EcidieSoii^ant Jury schakelde film (O.K.) op politieke gronden uit DQünKIEK- DOOSJE Nederlander Jongepier winnaar Int. Orgelconcours ZON OF GEEN ZON SCHANDAAL BRENGT BERLINALE IN GEVAAR TELEVISIE VANAVOND „Civilisaties-serie over de beschaving Philips Nederlands debuut Roberta Peters Erfenis van Israël MANNIX pagina 2 leidse courant zaterdag 4 juli 197u Nieuwe weg" van de WD ALLEEN al door het ontwerp voor haar verkiezingsprogramma als titel „Liberalen op nieuwe wegen" mee te geven, maakt de V.V.D. kenbaar te begrijpen, dat er in de liberale partij bakens verzet moeten worden, wil 2e de kiezers overtuigen van een ook bij haar aanwezige vernieuwingswil. Mogelijk werkt dit averechts bij een deel van de oude en nieuwe aanhang van de V.V.D., inzoverre er kiezers de laatste tijd liberaal gestemd hebben uit de overtuiging, dat alleen die partij werken kan als krachtige rem op het snelle tempo van bepaalde maatschappelijke veranderingen. De voorvechters van 'n meer vooruitstrevend liberalisme redeneren evenwel oprecht anders, terwijl er ook liberalen zijn, die om tactische redenen bijvoorbeeld om de kans op samenwerking met de christen-democraten open te laten verklaren nieuwe wegen te willen inslaan. Vergeleken met vroegere liberale partijprogramma's ademt er uit het nieuwe concept inderdaad 'n frisse geest. Terzake van ondernemingshervorming, woningbouw, onderwijsvernieuwing en sociaal-economische politiek bijvoorbeeld staan er nu gedachten op papier, die tien jaar geleden nog slechts in kleine liberale minderheidsgroepjes leefden. Het zijn deze gedachten, die hier en daar al geleid hebben tot een voorlopige uitspraak, dat het mogelijk moet zijn om bij een redelijke verkiezingsuitslag de samenwerking tussen liberalen christen-democraten de politieke constellatie dus van het kabinet-De Jong te continueren. Dit vinden niettemin een nog wat voorbarige uitspraak; de liberalen zeggen im wel wat ze nodig vinden, maar niet in welke mate ze hiervoor offers willen brengen en ook niet wat qua urgentie voorrang moet hebben. De christelijke partijen zijn weliswaar met dit urgentieschema ook niet klaar, maar bijvoorbeeld terzake van de K.V.P. wettigen de voorlopige stukken en de discussie in die kring meer hoop op een goede uitkomst dan de „nieuwe wegen" kleiner dan sommige politici en i politicologen ons willen laten geloven, j Van dit verschijnsel kan bijvoorbeeld meepraten, die nu al ervaren heeft, j wensen op dit terrein door menig kiezer alleen als tijdelijke bevlieging 'ergenomen wordt. Belangrijker hindernissen voor pro longatie van de samenwerking tussen liberalen en christen-democraten zien rijzen bij zaken als de wettelijke regeling van de abortus, de wijziging het echtscheidingsrecht, de houding opzichte van de homofilie. Feit is, dat ook onder christenen de laatste tien jaar de opvattingen aan een wijzigings- ;s onderhevig zijn; maar een ander is, dat vele christenen, die wel bereid zijn vanuit naastenliefde leed te helpen verzachten, geenszins bereid zijn te werken aan een beleid, dat een heel andere ethiek zou opleveren. Voor hen behoort het in stand houden van een huwelijk regel te blijven, abortus niet gelijk gesteld te worden met anti- conceptionele middelen en de heterofilie basis van onze samenleving te blijven. Dit neemt niet weg, dat christelijke partijen in de praktijk op diverse punten ,een andere beleidslijn kunnen aan vaarden, maar dat zij weigeren zich te laten dringen op een weg die als een welkome route naar een nieuwe praktijk wordt voorgesteld, gelijk uit zinsneden van het V.V.D.-programma te lezen valt. We vermoeden dat in dit opzicht de V.V.D. voorlopig nog een stuk dichter bij de tegenwoordige oppositiepartijen dan bij de christen-democratie. Trouwens, het is nog maar de vraag of vele socialisten en liberalen indivi dueel blij zouden zijn, wanneer meer vrijheid en minder belemmeringen ter zake gaan werken als een propaganda om regel te maken wat vroeger uit zondering was. Ook zij zouden wel eens kunnen vrezen, dat op de duur de gees telijke volksgezondheid, de betekenis van de naastenliefde en rechtvaardigheid in de maatschappij weer het terugnemen van een stuk van de vrijheid, die nu gevraagd wordt, zullen vergen. Breekpunt n de V.V.D. doen. Hindernissen \TEEL voorbehoud maken de liberalen bovendien terzake van grondige staatkundige vernieuwingen; aan het stelsel van evenredige verkiezingen mag naar hun inzicht op geen enkele wijze getornd worden en bij het tegengaan van politieke versplintering zou Nederland alleen met minutieuze middelen mogen werken. Gezien de tegenstand, die er ook ln andere stromingen van ons volksdeel tegen een radicale wijziging van grondwet en kieswet leeft, geloven we niet, dat het voorbehoud van de V.V.D. op dit punt een belangrijke zaak is. Pe belangstelling OF, aangenomen dat op andere punten overeenstemming spontaan dan wel min of meer onder dwang lukt, hier een breekpunt tussen liberalen christen-democraten zal opdoemen' We achten dit niet uitgesloten, i neer de V.V.D. zou laten blijken be slissingen te willen forceren op punten die bij de christelijke partijen, altham bij vele leden daarvan, direct te maken hebben met him levensbeschouwing. Nieuwe visies in het christendom sluiten wijzigingen in deze opvattingen niet uit. maar vergen in elk geval een veel groter zorgvuldigheid bij de bestudering van de toestand aan het eindpunt dan de liberale „nieuwe weg" wenselijk acht. Deze materie en de vaagheid omtrent de vraag, hoe de V.V.D. wil realiseren wat ze programmatisch in de maat schappelijke vernieuwing wenselijk noemt, lijken ons de knelpunten in het liberalisme ln Ne« ZEER MATIGE PRESTATIES r improvisatie op het Internationaal Orgelconcours te Haarlem: de Fransman Xavier Darasse (gab-1934), de Westduitser Günther Kaun- zinger (geb. 1938), de Westduitser Hans- Josef Roth (geb. 1934) en onze landgenoot Jan Jongepier (geb. 1941). Deze laatste won de wissel prijs, tot dusverre in handen van zijn collega Hans-Josef Roth- Laten we nu eens de beslissing van de jury Stanislas Deric- macker, Cor Kee en Mare Schaefer geraden hebben. We noteerden: „Als de jury de traditie lief heeft, wijst ze deze kandidaat aan, is ze meer revo lutionair van gezindheid, dan kiest ze de man, die de „clusters" bemint en met zijn „ellebogen" werkt. Kandidaat dat bleek Jan Jongepier te zijn biedt een schoolse om niet te zeggen school meesterachtige improvisatie, die de dienste heeft eerbied te hebben voor thema. Wat w* van de „clusterman" direot kunnen zeggen- Die clusterman lijkt ons, gehoord de speeltrant, d eFrans- man uit de groep te zijn: Xavier Da- rasse". Dat kwam ook Een leuk spelletje, waarin we ditmaal eens een beetje veine hadden. Gelukkig waren we overigens allerminst met gebodene. Daar had je het thema, pittig, in ritmisch thema, kort, slechts vier 4/4 maten, dus 16 tellen, vf door Albeit de Klerk. De deelnemers hadden daarv bijzonder weinig eerbied wilt u gelo ven, dat er niet één was, die dit metrisch verantwoord, correct voordroeg? Geen triool, geen syncope was hier in orde.. En verder: de werkelijke fantasie i ver te zoeken. Slechts even waren we boeid door een langzaam in andante ge boden fragment in de improvisatie van hem, die het eerste optrad, Günther Kaunzinger. Hier kwam even een poëti sche persoonlijkheid aan het woord. Voor de wedstrijd bestond, als gewoon lijk, grote belangstelling in de Bavo. En na afloop werden de deelnemers, de jury /ele genodigden door burgemeeste wethouders ontvangen. i Haarlem ten stadhuize Frances Parkinson Keyes, de internatio naal bekende schrijfster van meer dan 50 romans en reisverhalen, is vrijdag na oen lange ziekte op 84-jarige leef tijd in New Orleans overleden- Haar meest bekende romans waren Dinner at Antoinses" „The River Road". „One en Esplanade en „The Heritage", dat in 1968 uitkwam veel DE BILT. Gtstereh werd het weer bepaald door een onstabiele noordwestelijke luchtstroming, waarin buien voorkwamen. Deze stroming werd veroorzaakt door een langzaam in betekenis af nemende depressie boven Scandi navië en een langgerekt hogedruk- k.n.m.i. i Vrii deelt \1 mede: i bewolking gebied ten noorden van de Azoren met een uitloper n aar Zuvl- Frankrijk. De om zeven uur gisteravond opgemeten regen- hoeveelheden van de vooraf gaande twaalf uur varieerden van enkele tienden van millimeters op het vliegveld Beek en zes in Leeu warden. Een gisteravond boven de Britse eilanden gelegen rug van hoge druk werd aangetast door een van de oceaan naderend frontensysteem, dat bij een langs de zuidkust van IJsland in ooste lijke richting koersend lagedruk gebied behoort. In de westelijke stroming blijft bij ons veel be wolking voorkomen, met enkele perioden met zón tijdens de pas sage van de rug. Het ziet ernaar rit, dat een warmtefront vanavond jris land zal binnendringen, het geen plaatselijk met wat regen of motregen gepaard tal gaan. Vooruitzichten voor maandag: vrij veel bewolking, enige tijd regen of motregen en gematigde tem peraturen. Weersvboruitzichten voor maan dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 2 tot 9; maal tot 3 graden boven normaal; max. temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. WEER IN NEDERLAND WEER IN EUROPA WEST-BERLIJN Voor het eerst in de 20-jarlge geschiedenis van het filmfestival in Berlijn, is een film door de jury op politieke gronden uitgesloten van mededinging. Naar de gouden en zilveren beren. Het gold hier de Duitse fUm O.K. van Michael Verhoeven, waarin 4 Amerikaanse militairen Ln Vietnam een inheems meisje aanranden en vermoorden. Door de handeling Beie verplaatsen, hadden de r niet aan nationaliteit gebonden pro bleemfilm van gemaakt, maar jury voorzitter, de Amerikaanse regisseur George Stevens, achtte de film zo anti-Amerikaans, dat hij met aftreden dreigde als deze porduktie van de Münchener Nederlander Rob Houwer meedong naar de prijzen. Zes van de acht juryleden zwichtten voor het dreigement, doch een hunner achtte de gang van zaken zo in strijd met de reglementen, dat hij deze actie aan de openbaarheid prijsgaf. Nadat de bijeen voor verhitte besprekingen. Op een persconferentie gistermiddag in het cinecentrum belegd, verklaarde festivaldirecteur dr. Alfred Bauer, dat de film O.K. niet van verdere mede dinging was uitgesloten. Hij moest zijn woorden snel intrekken, toen uit een brief van het jurylid de Joego slavische regisseur Dusan Makavejev bleek, dat deze onder pressie van Ste vens wel degelijk zo'n beslissing De talrijke an deelnemende landen i daarop dat de in het Berlijnse festival taak zou worden ontheven, doch de festivalleiding wist deze beslissing tot hedennacht uit te stellen, teineinde eerst de juistheid van de beschul digingen te onderzoeken. In afwach ting van het besluit van de festival- lieding trokken velen en de Laijns- Amerikaanse landen hun films uit de competitie terug. Zou de jury gehand haafd blijven dan bestaat de kans, dat het festival reeds vandaag een roem loos einde tegemoet gaal. Zeker is. dat het voortbestaan van de Berlinale in groter gevaar is dan ooit. VARA 16.00 uur: Journaal •21.45 uur: Mannix 22.35 uur: NEDERLAND II NOS 14.00 uur: Tennisreportages 17.00 uur: Sluiting 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: 19.11 uur: 19.28 uur: De erfenis NCRV •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Weens concert (Holland Festival) •21.10 uur: Paardekracht op ze 21.35 uur: Weens concert (tweede gedeelte) 22.15 uur: Evangelie Verkeersinformatie 15.55 uur De Verrekijker CVK-IKOR •19.05 uur Confrontatie AVRO 19.30 uur Operaconcert NOS •20.30 uur Journaal AVRO CVK-IKOR-RKK •19.00 uur Verhaal uit het Oude. Testament NEDERLAND II NOS 18.55 uur Pipo de clown •19.00 uur Journaal •19.05 uur Woobimda 19.30 uur Studio Sport •20.20 uur De reohtvaardiige rebel •21.10 uur Civilisatie 22.00 uur Journaal e omroepcorrespondent) de wolkenkrabbei New York 13 afleveringen bestaande tv-docu- intaire „Civilisatie", welke de NOS- met ingang van zondagavond 5 juli via Nederland 2 in kleur zal gaan ïeks werd geschrei Engeland uitgezonden wa: groot succes bleek te zijn. „Civilisatie" is een gang d< (ADVERTENTIE) Het filmteam heeft ktie 125.000 kilometer 117 filmlocaties ge- bewerkt dot i lovend. The Daily In het kader van het Holland Festival 1970 zendt de NCRV vanavond recht streeks vanuit „De Doelen" te Rotter dam een Weens concert uit. Soliste op litan Opera in New York, die daar mee haar Nederlandse debuut maakt. Het concert wordt georganiseerd door het Rotterdams Philharmonisch Or kest, in samenwerking met de NCRV. Een samenwerking die ook in voor gaande jaren beroemde solisten naar Nederland bracht, zoals Benny Good man en Peter Nero. Roberta Peters zingt in het eerste gedeelte van het programma dat om 20.20 uur wordt uitgezonden de Frühlingsstimmenwal- zer en de Lacharia uit „Die Fleder- maus" van Johann Strauss en na de pauze, dit gedeelte begint om 21.35 uur, twee aria's van Wolfgang Ama- deus Mozart, te weten „Mia speranza Adorata" en „Ach, ich liebte". Ter opening speelt het Rotterdams Phil harmonisch Orkest, dat die avond op treedt onder leiding van Jean Four- net, de symfonie nr. 88 van Joseph Haydn en besluit het concert met de suite „Der Rosenkavalier" van Ri chard Strauss. In de pauze van dit concert zendt de NCRV een kleuren- produktie uit van London Weekend Tele- De belangstelling -voor de heilige Schrift neemt band over hand toe en de t v. blijft hierin vanzelfsprekend niet achter. De nieuwe Evangelische Omroep brengt een reeks over het Oude Testament „De Erfenis" ge naamd. die een archeologische studie van geloof en vervulling in het Oude Testament moet worden. Met een breed gebaar schetst Genesis de oud ste geschiedenis der mensheid. Dan plotseling, als een onstuimige rivier, die in een rustiger bedding terecht komt, concentreert het bijbelverhaal zich op één man Abraham en op het verbond dat God met hem en zijn nageslacht sloot. Het Oude Testament bestaat uit vele boeken, het is tevens een geschiedenis van de oude wereld, een letterkundig meesterwerk maar het is vooral het verhaal van Gods bemoeienis met de mensen, met iedere mens. Het betreft hier een co-produk- tie van de NBC-TV en Radio en Television Commission of the southern Baptist Convention. Nederland II 19.28 uur. Voor detective Mannix is er weer werk aan de winkel. In een uiterlijk heel vredig badplaatsje wordt een Aartsbisschop Alfrink zeventig. Dat was het hoofdmotief van de uitzending die de KRO gisteravond verzorgde onder de perfecte leiding van Joop Reinboud met de voornaamste medewerking van de beide gesprekspartners Frans Wijsen en Reinboud zelf. Wij zeggen aartsbis schop om dat het accent in de eerste plaats viel op de herderlijke zorg voor de Nederlandse Kerkgemeenschap. De kardinaal van de heilige Roomse Kerk kwam op het tweede plan, want uit alle gesprekken bleek zonneklaar dat Ber- nani Alfrink zich allereerst een Neder lands bisschop weet die bewogen is met het wel en wee van onze Kerk. Wie Alfrink van verre kent 3 raeesten onzer, hebben nu beter kennis doel van deze uitzending die we niet anders dan uitmuntend geslaagd mogen noemen. Alfrink, de nogal gereserveer de man op de hoge post voor wie, zoals voor alle katholieke hoogwaardigheids bekleders, de prudentia een cardinale deugd is maar die tóch steeds zijn eigen in wezen, zijn echte warme heid niet verbergen kon. Eer naar zijn beste vermogen, stri zijn taak wil vervullen en beleid het schip der Kerk doo lige baren van onze tijdszei behouden haven brengt. Een uitzending die ontkomen droge interviewpatroon van al vraag en antwoord maar doorregen met illustratieve beelden dit de katholieke gelovigen maar ook de buitenstaanders deden verstaan wat een aartsbisschop eigenlijk ls, wat hij doet, wat van hem verwacht wordt en hoe hijzelf ook zijn taak opvat Zo 2al het bijvoorbeeld voor de reformatorische medechristen hoopvol geklonken heb ben hoezeer deze aartsbisschop aan het functioneren van de Schrift in het leven der Kerk en van de individu ele gelovige. Zij die zich progressief noemen weten nu hoe 1 komst denkt en de ontwikkelingen nen de Nederlandse Kerk wel kritisch maar met vertrouwen tegemoet ziet, terwijl de meer behoudenden de ver zekering kregen dat het „los van Rome" een fraze is en onder Alfrinks leiding en hoede ondenktbaar is. Het ls goed dat de kardinaal zich uitgesproken heeft én we mogen aannemen dat er nu vele onzekerheden weggenomen zul len zijn- Ook het vermanende element ontbrak niet: „Die Kerkgemeenschap zal er zelf iets aan moeten doen". Dit was een waardige verjaardags viering die zich niet verloor in deze tijd zo boeiend vindt en graag oud wil worden om nog te kunnen zien hóe dit alles afloopt het 1< schrijver die nog wel bezig was aan een verhaal waarin een moord voor kwam... maar het manuscript blijkt spoorloos te zijn en daarom roept de uitgever Mannix' hulp in, waardoor .mogelijk de zaak wat meer klaarheid zal krijgen. Mannix' samenwerking met de politie is altijd van kwaliteit maar nu blijkt dat de politie toch niét zijn beste vriend is; vooral chef Ford maakt het hem nogal moeilijk. De belangstelling van de detective voor de aantrekkelijke weduwe van de au- teur, Celia geheten, brengt de gebrui- L Pil kelijke couleur-amoureuse er bij. Al Cl HOC/ AAA Nederland I. 21.45 uitzending zal in de annalen van de KRO als één van "de beste op geschreven kunnen worden. NOS-radio geholpen door De laatste trein HILVERSUM (ANP De bemiddeling van de Europese Radio Unie bij de sta king onder een deel van het personeel van de Franse radio en televisie, dat be- LU was met de radio- en televisiever- slaggeving van de Tonr de Fra niet tot resultaten geleid. De directie van de O.R.T.F- heeft de E.B.U. laten weten, dat men geen kans ziet om een einde aan de staking te ma- optreden: Een dronken kermisgast even in de dertig, Zeff en Mirell wat jongere vrouw die uit de vorige Heel vroeger stopte de trein er nog op dat verlaten plattelandsstationne tje. Nu raast hij er alleen maar voor bij, ettelijke malen per dag er s nachts het goederenvervoer. Dat i: het decor waartegen de spelers zullen flrnnlron U-pi-misPast van mag worden gerekend op mogelijkheden tot het verzorgen van rechtstreekse naar 1970 wat wel enkele moeilijkne- VA' den oplevert Want rij begrijpen el- kanders wereld maar bij stukjes beetjes, ze willen zich vast houden Ondanks het feit, dat nogal eens ge- kibbel óf misühien heeft "die vrouw .mproyiseerd moet worden, krijgt de NOS wel meegelopen tocht.. Spel historische op- dagelijks tal t i aankomst zal geen moeilijk heden ondervinden. De NOS-radio zal "zondag "un 7igen"wërkeTi'jkhrid7 d'Xdë beschikken over een aantal lijnverbindin- ander te beschouwen als een losgebro- ge" "an ken zwakzinnige of door gewoon ge- i positie' opzet van de tour-reportages surrealistische sfeer met verwikkel in- via Hilversum 3. gen, onmogelijkheden en oplossingen die meer het hart dan de rede raken. Maar Mirell zal zich over de wanho- oige man ontfermen, zij zullen samen in de laatste trein stappen. Jules Croiset en Cocki Boonstra ma- ■- ken het verhaal tot droom-werkelijk- heeft uitgesproken. Eenderd. heid onder de regie van Chiem van nieuwsuitzending was aan deze toespraak Houweninge Heieen van Meurs. gewijd waarbij uitvoerig aandacht werd Chiem van Houweninge schreef het geschonken aan de stelling van de kardi- oorspronkelijk voor het Nieuw Rotter- naai dat Vaticanum 1 en I dams Toneel. W zijn om de juist* Moigenavond Nederland I, 21.05 vast te stellen VATICAANSTAD (KNP) caanse Radio heeft vrijdag i ding uitvoerig de toespraak geciteerd, die kardinaal Alfrink zondag in Den Haag plaats van de paus in de Kerk ,,3' rcnrlorHu- ,rar. HP i?. zijn ïrhouding t fscheide- Gymi de Kerk reffende de paus en de bisschoppen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2