LAVER-DECENNIUM ABRUPT TEN EINDE Roger Taylor: „Ik voel me groots" Hoogspanning Prijs der Lage in Grote Landen Andres Gimeno rekende af met Ashe Val met gevolgen BIC wil Wagtmans MAANDAG 29 JUNI 1970 LONOEN De laatste dag van de eerste Wimbledon week, waarop Okker'en Riessen zich plaat sten voor de kwartfinales van het heren dubbelspel, zal de organisatoren van Wimbledon lang heugen. In een tijdsbestek van enkele uren werden zowel Rod Laver, de onaantastbaar geachte nummer één, als de nummer drie van het schema: Arthur Ashe een plaats bij de laatste acht ontzegd. Engelands eigen Roger Taylor versloeg Laver met 46, 64, 64, 61 en Andres Gimeno, de Spaanse tennisprof van het eerste uur, die op Wimbledon nooit de kwartfinales haalde, nam Ashe voor zijn rekening: 75, 75, 62. De smalgebouwde Amerikaan, twee maal achtereen halvefinalist op Wimbledon, serveerde net zo zwak als Laver en liet zich volkomen meeslepen in het tennissschaak van zijn tegenstander. Al met al hebben de partijen voor de kwart finales nu een heel andere aanblik gekregen dan aanvankelijk verwacht: TaylorGraebner, Roche Rosewall. CarmichaelGimeno en EmmersonNewcombe. „Dit Wimbiedon kan door ieder een worden gewonnen", is de mening van de uitgeschakelde Laver. hij zelfs ongenaakbaarder dan ooit. Na het verlies tegen Cliff Drysdale op Fo rest Hills (1968) had hij bij een belang rijk toernooi geen partij meer afge staan en nu stond Laver dan machte loos tegenover de 28-jarige Roger Tay lor: 64, 46, 26, 16 met de aante— tegenstanders, die evenals hij het rac ket met de linkerhand hanteren. Men kijke er zijn verliespartijen op na. tweemaal legen El Shafei en eenmaal tegen Pilic, terwijl ook Roche een posi tieve score tegen hem heeft. „Van alle lefthanders speel ik het liefst tegen set nerveus werd. „Misschien was dat de fout", analyseerde Laver later. ..Ver der goed dan de anderen' Het gemis aanbeen eerste service was de hoofdoor- Bij de dames voldeden drie speelsters niet aan de verwachtingen van het plaatsingscomité: Kerry Melville verloor van Winnie Shaw, Julie Heldman van Francolse Durr en Virginia Wade van Cecile Martinez. Dat alles in twee sets, het is langzamerhand typerend voor dit Wimbledontoernooi. dat alle grote zaken weet" de 31-jarige "Australiër had ge waarschuwd kunnen zijn. Harde leerschool Taylor, die in 1967 uitsluitend op zijn krachtdadige inzet de halve finales van Wimbledon bereikte, heeft sinds zijn overgang naar de profs leren tennissen. vrijwel niet in en voorts sloeg hij tien dubbele fouten. ..De scherpe wind had vat op de opgooi", verontschuldigde La ver zich. Een ander punt is dat hij omwille van het geld met rackets van drie verschillende merken speelt: Een houten in Australië, een stalen in Ame rika en een ander houten in Europa. in een kort tijdsbestek worden afgewik keld. Het is winnen of verliezen, kor daat, zonder veel omhaal. Zonder heroïek Wie had ooit kunnen bevroeden dat het Wimbledon-Laver-decennium op zulk een wijze zou eindigen, zo maar, zonder verhaal, zonder heroiek. Op het eerste matchpoint een dubbele fout ser verend, als de eerste de beste debutant. In de vier kampioenschappen, die Laver terroriseerde (vijf jaar was hij bij de profs ongenaakbaar, maar werd toen van Wimbledon velbannen), was men bijna vergeten dat de sproetige emotie loze „lefthander" uit Australië vatbaar kon zijn voor menselijke onvolkomend- heden. Het had er de schijn van dat Laver die had afgezworen in de finale van 1960 toen hij van Neale Fraser Als lid van de ..knappe acht" maakte hij een harde leerschool door verloor het eerste seizoen vrijwel alles, ver diende daardoor het minst, maar leerde bij. Tom Okker ondervond als één van de eersten dat de donkere Brit niet langer een figui'ant was. Dit jaar ver sloeg Taylor onder meer Ashe, Roche en Lutz. „Sinds mijn overgang naar de profs ben ik op alle slagen wat beter geworden, maar het belangrijkste is geweest, dat ik in mezelf ben gaan geloven", aldus Taylor. „Ik raakte er van overtuigd dat ik van wie dan ook kon winnen. Dat gevoel had ik ook tegen Laver, al vond zelfs mijn moeder dat het prachtig zou zijn als ik een setje tegen hem zou maken". Kwetsbaar Laver had op zijn hoede moeten zijn. greep te wennen. Verder was er de kapotgetrapte baan. die volkomen be roofd was van gras op de achterlijnen. Laver: „De bal remde af en sprong dan hoog op. Ik kon het racket vrijwel niet over de bal heen trekken Tactiek Dit als verklaring voor de vele servi ce-returns, die hij in het net sloeg. Daar tegenover staat dè uitgekiende tactiek, die Taylor volgde: zeer geva rieerd serverend en ingehouden retour nerend. ..Ik wist dat hij daar een hekel aan heeft. Het belangrijkste is. dat je Laver probeert af te stoppen. Als het eenmaal bij •hem lukt, loopt hij in een ommezien over je heen", aldus Taylor. Die tactiek betaalde zichzelf in dc tweede en vooral in de derde set. Laver Finale met start in drie etappes jaarde'' Spanjaard Gir vond dat de „be- Wimbledon uitgeschakeld het enkelspel. op Wimbledon >ots. Een ander Zege Okker'Riessen Okker het goed dat Riessen en n het dubbelspel handhaaf den. Ze wonnen met 6—3, 6—2. 6—3, 64 van het tweede Amerikaanse Da- viscupdubbelCharlito Pasarell en de jonge van Nederlandse afkomst zijnde Eric van Dillen. De Wimbledonfinalisten van het vorig jaar hadden het niet al te moeilijk, al gaf Okker met driemaal eid. In deze partij i ting ;rd de iets op Wimbledon i heeft namelijk ee I doen gaan om de speler: maal het verlies van zijn service goed gemaakt met een doorbraak op love, bij 21 in de derde set (na twee dubbele fouten van Laver) wist Taylor dat, te wen geen aanmerkingen op de leidini te maken, sinds Hoad op het centre- court een netrechter de raad gaf zijr oren te laten uitspuiten. gen. „Dat was een kritiek punt. Er komt geluk bij kijken als je op zo'n vale krijgt" erkende Taylor. Hij won er de derde set mee: de inleiding van riskerende Taylor holde door naar 51 en greep de match met een derde door braak. toen Laver nog niet hersteld was van een foutieve beslissing van de lijn rechten. Taylor: „Iedereen zal zich nu wel afvragen, hoe het komt, dat Laver (Van onze sportredactie) WASSENAAR Aad Harmsen had geen noemenswaardig letsel overge houden van z(jn val in de finale van de Grote Pr(js der Lage Landen. Hij was c-r beter afgekomen dan de jockey Perkins, die zaterdag in de zo slecht speelde. Maar ik geloof eerlijk dat ik hem door mijn goede serveren en volleren onder druk heb kunnen houden en daardoor heb gewonnen. Ik heb altijd al een keer van Laver willen strijd om dc „Van Brienens Memo rial" ook al in. de bovenbocht uit de baan was geschoten en van zijn paard Cieopatra w.vo gevallen. Perkins moest het ziekenhuis worden gebracht. Hij zal drie tot zes weken niet kunnen Memorial" werd mede door het uit- Robert Wetemans op „Attractieve", die zichzelf op zijn verjaardag hij werd 21 jaar oen cadeautje gaf door zijn eerste grote klassieker te winnen. (Van e sportredactie) WASSENAAR Tenslotte werd de Grote Prijs der Lage Landen toch nog over meer meters uitgevochten dan die koers ooit had geteld.. De organisatoren, die de „klassieker" over 2600 meter op Duindigt na vijftien jaar een ander aanzien hadden willen geven, door daarvan een tweedaags evenement te maken met zaterdag drie series waarin zich de eerste vier aankomende paarden kwalificeerden voor de finale van gisteren over 2100 meter zagen de finale van de Grote Prijs in drie „etappes" van start gaan. Eerst was er een valse start en toen het veld dan wel goed weg was, 1 trapte het Franse paard Urvick in de bovenbocht in het achterwiel van de sulky van pikeur Aad Harmsen. Ook die koers Harmsen viel (overigens onmiddelijk weer opstond) met de sulky slingerend achter zich, alleen op avo twaalf, die zich hadden geplaatst (Harmsen was i komen) zich onder „hoogspanning" opmaakten vo( hadden ze al veel meer dan 1000 meter gelopen. In het nadeel Nederlandse paarden, in het voordeel van de Franse, die veel meer lucht hebben op de lange afstand. erd afgebeld, omdat zijn paard Esmeraud uur ging. En toen de t Esmeraud terugge- de definitieve strijd, was'gevallen schoot Esmeraud, zon der sulky die als een wrak achter bleef voor de tribunes, het hele veld Leeuw, die voor de eigenaar var Hadie toch nog het lieve sommetje 17000 gulden in de wacht sleepte ik zeker gewonnen. Nu had i wel een kans, maar ik moesi en omdat Leeuwenkamp (met I Sbaw/Trumarf6 (GBJ— I King (VS)—Karen Kri

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12