Êektae (Sou/tont ieh9 huis moot t) •- i* Britse Comet vliegt in Spanje tegen een berg Pompidou belooft Bonn alle hulp Huis voor j PASSAGIERS 105, BEMANNING 7 veroverd worden KWALITEIT KRIJGSMACHT Premier: wél en niet eens met prof. De Jong STANDPUNT IS NIET GEWIJZIGD Fransen beproeven H-bom q tussen in Belfast ■m 1 L 1 J p. Bfr iÜSf I I* Berlijnberaad toetssteen ■ITIRSüï MINIMUMLOON WORDT TOCH WELYAARTSVAST Met ingang van 1 juli opgetrokken tot f 157,50 «le Jaargang, no. 18.093 ZATERDAG 4 JULI 1970 Papen gracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244' Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden M. Bnader. Hoofdredacteur: F. .T. Plug. Ohef-redactie: H. P. M. Heruer. Advertenties (exol. B.T.W.) 0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244' (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling p. week 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05 Y.V.-SELECTIE TANAVOND Nederland I: 17.00 uur Banana splits; 18.25 uur Tour de France; 20.20 uur Zo maar een zomeravond; 21.45 uur „Mannix". Ned. II: 19.28 uur De erfenis; 20.20 uur en 21.35 uur Weens concert in Holland Festival. Selectie T-V.-programma ZONDAG Ned. I: 11.00 uur Eucharistieviering. 16-25 uur Tour de France. 21.05 TV- spel „De laatste trein". 22.25 uur The Anita Kerr Singers. Ned- II: 19.30 uur Studio Sport. 21-10 uur Civilisatie. WISSELVALLIG Weersverwachting van het KNMI van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 09-00 uur: af en toe regen maar ook enkele op klaringen, matige tot krachtige weste lijke wind en weinig verandering in temperatuur. BELFAST (Reuter-AP) Britse troepen, 2000 man sterk en gesteund door pantserwa gens en bulldozers hebben'van nacht in de katholieke wijk Falls Road te Belfast verbitterde straatgevechten geleverd met honderden oproerige Noord ieren, die zich teweer stelden met schietwapens, benzine bommen, zelfgemaakte hand granaten, straatstenen en stuk ken beton die met pneumatische hamers uit het wegdek gehaald waren. Voorzover bekend zijn vier tloden ge vallen maar di| aantal zal, gezien de omvang van de strijd, ongetwijfeld nog stijgen. Een groot deel van het strijd toneel kwam onder water te staan nadat bij het vernielen van het wegdek een buis van de waterleiding geraakt werd. Boven Falls Road hangen zware rook- BARCELONA (AP-Reuter) Een Britse Comet met 105 passagiers (48 mannen, 53 vrouwen en vier kinderen) is vlak bij Barcelona tegen een berg gevlogen, fiet vliegtuig behoorde aan de maatschappij Dan Air. Het bracht vakantiegangers uit Manchester naar Spanje. Het wrak is gevonden bij het stadje Sabadell, ten noorden van Barcelona. Het laatste contact dat de Cornet met de verkeerstoren van Barcelona had, was, toen het toestel zich nog vijfentwintig kilometer van de luchthaven bevond. Het vloog op een hoogte van 2000 meter en had een kwartier later moeten landen. Spaanse marineschepen gingen het betrokken gebied in de Middellandse Zee afzoeken. Aanvankelijk dacht men dat het vliegtuig te pletter was gevlogen tegen één van de hoge bergen in de buurt van Barcelona. Er kwamen echter geen meldingen binnen uit de tamelijk dichtbevolkte streek. Later is het wi'ak toch in het bergachtige gebied waar genomen. vijftien gonnen al vroeg groepen Noordieren in Falls Road en andere katholieke wijken barricaden be gonnen op te werpen en daartoe bussen en auto's gebruikten. Militairen om singelden de wijk en er werd een uitgaansverbod afgekondigd. Dodelijk beangste vrouwen probeerden de mannen ervan te weerhouden de Britse militairen te lijf te gaan. Zonder succes. Over de hoofden van de vrouwen heen vlogen de stenen en stukken wegdek; het vrouwelijk cordon werd doorbroken en de razende menigte stormde op de militairen in, die aanvankelijk traangas gebruikten om de aanvallers van het lijf te houden. Daarna rukten de Britse troepen, voorafgegaan door een kogelvrije bull dozer om de versperringen op te ruimen, langzaam op. schietend op sluipschutters (Van onze parlementaire redactie) t de stelling van prof. dr. L. de Ji dat de huidige kwaliteit van ons leger te vergelijken Is met die van 1940. HU ontkende gisteravond na afloop van het kabinetsberaad dat z(jn antwoord op vragen van hel Kamerlid Goedhart en zijn reactie tijdens een persconferentie enkele dagen eerder met elkaar in strijd zouden zijn. „Ik ontken dat beslist", al dus de premier, „In de discussie ovea- deze zaak heb ben van meet af aan twee elementen centraal gestaan: de instelling, de ge zindheid van sommigen ten opzichte van onze defensie als onderdeel van de ge meenschappelijke NAVO-verdediging en het waardeoordeel over de huidige kwa liteit van ons defensie-apparaat. Over deze beide elementen, die in de rede Delft door prof. da1. L. de Jong ter spra zijn gebracht, heb ik mij zowel tijdens de persconferentie, als bij de beantwoording van de vragen van de heer Goedhart ir gelijke zin uitgelaten." „Ook tijdens de persconferentie", ze vervolgt premier De Jong, „heb ik uit drukkelijk gezegd het eens te zijn imei prof. De Jong, wanneer hij wijst op hel NAVO-bondgenootschap en waar hij stelt dat wij op dit punt lering kunnen trekken uit de historie. Ook dn mijn woord aan de heer Goedhart heb ik dit herhaald." „Op de persconferentie concentreerde de discussie zich vooral op het waarde oordeel over de kwaliteit van ons fensie-apparaat. Daarvan heb ik toe: zegd dat ik cp dat punt met prof. De Jong van mening verschil en een verge lijking met 1940 beslist van de hand Bij mijn antwoord aan de heer Goedhart heb ik alleen wat meer nadruk gelegd op het punt waarop ik het eens was prof. De Jong. Van tegenspraak of andere opvatting kan beslist niet den gesproken", aldus de premier. IEDERE ZONDAG TOP-DANSAVOND 20 uur ANT.CLUBHUIS de daken en achter ramen verschanst hadden, maar ook bestookt door tegenvuur, benzinebommen, hand granaten en stenen. Zij arresteerden ieder die zij maar te pakken konden krijgen. Inmiddels werden, waar moge kinderen geëvacueerd. Zeer hevig werd er gevochten in de buurt spaarbank van Belfast. Een po ging deze op te blazen mislukte. Tegen de ochtend namen de gevechten in hevig heid af, maar nog steeds werden vuur- gehoord. De Britse troepen trokken slechts langzaam op en moesten als het ware hui6 voor huis veroveren. Ze hadden opdracht alleen te schieten de doelen duidelijk zichtbaar waren. Op alle ramen, van waar op de Britse troepen geschoten werd, werd onmiddellijk het vuur uit automatische wapens geopend. Bij huiszoekingen in roverde straten zijn in beslag PARUS (AP) Frankrijk heeft bo ven het Atoleiland Moeroeroa, in het zuidelijke gedeelte van de Grote Oce aan, een proef genomen met een water stofbom. Op enkele mijlen van het proefter- rein verwijderd lagen drie „spionnen- schepen" een Amerikaans, een Brits en een Russisch. Er zouden nog drie proe ven worden genomen vooraleer de des kundigen weten welke waterstofbom aan him eisen voldoet. In drieëneenhalf jaar ruim 35.000 man ontslagen UTRECHT (ANP) Van eind 1965 to midden 1969 vielen er in ons land mee dan 350 collectieve ontslagen, waarbi telkens meer dan 25 werknemers warei betrokken. In totaal kwamen daardoo: 35.500 mannen en vrouwen op straat, zi blijkt uit een rapport van het weten schappelijk en scholingsinstituut van*he NVV. kleding industrie werkzaam en eveneens ee derde in de metaal. Verdeeld over provincies, vielen de meeste ontslagen Noord-Brabant, gevolgd door Noord- Zuid-Holland. Bijna de helft van alle ge vallen had als oorzaak: reorganisati (ADVERTENTIE) Tour de France...-fc Morgen, zondag 7.30 u. in de T.V.- corner bij E.C. Daarna het laatste nieuws van Quickstep tot Beat. 20 van de Tophit. Velen vai Tipparade. Vlotte jongelui U het bij Evert Castelein Hondsbossche Zeeweering wordt langste boulevard (Van e :rslaggevers) ALKMAAR De Hondsbossche- lewering, die loopt van Camperduin tot in Petten, zal over enkele jaren de langste boulevard van Nederland worden. Dit blijkt uit een rapport over de zee- •ing, dat is samengesteld voor ir. W. Boltje, directeur van de Technische Dienst van het Hoogheemraadschap Noord-Holland Ngprcterkw Dronken olifant: vier doden NEW DELHI (Reuter) Vier bruilofts gasten, die per olifant naar een bruiloft gingen in Islampoer in de Indiase staat Uttar Pradesj. zijn gedood toen de olifant in botsing kwam met een elektriciteits- De vier mannen zaten in het tentzadel de olifant te drinken en gaven de fles en dan aan hun „vervoermiddel", op- t dit goed gesmeerd bleef. Uiteindelijk is de olifant zo dronken dat hij op top snelheid tegen de paal sloeg. Deze brak le elektriciteitsleiding viel op de it en zijn berijders. De vier man- ïn de olifant waren op slag dood. Vrouwen en een priester proberen de mannen van de katholieke wijk In Belfast ervan te weerhouden de Britse militairen (links) te lijf te gaan. Het is niet gelukt. Over de hoofden van de vrouwen heen begonnen de hevige gevechten. t li. Fr 7/ 7';:;11 'HlffiJtflf1 JM V. - -- - Vlaardingen tegen hoogovens op Maasvlakte VLAARDINGEN (A.N.P.). Met de grootst mogelijke meerderheid heeft, de raad van Vlaardingen zich gisteravond uitgesproken tegen vestiging van een hoogovenbedrijf op de Maasvlakte. De voornaamste reden van de afwijzing was het feit, dat de raad het ongewenst idustrii Rijnmondgebied toe vaststaat dat zij een bijdrage to luchtverontreiniging zullen leveren. in het Staking bij KHL duurt nog voort AMSTERDAM (ANP) De staking bij de Kon. Hollandse Lloyd in Amsterdam, die in de nacht van woensdag op donder dag begon, zal tenminste tot en met maandagmorgen voortduren. Het gehele Lloydpersoneel zou vandaag bijeen komen in een besloten vergadering. Het perso neel van de scheepvaartmaatschappij wil, zoals bekend, de garantie hebben dat de „havenfusiecode" bij overneming van het bedrijf door de KNSM van toepassing (Van onze correspondent) BONN President Pompidou, op bezoek in West-Duitsland, heelt bondskanselier Willy Brandt zijn hulp toegezegd voor diens door de oppositie fel aangevochten politiek jegens het Oostblok. „WU zullen u "in alles en tegen iedereen steunen", zo zou de Franse prv':^ent Willy Brandt naar zeggen van regeringswoordvoerder Ahlers beloofd hebben. is onder het toezicht van de drie Weste lijke mogendheden, nu Rusland weer de eis te berde heeft gebracht, dat Berlijn een gescheiden stadstaat moet worden met lidmaatschap van de VN- President Pompidou is gisteren in Bonn aangekomen en blijft daar tot vanavond. Het bezoek is een uitvloeisel van het destijds door De Gaulle en Adenauer ge- fvu WÏLIEN ONZE MEESTER HOUDEN sloten vriendschapsverdrag, waarin voor zien wordt in een ontmoeting van twee maal per jaar- De besprekingen Worden Zowel Brandt als Pompidou staan niet afwijzend tegenover een Europese vredes conferentie maar verlangen wel dat deze zorgvuldig voorbereid wordt mede omdat op dit moment nog niet duidelijk is welke de Russische motieven zijn om een derge lijke conferentie te propageren. Minister van Buitenlandse Zaken Scheel zei naar aanleiding hiervan, dat de huidige besprekingen van de Grote Vier in Berlijn' beschouwd moeten wor den als een toets voor de Russische be reidheid de spanningen te verminderen. Mochten er geen vooruitgangen zitten in deze besprekingen dan wenst Bonn het voorgestelde verdrag met de Russen om wederzijds af te zien van geweld, niet te POPFESTIVAL Ruim een kwart van bezoekers had drugs bij zich (Vai rslaggevers) ROTTERDAM Op elko twee manne lijke bezoekers aan het Popfestival in het Kralingse Bos, was één vrouwelijke. De gemiddelde leeftijd was 20 jaar. Een enquête onder de verzamelde jongeren heeft uitgewezen, dat 29 procent van de jongens drugs bij zich had, toen ze het terrein opkwamen; tegenover meisjes 21 procent. Van de jongelui had 18 procent voorbehoedmiddelen meegenomen. Geschat wordt, dat 13 procent van de bezoekers uit Amsterdam, 14 procent uit Rotterdam en 52 procent uit andere plaatsen kwamen. Een belangrijk aandeel leverden de buitenlanders: 21 procent. Uit Frankrijk kwam de meeste belang- Leerlingen van een Amsterdamse school hebben op het Frederiksplein geprotesteerd tegen de oproeping van hun schoolmeester voor de militaire dienstGisteren heeft de Kamer nog beslist dat geen algemene vrijstelling vanonderwijzers nood zakelijk is en dat ieder geval op zich zal worden bekeken. De school kinderen in Amsterdam hopen nu dat ook naar hun argumenten zal worden geluisterd. verslaggevi UTRECHT Daar het Italiaanse spoorwegpersoneel maandagmorgen om negen uur een vierentwintiguursstaking begint zal het treinverkeer in en naar Italië grotendeels zijn lamgelegd. Zo zal de Mediterraneo, die maandagmid dag om drie uur vanuit Den Haag naar Genua zou vertrekken, pas dinsdag middag vertrekken, terwijl de Bergland expres (Den IHaag SSVerona) niet ver der zal rijden dan Brennero; de door gaande reizigers moeten het verder met de bus doen. i dit loon zal worden g alleen mze parlementaire redactie remier De Jong deelde i ministerraadvergadering r juli van dit jaar zal wordi De stijging van de minimumlonen zal nu ihankelijk zijn van de gemiddelde loonstijging t -an de prijs- en loonindex. Indien de regering niet met het 'oorstel van de S.E.R. was meegegaan, zou het minimumloon •er 1 juli op 153,50 gekomen zijn. De vakbonden hebben er, sinds de wet op het minimumloon s aangenomen, steeds voor gepleit de wettelijke leeftijd. laid, J wilde ec i verlaging tot 23 jaar. De werknemers die onder een C.A.O. vallen, waarin 22 of 21 jaar als leeftijd voor het volwassenenloon wordt aangegeven, komen daarvoor in aanmerking, als zij twee jaar lang onder dezelfde collectieve overeenkomst gewerkt hebben.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1