ongestoord „gekraakt" 59 De Pieterskerk wat hij is geweest zal nooit meer zijn, 99 Steeds meer weerstand tegen lustrumcongres I Honderden Hazemvoude naars op de been om actiecomité verkeerslichten te helpen BOYCOT RUDI ROOIJACKERS, N MAKER VAN HET ENVIRONMENT: DINSDAG 30 JUNI 1970 LEIDSE COURANT HAZERSWOUDE De bezetting van het kruispunt Dorpsstraat—Gemeneweg in het hart van Hazerswoude Dorp gistermiddag tussen half vier en vier uur kende een bijzonder rustig demonstratief karakter. Even voor half vier stroomden honderden dorpelingen, vooral veel schooljeugd, en vele belangstellenden uit de verre omtrek op het omstreden kruispunt af. Daarmee gehoor gevend aan de oproep van het actie-comité Ver keerslichten kruispunt DorpsstraatGemeneweg", die nog voor 1 oktober aanstaande op het kruispunt verkeerslichten gerealiseerd wenste te zien. Alleen de leerlingen van de christelijke Joh. Postschool de den niet aan de actie mee. Het schoolbestuur had het hen verboden. De demonstranten droegen spandoe ken met teksten als „we willen nog niet dood." Het SGP-raadslid L. Mat ze (De Matze, vertelden omstanders i hij uit. „De raad heeft zich duidelijk tegen de aktie ver- dat zich afgelopen donderdagavond in de raad ook al klaard en toch doet de bevolking het. Het is vreselijk. Men de actie had getoond, trok ook heeft het recht niet op deze manier in te grijpen. Het is een leer. In zwart j ondermijning van het recht in ons Vaderland. De bezetters hier er maar mee, maar niet Den fel tegenstander gistermiddag tegen de demonstranten fel (t)rouwpak, streepjesbroek, bolhoed en bemorst vest sprak I hebben alleen de de SGP'er van een grote schande. „Het is ongehoord", riep I Haag. Daar lacht Het vertoornde raadslid zei geen tegen stander van akties te zijn: „Een aktie vind ik best, maar laat het dan een ge zonde aktie zijn, dón pas kunnen we gaan praten en mogejjlk iets bereiken." Waarop een omstander reageerde met: „Ze praten nu al drie jaar. Niks daar van. Er moet nu maar eens iets ge- selijk tevreden te zijn met het verloop van de aktie. De heer Simonis zei niet te begrijpen waarom het raadslid Matze van een „schande" sprak. „Het is voor ons een schande dat er nog steeds geen verkeerslichten zijn. Deze enorme druk te (honderden namen aan de aktie deel red.) bewijst toch wel, dat de bevol king haar instemming met de aktie be tuigt." De heer Simonis zei wel te ver- wets paternalisme. Geen enkele keer is een raadslid zich op de hoogte komen stellen. Geen enkele keer is geïnfor meerd bij de initiatiefnemers van de ak tie. Dit is geen anarchie. Dit is ook geen misbruik maken van de schooljeugd. Dit is alleen een bewijs, dat de autochtone bevolking en de nieuwe ingezetenen ge ëmancipeerd zijn. U moet niet vergeten, dat hier dagelijks de dood loert. Wij. vijfhonderd gezinshoofden met school gaande kinderen uit Hazerswoude, ge ven u hierbfl opdracht ervoor te zorgen, dat de verkeerslichten voor 1 oktober worden geplaatst." De heer Simonis overhandigde daarna de burgemeester de petitie met 500 handtekeningen. Opgewonden Waarop hel opgew onden raadslid Matze I zich onmiddellijk In de discussie mengde i met: „Burgemeester, u moet de hand tekeningen niet ongezien doorsturen naar LEIDEN „Wetenschap en Welzijn", het lustrumcongres van de Leidse universiteit kreeg vanaf het allereerste begin al de vorm van een protest I mee. Na de opening door prof. G. Posthumus Meyes. de voorzitter van de lustrumcommissie stormde E. Paerl de kansel van de Pieterskerk op. Namens de Nederlandse Studenten Raad, het Aluminium Comité, de Su rinaamse Studenten te Leiden, de Aktiegroep Suriname en de Socialis tische Jeugd veroordeelde de Amsterdammer in een fel betoog het 'Barv kierscongres', mogelijk gemaakt door de subsidie van enkele banken, die in de arme landen de bevolking uitbuiten. Hij hekelde de 'koloniale positie' van Suriname en de Antillen ten opzichte van Nederland e« de discriminatie van Surinaamse studenten in Leiden. Het idee van de „Internationale universiteit van prof. Staal slaat niet aan lossing van deze welzijnsproblemen ligt niet alleen in aktie. Een combinatie van denken en doen ls noodzakelijk. Juist omdat wetenschap de motor is van de maatschappelijke vooruitgang is het daardoor ook doelwit geworden van scherpe kritiek," aldus de Leidse hoog- zij voetgangerslichten. Van der Werf: „Heel de burgerij heeft inspraak, dus als al deze mensen daar op staan, dan i op een gegev* 't het gevaarlijk kruispunt ie bijzonder rustig. De span- zich. Dat probleem werd door de Groningse fi losoof LiW Naüta opgenomen. „Als je wiltwilt weten wat er aande hand is, moet je allereerst gaan kijken, wat de universiteit allemaal niet doet. Waarom komt het abortusvraagstuk en het pro bleem van de gastarbeiders in de univer- l'rof. D. van Arkel, de voorzitter van de siteit niet aan bod? We zitten." zo zei hij. Congrescommissie, kon moeilijk aan het ..met een geweldige discongruentie. Er woord komen na deze woelige ouverture, bestaat een geweldige afstand tusseri Pas nadat de zaal gevraagd had of er in wetenschappelijk werk aan de ene kant de samenleving misschien ook nog en politieke aktie aan de andere. Voor plaats is voor de mening van een ander i wat de universiteit betreft speelt daar kreeg prof. Van Arkel do gelegenheid om nog veel mee van het typisch Nederland- te stellen, dat het congres slc -hts een be i se fatsoen. Iedereen moet zijn eigen tuin- gin kan zijn van een sociale bcwustwor- t je maar wieden. De vervuiling van het ding van de universiteit, liy bracht in leefmilieu verontrust minder dan het herinnering, dat liet de provo's waren, l krasje op de eigen auto. Ethische die voor het eerst ontdekten, dat wel- j bezinning op deze problemen krijgt snel zijn steeds schaarser wordt." Maar de op- liet karakter van een alibi. In werkelijk- politiek vraagstuk. Nodig Burg. Ten Heuvelhof: „Leuk, de prins is jarig" SGP-raadslid Matze: „Het is ongehoord" wachten dat binnenkort verkeerslichten Gedeputeerde Staten. De r op het kruispunt zullen worden ge plaatst. „We staan per slot van reke ning al op de urgentielijst en met deze dwang erachter moet men toch wel tot aanleg van de lichten overgaan", aldus de heer Simonis. MevrKroezen, wiens zoontje begin van het vorig jaar op het kruispunt door een auto werd geschept en daaraan een dubbele schedelfractuur overhield (hij Is inmiddels genezen) bevond zich ook on der de demonstranten. „Na het ongeluk van zijn zoontje zijn aan beide zijden van de weg waarschuwingsbordjes ge plaatst, maar dat is natuurlijk niet vol doende. En veel mensen denken er zo over als ik, dat kan ik u wel vertellen." Binnen 5 jaar wordt begonnen met een totale reconstructie. Mevr. Kroezen: „Ja, maar dat duurt nog zo lang." Vaak raak Een andere omstander wist te vertel len: „Vorige week vlogen er hier nog twee auto's op elkaar. Alleen maar blik schade. Er kwani niet eens politie aan te pas. Maar volgende keer is het raak. Vorig jaar zijn er hier wel zo'n dertig van dergelijke „klappen" geweest. De heer Plaisier maakt foto's. Voor zijn plakboek, zegt hij. Ook hij heeft een mening over de aktie: „Ik kan me wel indenken, dat de mensen zo iets doen, maar persoonlijk voel ik hier weinig voor. Ik vind het zo revolutionair, en daar houd ik niet van." enige deelnemers aan de actie met hun auto's het kruispunt afschermden. Wel werden ijverig de kentekennummers ge noteerd. De heer Simonis was niet ver baasd over de passiviteit van de politie. „De politie heeft begrip voor deze aktie. Juist de politie weet hoe gevaarlijk het is op dit kruispunt." Als enige kinderen op de verkeersborden beginnen te slaan, dan grijpt de heer Simonis onmiddellijk in. „We willen per se geen vernielingen", zegt hij. handtekening hebben gezet wisten niet dat daar deze aktie aan verbonden was." Burgemeester Ten Heuvelhof brak de monoloog van de heer Matze af door tegen de heer Simonis te zeggen: „Ik moet u nu dringend vragen onmiddellijk het kruispunt vrij te maken, anders moet ik de politie laten ingrijpen." Binnen een paar minuten was het kruispunt daarna vrij. Later zei de burgemeester ons nog: „Ik onderschrijf natuurlijk het feit dat dit een bijzonder gevaarlijk kruispunt is. maar als overheidspersoon elke buiten-parlementaire actie sowieso afkeuren. Ach. dit kan ik eigenlijk nog niet eens „kraken" of „bezetten" noe men. Anders ligt het verkeer op het kruispunt ook rond half vier stil, want dan steken de onderwijzers de kindereu over. Vandaag duurde het alleen wat langer. Het was wel een gezellig ge zicht. De prins is jarig, het is wel ge zellig als zoveel mensen hij elkaar ko men." Op de vraag of hij de handteke ningen doorstuurt naar Gedeputeerde Staten antwoordde burgemeester Ten Heuvelhof'volmondig: „Ja." heïd i is een politisering, dat wil zeggen, bewustwordng van de samenhang van wetenschap en maatschappij en het trek ken van consequenties uit die samenhang. Dat hoeft niet automatisch partij-politiek handelen te betekenen." Prof. L. Nauta: „De slechte wetenschap is nationalistisch gcetr iêmeerd Democratic LEIDEN Geslaagd aan de Leidse Rijksuniversiteit: doet. ex. Not. studier. I M. Wallis de Vries (Den Haag)J. P. Rijn en wethou- Couman (Nijmegen): P. J. E. M. Stee- ook op het j man Lelden)H. W. Evers (Rijswijk); I Loco-burgemeester V der Van der Werf kruispunt aanwezig. De meest hand liggende (nood-)oplossïng vinden I H. C. A. Kramer (Leiden). LEIDEN De Nederlandse Stu denten Raad, liet landelijk Alunii- niuni-coniité, de Surinaamse Stu denten Unie Leiden, de Surinaam se Organisatie van Studenten, de Socialistische Jeugd, de Rotter damse organisatie voor Ontwikke lingssamenwerking, de groep wel zijnszorg van de Bond van Weten schappelijke Arbeiders, aktie- comité's van Surinaamse studen ten in Wageningen, de Medische Aktiegroep, en liet. Zwartboek Leiden boycotten het Leids uni versitair lustrumcongres „Weten schap en Welzijn". Zij hebben be- sloten geen bijdrage te leveren binnen dit congres, waarvan zij vinden, dat het een doekje is voor het bloeden, terwijl ondertussen Petitie Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de demonstranten omstreeks kwart voor vier richting oude Raadhuis zouden gaan om aldaar burgemeester J. ten Heuvel hof een petitie aan te bieden met 500 handtekeningen met het verzoek die door te sturen naar Gedeputeerde Sta- De burgemeester bespaarde de demon stranten de gang naar het oude Raad huis. Hij kwam zelf naar het kruispunt, waar de heer Simonis o.m. tegen hem zei: „De raad is door en voor ons ge kozen. Zij heeft dus aan de bevolking te gehoorzamen. Het is de wens van de bevolking, dat er verkeerslichten ko men. Wij willen nu van u daden zien." De heer Simonis werd ook nog even fel: „De raad heeft blijk gegeven vanouder- ZOETERWOUDE Woensdag con certeert de Sint Jansfanfare in de open lucht. Dit z.g. gemeenteconcert wordt gegeven voor het parochiehuis aan de Schenkelweg en vangt aan om 20.00 uur. LEIDEN „We hebben op lende manieren in dit enviromi delijk willen maken dat het dood. Maar ,'erscliil- de ns gaat levend element is helaas verdwenen. De Barne- veldse kippen, die door ons waren aan gebracht op liet graf van Boerliaave. De pop van Bob l^>ns staat er. Hij is opgebouwd uit duidelijk positieve ele menten en draagt verder in zich een bepaalde documentatie van alles wat bedreigd is of vernietigd wordt." Dal zegt Rudi Rooijaekers, de man van Psyehopolis, de Vrije Akademie van Den Haag, die spreekt namens alle werkers aan het environment. We vragen hem, wat de opzet is van de herschepping van de Pieterskerk en wat zijn ver wachtingen ervan zijn, hoe het over zal komen bij de bezoeker van gebouw en congres. Rudi Roojjackers: „Ons environment is begonnen na een eerste kontakt met de universiteit. Zij dachten bij de Universi taire Lustrum Commissie, dat we zou den komen met een soort décor. Maar frontatie -ereld barst van de Expo's. Zoiets weer te geven. De mensen zijn bang de kerkvoogden een revolutie zoals er hebben we bewust stijlloos en per sé van 't negatieve als je 't in beeld brengt, nooit geweest is. De koster hier heeft niet gewild. Wij wilden alle barrières Maar als je over abortus spreekt vanaf: gezegd: het is nog nooit gebeurd, dat volledig doorbreken. De situatie in uni- de preekstoel, dan kan dat wel. Breng I de kerkvoogdij tot één uur 's nachts versiteit en maatschapij is zó, dat we- je het in beeld, dan wordt het de kerk heeft vergaderd." tenschappers zich bewust moeten zijn, uitgezet." En Rudi: „We hebben geen datrtvetenscliap macht betekent en een kunst willen plegen, maar bijvoorbeeld 1 Willem: „Dat wj politieke stellingname met zich mee gewerkt met steigers. Een doorbraak democratie hier. brengt. Dat was ook or.ze stelling. De van alle barrières, waar het 't gebouw! geconfronteerd met mensheid g'ing zich door wetenschap j betreft. Spandoeken. We wilden inbren- vironment hier ,e zelf bedreigd voelen. Het hele leven gen wat er op de straal gebeurt." WH wordt bedreigd. De pop van Bob Lens 1 is een aanklacht. Willem: „We moet enaistappen van al ■l u ii m I dat afgelikte gedoe. Als je een schut- De ilood hebben we er uitgehaald. Eerst tingwoord neerschrijft, alsof dat porno- hadden we een kooi gepland, met aan j g-rafje zou zjjni (jan heeft dat jarenlang de ene kant een slang en aan de andere invloed Rudi: De uiuCo wilde eerst een kikker. Als je een schuitje naar contractueel vastleggen, dat het zou boven zou trekken, kon de slang bij «Ie worden gemaakt in een samenwerking kikker komen. Je moei niet vergeten. I van universiteit en Vrije Akademie. dat niemand bad verweent, dat wc met Maar wij willen juist iedere geintcres- levende wezens zouden komen." seerde aan het environment laten mee- i werken. Dat hoort gewoon bij 't ènviron- Willem Veldhoven, eveneens medewei - ment. Toen we met de derde opbouwdag ker aan het environment vult daarbij 1 bezig waren hebben de kerkvoogden hebben geprobeerd de con- ingegrepen op negen plaatsen. Op het i positief en negatief visueel moment dat ze ingrepen ontstond c ?rste begin van erden duidelijk groep. Ons en- werkelijk revolutonair. Wij hebben in een zeer kritieke nacht gezeten. Onze groep van de Vrije Aka demie is democratisch. De brandweer zei, dat we de aorta van Theo Botschuy- ver moesten weghalen. Die was te ge vaarlijk met het oog op brand. Toen hebben we de honderd meter plastic buis, die zich door de kerk slingerde, losgesneden van het hart. De beslissing daarover namen we in tien minuten. De kerkvoogden moesten uren over hun negen objekten praten. De kerkvoogden waren verontrust door hun achterban en ze zochten naar iets om het environment kerkvot eruit te hebben. Dat ia onder andere als wij die pop geworden, die negatieve pop, i grijpen nis zondebok." Rudi: „Eerst wilden we het en b(j alles maar weg halen. Maar we wilden meer z Daarbovenop plaatste hij een opmerking, die als bij toeval direkt op het optreden van de aktiegroep aan het begin van het congres sloeg." Het aandragen van in- formatie werkt alleen bewustmakend, wanneer ze verteerbaar aankomt. Niet- I verteerbare informatie wordt als een verkeei'd getransplanteerd orgaan afge stoten. Die politisering moet in het on derwijs worden ingebouwd, maar er moet ook 'n doorstroming van denkbeelden zijn naar de personen, die aan de universi teit de macht in handen hebben." De heer Nauta deed het voorstel een interuniversitair orgaan op te richten, dat ongevraagd adviezen uit zou brengen aan de regering met betrekking tot het belang. Enkele honderden I wetenschapsbeleid. Bovendien zou het oktober aanstaande zinvo1 zÜn de bestaande programma's van de politieke partijen op deze punten door te lichten, Het studenten verzet in dit proces een belangrijke plaats inne men, als aanjager van de discussie. Want het grootste gedeelte van het „weten schappelijk salariaat" en van de studen ten weet niet meer van de verhouding wetenschap en politiek dan een kind van vijf jaar," aldus de heer Nauta. De heer J. F. Staal, hoogleraar aan de universiteit van Californie schetste in een sterk theoretisch getint betoog de positie van de „Academicus als nowhere man". Daarmee verwees hij naar de Beatles song „He is a real nowhere man." „De universiteit is zo afhandeiyk geworden van de samenleving, die haar financiert, dat ze nauwelijks mogelijkheden heeft voor een onafhankelijke kritiek. De maatschappij is daarenboven ook hele maal niet gesteld op een vrije en onaf hankelijke kritiek." aldus de heer Staal. Hij pleitte voor de oprichting van een in ternationale universiteit: „Op interna tionaal grondgebied gelegen en gefinan cierd door internationale lichamen zou het een belangrijke manier zijn om de eenheid van de wereld te bevorderen. Maar het blijft vooralsnog een utopie. Het is makkelijk er cynisch tegenover te staan. Men zou moeten beginnen aan de basis, internationale' contacten van studenten en wetenschappors zouden het van de grond moeten krijgen. De slechte wetenschap is nationalistisch georiën- j teerd. Een internationale universiteit zou heel onafhankelijk kunnen zijn, maar bevreesd moeten zijn voor een H|!gjSSriM| de internationale de traditionele lustrumviering ge woon doorgaat. Er is belangrijker werk aan de winkel. Met name bekritiseren zij fel dat de Leidse situatie van de stad en burgerij niet aan de orde komt. Ook ach ten zij zich buitengesloten van de voorbereiding van het congres, dat zij het liefste tot een opposi tioneel gebeuren zouden willen maken, waarbij de verantwoorde lijke instanties scherp geatta queerd zouden behoren te worden. de ULuCo niet de dupe laten worden. Toen werd onze eis: bordjes aanbrengen op de plaats van de objekten, met daar op „CensuUr kerkvoogdij We hebben gemerkt, dat in besprekin gen met werkgroepen alles wetenschap pelijk werd gefundeerd. Maar wij zeiden: wat willen jullie eigenlijk. Daar wisten zij geen raad mèe. Deze studenten en wetenschappers hadden moeite zich Ie uiten. Dit environment is een afwijking van de gewone gedragspatroon. Mis schien komen de congressisten er nu gemakkelijker toe. zich uit te spreken. Die wetenschappelijke fundering komt wel in orde. Wij zijn alleen bang, dat het allemaal te droog wordt. In dit environment t de opbouw. En ook de moesten kunnen ingrijpen, konden reageren. Hun in- ■vengoed een bijdrage aan te grote invloed De kerk hij geweest i. In de discussie werd ingegaan op een vraag van het gemeenteraadslid de heer Verboom, die zich afvroeg, hoe die rela tie tussen wetenschap en maatschappij \oor de burgers duidelijk zou kunnen worden gemaakt. De universiteit neemt nog steeds een geïsoleerde positie In. Alle gepraat gaat over de hoofden van de burgerij heen. En dut terwijl er In de Leidse bedrijven aangrijpingspunten ge noeg zijn, omdat bijvoorbeeld de werk situatie soms ronduit slecht genoemd kan worden. Een duidelijk antwoord kwam er niet. De beer Nauta stelde, dat de weten schappelijke arbeider geen machtige des kundige kan zijn, todat de fundamentele ongelijkheid in de wereld is opgeheven. En dan werd nog het Idee van de inter nationale universiteit aangevallen. Het uitvoeren van liet idee veronderstelt, dat er een hechte politieke samenwerking tussen landen met verschillende maat- sohappjjsystemen hestaai. En dat gaat natuurlijk niet op. I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3