£eid6C Sotvta/ni Geladen stemming in N.-Ierland STERKTE BRITS LEGER OPGEVOERD; UITGAANSVERBOD IS INGETROKKEN Woeste jacht op juwelenrovers ZOEKEN NAAR WAPENS 200 KM PER UUR... GESTAAKT VEERBOOT ZINKT: 150 DODEN Regering van Rumor treedt af Man (58) in Den Haag bewusteloos geschopt en beroofd van f 85?- Zeventien, man van gezonken schip vermist DANSFEEST Bij Evert Castelein Geen vliegtuig voor 116 vakantie gangers CANADESE DC-8 STORT BRANDEND NEER: 108 DODEN 61e jaargang, no- 18.094 MAANDAG 6 JULI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V.-SELECTIE VANAVOND Ned. I: 18.25 uur Tour de France. 19.30 uur Anatomische les. 20.45 uur Film „Er bestaan zelfs gelukkige zigeuners". Ned. II: 20.20 uur Please sir- 20.45 uur Filmdocumentaire over Ethiopië. KANS OP ONWEER De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Aanvankelijk droog en zonnig weer met matige zuidoostelijke wind en maximumtemperaturen van omstreeks 27 graden. Later toenemende bewol king, gevolgd door regen of onweer met afkoeling en windruiming naar zuidwest, het eerst in het zuiden van het land. Stoer zit prins Willem-Alexander achter het stuur van de speciale zomerse DAF ir, het Italiaanse Porto Ercole, waar prinses Beatrix, prins Claus en hun drie zoontjes van hun vakantie genieten. Meer foto's op pagina 5). ROTTERDAM (ANP) Tientallen politiemannen hebben gisteren zonder succes jachtgemaakt op drie mannen, die ervan worden verdacht de juwelierszaak Siebel aan het Stadshuisplein in Rotterdam te hebben beroofd van een groot aantal kost bare armbanden en ringen, met een waarde van vele tienduizenden guldens. Man nen van de Utrechtse gemeentepolitie achtervolgden de drie van de roof verdachte mannen gistermorgen vroeg op de rijksweg UtrechtArnhem, waarbij snelheden van tegen de 200 kilometer per uur werden bereikt- De politiemensen verloren bfl Ede de aansluiting met de in de richting Duitsland wegvluchtende dieven. Bij Rotterdamse juwelier voor tienduizenden guldens gestolen De spectaculaire actie begon nadat twee Rotterdamse jongens zondagmor gen rond vijf uur de politie hadden gemeld dat twee mannen in een witte auto met hoge snelheid het Rotterdams stadscentrum hadden verlaten nadat zij bij de juwelier aan hot Stadhuisplein de etalage hadden leeggeroofd. De dieven hadden, vermoedelijk met een betonschaar, het dikke tralierwerk voor de etalage opengeknipt en vervol gens de ruit met een steen ingegooid. Kort na de melding van de twee jon gens ontving de Rotterdamse 'recherche getuigenverklaringen, waaruit bleek dat de van de kraak verdachte mannen aan de Goereessestraat in Rotterdam de witte auto hadden verlaten en waren overgestapt in een andere, die daar met draaiende motor klaarstond. Snel gealarmeerde patrouillewagens i-an de Rotterdamse politie slaagden er neer in de gezochte wagen in het te kri.igén. De auto werd even later wel weer gesignaleerd op het Verkeersplein Voorburg bij Den Haag, pas bij Utrecht kon de politie beginnen aan een jacht rtie een redelij ke kans van slagen leek te hebben. Op de vrijwel verlaten rijksweg naar Arnhem konden de achtervolgende poli tiemensen de snelle auto van de rovers •ankelijk nog wel bijhouden, maar in de buurt van Ede verdwenen zij door enkele taktische manoeuvresuit het gezichtsveld van de achtervolgers. De jacht op de rovers wordt op het ogen blik door Nederlandse en Duitse politie korpsen voortgezel Opstandelingen gevangen in West-lrian Port Moresbey (AP) Indonesische j troepen hebben op West-lrian 63 op standelingen gevangen genomen, aldus radio-Merauke. De 63 opstandelingen wei den omsin- 'ld in Sausapor in het district Sorong. Volgens radio-Merauke was een van de 'ebellen de in Nederland opgeleidde irgeant Mirino. De militaire commandant in West- ian heeft 31 juli gesteld als de tijdsli- ;iet waarbinnen alle opstandelingen ïich moeten hebben overgegeven. (Van ome correspondent) BELFAST Ondanks de ogen schijnlijke rust blijft de stem ming in Noord-Ier la nd, na de uit barstingen van vrijdagnacht en zaterdagochtend, «eer geladen. De sterkte van liet Britse leger is op gevoerd tot 11.500 man. De be perkingen, die de bewoners van de katholieke wijk Falls Road, waar tijdeus de gevechten van vrijdag op zaterdag vijf doden ge vallen zijn, opgelegd waren, zijn ingetrokken. Het zoeken naar wapens is gestaakt, ongetwijfeld om de tot het uiterste ge prikkelde katholieken niet nog meer te irriteren. De katholieken zijn bijzonder boos, dat de huiszoekingen zioh alleen beperkt hebben tot hen, en dat de orangisten, die waarschijnlijk over een veel groter wapenbezit beschikken, met rust werden gelaten. In protestantse kringen vindt men, dat de troepen nog niet hard genoeg zijn opgetreden tegen de katholieken en er zijn aanwijzingen dat men wil proberen het recht in eigen hand te nemen. Men mag dan ook aannemen dat veel katho lieken wapens in bezit hebben of had den om zich te kunnen verdedigen, mochten de protestanten op eigen houtje tot de aanval overgaan. Wat de zaken er beslist niet beter op maakt is het vermoeden, dat achter de moeilijkheden een goed beraamde revolutiepogang zit waar extreme groeperingen in de repu bliek Ierland iets mee te maken heb ben. Het is namelijk ook in Ierland zelf verre van rustig. In Dublin hebben zich gevallen van brandstichting voor gedaan. De bedoeling is klaarblijkelijk de regering van premier Lynch in moei lijkheden te brengen, die volgens extre me republikeinen te goede betrekkingen onderhoudt met erfvijand Engeland. Het Ierse leger patrouilleert langs de grens met het doel wapenzendingen naar Noord-Ierland te onderscheppen. Een Britse militaire patrouille rijdt door de uitgestorven wijk Falls Road, terwijl het uitgaansverbod nog van kracht is. De uitgebrande bus herinnert i de felle straatgevechten in de nacht van vrijdag op zaterdag. (Van onze politieverslaggever) DEN HAAG Na een verblijf in een café aan de Haagse Gortniolcn is zondag ochtend een 58-jarige Lcidse houtbewer ker ernstig mishandeld en vervolgens beroofd van 85 gulden. De politie arres teerde kort daarop een 22-jarige los- werkman uit Den llaag. Hjj bekende. Dc Leidenaar werd eerst in hel ziekenhuis aan dc Zuidwal in Den Haag aan zjjn verwondingen behandeld. Daarna werd hij opgenomen in de Ooglijderskliniek aan de Ley weg. De los werkman had in het café al contact gehac met de Leidenaar. Toen deze het café verliet, liep de Hegenaar met hem mee. In hel donkere Achter om sloeg hij de houtbewerker tegen de grond Deze raakte bewusteloos, toen de loswerkmi.n or nog een schepje bovenop deed door de Leidenaar met de ook Legen h«t hoofd te schop pen. Hevig bloedend lag de man be roofd van zijn portefeuille in het straatje Volgens de politie is de man toch weer bijgekomen, want hij werd een half uur later ongeveer tweehonderd meter verder, op de hoek van het Spui en de Lange Poten gevonden. Een bloedspoor achterlatend heelt de gewonde man zich nog voort weten ie slepen. De dader, die eerdei mei de politie in aanraking kwam door diefstal, verklaarde naar huis gegaan te zijn om zijn kleren te ontdoen van bloed. Toen hij naar de plaats van het misdrijf terugkeerde en het bloedspoor volgde, werd de politie er door een voorbijganger opmerkzaam op gemaakt dat zich op de kleren vqm een van de toeschouwers bloed bevond De toswerkman werd hierop aangehou den Vrijwel onmiddellijk gaf hij toe het misdrijf gepleegd te hebben. MASULIPATAM (Reuter) Ongeveer 150 mensen zijn Waarschijnlijk om bet loven gekomen toen een veerboot op de rivier de Krisjna bij de havenstad Masulipatam in het zuiden van India kapseisde en zonk. ROME (AP) De een tram-link se rege ring in Italië van premier Mariano Ru- mor i> vandaag, aan de vooravond van een algemene 24-mirsstaking, afgetreden. Het besluit viel op een kabinetsverga dering van een kwartier. De regering van Rumor, de 31ste in het Italië van na de oorlog, had drie dagen daarvoor vergeefs een beroep gedaan op de drie grote vak bonden om de algemene staking af te gelasten, omdat deze een te groot gevaar voor de nationale economie zou inhouden. De bonden wezen het verzoek af, en verklaarden dat zij voort zouden gaan met arbeidsacties om sociale hervormin gen af te dwingen. aan ae jeue siraaigevecnien in ne nacru van iryaag op zuteruuy. ize poffitieverslaggever) 1 voeten ook Legen hel hoofd te schop LONDEN (Reuter-ANP) Het 3.500 ton metende Griekse vrachtschip „Boul- garia" is in het Kanaal, ongeveer dertig mijl ten noorden van Cherbourg, gezon ken na een aanvaring in dichte mist met het 5.500 ton melende westduitse vrachtschip „Hagen". De „Hagen", die geen moeilijkheden heeft,meldde dat twaalf van de 29 opvarenden van het Griekse schip aan boord waren geno men. De overige zeventien worden ver- Het voorland van vele Nederlanders, die de komende weken naar Spanje gaan. De 116 Nederlanders, die zaterdag met een vertraging van anderhalve dag zuidwaarts vlogen, zijn thans in de volle zon alle narigheid vergeten. Voor de kenners: dit zonnig plaatje werd geschoten in Peni8eola bij Valencia. (ADVERTENTIE) Elke zaterdag in Lisse elke zondag in Leiden. ALLE goed willende jongelui welkom Lisse Elke zaterdag 8 Leiden Elke zondag 8 Met vertraging naar Spanje SCHIPHOL (ANP) Voor een groep van 116 Nederlandse toeristen is de vakantie dit weekeinde slecht begonnen: de Spaanse chartermaatschappij Air Spain, waarmee deze Ité-reizigers vrijdagmiddag naar Barcelona zouden vliegen, liet verstek gaan en aangezien er ondanks fervente pogingen dezelfde dag niet voor ander vervoer kon worden gezorgd, bleef de gehele groep in Schiphols vertrekhal op de banken overnachten. In eenzelfde parket bevond zich een groep van 60 reeds bruin gebrande vakantiegangers, die in Spanje de twee weken rust al achter de rug hadden. Zij zouden vrijdagmiddag naar Nederland terugkeren met het vliegtuig van Air Spain, dat de 116 nieuwe vakantiegangers van Schiphol moest gaan ophalen. Ook zij zagen zich door het uitvallen van de machine genoodzaakt de nacht op het vliegveld door te brengen. Zaterdagochtend bracht een Cara veile van Transavia Holland uitkomst. Dit toestel kan echter niet meer dan'95 patoagieri meenemen, zódat de Aetögrohddien'st, die de vliegtuigen van Air Spain afhandelt, een lucratieve schifting uitvoerde, waarbij 21 passagiers achterbleven. Aldus kon het gebeuren, dat zaterdagochtend van een echtpaar de vrouw naar Barcelona vertrok, terwijl haar echtgenoot op Schiphol achter moest blijven. In de loop van zaterdagmiddag keerde de Caravelle van Transavia met de 60 vakantiegangers uit Spanje terug op het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam. In een gelaten stemming wachtten intussen de vermoeide laatste 18 reizigers (drie waren naar huis terug gegaan) op Schiphol zaterdag af hoe het Eindhovense reisbureau World Air Ité, dat deze reis had georganiseerd, hen naar Spanje zou vervoeren. Directeur G. G. Gelsing had de wind niet mee, want een poging om het groepje per lijntoestel van Iberia zaterdag om 13.00 uur naar Barcelona te brengen mislukte, aangezien het vliegtuig vol was. Er was geen enkele andere rechtstreekse verbinding meer, zodat hem tenslotte als enige mogelijkheid overbleef zijn klanten zaterdagavond met het Iberialijntoestel naar Palma de Mallorca te zenden. Daar was een aansluiting naar Barcelona. De laatste 18 vertrokken zaterdagavond bij half zeven, nadat ze vanaf vrijdagmiddag 14.00 uur op Schiphol hadden gebivakkeerd. j' fv \ergif langs de weg BARENDRECHT (ANFP) In de naoht van zondag op maandag is bij tuinderij Staat aan de Noldijk te Baren- dreoht een vrachtwagen ontvreemd. In de cabine bevindt zich een literfles zwaar dodelijk vergif, genaamd vosdrin. Deze fles zit in een kartonnen verpak king. De inhoud ervan wordt gebruikt voor het bespuiten van planten. De poli tie in Bairendreclit denkt aan joyriding, omdat een fiets op de plaats van dief stal is achtergebleven. Vermoedelijk staat de wagen nu ergens langs dc kant van de weg. hetgeen hel gevaar inhoudt dat kinderen erin gaan spelen. (ADVERTENTIE) Doden van ramp bij Barcelona geborgen TORONTO (DPA'Rcutcr) Op ach* kilometer van de internationale lucht haven Malton by Toronto is gisteren een Douglas DC-8 van de Canadese lucht vaartmaatschappij „Canada Air" bran dend neergestort. Zevenenzeventig pas sagiers onder wie twee kinderen 22 personeelsleden van dc „Canada Air" en negen bemanningsleden, totaal 108 personen, kwamen by deze vliegramp om j het leven. Het toestel was van Montreal op weg naar Los Angeles. In Toronto zou een tussenlanding worden gemaakt Volgens 1 mededelingen van een verkeersleider van de luchthaven meldde de piloot van de DC-8, nadat hij een bocht had ge maakt om te kunnen landen, dat de buitenste motor a;in stuurboord en de rechtervleugeltop in" brand stonden. Hij kreeg opdracht hoogte te winnen en brandstof trachten kwijt tc raken. Kort daarop viel de motor naar beneden en kwam op de landingsbaan terecht. Oog getuigen zagen het brandende toestel met de neus omlaag loodrecht naar beneden duiken. Het vliegtuig kwam met een geweldige klap en in een zee van vuur in een moestuin terecht op ongeveer twintig meter afstand van de boerderij van de uit Nederland afkomstige Sytze Burgsma, die daar met zijn vrouw Janna en tien kinderen woont. „Wij wonen hier nu al vier jaar en zien de vliegtuigen komen en gaan. Wij zijn nooit bang geweest dat zoiets zou gebeuren", aldus Burgsma. Hij was onmiddellijk naar het wrak geiend, maar „alles was stil. Ik hoorde Een brandweerman blust de smeulen de resten van de neergestorte DC-8 van Air Canada. Het brandende toestel sloeg te pletter vlak naar dc boerde rij van een Nederlandse immigrant. geen kreten of iets dergelijks. Ze hebben ook niet veel kan? gehad het te over leven", aldus Burgsma. De stoffelijke resten van de 105 pas sagiers en zeven bemanningsleden, van de Comet, die vrijdag, zoals gemeld, ten noorden van Barcelona tegen een berg vloog, zijn gisteren geborgen en naar het dorpje Arbucias overgebracht. De verminkte en verkoolde lijken waren tot honderd meter van de plaats waar het straalvliegtuig neerstortte, weggeslingerd. Het toestel met vakantiegangers uit het industriegebied van NoordWest-Enge- land, vloog tegen de 1200 meter hoge Las Agudas (Naaldpunt), slechts zes meter beneden de top. De berg maakt deel uit van de Montsenyketen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1