uturn AANTAL BEZOEKERS LEGERMUSEUM BINNEN 10 JAAR VERDRIEVOUDIGD „Universitaire volkje overschat" Reünisten vonden het gehele lustrum maar veel te links LAURA-RIT TEN EINDE 'w-rar >1 Film en variété voor de kinderen De Zijl houdt jeugdtoernooi Personeel Rotogravure vergaderde tevergeefs Overzichtelijke collectie biedt veel kijkgenot 1 ZATERDAG 4 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Prof. Van Arkel, voorzittercongrescommissie, met de bezem in de band: Kapitein E. Glaser directeur Marine Bedrijven Oegstgeest Tot directeur van liet Marine Elektro nisch Bedryf te Oegstgeest is be noemd Kapitein ter Zee (E) E. V. Glaser. Hij volgt Kapitein ler Zee (E) D. van Dijk op die genoemde functie bekleedde van 2 mei 1964 tot 3 juli jl. Gisteren vond In de kantine Marine Be drijven te Oegstgeest onder grote belang stelling de functie wisseling plaats welke na enkele toe spraken met een stevige' handdruk werd bezegeld. Links op de foto: Kolonel D. van Dgk, rechts de nieuwe direkteur Kolonel E. V. Glaser. LAATSTE DRIE WEKEN JULI LEIDEN De Commissie voor de Jeugdvakantiebeziglieden, die tesamen met het Rooms-Katholiek Comité en het Leids Volkshuls de sectie Jeugdrecreatie van de Leid- se Jeugd Aktie vormt, heeft voor de laatste drie weken van juli weer een film- en variétéprogram ma voor de Leidse lieverdjes op gesteld. Elke maandag- en woensdagoch tend om 10 uur is er in het Luxor- theater een filmvoorstelling. Op 6 en 8 juli draait daar „De meester van Venus"; 13 en 15 jujli: „Het laatste gevecht" en op 20 en 22 juli: „De jacht op de Gouden hals ketting." De toegangsprijs be draagt 75 ct. per kind. De maan dagochtenden zijn nu al bijna vol geboekt voor groepen, maar er zijn nog kaarten aan de kassa te krijgen. Op de donderdagen in deze drie weken organiseert de Commissie drie variétévoorstellingen in de Stadsgehoorzaal, die onder leiding staan van het Theatercentrum Carla Flink uit Den Haag. Top- ster van twee van de shows is Conny Vink, die al voor het derde jaar in Leiden voor én vooral met de kinderen optreedt. Donderdag 9 juli komt zij tesamen met Franklin's Wondershow, waarin o.a. een poppentheater me de avonturen van Donald Duck. De clowns De Kamé's en de jongleurs De Manelli's zullen de show van Conny Vink op de 23e opluisteren. De nieuwste belevenissen van Swiebertje komen 16 juli aan bod in „Baron Swiebertje", een mid- dagvullend spel. Alle voorstellingen kosten 1.75 per kind en beginrien om twee uur. Voor kinderen die in groeps verband of verenigingsverband komen, is de prjjs gereduceerd. De Commissie legt er nog eens de nadruk op, dat alle film- en va riété voorsetllingen voor alle Leid se kinderen toegankelijk, zijn en niet, zoals wel eens wordt ge dacht alleen voor leden van speel tuinverenigingen. Weer Amerikaans koor naar Leiden (Van onze muziekredactie) LEIDEN Het Concordia Youth Cho rale uit Massachusetts (U.S.A.) zal op vrjjdag 17 juli in de Pieterskerk te Lei den een concert geven in het kader van zijn vierde toernee door Europa, waarbij België, Engeland en Frankrijk zullen worden bezocht. De aanvang is 8 uur. Het koor werd in 1966 door prof. Wil liam A. Seymour gevormd. Deze talent volle jonge zangers en instrumentalisten zijn studenten van verschillende univer siteiten die slechts bij elkaar komen voor muzikale aktiviteiten zoals concer ten, repetities, lezingen over muziekge schiedenis etc. Een gedeelte van het koor behoort tot het „Concert Choir" dat ieder jaar met het „Boston Pops Orches tra" een concert geeft. In 1967 gaf hel koor voor de eerste maal een concert met het beroemde „Boston Symphony Orchestra" ter gelegenheid van Arthur Fiedler's 50-jarig jubileum als dirigent. Overal werd de hoge graad van perfec tie tijdens de uitvoeringen geprezen. Naast gewijde muziek zingt het koor Negrospirituals en Amerikaanse „folk- sdhgs". WATERPOLO L.G.B. behoudt kampioenskansen LEIDEN Het eerste herenteam van de LGB blijft de race met concurrent AZC voortreffelijk volhouden. Ditmaal werd LVW met 8-0 teruggewezen, zodat de wedstrijd AZC 4-LGB de beslissing zal moeten brengen, wie zich in de pro- motiestrijd gaat storten. Tegen de LWV waren Mar v. Beuke ring en Chiel Hoogeboom de schotvaar- digste spelers, terwijl ook Hans Weyer- mars zijn steentje bijdroeg. De Zijl be sloot in de Vliet zijn optreden in de tweede klasse met een doelpuntenfeest tegen het indertijd tweemaal niet opge komen en nu onvolledig opkomende OZPC. Bij het opmaken van de balans had de Zijl 23 maal gescoord en OZPC 2 maal. Het 22ste Zijl-doelpunt beteken de meteen de 200-ste die de rood-witte aanvalsmachine in deze competitie ge produceerd heeft. Kees Pont, Albert Spijker, Leo Onderwater en Frits Wel ling namen het leeuwendeel van de score voor hun rekening. De reserves van de Zijl versloegen de Robben 2 met 4-2 door drie goals van Loek v. Kampen en één van Bert Martijn. Dames Weinig succes voor de Leidse dames deze week. Alleen de Sleutelstad wist een winstpunt te veroveren door gelijk te spelen tegen RZV. De eindstand was 1-1 en Lieneke Sierag scoorde voor de Sleutelstad. De dames van de Zijl verspeelden hun kampioenskansen door met 5-1 van Swift te verliezen. Ria Koolhaas redde de eer. Ook de LGB kwam matig voor de dag. Met 1-8 ver loor de LGB van DWR. Coby Hooge boom zorgde voor de enige treffer. LEIDEN Wat vindt prof. dr. D. van Arkel (Dick voor zijn vrienden) van het Leidse lustrum-Congres? Hij is de voorzitter van de Congres kommissie. Hij heeft het op zich genomen, dit congres ook na de slui ting gisteren voort te zetten. In de Pieterskerk hanteert hij de bezem. Het geruchtmakende environment wordt gesloopt en de rommel moet tijdig worden opgeruimd. 55 „We hebben ons volkje overschat", zegt hij zonder moeite. „We hebben gedacht, dat het engagement groter was dan bleek. Het grootste deel van de Leidse studentenbevolking is er kennelijk, gezien de opkomst, nog niet aan toe. De winst, die we er uit hebben gesleept, ligt in dat voorstel van de Coördinatieraad, die alle mensen, die sociaal gericht onderzoek en onderwijs willen doen, bij elkaar moet brengen". „De boycot van allerlei aktiegroepen is erg jammer, maar niet helemaal juist. Wel begrijpelijk. Ze hebben het gevoel gehad, dat het e$n gemanipuleerd kon- gres is geweest, dat wij ons in de luren hebben laten leggen door Shell, Unilever Philips. De aktiegroepen veronder stelden, dat wij subsidie van die bedrij ven zouden hebben aangenomen, maar dat is niet waar. Ik betreur dat ze zelf niet de gelegenheid hebben aangegrepen om fel tegen deze heren van de indus trie van leer te trekken". Sceptisch „Persoonlijk sta Ik wel sceptisch tegen over dat idee van de coördinatieraad. Vijftig mensen hebben zich opgegeven om het verder uit te werken. Ik voel erg veel voor het idee om kontakt op te ne men met de groep van ongeveer veertig hoogleraren en lektoren, die een tijdje geleden hun bezorgdheid over de hui dige wetenschapsbeoefening hebben uit gesproken." „Van de universitaire top heb ik niet veel geschokte geluiden gehoord. Of het zou meneer Heering (niet de gelijkna mige hoogleraar) van het I-eids Univer- siteits Fonds moeten zijn. Die zag de anderhalf miljoen, die hij nodig heeft voor een nieuw Groot Auditorium en die hij van de reünisten moet krijgen, al in rook opgaan. De reünisten vonden het hele lustrum maar veel te links." Laten zwemmen „Waarom de mensen van de werkgroe pen zo weinig het woord hebben geno- od het- kongres? Het is mogelijk, we ze te veel hebben laten zwern- Misschien hebben we wel te veel toegewerkt naar het Simultaanspel en naar het Universitaire Manifest, dat een Universitaire Wanhoopskreet is gewor- Op het voorcongres, eind mei, hebben die werkgroepen te weinig duidelijk ge maakt, wat ze eigenlijk wilden. Ze had den op het congres zelf duidelijk drem pelvrees." Als ik een nieuw congres zou organi seren dan zou ik de Leidse burgers erbij betrekken door contact te zoeken met allerlei verenigingen en groepen. Dan zou ik eerder mijn plannen in de locale pers bekendmaken. Nu kwam eigenlijk alleen maar meneer Verboom van de gemeenteraad aan het woord. En een jongen van de belastingdienst die zei: je mikt te hoog; jullie praten aUeen maar; je gaat voorbij aan de problemen direct om je heen." Geslaagd aan de Technische School LEIDEN De volgende leerlingen van de Technische School, Haagweg 4 te Leiden, slaagden voor het bewijs alge mene ontwikkeling voor het beroeps onderwijs: J. Admiraal te Noordwjjk, A. P. Baak te Lisse, J. de Best te Kat wijk aan Zee, G. Bruynes te Alphen a/d Rijn, J. Houwaard te Katwijk aan Zee, G. J. van Leeuwen te Warmond, Th. J. Opdam te Rijpwetering, M. van der Plas te Oegstgeest, H. J. du Prie te Leiden, J. F. Valentijn te Ter Aar, R. Coster te Leiden. VOORSCHOTEN Wethouder dr. M. S. Kamminga heeft gistermid dag op het terrein bij de gemeente- lyke watertoren aan de Papelaan de laatste aftakking van de inter-com munikale watertransportleiding Den Haag - Wassenaar - Voorschoten - Leiden officieel in gebruik gesteld. (Advertentie) Th. J. v.d. Heijden LEIDEN Zondag a.s. wordt In de Zyl het traditionele Jeugd-waterpolo- toernooi van de Zjjl gehouden. Begon dit toernooi met een matige bezetting, allengs kwamen de sterkere jeugdteams naar Leiden en dit jaar zijn de sterkste Nederlandse jeugdteams bijeengebracht. De wedstrijden nemen een aanvang om 12.30 uur en de deelnemers zijn: AZPC (Amersfoort), DVZ (Den Haag), DZV (Delft), De Meeuwen (Amsterdam), Neptunus (Amersfoort), Nereus (Zaan dam), PSV (Eindhoven), De Robben (Hilversum), VZV (Velzen), 't IJ (Am sterdam), ZIAN (Den Haag), De Zijl (Leiden). Vï! w .V.'I LEIDEN De vergadering van het personeel van de Ned. Rotogravure Mjj. en vertegenwoordigers van de drie gra fische vakbonden betreffende de fusie regels van voornoemde mjj. en de Haar lemse Diepdruk Industrie heeft geen resultaten opgeleverd. Het personeel van de Rotogravure, dat zich voor een groot gedeelte (275 man) eerstdaags genoodzaakt ziet i.v.m. de fusie te worden overgeplaatst naar Haarlem, had deze vergadering belegd om samen met de vertegenwoordigers der vakbonden van gedachten te wisse len over de bezwaren, die er bestaan tegen enkele regels, welke in acht zul len worden genomen bij de integratie van deze Leidse en Haarlemse bedrijven. Het grootste bezwaar was dat tegen de vergoeding der reistijden. De directies van beide bedrijven hebben besloten vanaf de datum van overplaatsing naar Haarlem tot 12 maanden daarna een bruto weekvergoeding te verstrekken ter grootte van 6% uurloon, resp. 7% uurloon (voor zover zes dagen in een week wordt gewerkt); de 2e 12 maan den bedraagt de vergoeding 80 pet. van genoemd aantal uren; 3e 60 pet. aantal uren; 4e 40 pet. aantal uren; 5e 20 pet. aantal uren; 6e 20 pet. aantal uren. Een aflopende zaak dus, die op de gis teravond gehouden vergadering een bijna chaotische sfeer schiep. Het me rendeel van het personeel (ook zij, die in Leiden blijven 80 man) stelde zich negatief tegenover dit besluit op. Lange discussies hebben er echter niet toe geleid, dat van de zijde der vakbonden hiertegen iets gedaan kan worden. Wel Is het voorstel op tafel gekomen om voor de over te plaatsen personeels leden een reisverzekering tot stand te laten komen. Mogelijkheden hiervan zullen worden onderzocht. ALPHEN A. D. RIJN De 23ste Alphense Rijuielvierdaagse, de Laura-rit, is ten einde. Een bloemrijk, vroiyke Intocht vrij dagmiddag vormde het hoogte punt van de laatste dag. Een tra ditionele slot-byeenkomst ln .Na bij", was vol van veel afscheids toespraken en goede beloften voor de volgende Laura. Velen beloofden weer als gewoonlijk „anderen" mee te zullen brengen, het volgend jaar. De Alphenaren toonden in groot aantal hun belangstelling langs de intocht-route en boden veel bloemen aan. De zon beschenen caravan maakte een gezellige in druk. Ondanks veel regen, wind en frisse temperatuur gedurende deze week heerste er een pret tige sfeer onder de Laurianen, die voldaan waren over de gehele vierdaagse ritten. Voorzitter P. Groenhart en de zijnen van het Laura-comité kun nen evenals de deelnemers vol daan op deze ritten terugzien. LEIDEN De Leidse School voor M.E.A.O. verhuist 6 juli van Sumatra- straat 201 naar Hooglandse Kerkgracht 20A te Leiden. Het telefoonnummer blijft 01710-43281. Hobby van majoor Hoefer trekt 60 jaar later duizenden belangstellenden - LEIDEN In een tjjd dat vredes demonstraties en besprekingen over algehele ontwapening aan de orde van de dag zjjn blykt de belangstelling voor het oorlogstuig en een groot aan tal andere legerattributen b\j het „anti- geweld-volk" bijzonder aan te slaan. In het Legermuseum te Leiden houden door deze gang van zaken dagelijks veertig mensen zich bezig om de doel stelling van het museum op verant woorde wijze kracht by te zetten. ZQ zorgden ervoor, dat tydens het afge lopen jaar niet minder dan 30.000 be zoekers bewonderend bleven stilstaan voor het staatse leger van de 18e eeuw, de echtheid van een opgezet paard controleerden of met een boog om een gedemonteerde landmyn liepen. Een groep van 30.000 mensen laat echter onvernujdelijk sporen achter. Dezelfde groep personeel zorgde er dus ook voor dat de loop van een 19e eeuwse mitrailleur werd ingevet, de scheur in de broek van Prins Hen drik werd hersteld en een KNIL- officier een nieuw verfje kreeg. Drommen Toen generaal-majoor Hoefer in 1913 uit eigen middelen stukken voor het museum ging verzamelen had hij niet kunnen vermoeden dat zyn hobby in 1970, na enkele bloedige wereldoor logen, wekeiyks drommen schoolkin- ren, soldaten en gezinnen zou trekken. Het heeft echter wel een tyd geduurd voor de belangstelling zover was. De heer Paardekoper heeft in de tien jaar, dat hij nu directeur is, er alles aan gedaan om tot dit niet geringe aantal te komen. Scholen werden aan geschreven, artikelen werden geplaatst en folders zorgden voor de nodige achtergrondinformatie. Het succes bleef niet uit. Van 10.000 bezoekers in 1960 liep het aantal gestadig op tot het drievoudige. De oude voorstelling van een legermuseum waarin een kanon, een oud vaandel en een paar losse patronen de enige componenten waren, werd rigoreus de grond inge boord. Daarvoor in de plaats kreeg de aanstaande bezoeker een overzich telijk naar tijdperken ingedeelde col- ectie aangeprezen die een urenlang kykgenot moest garanderen. i het Of de bezoekende militairen tot de ge- interesseerde museumbezoekers ge rekend kunnen worden valt te betwy- felen. Brengen zy 16 maanden van hun diensttijd reeds door tussen koper poets en stukken geschut, een dag naar het museum wordt veelal gezien als een uitgaansdag. Als toekomstige museumstukken paraderen zij hand in hand met de sergeant langs de chro nologisch opgestelde stukken. In het verleden bleek echter enkele malen het ontbreken van historische interes se, die tenslotte noodzakeiyk is voor een museumbezoek. Een collega-sol daat uit de Spaanse Oorlog werd zyn snor ontnomen en op een strijdtrom werd tot groot vermaak van de groep dwars door het vel geslagen. Schril in tegenstelling hiermee staan de bezoekers, die zich het noateur- schap van de Stichting Legermuseum verworven hebben en byna iedere maand gesignaleerd worden in de mu seumgangen. Gefascineerd door uitge breide wapencollectie of zich vereen zelvigend met generaal of manschap pen, gaan ze een vaste plaats in het museumgebeuren innemen. Buitenlanders Riddertijd dagen elders in het land historie, by de gezinnen biykt het museumbezoek zeer intrek te zyn. Deze kan men dan Waar de interesse van het publiek meestal in twee groepen onderverde- ook naar uitgaat, de Riddertyd biykt len. Of vader heeft ooit in dienst een algemene kijkdichtheid te bezitten, achter een roestig kanon „in het zand Vooral de voorstellingen die een liggen happen1" en wil zyn zoon hier sfeer uitademen van „met een jonk- alles over vertellen of zoonlief werd vrouw in de armen is het moeiiyk geïnspireerd door verhalen over sterke stryden" zyn het middelpunt van de jongens en stoere knapen en wil alles belangstelling. wel eens met eigen ogen aanschouwen. De interesse van de vrouwelijke bezoe- De weekendbezoekers zyn zo langza- kers gaat, naar is gebleken, in be- merhand tot een vaste categorie gaan langrijke mate uit naar de uniformen, behoren Maakt de jeugd tydens dezeal was de confrontatie met „echte Tenslotte de niet geringe groep buiten landers. Meestal vertoevend in een van de kuststreken is Lelden als uitwyk- gebled, vooral op regenachtige dagen, :»t" r-n voor de hand liggend vertiercen trum. Speciaal de Duitsers biyken trouwe bezoekers te zijn, al concen treert de belangstelling zich hoofd zakelijk tot die vertrekken, waarin alles te zien is over de tweede wereld oorlog. De rondleiders, de rappe praters die altijd de juiste sfeer in de bezoekers gelederen weten te scheppen, zijn he laas vervangen door borden met ver klarende teksten. Dit zonder begeleider bezichtigen van de museumstukken heeft er ongetwyfeld toe bygedragen, dat de bezoeker zich meer op zyn gemak is gaan voelen. Weliswaar is er genoeg personeel aanwezig om de nodige anecdotes en toelichtingen te verschaffen, maar toch biykt het zelf standig bewonderen van de museum stukken meer in trek te zyn. Het heeft echer ook tot gevolg gehad dat sommige bezoekers hun medaillereeks van wandeltochten uitbreidden met 'n kruis van verdienste of een ander kleinood van de inventarisatieiyst namen. Zelfs de meest nuchtere persoon zal by een bezoek aan het Legermuseum minstens eenmaal van verbazing blij ven staan. Is het niet om de ludiek geschilderde stukken geschut naast de oprijlaan dan wel een groep soldaten in middeleeuwse uniformen die op de binnenplaats worden „gelucht." Herman van Amsterdam

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3