Arthur Conan Doyle blijft spoken Als de lift geheimzitmig hangen: Juni was rustige maand Doorbraak wel, PvdA niet geslaagd MEESTER- SPEURDER VOORBEELD VOOR POLITIE ZATERDAG 4 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Precies 40 jaar geleden stierf Engelands meest beroemde schrijver van de tectiveverhalen, sir Arthur Co nan Doyle. Maar als in het pand no. 2 aan Devonshire Place, in de Londense artsen- wijk van Harley Street, de lift op geheimzinnige wijze tussen de tweede en derde verdieping blijft hangen, zeggen de bewo ners van dat huis: „Sir Arthur is weer onder ons." Dee geestelijke vader van Sher lock Holmes was 71 jaar toen hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Ondianiks zijn hoge leeftijd komt hij vandaag de dag nog flink spoken. Omstreeks 80 jaar geleden woonde hij in Devonshire Place 2 op kamers. Conan Doyle was een Schot, ge boren op 22 mei 1859 in Edin burgh, die aan de universiteit van zijn geboortestad voor arts gestudeerd had. Zijn dokters praktijk in Londen leverdie ech ter niet veel patiënten op, vooral omdat de geneesheer liever ver halen zat te schrijven dan dat hij zich am zieke mensen be kommerde. Het verwonderde niemand, dat Conan Doyle na verloop van tijd in Devon shire Place 2 de brui besloot te geven aan zijn artsenpraktijk en dat hij zich volledig begon toe te leggen op het schrijven van romans. Zijn vroegere woning wordt tegenwoordig aan 7 verschillende dokters verhuurd, die er elk een eigen kabinet hebben, met een gezamenlijke wachtkamer, zoals dat in deze dure arstenwijk gebruikelijk Criminoloog Het pand werd in de loop van de jaren gemoderniseerd en uitgerust met eenlift, maar de dokters geven hun patiënten vaak de raad via de trap naar boven te komen. Want of schoon de lift iedere maand vakkun dig nagekeken wordt, heeft hij de vreemde gewoonte met zijn lading tussen twee verdiepingen te blijven hangen. Het merkwaardigste is -nog wel, dat dit alleen gebeurt wanneer de lift patiënten aan boord heeft en dat ze stil houdt tussen de étages waar zich de kamers van Sir Arthur Conan Doyle bevonden. Het is bekend, dat deze auteur tijdens zijn leven grote belangstelling koes terde voor spiritisme. Een en ander kan misschien verklaren, waarom de ramen van Devonshire Place 2 soms vreselijk rammelen, zelfs wanneer het buiten bladstil is, en de vloeren bij wijle kreunend kraken, net alsof er een geest met uiteraard onzichtbare laarzen zijn ronde doet. Niemand weet precies wat Sir Arthur nog komt uitrichten in zijn oude huis. Mogelijk zoekt hij er een verloren manuscript of probeert hij zijn collega's esculapen de schrik op het geneeskundige lijf te jagen, omdat hij het niet kan ver kroppen dat hun wachtkamer steeds vol zit, wat in zijn tijd zeker niet het Maar ofschoon Conan Doyle niet vol doende belangstelling kon opbrengen voor klachten van jicht of koude koorts, stelde hij zijn medische kennis onbaatzuchtig ten dienste van de be strijding van de misdaad. Hij werd een wereldvermaarde criminoloog, die de politie door middel van zijn Sher lock Holmesverhalen leerde hoe zij delicate sporen kon verduurzamen met een laagje gips. Hij ontdekte ook het laboratoriumonderzoek van stof deeltjes op kleden, om achter het be roep van de verdachte of het slachtof fer te komen en om na te gaan waar hij of zij geweest was. Bovendien is het dank zij Conan Doyle, dat de Britse rechtspraak nu oók een hof van be roep kent. 71 boekeu Hij heeft talrijke personen gered, die onschuldig veroordeeld waren, omdat de politie zich niet voldoende inge spannen had. Conan Doyle paste in zijn eigen onderzoeken altijd metho den toe, die hij voor Sherlock Holmes uitgevonden had. Zijn invloed op het werk van de politie, werd zelfs door de Sureté Générale van Frankrijk er kend. Het Sureté laboratorium van Lyon is opgedragen aan de nagedach tenis van Sir Arthur Conan Doyle. Het Amerikaanse F.B.I. heeft alle me thoden en ideeën van Sherlock Hol mes, alias Conan Doyle, intregaal overgenomen. William J. Burns, chef van Pinkerton's, het grote Amerikaan se detectivebureau, schreef dat Doyle zelf schuilging achter Holmes, de knapste detective van deze eeuw. In de politiescholen van talrijke lan den werden werken van Doyle als leerboeken gebruikt. Het eerste Sherlock Holmesverhaal verscheen in 1887 en werd gepubliceerd in „Beaton 's Annual". Holmes en Co nan Doyle begonnen evenwel pas de aandacht te trekken, nadat een eerste van een lange reeks nieuwe Holmes- verhalen in 1891 gepubliceerd was in het populaire Londense „Strand Ma gazine". Vele jaren later gaf Doyle toe, dat men Holmes als zijn zelfpor tret mocht beschouwen. „Als Iemand Sherlock Holmes is", zegt hij tot een journalist, „dan ben ik het". Sir Arthur Conan Doyle schreef 71 boeken. De meest bekende daarvan zijn historische romans: „The White Company" en „Sir Nigel", een verhaal over de Boerenoorlog (hij was van 1899 tot 1902 militaire arts in Zuid- Afrika). Ook over de eerste wereld oorlog zijn van de hand van Conan Doyle 6 dikke boeken verschenen. In 1913 waarschuwde hij zijn land voor het gevaar van de Duitse U-boten, in een verhaal dat „Danger" getiteld was. Op het Britse ministerie van Marine werd ermee gelachen. maar in 1916 verklaarde admiraal Von Kappel, commandant van de Duitse keizerlijke vloot, in de Reichstag: „De Duitse natie mag de Britse admirali teit dankbaar zijn, omdat zij geen aandacht besteed heeft aan de waar schuwingen van sir Arthur Conan Sherlock Holmes pub De beroemde schrijver wist het Britse De Sherlock Holmes pub, Northumber land Street, vlak bij Travalgar Square. Holmes. Een paar weken achter elkaar hebben wU moeten vaststellen, dat het rustig op de beurs was- Weinig kooplust met, gelukkig ook, weinig verkoopdrang. Met het gevolg dat er per saldo ook maar weinig verandering in het koersniveau is gekomen. Dat worden wij nog eens goed gewaar als wij naar de ANP-indexcijfers van het eind van deze maand en van de vorige maand kijken: internationale concerns industrie scheepvaart banken handel algemeen 118 105 104 100 126 116 115 80 74 75 116 108 lOlt 106 94 93 112 106 103 De daling begon voor de internationale fondsen al in april, maar in mei kwam de teruggang pas goed op gang. In de afgelopen maand juni zien wij dan nog wat uitlopers bij de daling, maar globaal genomen kunnen wij toch wel zeggen, dat op de plaats rust werd ge houden. Door deze cijfers kunnen wij ook goed zien, dat het koerspeil in het eerste half jaar over de gehele linie is gedaald en dat het totale niveau circa 121/» procent lager is komen te liggen. De oorzaken kunnen wij als volgt sa menvatten. Wall Street staat door de labiele economische situatie in dit land en door de oorlogssituatie in het Verre Oosten onder druk, hetgeen 'n psycholo gisch ongunstig op onze beurs inwerkt. Maar belangrijker is nog de kapitaals- schaarste allerwege en dus ook in ons land. De rente laat 'n duiedlijke tendens tot stijgen zien en het uit zich op de aan delenmarkt in woersdalingen. Tot slot moeten wij er ook aan denken, dat het koopklimaat bedorven wordt door de voortdurend stijgende kosten, door de onrust hier een daar in de bedrijven en door de bedrijfssluitingen in verschil lende bedrijfstakken. Een probleem apart vormt natuurlijk de ononderbroken prijsstijgingen, het spiegelbeeld van de waardedaling van de gulden. Vroeger gold als axioma dat men door belegging in aandelen een dam tegen deze inflatie kon opwerpen omdat de aandelen geleidelijk in waarde stijgen. Menig belegger kan dit aspect niet zien. Zelfs over eep paar jaar gerekend wordt de stelling dubieus. Men moet dan ook een zeer lange termijn nemen om koesstijgingen te kunnen vaststellen. De rust op de beurs werd de laatste maand doorbroken door de verschillen de fusies die op haar beurt weer voedsel aan tal van fusiegeruchten gaven. De beurs is dan altijd bijzonder inventief in het vinden van fusiekandidaten. Ook de fondsen die niet al te hoog staan, worden daarbij nogal eens getipt. Mees tal zakken fondsen dan na enige tijd wel weer maar in elk geval was er wat leven in de brouwerij. Dit zullen wij in de komende maanden nog wel eens nodig hebben, omdat de voor de deur staande vakanties de beursomzetten nog wel verder zullen drukken. Op de obligatiemarkt heeft d<; 8% pet lening van grote, bekende instellin gen in juni haar entree gemaakt, ter wijl ziekenhuizen met 9 V* pet leningen voor de dag kwamen. Beide types gin gen er goed in, een bewijs dat het geld voor de dag komt als er een aantrekke lijke rente wordt geboden. Waarbij wij direct erbij moeten zeggen, dat het begrip aantrekkelijk van maand tot maand kan veranderen. Kijken wij thans nog even naar afge lopen week, dan zien we bij de interna tionale fondsen weinig verandering, met uitzondering van Hoogovens, waar een daling van ongeveer f 4,optrad. Een daling zagen wij ook bij Heine- ken, zelfs van f 6,(24 punten). Daarentegen bleef het andere dranken- concern, Bols, praktisch gelijk als wij rekening houden met dividenduitkering deze week. Bij de uitgeverijen zat er deze week ook weinig beweging. Schijnbaar was dit wel het geval met Elsevier, wier koers f 35,(140 punten) terugviel, maar dan moeten wij toch bedenken dat de dividend van 15 pet plus de agio bonus van 6 pet er deze week zijn afgegaan. Bij de tapijtaandelen zakte Desseau steeds verder af. Donderdag werd het f55,50 tegen f61,een week ervoor. Eind april was het voor een aandeel van f 20,nog f 81,Het optimisme in deze sector is er door de teleurstellende gang van zaken wat men noemt uit. Bergoss zakte enkele punten tot 188. In de papierhoek bleven Bührmann en Gelderland Tielens praktisch gelijk ter wijl Van Gelder een fractie aantrok. Van de aannemingsbedrijven kon Ne- derhorst ondanks de tegenslagen en de hoge reorganisatiekosten zich uit stekend handhaven. Bij de chemische bedrijven trok Scholten Honig op fusiegeruchten weer f4.50 (18 pun ten) aan. Chemische fabriek Naarden en Erdal noteren thans in guldens. Op dc koers van eerstgenoemde (donder dag kostte een stukje van f 10,— precies f 82,50) had dit geen invloed maar Erdal daalde ongeveer 35 punten. Rest tot slot, dat de koers van KLM deze week f 7,zakte tot f 108,op donderdag. Voor een aandeel van f 100,waaruit opgemaakt kan wor den dat de beurs weinig moed putte uit hef pas verschenen jaarverslag. Ander maal blijkt hieruit dat het vliegbedrijf ■economisch door de enorme investerin gen en door de zeer zware concurrentie een riskante zaak is. J. B. Kelholt 42% van ARP voor abortus op sociale gronden (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG 42 procent van de ondervraagde leden van de Anti Revo lutionaire Partij vindt dat de abortus provocatus ook op speciale gronden ge rechtvaardigd is. 31 procent is van mening, dat uitsluitend een medische indicatie lot zwangerschapsonderbre king mag leiden. Dit cijfer is een van de conclusies van 22 gespreksgroepen van de ARP met 424 deelnemers, waarvan 369 vrou wen, over de abortus provocatus. Hier naar is door het AR-vrouwencomité een onderzoek bij alle kiesverenigingen ingesteld. Bij hetzelfde onderzoek werd het echtscheidingsvraagstuk aan de orde gesteld. Terzake daarvan is 66,2 procent van de ondervraagden (302 deelnemers, 73 mannen en 229 vrouwen) van me ning, dat er naast de bestaande echt scheidingsgronden een algemene grond moet worden ingevoerd. Hieronder wordt verstaan: ontwrichting van het huwelijk. Voorts is ruim 84 procent van mening, dat de „grote leugen" absoluut verworpen moet worden. 76,6 procent is de gedachte toegedaan, dat dc bijbel de gronden voor de echtscheiding aan geeft. ministerie van Oorlog ertoe te brengen alle soldaten met stalen helmen uit te rusten. Zelfs het personeel van de koninklijke Marine heeft hun red dingsgordel aan Conan Doyle te dan ken. In die tijd woonde Sir Arthur af sinds 1907 nabij Crowborough in het graafschap Sussex. Daar is hij gestor ven en werd hij begraven. In 1955 bracht men de stoffelijke resten van Sir Arthur en Lady Doyle echter over naar Minstead in het New Forest, waar zich nu een eenvoudig graf be vindt. Doyle hield van deze mooie streek waarin zijn roman „The white Company" gesitueerd werd. In 1957 werd van de „Northumberland Arms"-pub in Londen de „Sherlock Holmes" gemaakt. In de jaren tachtig van de vorige eeuw was deze pub een deel van het „Northumberland Hotel", op enkele stappen van Trafalgar Square. In dit hotel ontving Sir Henry Baskerville de geheimzinnige brief, die Holmes ertoe aanzette de beruchte lachthond van de Baskervilles op te sporen. Het hoofd van dit vreselijke heest staat vandaag de dag In een glazen kast in de Sherlock Holmes Pub. Men kan daar nog vele andere „her inneringen" aan de grote detective bewonderen en er zelfs een „authen tieke reconstructie" van Holmes' zit kamer bezichtigen. Ze riet er zo overtuigend echt uit, dat de meester-speuriler maar even de deur uit schijnt om een pakje pijpta bak te halen. Zoals bekend, woonde de fictieve Sherlock Holmes en dr. Wat son op kamers in Bakerstreet 221. Bedoelde straat is nog steeds een even grote attractie voor binnen- en bui tenlandse toeristen als Downingstreet met zijn weliswaar niet fictieve nummer 10, waarin de levensechte premier van Groot-Brittannië woont. Sir Arthur Canon Doyle Minstead in het New TWEEDE KAMERLID J0AN WILLEMS: ,WE MOETEN NOG DOOR EEN DIEP DAL HEEN..." (Van o i pari. red.) DEN HAAG Als de zomervakantie begint, neemt de P.v.dA.-fractie in de ITweede Kamer afscheid van twee doorbraak-mensen: Joan Willem» en Sjeng Tans. De eerste is Gedeputeerde van Noord-Brabant geworden, de tweede gaat zich intensief bezighou den met de voorbereiding van de achtste medische faculteit in Maas tricht. Heeft Willem» zich vooral de laatste jaren minder op de voorgrond bewogen, hij was jarenlang de aan voerder van de katholieken die na de oorlog voor de P.v.d.A. hadden geko- Met de oailangs overleden Geert Ruy- gers vormde hij de „siamese tweeling" van de doorbraak-gedachte. Na 24 jaar lid van de Tweede Kamer te zijn geweest, laat Joan Willems het Bin nenhof links liggen. Met rijn prakti sche provinciale bestuurswerk gaat hij in de komende jaren de kroon op rijn politieke activiteiten zetten. Willems heeft 19 jaar de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v.d.A. ge leid. Tans was jarenlang onder-voor zitter. Beiden hebben lange tijd him fractie in de Provinciale Staten van de zuidelijke provincies voorgezeten, hebben deel uit gemaakt van het par tijbestuur der P.v.d.A. Tans was ook voorzitter van de partij. Twee katho lieke intellectuelen Tans leraar Nederlands, Willems classicus die in de oorlog kozen voor de door- Begin juni 1946 kwam Joan Willems in de Tweede Kamer. Hij werd woordvoerder in Culturele Zaken, be stuurslid van organisaties op het ge bied van de cultuur, bleef daarbij actief in het Brabant en in zijn woon plaats Oisterwijk, welke plaats deze vader van elf kinderen nooit voor Den Haag heeft willen inruilen. Het druk ke gezinsleven, en oudheidkundige op gravingen vormden een mooie afwis seling voor de vele vergaderingen in de vele bestuursfuncties. Zonder spijt laat Willems nu het Bin nenhof achter zich. Na al die jaren de parlementaire en Brabantse activitei ten te hebben .-enigd, wil hij rich helemaal op zijn grote liefde de provincie Brabant concentreren. De aardigheid is er voor hem aan het Binnenhof wat af. De politiek is min der boeiend, de versplintering maakt haar dood. Die urenlange debatten in dc Tweede Kamer, het middelmatige gepraat en gekissebis, het geeft een magere oogst maar is doodvermoeiend. „Het levert geen grote politiek meer op en is gewoon niet meer vol te houden". En Willems laait daar meteen op vol gen: „ik ben een bevoorrecht man geweest. Jarenlang was ik de tweede voorzitter van de fractie. Ik zat dus overal bovenop, ook bij kabinetsfor maties. Het politieke spel was boeiend, je zat je nog niet te vervelen. Zo'n Romme bijvoorbeeld, dat was politieke stellingname". Spijt over 2ijn keuze voor de door braak heeft Willems nooit gehad. „Voor Geert Ruygers en mij was de doorbraak een groot ideaal, een heilig moeten. Ik heb de koppeling gods dienstpolitiek nooit kunnen slikken. Als ik weer moest kiezen, zou ik het weer zo doen". Volgens hem is de doorbraak wel, maar de P.v.d.A. rriet geslaagd. „We zouden graag gezien hebben, dat de doorbraak geresulteerd was in een andere partij-politieke vormgeving. We hadden ook de bedoeling t/>t poli tieke concentraties te komen. Dat is mislukt". „We moeten nog", filosofeert Willems, „door een diep dal heen. Ik hou mijn hart vast voor de verkiezingen in 1971, met een massa partijtjes en misschien daarna met nog ieer klei ne fracties in de Kamer. Dat maakt de politiek morsdood". Willems wil nieuwe partijen niets in de weg leg gen, maar zou wel graag zien dat er een lichte kiesdrempel komt, waar door nieuwe parjtijen tenminste vol doende stemmen voor 2-3 zetels moe ten hebben om in de Tweede Kamer te komen. J^armmer vindt hij dat op dit moment het alternatief in de politiek ontbreekt. Met andere woorden: een andere politieke samenwerking in de regering,'zit er op dit moment niet in „Ik heb het met Romme ook altijd jammer gevonden dat het het noodlot Voor 1971 xiet deze christen-socialist «een andere regeringscoalitie dan die van de grote confessionele partijen met de WD. In 1975 moet volgens hem de vernieuwing mogelijk xljn. Hij hoopt dat er volgend jaar nieuwe mensen in de socialistische fractie ko men die xlch richten op wat in de politiek nodig is: gereed zijn voor deelneming aan de regering. Een gro te partij, aldus Willems. moet altijd regeringsverantwoordelijkheid willen en durven dragen. De uitspraak van het PvdA-congrea tegen samenwer king met de KVP xiet hij alleen maar als een vaststellen van een feitelijke situatie, niet als een normatieve uit spraak. Een dergelijke uitspraak (nooit „nooit" zeggen in de politiek) zou Willems onjuist hebben gevonden. Realiteit is dat in „de nacht van Schmelzer" een breuk in het vertrouwen tussen PvdA en KVP is ontstaan. Zo iets moet slijten, concludeert het Kamerlid nuchter. Hij is geen man van ouwe koeien uit de sloot halen". Oppositie om der wille van de oppositie lokt hem evenmin.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7