PAUSELIJK LEERGEZAG „Sovjet-Unie zet VS onder druk" BISSCHOPPELIJKE BRI EF OVER PAUSAMBT hoort bij leven van de Kerk T raditionalistische zang in St.-Pieter Auto rijdt op water Prins Bernhard 59 jaar Ambassadeur in Uruguay „begrijpt er niets van Het fundament: Jezus Christus Nieuw kabinet in Jordanië Passagiers werden niet gewaarschuwd Servan Schreiber Kamerlid Betoging bij/ grafPius X MAANDAG 29 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 MONTEVIDEO (AFP) De Neder- ambassatleur In Uruguay, Hei- an Blankenstein, heeft zaterdag ezegd verbaasd te zijn over de verkla- an premier De Jong, dat hij slachtoffer van een poging tot ontvoe- g" zou zijn geweest. „Ik begrijp niet iarop de inlichtingen over een be- iterde poging tot ontvoering van mün Bmoon in Den Haag zijn gebaseerd", pAij. De geruchten over een mislukte po ng tot ontvoering van de ambassadeur ;den op 24 juni de ronde. Twee man- in, één gekleed als politieman, zouden sar de ambassadeur hebben gevraagd, adat hem was gezegd dat de ambassa- ir er niet was, waren zij volgens die uchten vertrokken. De politie in ruguav heeft bevestigd dat de zaak belangrijk was en het personeel de ambassade heeft de geruchten s „fantasie" betiteld. In verband met de afwijkende ver- aringen van premier De Jong en de mbassadeur deelde de Rijksvoorlich- ngsdienst gisteren mee, dat hier spra- e is van „een verschil in beoordeling an de gebeurtenissen tussen de ambas- ideur en Den Haag". Godett wil geen minister zijn WILLEMSTAD (ANP) De Antilli aanse premier, E. O. Petronia, heeft te Willemstad meegedeeld dat W. Godett, die door de partij Frente Obrero als minister was voorgedragen bij de sa menwerkende partijen, zich heeft te ruggetrokken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het pauselijk leergezag in de Kerk hoort bij het leven van de Kerk. Zoals het leergezag zich niet los kan op stellen van de Kerk, zo kan de kerkgemeen schap zich niet losmaken van het leergezag van het Petrusambt." Dit hebben de bis schoppen van Nederland verklaard in een brief ,die gisteren in alle kerken is voor gelezen, ter gelegenheid van het vijftigjarig priesterfeest van paus Paulus op 29 mei en de zevende verjaardag van zijn pauskeuze op 21 juni. Ter officiële viering hebben de bisschoppen bovendien gisteren de eucha ristie gevierd met de pauselijke pro-nuntius in ons land, mgr. Angelo Felici. In de Haagse Jacobuskerk droeg de nuntius de mis op, terwijl kardinaal Alfrink preekte. De letterlijke tekst van de brief van de bisschoppen luidt als volgt: altijd uit de ene en unieke Christus moeten leven. Als katholieken vormen wij een gemeenschap, op basis van deze christelijke overtuiging. En wij geloven dat wij in onze Katholieke Kerk het ambt, het bisschopsambt en het Petrusambt, tot bevestiging van ons geloof ontvangen heb ben. Als het gaat over het leven van de Kerk, de bevrijdende boodschap van Jezus Christus in en door ons aan de wereld; als het gaat over een werkende en werkzame waarheid, die in elke duisternis licht verkondigt én maakt, dan zijn er meer dingen van belang dan alleen het Maar nu wij de vijftigste verjaardag van paus Paulus' priesterwijding vieren, samen met de zevende verjaardag van zijn pauskeuze en het eeuwfeest van het eerste Vaticaans concilie, is een bijzondere aandacht voor het Petrusambt en voor de paus gerechtvaardigd. En wellicht mogen wij het Petrusambt en onze H. Vader paus Paulus onder een eigen gezichtshoek be lichten, namelijk die van de bevestiging in het geloof. ken met alle goeds in woord en daad" (2 Thess. 2, 15-15). Inderdaad, het „houdt u aan de overleveringen" klinkt telkens weer uit zijn Maar iedere katholiek moet beseffen, dat ook dit zijn taak is. Hoe kan het Petrusambt ons in het geloof sterken en tot hoop oproepen, indien het niet tegelijk predikt en blijft prediken de Christus zoals Hij ons geopenbaard en overge leverd is? De Kerk heeft dit ambt nodig, juist om het doorgeven van de openbaring te garan deren. Het pauselijk leergezag in de Kerk hoort bij het leven van de Kerk. Zoals het leergezag zich niet los kan opstellen van de Kerk, zo kan de kerkgemeenschap zich ,niet losmaken van het leergezag van het Petrusambt. Bevestiging in het geloof Elke paus en elke bisschop zal het altijd St - Paulus moeten kunnen nazeggen, dat hij over geleverd heeft wat hij ook zelf als overlevering heeft ontvangen: namelijk dat Christus gestor ven is voor onze zonden, volgens de Schriften, dat Hij begraven is en dat Hij is opgewekt op de derde dag volgens de Schriften (vgl. 1 Kor. 15, 3-4). Daarmee bevindt men zich midden in het leven van de Kerk: De God-Mens Jezus Christus, zijn leven, sterven en verrijzen, onder ons geloof en onze geloofsgemeenschap neergelegd als een steen, een uitverkoren en kostbare steen. Wie op Hem vertrouwt zal niet worden teleurge steld (vgl. 1 Petr. 1-6). Jezus Christus, voor onze zonden gestorven, ons bevrijdend van alles wat onheil is, ons voorge gaan in zijn verrijzenis, en daarmee ons het vertrouwen op heil gevend, waarin wij nooit zullen worden beschaamd: dit is het fundament, waarop zich het leven der Kerk voltrekt. Wij zijn door Hem mensen met een roeping, wij zijn Gods eigen volk, omdat wij met Hem bevrijding en heil verkondigen, uit het duister naar het licht (vgl. 1 Petr. 2-5), uit de dood naar het leven, uit de ellende naar het geluk, uit armoede en welke vorm van zonde dan ook naar verlossing. Het leven van de Kerk: Christus die vrij maakt en wij die door Hem eveneens bevrijdend bezig zijn in onze wereld. Dat is de waarheid waar aan wij geloven. Niet een intellectuele of starre waarheid, maar een waarheid van leven: het leven van Christus, en het leven van de Kerk onder de toets en de norm van de H. Schrift; een waarheid die werkt binnen de overlevering en het leven van de Kerk. Bij alle mogelijke opvattingen in de Kerk, en bij alle kritische of niet-kritische pogingen tot vernieuwing, is dit. naar ons diepste geloof het enig fundament, de enige hoeksteen. Een chris telijke Kerk zal volgens onze geloofsovertuiging In de eerste Petrusbrief lezen wij: „Weest altijd bereid tot verantwoording, aan al wie u rekenschap vraagt van de hoop die in u leeft" De onfeilbaarheid, waarmee de Heer zijn Kerk heeft toegerust, geeft haar de waarborg op de weg des Heren te blijven. Wat in de tweede Petrusbrief geschreven staat over de profeten, geldt ook van de paus en het met hem verbon den wereldepiscopaat: „Gij doet er wel aan op hun woord acht te geven: het is de lamp die licht verspreidt in het donker, tot het ogenblik dat de dag aanbreekt en de morgenster opgaat in uw harten. Bedenk daarbij wel, dat de profetie van de Schrift geen eigenmachtige uitleg toelaat. Want de profetie is nooit voort- (Petr. 3-15). Dat is misschien wel het mooiste voorbeeld van versterking in het geloof. Een geloof namelijk dat niet beperkt blijft tot een verstandelijk aanvaarden, maar dat leidt tot hoop. In een wereld waarin steeds meer men sen de hoop verliezen, hun vertrouwen kwijt raken en niet meer weten wat zij nog te verwachten hebben, kan het Petrusambt „de broeders sterken met vele bemoedigende woor den" (vgl. Hand. 15-32). Juist op dit punt, waar mensen wanhopen door groeiend onrecht en door om zich heen grijpen de oorlogen, heeft paus Paulus meerdere malen krachtig gesproken over rechtvaardigheid en wereldvrede. Hij heeft herhaaldelijk de opdracht vervuld, die de Heer zelf aan Petrus heeft gegeven: „Ver sterk op uw beurt uw broeders" (Lc. 22, 32). Paus Paulus gedraagt zich als een naamgenoot, de apostel Paulus, die schreef: „Broeders, staat vast en houdt u aan de overleveringen waai-in gij door ons, hetzij mondeling hetzij schrifte lijk, zijt onderwezen. Moge de Heer Jezus Christus zelf.uw harten bemoedigen en ster gekomen uit menselijke aandrift; heilige Gods mannen waren het die spraken, gedreven door de H. Geest" (2 Petr. 1, 19-21). Niet alles wat een paus zegt en niet elke situatie waarin hij spreekt is van gelijke waar de. Daarom zal ook de bindende kracht niet steeds dezelfde zijn. Maar de betekenis van het Petrusambt wordt niet alleen bepaald door pauselijke uitspraken, die meer of minder bin dend kunnen zijn. Het leraarsambt staat in de dienst van de eenheid van de Kerk in geloof, hoop en liefde. De Kerk is een liefdebond, waarin de paus de eerste plaats bekleedt. Alle spanningen en pijnlijke meningsverschillen, die ook in de Kerk bestaan, zullen het nooit mogen winnen van onze blijvende gemeenschap in Christus. Juist in onze tijd, waarin de mensheid zozeer lijdt aan de verdeeldheid, terwijl zij de eenheid meer dan ooit nodig heeft, kan de Kerk een teken zijn, dat hoop geeft aan de wereld. Zij zèl dat zijn, wanneer de delen van de Kerk, over alle grenzen en door alle spanningen heen, elkaar vasthouden omwille en op grond KAPUCIJNER COMMUNE BISSCHOPPELIJKE BRIEF BLIJKT NIET OVER TE KOMEN UTRECHT <KNJ, De Kapucijner Cc Utrecht heeft met grote verbazing en lichte er gernis het herderlijk schrijven bij gelegenheid van het 50-jarig priesterschap van paus Paulus VI aangehoord, aldus een open brief aan de bis schoppen. „Uw brief namelijk leek ons over de hoofden van de gelovigen heen meer gericht tot paus en Romeinse Curieprelaten dan tot de gewone Ne derlandse kerkbezoekers. Wij begrepen niet, waarom u gemeend heeft de in zich eenvoudige en klare boodschap over bisschopsambt en pri maatschap te moeten gieten in een subtiel, diplo matiek en hoogkerkelijk jergon. Deze door u om welke reden dan ook gebruikelijke taal blijkt beslist niet over te komen. Ook de door de Nederlandse televisie uitgezonden eucharistieviering met als voorganger A- Felici in pontificale aanwezighen van Nederlandse bis schoppen heeft ons geërgerd. Tegenover het ge hele Nederlandse kijkerspubliek werd een rijke, pompeuze en traditionele show weggegeven, waarin de Rooms-Kathoiieke Kei-k eens te meel rijk, ouderwets, weinig inspirerend en triomfaal naar voren trad", aldus de Kapucijner Commune. van hun verbondenheid in Christus, de ene Hei-der van de ene kudde Het Petrusambt behoort tot het leven van de Kerk. Dat betekent dat de kerkgemeenschap terecht bemoediging verwacht van de paus. De H. Schrift stelt zware eisen aan hem, die Gods kudde moet weiden en die wij nodig hebben omwille van de eenheid en zuiverheid van het geloof. Het is onze plicht te bidden voor de paus, die zich voor deze zware opdracht gesteld ziet. Een paus kan niet de bemoediging voor ons geloof zijn. als wij niet datzelfde voor hem betekenen. Ook wij zullen hem moeten bevestigen. Des noods door kritiek, maar altijd in een positieve bijdrage tot het leven van de Kerk. Anders zouden wij niet beantwoorden aan de opdracht van de Schrift, „Laat ook uzelf als levende stenen voegen in de bouw van de geestelijke tempel" (Petr. 2-5). Zo bidden wij voor de paus en voor onszelf om wederzijdse bemoediging en versterking in het geloof. En wij spreken gaarne de wens uit, dat hij en wij, voor elkaar altijd zoveel blijven betekenen, dat wij onze voox-naamste taak: de verkondiging van de boodschap van bevrijding in Jezus Christus, kunnen blijven vervullen. UTRECHT De bisschoppen van Nederland. JOSEPHINE DEN HAAG line Baker komt De befaamde ster van de I Parijse music-hall treedt zaterdag 1 juli op in het Nederlands Congfes- icbouw. Voor de pauze brengt I.iesbeth List een tour-de-chant, 1 begeleid door het Trio Louis van Dijk. NOUYEL OBSERVATEUR PARIJS (AFP-Reuter) De Sovjet-Unie eist een regeling door onderhandelingen van het Israëlisch-Arabische conflict binnen de komende drie maanden. Indien de Verenigde Staten er niet in slagen Israël ertoe te brengen toe te stemmen in onderhandelingen, denkt Moskou erover Tel-Aviv daartoe met alle beschikbare middelen, geweld inbegrepen, te dwingen- Dit dreigement zou de inhoud zijn van een document, dat de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Washington, Anatole Dobrynin, vorige week aan president Nixon zou hebben doen toekomen. Het RAMP MET ALM-VLIEGTUIG WASHINOTN (AP) De passagiers aan boord van de DC 9 van de Antilli aanse Luchtvaartmaatschappij (ALM), die op 2 mei een noodlanding in dc Caraïbische Zee maakte, waren niet gewaarschuwd, dat het vliegtuig in zee terecht zou komen, zo wordt gezegd in een rapport van de Amerikaanse rege- Het vliegtuig kreeg 45 km voor St.- Croix brandstofgebrek nadat het ten gevolge van slecht weer niet op St- Maarten had kunnen landen. Van de 63 inzittenden overleefden veertig de noodlanding. In een eerste studie over de zaak. die zondag werd vrijgegeven door de nationale raad voor transport veiligheid werd gezegd, dat de beman ning onder leiding van de 37-jaar oude gezagvoerder Balsey D. Dewitt de pas sagiers niet bijtijds waarschuwde, dat het vliegtuig een noodlanding in zee zou gaan maken. Evenmin werden de passagiers gewaarschuwd, dat zij zich moesten voox-bereiden op die landing. „Sommige passagiers hadden hun vei ligheidsriemen niet vast toen het toestel in zee neerkwam", aldus het rapport. „Andere passagiers weiden op dat ogenblik door het vliegtuig geslingerd. Weer andere passagiers, die hun veilig heidsriemen wel vast hadden, werden eveneens uit hun stoelen geworpen". Zesendertig passagiers, waarbij een die bij de aankomst op St.-Croix over leden bleek te zijn. werden tezamen met vijf bemanningsleden door red dingshelikopters uit het water opgevist. Het toestel is zo diep gezonken, dat berging niet meer mogelijk is. stuk zou het antwoord van Moskou op de Amerikaanse vx-edesvoorstellen zijn. I Deze onthulling is dit weekeinde ge- j daan door het Franse blad „Nouvel Observateur" in een artikel van Josette Alia onder de kop „Het Russische ulti matum". Volgens de schrijfster bevat het Russische document niet slechts een drei gement maar ook nauwkeurig omschre ven voorstellen. Bij koninklijk decreet is gisteren de vorming van een nieuw Jordaans kabinet bekendgemaakt. Het is gevormd door Abdel-Moneim al Rifai, vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken in het vorige kabinet Talhouni. Nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is Anton Atallah. minister van Voorlichting dr. Mohammed el Fai-ra, de Jordaanse permanente ge delegeerde bij de VN. Zeven leden zijn voormalige bewoners van de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. De vooi-naamste taak van de nieuwe regering van nationale eenheid is volgens koning Hoessein de bevrijding van Palestina. (Van.onze corespondent L. Kleyn) PARIJS Jean-Jacques Servan Schreiber is Kamerlid geworden. Hü heeft de score van verleden week (45,39 pet.) aanzienlijk verbeterd, want hü kwam als eerste uit de bus met 55,28 pet. Zijn gaullistische tegenkandidaat liep nogmaals achteruit van 26.80 tot 24.84 pcl„ terwül dc communist iets klom van 19 tot 19.87 pet. Die winst had hij te danken aan een uiterst linkse kandidaat die zich voor de her-stemming had teruggetrokken en zijn vol-elingen had aangeraden op de communist te stemmen. Alle tegenstanders van Servan Schrei ber hadden erop gehoopt dat hij bij de herstemming een lager percentage dan 45 zou halen, want dat zou de nederlaag hebben verzacht. Men speculeerde op a?je vakantiegangers die Nancy hadden verlaten. Op de hengelaars, die liever zcuden gaan vissen dan naar de stembus gé-an en op de onverschilligen die thuis zouden blijven omdat Servan Sc1" :ber j net ook zonder hen gemakkelijk zou I winnen. Die hoop is niet verwezenlijkt. draagstoel Kisangani Koning Boudewijn van België en koningin Fabiola, die momenteel een bezoek aan Kongo brengen, worden hier in triomf de stad Kisangani binnengedragen. met de daarbij behorende zang, het gregoriaans, voor nu en voor de toe komst levend te houden, zodat de la- tijnse liturgie als norm kan blijven dienen. VATICAANSTAD (AP-KNP) On geveer duizend conservatieve katholie ken zijn gisteren de St.-Pietcrsbalistiek in Vaticaanstad binnengedrongen uit protest tegen hervormingsstroming in dc Katholieke Kerk. De Vaticaanse gendarme deed geen poging de ordelij ke protestmars te stuiten. Wel werd een aantal vlaggen en spandoeken in beslag genomen. Eerder baddeu de betogers onder leiding van negen priesters een mars door Rome gehouden. De meeste betogers waren Fransen en Duitsers. In de basiliek hieven zij verscheidene gezangen aan. Hun actie trok meer dan 5000 nieuwsgiei-ige toe- Na het zingen trokken de betogers naar een kapel waar de stoffelijke ïes- len van paus Pius X liggen. Ook hier weiden liederen gezongen. Paus Pius X heeft in hel begin van deze eeuw de ti-aditionalistische katholieke catechis mus van kracht doen worden en de betogers zwoeren alleen deze catechis mus voor hun kinderen te gebruiken. De vereniging voor latijnse liturgie, gevestigd in Utrecht deelt mee dat zij op geen enkele wijze betrokken is bij de actie van de traditionalisten in Ro me. De vereniging voor latijnse liturgie accepteert de nieuwe ordo missae, die op 3 april 1969 door paus Paulus VI is uitgevaardigd volledig. Zij stelt zich ook in de vernieuwde liturgie als haar specifieke taak de latijnse vorm ACHT DODEN NA AANVARING OP DE RIJN HAMBURG (DPA) Een aanvaring op de Rün heeft zaterdag aan waar- sclxünlük acht mensen het leven gekost. De Nederlandse duwcombinatie „Etna" uit Rotterdam kwam zaterdagochtend vroeg bü de haveningang van Neuss bü Dusseldori' in aanvaring met het Duitse Plezierjacht „Wildente". Er bevonden zich zesentwintig politiefunctionarissen en watersportleraren aan boord van het jacht. Twee van hen zün dood uit het water gehaald. Voor zes andere opvaren den die zondag nog niet waren gevonden, bestaat weinig hoop meer. Aan boord van de „Etna" vielen geen slachtoffers. De drenkelingen werden met hulp van de riviei-politie uit het wa ter gehaald. Het jacht was 's nachts uit Neusser vertrokken, wear het gezel schap, leden van de Neusser jachtclub en een aantal politiefunctionax-issen een feestavond hadden doorgebracht. De havenmeester, die het jacht bestuur de, zei door een aantal navigatielichten in de war te zijn gebracht. Hij veran derde plotseling van koers en voer vlak voor de „Etna" langs, die een aanvaring niet meer kon voorkomen. Portier van café in Amsterdam neergeschoten AMSTERDAM (ANP) Een 28-jari- ge portier van een café in de Van Wouwstraat in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag, toen hij een bezoeker niet wilde toelaten, door deze met een pistool In zijn onderli chaam geschoten. Dc man moest in een ziekenhuis worden geopereerd, waarna het levensgevaar was geweken. De politie heeft een 33-jarige invalide Amsterdammer H. T. aangehouden, evenals een 22-jarige losarbeider. De laatste heeft bekend te hebben gescho ten. Of dit opzettelijk of per ongeluk is geschied, staat nog niet vast. De losar beider die door de portier de toegang was geweigei-d, was met twee vrienden teruggekomen om verhaal te halen. Amerikanen gaan; Vietkong komt PHNOM PENH (Reuter) De meeste Amerikaanse troepen die sedert II mei in Cambodja deel hebben genomen aan acties tegen de Vietkong hebben giste ren het land verlaten. Op grond van een mededeling van president Nixon is hun taak per 30 juni beëindigd. Gelijktijdig rukken echter de Viet- kongstrijdkrachten weer de gebieden waai-uit zij waren verdreven binnen. Voorts zijn twee bataljons Zuidvietna- mese regeringstroepen via de Mekong Cambodja binnengebracht; zij bezetten stellingen op 20 km van Phnom Penh. Duits jacht op Wadden gestrand PIETERSBUREN (ANP) Op de Waddenzee is een paar dagen geleden een Duits jacht gestrand. De onfortuin lijke schippers zijn gisteren, nadat hun lichtkogels niet werden opgemekrt dooi de vuurtorenwachter van Sehiermonnik oog, over de Wadden naar het vaste land gelopen. Halverwege kwamen zij een aantal Wadlopers uit Warffum le gen, die hen verder hielpen. De Duit sers waren op weg van Hamburg naar Engeland om een mast voor hun jacht op te halen, toen zij de koers kwijt raakten en vastraakten op de zoge naamde Bosplaat. President-curator kath. hogeschool Tilburg treedt af NIJMEGEN (ANP) Met ingang van 1 oktober 1970 zal mr. P. M. H. van Bo ven aftreden als president-curator van de Kath. Hogeschool in Tilburg. Hij wordt opgevolgd voor de duur van de periode tot aan de invoering van een nieuwe bestuursstructuur door prof. dr. H. W. J. Bosman, thans hoogleraar de Kath. Hogeschool. 7achten op regen bij lege tank (Van onze correspondent) MADRID Een Spaanse uitvinder heeft een automotor ontwikkeld, die op water loopt. De ontdekker, Arturo Estevez, hopt zün prototype binnenkort voor het publiek te demonstreren. Het geheim van zün verbrandingsmotor is gebaseerd op ater in waterstof en zuurstof, daarbü de Als het geheel werkt, dan zal niet alleen de automobilist een praktisch vrije macht over zijn paardekrachten hebben, maar het afvalprodukt, de zuurstof, zal de iueht niet vervuilen. Als de wagen zonder brandstof komt te zitten is het'slechts wachten op de volgende regenbui. De wagen wordt dezer dagen in de buurt van dc Spaans-Pcu tugese grens getest. Tot nu toe zün er nog geen internationale olie- en petroleummaatschappijon in paniek geraakt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7