Sterke eindsprint van Myrna van der Hoeven VEELBELOVEND TALENT IN JEUGDTITELSTRIJD Thomas Willie Hill verraste Davenport SÊ* Utrechtse combinatie toonde geen inspiratie Jeugdatletiek Oostenrijker won militaire vijf kamp Snelwandeltitel voor Vuurpijl Winst op negen onderdelen Üv Dommers eerste bij schoonspringen Ontspanning in de zon van Ibiza Evert Mur geen trainer FC Utrecht Beter „lot" voor internationale voetbalduels SPORTBIJLAGE MAANDAG 29 JUNI 1970 (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de Nederlandse jeugdatletiekkampioenschappen, die het afgelopen weekeinde op de baan aan de Zuidlarenstraat in Den Haag zijn gehouden, is opnieuw gebleken dat er onder de jongeren een aanzienlijke hoeveelheid talent schuilt. Vooral bij de meisjes. Reeds jaren heeft de KNAU in zijn jongste geledingen veelbelovende atleten, maar vaak gaan deze verloren, omdat zij te vroeg op internationaal niveau worden ingezet. Zij krijgen niet de tfld te rijpen in districtswedstrijden of in nationale krachtmetingen, maar moeten in landenwedstrijden meteen tot het uiterste van hun kunnen gaan om zich te bewijzen. Deze handelwijze is niet de juiste. Natuurlijk de Nederlandse Atletiek Unie wil zich doorlopend, ook op internationaal niveau, blijven presenteren, maar houdt hierbij niet voldoende rekening met de keerzijde van de medaille. Reeds diverse keren zijn atleten voordat zij volledig tot ontplooiing waren gekomen, ten onder gegaan aan de druk, die internationale krachtmetingen met zich meebrengen. Ook nu is weer duidelijk geworden, dat Nederland, met name bij de sprintsters enkele veelbelovende atletes heeft. Op de 100 meter gingen niet minder dan vier meisjes gelijk over de finish: Vooys (Olympia '48), Hofman (Schelde Sport), Brijker (Spartacus) en Broeksma (Zaanland). Ondanks de afwezigheid van Riet van den Berg, die deel uitmaakte van de damesploeg, die in Parijs aantrad tegen Frankrijk, waren deze vier atletes allen in staat tot 12,0 seconden. Ook op de andera loop nummers leverden enige meisjes goede prestaties. Zo behaalde de Olympia- atlete Vooys haar tweede titel op de 100 meter horden, een afstand die zij in 14.9 seconden aflegde. Bij de jongens is de situatie niet zo rooskleurig, hoewel zich enige talenten aandienden. De mogelijkheden van de negentienjarige Louis Fransen waren bekend. Vorige week maakte hij nog deel uit van de nationale heren estafetteploeg, die in Barcelona tot een 15.0: 3. Waalken* (GVAV) ispringen: I. Bronsdijk (AAC) 1.80 m: 2. in (Hellas) 1.80; 3. Van Hovell (Quick) 1.5. lokhoogsprinncv. 1. Veenendaal (AAC) 3.70 2. Berlo (GAC) Wimmers- (AV '23) 14.32; 3. Ruhl (Metro) Discuswerpen: I. Dc Jor 2. Benders (HAC) 4 12.0; 4. Broeksma (Zaanland) 12.0. Atmodes) 15.5; 3. Over (Sparta) 56 meter; .52; 3 Molenour (NFC) r Beek (Brunhildc) 5.58 1 5.39; 3. Van der Kade (SISU) 58.5. 3. 2 Moojen (Aimodes) 39.31 uitstekende verrichting kwam. Ook nu toonde Fransen zich op de 400 meter veruit de sterkste. Op het laatste rechte stuk demarreerde de Keienatleet zo onweerstaanbaar, dat zijn cancurrenten Van Diest (Kronos) en Van Urkdam (Siomo) op slag kansloos werden. In 48,4 seconden ging Fransen door de finish. Ook op de korte afstanden werden enige redelijke prestaties ge leverd. De donkerkleurige Fernandes Mendes finishte op de 100 meter in 10,7 seconden en bleef hiermee slechts 0.1 seconde boven het nationale jeugdrecord van Monsels. Op de „dubbele sprint" toonde Fernandes Mendes zich opnieuw de snelste in 21,9 seconden. Voorzichtig Op de langere afstanden bij de dames, waarop Nederland in het recente ver leden successen oogstte met Maria Gom- mers en op het ogenblik Ilja Keizer en Anneloes Bosman internationaal gezien uitstekend meekunnen, kwamen enige meisjes tot een veelbelovend niveau. Met Annie van der Kerkhof (eerste bij de A-meisjes op de 800 meter) en Mar griet de Graaf (winnares bij de B- meisjes op de 800 meter) lijkt de op volging verzekerd Maar ook hier geldt het devies voor de KNAU: wees voor zichtig met talent. EDE De Oostenrijker Friesl is win naar géworden van de militaire vijfkamp in Ede. De beste Nederlander was Van Alphen. die een vfjfde plaats bereikte. Ook in het landenklassemcnt eindigde Oostenrijk als eerste voor Nederland. Het laatste onderdeel, de cross-country, eindigde in een zege voor de Nederlander Guikema. Het handgranaatwerpen werd gewonnen door de Oostenrijker Fandel, het hinderniszwemmen leverde een zege op voor diens landgenoot Friesl en bij het schieten bleek de Zwitser Truffar de beste. Individuele afstand: 1. Friesl (Oost.) 5160.8 punten; 2. Schackl (Oost.) 5147,7 pnt., 3. Von Nlederhausern (Zwi5018,6 pnt (nieuw Zwit sers record) 4. Schaffer (Oost.) 4968,7, 5. Van Alphen (Ned.) 4943,5, 6. Gutkema (Ned.) 4836,8, 7. Truffer (Zwi.) 4 697.2 8. Krondorfer (Oost.) 4893,8 9. Gaasbeek (Ned.) 4880.9, 10. Weymann (W.-Dld.) 4853,4. Landenklassement1. Oostenrijk 20.140 pun- AMSTERDAM De Rotterdammer Cces Vuurpijl heeft gisteren het Neder lands kampioenschap 20 kilometer snel wandelen gewonnen. De Duitse gastdeel- nemer .litlius Miiller won de wedstrijd in 1 uur 38 min. 18 see Vuurpijl werd In 1.43.42 tweede. tijd BAKERSFIELD De grootste verrassing van de Amerikaanse atletiek- kampioenschappen voor 12.000 toeschouwers in het Memorial Stadion van Bakersfield gehouden, was de overwinning van de 20-jarige student Thomas Hill op de 120 yards horden. Hill, die 13.3 sec. liep, maakte daarmee een eind aan de heerschappij van Willie Davenport. Deze moest ook nog de 20-jarige student uit Colorado, Marcus Walker, laten voorgaan. Walker kwam evenxeens tot 13'3 sec. Davenport" liet 13.4 sec. noteren. De favoriet voor de 100 yards, John Cailos, kwam in de finHle na ongeveer 50 yards ten val en moest geblesseerd opgeven. Carlos kon hierdoor ook niet uitkomen op de 220 yards. Het moet te vens onwaarschijnlijk worden geacht, dal hij de volgende maand met de Ameri kaanse ploeg op tournee door Europa gaal. Carlo? zou op 5 juli aan internatio nale wedstrijden in Rotterdam meedoen. In een uitermate spannende race kon nu Ivory Crockett zegevieren voor Ben Vaughn en Charles Greene. De eerste vijf UITSLAGEN '20 Yard* horden: itarcus Walker 13.3, Ron Cofeman 7.95. 2. Barry Shëpard 2.13. ;ob Prince 8.38,4. 3 mijl: 1. Frank PARIJS Belangrijker dan de ruime overwinning van de Nederlandse damesploeg op Frankrijk (80 tegen 53 punten) was gisteren in het Parijse Stade de Colombes de terugkeer van Myra van der Hoeven- De 22-jarige Haagse, die in 1968 in een tijdsbestek van enkele maanden doorstootte naar de wereldtop op de 400 meter, maar na de teleurstellende achtste plaats in Mexico de atletiekbanen de rug toekeerde, is weer terug. Ze bewees dit niet allen in de individuele wedstrijd, waar zij achter de Olympische kampioene en mede-wereld recordhoudster (51.7) Colette Besson. tweede werd in 53.4 sec., maar vooral in het laatste nummer van de middag, de 4 x 400 meter. Myrna van der Hoeven begon aan het laatste kwart van de race met zeker vijftien meter achterstand op Monique Noirot. Zeer sterk lopend en met groot tactisch inzicht streek zij bij het ingaan van de laatste bocht op de Francaise neer, wachtte daarna even en sprintte op het rechte stuk moeiteloos weg Hoe wel de tussentijden op de estafette al tijd een wat vertekend beeld geven, maakte zij officieus met een tijd van 52.6 sec, die bondscoach Ben Kusmic afdrukte duidelijk, dat zij weer naar haar oude niveau reikt. Recordhoudster Met Stans Brehm, Aukje van der Hoek en Toos Peters mag Myrna van der Hoeven zich nu ook Nederlands recordhoudster op de 4x400 meter esta fette noemen. Het kwartet noterde een tijd van 3 min 41.2 sec, en was daar mee liefst 6.2 sec. sneller dan het vier tal Ina Scholten, Maria Gommers, Toos Peters en Mieke Sterk, dat vorig jaar evenens in de wedstrijd tegen Frank rijk het nationale record op haar naam had gebracht. Met de halve finales van de strijd om de Europa Cup, die op 1 en 2 augustus in het Friedrich Ludwig Jahn-stadion in Oost-Berlijn wordt gehouden in het vooruitzicht, kan Nederland na de pres taties van Parijs de toekomst met opti misme tegemoet zien. Vooral nu de 400 meter individueel en de 4x400 meter estafette sterk bezet kunnen worden. Van de dertien nummers die op de tartanbaan van het Stade de Colombes werden verwerkt, won Nederland er negen, waarvan vier zelfs dubbel. Over winningen behaalden de Francaises slechts op de 400 meter, het speerwer pen, en het hoog- en verspringen. Gunstig Myrna van der Hoeven, die gestart was in de gunstige binnenbaan, met vlak voor zich Colette Besson, leek zelfs nog voor een sensatie te gaan zorgen, toen zij bij het ingaan van het laatste rechte eind de Francaise, die als ge woonlijk zeer snel vertrokken was, pas seerde. De aantrekkelijke, zwartharige Besson vocht zich echter in de laatste vijftig meter opnieuw voorbij de Neder landse. Besson finishte in 52.8 sec, waarmee zij achter de Engelse Marilyn Neufville (52.0) de tweede snelste Euro pese seizoentijd noteerde. ,,lk werd ver rast door de eindsprint van Besson", vertelde Myrna van der Hoeven later. „Het gaat elke week sneller. Vorige week in Rotterdam 54 seconden rond en nu 53.4. Ik geloof niet dat ik ontevre den mag zijn". Stans Brehm. die dit seizoen na en kele jaren afwezigheid, althans in top prestaties. ook weer terugkwam, was minder tevreden. „Het is nu de derde keer. dat ik 54.4 sec. loop. Ik moet sneller kunnen". De Amsterdamse, die niet zo rijk getalenteerd is als Myrna van der Hoeven, kreeg van Colette Be sson, die zich overigens nog niet sterk genoeg achtte ook op de 4x400 meter te starten, een compliment. „Ik kende haar niet. maar zoals zij in de estafette liep. maakte zij toch grote indruk op Verrassing Het hoogspringen, dat gezien de pres taties van de Francaises voor Nederland een derde en een vierde plaats had moeten opleveren, werd een verrassing, vooral van Mieke Sterk. De aankomen de sociaal werkster, die met de 100 meter horden en de 4x100 meter esta fette een van de drukst bezette atletes was, ging „Fosbury Floppend" al in de eerste poging moeiteloos over 1.89 me ter. De specifieke hoogspringster Mary van de Raadt had voor deze hoogte drie pogingen nodig. Vooral voor Mieke Sterk, die drie centimeter hoger sprong dan zij ooit gedaan had, betekent dit een grote winst voor de vijfkamp, waar zij zich toch op wil gaan toeleggen. Haar mogelijkheden, gezien de 4952 punten, die zij veertien dagen geleden in Gent behaalde,zijn op dit nummer nog lang niet uitgeput. Mieke Sterk onderstreepte dat nog eens met een overwinning op de 100 meter horden in 13.5 seconden. Wanneer zij niet eerst een valse start had veroorzaakt was het niet denkbeeldig geweest, dat Mie ke Sterk haar eigen nationale re cord (13.4) geëvenaard of zelfs verbe terd had. Na de tweede start ging zij wat traag weg en verloor daardoor zeker een- of tweetiende seconde. Naast Mieke Sterk imponeerde ook alweer een vijfkampster Miep van Beek. De donkerharige Amsterdamse liep met 13.6 seconden een persoonlijk record. Gebruikelijk Wilma van den Berg behaalde de gebruikelijke dubbele overwinning op de sprintnummers. De tijd van de Udense op de 100 meter (11.7) viel tegen de achtergrond van de voortreffe lijke prestaties van de afgelopen weken wat tegen, maar daar was het gerom mel van de Franse juryleden ongetwij feld debet aan. Zus Riet bracht het op de korte sprint, ondanks een zeer snelle start, niet verder dan een vierde plaats. Wilma van den Berg revancheerde zich echter uitstekend op de 200 meter, die zij met groot machtsvertoon won in 23,3 sec. Corrie Bakkér, die bij het versprin gen in haar laatste poging met 6.13 meter toch nog tweede was geworden, eindigde op de 200 meter in 24.2 secon den als derde. Els van Noorduijn en Mieke van Rangelrooy zorgden op het kogelstoten voor een dubbele overwinning. Vooral het optreden van Els van Noorduijn was Indrukwekkend. De 24-jarige Am sterdamse, in het voorseizoen geplaagd door een hardnekkige griep en een ontsteking van de amandelen, legde op de grasmat, waar Ajax ruim een jaar geleden de beslissingswedstrijd tegen Benfica met 3—0 won. een knappe serie neer: 16.51 m. 16.48, 15.98. 16.64, 16.94 meter en 16.35 meter. Bij haar vijfde poging bleef zij slechts 34 centimeter onder haar nationale record, dat zij in september van het vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Athene vestigde. Mieke van Rangelrooy („Ik ben gewend in de schaduw van Els te leven".) bleef precies twee meter bij Els van Noorduijn achter. Wanneer Mieke Sterk. Wilma van den Berg en Corrie Bakker zich inder daad aan de belofte om de estafettetrai ning van bondscoach Ton Eykenboom te gaan volgen, houden dan zal het Neder landse kwartet weer zeer dicht in de buurt komen van de 43,4 seconden, die in Mexico een vierde plaats en een Europees record opleverde. Mieke Sterk: „Individueel gezien hebben wij nu snellere dames dan twee jaar gele den in Mexico. Ik geloof er wel in. Alleen zullen wij regelmatig moeten gaan trainen op het wisselen. Zoals het nu ging was het niet best". Weliswaar maakte hel kwartet Riet en Wilma van den Berg, Mieke Sterk en Trudy Ruth met 44,8 seconden de snelste Europese tijd van dit seizoen. De wissels waren met uitzondering van die tussen de gezusters Van den Berg zeer matig. „Volgende week bij de internationale invitatiewedstrijden in Rotterdam neemt Corrie Bakker de plaats van Riet van den Berg in. „Rietje kan in Oost-Berlijn toch niet meedoen, omdat zij dan in Curacao voor de Konink- rijksspelen zit. Nu kan ik met de anderen enkele keren in verschillende opstellingen lopen en vooral op de wis sels trainen. Ik maak me sterk dat er dan in Berlijn een nog snellere tijd uitkomt", aldus een optimistisch ge stemde Eykenboom De twee middenafstandnummers le verden de verwachte dubbele overwin ningen op. Ilja Keizer won na een eerste 400 meter in 61.8 sec. de 800 meter in de beste Nederlandse seizoen- tijd van 2.06.0. en stelde daarmee haar plaats in de ploeg voor Oost-Berlijn wel veilig. Moeilijker zal de keuze van de loopster op de 1500 meter wórden. Anneke de Lange zegevierde nadat An neloes Bosman vrijwel ai het zware kopwerk had gedaan in 4.24.6, maar naast de Haagse zijn Anneloes Bosman, Els Gommers en Ellie Ernest zeker van gelijke kracht. ATLETIEKCIJFERS IVO meter: 1. Wilma v. d Berg (Ned.) ll.T sec.; 3. Sylviane Tellies (Fr.) 11,8; 3. Gran- drleux (Fr.) 11,9 sec.; 4 Riet v. d. Berg (Ned.) gelstotcn: 1 Els van NoorduUn (Ned.) m; 2. Mieke van Rangelrooy (Ned 3. Cuveller (Fr.) 14.06; 4. Parguel (Fr.) Iloogsprli Ducas (Fr.) 6.35 r 4. Dubucqol (Fr.) 1.68 m. 3. Petrognani I.) 43.24 m. r.ange (Ned Jucas, Meire. Grandrieus) 46.5 sec Discuswerpen; 1. Anneke dc Bruyn (Ned.) 9.94; 2. Chandeze (Fr.) 46.78 m; 3. Cuveller Fr.) 43.68 m; 4 Henny Corthuls (Ned) Lcclerc, Druel. Noirot Eindstand: Nederlar rijk 55 punten. Myrna van der Hoeven bewees in Parijs dat ze aan een comeback bezig Is. Het was aan haar sterke lopen te danken dat de atletes ook de 4 maal 400 meter wonnen. DEN HAAG Mariëtte Dommers van de vereniging Joop Stotijn heeft gisteren in Den Haag tijdens de kring en nationale kampioenschappen het schoonspringen bij de meisjes A (drie meter) gewonnen. Zij behaalde 408,55 punten. Tweede werd haar clubgenote Eljo Kuiler met 369,10 punten. Bij de jongens A (drie meter) zege vierde Ton van Oudheusden (eveneens .Joop Stotijn) met 433.80 punten voor Rob Voorbij (Joop Stotijn) met 346.30 punten .Utrecht) sn Emaus (AVVOG) 1 Wcllerdkck (Hel 1. Kon (Typhoon) 1 Arminia Bielefeld promoveerde ook HAMBURG Arminia Biclelek' heeft zich dooi een overwinning van 2_u op Tennis Borussia Berlijn be haald in Berlijn, verzekerd van een I plaats in de WcstdUitic Bundcsligu Dc andere promoverende club is Kickers I Offenbach. UTRECHT Een combinatie van Utrechtse profvoetballers heeft zaterdag de lntertotowedstrijd tegen het Deense Hvldovre Kopenhagen, waarvoor DOS had ingeschreven, met 3—1 verloren. DOS bad. geplaagd door problemen rond de fusie mei ElinKwqk en velox, gepro beerd van deze weusuudenrecks al te komen, maar de KNVb had hiervoor, onder druk van buitenlandse protesten, geen toestemming gegeven. De Denen hadden aan de ongeïnspi reerd spelende Utrechters een makkelijke tegenstander. Onder andere omdat en kele spelers met vakantie waren, werd een experimenteel elf tul opgesteld,dat geen gelegenheid had gehad om te trai- Na een redelijk begin zakte DOS vol ledig weg- Nadat aoeiman Van Ledden, die een onzekere indruk maakte, een ■schuiver van Pedersen onschadelijk had gemaakt, werd hij in de vijfendertigste minuut geslagen door een inzet van Kir- stensen, die tussen zijn benen door ging. waarna Pedersen beheerst in schoot. Na de rust was het met DOS volledig gedaan. De 2500 toeschouwers probeer den met irriterend handgeklap DOS tot meer activiteit aan te sporen, maar wat de Utrechters lieten zien leek meer op zomeravondvoetbal. Uit een vrije trap na een overtreding van Blok, schoot Peder sen hard in (2—0). Pas na een half uur wist Wltzand na een combinatie tussen Nieuwcnhuis en Visser tegen te scoren. i üraatland is niet alleen lenig •Ir van z(jn „oude" plncgmakker.' voetbul .u. Ook tp hei water komi jenoord die momenteel met vakantie i UTRECHT Evert Mur, de trainer van Elinkwljk, die onder voorbehoud het trainerschap van de nieuw te vor men FC Utrecht had aanvaard, zal deze functie niet krijgen. Tijdens een zater dag gehouden bijeenkomst met de ge- sprekscommissie van de drie Utrechtse verenigingen. DOS, Elinkwijk en Velox, stelde Mur plotseling geheel nieuwe ei sen aan zijn toekomstige wer'.cgevers. Aanvankelijk had Mur zich akkoord verklaard met eenzelfde contract als waarvoor hij het afgelopen seizoen bij Elinkwijk werkte. In dc loop van de volgende week zal de FC' Utrecht offi cieel worden opgericht. Voorlopig is dc stichtingsvorm gekozen. Nadat invaller Jacobsen van de Denen, een schot via de binnenkant van de paal het veld in zag springen, was het Zuegler. die de eindstand op 31 bracht (DOSHvidovre Kopenhagen 13 (0—1); 35. Pedersen 0—1, 51. Pedersen 0—2. 74. Witzand 12. 89. Zuegler 1—3. Scheidsrechter: Vlug, 2500 toeschouwers). DOS: Van Ledden (Van der Heuvel); De Weerd, Van Stijn (Nieuwenhuys), Blok en Van Oudenallen; Witzand, Hiidebrand en Van Renswouw; Hareman, Van Veen en Visser- Hvidovre: Hildebrandt; Trielsen, Kris- tensen, Larsen en Frederiksen; Pedersen, Petersen en Zueglero Klenyr, Sörensen (Jacobsen) en Engclbracht. De andere uitslaR in groep vijf, waarin DOS uitkomt, is: FC Winterthur (Zwits.) Wisla Krakau Pol.) 13 (1—1). De stand in groep vijf is: 1/2. Wisla Krakau en Hvidovre 1 1 0 0 2 31; 3/4. DOS en FC Winterthur 10 0 10 1—3, INVERNESS Internationale voet balwedstrijden kunnen voortaan niet meer door het opgooien van een munt stukje beslist worden. Het „blinde nood lot" wordt vervangen door hel nemen van strafschoppen. Dit heeft de spelregel commissie van de internationale voetbal- federatie (FIFA) zaterdag op een verga dering in het Schotse Inverness beslist. De regel wordt als volgt toegepast: heeft na afloop van een internationale wedstrijd ook een verlenging geen be slissing kunnen brengen, dan wijst iede re ploeg vijf spelers aan. die een straf schop moeten nemen tegen de doelman van de tegenpartij. Is daarna de stand nog gelijk, dan nemen van beide ploegen twee spelers de strafschoppen en dit gaat zo door tot een elftal heeft gewonnen. De spelregelcommi.-sie besloot voorts de televisiemaatschappijen te vragen om geen herhalingen meer uit te /.enden van spclfragmenten. die een beslissing van de scheidsrechter zouden kunnen weer leggen. 1

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15