„Ze kennen me alleen als de man achter het bureau" CddóeSou/Yont TWINTIGJARIG BERLIJNS FILMFESTIVAL SPRINGLEVEND Wij, heren van Zichem KOOS POST :MA GAAT WAT MET MENSEN* DOEN Andy Williams televisie vanavond LEIDSE COURANT DINSDAG 30 JUNI 1970 Niet dwingen maar dialoog TWEE markante uitspraken van 1 kardinaal Alfrink in de toespraak, die hij zondag aan het priesterjubileum van paus Paulus gewijd heeft. „Niemand heeft het recht aan de paus beslissingen op^ te dringen, die deze in geweten meent niet te kunnen nemen. Niemand zal dat willen". „De problemen, die zich in de Kerk voordoen, kunnen slechts via een vertrouwensvolle en liefdevolle dialoog worden opgelost". Twee waarheden die onlosmaakbaar met elkaar verbonden zijn. Maar de realiteit van de Kerksituatie in Nederland is, dat één deel van de gelovigen de dialoog misplaatst vindt en alles afleidt uit de. rechten van Christus' plaats bekleder op aarde, terwijl een ander deel staat op de dialoog, ook wanneer de paus daaraan grenzen meent te moeten stellen. En daarom lijkt ons helaas de verwachting van kardinaal Alfrink ijdel, wanneer hij uitspreekt: „Ik hoop, dat de hele katholieke gemeenschap van Nederland samen met mij onze ge voelens van liefde en vertrouwen in de heilige Vader tot uitdrukking wil brengen. Het vertrouwen van verschillende Nederlandse katholieken in het Kerk bestuur is anno 1970 geclausuleerd en de beperkingen, die ze aan hun vertrouwen stellen, betreffen blijkens verschillende uitlatingen van hun kant ook de persoon van de paus. Inspiratie ONZE wat sceptische instelling ten opzichte van kardinaal Alfrink: ver wachtingen zien we een beetje be vestigd door de kritiek die hier en daar geleverd is op de woorden van Neder- lands primaat en op de brief, die zondag namens het hele episcopaat aan paus en leergezag in de Kerk werd gewijd Preek noch brief waren inderdaad populair, of om het anders te zeggen: ze kwamen niet „lekker" over en ze lagen ook niet in het verlengde van die kri tische visie waarbij een dialoog meer bedoeld is als middel om gelijk te krijgen dan als middel om via over tuiging de waarheid te vinden. Wanneer kardinaal Alfrink de Neder landse katholieken waarschuwt tegen een streven om de paus tot beslissingen (bijvoorbeeld: concessies!) te dwingen, waarvan hij meent ze in geweten niet te mogen nemen, moet hij wel denken aan gelovigen, die van het Nederlands episcopaat graag de verklaring zouden horen: sanctioneer desnoods tegen Rome in meningen en praktijken waaryan wij verklaren dat we in geweten er ons toe j gedrongen voelen. In het gedragspatroon van de Ro meinse Curie valt het soms moeilijk de bron van werkelijke inspiratie te onder kennen. Maar wat is vaak de inspiratie bij het benadrukken van onze behoefte 1 aan de dialoog? Lezend en beluisterend wat kardinaal Alfrink dezer dagen over de persoon van de paus in onze tijd opgemerkt heeft (en dan vooral in de twee mar kante zinnen, die we in het begin van dit commentaar citeerden) vermoeden we in deze opmerkingen ook een dubbele waarschuwing. Enerzijds een waar schuwing om niet bang te zijn voor een dialoog, anderzijds om een dialoog niet met vooropgestelde bedoelingen te be ginnen die een echte dialoog wezens vreemd zijn. Kortom: de waarschuwing dat bij het zoeken naar de waarheid de keuze niet tussen Confrontatie en Septuagint is. zelfs niet tussen Noordwijkerhout en er zijn deun in gevonden hebben. KRO Het leven van alle dag in het Vlaam- se-Brabantse Zichem zal ook vana vond weer gewoon doorgaan. De Wit- tekop krijgt er van langs van paster Munte vanwege de uitgebreide vloe ken die hij de papegaai aangeleerd heeft. Zijn vrind Peerke Grune zit in de trubbels omdat hij de beerton van de meester omgestoten heeft waardoor diens ganse kelder bevuild is. De Wit te verschaft hem een pantser waar door de slagen van de boze meester minder hard aankomen. Mijnheer Munte hoopt dat de mannenschuwe juffrouw Emma met meneerke Par- mentier wil trouwen maar hij ver wacht dat ze weigert, ter contrarie: ze zegt volmondig „ja" Maar het gaat tussen de „gelieven" nog wat stroef voorlopig. Inmiddels is er een onder grondse revolutie op het kerkkoor aan de gang waardoor het „houwelijk" van mesjeu Parmentier en de eerzame Emma Beuckelaers maar een schriele bedoening wordt, zo zonder zangers. Al met al weer enige episodes uit het leven van mensen die door „de kliek van Walschap" als Sarelkens en Lo- wiekens werden bestempeld. Maar ze zijn dan toch maar tot een t.v.-spel verwerkt. Zó verroest is dat provinci alisme dus nog niet.. Nest Claes zou er zijn deun in gevonden hebben. Ned. I 21.50 uur. Tot nog toe visueel interessante films zonder inhoud Toen op 6 juni '51 na een initiatief van een kleine groep dapperen in Titania- Palast het eerste Berlijnse filmfesti val werd geopend, konden nog weini gen vermoeden dat deze manifesta tie zou uitgroeien tot een jaarlijks ge beuren. Reeds in 1953 leek dit film festival ten dode opgeschreven door de juni-opstand in Oost-Bcrlün. in 1959 wederom toen Kroetsjcv zyn Berlijns ultimatum stelde en nogmaals op 31 augustus 1961 toen de stad in tweeën werd gespleten, een scheiding waar voorlopig nog geen einde aan schünt te komen. Maar het Berlijns filmfestival door stond niet alleen alle politieke stor men. het groeide met de jaren. Zelfs in 1969 toen in de protestacties, die het Cannesfestival verstoorden, de tijd van de grote internationale filmmani festaties voorbij scheen. Zeer voor zichtig gaf men vorig jaar de ontevre den jongeren de kans in lange, nutte loze discussies hun standpunten uit een te zetten. Zeer voorzichtig koos men toen ook de films, die veelal niets met het medium zelf te maken had den. maar slechts lange gefilmde dia logen waren over revolutie en in spraak. Er gebeurde echter niets schokkends en dat heeft het comité belast met de voorselectie de moed gegeven dit jaar weer meer op het visuele te letton, minder op de bood schap van de film. Uit 72 speelfilms en 46 korte films werden in de maanden, die aan het festival voorafgingen., 21 films en 16 korte films gekozen, die meedingen naar de Gouden en Zilveren Beren Duitsland en Italië zijn daarbij goed vertegenwoordigd, maar Engeland en Joego-SlaviO ontbreken dit keer op het appèl. Nederland is op de laatste dagen van het festival vertegenwoor digd met Ernie Damens „Rembrandt vogelvrij" en Nouchka van Brakels „Baby in de boom", de lange speel film ..Drop out van Pim de la Parra en Wint Verstappen kwam niet voor vertoning in aanmerking. Een niet zo erg schokkende beslissing, het zou voor het prestige van Nederland en dat hebben we Biet al onze óGuden en Zilveren Beren hier zeker erger zijn 'geweest als de film wel in com petitieverband was vertoond. Kijk maar naar de Belgen Onze zui derburen moenten het festival openen met „Klaun" van Patrick Ledoux en werden meteen uitgejouwd. „Klaun" is de naam van een nogal over het paard getilde filmregisseur, die voor zijn verfilming van ..Jeanne d'Arc" maar niet de juiste actrice kan vin den. Door eenzame opsluiting in een gecapitionneerde cel tracht hij diverse meisjes in de juiste stemming te krij gen, totdat hij de ware Jeanne ont moet, maar dan ook prompt op haar verliefd wordt en zij op hem. Als zij bemerkt dat de regisseur ech ter nooit zijn zakelijke vrouw te vens producente van de film voor haar zal verlaten verkiest zij de dood. Net als Jeanne d'Arc: op de brand- Patrick Ledoux heeft fantasie genoeg; het camerawer:" is zeer intrigerend en het spel meet dan voldoende, maar het leidt als eindresultaat tot niets. Een mooi omhulsel zonder veel in- Van eenzelfde exhibitionisme kan men de Italiaan Tinto Brass beschul digen. die met „L'urlo" (De Kreet) vaak in fascinerende beelden een sur realistisch protest tegen het geweld in de wereld maakt, maar door ge brek aan wezenlijke inhoud snel ver veelt- Brass, van wie onlangs in Ne derland een intrigerend en spottend gangsterfilmpje in omloop ging. dat talent verraadde, heeft ditmaal de vrije hand gehad en het is hem uit diezelfde vrije hand gelopen. Het ver haal van het vrijgevochten jonge meis je. dat oo haar trouwdag er mei een arme levensgenieter vandaargaat. is zeer episotisch. Zij beleven een aan tal avonturen, komen steeds met al lerlei vormen van geweld in aanra king zoals kannibalisme, verkrachting, vrij gruwelijk in details getoonde die renmishandeling. nutteloze executies etc. totdat het meisje besluit naar haar aanstaande terug te keren. Daar- Dusan Makavejev géintereseerd in Kabouters bij vindt dood. ..Het vindt de avonturier, die blij moedig zijn vreemde levensweg ver volgt- Alain Robbe-G. illet. die zich in 1961 als scenarioschrijver voor Alain Res- nais' „Marienbad" voor het eerst met film ging bemoeien, maakt ze tegen woordig ook zelf. Enkele jaren gele den zagen wij van hem ..Transeuropa- express" en spelend met werkelijk heid en verbeelding zagen wij nu weer van hem „LEden et après". Een groep jonge studenten heeft een soort commune gevormd in een vlak bij de universiteit gelegen bistro. Zij doden de tijd met bizarre spelletjes. In hun gesloten gemeenschap duikt uit het niets een vreemdeling op. die hun verwijt, dat zij de realiteit willen ontvluchten, maar geen risico's dur ven te nemen. Hij kent nog enkele spelletjes, die hij in Afrika heeft gej leerd en het meisje Violetta raakt daarvan zo onder de indruk, dat zij vrijwillig een poeder inneemt, dat angstwekkende hallucinaties veroor zaakt- Even later vindt zij de vreem deling dood, weer even later is het lijk verdwenen. En dan beleeft zij of verbeeldt zich een bizar avontuur in Afrika, waarin alle schrikbeelden uit haar trancetoestand terugkeren en waarin haar vrienden uit de bistro een sinistere rol spelen. Wederom een film met fascinerend wrede en mooie beelden, maar zon der inhoud. Nee het wachten is nog op een film met inhoud én een boei- Dat vindt ook dè Joego-Slaaf Dusan Makavejev, die wij slenterend en leb berend aan een ijsje op de Kurfür- stendamm aantroffen op zoek naar een zaak waar ze espressokoffie ver kochten. Makavejev. dip twee jaar ge leden een Zilveren Beer won met zijn derde en voorlopig laatste hoofdfilm „Onbeschermde onschuld" zit eigen lijk tegen zijn zin in de jury van het festival. Hij is net terug uit Amerika waar hij een documentaire maak te over William Reich en materiaal „schoot" voor. naar hij hoopt, een avondvullende film. „Er zijn voor mij te veel Zuidamerikaanse films", ver- ann maakt zyn hoofdrolspeelster willoos in de Belgische film „Klann" festival opende. zuchtte hij en vertrouwde ons toe. dat hij liever de fiims ging zien. die in Berlijn buit n het festival worden vertoond. IVJakavejev. in ons land be kend door zijn tweede film „Liefdes- dossier van een telefoniste", is een man. met uitgebreide interessen. Zijn eerste vraag aan ons was. hoe het in Nederland met de Kabouterpartij stond. Het ide? sprak hem aan en als hij op zijn 37e jaar al niet zo aardig kaal was geweest, zou hij best een wat omvangrijker Kabouter hebben kunnen zijn. Ons gesprek liep zo uit, dat hij tenslotte met gevaat voor eigen leven, de Kurfürstendamm moest oversteken om een taxi te pak ken omdat de jury op hem wacht- Voor uw informatie, de kabouterpartij intrigeert de buitenlander méér dan ons Nederlanders. Ook op de officiële receptie van Berlijns burgemeester Schütz en dims echtgenote werden wij meerdere malen aangeschoten door lieden, die vroegen hoe het nu met de „Hein~elmannchen" stond. De VARA begint dit seizoen met veel enthousiasme voor de derde keer aan het program ma „Zomaar een zomeravond". Regisseur Siem Suurhoff. eind redacteur Herman IVigbold en presentator Koos Postema zijn al een poos met de voor bereidingen hiervan bezig ge weest en moeten we Postema geloven, dan zal het weer al leszins de moeite waard wor den deze zomeravondse bele venissen te volgen. Temeer, daar in de maanden juni, juli en augustus de televisie een sterke neiging vertoont alleen maar buitenlandse, ingeblikte programma's uit te zenden. „Waarom moet in de zomer alles plat liggen", vroeg Kook zich drie jaar geleden af. Dit is juist een ideale tijd om met de mengen iets te doen. En daar is hij nog steeds mee vond" be gon dus om het „gat" in de zomer te vullen. „Denk niet. dat dat alleen bij ons zo is", zegt Koos Postema. „In Améri- ka, Engeland en Duitsland zie je hetzelfde. Dat komt. omdat veel mensen met vakantie zijn en anderen piekeren over 't nieuwe seizoen. Toch moest er volgens mij een soort produk- tiegroepje te vormen zijn, dat elke week een programma met van alles erin kon klaar stomen. In de zomer van '68 hielden we informatie en amusement gescheiden. De in formatie werd vrij strak en droog vanuit de studio ge bracht en het amusement vond plaats in een tent. Amusement met een dijenkletserig karak ter. Dat mag best in de zomer. Zo brachten we het eerste iaar een stuk of zes uitzendin gen. Vorig jaar besloten we het elke week te doen, wel vanuit één lokatie. En ook brachten we informatie en amusement door elkaar. Alles 'n een gezellige omgeving, het Universiteitstheater in Am sterdam. Dat was er zeer ge schikt voor. alleen .vaak smoorheet. Nu kan dat niet meer, want de studenten had den last van onze repetities". Vallen en opstaan „Zomaar een zomeravond" is dus eigenlijk een kwestie van vallen en opstaan", zegt Koos. „Telkens dingen veranderen de informatie ligt aan de luchtige kant. Je kunt in zo'n programma moeilijk met za ken als Biafra of Peru komen. Willen we eens een zware, harde actualiteit brengen, dan halen we nu de tijd daarvoor af van het programma zelf. Dan zeggen we: ,.U kunt in Zomaar een zomeravond kij- dit dat. eerst verbinden we u met de „Achter het nieuws"-studio voor het volgende onderwerp". Zo hopen we deze zomer elf uitzendingen te brengen, elke week op de vrijdag of azter- dag". Een openbaring Zoals gezegd heeft Koos Poste ma de presentatie van ..Zo maar een zomeravond". Pre senteren is hijgewend in „Achter het nieuws", maar in dit programma, zegt hij, „was het een openbaring voor mij" „Ik ben al met vakantie ge weest (Noorwegen met vrouw en auto. twee kinderen bleven bij oma thuis). Een openbaring in zoverre, dat ik ineens met publiek te maken kreeg. De mensen kennen mij als de man van „Achter het nieuws", keurig achter een bureau. En dan word je plotseling ge plaatst voor een zaal met hon derdtwintig mensen, die vro lijke zomerkleren aan hebben Daar moet je wat mee gaan doen. Ze zitten je aan te kij ken en verwachten iets van je en dat is heel gek. Ik had zoiets nog nooit gedaan. De eerste keer dat ik het moest durven, heb ik het maar ge durfd. Het programma is live, de mensen praten en denken mee en'dat is de grote char me ervan. Je neemt een aktu- aliteit. waar de mensen op dat moment mee bezig zijn en je vraagt: Wat denkt U daar nou van? Dan gaan ze allerlei din gen zeggen. Soms vervelend, maar vaak ook erg leuk. Vlak voor de uitzending be denken we zo'n aktualiteit Op Tourreportage vervalt (Van -respondent) de „dag van het hart" besloten we. dat we over hart- en vaatziekten zouden praten. De directeur van de stichting wil de er graag voor overkomen. Ik ging de tribune op en vroeg verschillende mensen naar hun hart. Het werd gieren en brullen. Maar ook vertelde een mevrouw van een hartaanval, die ze gehad had en hoe ze nu moest leven. Van het publiek ging ik over op de directeur van ae Hartstichting, die zei. dat je geen vette dingen mocht eten en veel in bewe ging moest blijven om niet te dik te worden. Maar terwijl hij dat zat te vertellen, dacht ik: ja dokter, ben je zelf ook niet En ik zei toen ooi dat ik hem nogal PARIJS Men hoeft er niet op te rekenen dal om twintig over acht een Eurotelevisieuitzending van de Tour de France zal zien. De reportage van gisteren is niet doorgegaan door een plotselinge staking van technici van de Franse radio en t.v. (ORTF) die aan boord van een helikopter opnamen moesten kan vond W maken in v ogelvlucht. De technici verlangden een gevarenpremie brullen. Ja, z en toen zij die niet kregen hebben zij hun koffers gepakt en waar. maar bi keerden naar Parijs terug. Maandagavond publiceerde de ORTF een communiqué waarin gezegd werd. dat als gevolg van de staking de Tour de France niet direct kan worden uitgezonden alt helikopters of door cineasten achter op de motor. paar kilootjes af. Op ier kun je iets actu- ;er functioneel bren- Hoe „Zomaar dit seizogn zal uitvallen, is moeilijk van te voren te zeg gen. Het programma wordt el ke week opnieuw voorbereid en pas op het laatste moment weten de samenstellers wat erin komt. „We gaan ook ver der met „Improvisatie", zegt Postema. „In elke uitzending komt Be rend Boudewijn met- twee ac teurs en die improviseren over een actueel onderwerp. Als er op een bepaalde dag iets over een nieuwe echtscheidingswet i in de krant staat, gaan we het daar bijvoorbeeld over heb- En de mensen in de zaal hel pen mee de situatie in elkaar te zetten, t Is erg gevaarlijk, ik weet het, maar dat brengen live-uitzndinegn nu eenmaal Hoe is de status quo van Koos ..Goed, dacht ik", zegt hij. „Ik Postema bij de televisie? zit er nu zeven jaar. Voor die tijd was ik bij de radio en dat is een heel goede basis. Bij de radio heb ik van alles gedaan, schaatsenrijden, de Europacup, de Tweede Kamer en ook ge woon de brand in Pernis. Te levisie is het voor mij, vind ik. Het is verschrikkelijk fascine rend, zolang het een uitdaging blijft Het feit dat het elke zaterdagavond niet goed kan gaan. is minstens zo fascine rend als het feit, - dat het wel goed kan gaan. Als je zegt: ik draai wel door tot m n vijfen zestigste, dan sterft er een stukje tv en de man, die het maakt in feite ook. Zodra de spanning eruit gaat, voelen de kijkers dat. Televisie is een gek bedrijf. Er zijn nog geen gepensioneerden. Ik moet nog zien of ik tot m'n vijfenzestig ste in „Achter het nieuws" zit. 't Is nog niet bewezen of dat „Plannen zijn er genoeg", zegt j Koos Postema. „Volgende win ter ga ik weer met publiek werken. Hoe en wat. staat nog niet vast. Maar dat publiek is in elk geval een leuke ontdek- king voor mij geweest. Ik streef ernaar zoveel mogelijk i live-programma's te maken. I Er moet iets blijven van: ik ben benieuwd wat het vana- 1 vond wordt Terwille van tv als verschijnsel, van het pro gramma en terwille van mij zelf. Zolang de zaak maar verandert en in beweging blijft, zitten we goed". De Andy Williams show van hedena vond is niet zuinig met muzikale evenementen. Samen met Andy Willi ams doet Peggv Lipton zich horen, weldra gevolgd door Ken Berry, die al over even grote vocale kwaliteiten beschikt. Berry laat zich evenmin, on- bétuïgd wanneer de dansgroep bezit neemt van de studio en schittert ook al niet door afwezigheid in de komi sche sketches, waarop Andy Williams ons vergast. De rock'n'roll groep „The temptations" neemt een fervent aan deel in de show van deze avond. KRO Ned. I 21.00 uur. NEDERLAND I NOS 1825 uur: Tour de France 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje Beei 19.08 uur: Daktari 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: 19 09 uur: Holland Festival AVRO: 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: De opstanding. Tolstoi 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal rortd komt het tweede deel op het scherm van het t.v.-feuilleton „De opstanding" naar de roman van Tol stoi. De eerste aflevering prezen we vooral om de autentieke Russische sfeer die ons haast deed vergeten dat we naar Engelsen zaten te kijken en te luisteren. Bij David Mercers „De parachute" was gisteren welhaast het omgekeerde het geval. De erin optre dende „Duitsers" bleven zéér Brits. Zo n effect wordt voor een Nederland se kijker natuurlijk verscherpt door bijv. het Oxbridge-accentje. dat voor de Britten „deftig" en voor ons „typisch Engels" betekent. Maar toch konden we niet aan de indruk ontko men dat de auteur het spel dan wel in nazi-Duitsland liet spelen, maar dat het er hem vooral om te doen was de „afgang der adel" in beeld te brengen en dat hem daarbij meer de Lord dan Der Baron voor ogen stond. Dat gaf het stuk iets parabcl-achtigs; indruk die nog werd versterkt door de ingewikkelde techniek die Mercer toe paste. De flash-baek is al niet modern meer, maar hier werd ze gecombi neerd met droombeelden, identiteits verwisselingen en een scherpe profile ring van bepaalde /.aken waarbij oor log. nazisme, nationalisme slechts op de achtergrond meespeelden. Voor de kijker die bereid was zich een inspanning te getroosten werd het een boeiende vertoning. Mercer bleek nl. in staat alle draden van zijn inge wikkeld stramien in l)anden te hou den. De opvoering was van een kapi taal gehalte, met als grootste verras sing voor ons het feit dat de befaamd geworden toneelschrijver John Osbor ne zich in de hoofdrol een voortreffe lijk t.v.-auteur toonde. Een heel opmerkelijk stuk derhalve. De VARA liet „Met de muziek mee" eraan voorafgaan. Het programma kwam ditmaal uit Valkenburg cn be vatte alle positieve (helaas ook de weinige negatieve) kanten die de eer ste aflevering kenmerkte. Men weet nu wat men aan het programma heeft. De kwaliteiten om er een zo- NEDERLAND I »kor: KRO: 191?° uur:. 1-nn Kenmerk Op roakeldais, folklore NOS: Journaal 19 04 uur: Den Haag vandaag NOS: 20.00 uun Journaal 20.20 uur: Socutera 20.25 uur: Tarzan en de 21.40 uur. Studio Sport 22.05 uur: Holland Festi 22.40 uur: Journaal Journaal KRO: 19.04 uur: Land boven de wolken 19.30 uur: Debbie Reynoldsshow 20 00 uur: Journaal 20.20 uur: Land van belofte 21.15 uur: De vriendschapsclub, dom kom ittzeinding van het

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2