C&ieLe Qoutant Jury wilde niet, maar moest vertrekken... Holland Festival 1970 werd publiek succes Vrouwelijke Mozart van Ayla Erduran TELEVISIE VANAVOND ANNIE GET YOUR GUN! IÉ? DIE WONDERLIJKE DRS. POLZER PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 8 JULI 1970 Wetenschapsbeleid /"'ROEIEND is de belangstelling welke ons parlement koestert voor het we tenschapsbeleid. Dit is een gezonde, om niet te zeggen noodzakelijke houding, mits men de zaak zelf belangrijker blijft vinden dan de vorm. Zo zien we weinig aanleiding om, gelijk sommige Kamerleden doen. aan te dringen op een aparte bewindsman voor het wetenschapsbeleid. Tenzij, bij de komende kabinetsformatie, structu reel voor minister Veringa's beleid een heel andere opzet gemaakt wordt dan de huidige. Dan zou er een staatssecretaris (of minister?) moeten komen voor het we tenschapsbeleid inclusief het gehele ho gere onderwijs, terwijl de rest van het onderwijs, terwijl de rest van het on derwijs (het kleuter-, basis- en voortge zet onderwijs) in één hand terecht- Dit zou dan het voordeel hebben, dat ook ambtelijk het basis- en voortgezet onderwijs beter op elkaar gaan aanslui ten. Naar onze smaak zou dan evenwel de hoogste bewindsman op Onderwijs zich met deze portefeuille moeten be lasten omdat (met alle respect voor het wetenschappelijk onderwijs) de komen de jaren het voornaamste accent zou moeten vallen en het meeste geld be schikbaar zou moeten worden gesteld voor de verdere ontplooiing en moder nisering van het basisonderwijs. Daar wordt immers over de „gelijke kansen voor iedereen" beslist; daar ook moet de oplossing gezocht worden voor problemen die sommigen te eenzijdig bij een nieuwe reorganisatie van het voortgezet onderwijs zoeken. Langzaam wurgen TOTALITAIRE stelsels kennen, in grove lijnen, twee soorten van tac tiek: ineens en radicaal alle verzet bre ken of de tegenstanders langzaam wur gen. In Praag past men bij voorkeur de tweede tactiek toe. Na de Sovjet-interventie in Tsjecho- Slowakije waagden de Russen en hun meelopers in Praag, communisten die zelf door de „nieuwe lente" op non- actief waren gesteld, zich niet aan een volledig uitschakelen van Duboek en diens medestanders. De man die tever geefs heeft geprobeerd het communisme voldoende plooibaar te maken om een staat min of meer democratisch te be sturen werd n termijnen steeds een trapje lager gestoten. Na ook zijn laatste officiële functie, een weinig betekend ambassadeurs schap te hebben verloren, is Dubcek nu als lid van de communistische partij geroyeerd. In de Tsjecho-Slowaakse omstandigheden is dit eerder een com pliment dan een degradatie, maar in eigen land heeft Dubcek weinig aan zulke verdiensten. Hij zal, als hij zich niet uit de voeten weet te maken, nog een kwade kans maken binnenkort te worden gearresteerd en dan een weg te worden op gezonden welke de tegen woordige machthebbers in Praag zo voortreffelijk van Stalin c.s. hebben ge leerd en nog niet vergeten zijn. En Praag gaat door met langzaam wurgen: na Dubcek is Cernik aan de beurt; de man die anders dan Dubcek na de Sovjet-interventie de hoop koes terde in Tsjecho-Slowakije de kool en de geit te kunnen sparen. Als prijs voor co-existentie zal het westen praktijken voor lief moeten ne men die indruisen tegen veel van wat essentieel is voor een democratie. Moet de „linkerhand" wel altijd zo ontzien worden als de critici van de rechter hand" propageren? Meer dan 100.000 belangstellenden erden slecht bezocht en trokken een bezoek van 40 procent of minder van de zaalcapaciteit. In het algemeen kan worden gezegd dat 84 van de 125 voor stellingen en concerten behoorlijk bezet waren tot en met uitverkocht. Hoogtepunten waren o.a. het massale concert door het Concertgebouworkest in de Amsterdamse RAI, de voorstellin- gen van de Japanse keizerlijke hofka- pel Gagaku. de voorstellingen van „De AMSTERDAM (ANP) Holland Fes tival 1970 is in de ogen van de directie e«n succes geworden. Meer dan 100.000 mensen toonden belangstelling voor de Tele manifestaties, die het festival in de i wriod. 15 juni l». mrt heden ^.kOChte, £ruld doT de Nationale hield. Dit getal is hoger dan dat van Praas da «P^nnnd vorig Jaar. toen de leiding van het "Tl": frmcf festival ruim 98.000 bezoekers telde. Bovendien is men erin geslaagd dit keer de aandacht te trekken van een gevarieerder publiek voor het Holland Festival, dat in het verleden min of meer werd beschouwd als een aangele genheid voor de „happy few". Van de 125 voorstellingen waren er 55 voor 85 procent bezet ofwel geheel uitverkocht. Slechts 19 voorstellingen Holland Festival 1970 Dank z« de aanbeveling van niemand minder dan Yehudi Menuhin heeft de jonge Turkse violiste Ayla Erduran gis teravond in de Kurzaal haar debuut in ons land kunnen maken. Samen met het Nederlands Kamerorkest speelde zij het overbekende concert in A groot, K. 219 van Mozart en van het eerste ogen blik af zal niemand eraan hebben getwijfeld dat deze musicienne een uit gesproken dispositie voor haar instru ment heeft en dat zij haar prachtige viool ook technisch waard is. Met name in de beide delen spreidde zü een alles zins respectabele violistische vaardigheid Haar opvatting van Mozart intussen leek karakteristiek voor een vrouw uit het nabije Oosten: uitgesproken roman tisch, gevoelig tot op het sentimentele, soms zelfs op het larmoyante af, en ook nu en dan nadrukkelijk pathetisch. De violiste maakte de indruk op een ietwat dweperige manier verliefd te zijn op de muziek: dat is natuurlijk geen goed stilistisch uitgangspunt. Dadelijk na de inzet van dirigent David Zinman remde zij het tempo sterk af. In de beide eerste delen wisten dirigent en orkest zich overigens redelijk wel bij haar aan te sluiten. Om een duistere reden wilde het evenwel in de rondo-finale niet lukken. Dat lag voornamelijk aan de soliste, wie het snelle tempo niet goed afging. Zij raakte er even uit, en al kwam ze er heel vlug weer in, van een even wichtige voordracht was geen sprake, afgezien van allerlei kleine technische feilen. Zinman redde wat hij tegelijker tijd redden kon Naar alle waarschijn lijkheid zullen wij Ayla Erduran in de komende winter wel beter leren ken nen Laten we hopen dat ze dan muziek speell, die beter bij haar muzikaliteit en stijlbesef past. Hel verdere programma bracht Haydn, omdat die dit seizoen in het Holland Festival nu eenmaal centraal staat, en nog meer Mozart. De weerga ve van Haydns symfonie no. 82, om de plompe dans op een Kroatische doedel zak-melodie ook wel „De Beer" ge noemd, was wat overdreven nadrukke lijk en wat al te gedetailleerd. Het had eenvoudiger en vloeiender gekund. Be- Ier lukte een kostelijk divertimento van Haydn, waarin terecht onbekommerd werd gemusiceerd Tot slot ging Mozarts Linzer-symfo- nie in een vlotte, veelszins verantwoor ds maar ook een beetje oppervlakkige lezing. De belangstelling was gelukkig heel bevredigend, de waardering voor het gebodene eveneens. K.S. Den Haag. pok werden druk bezocht de premieres van „Pelleas et Mélisande" in Amsterdam en Den Haag, alsmede de theatergebeurtenis ..Orlando Furioso". De publieke belangstelling voor de filmmanifestatie die was gewijd aan actuele films over de Verenigde Staten, werd verheugend groot genoemd. In totaal hebben tegen de 20.000 toeschou wers in diverse steden de negen films, verdeeld over zeven programma's, gezien. De meeste bezoekers trok de reportage over het Living Theatre „Paradise Now". BERLIJN Na een doodsstrijd van drie etmalen is het twintigste Berljjn- se filmfestival dan toch overleden. Algemeen-directeur Walthcr Sclimie- ding en de senaatsvoorzitter professor dr. Werner Stein hebben de patiënt, die vrijdag werd geveld door een ster ke oppositie tegen het jeugdbeleid niet in leven kunnen houden. Waither Schmieding kreeg toen de opdracht, die jury naar huis te sturen, maar de dames en heren weigerden botweg hun taak neer te leggen, daarbij ge steund door de voorzitter van de senaat, die van mening was, dat hij 't hele geschil nog best kon bijleggen. De storm van verontwaardiging, die na de verklaring van professor dr. Stein door het festival woedde, had tot resultaat, dat er in allerijl weer nieuwe persconferenties werden ge houden. Veel en doelloos gepraat over principiële kwesties waren hoofdzaak geworden, de in het festival vertoonde films bijzaak. Wie de euvele moed had een van de officiële inzendingen van de Berllnale te gaan zien, liep immers de kans een belangrijke wen ding in de zaak-Makavejev te missen. Toen tenslotte na lange discussies tussen festivalleiding en deelnemers duidelijk werd. dat de jury móest vertrekken, had professor dr. Stein nog een verlate wraakoefening in petto. Geen jury. dan ook geen ver toningen meer van de films in com petitie Luide protesten van de dele gaties en de filmmakers zelve, die er op wezen, dat zij uitgenodigd waren hun films in Berlijn te vertonen en niet van plan waren onverrichter zake weer met hun films onder de arm naar huis te gaan. Tumult alom, ter wijl de ene regisseur na de andere zijn film uit het Wettbewerb terugtrok. Mede sprekend namens Ernic Damen, kreeg Nouchka van Bra kei een open doekje, toen zij mededeelde, de beide korte Nederlandse films terug te trekken. Officieel kon zij dat overigens niet eens, want de twee films waren door het ministerie van C., R- en M. ingezonden, maar nie mand die daar in het heetst van de strijd aan dacht- Roemloos einde van Berlijns filmfestival Tenslotte gaf de jury toe en trad af „omdat zij door de vele discussies, die niets met film te maken hadden, geen tijd had om haar taak naar behoren te vervullen". Weer luide protesten omdat de nu volkomen losgeslagen massa deze reden niet accepteerde. De jury was volgens de deelnemers in zijn taak te kort geschoten, had films op politieke gronden veroordeeld en daardoor niet meer het vertrouwen van de deel- Maandagmiddag kwam de jury einde lijk zelf aan het woord. Een zeer ver bitterde jury-voorzitter, George Ste vens, verklaarde in zijn hele carrière nog nooit zo iets schandaligs te heb ben meegemaakt- Verweet jurylid Dusan Makavejev, dat hij de feiten had verdraaid en verweet festival leider Waither Schmieding, dat hij de jury onvoldoende in bescherming had genomen- De Britse actrice Billy Whitelan ging als jongste jurylid even fel te keer en verklaarde in vele ge vallen niet eens gehoord te zijn en een Italiaanse journalist nam het op voor zijn landgenoot .Alberto Lattuada, die door taalmoeilijkheden in de jury van de hele affaire niets had gebrepen. Dr. Alfred Bauer tenslotte, die zich tijdens de laatste persconferenties voort durend schuil had gehouden, trok bij zijn af scheidsoptreden als leider van het filmfestival nog even flink van leer tegen de jonge oproerkraaiers, die al jaren lang deze Berlijnse manifes tatie proberen kapot te maken. En dat Wie nog een film wil zien kan op het vastgestelde uur in het Zoopalast kijken of er een voorstelling is of dat de maker al met zijn werkstuk naar huis is gegaan. Het sluitingsfeest in het Hiltonhotel gaat niet door en de koks zitten met een uitgebreid koud buffet in hun maag. Dc sluitingspartij was nu eigenlijk het Hollands borrel uurtje, dat de Nederlandse delegatie leider. ihr. Jan van Doorn, in het café van Franz Diener hield- Een uiterst genoegelijk samen zijn. waar vele buitenlandse gasten zich te goed deden aan de onvervalste jonge jene ver. Een oase in een woestijn vol op standige inboorlingen. Een Hollands succes in een ook voor ons land triest verlopen filmfestival. Triest omdat dinsdagmiddag do.or het terugtrekken van de officiële Spaanse inzending, de Nederlandse films „Rem brandt vogelvrij" en „Baby in de boom" kwamen te vervallen. Triest ook voor Wim Verstappen, wiens „Drop Out", buiten mededinging zou worden vertoond- HU kwam tot de ontdekking, dat zqn film inmiddels al naar Nederland was teruggebracht. De BerlUnse Filmfeslspiele zullen waarschUnlUk nooit volwassen wor- OTTO MILO NEDERLAND I NCRV 17. Met i op onbewoond eiland 17.40 uur: Sluiting NOS 18.25 uur: Toui de France 18.45 uur: Pipo de clown 18 55 uur: Journaal 19.04 uur: Puffenstuf 19.25 uur: Hongaarse folklore CVK/IKOR/KRO/RKK 19.30 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Stichting Socutera 20.25 uur: Ballet „Seramble" 20.55 uur: Film „Annie get your 22*15 uur: Studio Sport 25.05 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.13 uur: Transatlantisch trefpunt •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Lang leve de Operette 21.05 uur: Spel zonder grenzen 22.20 uur: Het Ned Herv. Kerkkoor •22.30 uur: Journaal NEDERLAND I NOS: 18.25 uur: Tour dc France 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 20.20 uur: Zie zo zomer 21.40 uur: The Champ.o 22.30 uur: Journaal Een zom stromen 19.41 uur: Buikspreker Georges Schlick 20.00 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: op woeste Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Van gewest tot gewest 19.49 uur: Tips voor toeristen VPRO: 20.20 uur: Berichten uit de 20.45 uur: Aaah-dèle geprolongeerd 21.45 uur: Et* gaat elke dag boot 22.20 uur: Journaal nag het zeggen: int» nuziek. 22.00 Literaire herinr Nieuws. 22.38 Mededeling) Het verhaal waaruit de film ..Annie get your gun" is opgebouwd, werd ont leend aan de gelijknamige musical van Rodgers en Hammerstein. In de jaren 1946 en '47 beleefde dit spel op Broadway niet minder dan 1147 voor stellingen. Maar het is dan ook een stof die men in Amerika erg graag mag: een romance tussen twee scherp schutters in een rondtrekkende cir cusshow in voortrekkersstijl. Dyna mische hoofdpersoon is Annit' Oakley, het meisje dat zo verbluffend goed kan schieten en haar grote rivaal is Frank Butter van wfe ze Uiteindelijk' moet verliezen (of verliezen wil) want ze is natuurlijk verliefd op hem gewor den. De film is geregisseerd door George Sidney die vooral bekend ge worden is door de grote „Show boat" uit 1951 en „Kiss me Kate' 'van '53. Hij had uitstekend materiaal tot zijn beschikking want de muziek en de zangteksten zijn van de onsterfelijke j Irving Berlin. Er zijn dan ook heel wat songs uit deze film tot de „ever- greens" gaan behoren: „Doing what comes naturally" ..You can't get a man with a gun" en „.Anything you can do, I can do better". Met dat laat ste lied is tevens de eenvoudige intri ge aangeduid. Betty Hutton speelt An nie Oakley en Howard Keelis de koene overwinnende scherpschutter die de ronde schijf verlegd heeft naar Annie's hart. De kijker moet er rekening mee houden dat de regisseur zo dicht mo gelijk bij het succesvolle voorbeeld, de musical wilde blijven Dat betekent dat dc film een middel is geworden om het zangspel te realiseren. Vanavond Nederland 1 om 20.55 uur. Met zomcr-t.v. als gisteravond gebo den werd is een zomeravond best door tii te komen. Het zou echter te wensen g.J zijn als de kijkers meer echte keuze- Li vrijheid werd geboden door te zorgen voor tenminste één „omschakelings- PJ punt", een tijdstip dus, waarop men st het andere net kan overschake- 3even;. pr?*ra-?ïl ao. hHn vakantie. 10. >etdsvltamini In Museum Boy mans-Van Bcuningen te Rotterdam wordt van 18 juli tqt 16 augustus een tentoonstelling gehou den van sieraden van Nicolaas van Beek en Frans Molenaar. Nicolaas van Beek ontving de Prijs van de Kritiek van de Nederlandse Sectie van de Association Internationale des Critiques d'Art. len zonder dat men genoodzaakt kop of staart van een programma te missen. pTatUtelan"SU.f5eU: Een ander bezwaar de nieuwsachter- tenuur: U Pianor grondrubrieken „zitten" niet goed. Maandag waren zowel Hier en Nu als Achter het Nieuws in de lucht, giste ren Brandpunt en Televizier. Hetgeen Muzen: k o.m. resulteerde in de overdaad van ?adioPi7.S! vier reportages uit Noord-Ierland op twee achtereenvolgende avonden. Hilversum man», 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stere 9.40 Waar zijn onze kinderen ge- Nieuws). 16 kleuterU lllO dinger,6diT I In het spoor informatie, over. rr er *>p WVoor&or -ni.uj .mcuwm. «csv siereo: elektronische orgelspel. ssieke muziek; raars van nu. 9.30 Zzzzoef....: lichte Inst i strijkkwartet, mentale muziek. 10.00 Nieuws. 10.03 Muz •imitieve mens. bil de koffie. (11.00 Nieuws). NOS: 1: -Amerika. 15.00 Nieuws. 12.03 Pop-slick. 13.00 Nieuws. 1 morgen alleen <g „VPRO-berichten", dus nagenoeg overweging niets. Vrijdag komt Hier en Nu het naties gat vullen, het weekeinde blijft (tenzij NCRV). (Oi zich iets catastrofaals voordoet) zonder vrouw). NC nieuws dat de moeite van commentaar Shfde°Baro waard is. We calculeren „Zomaar een de zieken. zomeravond" op vrijdag hier niet bij in. omdat het programma eigenlijk alleen „klein nieuws" toelaat. >rd. BRUSSEL (Ned.) s. 8.32 Toeringclub: infor- lands persovei or vakantiegangers (i.s.m. richte -9.10 Gymnastiek voor de Licht >0 Wat heeft dat kind?: Rond« iek. 10.20 Stereo: Muziek Nieuws: 18.03 Beursberh 11.00 Nieuws. 11.03 Voor [ededelingen. NCRV: 12.00 'ijk. (14.00. 15.00 en '.chten). 17.00 Nil illngen. 17.15 Jaz Een beetje redelijk overleg in Hilver sum zou er toe kunnen leiden dat de zaak wat beter uitgesmeerd werd. Dat kan net op stel en sprong, maar het is wel een zaak die ernstig bekeken moet worden. Omdat het belang van de kijkers ermee gediend is. AVRO's Televiziei gens prijzen voor redactie opbracht i Onder regie van Rob Touber maakt de V.P.R.O.-t.v. een pr ogramma van drs. Heinz Polzer. dat ..Het wonderlijke leven van drs, P' zal lieten en op 8 oktober zal worden uitgezonden. De drs. (links) zingt er zelf ook een liedje in en nu repeteert hij vast. met een bruidsboeket in de aanslag. Hel zal dus wel over de liefde gaait. Dc medewerking van Adèle Blocmeiidaal (rechts) als ncgentiende-eeuwse dame. die nogaI geëmancipeerd optreedt, belooft in ieder geval dat. ioe dit „leven" ook mag uitvallen, de ki.ikers zich niet zullen vervelen. willen we overi- het begrip dat dc 'oor het feit dat het warm, zomer en vakantietijd is. Tijd derhalve waarin een paar luchtige onderwerpen niet misstaan. Deze ru briek won overigens gisteren ook al de „Ierse Prijs" met een eigen repor tage van Marcel de Groot. Televizier had ook pech. Wibbo v. d. Lindens reportage uit Jordanië was te lang op de plank blijven liggen Het nieuws uit het Midden-Oosten is de Russische bemanning van anti-vlieg- tuigraketlen en het nieuwe Russische vredesplan. Daarover geen woord gis- Vg. Hoe lang werken bij de omroep? UTRECHT A.N.P.De regeling van de arbeidstijden en de vergoeding voor onregelmatige arbeidstijden zijn de hele hangijzers in de collectieve arbeids overeenkomst voor de ruim 30U0 personeelsleden bij de Nederlandse omroepen. Met name is in Hilversum en Bussuni enige onrust ontstaan over een ver lenging van de arbeidstijd voor een kleine groep van omroeplechnici (on geveer 100 man), die met ingang van 1 juli volgend jaar. 39 uur in plaats van 36 uur per week zouden moeten gaan werken. Het complete omroep- personeel zou volgens de bij de C.A.O.- onderhandclingen gemaakte afspraken een wekelijkse arbeidstijd krijgen van 39 uur, hetgeen een verbetering be tekent vergeleken met de huidige si- Maar de kleine groep van technici, die thans reeds 36 uur werkt op grond van oude afspraken, beschouwt deze nieuwe regeling als een achteruitgang. De bij het N.V.V. aangesloten algemene bond „Mercurius". die de meeste leden bij de omroepen telt. gaat morgen een speciale vergadering in het Hilver- sumse Hof van Holland houden over de hete hangijzers. „We hebben elgcn- I lijk ook wel bezwaar, maar willen nu wel eens horen wat de leden ervan vinden", verklaarde Mercuriusvoorzltter C. Z. de Vries. Bij de radio dreigt modelactie (Van onze omroepcoi respondent) HILVERSUM De bij het overleg voor de nieuwe omroep C.A.O. betrok ken vakbonden verkeren in een moei lijk parket. In feite bereikte hun dele gatie twee weken geleden een vrij gunstig akkoord met de vertegen woordigers van de omrocp-wcrkgevers onder leiding van de personeelscom missaris van de NOS. de heer K. de Wilde. Maar toen de vakbondsverte genwoordigers de C.A.O. voorstellen met hun georganiseerde omroepwerk- ncmers bespraken ondervonden zij grote tegenstand. Volgens de i zou binnen eer het gehele om gold ook ieuwe C.A.O. voor 1970 termijn van drie jaren oeppersoneel per week .verken. Deze afspraak het 45 man tellende technisch personeel van de binnen dienst, die sinds vele jaren al 36 uur per week werkt. Een verlenging van arbeidstijd voor deze groep van drie uur per week houdt in feite een loonsverlaging van 8 procent in. het geen C.A.O.-technisch eigenlijk niet is toegestaan, aangezien het een ver slechtering van verworven arbeids voorwaarden betekent. De delegatie van omroepwerkgevers hield echter voet bij stuk en wenste een unificatie van de werktijden over het gehele ruim 3000 man tellende omroeppersoneel. De bonden komen hedenavond met hun leden bijeen om deze netelige kwestie nog eens te bespreken. Naar verluidt weigeren de omroep- technici op dit voorstel der vakbonden in te gaan. Zij dreigen met een model actie indien de vakbonden hun eisen niet respecteren en bij de werkgevers verdedigen. Dance Coin puny Het ballet „Seramble", dat vanavond in de plaats komt van het Holland- Festivalconcert dateert van 1967. De muziek is van Toshi Ichiyanagi, cameraregie van de opname in Eind hoven berustte bij Joes Odufré. De redactie van de serie N.O.S.-televisie- uitzendingen van het Holland Festival wordt gevoerd door Jan Venema. De beeldende kunst, onder meer de pop- artists Robert Rauschenberg en Jasper Johns, en de muziek van John Cage en anderen speelt in de theaterstukken van Merce Cunningham een grote rol. Maar zoals het bij de dans ook hoort, blijft de sterkste indruk van al zijn werken de choreografische inventie: de wonderen, die hij weet te doen met de beweging van hel menselijk lichaam in de ruimte. Voor de toeschouwer zijn Cunninghams van iedere conventie bevrijde choreografieën een voort durende bron van verrassing, poëzie en vorm-vreugde. Zij zijn door hun ruim telijke werking letterlijk een vorm van plastische kunst die misschien beter in een modern museum tot zijn recht zou komen dan in een theater. Vanavond, Nederland I. 20.25 uur. Servies was vermogen waard LONDEN (AP) In Londen is een uit 62 delen bestaand porseleinen ser vies voor 68.250 pond (bijna 590.000 gulden i verkocht aan de kunsthande laar Winifred Williams. Er zou nog nooit eerder zon hoge prijs voor een servies zijn betaald. Het Meissen ser vies, in 1740 vervaardigd, is 130 jaar in het bezit geweest van een rijke Engelse familie en het bestaan ervan was lot voor kort onbekend voor de kunstwe reld. Oprichter „Penguin" overleden LONDEN (AP) Sir Allen Lane, de 67-jaar oude oprichter en president van de Penguin Pocketbook-maatschappij, is gisteren te Londen overleden. Door col lega's werd Lane een man genoemd, „die de hele wereld-boekhandel heeft veranderd" omdat hij van boeken „ver bruiksvoorwerpen had gemaakt, zoals kruidenierswaren". De heer Alan Hill, de voorzitter van de raad van Britse uitgevers op het terrein van het onder wijs. zei dat uit het streven en werken van Lane de „paper-back-explosie" was ontstaan, „de soort van triomf op hel gebied van de uitgeverij die zich mis schien eens per 200 jaar voordoet". LONDEN (AP) De Engelse Bank geeft morgen een nieuw biljet van 20 pond uit waarop aan de voorkant een nieuw portret van koningin Elizabeth voorkomt terwijl de keerzijde het ge zicht van William Shakespeare toont. Het biljet is de eerste van een nieuwe serie welke in maart 1968 werd aange kondigd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2