STARTSEIN LAURA-VIERDAAGSE Leefbaar Leiden uit in Nota Merenwijk kritiek op gebrek aan inspraakmogelijkheid 4 Kamer v. Koophandel 1 ir helpt schap Rijnland in strijd tegen de waterverontreiniging Fusie Wernink-v. d. Vliet vraagt 2de vergadering MARKTEN Arie van Staveren Sparta BIOSCOPEN DINSDAG JO JuNI 1970 LEIDSE COURANT LEIDEN De pogingen door de LJA sedert 1966 ondernomen tot het krijgen van inspraak bij de planning van de sociaal-culturele en recreatieve voorzieningen in de Merenwijk hebben tot nu toe een pover resultaat te zien gegeven. Dit stelt het comité Leefbaar Leiden in de Nota Merenwijk, die vandaag naar alle gemeen teraadsleden is gestuurd. De nota is opgesteld in samenwerking met de projekt- groep „Merenwijk" van de Technische Hogeschool in Delft. „Het is overigens een ernstige tekortkoming", stelt Leefbaar Leiden verder in de nota, „dat juist voor het belangrijkste aspect van de Merenwijk, de woonfunctie, nu geen inspraak procedure meer bestaat". Leefbaar Leiden voorspelt dat er sociaal- culturele en recreatieve voorzieningen in het eerste compartiment weinig ruimte overblijft omdat het scholenplan al vaststaat en de ontworpen laagbouw een grote opper vlakte in beslag zal nemen. In eerste compartiment te weinig groen Leefbaar Leiden adviseert de bouw van de volgende compertimenten in fasen te laten verlopen om de inspraakmogelijk heden zo groot mogelijk te maken. Leef baar Leiden vindt verder een nauwge zette ijdplanning en een betere program mering nodig. Hel comité betreurt dat de toekomstige NS-halte Merenwyk nog niet in de stedebouwkundige opzet is verwerkt. Het comité heeft veel kritiek op de stedebouwkundige planning van 't eer ste compertiment: „De woningdichtheid is toegenomen; het totale wegenopper vlak in de buurt is eveneens groter ge worden; het oppervlak van de groen voorziening is verminderd, wat betekent dat het buurtpark is verdwenen en het aantal trapveldjes is verkleind." Het kan ook anders, stelt Leefbaar Lei den: Zo volledig mogelijke informatie en een inspraakproces bij de ontwikkeling van de wijk in fasen kan tot alternatieve ideeën en voorstellen leiden. Wy geloven dat op deze wijze de individuele vrijheid en ontplooiingskansen van de bewoners beter tot hun recht komen." VERKEER In de nota gaat Leefbaar Leiden uitge breid in op verkeerstechnische aspecten in de Merenwijk. Daarover schrijft het comité o.m.: „De kosten van het parti culiere autoverkeer dienen binnen de woonwijk als afzonderlijke lasten te wor den beschouwd, die eventueel op de in dividuele gebruiken worden verhaald." VOETGANGERS Over de Merenwijk als woonbuurt, als domein van de voetganger schrijft Leef baar Leiden: „Een aaneengesloten voet gangersgebied, niet onderbroken door zijwegen, heeft een weldadige invloed op het welzijn van de bgwoners; het biedt optimale Jensen voor -qen al^tjef jSpcpaal buurtverkeer. Voorwaarde is net ont breken van doorgaande rijwegen in het compartiment. Het ontworpen wegen plan in het eerste compartiment voldoet niet aan die voorwaarde", aldus Leef baar Leiden, die het mogelijk acht dat alsnog een onderbreking en verkorting van het buurtwegennet bereikbaar is. Het comité geeft als oplossing; „Concen treer het parkeren op een beperkt aan tal plaatsen in de nabijheid van de „uit gangen van de buurt". Het voordeel daarvan is aldus Leefbaar Leiden „dat het vrijkomende oppervlak dan voor re- ceratieve voorzieningen gebruikt kan worden en de huurprijs dan wellicht al lager kan worden' GEEN BROMFIETSEN Het verdient aanbeveling, aldus Leefbaar Leiden, de noodzakelijke rijwielpaden door de buurt voor bromfietsen te ver bieden; lawaai en onveiligheid worden dan tot een minimum beperkt. Electro- karren van leveranciers kunnen wel wor den toegelaten. 2. De bereikbaarheid van de spoorweg halte Merenwijk voor voetvangers vereist diagonale looproutes ni de wijk en beïnvloedt de keuze van ver voermiddel, zowel voor lokale als in terlokale verplaatsingen. 3. De loopafstand tussen wijkcentrum en spoorweghalte dient zo klein mo gelijk te zijn. 4. Het Nederlandse klimaat maakt een windschutting van de looproutes zeer wenselijk, b.v. door middel van hoge en dichte beplanting, die in een vroeg stadium aanwezig dient te zijn. 5. Het openbaar vervoer naar de Me renwijk dient in een zeer vroeg sta dium te worden uitgebouwd, zowel lo kaal (NZH) als interlokaal (NS), aanvankelijk m.b.v. een noodzakelij ke subsidie van gemeente en/of Rijk. 6. Een berekening van de maatschap pelijke kosten en baten van verschil lende „vervoermodellen" voor de Me renwijk is terstond nodozakelijk. Leefbaarheids- en milieufactoren die nen als „schaarse goederen" in deze economische berekening te worden opgenomen. 7. Het spoorlijntje naar de Herensingel dient te worden gehandhaafd, als mo gelijke basis voor een sneltramlijn tussen Merenwijk en binnenstad (oost), met mogelijke uitbreidingen in stad en agglomeratie. 8. „De Merenwijk voor de Leidse be volking" is alleen te realiseren, wan neer aan het lokale openbare vervoer een hoge toekomstwaarde wordt toe gekend. 1 LEIDEN Gistermiddag heeft de openbare ledenvergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland besloten de aanbeve ling van het bestuur te volgen om zich positief op te stellen tegenover de principiële stap van het Hoogheemraadschap Rijnland ook de industrie in haar organisatie toe te laten in de strijd tegen de waterverontreiniging. Dit betekent nl. niets minder dan een openbreken van de eeuwenoude structuur van het heemraadschap. De Kamer ziet deze stap echter wél als een nieuwe opzet van de aanpak van het probleem, maar bepaald niet als een definitieve eindfase. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De dienst openbare werken van de gemeente Leiden is vanmorgen begonnen met het aanbrengen van rubbertegels op twee zg. proefvlak- ken in de stad. Eerst is het Jacques Urlusplantsoen aan de beurt en morgen de Segaarstraat .Op beide plaatsen worden op de speelplaats onder het hoge klimrek de betonnen trottoirtegels door rubbertegels vervangen. Eventueel later zullen alle speelplaatsen in de stad gerubberd worden Volgens de dienst voorlichting van de gemeente hebben b. en w. maan den geleden deze opdracht verstrekt aan de beton- fabriek in Delft, die ook de rubbertegels levert. De Goedkeuring van GS. kan nog wel 2 jaar op zich laten wachten Secretaris mr, H. A. C. Branderhorst zette de situatie uiteen. De vijf Kamers van Koophandel die zich in het gebied van het Hoogheemraadschap Rijnland bpvinden, zjjn door dit heemraadschap benaderd met een proeve over een nieu we opzet voor de regeling van de afval waterzuivering. vragen in de raad zouden hier geen invloed op hebben gehad noch de recente ongelukken op be tonnen speelplaatsen o.m. in Eindhoven en de daar door ontstane algemene kritiek op de betonnen tegels. De vraag naar rubbertegels is nu zo groot dat de Delftse fabriek vorige week al orders binnen kreeg tot een oppervlakte van 25.000 m2. Het is de be doeling dat in de nabije toekomst in Leiden op alle speelplaatsen, waar gevaarlijke situaties kunnen ontstaan, de betonnen tegels verwijderd worden, j Nu de afvalwaterzuivering vooral in Daar worden voorlop.g geen rubbertegels aange- ïit- Draent. raadschap deze dienst meer in haar or- De waterzuivering vormde al enige ja ren een nogal los staand onderdeel van de dienst van het heemraadschap. Er werkte 'n commissie „Waterkwaliteit", waarin naast Rijnland ook de gemeen ten ('t gebouwde), de landbouwers ('t ongebouwde) en de vijf Kamers met twee afgevaardigden zaten. Tot slot van de nota geeft Leefbaar Lei den 8 punten van overweging voor een bereikbaarheid van de Merenwijk: 1. De kwaliteit van het lokale open bare vervoer naar en in de Merenwijk beïnvloedt de omvang van het auto gebruik voro verplaatsingen binnen het Leidse stadgebied. Volgend jaar in ieder geval meer divident LEIDEN In de hedenmorgen in „De Doelen" gehouden buitengewone verga dering van aandeelhouders van Wer- nink's Beton- en Aanneniingsniaatschap- py N.V. was niet het vereiste tweederde deel der aandeelhouders tegenwoordig, zodat de president-commissaris, de heer J. F. Posthuma, mededeelde, dat op 10 Opper v. Aurich nam afscheid van Voorschoten werd (aixNaxHaAQV) VOORSCHOTEN Vanmorgen in de raadszaal te Voorschoten afscheid genomen van de opperwachtmeester der rykspolitlc, de heer M. H. C. v. Aurich, i een 40-jarige dienstperiode (waarvan 23 jaar in Voorschoten) op functioneel leeftydspensioen gaat. Burgemeeseter L. de Kool vond het uit elkaar gaan jammer, „maar de rust wordt hem van harte gegund." Vooral 1 de politieman, die geconfronteerd wordt met de conflicten, die zich in samenleving dreigen op te hopen. Spreker noemde de scheidende opper betrouwbaar, degelijk en bekwaam medewerker, waarvan met grote waar dering afscheid wordt genomen. Adju- BODEGRAl EN, 30 juni. Kaas Aan- dant J. de Feyter der rijkspolitie vond, r 57 partijen. Prijs le soort 4.13-4.33; dat de opper de slijtageslag goed had 2e soort 3.90-4.12; zware 4.56-4.60. Han- doorstaan. Dit was voornamelijk te del flauw. danken aan zijn goede humeur. Als j geschenk kreeg de opperwachtmeester j Van Aurich een statief voor zijn foto- LEIDEN Aan de St Agnes-huis- toestel aangeboden. Mevr. Van Aurich school te Wassenaar is geslaagd voor ontving een prachtig bloemstukje het costuum- en middenstandsdiploma Namens het district Den Haag sprak mej. Too, Starrenburg uit Leiden overste Paul Hl) vo"d de l"*r Van Aurich een karaktervaste man, die zich niet van de wijs heeft laten brengen in zijn leven. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren; IJsbrand C., z.v. C. van Duijvenbode en B. Haasnooi: Martijn, z.v. J. L. van Hoom en I. S. Jansen; Jeroen J.. z.v. A E. Mulder en M. A. Vonk; Martijn C. C„ z.v. C. H. Moser en C. J. M. Peters; Roy L., z.v. R. H. van Bilderbeek en A. R. Ezendam; Abraham, z.v. J. B. Diersman en J. H. Kreijkes; Marcel R. J., z.v. M. A. Kinkel en A. W. Quartel; Maike, d.v. L. F. E. Kloet en M. Dekker: Angelique, d.v. D. J. van Bohemen en G. Vijlbrief; Mona, d.v. C. Aarts en G. Teske; Vera S., d.v. I. du Prie en J. M. H. Mens; Ronald, z.v. J. Beekman en E. Boeff; Danny J. P., z.v. J. Spronkelenburg en P. J. J. van Deursen; Willem J.. z.v. W. van Veen en C. van der Born; Francisco M., z.v. F. Fernandez Yebra en G. M. J. van Dijk: Livia C. L. M.. d.v. A. F. L. Voss en M. J. van Aglmaal; Renske, d.v. J. H. H. Speekenbrink en H. H. van der Reijt; Ronald, z.v. R. Koppe en M. Vonk. Gehuwd: J. I-I. Bos en N. van Ingen; I-. X. A. van Adrichem en M. G. Ti cheloven; H. C. Haverkamp en J. C. M. Henning: D. A. van dev Weiiden en J T. M. Kagenaar; J. B. van Steen en A \an der Ham. juli een nieuwe vergadering zal nodig zijn, waarop definitieve besluiten kun nen worden genomen. Niettemin vond wel enige gedachten- wisseling plaats over de op handen zijnde fusie met de Aannemingsfirma Van der Viiet, waarbij door de voorzitter o.m. werd medegedeeld, dat de plannen tot fusie met Van der Vliet in de aandeel houdersvergadering van 15 mei nog niet bestonden. Op de bemerking, dat Van der Vliet nu op goedkope wijze zeggen schap in de N.V. Wernink heeft gekre gen, merkte de voorzitter op, dat van zeggenschap van enige partij allerminst sprake is. Op de vraag wat het gevolg van deze fusie voor de aandeelhouders zal zijn, deelde de heer Posthuma mede, dat hij in ieder geval voor 1971 een hoger dividend verwacht dan tot heden gebruikelijk was. De directeur van Wernink's N.V., de heer ir. A. Sitsen, lichtte over de fusie plannen nog toe, dat het de bedoeling van Van der Vliet was een goede partner te zoeken om toegang te krijgen tot de Amsterdamse Beurs. Voorts zei hij, dat de aanbeveling tot fusie van harte geschiedt, omdat de activiteiten van beide N.V.'s elkaar goed aanvullen. Het voorstel tot wijziging van de sta tuten werd hierna tot de volgende ver gadering aangehouden. In afwachting van de goedkeuring op die vergadering werden tot commissarissen benoemd de heren P. A. PI. Schlingeman te 's-Gra- venhage, mr. A. H. Talma Stheeman te Bussum en mr. R. van de Vijver te Am sterdam, terwijl tot directeuren werden gekozen de heren W. A. Wegerif te Amstelveen, L. van Vliet te Amsterdam en C. J. van der Vliet te Amstelveen. Verpleegsters en vrietidjes popfestival ingesmokkeld LEIDEN Vele tientallen ver pleegsters van het Academisch Ziekenhuis hebben afgelopen weekend met hun vriendjes gratis het Holland Popfestival meege maakt, dat in het Kralingse Bos werd gehouden. Wel was het zo. dat enige verpleegsters op verzoek van de organisatoren aanwezig waren voor hulp by geneeskundige verzorging, maar het overgrote deel van de Leidse verpleegsters, dat het festival meemaakte, was helemaal niet uitgenodigd. Maar in dit uniform wisten de ver pleegsters wel gemakkelijk door de toegangshekken te komen. Voor hun vriendjes hadden ze in het Academisch Ziekenhuis op grote schaal doktersjassen „ver sierd". Zo gauw men binnen was, ging de werkkleding uit en dacht men niet meer aan de verple ging ganisatie inbouwen.f Daartoe wil zij de principiële stap nemen de commissie waterkwaliteit te laten verdwijnen en een nieuwe in het leven roepen, waarin ook de niet-huishoudelijke vervuilers, de industrie, wordt opgenomen. Hierin zou het ongebouwde 16 leden met 48 stemmen hebben, het gebouwde 10 le den met 40 stemmen en de niet-huishou delijke vervuilers 3 leden met 12 stem men; de dijkgraaf zou met vier stem men het evenwicht bewaren. Protest De heer J. A. C. Aalders protesteerde tegen het kleine aantal stemmen van de industrie. Voorzitter A. Koningsveld antwoordde, dat de Kamer de poging van het heemraadschap om haar struc tuur open te breken, positief moest be naderen. Ook in de oude commissie was men in de minderheid. De aanbeveling van het bestuur werd door de vergade ring overgenomen. De nieuwe opzet is al in de Verenigde Vergadering van Rijnland aangenomen. Wachten is nu op de goedkeuring dooi de colleges van Gedeputeerde Staten van Noord- en Zuid-Holland. Dat kan twee jaar duren. Waarschuwing In zijn openingswoord waarschuwde voorzitter van de Kamer voor, de nemende inflatie die binnen de perken moet worden gehouden. Het gaf te den ken, dat ook de vakbeweging zorgelijk wordt. De fusieregels, die de SER kort geleden heeft aangenomen zijn bijzonder belangrijk. Hij drong erop aan deze nauwgezet toe te passen. Ook ging de heer Koningsveld in op de moeilijke situatie van het midden- en kleinbedrijf en sprak hij zich uit tegen een verdere verzwaring van de investeringsbelas ting. De Kamer moet met verhoogde slagvaardigheid blijven werken en blij ven reageren op de ontwikkelingen. Men blijft aandringen op betere wegen langs de Oude Rijn. De Kamer heeft besloten een commissie IJsbestrijding op te richten met de heer Van der Linden als voorzitter nu de Vereniging tot IJshestrijding heeft be- sloten zichzelf op te heffen op grond van een nieuwe opzet van de ijsbestrij- ding. De Kamers van Koophandel in Zuid-Holland gaan daarin samenwerken met het Provinciaal Bestuur. In de vacatures In de commissie Ver voer en Verkeer en de commissie Uit verkopen door het aftreden van de heer P. A. de Jong zyn resp. de heren S. M. Borgerding en. L. R. van Vliet benoemd. In een korte toespraak overhandigde de voorzitter de lieer De Jong de zilveren penning van de Kamer voor zijn bewe zen diensten. De heer J. Schutte is in de plaats van de heer A. Soet benoemd in de commissie Middenstand. De com missie Prijsuitreiking is uitgebreid met .de heren Noort en Van der Zanden. LEIDEN Gistermiddag omstreeks zes uur is een 15-jarig meisje op een bromfiets in de Trompstraathoek Kor- tenaarstraat in botsing gekomen met een j auto, bestuurd door een 26-jarige man I O O T* uit Bodegraven. Het meisje moest met; LM. CICIX een rechteronderbeenfractuur in het Academisch Ziekenhuis worden opgeno men WARMOND Arie van Staveren, de 17-jarige linksbuiten van de 4e klasser LEIDEN -Tussen 26 en 29 juni is Warmunda, gaat over naar het betaald een houten roeiboot, die in het Galgen- I voetbal. Na eerdere onderhandelingen water lag afgemeerd, gestolen. De roei- met Holland Sport en.Feyenoord werd boot is 1000,- waard. I gisteravond een contract getekend met de Rotterdamse ere-divisie club Sparta. Dit voorjaar kwam hy reeds eenmaal uit in het Nederlandse jeugdefltal (16- 17 jaar) tegen Luxemburg. Morgen zal Arie reeds bij de training aanwezig zyn. Hoewel er bij Sparta vijf maal per week o.l.v. oud-bondscoach George Kessler wordt getraind, zal Arie hieraan voor lopig slechts tweemaal per week be hoeven deel te nemen. Deze regeling is getroffen in verband met de omstan digheid, dat Arie in september naar de 5e klas van de HAVO van de Louise de Coligny Scholengemeenschap te Leiden gaat. En het einddiploma, dat hij vol gend jaar hoopt te halen, vindt hij op het ógenblik toch nog belangrijker dan het kersverse profcontract. Recordaantal deelnemers N. Schrama volgt J. v. d. Meer op als dirigent van Alma Materkoor LEIDEN De heer Jan van der Meer heeft zijn functie als dirigent van het Alma Materkoor neergelegd. Als zyn op volger Is aangesteld de heer N. Schrama (Prof. Veeneklaaslaan 3 te Voorschoten). Deze dirigentenwisseling heeft in het pro gramma van het koor geen wijziging ge bracht. De geplande uitvoering in de Stadsgehoorzaal op maandag 12 oktober zal o.l.v. de heer Schrama normaal door gang vinden Middenstands diploma Gesubsidieerde l.M.O.-Midfclen- atandsavondschool LEIDEN Lesgeld 80, 20,— voor niet-subsidiabele kosten inbegrepen) AANMELDING schooljaar 1970/71 vóór 1 juli a.s. bij M. v. d. Horst MERENGRACHT 1 LEIDEN TEL. 01710—30660 verwü icht heeft ALPHEN a/d RIJN Tydens zellige ontvangst ten raadhui? burgemeestre mr. R. M. Gallas gister avond het startsein gegeven voor de 23e Vierdaagse Laura-rit. Gisteravond was het aantal van ruim 500 deelnemers gepasseerd. Men verwacht dit jaar een record-aantal deelnemers. Vonden in het verleden de opening en start van de Laura steeds plaats in en rond het gemeentehuis, als een van de vernieuwingen stapten de genodigden na de ontvangst op de fiets en werd naar bet Laura-centrum, gebouw Nabij, ge reden. Op het Toussaintplein werd hel gezelschap ontvangen met een muzikale hulde, ten gehore gebracht door hel muziekkorps „Crescendo' het tamboer- korps en de majorettes. Daarna begaf men zich naar „Nabij" voor een kor' gezellig samenzijn. Het terrein van dit centrum, vanwaa. de Laurianen elke morgen zullen starten i n elke middag arriveren, was feestelijk versierd. Als gewoonlijk wapperden ook nu weer de vlaggen van de Laura s'oden Leiden, Amsterdam. Utrecht, Rotterdam en Alphen aan den Rijn, als mede de nationale driekleur. Temidden van dit kleurrijk schouwspel gaf „Crcs- show. Begijntjes kwamen weer boven LEIDEN Bij graafwerkzaam heden voor de verbouwing van de Universiteits Blibliotheek op het Rapenburg is men gestuit op ge deelten van funderingen. Bij na vraag bleek, dat daar in de 15e eeuw een Begijnhofje heeft be staan. Er lagen ook beenderen want de begijnen werden in die tijd ter plaatse op een eigen kerkhofje begraven. De resten van de oude maagdjes zijn maar weer aan de aarde toevertrouwd. Leiden; de Alphense Zwemclub i LEIDEN De Leidse bioscopen bieden in de week van donderdag 25 juni t/m woensdag 1 juli het volgende program- Studio ,,De Hartstochten van Hiero- nymus", 18 jaar. Lido „De 7 Krakers", a l. Camera „Kat op een heet dak", 18 jaar. 's Middags: „Schurkenstreken van Bullwlp, de Geweldenaar", a.l. Nacht- voorstellingen: „In koelen bloede", 18 ■op burgemeester I jaar. Rex „Charro!", 18 jaar. Nachtvoor stellingen: „Ch! Guevara", 18 jaar. Trianon „Onkruidzaaiers in Fabeltjes- Luxor „Tarzan contra de Barcuna- krygers", 14 jaar. keuze: 80 of 120 km. I f

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4