OPERATIE 55 MISTE JEUGD In Up Go wordt dupe beslissingen NeVoBo De Munnik-toernooi goed bezet in C en I DUBCEK EN SMRKOYSKY BLIJVEN OPTIMISTISCH ROCHE EN ROSEWALL NAAR METSBANEN Lawntennis Fransen zien in Guimard nieuwe ster Interview met uitgestoten leiders ZON OF GEEN ZON PAGINA 6 LEIDSE (X)URANT DINSDAG 30 JUNI 1970 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het besluit van Operatie '55 om net zo snel weer te verdwijnen als het destijds werd opgericht past helemaal in de sfeer van de Haagse vereniging, die vier jaar geleden nog kampioen van Nederland was. Oprichter Punselie, na de vergadering van de afgelopen vrijdagavond voorzitter van de liquidatiecommissie, zegt daarover: „Ons uitgangspunt was vanaf de oprichting van Operatie '55: Speel gezellig en doe het zo goed mogelijk, anders hoeft het niet. In de beginjaren ging het allemaal voor beeldig. We werden diverse keren kampioen van Nederland, deden aan de Europa Cup mee en haalden nog véél meer successen." Maar de laatste tijd waren die resul taten door allerlei oorzaken, waar vaak niemand schuld aan had, niet haalbaar meer. De stemming in de vereniging ging daardoor achteruit. Wel, toen bleef ons in feite maar een oplossing over: Stoppen. Dat besluit is vrijdagavond gevallen. Ik kan niet zeggen dat dit erg gemakkelijk was. Het deed ons alle maal evenveel pijn". Bittere einde Het is een keihard, maar moedig besluit, waarvoor vele insiders in de Nederlandse handbalwereld wel begrip kunnen opbrengen. De meeste clubs, zeggen zij, gaan door tot 't bittere einde en moeten noodgedwongen liquideren. Een dergelijke afgang is de Haagse oud hoofdklasse vereniging nu gespaard ge bleven. Al veel eerder stond Operatie 55 nuchter tegenover dit soort zaken. Lukt het ons niet aan de top te blijven, dan moeten wij er onmiddellijk mee stoppen, zeiden de „Pioniers" bij de oprichting reeds. Door de successen hal verwege de zestiger jaren werd de be slissing echter lang uitgesteld. En mo menteel is de opheffing van Operatie '55 onvermijdelijk. Tot het laatst toe is er nog van alles aan gedaan om de zaak in orde te krijgen. De Hagenaar Melse, die in april nog beloofde met een interumbestuur het voortbestaan van Operatie '55 te kunnen regelen, was aanvankelijk niet bang voor de slechte financiële situatie waarin de vereniging verkeerde, maar schrok daarna gewel dig, toen na de vergadering, waarop hij om steun van alle leden had gevraagd zeker een tiental mensen een bedank brief stuurde. Melse: „Zij gingen weg. Zij stopten of zij wilden naar een andere vereniging, waar zij het gezelli ger vonden. Voor Operatie '55 was die tegenvaller dè genadeslag. Dat scheelde ons zomaar ongeveer 1000 gulden. Op aanwas van nieuwe leden behoefden we niet te rekenen. Door de ongunstige ligging van ons nieuwe terrein aan de Mozartlaan was de aanloop de laatste tijd enorm teruggelopen. Misschien had Operatie '55 het nog wel enige tijd kunnen houden, maar dan had Operatie '55 wel het risico gelopen binnen enkele seizoenen weer tot een afdelingsclub te degraderen. Onze goede naam, die wij altijd in de handbalwereld hebben ge had, zou dan in gevaar zijn gekomen en daar voelde de meerderheid van onze mensen niets voor". Juiste mentaliteit Achteraf blijven enkele feden zich afvragen of het wel absoluut noodzake lijk was dat een topclhb als Ófcferatie '55 op deze manier aan zijn einde moest komen. Trainer Lodewijk de Haas die de Haagse ploeg op het veld en in de zaal in totaal 6 maal kampioen van Nederland maakte, is een van de men sen die meent dat het allemaal niet zo triest had hoeven te lopen. Hij wilde doorgaan met Operatie '55 en zijn ver wachting was dat de club binnen niet al te lange tijd over het moeilijke punt heen geweest zou zijn. „Wie weg wil mag van mij gerust gaan. Laat me dan met de rest van de spelers als ze de juiste mentaliteit erop na houden door gaan en dan was het best weer voor elkaar gekomen". Maar het bestuur en de meeste spelers, onder wie Visser, de aanvoerder van Operatie '55, deelden die mening niet. Zij vonden de reputa tie van de club te goed voor de grauwe middelmoot. Kardinale fout Aan de ene kant is het begrijpelijk dat Operatie '55 niet het geduld kon opbrengen om op betere tijden te wach ten. De Haagse club maakte tot nu toe nooit anders dan successen mee. Vanaf de oprichting in april 1955, door leden van de zaterdagmiddagvereniging Strijd Ridderlyek bewerkstelligd, had Operatie '55 elk seizoen wel een of ander promo tie- of kampioensfeest. Als een meteoor stootte de ploeg van trainer de Haan naar de top van Nederland door en gedurende de periode van 1961 tot en met 1969 was Operatie '55 voor bijna geen enkele club in ons land te klop pen. Op het hoogtepunt van de roem, nu drie jaar geleden, maakte het be stuur echter een kardinale blunder, die volgens velen de aanleiding is voor het huidige liquidatieproces. Van het ver trouwde „Stokroosveld", waar altijd een gezellige sfeer heerste, omdat daar meer clubs speelden verhuisde Opera- tie'55 naar een nieuw terrein aan de Mozartlaan. De belangstelling was zo bleek later in die omgeving aanzien lijk kleiner dan het bestuur had ver wacht. Daardoor bleef de aanwas van de jeugd achterwege. Ook het kader van Operatie '55 ging Operatie '55 toen het nog goed ging. Op de fot de Hagenaars minder enthousiast werken. Vele leden, vaak oudere eerste elftalspelers, konden niet meer de inzet van het eerste uur opbrengen en pogingen van het bestuur om ondanks de ongunstige ligging van het nieuwe „home" jeugd aan te trek ken, leden schipbreuk. Al deze moei lijkheden veroorzaakten tenslotte dat Operatie '55 even snel uit de top van Nederland terugviel dan het er naar toe geschoven was. Door een gebrekkige begeleiding van de teams, een tekort aan bekwame officials en een verminderde interesse voor de training bij de spelers ontstond een vrijwel hopeloze situatie. Een fusie werd door het interimbestuur als de oplossing onder ogen gezien. Hellas, dat twee jaar geleden graag in Operatie '55 wilde opgaan, wees de afgelopen maan den een voorstel tot concentratie reso luut van de hand, omdat het zijn colle ga niet meer als 'n aantrekkelijke part ner beschouwde. Ook andere clubs bij wie Operatie '55 aanklopte zagen geen heil in een fusie. Liquideren was daar om de enige oplossing nog voorhet eens zo succesvolle Operatie '55. W imbledonexhibitie Veense club bedreigt in bestaan LONDEN Tom Okker. optredend als zaakwaarnemer van de in Amerika verblijvende Hans van Dalsum, heeft de Australiërs Roche en Rosewall gecon tracteerd voor de jaarlijkse YVimbledon- exhibitic, die zondag a.s. op de Metsba- nen in Scbeveningen worden gehou- Beiden hebben op Wimbledon de kwartfinales bereikt en komen daarin zelfs tegen elkaar uit. De derde deelne mer is Tom Okker zelf. Voor de vierde plaats zal een keuze worden gemaakt tussen de Joegoslavische professional Nikola Pilic en de Brit Roger Taylor. Zodra de wedstrijden in Scheveningen zijn afgelopen, keren de tennissers te rug naar de Engelse grasbanen. Roche en Okker nemen deel aan het toernooi van Dublin en Rosewall gaat naar Newport. Beide evenementen beginnen de maandag erna. IiOELOFARENDSVEEN De bloeien de volleybalvereniging In-Up-Go wordt met ondergang bedreigd. Meer dan 100 leden (waarvan zeker 60 pet. jeugd) kunnen zeer waarschijnlijk niet langer in Roelofarendsveen volleybal spelen. Wat zjjn die beslissingen van de NeVo Bo? Ie. De NeVoBo district Leiden, heeft bepaald, dat In-Up-Go zijn uit- en thuiswedstrijden zal moeten gaan spe len in de Sporthal van Alphen aan den Rijn. Dit omdat de veiling, de sportzaal van I de technische school en de sportzaal j van de huishoudschool, niet langer aan de eisen, gesteld door de NeVoBo, vol doen. Uit- en thuis spelen in Alphen, betekent voor de leden een reistijd van 2 a 3 uur voor één wedstrijd en aan geschatte reiskosten van 100.- p. jaar. 2e. De NeVoBo district Leiden heeft bepaald, dat per competitie spelend team een bedrag van 120.- voor het gebruik van de sporthal van Alphen moet worden betaald. Dit is een bij drage van zeker 15.- per teamlid per jaar, buiten het normale, weliswaar iets verlaagde inschrijvingsbedrag voor de competitie. Tijdens de ledenvergadering van gis teravond, kwam bovéndien nog naar voren, dat de contributie i.v.m. een ver dubbeling van de zaalhuur, verhoogd moet worden met }5.- per jaar. In totaal zijn de leden van de volleybal vereniging In-Up-Go een bedrag van 175.- per jaar kwijt. Het bestuur achtte het gisteravond niet vèrantwoord de vereniging op deze manier te hand haven. Een inderhaast opgericht dona teurs-comité hoopt de financiële nood nog enigszins te lenigen. PETER POST RIJDT WEER DEN HAAG Peter Post Is dc laatste t(jd nogal eens op wielercircuits te zien. niet als wielrenner, maar als starter. Voordat h(j met het startpistool zijn wielervrienden wegschiet gaat hq zelf meestal over het parcours waarop dc beulen van de weg hun premies moeten verdienen. Niet per fiets, maar per auto, om zich dc hulde van het publiek om die parcoursen te laten welgevallen. De latente periode van Peter Post is eohter in zicht, want de Keizer van de Zesdaagse is al enkele weken druk in training. Per dag perst hij meer dan honderd kilometer uit zijn atletische body, dat na enige kilo's te zijn aan gezet weer terug is op het oude peil. Peter kon gisteren bij de start van de avondzesdaagse met trots mededelen dat de conditie weer bezig is terug te komen en dat hij volgende week al in enkele koersen in België hoopt uit te komen. Een voorbereiding op het komende Paul Theunissen waarschij te sterk voor de Dl klasse LEIDEN/LEIDERDORP Het tennls- tournooi op bet park De Munnik in Lei derdorp beeft dit jaar vooral in C en D een kwalitatief goede bezetting. Helaas hebben enkele jeugdige, kwalitatief zeer goede spelers en speelsters verstek moe ten laten gaan I.v.m. bun deelname aan de nationale jeugdkampioenschappen. Zeer positief is de handelswijze gewêest van de wedstrijdleiding om, al dan niet gedwongen door de grote inschrijving, voor een aantal jeugdige en voor D wat sterkere speler een speciale klasse Dl te formuleren. Als eerste geplaatst in deze klasse staat Paul Theunissen. Toch rijst de vraag of deze speler ook voor deze D-klasse niet te sterk is en op de C-ljjst dient te worden geplaatst. In ieder geval zal hij zijn plaatsing waar moeten kunnen maken. In deze D1- klasse werden vandaag al raake klap pen gegeven. Met name Erie Sanders werd met zeer grote cijfers 6-0; 6-1 door Moekardanoe verslagen. Bij de heren-enkel C staan R. de Meyere en Paul Klever respectievelijk 1 en 2 ge plaatst. Dat Paul hoge ogen wil gooien blijkt wel uit zijn duidelijke overwinning op Galjaard 6-0; 6-0. Van de overige ge plaatste spelers mag vooral van de zijde van Ton Crepin veel verwacht worden. Als deze Roomburger de juiste wed strijdmentaliteit weet op te brengen kan hij het met zijn kwaliteit ver schoppen. J. Vodegal moest alle zeilen bijzetten om de wind en zijn tegenstander T. v. d. Bruggen de baas te blijven en zijn plaat sing waar te maken. Na een matchpoint tegen op 5-2 in de derde set wist hij de partij toch in winst om te zetten 6-3; 3-6; 9-7. In B is vooral b(j de dames een geringe inschrijving. Zeer terecht staat Nilou Penseel, de huidige ddstrictskampioene Bert Jacobs trainer bij FC Utrecht UTRECHT Bert Jacobs, die vorig jaar trainer was bij Velox, heeft zich bereid verklaard om eenzelfde functie te vervullen bij de nog in oprichting zijnde „FC Utrecht", de combinatie van Velox, Elinkwijk en DOS. Jacobs is opvolger van Evert Mur, vorig jaar oefenmeester van Elinkwijk, die niet langer dan een week is aange bleven. De voorwaarden waarop Jacobs zijn functie aanvaardt bij „FC Utrecht" zijn dezelfde als bij Velox. het Leidse Hout TcU nooi, als eerste geplaatst. Als tweede geplaatst staat de voor minimale verlies op de districtsk- pioenschappen, op revanche beluste Meijer-Glabbeck. Bij de heren i men we als derde geplaatst F. Engti burg tegen. Indien de conditie aanvrj is zal hij met zijn gave techniek een duchte tegenstander zijn. Districtsk pioen Hans Keijzer zal zijn plaai als eerste zeker willen bewijzen na nederlaag op de Leidse Hout. Of Lemminck als 2e geplaatst, Hans de titel af kan houden is de i Eerst zal Keijzer echter nog van wijk Kallenberg moeten winnen i is geen gemakkelijk karwei met de in vorm zijnde Unicum-voorzitter. De grootste zorg voor Kallenberg op ogenblik is echter de wind. Z(jn t hoge spel is voor deze onberekenb factor zeer vatbaar. Als outsider W. Hoying beschouwd worden, na diens recente overwinning in Alpi Financiële stem voor FC Groningen I (Van onze sportredactie) GRONINGEN De gemeente Gro gen gaat de gewezen noordelijke i divisieclub GVAV, die dit jaar degra de, financieel steunen. Het i stuur stelt de raad voor de aflossing J de lening die de gemeente GVAV 7 geleden verstrekte een bedrag n 300.000 gulden kwüt te schelden. Het is een van de maatregelen die nomen wordt aan de vooravond tale reorganisatie van het bestuur de noordelijke voetbalclub. Op het leid van het GVAV-bestuur is vooral de degradatie nogal wat kritiek gewe Velen menen dat het aan de begeleid van de noordelijke voeetballers te was dat de ploeg moest degraderen. D de instelling van een adviescommissie men proberen een nieuwe structuur vinden voor GVAV om van d motie in het volgende seizoen zeker stellen. Intussen stellen B. Groningen verder voor de n maar te veranderen in FC-Groning GVAV krijgt inmiddels nog ciële steun. De vereniging GVAV-Rapi tas, die zeven jaar geleden meer ton inbracht bij het ontstaan stichting betaaild voetbal. GVAV wil ra een groot deel afzien van haar financis rechten. Ze vraagt enkel een bedrag 150.000 gulden, af te lossen in 10 ja Ook de stichting topsport Noord-Net!? land waarin het noordelijke zakenlet is vertegenwoordigd dat GVAV tot toe steunde zal proberen de voetbal; extra-steun te bewijzen door de houè van de in 1963 tot een bedrag ton uitgegeven schuldbewijzen gen van deze schuldbewijzen afstand doen. De gemeente Groningen zal GVi bovendien ook het komende seizoen sidiëren. Een subsidie van 20 procent de te ontvangen recettes met aftrek de vei-makelijkheidsbelasting, zulks een minimum van 100.000 gulden. SUSKE EN WISKE: bMt niet overdrijf) TïFühëë hen..Hatovery >[nMisMt ]on$en ot)d J wet slecht! LUCKY LUKE: ANGER Frankrijk bejubelt Cy- rille Guimard. Overal waar h(j verschijnt klinken spreekkoren en de Franse pers put zich uit in lange interviews. Frankrijk, wach tend op een nieuwe vedette, ziet in Guimard een tweede André Darrigade. In het optimisme deel de gisteren ook tourbaas Jacques Goddet, die in I'Equipe schreef: „Hij heeft inderdaad veel om onze nieuwe held te worden. Maar", be sloot Goddet. „laten we niet te optimistisch zijn. Vroeg juichen is niet altijd goed". Gemeentesteun voor GVAV GRONINGEN Het college van B. en W. van Groningen is bereid onder bepaalde voorwaarden de stichting be taald voetbal GVAV uit haar moeilijke financiële situatie te helpen. In de raadsvergadering van 6 juli zal een voorstel daartoe worden ingediend. Besprekingen tussen de drie partners in de stichting betaald voetbal GVAV hebben mogelijkheden geschapen tot een herstructurering van de huidige opzet van het betaalde voetbal in Gro ningen op een gunstige financiële basis. De drie partners, de amateurvereniging GVAV-Rapiditas, de stichting topsport Noord Nederland en de Gemeente Gro ningen zijn bereid tot medewerking aan een nieuwe opzet. De stichting topsport zal trachten de houders van de in 1963 uitgegeven schuldbewijzen (obligaties ter waarde van 300.000 gulden) te be wegen daarvan afstand te doen. GVAV- Rapiditas is bereid de aanspraak van 300.000 gulden te beperken tot 150.000 gulden, uit te keren in tien jaar lijkse termijnen. BOLOGNA (AFP) De Italiaanse journalist, Giancarlo Zanfrognini, heeft gisteren enkele woorden kunnen wisse len met de voormalige Tsjechoslowaak- se partijleider Alexander Dubcek. Dat gebeurde aan dc voordeur van de villa in Misikowa Ulitza, waar het vorige week uit de partij gestoten „idool van de Praagse lente" momenteel ver blijft. Zanfrognini had hem gevraagd hoe hij het maakte. „Goed", luidde het ant woord. Het korte gesprek verliep verder als volgt: „Kunt u mij niet ontvangen Loting KNVB-beker zaterdag in Zeist DEN HAAG De loting voor de eer ste ronde van de KNVB-beker wordt zaterdag 4 juli op het sportcentrum van de KNVB in Zeist gehouden. Aan die eerste ronde, waarvoor de wed strijden op zondag 16 augustus worden gespeeld, nemen vijftig clubs uit het betaalde voetbal deel. Bekerhouder Aiax is in de eerste ronde vrij. De vijftig clubs worden in twee groe pen verdeeld. In de eerste groep worden de clubs uit de eredivisie en de eerste acht van de eerste divisie ingedeeld, in de andere groep de overige clubs. Ver enigingen uit de eerste groep spelen tegen een club uit de tweede. en wat met mij praten?" „Dat zou lk wel willen, maar dat kan niet". „Ik heb pas nog met Smrkovsky gesproken. Hij scheen me optimistisch toe ten aanzien van de toekomst". „Dat is dan terecht. Ook ik ben optimistisch". „Voor wat uw land betreft, of voor uzelf?" „Voor bei- Volgens de journalist had Smrkovsky hem gezegd, geen proces tegen zichzelf of andere leidende hervormers uit 1968 te verwachten. „Zij weten dat wij te veel zouden zeggen, en zullen liever minder belangrijke personen nemen", aldus de vroegere parlementsvoorzitter. Hij verklaarde dat men er nu op uit is het Tsjechoslowaakse volk in een soort „kudde" te veranderen. „Maar daar zal twintig jaar voor nodig zijn, en twintig jaar zullen ze niet de tijd hebben. Zelfs geen tien jaar, dat kan ik u verzekeren. De Sovjet-Unie zelf zal haar politiek jegens Tsjecho-Slowakije moeten ver anderen", aldus Smrkovsky. Schaakremise voor Viergever ROZENBURG Gisteren is in Ro zenburg een begin gemaakt met de beslissingsdriekamp om het Nederlands jeugdkampioenschap schaken. Bij het toernooi om de jeugdtitel, dat in april werd gehouden, eindigden drie van de achttien deelnemers op de gedeelde eer ste plaats. Het waren de Amsterdammer Job de Lange, de Hagenaar Max Viergever en de Rotterdammer Rob Witt. Besloten werd dat het drietal in de beslissings kamp tweemaal tegen elkaar zouden uitkomen. De openingswedstrijd tussen De Lange en Viergever eindigde in remise. De tweede partij wordt vandaag gespeeld. MATT MARRIOTT: DE BILT. Rond een kleine depressie, die van Schotland via de Duitse Bocht naar Zuid- Noorwegen trok, stroomde met westelijke tot noordwestelijke winden koele en onstabiele lucht naar ons land. In de afgelopen nacht en vanmorgen kwamen in ons land, Noord-Duitsland en Denemarken talrijke buien voor.l De storing wordt gevogld door K.N.M.I. \Onbe- DEELT \unuK MEDE: stendig zwakke rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden, die In de loop van de dag de buiigheid zal onderdrukken. Op de ot bevindt zich tussen Newfoundland en de Azoren een krachtig hoge- drukgebied. Op de noordflank hiervan is een in diepte toe nemende depressie naar het zee gebied ten zuiden van IJsland ge trokken. Fronten van deze de pressie bereikten Ierland van morgen met regen. De kern van de depressie zal zich in het ko mende etmaal verplaatsen naar het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen, terwijl in ons land de bijbehorende fronten morgen veel bewolking met tijdelijk regen zullen brengen. Het koele en on bestendige weer houdt aan. Vooruitzichten voor donderdag: wisselvallig en aanhoudend koel Weersvooruitzichten voor donder dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 4 tot 11: min. temp.: 0 tot 4 graden noder normaal: max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 1- uur: 70 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 40 procent

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6