid Voor menig kind is het deel- .«cinen aan de Jeugd Grand Prix eer droom die werkelijkheid wordt. I tacen in een „echte" auto Verslechtering Momenteel zjjn pl.ni. 1700 personen vrij gesteld van betaling van de reinigings rechten, waardoor de gemeente jaarlijks tenminste f 51.000,aan inkomsten derft en voorts nog een belangrijk offer moet brengen door de noodzakelijke voorzieningen by het ambtelijk appa raat. Bovendien ontvangen deze perso nen gratis van gemeentewege ieder 100 plastic zakken per jaar, hetgeen de ge meente jaarlyks pl.m. f15.000,kost, ook weer afgezien van de administratie kosten. Een verruiming van de normen zou een verslechtering van de toch al reeds uitermate slechte financiële positie van de gemeente betekenen, hetgeen ten enen niale onaanvaardbaar is, aldus liet college. LEIDEN Aan de Technische Hoge school te Delft is voor het doctoraal examen natuurkundig ingenieur, de heer R. de,Jong geslaagd. LEIDEN Aan de Technische Hoge school te Delft is voor het examen pro- paedeutisch geodetisch ingenieur ge slaagd, de heer D. J. Degens. OEGSTGEEST Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het kandi daatsexamen wiskundig ingenieur, de heer J. G. Pauptit geslaagd. een 33-jarige vertegenwoordiger uit Rijnsburg in Leiden op «le Breestraat een plekje liad ontdekt en gereed stond daar achteruit lil te rijden, schoot een andere autobestuurder toe en dook in de opening. Heigeen daarna volgde, werd ook ter zitting niet helemaal duidelijk. Vast stond wel, dat er een botsing plaats vond, waarbij omstreden werd, of de vertegenwoordiger al of niet opzettelijk achteruit reed tegen de van weinig be hoorlijk weggedrag getuigende „inschie- Nu werd behalve het veroorzaken van een aanrijding aan de vertegenwoor diger ook verweten, dat hij na de aan rijding doorreed. In elk geval vond de officier onvoldoende vaststaan, dat verdachte de aanrijding opzettelijk had begaan, maar aangereden was en daar voor luidde de eis 70.- boete en voor het wegrijden 150.- boete en voor waardelijk ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende vier maanden. De rechter vond het bewijs dat de aan rijding aan de schuld van verdachte was te wijten, niet geleverd, wel het doorrijden en legde daarvoor 150.- boete en voorwaardelijk drie maanden ontzegging rijbevoegdheid op. niet een proeftijd van twee jaar. Nog dit jaar bibliotheek- dependance in „Ridderveld" ALPHEN A/D RIJN Dank zij ontvangst van f 64.040,67 tiesubsidies, f 37.500,aan wone subsidies, f 13.922,83 buties en leesgelden en f752 verse exploitatie-inkomsten. Stichting Openbare Leeszaal theek te Alphen a.c exploitatierekening buitenge- i di- Biblio- Rjjn gelukt haar 1969 te sluiten voordelig saldo a f 83,75. Vele jaren streeft de Stichting er naar een dependance in „Ridderveld" (Alphen- noord) te stichten. De Stichting heeft het oog laten vallen op het verenigings gebouw „Het Kasteel"; het is zo goed als zeker, dat nog dit jaar daarin en kele vertrekken door haar continu voor het gestelde doel in gebruik kunnen worden genomen. ALPHEN A. D. RIJN, Auto gevonden De zondag-middag bij het zwembad ,,De Hoorn" te Alphen a. d. Rijn gesto len nieuwe Opel personenauto, die al daar gesloten was geparkeerd, is in de loop van de nacht van zondag op maan dag door de politie onbeheerd aange troffen aan de öostkanaahveg ter plaatse. Op het Vijf Meiplein, v/aar de Jeugd Grand Prix twee dagen lang haal tenten opslaat, wordt de baan in een 8-vorm gelegd door een aaneenge sloten rij strobalen. Het circuit is 100 meter lang en 2 meter breed. Wanneer een wagentje een strobaal mocht raken kan deze verschuiven, maar slechts zeer weinig. Het ge wicht van de baal is n.l. gebaseerd op de kracht waarmee het autootje hem zou kunnen raken. De bochtige vorm van *t circuit laat geen grote snelheden toe. niet meer dan 20 km/ uur. Daardoor ontslaat geen snel heidsrace. maar een wedstrijd waarin behendigheid en zelfbeheersing de belangrijkste rol spelen. De baan is op veilige afstand omgeven door een gesloten hekwerk van waarachter de toeschouwers de wedstrijd kunnen gadeslaan. Behalve het circuit be vinden zich binnen het hekwerk een terraswagen voor genodigden, de pits waarin een monteur voort durend bezig is de wagentjes in op timale conditie te houden controletoren waarop de LEIDEN Evert Castelein is eey begrip in Leiden en verre omstreken. Vraag aan een willekeurige katholiek uit. deze streek waar hij heeft leren dam en In i zal de de I ge- Castelei n vallen. Al veertig jaar lang zit de nu 58-jarige dansleraar in het metier van de tiia «-ha clia's, foxtrots en wat al dies meer zjj. Wie is hij? Is bij de slimme, uitgekookte zakenman die al die jaren netjes zijn jasje met de goede wind heeft laten meewaaien? Of is Evert Castelein een artiest, die van het. dansen een knnst maakt en het als een verplichting voelt die kunst ook aan anderen te leren? We praten met hem in zijn danszaal aan de Hooglandse Kerkgracht. waar de sporen van de vorige avond nog duidelijk te zien zijn. De deur heeft de strijd niet ongeschonden doorstaan en ook aan het parket is te zien dat het een zware last heeft moeten tor sen. „Je ziet het, zegt hjj, als je te weinig mensen krijgt is het niks. Maar teveel is ook niet alles. Maar hou ze er maar eens uit. Ze geven er niks om als ze de hele avond moeten staan. Hij gaat zitten. „Je komt zeker om dat wij het etiketje „uitsluitend voor katholieken" verwijderd hebben. Ja, ja, dat dacht ik wel. Ik heb er inder daad veel reacties op gehad. Allemaal positieve, dat wel. Waarom wij zo laat deze stap gedaan hebben? Ach, wat heet laat? Het Is in hoofdzaak een zaak van de ouders geweest. Want hoe lang is liet nu geleden dat er in de kerk nog gebeden werd ons toch alsjeblieft te behoeden voor gemeng- verkeringen? Nog maar een paar jaar en vanuit dat licht moet je de zaak bekijken. Wat mij betreft had het nog best een tijdje zo mogen blijven." „Helemaal niet. Nee. geen sprake van. Het was toch wel vol. Het is niet zo dat ik nu ineens heerlijke vi sioenen krijg van rijen niet kahtolie- ken. die deze kant opkomen. Ben je gek. Er zal echt zoveel niet veran deren. Maar we hebben tenslotte in gezien dat „uitsluitend voor katho lieken" een volkomen uit de tijds be grip is. Toen hebben we de knoop doorgehakt. We hadden het ook vorig jaar kunnen doen, of over twee jaar. Evert Casteleyn: „Je moet niet je tjjd meegaan, dat is alles". „Stijldansen! Wie praat er nu over stijldansen Wat verstaat men eigen lijk onder stijldansen Zeker een fox trot of zo?" Hij schudt het hoofd over zoveel onwetenheid. „Dat is geen stijl dansen, man, dat noemen we sociale ontspanning." En daar is behoefte aan. Onze lessen zijn nog steeds druk bezet. Trouwens, we wisselen steeds af. Dat beatdansen de hele avond stompt af op 'n verschrikkelijke ma nier. Het is een fabeltje dat er voor gewoon dansen geen plaats meer zou zijn tegenwoordig. Daar kan ik me zo kwaad over maken." Hij pakt een krant en wijst: „Hier moet je dit eens lezen. Dat heeft een collega van me in Hilversum gezegd. Allemaal puur negatief, wat die man zegt. Afbreken maar, jongens. De jeugd dit, de jeugd dat. Er deugt helemaal niets meer van volgens hem. Maar dat valt erg mee hoor. Ik doe dit werk nu veer tig jaar en ik durf met de hand op m'n hart te zeggen dat de jeugd maar heel weinig veranderd is. Veertig jaar geleden moest ik net zo goed waar schuwen als er mensen te ver gingen. We hebben ons altijd verzet tegen dat vrjjen op de dansvloer, maar ja je kunt niet aan de gang blijven na tuurlijk. Het enige wat we kunnen doen is te zorgen voor veel afwisse ling in de muziek. Niet be veel van dat langzame gedoe achter elkaar, dan vraag je natuurlijk om moeilijk heden. Maar in het algemeen gaat het best met de jeugd. Neem nou zo iets als het Kralingse Bos. Ik had er graag naar toe gegaan, enorm in teressant. Er zullen excessen geweest zijn op elk gebied. Daar twijfel ik niet aan. Maar neem nou die verdovende middelen. Ik keur het niet goed, maar je kunt er doodeenvoudig niet meer omheen. Negenentwintig procent van onze middelbare schooljeugd „rookt". Wat wil je dan nog? We kunnen er onze ogen niet meer voor sluiten. De dag is missohien niet ver meer, dat ze het ook bij mij in de zaak zullen gebruiken. We bereiden ons er op voor. Of we het ook zelf zullen ver kopen hangt natuurlijk af van de wet. Er wordt hier en daar gefluisterd dat er in uw lessen onderscheid zou wor den gemaakt tussen de leerlingen. „Dat is niet waar. Hoe komen ze er bij. Het is wel zo dat er in verschil lende groepen wordt lesgegeven. Er zijn nu eenmaal altijd mensen, met bijv. een middelbare opleiding, die by elkaar in een groep willen zitten. En dat kan. Waarom niet? De klant is tenslotte koning. We zijn eigenlijk een soort kruideniers. We bieden iets aan en daar wordt gebruik van gemaakt. Simpel, nietwaar Alleen werken wij met mensen en dan moet er natuurlijk ergens een grens getrokken worden. Waar die grens ligt verschilt van ge val tot geval. Een feit is, dat we de laatste jaren de politie niet meer no dig gehad hebben. Heb je er aauleg voor nodig om te leren dansen, kan ledereen het leren? „Ja. dansen kan iedereen leren. Zon der enige uitzondering. We hebben mensen geha<l met hele korte armp jes, blinden, doven, mensen met kin derverlamming. En ze hebben alle maal leren dansen, er waren zelfs hele goede bij. Maar ik geef-toe, dat er soms pijnlijke situaties kunnen ont staan. Daarom vargen we in zo'n ge val ook altijd eerst aan de mensen van de les of ze geen bezwaar hebben. We hebben nog nooit iemand gewei gerd. We gaan van het principe uit, dat iedereen welkom is. Lang haar, snorren, baarden, allemaal geen be zwaar, als het gedrag maar naar be horen is. Je moet met je fcfld meegaan, dat is de kwestie. Toen ik voor het eerst een beatband in huis haalde, zeiden ze dat ik de branche aan het vermoorden was. Beat was geen dansen, zeiden ze. „Laat me niet lachen. Ik ben blij dat de beat er is. Het heeft de verstar ring doorbroken. Je kunt er je gevoe lens in leggen, je eigen ideeën. Ge weldig. Mensen die het allemaal zo vervelend vinden hebben hun groep op de jeugd verloren. Ze begrijpen het niet meer, vertrouwen ook niets meer. Wij niet, wij twijfelen niet aan de jeugd. Geen moment". N.v. K. STOMP WIJK, Maandblad Met in gang van deze maand brengt 't Stomp- wijks verenigingsleven in samenwerking I met de plaatselijke middenstand een ge- zamenlijk blad uit. Dit orgaan, dat de naam van het voormalige middenstands- blad „De Dorpsketting" gaat dragen, zal wekelijks verschijnen in de vorm van een mededelingenblad. Eenmaal per I maand zal het gevuld worden met 1 nieuws van en over de Stompwijkse verenigingen. Er zyn zeven fel gekleurde autootjes beschikbaar. De wagentjes kunnen een aanzienlijke snelheid bereiken, maar zyn voor het rijden door kin deren afgesteld op een maximum- senllieicl van 30 km/uur, een snelheid die overigens in het circuit niet kan worden bereikt. Er is een speciale beveiliging aan gebracht: twee afslagcontacten op de voorbumper. Wordt een van deze contacten ingedrukt (wanneer bijv. een wagentje een strobaal licht aan raakt) dan wordt de stroom afge sloten, waardoor de motor automa tisch en onmiddellijk afslaat. Elk kind wordt, voor het in een wagentje stapt, door een speciale instructeur voorgelicht over de wa gentjes, over het circuit en over de manier hoe het beste te rijden. Er is een hometrainer, waarin de kinderen plaatsnemen en worden geïnstrueerd over de bediening van stuur, gas- en rempedaal, de De kinderen rijden alieen in de i- i baan in series van 15. De win- r/tijdwaarnemer plaats neemt. Deze j naar van elke serie plaatst zich in de beschikt over een lnidsprekerinstal- finale. Voor de eerste, de tweede en latie waardoor zijn conientaar voor derde prijswinnaars zijn er na af- alle toeschouwers verstaanbaar is. loop bekers. De eerste prijswinnaar Tenslotte bevindt zich middenin het krijgt bovendien de felbegeerde ..gou- circuit het erepodium, waarop na den" helm en een lauwerkrans. De afloop van de wedstrijden de eerste, winnares bij de meisjes ontvangt de tweede en derde prijswinnaars en de „coupe des dames'. Blauw oog voor werkgever „Hij ran mijn geld naar Majorca en ik thuis blijven DEN HAAG/KATWIJK jarige schoonmaker uit Katwjjk bad i 450- vakantiegeld le vorderen 'rkgei De vele ot betaling hadden niet hei gewenste resultaat en toen op 'n avond do schoon- naker een paar biertjes bad gedronken, toog hij naar Noordwijk. waar hij zijn eis tol uitbetaling van het geld aan zyn erkgever stelde. Diens repliek was onbevredigend en toen schoot de hand van dr schoonmaker fors uit. hetgeen de werkgever een dauw oog opleverde. „Hij heeft me er toe gedwongen, ik was over mijn zenu wen." aldus betoogde verdachte, gaat van mijn geld naar Majorca t kan met mijn kinderen thuis blij' Daar had de officier wel begrip LEIDEN Geboren: Kathleen, d.v. .1. Eduard Envin z.v. H. F. Zirkzee en A. Keniff en C. Gressie; Mireille S„ d.v. s. de Boer; Jolanda Alida Hendrika d.v. M. J. van der Mee en J. H. Gerritsen; J. a. Wijnands en M. Heijns; Robertus Edgar C. N.. z.v. R. van«Berkel en M. J. i Antonius z.v. A. P. Hesseling en J. A. van Ruiten; Wendy J d.v. F. T. W. Sloos M. Forrer; Maarten Evert z.v. B. F. en H. J. Burgerjon; Vivian, d.v, G. dei v. d. Bosch en E. Mulder; Franciscus Boer en C. D. Swier; Peter, z.v. G. M. Petrus Johannes z.v. F. P. Reeuwijk en M. Glas en P. W. Kant; Wilhelmina M„ W. M. t. v. tl. Hulst, d.v. J. van Duijn en W. de Koning; Eelco j Getrouwd: C. P. Gaspers en R. Ruiters; M., z.v. B. J. M. Ostendorf en M. R. L. J. C. Kroon en J W. Bekooij: J. Winke- van der Voort van der. Kleij; Davy. z.v. laar en J. J. de Bruin; T. O. Klaassen en N. Langezaai en J. Jaakke; Paulus Th., G. H. Boelen: P. Bonsema en M. K. z.v. J. F. A. M. Boekei en J. A. M. Zwet- Elderhorst. sloot; Lailah M., d.v. R. G. Goedhart en Overleden: .7 P. van Dalen (54); J. A. S. J. Y. Tsen Kwam Tai; Richard A.. van Poppel (44); J. de Bruin (85); A. z.v. D. A. van den Berg en J. J. Verhoef; Koetsier (55); J. A. Huiberts (19); F. J. Het Leidse Heempark bloeit V°r v u l 'ORIGE keer heb ik beloofd iets te ver tellen over de „Brave Hendrik". Echt, stelt u zich van de plant zelf niets voor. Het is een lid van de familie van de ganzevoetaehtigen, zoals het bekende akker onkruid de „Melde,". Ma: het de Brave, Hendrik zit ook niet in de mooie pijlvormige bladen. De plant is sterk afhanke lijk van stikstof rijke grond, en waar vinden wij die? Nu, de plaats waar de Brave Hendrik bij uitstek groeit is het achteraf van de ouder wetse Brabantse kroeg- Catelijne C.. d.v. R. E. de Rooij en L. A. van Thiel (75): I. den Os (84); A. A. jes, nabij de plaats wa Schuiling; Ellen C. M d.v. P. J. M. van der Meer (58); H. Wielema (43). de goegemeente even Castelein en M. E. C. Hendriks; Sven, G. v. Druten (76), T. Luurssen (66): I verpoost na het gebruik z.v, H. Kaal en W. J. Dikshoorn; Reyna, A. v cl. Linden (83); L. Busscher (63); van vele biertjes. En ccn 1 d.v. M. Aydingöz en J. C. Borkent: Fa-1 E Hollering (81); O. Janssen (67); A. daar deze plaatsen in 1 er rcid M.. z.v. M. El-Murabet en P. H Teegelaar t87): .7 v Rhjjn (70); - - - - ■nu- verhoogt: Sandy, d.v. J W. Mark en M. Ulden 77G Isloovei 78 ■HÜ C. Dubbelaar: Barthold S.. z.v. S. A. Matthyssen (70); K. Renkenui 1 il! Winnubst en C. P. B. M. de Boer; Cindv. j D c- ()e Snaijer (50): G. Eikerbout f"-" I d.v. C. W. van Venetiën en N. H. M. Zijp; Jacob S., z.v. P. de Boer ons land steeds zeldza mer worden verdwijnt ook de Brave Hendrik H. de Boer u in het park komt, want zonder hem kunt oor hel u hem echt niet \inden Ange- 1 en let eens op, als u mei J. van I vakantie soms in Bra- Elisabeth Wilhelmina d.v. P Was-I Haasleren, C. Th. I,. M v. d. Hulst. P. bant of België komt, of i- I sink en E. W. Lardë: Hendrica Elly d.v J. v. Kampen. M. B. F. Schrama, P. Th. u hem daar op zijn ge- J G. J. Hof en J. H. v. d. Weg; Gerrit I A. v. Werkhoven. eigende plak aantreft. doch de wijze van incasso vond hij toch A visser; Edward J. J.. z.v. C. F ongewenst. „Dat kunt u beter middels de Devilee en A. A. T Westerman: Nico- I YOORIIOl/T Geslaagd \ak of een deurwaarder doen. ad- j laas Adrianus Johannes Michael Maria i middenstandsexamenA M. •de hij. Hij wilde wel rekening'hou- z.v. N. L. T. Duindam en M. A. P. Jan- j vaare. E. P M. v. d. Geer, i Maar nu de mooi bloei ende toortsen, hoge 2- jarige planten, die zich in het eerste jaar uit sloven om een prach tig bladrozet te vor men voor de opslag van reservevoedsel, om dan liet jaar daarop omlioop te schieten tot wel twee meter hoogte en rijk te bloeien met goudgele bloemen. Daarna wordt liet zaad gevormd in on noemlijke hoeveelheden, waarna de plant sterft om weer plaats te na ken voor andere soorten. In ons park groeit zo liet reeds genoemde mot- tekruld en nu bloeien ook de grote broers vol op, zoals de stalkaars, de zeldzame windbloem- toorts, de koningstoorts en niet te vergeten de zwarte toorts. en al zie je het ze niet aan, toch familie van de toortsen. Het zijn pracli- lige planten met grote gele bloemen met een oranje masker en als u de plant goed aankijk! ziet u ile hek van een leeuw in deze bloem. De muurleeuwebek by de put en op de muur zult bekende tuinplant „de leeuwebekken", maar deze is gekweekt en lioort dus niet in het Heempark thuis. Nu we tqch in de hoek by de heide zijn, lel eens op het heide-anjer- tje, een schattig klein rood anjertje uit de ri vierdalen van IJssel en Hinkel, vrij zeldzaam. Het wordt door vlinders bestoven, daar alleen hun tong lang genoeg Is om de honing te vinden (die van andere insek- ten is te kort). Zo is er nog een beesl dat ik even noemen moet n.l. liet skeletteermotje in de Gelderse roos. Deze rupsjes zyn niet in staat liet hele blad op te eten, maar wel bet blad groen tussen de ner ven, zodat de nerven als een skelet overblljve: doen natuurlijk schade aan de struik, maar die is sterk genoeg en her stelt zich wel. Spuiten doen wjj natuurlijk in dil park niet. want vergif tigde tlodei

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3