mening Simulatie-spel totaal ludiek Leiden eind juli ankerplaats voor zestig rond- en platbodemjachten Fusieregels Rotogravure en Diepdruk Industrie Hazerswoude krijgt geen ontheffing richtlijnen min. Schut R.K. Vrouwenbeweging ging voor 20ste maal uit W apenontwikkeling wordt in alle discussies over leefmilieu nog te vaak vergeten LEIDSE COUR. Tocht van Pilgrimfathers wordt opnieuw gemaakt LEIDEN Een schilderachtig tafereel zal eind juli in Lelden te zien «yn. Achtenvijftig rond- en platbodemjachten zullen de laatste week van juli afmeren aan de Oude Vest. De bemanning van de schepen, zal gekleed in kostuums uit de tijd van de Pilgrimfathers, 31 juli om 5 uur in de Lakenhal worden ontvangen. Na de ontvangst worden de schepelingen door een muziekkorps naar de Doelenkazerne gebracht waar ze de avondmaaltijd zullen gebruiken. Alle boten gaan door Oude Vest; verkeers-cbaos mogelijk gevolg De dag erna, 1 augustus, zullen de tjalken, aken, schokkers,' schouwen en grundels, die de schilderachtigste namen dragen, in kiellinie uit Leiden vertrekken, met bestemming Delfs- haven. Dezelfde tocht die de Pil grimfathers eens maakten. De stoet schepen, die vanaf de Oude Vest moet vertrekken in de richting Schrijversbrug, zal enkele kilometers lang zijn. Men wil proberen ze achter elkaar te laten doorvaren, wat be tekent dat de bruggen een tijdje open blijven staan. Mocht het ver keer al te erg in de knoop raken, dan worden pauzes ingelast. Deze tocht is georganiseerd door het Pil- grimfatherscomité, de Stichting Rond- en Platbodemjachten en de V.V.V. Grand Prix De VW is overigens met nog andere dingen bezig. Zo wordt op 17 en 18 juli op het Vijfmeiplein de jeugd- grandprix verreden. Kleine jongetjes kunnen in kleine tweetakt race- autootjes strijden om de eerste prijs. Achttien juli wordt in Leiden het défilé van de Statentocht bij de Groenoordhal gehouden. 350 auto's worden daar opgesteld. Mensen die aan deze historische tocht langs de 12 statensteden willen meedoen kun nen zich nog opgeven bij de WV. Maandag komt er weer een koor uit Amerika. Het is het uit ongeveer 20 man bestaande University of Ca lifornia Santa Barbara Chamber Sin- gers-koor dat om apht uur in de Hooglandse Kerk zal optreden. Zestien juli leidt rev. John Alexander een Amerikaanse dienst in de Pieters kerk. In verband met de Pilgrim- fathersviering zullen nog verschil lende andere groepen uit Amerika een bezoek aan Leiden brengen. Vanavond wordt op het Rapenburg een groot feest gehouden ter afsluiting van het 79ste universitaire lustrum. In samenwerking met het personeel van de Lichtfabrieken waren vele studenten vanmorgen bezig een feestverlichting aan te brengen. Het Rapenfeest is openbaar, dus ook niet-stu denten mogen raison van 10 gulden het gebeuren meemaken Morgenavond vergadert vak bonden erover met personeel LEIDEN Tussen de directies van de Ned. Rotogravure My. en de Haarlemse Diepdruk Industrie is overeenstemming bereikt over de regels die in acht zullen worden genomen bij de integratie van deze Leidse en Haarlemse bedryven. De regels worden gewaarborgd door de Raad van Bestuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversmaatschappij. De belangrijkste regels zijn: In geen van beide ondernemingen zullen als gevolg van deze integratie werknemers worden ontslagen. De si tuatie van de vellendrukkerij staat los van de integratie; zoals destijds in de Ondernemingsraad werd medegedeeld zal 1970, uiterlijk begin 1971 een beslis sing worden genomen over het al dan niet handhaven van deze afdeling. - Het totaal van de financiële belo ningen en vergoedingen van de indivi duele werknemer zal door de integratie niet nadelig worden beïnvloed. Na de integratie zullen de dienst jaren van de Leidse en Haarlemse werk nemers normaal blijven meetellen. De kosten van vervoer Leiden-Haar- lem v.v. zijn voor rekening van de werkgever. De werkgever zal zich inzetten om hulp te verlenen bij het vinden van passende huisvesting in Haarlem of naaste omgeving voor werknemers van de N.R.M. Indien een werknemer bezwaren heeft tegen overplaatsing naar Haarlem dan beslist, op zijn verzoek, het Centraal Bu reau of zijn bezwaren redelijk zijn. De werkgever zal tenminste drie maanden van tevoren de werknemer op de hoogte stellen van de voor hem be oogde datum van overplaatsing. - Terzake van het inconvenient van het heen- en weerreizen tussen Leiden en Haarlem is de werkgever bereid daar voor een financiële vergoeding te ver strekken van de volgende inhoud: a. Aan de werknemers die naar Haarlem worden overgeplaatst, wordt een uitke ring ineens verstrekt. Deze uitkering be draagt 50% van het bruto bedrag, be rekend als onder artikel 3 van de in de CAO's genoemde fusieregeling wordt j aangegeven, met een minimum van 250,- bruto. Van het uitgekeerde bedrag j is 20% onherroepelijk, de overige 80% zullen worden kwijtgescholden op de na- volgende wijze: 1 jaar na de overplaat sing voor 14 deel. 2 jaar na de over-1 plaatsing voor deel, 3 jaar na de overplaatsing voor >i deel, 4 jaar na de overplaatsing voor deel. Indien vaststaat dat een werknemer op het tijdstip van overplaatsing geen 4 dienstjaren meer kan maken dan zal hrj voor ieder jaar of gedeeltelijk daarvan 1/5 van genoemde 50% ontvangen. b. Vanaf de datum van overplaatsing naai- Haarlem wordt tot 12 maanden daarna een bruto weekvergoeding ver strekt ter grootte van 6 uurloon, resp. 7^ó uurloon (voor zover zes dagen in een week wordt gewerkt); de 2e 12 maanden bedraagt de vergoeding 80% van genoemd aantal uren; 3e 60% aan tal uren; 4e 40% aantal uren; 5e 20% aantal uren; 6e 20% aantal uren. INTEGRATIE a. De afdelingen fotografie en retouche zullen in Leiden gevestigd blijven; het aantal werknemers van deze afdelingen bedraagt ongeveer 80. Wellicht zal een deel van de afdeling montage in Leiden blijven; zij die niet in Leiden werkzaam kunnen blijven worden naar Haarlem overgeplaatst. Over de vestigingsplaats van drukkerij Rutgers is nog niet be slist. b. De overige afdelingen van de NRM zullen naar Haarlem worden overge bracht; het totaal aantal over te plaat sen werknemers van Leiden naar Haar lem bedraagt 275, waarvan een groot gedeelte in ploegendienst werkzaam- is. c. Er zullen geen ontslagen worden ge geven, ondanks het feit, dat het totale aantal arbeidsplaatsen als gevolg van de integratie zal afnemen met ruim 80 vergeleken bij de huidige situatie. De verklaring daarvan vindt zijn oorzaak in het volgende: In de komende 5 jaren zullen plm. 60 werknemers van beide ondernemingen worden gepensioneerd. In beide ondernemingen zijn plm. 70 buitenlandse gestarbeiders op jaarcon tract werkzaam; Geplande groei in de toekomst is niet in de berekening be trokken; Rekening kan worden gehou den met een zekere mate van natuurlijk verloop van personeel; In eén aantal gevallen maakt herscholing verplaat sing van werknemers naar andere afde lingen mogelijk. d. Er wordt naar gestreefd de integra tie in fasen te doen geschieden; de inte gratie zal zich kunnen uitstrekken over een periode van 3 tot 5 jaar, zodat inte gratie en overplaatsing uiterlijk ultimo 1975 zullen zijn voltooid. gen of ze al dan niet aanvaardbaar zijn. DEN HAAG/HAZERSWOUDE Naar wij gistermiddag op het Mi nisterie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vernamen, krijgt de gemeente Hazerswoude geen ontheffing van de wijzigingen in de woonruimtewet, die per 1 ja nuari van kracht zijn geworden. Het gemeentebestuur van Hazerswoude heeft enkele maanden geleden om ont heffing gevraagd, omdat de woningnood in Hazerswoude nog zo groot is, dat het zyns inziens noodzakelijk is, dat het by het toewyzen van een vestigingsvergun ning een flinke vinger ip de pap houdt. Dit argument heeft echter de minister niet kunnen overtuigen. Volgens de nieuwe richtlijnen behoeft men voor het betrekken van een wo ning niet meer economisch aan Hazers woude verbonden te zijn en moet een ves tigingsvergunning voor het betrekken van een huis gegeven worden als het gaat om. verhuizen naar een woning waarvan de huur tenminste de helft hoger is dan die van het vorige huis; verhuizen naar een kleinere woning; verhuizen van een gelijkvloers ge legen of een eengezinshuis naar eenge zinshuis naar een hoger gelegen woning; betrekken van een leegstaande wo ning waarvan de betrokkene eigenaar is. Verder moet Hazerswoude voortaan het vorderen van woningen tot het uiterste beperken en moet elke vordering worden gemeld aan het .ministerie. Als reden voor het invoeren van de richtlijnen gaf minister Schut destijds, dat daardoor naar zijn mening optimaal gebruik van de bestaande woningen kan worden be reikt. H(j meent verder, dat hiermee voor woningzoekenden de mogelijkheid wordt geopend om een huls te betrekken, dat het meest aan de eisen van het gezin gemoet komt. Daartoe zullen volgens hem de woningzoekenden zelf ook actie ver moeten worden. Burgemeester 3. ten Heuvelhof van Ha- zeswoude bevestigde ons, dat het ge meentebestuur de bewuste brief heeft ontvangen. Hij betreurde de maatregel de minister. „Ik vind het jammer, omdat Hazerswoude nog steeds grote LEIDEN De leden van de Stede lijke R.K. Vrouwenbeweging hebben gisteren een bijzonder genoeglijke dag beleefd. Voor de twintigste maal had het bestuur namelijk een uitgaansdagje georganiseerd. Met maar liefst twee \olle bussen vertrokken de dames gis termorgen vanaf de Beestenmarkt rich ting Haarzuilen, waar in het restaurant „De Vier Balken" het dagelijks bestuur en de wijkleidsters door mevr. Kleine namens alle leden met een corsage werden gesierd. Later, in Arnhem lunchten de dames in de Westerbouwing, waarna 'n rond rit in de omgeving van Arnhem werd gemaakt. Thee werd gedronken in het motel de Postiljon. Het meest genoten de dames in het Burgers Safaripark, waar vooral de loslopende leeuwen de meeste indruk maakten. De dag werd besloten met een uitgebreid diner in het restaurant De Engel te Houten. [lat -.J— te- Blaaifli LEIDEN Het bestuur van het Leids Studenten Koor en Orkest „Col legium Musicum is voor het jaar 1970- 1971 als. volgt samengesteld: S. L. Reidsma, praeses; mej. M. van Leeu wen, ab-actis; B. van den Wildenberg, quaestor; mej. A. C. Boehmer, com- missaresse koor; J. H. A. Overeem, bi bliothecaris koor; M. J. C. Stoffels, com missaris orkest; mej. W. Mos. bibliothe caresse orkest. LEIDEN De hengelsportvereniging „Forel" heeft afgelopen weekend een wedstrijd gehouden in de Leidse Vaart. De vangst was goed. Uitslag: 1 P. Noordermeer 1950 gram; 2 A. Oorjendijk 1240, 3 J. P. Helvensteijn 1140. 4 J. Beekman 1020, 5 G. J. Duiven- steijn 1000, 6 I. L. v. Bohemen 970, 7 J. Mark 850. S G. Ligtvoet 410, 9 I. Pa ridon 380, 10 H. J. v. Brakel 220 gram. „Het is belangrijk dat een objectief han delend gemeentebestuur, rekening hou dend met vele belangen, bij de toewijzing van woningen iets te vertellen heef'. Nogmaals, ik vind het jammer, dat onze bevoegdheden zo zijn geminimaliseerd. In haar algemeenheid vind ik de nieuwe richtiynen van minister Schut wel juist, maar gemeenten met zo'n grote woning nood als Hazerswoude moeten eigenlijk ontheffing krijgen," aldus burgemeester Ten Heuvelhof. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat ook de verzoeken om ontheffing van andere gemeenten in de omgeving van Leiden van de nieuwe richtlijnen zullen worden afgewezen. Tot nu toe hebben alleen Rijnmond, de Haagse agglomeratie en 't Gooi ontheffing ge kregen. Of Leiden ook een ernstig woniug- noodgebied ontheffing krijgt kon men ons op het ministerie nog niet me dedelen. ZOETERWOUDE Het bedrag dat bij de bouw van een school be steed mag worden voor een kunst werk heeft by de Sjaloomschool een bijzonder zinvolle bestemming gekregen in een speelplastiek van Trans de Wit. Tijdens de pauze van de musicals die de leerlingen van deze school gisteravond op voerden voor de ouders, (wat heb ben zij genoten van de kostelijke uitvoering van „Waar is Hansje?" en „De Tijdmachine") vond de ont hulling plaats op de speelplaats. Dit geschiedde in aanwezigheid van de ontwerper en zijn vrouw, eertijds aan deZe school verbonden, door de hoofdrolspeler uit de mu sical John Vaneman met assisten tie van het hoofd van de school Am. Aerts. Een van de andere hoofdfiguren uit de tweede musi cal, Martien Ammerlaan, smeet er even later een emmer onvervalst slootwater, geput uit de nabijgele gen poldersloot, over uit waarme de de ceremonie was voltrokken. Het dagelijks bestuur werd tijdens het diner ook uitgebreid in het zonnetje gezet. Ieder bestuurslid kreeg loppe met inhoud om een aardigheidje te kopen, hetgeen zeer op prijs werd gesteld. Voor men zingend aan de thuisreis begon dankte de presidente van de Sted. R.K. Vrouwenbeweging mevrouw C. Uphoff-Visser, allen die de 20ste uitgangsdag tot een onver getelijke hadden gemaakt. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Petronella, d.v. C. P. A. de Haan en P. W. Brussee; Natascha, d.v. A. Boering en B. Pot ters; Marjolijn L., d.v. P. E. Prilhvitz en A.-M. L. Duljverman; Karola V. F., d.v. H. T. J. V. van Hal en L. F. M van den Bos; Johannes T., z.v. J. van Vliet en A. M. Ruiten; Juliette J., d.v. .T. H. A. Drlel en J. J. M. de Kok; Alexander, z.v. B. van den Berg en L. J. de Jong; André M., z.v. B. Scholten en I. de Lange: Monique B., d.v. B. Scholten en I. de Lange; Agatha M.. d.v. E. G. M. Warmerdam en T. A. van den Berg; Arda C., d.v. L. H. Palm en M. M. J. Bergers; Monique W. J. C., d.v. J. C. C. van der Steen en W. J. van der Lans. LEIDEN Geboren: Ralph F. J. Q. zn. van F. A. Wesseling en J. J. M. van Es; Paulus zn. van C. J. van den Burg en A. M. A. Witeman; Adrianus C. J. zn. van A. C. J. Jansen en F. M. Dijk man; Darrtiy zn. van C. S. Sin en E. J. van der Niet; David zn. van A. A. J. Noordover en W. M. A. Slats; Mireille H. J. dr. van J. A. V. M. Stekelenburg en M. E. T. Schepers; Rogier M. zn. van G. W. Krens en T. M. van der Kuil; Murali zn. van K. Sankaranarayanan en K. Sander; Edwin Gerardus zn. van G. P. van der Hoorn en M. F. de Ro- mijn; Jacqueline E. G. dr. van J. Schlag- wein en A. M. Bouwman; René zn. van J. Tijsterman en S. van Leeuwen. Getrouwd: J. Luijerink en J. M. B. A. Kollmann. Overleden: E. J. Bokma (56); B. H. van der Werf (73); G. Pouw (76): A. de Water i90): L. J. van der Quast (20); L. Bekooij (64); F. A. M. Hinkenkem- per (4 dagen); T. de Vries (45); J. Franke (63); J. A. Nieuwenburg (53); A. Dreef (71); B. van den Brink (64); M. Quant (73): A. A. D. van Tngen- Schenau (74); M. P. G. van Dongen (48). Vakantieregeling melk handelaren en bakkers ZOETERWOl'OE Maantlug eaat de vakantieregeling in van de bakkers in Zoetenvoude. Gedurende een periode van zes weken zullen dan steeds twee zaken voor veertien dagen gesloten zyn. In deze tijd zal wel de bakkerswagen In de stra ten verschijnen maar het zal veelal niet mogelijk zijn het brood en andere pro- dukten aan de deur af te leveren. Wanneer de aanwezigheid per bel is aan gekondigd zal men dit aan de wagen j moeten afhalen. Deze werkwijze zal ook I gevolgd worden door de melkhandelaren. De eerste zaak, C. v. Leeuwen, zal ge sloten zijn van 12 tot 26 juli dan is alles één week normaal waarna no. 2, L. On derwater, vakantie heeft van 2 tot 16 augustus. Leidse Hoogleraar Quispel tijdens lustrumcongres: LEIDEN „In alle discussies over de kwaliteit van het leefmilieu wordt vaak het belangrijkste vergeten. Het is de moderne wapenontwikkeling, die evengoed liet voortbestaan van het leven bedreigt. Het is zeker niet onmogelijk, dat de dreiging van de kernwapens de afgelopen jaren het uitbreken van een derde wereldoorlog heeft voorkomen en dat we de huidige gespannen vrede te danken hebben aan de „balance of terror". Maar we weten, dat deze balans thans op nieuw verbroken dreigt te worden. Zal de zaak niet straks toch uit de hand lopen en zullen we niet moeten konstateren, dat de vrede, of wat daarvoor door gaat, nu gekocht wordt ten koste van een veel grotere catastrofe in de toekomst? Zien onze militairen en politici, die zich zo heerlijk beschermd weten door de veilig heid van het NATO-atoomschild dan werkelijk niet in, dat dit schild de verschrik kelijkste bedreiging vormt, die de mensheid vandaag boven het hoofd hangt? Wie de discussies over onze „landsverdediging" de afgelopen weck heeft gevolgd, kan hier niet anders uit concluderen, dan dat veel hooggeplaatste personen nog altyd denken in termen van het verleden en of door gebrek aan mentale moed, of door gebrek aan inzicht en intelligentie, niet in staat zijn de realiteit van de nucleaire bedreiging en daarmee van de aard van een derde wereldkonfüct, onder de ogen te zien". Dat is de mening van prof. dr. A. Quispel. hoogleraar in de biologie, die gisteren op de derde dag van het Leidse universitaire lustrumcongres sprak over de problemen van overontwikkeling. Hy trad op als evaluator van de werkgroepen, die deze dag hadden voorbereid. Vandaag komen alle aktie- programmas aan bod Van wereldomvattende betekenis met betrekking tot mens en milieu vond prof. Quispel: een drastische inperking van de menselijke bevolkingsgroei. (Ook Nederland zou een bevolkingspoli tiek moeten gaan voeren; het is een schandaal, dat dit nog niet is ge- gebeurd") verandering van de maatschappe lijke instelling ten aanzien van ge bruiksgoederen en afval In de pro- duktie-consiuupt iemaat schappij de ontwikkeling van het besef dat het milieu wat kost; de ontwikkeling van het besef dat men uit de fouten van de industriële landen een les moet trekken voor de „ontwikkeling" van de rest van de verbetering van op het milieu ge richt onderwijs en opvoeding in alle lagen van de bevolking cn in alle scholen; verbetering van de nationale ei ternationale wetgeving cn heidsbemoeiing met betrekking tot het milieu. Prof. Quispel signaleerde de gevaarlijke tendens om het vuil en afval slechts te -erplaatsen. Er bestaan bijvoorbeeld plannen afval te pompen naar de Wad denzee. Werkelijk effectieve oplossingen zullen grote offers vergen. Men zal daar bij van de industrie moeten eisen, dat de vervuiler aan de bron wordt bestre den, opdat geen Industrie geld gaat ver dienen aan de maatregelen, die steden moeten nemen om het vuil van die fa brieken te verwijderen. uitgetild boven dit niveau. Ma^r daar mee is nog niet gezegd, dat er een levendige discussie tot stand kwam. Wat de deelnemers naar voren brachten werd niet afgerond door conclusies van de kant van het forum. Deskundige vra gen uit het publiek, waar mensen zaten die via werkgroepen de problemen had den bestudeerd, werden nogal eens af gewimpeld. zowel van de kant van de overheid met mr. Dirker (Economische Zaken) als van de kant van het bedrflfs- leven mr. Van Nunes (directeur van de Shell). Ook voorstellen van congresgangers om directe, akties te ondersteunen worden tydens dit congres teveel naar vandaag verschoven, waar alle actieprogramma's tegcljjkertjjd aan bod kunnen komen. Zo zal er vandaag een „aanbeveling" aan de orde komen, waar by het congres zich zal moeten uitspreken over het Staelduynse Bon. Wat doet de overheid aan de bestrijding de verontreiniging van het leef milieu? Deze belangrijke vraag stond centraal op het forum, waarmee gister ochtend de problematiek van de over- ontwikkelde landen werd besproken. Het congres, de vorige dagen geken merkt door apathie en lusteloosheid, met afwezigheid van elke vorm van zelfs maar de allerminste kritiek werd iets ÏSITAIR J UNIVERSITAIR NIEUWS Avondonderwij s en de werkende jeugd LEIDEN In de maand juli zullen aan de Leidse Universiteit tien promoties plaats vinden, te weten twee in de fa culteit der geneeskunde, zeven in de fa- ZOETERWOUDE Zuster Mathilde cultelt der wiskunde en natuurweten- Lagerberg is in Nijmegen geslaagd voor schappen, en een in de faculteit der let- het kandidaatsexamen pedagogiek. teren. Prins Claus kreeg ere-doktoraat in het milieubeheersr echt LEIDEN. Gistermiddag Terwijl in de Pieterskerk een klein aantal mensen bezig is met het voorbereiden van aktie- programma's, onder de titel Universi tair Manifest, gonst do Stadsgehoorzaal van de bedrijvigheid van de deelnemers aan het simulatiespel. Ongeveer hon derddertig mensen hadden de rollen ver deeld. Men speelde, dat aan de niet be staande universiteit van Roodeschool bedrijfsleven en overheid samen een instituut voor Milieubeheer wilden op richten. Maar de oprichting daarvan zou veel geld kosten, wat de minister niet allemaal op zou kunnen brengen. Bezuinigingen zijn dus noodzakelijk en die zullen moeten komen uit de vak groepen, waaruit de universiteit- is sa mengesteld. En dan dat „hoogleraren", staf," „technische staf" en „studenten"leden zijn er tegen e: onderling tot conflicten zouden komen. I er voor. maar onder Daaruit had dan, volgens de spelleidlng Met deze informatie gewapend gaan de I direkte telefonische verbinding duidelijk moeten worden, dat de struk-1 vakgroepen In beraad. Elk bestaat uit I de computer in Den Haag. Er moet n hoogleraar, één of twee leden van i.ogal wat worden uitgerekend. Telkens opgo- de wetenschapleijke staf. en een aantal iversiteit van Roodeschool i zet, t deugden. studenten. aangevuld i De vakgroepen foyer, koffiekamer en balkon deren de groepen. Maar daarvoor heb ben zij eerst de universiteitsraad geko zen waaruit de samenstelling van de deelnemers al duidelijk wordt. Het be houdende partijtje „Laetitia" krijgt een zetel, de middenparty en de vooruit- strevenden elk zeven. De universiteits raad, zo wordt meegedeeld, heeft .haar as 't de bedoeling, oordeel geveld over het Instituut voor .wetenschappelijke Milieubeheer: drie zijn er voor, acht de technische staf. In werkelijk- de slag. In de j heid zijn het voor het overgrote deel dudenten, die de rollen spelen. i 'id lerlei opdrachten i begrotingen, met bovendien al- vakgroep aan Prins Claus een ere- doktoraat in het milieubeheersrecht. Langzamerhand wordt de situatie dui delijker. Er vormen zich een aantal partijen, van links tot rechts, die zullen moeten uitmaken, wie er bij de volgende afvragen hoeveel Het spel ontrolt zich. Dc pers vakgroepen, dieverkiezingen van de universiteitsraad moeten hun begroting opstellen. Ze Roodeschoolse universiteit spuwt :emming met de plannen v ister Tannema" [cstage stroom het Milieu- berichten de itituut betuigen. Maar Itolijkheid gaat een kleine groep al van af het begin dwars tegen alle spel regels in. Ze kan zich daarbinnen niet kykje komen nemen. Vergezeld waarmaken, verenigt zich in de aktie- groep „Teuge", en overvalt het reken centrum. Dat laatste is dan niet ge- kunnen be- j de meerderheid krijgt. „Vervuilers be- I talen", .Know How", „Partij voor Gees- de lelijke Reiniging", „Sani, Sam" enz., en I dingen om de gunst. Een fusie van drie de meest vreemde progressieve partijtjes geeftde doorslag, wereld In. De vakgroepen De verkiezingen worden gehouden. Een noeten er op reageren. Het is een lu-1 totaal ludiek geworden spel, in opperste ieke boel geworden, waarbinnen ook verwarring omdat iedereen de spel- og Prinses Beatrix en Prins Claus een regels overtrad, beslisthet Instituut voor Milieubeheer gaat niet door. Men :tor-magnificus. burgemeester en j vreest een te grote inbren van het be de lustrum-commissie j drijfsleven, en men kan het niet recht - rond. Onmiddeliyk verleent een trekken op zijn begroting. Naar aanleiding van uw artikel van een interview met de direkteur van de han delsavondschool pater drs. F'leter Gilden, het volgende namens de K. W. J. Rand- streek: Ten eerste zal het bedrijfsleven zeker biy zyn met jongeren die een avondkursus volgen omdat deze jongeren gewoon de tijd niet hebben, doordat zy 3 of 4 avonden in de week naar school moeten, om met een kritische instelling het verloop van het bedryf te volgen. Er is geen tijd meer om de krant te lezen, en op school krygen zy geen maatschap- pyvorming, dus zy moeten 4 of 5 jaar lang alles wat er in en om hun heen gebeurt vergeten, en zich enkel en alleen aan hun studie wijden. De leraren kun nen dan het werk wel als sociaal werk zien maar daar schieten de leerlingen niets mee op, ook de leraren hebben de hele dag gewerkt, en zullen zeker niet de volle 100% kunnen geven, die juist deze leerlingen met vaak een praktische instelling zo hard nodig hebben. De za terdag als oniderwljsdag is zeker niet ideaal, vooral niet voor 'n handelsavond school waar winkelpersoneel op zit, dat zal de nodige moeiiykheden met de be drijven geven, dan hebbe we nog niet ge noemd de vrije tydsmogeiykheden van de jongeren als ze gehele zaterdag in de schoolbank moeten vertoeven, nee dit moet gewoon een dag in de week worden, (waarop normaal gewerkt wordt b.v. de maandag als stille dag is daarvoor bij zonder geschikt. Alleen al het feit dat men op een avondschool moet zitten is al heel gek. het is een vreemde situatie in Nederland, dat de ene groep van de be volking (scholieren en studenten) veel meer gelegenheid krygen van de gemeen schap tot het volgen Van onderwijs dan de andere groep n.l. de werkende jonge ren. Na de lagere school, algemeen tech nisch. worden de jongeren ingezet in het produktieproces. Vele werkende jongeren beseffen dan pas dat zij niet genoeg op leiding hebben om hun werk goed te kunnen doen. en genoeg te kunnen ver dienen en zijn dan haast verplicht voor hun toekomst een avondcursus te gaan volgen. De situatie van de werkende jon geren is meestal meedraaien in het pro duktieproces. vijf dagen per week, dus ook belasting betalen voor de gemeen schapspot, wat krijgen zij daarvoor te rug Zeer weinig, zelfs de avondkursus- sen moeten ze vaak zelf nog betalen, als ook het boekengeld en de reiskosten Het resultaat van dit alles is dat de werken de jongeren die een avondkusus volgen er voortijdig mee stoppen, omdat het een te zware, geesteiyke en financiële belas ting voor hen is, en zodoende geen di ploma hadden. Wederom komt de ach terstelling van de werkende jongeren dui delijk naar voren, zy krygen van de Ge meenschap maar een zeer kleine kans tot ontplooing. Dat in tegenstelling tot to< de studenten, die zeer veel kansen krij gen en als ze afgestudeerd zijn nog met de grootste lonen gaan stryken ook. Dit is op dit moment de situatie van onze samenleving, je merkt wel. niet alleen een onderwysprobleem, maar een maat- schappyprobleem, waar wy met z'n allen aan moeten gaan staan. Beweging van Katholiek Werken de Jongeren. Assendelftstraat 47a, Den Haag.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3