ISRAEL KLAAR OM IEDEREEN GOED TE ONTVANGEN ISRAEL NU ZON OF GEEN ZON Lawntennis Geplaatste spelers gewipt op de Munnik HEILIG Stefan Borkof uit functie AFSCHEID VAN TON PRONK DONDERDAG 2 JULI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Is Israël nog aantrekkelijk voor emigranten? Is de golf van vluchtelingen, die na de onafhankelijk heidsoorlog en in de jaren vijftig tot zestig het land binnenstroomde, opgedroogd? Welke rede nen hebben joden nog om te emigreren behalve uit landen, waar anti-semietisme latent aanwezig is? Een oud volk is opnieuw gaan leven Al« de Russen ons een streek willen leveren, vertelt de zegsman van het Ministry of Immigrant Absorption, Sa- nfuel Shinhar ons, dan geven ze de drie miljoen Russische joden toestem ming naar Israel te .gaan. Nee, de emigratie of Immigratie van gehele volksgemeenschappen is voorbij. Er komen geen duizenden en duizenden joden tegelijk meer het land binnen en dat maakt in feite de immigratie van de duizenden, die nu nog komen waardevoller. Het zijn persoonlijke beslissingen geworden. Er is geen dringende reden als antl-semietisme, ln het algemeen gesproken dan. om te emigreren. Er zijn wel andere over wegingen zoals de wens de kinderen een jpodse opvoeding te geven. In een joodse omgeving te leven en te wonen. En voorts de solidariteit met het jood se volk. Vooral na de junioorlog van 1967 is er een sterke aanwas geweest van joden uit alle delen van de we reld om solidair te zijn met het be dreigde volk. Men wilde er bij zijn. Men wilde helpen, hoe dan ook. De cijfers wijzen wel uit in hoeverre die beweringen juist zijn. De laatste, meest actuele gegevens van het minis terie. aldus Samuel Shinhar, vertellen dat de immigratie in 1966 was terug gelopen tot 18.000 mensen. Ook in 1967 kwamen er nog slechts 18.000. Maar toen kwam de grote schok: Is raël was in gevaar. De emigranten stroomden toe uit alle werelddelen. In 1968 31.000. In 1969 40.000 en dit jaar hoopt men de 55.000 te halen. De verwachting nu is, dat de komende vijf jaren zeker vijftig tot zestig dui zend emigranten per jaar naar Israel zullen komen. Is d e beschuldiging juist, dat men vooral gesteld is op Europese emi granten? De cijfers wijzen uit, dat de Europeanen een minderheid vormen op dit totaal: namelijk 15.000. Er kwamen er 6000 uit Noord-Amerika, 3000 uit Zuid-Amerika, 13.000 uit Azië en Afrika, 315 uit Australië. Hoe is de leeftijdsopbouw van die emigranten. Ook hier weer een duide lijk beeld. Oudere mensen geloven het wel. Als het enigszins kan, blijven ze in het land waar ze geboren zijn. Maar de jeugd van het joodse volk stroomt toe. Ruim 38 procent is tussen de 0 en 19 jaar. 34 procent is tussen de 20 en 39 jaar en slechts 9 procent is boven de zestig. De rest zit er tussen in. Een formidabele leeftijdsop^- bouw van een oud volk, dat opnieuw is gaan leven. Die stroom van jonge mensen heeft natuurlijk consequenties in het maatschappelijke vlak. Zo blijkt, dat 31 procent van alle emi granten een graad heeft behaald aan de één of andere universiteit. Van een tweetal Nederlandse studenten ver nam ik, dat nog wel eens de vraag discutabel is of men eerst zijn univer sitaire opleiding moet afmaken in het land van geboorte of dat men eerst moet emigreren en dan de studie vol tooien. Die percentages staan in merk waardige tegenstelling tot de 14 pro cent van de eigenlijke Israëlische jeugd, dat aan een universiteit stu deert. De immigratie van zoveel ge gradueerden heeft nog een ander merkwaardig en maatschappelijk ge- volk. In 1969 kwamen er 636 ingeni eurs het land binnen. Er waren 497 artsen bij, 16fj economen. 219 ver pleegsters, meer dan 1000 onderwij zers, ruim 100 journalisten en schrij vers, de laatsten vooral uit Polen. Het grote aantal artsen heeft er toe geleid dat Israël het land is met de meeste artsen per hoofd van de bevolking ter Anti-propaganda Waarom, zo vroeg ik de zegsman van het ministerie van Immigratie, komen de duizenden Poolse joden, die hun land nu verlaten, niet naar Israël. Is dat onderzocht, weet men er iets van waarom die vluchtelingen Denemar ken kiezen? Volgens Samuel Shinhar moet~de oorzaak gezocht worden in de jarenlange propaganda tegen Israël. Men is genïdoctrineerd met anti-Israël materiaal. De vluchtelingen, vaak toch ook communisten, lang of kort, hebben de indruk, dat zij niet welkom zijn, dat Israël de poorten voor communis ten heeft gesloten. Niets is minder waar. Op grond van de „law of re turn" is iedere jood gerechtigd naar Israël terug te keren. Wij hebben hier twee communistische partijen. Nee, de Poolse joden zijn hartelijk wei- Hoe is Israël in staat jaar-in-jaar-uit al die duizenden immigranten op te vangen en te verwerken? U moet vooral niet de vergissing be gaan Israël van nu te vergelijken met dat van twintig jaar geleden. Er is nu een toestand van volledige werkgele genheid. Iedere immigrant kan bij wijze van spreken de dag na aan komst aan de arbeid gaan. Hij kan er komen met al zijn persoonlijke ambi ties en er is plaaU voor. Elke immi grant of een gezin meestal, krijgt een flat aangeboden. Weliswaar niet altijd in of op de plaats waar hij dat wenst, maar er is woonruimte. Voorts een aantal maanden een aanloop-toelage van 50 Israëlische ponden per week per persoon en dan redt men zich zelf. Men kan ook een hypotheek krijgen tot 80 procent van de aankoopwaarde tegen een lage rente. Velen, die zich dat kunnen permitteren, kopen een huis in Tel-Aviv. Rijke Amerikaanse joden kopen een bungalow in Jeruza- Flatgebouwen zoals ze overal in de grote steden van Israël verrijzen en die ook worden toegewezen aan nieuwe immigranten. Moderne stedebouw in irde grond déir onheilspellend hoog is ge worden. Die laatste informatie voeg ik cr zelf aan toe. Overigens, ruim 2000 Wat doet het ministerie om van al die verschillende mensen Israëli's te ma ken? In de eerste plaats worden leer lingen en studenten vrijgesteld van dienstplicht. Zij krijgen allerlei facili teiten zoals studiegeld en gaan He breeuws studeren. Ruim 7000 nieuwe immigrantenstudenten maakten van die gelegenheid gebruik. De volwasse nen, die onmiddellijk aan het werk moeten, krijgen in een half jaar zo veel les in Hebreeuws, dat ze de taal redelijk kunnen spreken en verstaan. Ze worden ondergebracht in zoge naamde absorptiegroepen. En wat de kinderen betreft, zij leren de taal spelenderwijs. Zo worden onder ande re joden van velerlei nationaliteiten tot Israëliërs omgesmeed. En het lukt, dat bewijst de praktijk. edereen welkom Wie kunnen er komen? Wie is er jood? De nieuwe wet geboren uit een ïoodse moeder, is toch in feite een beperking? Iedereen is welkom, maar op grond van de „law of return" is iedere jood gerechtigd terug te keren. Hij wordt automatisch Israëlisch staatsburger. De Israëlische ambassade in het land van herkomst onderzoekt het joodzijn. Men krijgt dan een visum en dan is voor ons de kous af. Kunnen niet- joden Israëliër worden? Zeker, maar dan moet men net als in andere landen zoals Nederland aan een aantal voorwaarden voldoen en na een jaar of vier vijf kan men het Israëlische staatsburgerschap verkrij gen. Tenslotte moet u niet vergeten, dat ook de 300.000 Arabieren, die a] in het land woonden voor 1967, het Is raëlische staatsburgerschap bezitten. Zelfs zijn er enkele lid van het parle- Hoe de toestand ook zal worden, Ik kan u verzekeren, dat Israël welke jood ook, van waar hij ook komt. al zijn het er honderdduizenden, zal op nemen. De mogelijkheden zijn boven dien nu. twintig jaar na de onafhan kelijkheidsoorlog beter dan ooit te vo ren. Onze landbouw produceert vol doende voor drie miljoen mensen. Er kan zelfs geëxporteerd worden. Het land is leeg genoeg, er kunnen er ook honderdduizenden bij. Israël is klaar om iedere jood, die wenst terug te keren, te ontvangen en te verwelko men, aldus Samuel Shinhar. Tot slot nog enkele cijfers van Euro pese jongelui, die naar Israël zijn gekomen om te studeren én er te blijven: 27 uit Nederland. 98 uit En geland. 34 uit België. 254 uit Frank rijk en verder 118 uit Argentinië en 18 uit Mexico. Dat Franse cijfer is hoog. Zou het toch iets te maken hebben met de bewering van David Ben Goerion. dat Frankrijk een anti-semietisch land is? SUSKE EN WISKE: J* Adff Men M'jn vtrli/slJli ten l illiH objeclieiTj Jk sltlie lie mq..M IreeflM1 milt uarde, jiufd of ouierdm UniptMitrheijeMintmrHl! y MATT MARRIOTT: DE BILT. Met grote snelheid volgen de oceaavstoringen elkaar morthenteel op in een baan, die hen over de oceaan tot diep in Europa voert. Beheersend voor het weer in West-Europa'is nu een de- K.N.M.I. I Wissel- DEELT MEDE: f uilig pressie, waarvan de kern van morgen boven het noorden van de Noordzee lag en die met een krachtig windveld naar Denemar ken trekt. In de koude, onstabiele lucht, die met noordwestelijke winden wordt aangevoerd, komen veel buien voor, die soms met hagel of onweer gepaard gaan. Voorlopig ziet het er niet naar uit, dat na het passeren van deze storing grote verbeteringen op treden. want bij Groenland en Newfoundland hebben zich alweer nieuwe storingen gevormd, die gereed liggen voor de sprong naar het continent. Vooruitzichten voor zaterdag: koel met af en toe een bui. Weersvoor uitzichten voor zaterdag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 3 tot 10: min. temp 1 tot 6 graden onder normaal; max. temp.: 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. WEER IN NEDERLAND WEER IN EUROPA ïcl beu 28 17 0 Har Meijer etaleerde goede vorm LEIDERDORP/LEIDEN Ondanks de regen die vooral veel ochtendpartijen verhinderde, heeft het toernooi op De Munnik een goed verloop. Zoals gisteren de als no. 1 geplaatste, in de Heren- enkel C verrassend werd verslagen, zo verging het ook de als 2 geplaatste. Vermeer maakte korle metten met de reputatie van Yerloove: 6-8, 6-0. Dit was niet de. enige verrassing van de derde toernooidag. De als tweede ge plaatste Paul Klever werd in liet Heren- enkel C geklopt in twee sets door een zeer goed spelende Hans Rosse: 6-4. 6-4. Daar Paul beslist geen gemakkelijke tegenstander is mag verwacht worden dat Hans hoog zal eindigen in dit toer- Het zat ook een andere geplaatste spe ler niet zo mee in het Herenenkel C. Jan Visbeen liet de tweede set met 6-4 liggen voor Sybrand Nyhoff na een duidelijke 6-1 winst in 'de eerste set. Gelukkig wist hij in de derde set het initiatief weer over te nemen en won met 6-3 deze set en de partij. Rob Keijzer speelde tegen Ohlin een lange partij, maar won: 6-4, 12-10. Ook Paul Theunissen had een derde set nodig tegen Mark Moekardanoe: 6-4, 1-6, 6-1. Zijn broer Jan Theunissen kon het niet bolwerken in zijn enkelpartij in B tegen Ad v. d. Berg. Ad wist met zijn harde topspin-slagen Jan op veilige afstand te houden: 6-4, 6-4. De als outsider getipte Willem Hoying voor het heren enkel B kon deze voorspelling niet waar maken. T.E.A.N.-speler Kouw maakte Korte metten met Hoying die blijkbaar teveel van het Leidse Studen tenlustrum had genoten om nog goed Bi am Wassenaar naar record op 1500 meter Bram Wassenaar van AV '23 heeft gis teravond in Milaan tydens internationale atletiekwedstrijden het Nederlands record 1500 meter gebracht op 3 minuten en 41,9 seconden Ruud Onos wint club- rit van Bollenstreek LISSE In een op liet Spekkelaan- parcours gehouden eliibrit wist R. Onos zieh als eerste te laten klasseren. In de laatste sprint hield hy zyn belde vlucht- makkers W. Broekhof en de amateur Sj. Slingerland achter zich. Deze rit telde mee voor de zomeravondcompe titie. De verdere uitslagen .waren: Jeugd A: le J. Stroombergen, Hillegom, 2 K. v.d. Akker, Hillegom, 3 W. Tjoelker Hille gom. Jeugd B: 1 J. de Ridder, N-wijk, 2 M. Hageman, Hillegom, 3 A. Reeuwijk Lisse/Engel, 4 H. de Ridder. Noordwijk. 5 C. Glasbergen, Noordwijk. 6 J. van Denzen, Noordwijkerhout. Adspiranten: I G. Looijenstein, Noordwijkerhout, 2 J. v. d. Vossen, Hillegom, 3 A. Mulder, 4 W. Looijenstein, (beiden Noordwijker hout). 6 P. Romeijn, Noordwijk. Ama teurs/Nieuwelingen: 1 R. Onos (nwl.), Lisse, 2 W. Broekhof (nwl.), Noordwij kerhout. 3 Sj. Slingerland (am.), 4 K. Duivenvoorde (nwl.), allen Noordwij kerhout, 6 H. v. d. Voort (nwl.) Oegst- geest. te kunnen spelen: 6-1, 6-0. Spijtig bij deze partij van Hoying was dat even als bij voorgaande partijen de houding van deze speler op de baan weer veel te wensen overliet. Het getuigt niet van een sterke mentaliteit, hetgeen jammer is voor een speler die een zeer groot slagen-repertoire heeft. Unicumspeler Har Meijer bewees dat zijn vorm die hij etaleerde op het Leid se Hout-toernooi geen uitschieter was. Hij wees Jaap Kooreman met 6-3, 6-3 terug, hetgeen als een zeer goede pres tatie mag worden gezien. Frans de Weeger kwam tegen de Roomburger Harry Mulder duidelijk adem te kort. In de eerste set ging het tot 7-7 gelijk op, maar toen kon de Roomburger acht games achter' elkaar scoren: 9-7, 6-0. Bij de dames had de in C als eerste j geplaatste Angelique Fortainier drie I sets nodig om Marteen v. d. Mijn de baas te blijven. Voor Angelique wordt het een traditie om de eerste set wat rustig warm te draaien om dan defi- j nitief toe te slaan: 3-6, 6-2, 6-3. In B zijn bij de dames twee halve finalisten beleend geworden. Maureen Meijer en Karin Braakman voldeden aan de ver- I wachtingen en zullen elkaar nu treffen j om een finaleplaats te bevechten. Mau- i reen moet geacht worden dit te kunnen J winnen, maar Karin zal het haar niet j J gemakkelijk maken. Ar ie v. d. Voet wint ronde ran Lanteren I.UNTEREN/LEIDEN De Swiftren- ner Arie v. d. Voet, jeugdkampioen van I Zuid-Holland, heeft gisteravond de 25 km lange ronde van Lunteren gewon- j Vijftien ronden voor het einde sprong I hij weg uit het. peloton. Van de Voet J vreesde namelijk dat hij anders in de i eindfase op de sprint verslagen zou worden door Aad Bongers. Met ruim 45 seconden voorsprong op het peloton ging de Leidenaar tenslotte over de eindstreep. Tweede werd Aad Bongers, 3 J. Ruckert uit Amsterdam en 4 J. Kruunenberg uit Zwanenberg. Urtain in de ring tegen Henry Cooper I MADRID Jose Manuel Urtain" Ibar. zal op 20 oktober in het Wembley- stadion van Londen zijn Europese titel in het zwaargewicht verdedigen tegen de Engelse kampioen Henry Cooper i Urtain, die op 3 april kaïtipioen van i Europa werd door een k.o.-overwinning op de Duitser Peter Weiland, verdedig- I de vorige week zijn titel mei succes I tegen Jürgen Blin (W.-Dld Voor de I Spanjaard wordt de partij tegen Cooper zijn tweeëndertigste gevecht. Urtain is nog ongeslagen. AMIENS De staking van de cameraliedcn van de ORTF stelt vooral de commentatoren nog al eens voor problemen. Zy weten niet precies wanneer een reportage begint en hoeveel lyd ze nog heb ben alvorens de eerste renners bfl de finish in zicht komen. Dat leidde bij de Italiaan AÜriknÖ Dezan tot een vermakelijke tekst. In Lisieux namelijk liet men voor dat de Eurovisie beelden kreeg, op de monitor steeds de mooie kathedraal zien. En Adriano, stam mend uit het katholieke Italië had er een fraaie telast voor gemaakt. Hij begon, ingetogen sprekend, de pracht en de praal van de kathe draal te beschrijven, maar werd volkomen verrast toen 30 secon den voordat de renners arriveer den pas beelden kwamen. Daar door luidden zijn eerste woorden als volgt: „Dames en heren in Italië, hier is iLiisieux. U ziet de prachtige kathedraal van de hei ligeVan Springel op kop, Herman van Springel SOFIA Stefan Boskof, de trainer- coach van het Bulgaarse voetbalelftal, en Nedelko Donski, de voorzitter van de bond, zijn van hun functies ontheven vanwege het zwakke optreden van Bul garije in het wereldkampioenschap voetbal. Volgens het bureau van de centrale unie van Bulgaarse sportbonden, dat deze beslissingen bekendmaakte, draagt Boskof de grootste verantwoor ding voor de slechte voorbereiding van het elftal. In een verklaring worden ook de spelers zware verwijten ge maakt: ,.Het elftal heeft in Mexico een indruk gemaakt, Bulgarije onwaardig. Bovendien slaagde het er niet in zijn taak om de halve finales te bereikerl te volbrengen. De spelers hebben de eer van het vaderland niet verdedigd. Zij misten mannelijkheid, vaderlandsliefde en de wil om te winnen". Er werd een onderzoek aangekondigd dat de oorzaken van het falen in Mexi co zal moeten aantonen. Bovendien zal elke speler nauwkeurig 'worden geob serveerd om uit te maken of hij nog waardig geacht kan worden voor het nieuw te formeren Bulgaarse elftal. (Van i sportredactie j 1 ..De Nederlandse Musea" (Staats- uitgeverij Den Haag). Van deze vade- mecum voor de museumbezoeker is de vijfde druk verschenen. Hel geeft bij zonderheden van alle musea en openba- I re particuliere verzamelingen en ver meldt om. hoe deze bereikbaar zijn. de lijden van openstelling enz. Extra handig I is een uitgebreid persoonsregister en j een overzicht van museumvestigingen I per provincie. Voor het eerst is ditmaal een kleurenkaart bijgevoegd die de mu- seumdichtheid van ons land aangeeft. AMSTERDAM Ton Pronk heeft geen zin meer om op de reservebank te zitten. De Ajacied, die op de transferljjst stond, heeft van de Amsterdamse club een nieuw contract gekregen, maar hü vindt het voorstel niet aantrekkelijk genoeg. Daarom heeft Ton Pronk maar besloten een streep achter zijn carrière te zetten Hü heeft zes jaar bü Ajax gespeeld en trok negentien maal het Oranjeshirt over zün schouders. GENèVE (Reuter) Investors Over seas Services (IOS) heeft de benoeming van sir Eric Wyndham White tot presi dent van IOS bekendgemaakt. Sir Eric Wyndham vervult reeds de functie van president-commissaris. Hij neemt de plaats in van Richard Hammerman, die begin vorige maand is afgetreden als president van Investors Overseas Servi-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11