Wielertalent Ben Jurriaans kampioen-zonder-glimlach Eddy Merckx tracteerde Duyndam op champagne PIET KETTENIS KREEG ZIN NIET Jan Janssen is laster beu ALOM BEWONDERING VOOR WINNAAR AVONDZESDAAGSE Veel kritiek na uitvallen in de Tour Merckx sloeg supportertje tegen vlakte Motorsport eiste weer slachtoffer Goed rijden van Fred Koreman Wolsink won motorcross MAANDAG 6 JULI 1970 (Van onze sportredactie) LEIDEN Drie kernachtige uitspraken drukten na afloop van de internationale Avond- zesdaagse unaniem liun bewon dering uit voor de grootse pres tatie, die het achttienjarige we iertalent Ben Jurriaans de af gelopen week leverde. Joop in 't Veld, voorzitter van de rei zende organisatieclub, conclu deerde lovend: „Hij was de sterkste rijder uit de geschie denis van dit zesdaagsegebeu- ren". Piet Liebregts, Acifit's big-boss en als zodanig ploeg leider van de nog onervaren Amsterdammer, kon zijn opti misme evenmin voor zich hou den. „Hij is de meest belovende renner uit mijn ploeg". Zelfs Piet Kettenis, tot en met zaterdagavond in Leiden de grootste concurrent voor de uiteindelijke triomfator, vergat tenslotte zijn teleurstelling en stelde simpel: ,,Hij reed de af gelopen dagen gewoon sterker dan ieder ander". Alles teza men een indrukwekkende ..feestrede" voor Ben Jurriaans. Zijn grote vreugde hield de eerste kampioen-zonder-glim lach echter voor iedereen ver borgen. Later, bij wielerfanaat Cock v. Leeu wen in Zoeterwoude, relativeerde Ben Jurriaans zijn succes in de avondzes- daagse en legde zonder de allures van een vedette te tonen omstandig uit waarom hij blij was. Dit resultaat brengt hem hopelijk dichter bij de amateurtop van Nederland. „Ik voel zelf beter dan wie ook dat ik nog niet rijp ben voor het grote werk. In klassiekers bijvoorbeeld ben ik tot nu toe in de finale altijd tekortge schoten. De grote kracht mis ik nog te vaak". Dat verschijnsel verontrust Jurriaans nauwelijks. Ploegleider Piet Liebregts heeft hem namelijk uitgelegd dat zoiets heel normaal is. Hij zit nog middenin de groeiperiode van zijn leven. Men mag dan dood eenvoudig nog geen vlekkeloze door braak naar de top verwachten an ders wordt er misschien roofbouw op zijn lichaam gepleegd. Ben Jurriaans leeft daarom met het vertrouwen binnen twee a drie sei zoenen wel maximale prestaties te kunnen leveren. En dan. zeiden de vergrijsde wielerrotten in de avond- zesdaagse allemaal, zal men zonder twijfel meer horen van de naam - - ■- -\f op zijn naam. Behalve op de laatste dag in Leiden, toen verraste Harrie van Leeuwen hem in de laatste me ters. Een onbelangrijke fout van de superieure regisseur in deze avond- Vooruitgang De zege in Leiden bewees dat de nuchtere Jurriaans een nog grotere vooruitgang maakte dan zelfs „baas" Liebregts verwacht had. Vanaf het vorig jaar, toen de Amsterdamse ploegleider hem in de zomer in de Acifitploeg haalde, heeft de kersve zijn Jurriaans. De hebben er kijk op. Zij jaar geleden Harm Ottenbros, die in dezelfde zesdaagse uitblonk, exen- eens bewonderend na. De Willem II- coureur draagt nu de regenboogtrui rond zijn schouders.... Drempel Geen veteraan, zoals velen aanvan kelijk dachten, kreeg dus de ..kus" voor de eindzege, maar een jonge knaap, wiens carrière nog op de drempel van het succes staal. De nieuwe kampioen leeft met de ambi tie vooral in meerdaagse koersen veel ervaring te kunnen opdoen. Toen Piet Liebregts zijn Acifit-ploeg uit dit evenement moest terugtrek ken omdat zijn belangrijkste mensen door KNWU-coach Joop Middellink naar het buitenland werden ge stuurd, leek Ben Jurriaans de dupe hiervan te worden. Een belangrijke test voor hem kwam te vervallen. Maar gelukkig voor Jurriaans vond zijn ploegleider op het laatste ogen blik nog een oplossing. De Leidse ploeg \an Swift had door verplich tingen elders van enkele kopmannen nog een plaatsje open en de jonge Amsterdammer was van harte wei- Door deze gang van zaken startte Ben Jurriaans niet in een favorie- tenrol. Wie zich het best klasseerde zou op de steun van de ploeg kun nen rekenen. Daarom reed de soepe le Amsterdammer xanaf de eerste etappe zó attent. Hij moest zich in zijn nieuwe omgeving eerst waar maken. Toen dat lukte en het lei derskleed hem na de derde etappe goed paste kwamen de Swift-cou- reurs hun woord na. Vooral zijn Acifit-collega Cor Leunis en sprint- specialist Klaas Balk gaven leider Jurriaans alle steun, die maar mo gelijk was. Alle spurts van de groep, waarin hij koerste, kwamen daarom gentijd veertienmaal zegevierde, on- xerxvacht vele successen behaald voor een aankomend-coureur. Hij reed zich dit seizoën in criteria in Dirksland en Amersfoort in de over winningskrans. Deze prestatie was ih de Luxemburgse Pijl van het Zuiden, een etappekoers met een sterk buitenlands deelnemersveld, net niet haalbaar. Een txveede plaats xxas echter al mooi genoeg voor zijn debuut in een meerdaags evene- Hoexvel Ben Jurriaans zijn grootste successen in etappekoersen heeft be haald, gaat zijn voorkeur uit naar criterum-xvedstrijden. „Zij zijn meestal niet lang. Dat is door mijn jonge leeftijd in mijn voordeel. Het kan best zijn dat ik over een paar jaar daar heel anders over denk". Sterkste punten in het rijden van Ben Jurriaans zijn z'n bekeken koersinzicht en z'n sprint vermogen. Uitermate zwak is hij in alleen koersen x'oor het peloton uit. Zijn analyse daarover: ,.Als ik met twee of meer man van voren rijd heb ik nergens last van. Maar alleen lukt het nooit. Ik mis daarvoor de juiste mentaliteit". Zijn xoorgevoel. in de sprint toch meestel de concurrentie de baas te kunnen heeft ook daar mee te maken. „Ik geef zon poging te snel op. Omdat ik ergens- er altijd op reken in de finale mijn prijsje te Bekentenissen Eerlijke bekentenissen van een se rieuze sportman, die ondanks zijn betrekkelijke onervarenheid de in druk wekt wielrennen al helemaal als zijn vak te beschouwen De goe de instelling voor een rijder, die hogerop wil komen. In werkelijkheid leeft Ben Jurriaans echter slechts op fifty-fifty-basis van de sport, 's Mor gens doet hij gewoon zijn werk als timmerman en 's middags pas komt hij in loondienst bij Acifil. Trainen of koersen staat dan meestal op het programma. „Een fijn leven", zegt Ben Jurriaans. die voor het eerst glimlacht. „Ik hou ervan. Ik wil het lang blijven doen. Later, misschien als prof. Daar droom ik van". (Van onze speciale verslaggever) POELDIJK Een dag na zijn onverwachte opgeven in de Tour de France stond Leo Duyndam zijn vriend én amateurrenner Fred Korenman te coachen tijdens een onbetekenend wielercriterium in Alphen aan den Rijn. Niets wees er in de verste verte op dat deze 22-jarige Poeldijker zaterdagmorgen in de buurt van het Wesl- duitse stadje Belberg de hoofdfiguur was van een dramatisch hoogtepunt. Terwijl de eerste bergen in de slopende Ronde van Frankrijk in zicht kwamen stapte Leo Duyndam, die door een venijnige peesontsteking in zijn rechterknie geen meter meer vooruitkwam, in de bczemwagen. Aan zijn debuut in de Tour kwam door i «en noodlottig toeval een einde! Leo Duyndam, gisteren alweer thuis in Poeldijk, herinnert zich: „Het is ver schrikkelijk om zó te moeten opgeven. Ik voelde me elke dag gemakkelijker 'gaan rijden en dan krijg je opeens last van iets wat je nooit verwacht had. De I ontsteking in mijn knie voelde ik don derdag voor het eerst opkomen. Het gaat wel over, dacht ik eerst. Maar zaterdag, toen we Duitsland binnenre- den, werd het plotseling veel erger. Ik wist niet wat mij overkwam. Door de pijn in mijn knie raakte ik achterop, j En juist, toen ik weer een beetje in mijzelf begon geloven, ik haalde Pijnen. Miin*"kuit"\verd al'si Serpenti en Leman nog in, schoot er uiteindelijk was ie zo hard als 'n steen. De dokter, die naast me kwam rijden. 1 keek erg bezorgd toen hij mijn been j zag. Toen, dat durf ik nu gerust toe te j I geven, ben ik bang geworden. Zou ik xveer zoiets verschrikkelijks moeten i meemaken als het vorige seizoen in I Gent-Wevelghem? Ik moest toen niet minder dan twee maanden met mijn i knie in hel gips gaan lopen". verslaggever) - Opwinden - T»..i<d,„a Het vervelende voor Leo Duyndam i,i m ir was- dat hij precies op het ogenblik dat eens in aanmerking wil komen voor d Toui. opdoemden last een etappe-plaats, dan zal de Tour- kreeg zijn blessure ensen dic jn leiding naar men mag aannem n ji bet wieiennetiër thuishoren, stonden nu; snel klaar met een verklaring nen verdienen". Dat was van het begin af aan ook de bedoeling van Caballero. Ploegleider Peters zei altijd „Leo moet in het begin prijzen rijden. Daarna rekenen we niet meer op zijn steun. Hij zal het dan moeilijk genoeg krijgen". Zonder het zelf te willen is die voor spelling uitgekomen. Leo Duyndam vindt dat erg jammer. „Er is me vaak j verweten dat ik te slap zou zijn. Ik zou niet de goede moraal voor het echte I werk hebben. Dat was misschien zo, maar in deze Tour had ik graag willen bewijzen, dat het niet meer zo is. En dan krijg je last van zo'n onnozele blessure". Schittering Een moment in de Tour heeft het nog ongepolijste talent Duyndam in volle hevigheid geschitterd. Dat was in de vijfde etappe, toen hij met Merckx' luitenant Jos Spruyt in de slag was en met een royale voorsprong de finish naderde. Door het schuiven van hel achterwiel van Spruyts fiets veronder stelde men dat de Belg met een lekke band reed. Leo Duyndam bestrijdt die gedachte. „Die Spruyt is een linkerd. Hij had helemaal geen lekke band, zijn minst verschrikkelijk diep naden- ken en in ieder geval hoge eisen (moe ten) stellen. Want wat zich zaterdag in Saarlouis afspeelde, tartte alle bcschrij- In tegenstelling tot de Franse aan komstplaatsen, was het stuk waarop de renners na de meet moesten uitrijden, nauwelijks afgezet voor het publiek. De Duitsers hadden op een lachwekkende en tevens beschamende manier een touw gespannen waarover de toe schouwers met het grootste gemak sprongen om hun favorieten van dicht bij te kunnen zien. Dat leidde tot woes- taferelen. Moe gefietsl ■achte afscheid. Hij heeft zich in 1 de vlakke etappes uitgesloofd en mist 1 nu de goede mentaliteit om ook in de I bergen met de favorieten mee te ko- men. Leo Duyndam. concludeerde men I openlijk, is geen knokker op de fiets, i De Caballero-rijder kan zich nog op- winden over de gemakzucht waarmee j wordt geoordeeld. „Iedereen, die zegl j dat ik expres ben afgestapt, heeft het 1 I fout. Dat is de volledige waarheid. Ik had vanaf de start van de Tour werke lijk maar één doel: Parijs halen". Zijn beweringen staaft hij met feiten. „Ik ben nog steeds de strijdlustigste renner de Tour en daar ben ik nog draaien". Kwaad over deze truc was de Neder lander niet lang. Een dag later kwam Spruyt reeds zijn excuses aanbieden voor zijn passieve rijden. .Ik heb er nog eens een nachtje over geslapen, maar ik vind het zelf ook niet in de haak. wat ik gisteren gedaan heb. Ik had je uit col legaliteitsoverwegingen nooit zoveel kopxverk moeten laten doen. Mijn oprechte verontschuldigin gen daarvoor". Om te onderstrepen dat de excuses gemeend waren door de hele Faemina-ploeg stuurde veldheer Merckx de gedupeerde Nederlander als gen zich opgesloten lussen de opdringr- 0 ook ,k heb ,2B .1™ .oen .e w.rri non hun .tart vepzame]d Ulassemenl. Mei ckx en Agostino hebben er niet meer dan rige lijven, er werd aan hun shirt gel rokken en ze konden amper een flesje drinken bemachtigen. Er ontston den trekpartijen om petjes te bemachti- Ce," LUS" °P. "uvcnl™ bïc' zijn kortstondig verblijf »*b «*c"< «"h. leidde bijna tot een onverkwikkelijk incident, toen een jongetje hel gele petje van Merckx's hoofd griste, en toen door „de grote" zelf tegen de vlakte werd gewerkt. Een aantal potige Duitse j omstanders wilden de gele truidrager te lijf en slechts met moeite kon een ploeg j Faemino-personeel de beste man van de 1 ronde behoeden voor klappen. In alle consternatie, kwam de Belg Sjaak de I Boever vier minuten te laat binnen met de fiets op zijn rug. Hij had geen meter kunnen trappen op de lichte helling die naar de finish leidde en die vol gepakt was met de naar huis wandelende toe schouwers. Om die reden gaf de tour leiding hem dispensatie en mocht De Boever gisteren toch starten voor de i negende etappe. zelf tevreden over de Tour „lk •dig gedaan. Ik ben een keer zesde, twaalfde, achtste en tweede geworden. Door die resultaten heb ïic aardig wat voor de ploeg kun- ADVERTENTIE) BARCELONA De Britse motorren ner Gerald Bunting is gisteren omgeko men tijdens dc 24-uurs motorrace in Barcelona. Dc Duitser Peter Strauss raakte ernstig gewond. Bunting liep een schedelbreuk op toen zijn 650 cc Triumph in brand vloog en in botsing kwam met de Duca- ti 250 cc x-an de Spanjaard Ramon Martinez Gonzalez Bunting stierf in een ziekenhuis in Barcelona. Het onge luk gebeurde drie uur na de start. Txvee uur later slipte Strauss. Hij is in levensgevaarlijke toestand in een zie kenhuis opgenomen. schrale troostprijs een fles... champag- Leo Duyndam heeft er niet veel ple zier x'an gehad Een dag later voelde hij de pijn in zijn knie al opkomen en verdween zijn optimisme. De „zwijgza me" uit Poeldijk ging zitten piekeren op zijn fiets en kreeg zaterdagmorgen op de koop toe nog heel oneerlijke beschuldigingen naar zijn hoofd geslin gerd. Caballero-ploegleider Peters ver weet hem gemakszucht en onvoldoende courage. „Leo stapte mijns inziens veel te vroeg af. We wisten dat hij de bergen amper zou overleven. Duyndam is nu eenmaal geen klimmer. Maar wat hij zaterdag deed viel me desondanks tegen. Hij had niet hoeven op te ge ven". Ook andere volgers trokken de noodzaak in twijfel. „Onzin", zei soig- neur Collard. „Hij is atletisch gezien een geweldige coureur, maar hij heeft geen mentaliteit Een ander had nooit opgegeven". Twijfels Twijfels over hel vakmanschap van Leo Duyndam. blijven daarom bestaan. Het deert hem nauwelijks. „Mijn Tour- tijd komt nog. Ik ga nu eerst naar de dokter Lap in Rotterdam, die maar eens goed moet uitzoeken hoe erg die peesschedeontstcking precies is. Als het allemaal meeloopt hoop ik dan snel weer op dc fiets te zitten om me voor le bereiden op de 50 km-kampioenschap van Nederland in de achtervolging. Die titel wil ik graag in mijn bezit hebben. En daarna hoop ik uitgezonden te wor den naar het wereldkampioenschap op de internationale (Van onze verslaggever) LEIDEN Piet Kettenis schudde zijn beregend hoofd. Weer was er een uitlooppoging op het parcours in Leiden door een attente Ben Jurriaans op niets uitgelopen. Kettenis had het in deze laatste etappe van de Inter nationale Wieleravond Zesdaagse al eerder geprobeerd om weg te komen, maar telkens posteerde de man met de rode leiderstrui zich aan de kop van het peloton om hoogst persoonlijk orde op zaken te stellen. Het waren schermutselingen die in de eerste veertig kilometer van de wedstrijd regelmatig voorkwamen. Was het niet Kettenis dan was het wel Van Leeuwen die wegsprong, maar steeds was Jurriaans in de voorhoede te vinden om bij het eerste onraad toe te slaan. Als een volleerd veldheer bleef hij de koers bepalen. 22 jaar ben. Dat komt misschien om dat ik al drie seizoenen prof bent. Mijn tijd op de weg komt echter nog." Toen drie renners te weten Koreman van W.W.V., de Zwitser Schwagler en de Bollenstreekrenner Leo v. d. Berg hij startte voor de eerste maal in dt- zesdaagse. wat overigens een vreemde 1 zaak is wegsprongen kwam et, uit het peloton geen enkele "reactie. 'Het I waren immers rijders die in voor het algemeen klassement ongevaarlijk wa- ren. De drie aan de kop verhoogden het j tempo en hun voorsprong nam ziender- I ogen toe. Inmiddels waren ook v. d. Oeven en v. d. Meulen uit de hoofd- macht weggesprongen en weer volgde er geen reactie. Voorlopig werd de voorsprong van beide kopgroepjes op het peloton groter I terwijl het onderlinge verchil hetzelfde bleef. In het peloton deden Janus van Tol, Kees v. d. Ende en Michael Ver beek van Westland Wil Vooruit het I kopwerk en vertraagden hel tempo, om 1 de vooruit geschoven Fred JCoreman in het groepje van drie zijn gang te kun nen laten gaan. Helaas sloeg het nood lot toe in de vorm van materiaalpech xoor deze Koreman. Juist op een mo ment dat het trio de staart van het peloton in de rug begon te zien. Kore man moest van rijwiel verwisselen en kwam daarbij nog ten val ook. Niette min ging hij achter Schwagler en v. d. Berg aan, maar de juiste cadans was gebroken. Hij forceerde zich niet en liet zich door v. d. Oeven en v. d. Meulen inlopen. Inmiddels hadden de twee kop lopers het peloton gedubbelde n enkele ronden later met nog 35 kilometer koers kregen oók de andere drie renners aansluiting met het peloton. Het was Jurriaans allemaal best I want vanaf de vijftigste kilometer had hij niets meer hoeven te doen dan alleen maar af en toe te kijken of er nog J gevaarlijke mensen weg zouden sprin- I gen, die overigens niet verder zouden reiken dan de zesde plaats. „Hijr eed met zijn bingers in zijn neus" zou Klaas Balk later verklaren „We kon den geen van allen meer wegkomen, trouwens wat had het behoudens voor de premies nog voor zin". Het peloton hield zich daarom rustig en accepteerde het regime van Jurri aans. Wel sprongen Martin Verwey, Niemeyer en v.d. Kamp nog weg, maar dit had als reden, dat zii geen ronde achterstand wensten te hebben. Terwijl deze drie renners en de vijf die de hoofdmacht hadden gelapt nog vier ron den moesten afleggen, maakte het pelo ton zich op voor de spurt. De jury had dit gedaan om een chaotische finish te vermijden. De kopgroep van vijf was intussen alweer in tweeën uiteen gevallen. Van den Oever, v. d. Berg en wederom de zeer sterk rijdende Zwitser Schwagler hadden zich van Koreman en v,d Melen losgemaakt. De sprintcapaciteiten van v. d. Oever waren zowel v. d. Berg als Schwagler teveel die dan ook respectievelijk met een tweede en derde plaats genoegen moestten nemen. d Oex Uitslag: 1. H. v. t. Schwaglei\ 4 Algemeen ploegenklassement Leo Duyndam is nog steeds een renner, die een belofte inhoudt. „Vele mensen vergeten vaak dat ik nog pas I (Van onze speciale verslaggever) j MULHOUSE Het Belgische sportblad „Sport '70" heeft de woede -van Jan Janssen opgewekt. Het blad heeft deze week gepubliceerd dat Jan Janssen een dubbele rol zal spelen in deze Tour. Het artikel insinueert dat Janssen aan Zilioli betalingen zou hebben gedaan als hij beloofde tegen Eddy Merckx te rijden. Bovendien schrijft het blad dat de Tourleiding in het verleden Janssen wel eens tegemoet zou zijn gekomen toen bij hem bij een dopingcontrole verboden middelen zouden zijn ontdekt. Daarover heeft Jan Janssen zich enorm opgewonden. Janssen: „Het is nog niet genoeg dat die Belgen je overal uitsluiten, nu gaan ze je ook nog in hun kranten zwart maken. Wat is het toch voor onzin dat ik Zilioli zou betalen? Of dat de Tourorganisatoren mij terwille zouden zijn geweest bij een dopingonderzoek. Ik begrijp niet dat ze het durven schrijven. Er is nog steeds een aantal mensen, dat de wielersport persé wil afbreken. En kennelijk zitten er ook een paar bij dat Belgische blad. Maar ik eis een rectificatie, dit laat ik er niet bij zitten." Zilioli, die nog steeds de kamer deelt met Merckx, haalde de schouders op toen hij het verhaal hoorde, Merckx zei: „Op zo'n onzin zou niemand moeten reageren." WIELERSUCCES VOOR PUSTJENS PL LA De Nederlandse wielrehner Mathieu Pustjens heeft zondag de elfde etappe van dc Ronde van Jocgo-Slavië voor amateurs gewonnen. IiU legde de 124 kilometer van Triest naar Puia af ia 2 uur, 57 minuten en 6 seconden De Ita liaan Peccolo eindigde op de tweede In het algemeen klassement is Hennia Kuiper de baste Nederlander; hij staat achter de Jocgo-Slaviër Cubric en do Pool Wozniak op de derde plaats. Cubric (Z.-Dld.) 26.01.30; 2. Wozniak (1 z.t.: 3. Kuiper (Ned.) 26.02.13; 4. Ficcln 26.03.11; 5. Peccolo (It.) 26.03.16. De Belg Theo Verschueren heeft 2 dag in Driel een internationale wedstrijd achter dernies gewonnen. Verschueren zegevierde in twee van de drie manches. Dieter Kemper (Wdl) x (Lu: 1 de derde. ren (Belg.) Broek 15; 6. De Beverwijker Gé van der Winden heeft de profwielerronde van Kruiningen gewonnen. Hij legde de 100 km af in 2 uur 39 min. en 40 sec. Van de Winden ontsnapte reeds na 27 ronden (ongevei 54 km) en werd niet meer achterhaald. De Hilversummer Albert van Midden eindigde met een achterstand van 54 sec. als tweede. LOCHEM. De nationale motorcross, 500 cc, meetellend voor het nationaal kampioenschap, is gisteren geëindigd in een zege voor de Hengeloër Gerrit Wol sink. Hij versloeg Frans Sigmans, Pierre Karsmakers werd derde en Jo Lammers vierde. In de zijspanrace ging de over winning naar Rikus Lubbers en Jan Koning, die de titelhouders, de gebroe ders Ten Thye, achter zich hielden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10