„GEWOON" EN EXPERIMENTEEL MODERN The geen New sterk Groupe element in het Festival heerlijk op s/eniwjk eierbeschuit'. Drie; wagons ontspoord op station HS Op alle toeren klinkt muziek Langdurige voor Milstein ovatie op H.F. Fijn concert in Doelenzaal Scheepvaartberichten Luchtmacht vliegt nier patiënten naar vakantieadres PAGINA 4 L.EIDSE COURANT DONDERDAG 2 JULI 1970 „Melodrama" Play viel mee The New Troupe uit New York, moeilijke gesprekken rond een kamp- ivaarover ik eerder deze week nogal i vuur, terwijl de overige acteurs van de negatieve zaken moest melden, liceft groep daaromheen wilden, rcspectieve- zich op de valreep, bij zijn laatste toneelbijdrage aan het Holland Festival aardig hersteld. Die eerste indruk was helemaal niet zo gunstig, het ging toen om een voorstelling van oud-Engels to neelwerk, onder de titel „Gurton's Apo calyptic Needle", waarin regisseur Tom O'Horgan zijn groep niet op gang had weten te krijgen. Het tweede programma (gisteravond was het in Den Haag te zien) begon met dezelfde, nu alweer vervelend wor dende. toneeleffecten: Acteurs, die in het begin de zaal inkomen; groepen vormen op het toneel, die zeer intens en kroelig bewegen in allerlei fraaie lichtstanden en dat soort zaken, die Tom O'Horgan op prachtige manier in zijn „Hair'-voorstelling had gebruikt, maar die hier als vermorzeld cliché werkten. Dat was te zien in de eerste van de twee vertoonde eenakters, beide ge schreven door Sam Shepard, een auteur die is voortgekomen uit de café-theaters in New York, met name La Mama. Die eerste eenakter was alweer een soort ritueel: een vader en een zoon voeren Mireille Mathieu veroverde Holland-Festival 1970 brengt vooral in Amsterdam een scheut eigentijdse muziek in zijn program. Voor sommigen een reden tot vreugde, voor velen nog altijd een reden om de avonden maar festival-vrij te nemen. Hoe de lezer van deze rubriek ook erover moge denken, uw recensent grijpt deze gelegenheid aan om aandacht te vragen voor een aantal grammofoonplaten met eigen tijdse muziek: de éne plaat met ,,ge- i andere met „puur ■n teel. Den Haag Mireille Mathieu heeft gisteravond Den Haag veroverd. Op het einde van haar eerste optreden in de hofstad stroomde het publiek in de Prins Willem- Alexanderzaal van het Congresge bouw als een vanzelfsprekendheid naar het podium en bracht daar de 23-jarige Franse zangeres een lange en overwel digende ovatie. Mireille begon haar optreden ruim een half uur later dan gepland was. Gestolen gitaren en een te late gitarist zouden de oorzaak hiervan geweest zijn. Eenmaal op het podium trok zij alle registers van haar stemvolume open en hard soms wel eens te hard maar altijd zuiver zong zij haar liedjes, over de liefde van een eerste liefde tot liefde die al weer over is Parijs en Avignon. In het eerste gedeelte intro duceerde Mireille Mathieu hoofdzake lijk nieuwe nummers. Na het koffie- kwartiertje zong zij haar laatste top pers zoals onder andere Je t'aime. Haar tour de chant van oude eu bekende successen Paris en colire, Oui, je crois en Hinter den Kullssen VöïTVaris bracht Den Haag aan haar voeten. Het landurige applaus kon de vedette echter niet overhalen-tot nog een toe git. De liedjes van Mireille werden muzi kaal ondersteund door een vijf man groot orkest en een trio zangeressen, die voor de achtergrondsound zorg- Na afloop van het optreden van Mireille Mathieu in de Rotterdamse Doelen op dinsdag 30 juni zijn twee gitaren gesto len, Het complete instrumentarium was bij de portiersloge van de Doelen ach tergelaten. waar het afgehaald zou wor den voor het transport naar Den Haag. Gistermiddag om vier uur bleek bij het inladen van een gitaar van 2000 gulden en een basgitaar van 2500 gulden beide van het merk Jncobacei verdwenen waren. In ijltempo werden twee nieuwe gitaren bij een Rotterdamse muziekhan del geleend. Ondanks deze snelheid van handelen kon niet worden voorkomen, dat de voorstelling in het Congres gebouw in Den Haag een half uur later begon- Bij de Rotterdamse politie is aan gifte van deze diefstal gedaan. De mana ger van Mireille Mathieu. de heer Johnny Stark, heeft een beloning van 2000 gul den uitgeloofd voor het terugvinden van de gitaren. H.W. tok nog allerlei symbolen opvoeren. Het was een heel ongeordende cn nietszeggende toe- Maar na de pauze, toen alle hoop voor mij verloren w as, gebeurde er opeens iets. Hoewel de inhoud van de tweede eenakter Melodrama Play", al weer dezelfde inhoud had (kritiek op de Amerikaanse samenleving, waar het geweld en de verloren identiteit zo'n problemen zijn) bleek Tom O'Horgan in deze voorstelling tot een heel boeiende, doordachte en inderdaad zeer vernieu- I reende regie te zijn gekomen. De handeling op het toneel, rond een popzanger en zijn „gevolg", die door een soort lijfwacht van de manager om zeep geholpen worden, was op een fraaie wijze geabstraheerd. De acteurs waren gekleed in een soort pierrotkos tuums en zoals in de commedia dell'ar- te. waar de voorstelling vaak sterk aan deed denken, was er nogal ruimte voor improvisatie, zeker in het begin. Tegen het eind werd de handeling klemmen der en heel beangstigend. Het spelen van een modern stuk over hedendaagse Amerikaanse problemen in deze commedia dell'arte-stijl had dus een sterk resultaat. Dat de acteurs van The New Troupe over het merendeel de hun opgedragen taken niet aan konden, deed daar enigermate afbreuk aan, maar over het geheel was „Melodrama Play" een fraaie voorstelling. Een gro tere concentratie en meer training van de acteurs zou de groep overigens wel goed doen. Negentende-eemvse stof Het uitgangspunt van deze Festival voorstellingen van The New Troupe was, om in de 19e-eeuwsc bourgeois- theaters, zoals de Koninklijke Schouw burg natuurlijk bij uitstek is. voorstel lingen te brengen, die „vrij is van het negentiende-eeuwse stof", zoals het pro gramma dat vermeldt. Uit een en rader is duidelijk, dat het bespelen van zo'n bourgeois-theater andere eisen stelt aan de acteurs, dan zij waar konden maken. Deze mensen zijn duidelük getraind op en gewend aan kleine, intieme theater ruimten. Toen ik gisteravond dan ook op het balkon, dus op vrij grote afstand, het eerste stuk volgde, kwam er naar mij j weinig over. Na de pauze nam ik de vrijheid om plaats te nemen op de derde rij in de zaal en toen kwam het opeens wel over, toen lukte het de mensen op en om het toneel mij te betrekken in het gebeuren. Ik leid daar uit af, dat het hele uitgangspunt een grote vergissing is geweest en -dat het. Holland Festival toch een verkeerde keus heeft gedaan met het engageren van dit gezelschap. Ondanks de in veel opzichten boeiende voorstelling van „Melodrama Play". DEN HAAG Op het emplacement bij station Hollands Spoor zijn gistera vond drie goederenwagons tijdens het rangeren ontspoord. Hierdoor was het gebruik van een aantal sporen niet meer mogelijk. Ten gevolge, daarvan ondervond met name het treinverkeer op de oude lijn Rotterdam en Leiden een vertraging. Enige trinen moestèn worden gecombineerd. De wagons kantelden niet. maar kwamen op hun wielen naast de rails te staan. Oorzaak van het ongeval was vermoedelijk een verkeerde wisselstand. De schade is gering. Populair zijn platen met de aller modernste muziek allerminst, dat is begrijpelijk: deze muziek heeft vaak een essentie waarbij het visuele element moeilijk te missen valt. Anderzijds is het grote voordeel van de plaat, dat men naar believen fragmenten herhalen kan en wanneer het werk in zijn geheel niet aanspreekt men via details tot een beter overzicht en daar na inzicht kan komen. Wie in dit muzikale Jeruzalem nog vreemdeling is, willen we in de eerste plaats een plaat met werk van Jolivet en Marcel Mihalovici adviseren (Erato 70411) waar verschillende ensembles van de Franse staatsomroep een ge slaagde pleidooi houden voor muziek van twee gematigd modernes. Zeker het concert van André Jolivet vooi fagot, harp, piano en strijkorkest stelt de luisteraar niet voor grote proble men, het heeft een zeer fraai largo en snelle tempi, waar opwindende ritmiek en boeiende klankkleur elkaar naar de kroon steken. Ook de etude voor strijk orkest van Marcel Mihalovici een in Frankrijk groot geworden Roemeen brengt muziek die het hart direct raken zalhet lento uit deze etude doet sterk aan Bartok denken; ook het allegro is net vreemd aan diens sfeer. Boeiend is ook Mihailovici's „Etude in twee delen" voor klavier, houtblazers, koper, celesta en slagwerk, een stuk waarin pianiste Monique Haas met het „Ars Nova"-ensemble een proeve van virtuositeit af legen; deze étude immers heeft een veel meer spectaculair karakter dan de twee eerder genoemde stukken. Lieer problemen zal 'n andere Erato- plaat (STU 10531) de met in eigen tijdse muziek geschoolde luisteraar stellen. Niet de kant waarop Dallapi- cola's „Cante di prigioniu" staat, een der meest indrukwekkende vocale wer ken uit de veertiger jaren en naar ons gevoel zelfs een hoogtepunt in de jongere Italiaanse toonkunst; een werk dat door het kamerkoor van de Franse radio met het „Ars Nova"-ensemble imponerend vertolkt wordt. Maar ge wenning eisen Castiglioni's „Gyro" voor koor en enkele instrumenten en Jean- Pierre Gueree's „Relief polychromis" voor twaalf stemmen, twee werken waarbij ook de stem in hoofdzaak ge bruikt wordt voor het scheppen van klankkleur; waarbij zich aanvankelijk een indruk van monotonie zich op dringt, maar een geconcentreerd luister toch tot verrassende ontdekkingen leidt. Ligeti's „Requiem" Aan de reeks kostbare Requiemmissen (Mozart, Verdi, Fauré, Penderecki) is er een toegevoegd door de in Duits land tot betekenisvolle componist uit gegroeide Roemeen György Ligeti. Dat door het label Wergo (60045) in een uitstekende uitvoering door koren van de Beierse Radio en het Hessische radio-orkest dit Requiem in de zwarte groeven vastgelegd werd, is een wel kom initiatief. Te meer omdat dirigent Michael Gielen wiens ster snel aan het rijzen is zorgt voor een vertol king, die ook voor de grammofoon installatie beklemming en ontroering achterlaat. Ligeta's stijl kenmerkt zich door afwisseling tussen chromatisch geschreven passages en onverwachte intervallen. De sfeer van Ligeta's „Re quiem" heeft meer gemeen met Fauri dan met Verdi of Penderecki, 'maar juist in de schijnbaar sobere passages schuilt een sterke innerlijke dynamiek. De keerzijde van de plaat met de symfonische impressie „Lontano" en de door Antoinette Vischer gespeelde cembalo-solo „Continiuum" herhalen aspecten van Ligeti's stijl in versterk te mate; „Continum" een ritmische bewogenheid, „Lontano" het werken met klankkleurvlakken en met uiterst subtiele schakeringen, die op de duui toch wel monotoon werken. Hier kun nen we ons niet losmaken van de in druk, dat Ligeti problemen opwerpt; maar in de oplossing ervan blijft ste- „Avant-garde" De stap van modern naar experi menteel wordt evenwel pas radicaal ge zet op twee platen in de „Avant garde" serie van DGG met op 137007 produk- ten van de Gruppe Nuova Consonarita uit Rome en op no. 137007 werk van John Cage en Dieter Schnebel. In de wereld van de experimentele muziek is John Cage betrekkelijk al weei „klassiek"; zijn „Atlas Eclipticalis" „Winter Music" en „Cartridge Music' hebben wel een sterk improviserend karakter, maar werken deels nog met bekende klankbronnen; de Gruppe Nuova Consonanta maakt meer de in druk het experiment niet als middel maar ook als doel te hanteren. Wie melodie of harmonie begeert, komi bii deze muziek bedrogen uit; de klank komt slechts in flarden over; zo komt het klinkend resultaat op de plaat van John Cage neer op het gelijktijdig uit voeren van een muzikale conceptie voor een klein kamerorkest en een andere voor vijf pianisten, waarbij de componist zo nodig meer uitvoerenden aan 't werk laat en microfoontechniek een belangrijke rol toekent. Wie twijfelt of dit alemaal serieus is, zal in zijn twijfel versterkt worden door „Glossolalu" van Dieter Schnebel op de keerzijde van de Cageplaat. Daar wordt niet alleen met muziek maar ook met teksten geëxperimenteerd: Luigi Dallapiccola Schnebel gaat uit van zijn stelling, dat spraak als muziek en muziek als spraak gebruikt kunnen worden. Bij dit alles bestaat het resultaat soms uit fascinerende geluidsfragmen ten, deels uit flarden, waarbij men twijfelt tussen banaliteit en gemale We houden het maar op een der uit spraken in de „Glosslahe": ieder heeft het recht zijn mening te laten blijken. Gewoon een fijn programma: dat was het wat Jean Fournet en zijn Rotter dams Philharmonisch Orkest gistera vond in hun Doelen aan het Holland Festival hebben bijgedragen. Nu valt er tegen „gewoon een fijn programma" in redelijkheid niets in tc brengen, maar festival behoeft men er niet specif voorte organiseren. Al had men slechts een van de drie composities niet uit het geijkte repertoire gekozen Hoe het zij. de zaal bezet met buitengewoon veel jeugd. De belangstelling gold kennelijk vooral Nathan Milstein. de 65-jarige vioolvir tuoos die hier niet meer zo vaak te horen is maar die nu dan toch weer eens het concert van Brahms kwam spelen. En hoe! Hij zal wel niemand hebben teleurgesteld, want violistisch was het grote stijl en muzikaal was het ongemeen boeiend door de gloed van de toon en de temperamentrijke bezieling van de voordracht. Toch speelt Milstein niet meer zo zigeunerachtig vrij als hij vroeger wel deed. Hij is in zijn interpretatie even wichtiger geworden maar beslist niet lauwer. Integendeel. De laatste noot was dan ook niet verklonken, of de daverende ovaties van de dadelijk op staande luisteraars namen een aanvang, ovaties die voortdurend door luid bra vogeroep werden doorbroken. Zij golden ook Fournet en zijn musici, die uitste kend hadden begeleid. Terecht werd de jonge hpboïst, die de inleiding tot het tweede deel magnifiek had geblazen, door de dirigent naar voren gehaald. Fournet had de avond geopend met de heerlijke symfonie in G groot, no. 88 van Haydn. De weergave was subliem van opvatting, zowel in de gaande als in de snelle bewegingen zeldzaam, raak van tempo, mooi beheerst van dynamiek, zuiver en natuurlijk in de frasering. Alleen de klank, hoewel ver fijnd, licht en helder, had wat mooier afgerond kunnen zijn, als we ten min ste over volmaaktheid willen spreken. Na de pauze het Concert voor Orkest van Bartok, dat tegenwoordig gelukkig tot het standaardrepertoire mag worden gerekend. Ook hier was de lezing van Fournet zoals men die verwachtte: gaaf, ongekunsteld, indringend, zich aanpas send bij de dramatische ernst van het. 'begin en de geleidelijke' ontwikkeling naar de ïevensaanvaardig van de finale.' In de profilering van de ritmiek, in de felheid van de klankkleur doen de Hon- garen zelf het een beetje anders dan uitstekend H drijvende piratenzender „Radio Caro- De Ier zou volgens het Duitse persbu reau in de vliegende tv.-zender meer dan 8.5 miljoen gulden hebben geïn vesteerd. Van buitenlandse bedrijven AMPENAN 2 te Guayaquil kou hij voor reclamespots inmiddels al artemis 2 vn New York nr Kingi rongev. 4,5 miljoen gulden hebben ont- asmidiske 30 vn Port of Spain n vangen. Een van zijn geldschieters zou A£™ES 2 te Barranqullla de Britse miljonair George Drummond amerskerk i te Bremerhaven zijn, die dinsdag door West-Duitsland i arca 2 te Saigon „a„ Engeland 18 uitgeleverd. Hij zal SlSÏÏSÏÏ. p binnenkort in Londen terecht moeten staan wegens diefstal van cheques en heling. Het Britse ministerie van PTT1 hoopt te weten te komen van welk buitenlands vliegveld de superconstel- latio is opgestegen en waar het toe stel is geland. BALI 1 vn Hongkong nr Singapore BARENDRECHT 30 vn New York n Fournet het deed ook deze „Franse" v Testuitzending Engelse tv-piraat is mislukt UTRECHT (ANP) De stichting va kantie dialysepatiënten maakt dit jaar I een. vakantie mogelijk voor mensen die twee- of driemaal per week acht of meer uren een behandeling aan een kunstnier moeten ondergaan. Ruim vijftig patiënten, van wie de meeste vergezeld door hun gezin, gaan van 3 tot 13 augustus logeren op kasteel Bou- vigne in Breda. Uiteraard moet de kunstnierbehandeling in die tijd worden De eerste test-uitzending van een bo- voortgezel, maar dat gebeurt niet in ven de Noordzee vliegende televisie- Breda. Dank zij de medewerking van piraat is woensdag mislukt. De Britse de luchtmacht zullen de patiënten uit kijkers wachtten tevergeefs op het de verst afgelegen provincies namelijk testbeeld van „TV Caroline" dat sa- regelmatig even heen en weer worden men met popmuziek van een hoogte gevlogen van het vliegeveld Gilze-Rij- Van 6500 m zou worden uitgezonden en naar de vliegvelden Twente en Eel- uit een superconstellation. j de De overige patiënten worden per auto naar hun dialysecentrum gebracht. Achter deze onderneming staat de 29- De kunstnierbehandeling geschiedt 's jarige Ierse zakenman Roman O'Ra- I nachts, zodat ze weinig van hun vakan- hilly, die suces heeft gehad met de I tietijd hoeven te missen. billiton 31 CARBOTIGER 1 esso den haag 2 SEINELLOYD 3 i St. Paulsroct TJ IT ARUM 2 te Moga( WAARDRECHT 2 V Aalborg WOENSDRECHT 3 Port Lincoln v GRAVELAND GREBBEDYK HERCULES 21 HILVERSUM KATWIJK 2 op Mississippi ife n r Recife ^Jacksonville" - lyaqull KENNEMËRLAND 2 KOROVINA 2 te Bal LIBERIA KUST 1 vn im IJmuiden nr Antwei MINOS 2 te Lalibertad MARNELLOYD 1 vn Los Angeles n MARON 2 te New York MUSILLOYD 1 te New Orleans MARATHON 1 te Porte Apierre MEMMON 30 280 nno vn Madeiro ni MATHILDE 3 NAESS COURIER 1 vn Yorkto NEDER LEK 30 1380 ono vn Be NEDER RHONE 1 te Hongkonj ORANJE NASSAU 1 vn Ponce Delgada Europese priesters organiseren inspraak op bisschoppensynode BRUSSEL (K.N.P.) Op de bijeen komst van vertegenwoordigers van nationale commissies uit de clerus en van priesterraden is besloten om in december in Zwitserland een samenkomst van priesterraden te organiseren. Dit mede met het doel een bijdrage te leveren aan de voorbereiding van de bisschoppen synode, die in 1971 wordt gehouden. PARTHENON 30 vn Piraeus nr Be PRINS DER NEDERLANDEN 30 3i SCHIPPERSDRACHT pass 30 Lei* Zaterdagavondmuziek in Kloosterkerk DEN HAAG. Twee beroemde organisten komen concei-ten geven in de reeks Zaterdagavondmuziek in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout. Op 11 juli concerteert Marie-Claire Alan. Zij zal werken uitvoeren van Buxtehude. Muffat, Bach en Pachelbel. Op 18 juli speelt L. F. Tagliavini werken van Frescobaldi, Rossi, Pasquini, Vivaldi en Bach. WATER SPORT *2" Regelmatig verkoop 2e hands boten en motoren en licht beschadig;'-" boten. Te bevr.: W. S. de eendekooi, Herengracht, Warmond. 11-9072 Heeft u vakantiegeld ont vangen? Beleg het dan door het kopen van een polyester boot- Na jaren nog veel plezier en gaid waard l'Ami. Noordeinde 165a Roelof- arendsveen. 14-9564 „Johnson" de meest ge vraagde buitenboordmotor. Inruil - financiering - repa ratie. Hoofddealer voor Lei den en omstreken. Jacht werf Poelgeest, Oegstgeest, Haarlemmertrekvaart 16a (ingang bij Kwaakbrug), tel. 01710-54054 (ook zondags open). 14-9555 *2" Tomos 4 een droom van een buitenboordmotor, voor vis- en toerboten, 4-pk met losse tank, inh. 12,5 liter. Vraag folder, prijs en lof de monstratie, Jan v. d. Meer, Noordeinde 45, Roelof- arendsveen, tel. 01713-2564. Met 'n advertentie in dit blad bereikt u ruim 15000 adressen TOMOS 4 een droom van een buiten boordmotor. voor vis- en toerboten, 4-pk met losse tank, inh. 12,5 liter. Vraag folder, prijs en/of demon stratie. JAN v. d. MEER, Noordeinde 45, Roelof- arendsveen. tel. 01713-2564 J. van der LUTT Zn. n.v. OEGSTGEEST - Wijttenbachweg 35 VOOR ALLE TRANSPORTEN in Binnen- en Buitenland dagelijks Duitsland en Zwitserland ■k OOK VOOR VERHUIZINGEN Berging inboedels - Overzee verpakkingen ALLE DOUANE FORMALITEITEN Inklaren en Uitklaren Gespecialiseerd in VRIESGOEDEREN-VERVOER i 2 tot 16 ton KAMER met volledig pension gevraagd (met huiselijk verkeer) voor één onzer jongere medeweikers. Opgave aan: N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ Zuidsingel 66 - Leiden - Tel. 26341, toestel 04 (Mej. Huisman). LEIMUIDEN Dit landelijke en gezellige plaatsje ligt in het groene hart van de randstad temidden van e Zuidhollandse watersportgebieden (jachthaven aan de Westeinder Plassen). Goede verbindingen met de grote steden. Hier bemiddelen wij bij de verkoop van een aantal nieuw te bouwen HERENHUIZEN, voorzien van c.v. en GARAGE Indeling: entree met spil trap, royale Z-vormige kamer (plm. 33 m2), uitgebouwde keuken (plm. 10 m2), toilet; le etage: 3 sl.k., balkon, bad kamer, 2e toilet; vaste trap naar 4e sl.k. met dakvenster. Zonnige tuin op het zuiden. Hypothéek 90 pet. van de aanneemsom met ge meentegarantie. Oplevering voorjaar 1971. Koopsommen v.a. 76.650,inci. alle kosten. Voor inlichtingen en documentatie: MAKELAARSKANTOOR ZWAAN, HOOFDSTRAAT 89 SASSENHEIM Telefoon 02532-8100 of 6061 b.g.g. 6992. Met een advertentie in dit blad bereikt u ruim 15000 adressen W/

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4