„Geen beperkt bestand" Nieuwe onderzeeboot voor Marine gereed Mr. Luns gelooft in beraad met Britten Terug naar Dickens NKV gaat eigen organisatie kritisch bezien ARCHIPELSFEER OP PASAR MALAM IN HOUTRUSTHALLEN Weg uit Cambodja Jongen uit put in mergelgrot gered Vonnissen in graanfraude te Antwerpen Soeharto: nog 58.000 gevangenen OPLEGGER GEDEELTELIJK TE WATER 'i)AÜ 30 J UNI 19711 LEIDSE COURANT GOLDA MEIR IN KNESSETH: „VANAVOND CONTRACT?" Brox bezoekt Magnusson Marseille vertrokken om in die Franse stad „rond" te komen met Roger Magnusson, de Zweedse speler van Olympique Marseille. Fejjenoord is al landurig in onderhandeling met Mag nusson en z(jn Franse werkgever. Landskampioen Ajax zal hoogstwaar schijnlijk met hetzelfde elftal aan de nieuwe competitie beginnen. Het is nog niet zeker dat de Israëlische mdtiden- vekïspelier Kalderon (18), van de ver eniging Hapoöl Tel Aviv, die Ajax dit weekeinde heeft gekocht dit seizoen al voor Ajax zal uitkomen. De IsraëMisohe voetbalbond kent de bepaling dat een amateurspeler die naar het buitenland gaat pas na een jaar voor zijn nieuwe club uit mag komen. Ajax probeert wel onder deze bepaling uit te komen. TEL-AVIV-MOSKOU (Reuter-AP) Terwijl president Nasser van Egypte in Moskou probeert meer Russische hulp los te peuteren, heeft de Israëlische premier, mevrouw Golda Me'ir, een beperkt bestand met Egypte, waarschijnlijk een van de elementen van het Amerikaanse vredesplan, afgewezen. „Israël zal doorgaan met zich te verdedigen en te verhinderen dat raketbases op de westelijke oever van het Suezkanaal worden gevestigd." Mevrouw Meir zei in het Israëlische parlement (Kncsseth) wel, dat Israël iedere serieuze politieke steun toejuicht, die er op gericht is vrede in het Midden- Oosten tot stand te brengen. Mevrouw Meir behandelde overigens het Ameri kaanse vredesvoorstel niet, aangezien de belangrijkste punten nog niet officieel openbaar zijn gemaakt (de voornaamste punten zijn evenwel uitgelekt). Zij maakte ook geen toespeling op het Israëlische verzoek om meer Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen. Nasser is gisteren in Moskou aan gekomen. Hij werd op het vliegveld met veel vertoon begroet door president Podgorni, premier Kosygin, minister van Buitenlandse Zaken Gromiko en minister van Defensie Grestsjko. Het is niet bekend hoe lang de Egyptische pre sident in Moskou blijft. In Washington is men van mening, dat Golda Meirs verklaringen niet de Initiatief van Nixon verwacht SAN CLEMENTE (Reuter) Presi dent Nixon zal, naar verluidt, binnen kort stappen bekendmaken die de vast gelopen vredesbesprekingen in Parijs over Vietnam weer op gang moeten helpen brengen. Amerikaanse regeringskringen heb ben te kennen gegeven dat het nieuwe innitiatief door Nixon vermeld zou kun nen worden in zijn verslag over de Amerikaanse operatie in Cambodja, dat vanavond wordt gepubliceerd, of in zijn tv-interview van morgenavond. De VS zullen de bombardementen op communistische troepen en bevoorra dingswegen in Cambodja voortzetten, maar zij zullen niet. opnieuw grond strijdkrachten naar dat land zenden. Dit is meegedeeld door de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, na een bespreking die president Nixon in zijn zomerverblijf in San Clemente heeft gehad met de minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers. Weer oogoperatie bij Tostao BELO HORIZONTE Eduardo Gon- zalves (33), beter bekend als Tostao, de briljante voorhoedespeler van het Bra ziliaanse elftal, gaat opnieuw naar Houston in de Verenigde Staten om geopereerd te worden aan zijn linker oog. Hij heeft last van bloedingen in dit oog omdat een bloedvat bij een vorige operatie wegens een ontsteking aan het netvlies niet goed gehecht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen het Ned. Kath. Vakverbond zal bekeken worden of het noodzakelijk is de structuur van de vakbeweging kritisch door te lichten. Dit heeft het dagelijks bestuur van het NKV in haar blad „Ruim zicht" meege deeld. Hierbij komt het dagelijks be stuur tegemoet aan het „werkverband kritische vakbondsbestuurders", dat zijn verontrusting heeft uitgesproken over de gang van zaken bij het vakbondswe- Een van de initiatiefnemers van het 1 ..werkverband", de heer F. van Bakel, tevens verbondssecretaris van het NKV, heeft in Ruim Zicht de doelstellingen van de werkgroep aangegeven: „Het is gebleken dat ook de vakbeweging lijdt aan het euvel van de huidige maat schappij, dat gekenmerkt wordt door verstarde structuren en verstopte com municatiekanalen. Daarom moet de mo gelijkheid voor een fundamentele dis cussie geschapen worden". Voorts stelde de heer Van Bakel, dat het beslist niet de bedoeling is tot een soort alternatie ve vakbondsactie te komen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG De echtgenote van de Indonesische ambassadeur in ons land, Iboe Taswin A. Natadiningrat. heeft vanmorgen de twaalfde oost west markt, Pasar Malam Tong-Tong, geopend. Dit gebeurde in de Haagse Houtrusthallen. De Archipelsfeer werd er meteen ingebracht door de folkloristische klederdrachten en een mild penetrerend aroma van talloze produkten, waarmee men tot en met 4 juli herinneringen kan ophalen of kennismaken. Dit jaar heeft men 33 stands meer dan in 1969, terwijl ver wacht wordt dat het bezoekersaantal met 5.000 zal stijgen tot 55.000. „Het zal weer val en warm worden", verzekerde de persman van de Pasar Malam. Ais hoogtepunt van deze markt wordt beschouwd de presenta tie van de Borobudur, het gigantische Boeddhistische monument van Mid- den-Java dat door verval verloren dreigt te gaan. Een afgietsel van de Borobudur kan men in een speciaal ingerichte stand aantreffen. Nieuw op de markt is onder meer de demonstratie Indisch koken. Het is namelijk gebleken dat grote groepen bezoekers uit de niet-Indische kring steeds meer de Pasar Madam bezoe ken. Trekpleister mag zeker ook de tropische tuin genoemd worden, die dit jaar conform de Balinese ge bruiken opgezet is. Afghanistan, India en Thailand zijn landen die dit jaar ook met kenmerkende produkten op de proppen komen. Onder meer met de Ceylonthee. Het intieme marktgeroezemoes zal onderbroken gorden door meer of minder for maat: de „Hearts of Soul", Anneke Grönloh, Aim Burton en Ben Cramer, Een grote trekpleister op de Pasar Malam is dit afgietsel van het gigantische boedhistische monument op Midden-Java, de Borobudur. om er enkede te noemen. Een andere artiest, de jonge Indiaanse kunste naar Ra jive Kaushdk, zal menigeen boeien met zijn olieverfschilderijen en houtsnijwerk. Ook dure Aziatische cultuurvormen zullen door hem ge presenteerd worden. Authentieke West-Javaanse dansen zullen op dinsdag- en woensdagavond worden gebracht. Door de steeds groeiende publieke belangstelling hebben de Nederlandse Spoorwegen besloten om op ongeveer 60 stations de zogeheten Trein-Toe- gangbiljetten te verkopen. Ondanks het feit dat deze markt de basis ge noemd wordt van het onderhouden van de contacten met Indonesië, kan de bezoeker de komende dagen in de Houtrusthallen ook attributen aan treffen, die geen fluit met het land te maken hebben. Zo kan men er ook een bromfiets kopen, Hollandse kro ketten wegwerken of de bereiding en verkoop van „Doesburgse boeren- mosterd" meemaken. Om van de wildwestsch ietautomaten nog maar geen woord te reppen. Sonny Liston wint NEWARK De vroegere wereld kampioen boksen in de zwaargewicht klasse de Amerikaan Sonny Liston heeft de eerste stap gezet op de ladder naar een nieuwe wereldtitel door in Newark zijn landgenoot Chuck Wepner de negende ronde te verslaan. Wep- werd technisch knock out ver klaard, toen hij. in de tiende en laatste ronden niet meer uit zijn hoek kon komen. In Engeland wordt ieder jaar een dag voor de kinderbescherming gehouden. Op 3 juli vindt dat feest, icant dat is het, weer plaats. Kinderen in ouderwetse kledij halen de tijd van Dickens weer terug. Het jongetje op de foto neemt beleefd zijn hoed af voor de jongejuffrouw. EEG in Luxemburg bijeen LUXEMBURG (ANP) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, heeft in Luxem burg blijk gegeven van zijn optimisme over de komende onderhandelingen van de EEG met Engeland, vooral nu Heath premier is. „Ik ben wel een beetje bezorgd over berichten uit Engeland, die erop wijzen dat de Britse vakbon den een negatief standpunt gaan inne men", aldus mr. Luns. Minister Luns verklaarde dat aan het einde van een bijeenkomst van de Eu ropese ministerraad, die mede gediscus sieerd had over politieke samenwerking iü Europa, over de toekomende band met Oostenrijk en over het non-prolife ratieverdrag. Over dat laatste zei hij dat experts r an mening zijn dat tussen nu en 21 juli een overeenkomst uit de bus kan rollen, die de moeilijkheden om de Euratomcontrole te verbinden met de door het NPV voorgeschreven con trole van het internationaal atooma gentschap in Wenen, uit de weg kan ruimen. „Ik ben daar niet optimistisch over", aldus minister Luns. Op het stuk van de politieke samen werking in Europa zijn geen conclusies getrokken en geen besluiten genomen. Het zogeheten comité d'Avignon zou verder gaan met het uitwerken van een rapport over deze materie, dat in de ministerraad van 21 juli besproken wordt. In de raad is verder besloten dat de permanente vertegenwoordigers voor 21 juli een formule zullen zien te vinden voor onderhandelingen van de EEG op basis van art. 24 van het GATT, dat wil zeggen dat een eventueel preferen tieel akkoord met dat land een tijd schaal moet bevatten voor onderhande lingen die leiden tot wat in de praktijk neerkomt op een douane-unie. Gisteren in de ochtenduren zijn in Luxemburg preferentiele akkoorden tussen de gemeenschap en Israël en Spanje getekend. Het akkoord met Is raël heeft een looptijd van vijf jaar, waarbij bepaald is dat achttien maan den vóór afloop nieuwe onderhandelin gen gevoerd kunnen worden voor een nieuw akkoord op bredere basis. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De eerste dag van de vakantie heeft voor de 15-jarige Willy Golden uit Maastricht een nogal dramatisch verloop gehad. Bfj een avontuurlijke tocht met enkele vriendjes door de kille duisternis van een donkere grot (een voormalige champignonkwekerij) viel hij gisteren namelijk in een twintig meter diepe put. Toen hij anderhalf uur later na een moeizame reddingsactie naar boven werd gehaald en naar een ziekenhuis in Tongeren werd gteransporteerd, blijk hjj behalve een lichte hersenschudding ook nog een gebroken enkel en een schouderfractuur te hebben. Het begon allemaal met een gewaagde klimpartij langs de stijle wand aan de Belgische zijde van 't Albertkanaal. De jongens hadden daartoe treden in het mergel uitgekapt. Zo bereikten zij de ingang van de mergelgrot. Na enig aarzelen gingen ze stap voor stap, met hun handen tastend langs de muur, de gang binnen. Na ongeveer tweehonderd meter maakte de gang een bocht naar links. Opeens weerklinkt een schelle kreet, die hol naklinkt in de donkere gang. Eigens vanuit de diepte klinkt vervolgens een zacht gekerm. Willy blijkt in een twintig meter diepe put met een omvang van één vierkante meter te zijn gevallen. Twee vriendjes besluiten hulp te halen in het hoger gelegen Kanne. Een uur later komt de reddingsactie op gang. Inmiddels is ook Willy's vader gewaarschuwd, die met de wagen van een schilder naar de onheilsgrot snelt, daar blijkt de Belgische brandweer al in actie te zijn gekomen. Een redder daalt aan een touw in de put af en wordt even later met Willy omhooggetrokken. Een half uur later in het ziekenhuis zegt Willy: „Ik kon er niets aan doen, we speelden er al een paar jaar. Maar we waren nog nooit zo diep de gangen ingegaan". De ouders van Willy zijn blij, dat het nog zo goed afgelopen is, maar vragen zich toch af wat er gebeurd zou zijn als er toevallig water in de put gezeten zou hebben. Om van de instortingen, die nogal eens plaats vinden, maar niet te spreken. Ze snappen trouwens niet waarom die gangen niet net als in Nederland dichtgemetseld zijn. Duidelijk opgewekt taten deze Amerikaanse soldaten zich per helikopter uit Cambodja naar Vietnam terugbrengen. Het grimmige gezicht van de boord schutter doet evenwel vermoeden, dat de weg terug niet helemaal gevaarloos is. Vandaag moeten, overeenkomstig de belofte van Nixon, alle Amerikaanse grondtroepen uit Cambodja teruggetrokken zijn. ANTWERPEN (Reuter) In Ant werpen zijn gisteren twintig graanhan delaren veroordeeld tot gevangenisstraf variërend van vier maanden tot een jaar en boetes van in totaal bijna 100 miljoen pond. De betrokkenen werden schuldig geacht aan grootscheepse frau de ten nadele van de Belgische over heid in de jaren 1963 en 1964. Door granen en veevoeder uit de landen van de EEG zogenaamd uit te voeren naar landen buiten de gemeen schap, incasseerden de verdachten grote bedragen aan restitutiegelden. De la dingen bleven echter over het algemeen binnen de EEG. Werden zij wel uitge voerd, dan werden zij als hoogwaardige produkten aangegeven, waaroor de restitutie het hoogst is. Vervolgens wer den zij weer binnen de gemeenschap gebracht als produkten van lage kwali teit, waarvoor slechts een geringe hef fing behoefde te worden betaald. Het dossier dat de openbare aanklager overlegde, woog meer dan 80 kg. Onder de veroordeelden bevond zich een in Engeland wonende Nederlander A. S. (Abraham Schiranski), die tot vier maanden gevangenisstraf werd veroor deeld. De andere verdachten waren al len Belgen. HAMBURG (AFP) Volgens presi dent Soeharto van Indonesië zitten nog 58.000 Indonesiërs gevangen als uit vloeisel van de mislukte communisti sche staatsgreep van 1969. Hij deelde dat mee in een maandag door het Westduitse blad „Der Spiegel" gepubli ceerd Interview. Er is ook nog steeds een nauwkeurig onderzoek gaande naar dc rol van de pas gestorven oud-president Soekarno in het komplot, zo verklaarde Soeharto. Het Indonesische staatshoofd deelde voorts mee dat nog dit jaar 15.000 gevangenen zullen worden vrijgelaten. Zij behoren tot de categorie van de verdachten, die in totaal 38.000 perso nen omvat onder wie 4.000 militairen. Daarnaast zijn er 5.000 gevangenen die actief aan de staatsgreep hebben deel genomen en 15.000 die er ook bij be trokken zijn geweest maar tegen wie men geen volledig bewijsmateriaal heeft, aldus Soeharto. Adelaar naar AGOVV APELDOORN Cor Adelaar, die op eigen verzoek op de transferlijst was gezet, heeft een verbintenis aangegaan met dc Apeldoornse tweede-divisieclub AGOVV. De thans 29-jarige voetballer, heeft voorheen gespeeld bij Velox, Sparta, Go Ahead, het Belgische Liersse SK, en was het laatste seizoen onder contract bij DOS. Op de noordelijke oprit van de IJtunnel in het Noordhollands kanaal terecht Alk drijvende bok i erdam slipte gistermorgen een vrachtautocombinatie. De wagen kwam achterste deel van de oplegger bleef op de tyal staan. Er moest een j pas komen om het geheel weer aan land te hijsen ROTTERDAM (ANP) De bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde onderzeeboot „Zwaardvis", die donderdagmiddag door de echtgenote van de minister van Defensie, mevrouw J. den Toom-Niessink, te water gelaten wordt, krijgt de beschikking over een torpedolanceerinrichting, die qua constructie een wereldprimeur genoemd mag worden. Door deze inrichting, die werkt met zogenaamde katapultbuizen, kunnen op grotere diepte dan tot dusver torpedo's van iedere gangbare afmeting worden gelanceerd. Weliswaar kunnen ook de Amerikaanse onderzeeboten op grote diepte torpedo's lanceren, maar de inrichting, die de Amerikaanse marine daarvoor gebruikt, is niet zo eenvoudig van opzet als de Nederlandse. daardoor geruislozer, zodat het vaartuig „ongrijpbaar" wordt voor vijandelijke met luisterapparatuur uitgeruste sche pen. Door de druppelvorm van de boot is deze bovendien onder water beter manoeuvreerbaar. Ook kan de zwaard vis aanmerkelijk langer onder water blijven dan zijn voorgangers. Er zal nog een conventionele onder zeeboot van dit type, tijgerhaai ge naamd, worden gebouwd en tezamen zullen de twee schepen 136 miljoen gulden kosten. Zij zullen de twee on derzeeboten vervangen, die de Marine in bruikleen heeft van de Amerikaanse Marine. Zij zullen eind volgend jaar in de vaart komen. Unieke torpedo- la n ceeri nri ch ting Dit werd gisteren bekendgemaakt door :1e vlagofficier materieel van de Kon. Marine, vice-admiraal J. Doorenbos. Deze lanceerinrichting is niet het enige dat opmerkelijk is aan deze druppelvor mige onderzeeboot. Opmerkelijk noem de de vice-admiraal ook de enkele, grote schroef. De schepen van de dol fijn- en potvisklasse hebben twee schroeven. De enkele schroef hoeft min der omwentelingen te maken en werkt Vice-admiraal Doorenboe vertelde, dat de nieuwe torpedolanceerinrichting is ontworpen door de reeds gepensio neerde kapitein-luitenant ter zee van speciale diensten, de 70-jarige J. C. Vermeulen, die ia 1916 als leerling- stoker bij de Marine kwam. De zwaardvis biedt de bemanning maximale mogelijkheden om in geval van nood te ontsnappen. Het vaartuig heeft namelijk door de Engelse Marine ontwikkelde „single escape towers", waardoor in noodgevallen de waterop pervlakte bereikt kan worden, zonder dat in het vaartuig een geheel compar timent onder water behoeft te worden gezet. Verder ia met de bouw rekening gehouden met de door de Amerikanen ontwikkelde ontsnappingsmogelijkhe den, via een diepzeereddingsvaartuig, dat als een soort klok tegen de scheeps wand wordt gezet en een beperkt aan tal opvarenden kan overnemen. De taak van de Zwaardvisklasse-on- derzeeboten zal zijn: Offensief optreden met torpedobewapening tegen v ijande lijke onderzeeboten en oppervlaktesche pen, samenwerken met lucht-, opper vlakte- en onderwaterstrijdk rachten. het doen van verkenningen, het leggen van mijnen en het verrichten van op- sporings- en reddingsacties.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5