ANTHONY NEWLEY Avondonderwijs is helemaal niet zo slecht als men wel beweert Geslaagden Handels avondschool „St. Pieter' MARKTEN BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „HOUTWERF-LEIDEN" N.V. Veelzijdige kreeg de vrije teugel Stomp: ontwikkeling in de goede richting Geslaagden Technische School „Don Bosco' rilJDAG 26 JUNI 1970 LEIDo: COURANT Pater drs. Pieter Gilden verlaat middelbare handes- avondschool „St. Pieter LEIDEN Enkele weken geleden kwam de aktiegroep avondonderwijs voor de werkende jeugd na twee discussieavonden in het vormingscen trum Troef tot de nogal provocerende stelling, dat het avondonderwijs in Leiden bijzonder slecht is. Toen pater drs. Pieter Gilden, directeur van de middelbare handelsavondschool St. Pieter, daar van hoorde werd hij een beetje kwaad. ,,Daar deugt geen fluit van, wat die jongens ver kondigen", zegt hij. ,,lk heb genoeg contacten met het bedrijfsleven om te weten hoe zij denken over leerlingen die avondonderwijs hebben ge volgd. Het bedrijfsleven wil leerlingen die van onze school komen dol graag hebben, want ze weten dat er pit in zit en dat ze wat aan kunnen. Omdat ze iets goeds geleerd hebben". Vrijwel alle leraren zien werk aan avondschool als stuk sociaal werk •ondscholen, die de aktiegroep ricl tegen de ^leraren^ •hooi zou die het voornamelijk om nste te doen zou zgn. Pi „Dat is pertinent niet wi niet aan mijn school. Ik te verbeteren, maar dat is niet de hoofdzaak. Van het gros zeker niet. Ze maken er geen potje van, want ze weten dat ze voor een jeugd werken, die anders op het gebied van onderwijs tus sen wal en schip valt." Er was enige tijd geleden sprake van dat net avondonderwijs zou gaan ver dwijnen. Pater Gilden zegt daar nu over: „Gelukkig is dat achterhaald. Het a vondonderwijs zal ook ingepast worden nog niet duidelijk Dat het avondonderwijs verdwijnt, daar is pater Gilden toch wel een voorstan der van, maar dan moet er wel een goed alternatief komen, vindt hij. Bij- oorbeeld in de vorm van dagonderwijs. Toch heeft hij ook daar zijn bedenkin gen tegen. „Men kan de leerplicht wel gaan verlengen en een jongen of meisje tot de achttiende jaar op school houden, maar dan moet wel het onderwijs aan gepast worden. Anders is het waanzin de jeugd zo lang verplicht op school te houden. De werkende jeugd een dag per week naar school, dat zou een pracht oplossing zijn, vindt pater Gilden. „Vooral de zaterdag zou een bijzonder geschikte dag zijn, want dan staan toch wel scholen leeg." Maar goed. zo ver is het nog niet. Mo menteel ploeteren er nog duizenden .longeren 's avonds op school. Vermoeid en weinig geconcentreerd, omdat ze de hele dag al gewerkt hebben. De middelbare handelsavondschool St.- Pieter heeft veel leerlingen van buiten Leiden. Vooral voor die leerlingen heeft pater Gilden veel bewondering, 's Mor gens vroeg gaan ze met een boterham metje van huis en 's avonds tegen een uur of half elf, elf uur komen ze pas weer thuis." Dus alleen de sterksten houden het op een avondschool uit Pater Gilden: „Ach, dat valt ook wel weer mee. Je moet gewoon gezond zijn, een beetje pit hebben. Tegen leerlingen, die er wat minder goed uitzagen heb ik wel eens gezegd: „je moet 'ns naar een dokter en4 vragen of hetgeen je allemaal doet wel goed voor je is, maar i in dé" meeste gevallen loopt het wel los. I Ikzelf ben er een groot voorstander van zo weinig mogelijk huiswerk mee naar huis te geven. Ik laat zo veel mogelijk op school werken, want dan ben je .steeds zelf bij en als dan een leerling I met 'n moeilijkheid zit, dan I onmiddellijk opgelost worden." Eurotransplant uitgebreid met Zwitserland en Oostenrijk Dit jaar heeft pater Pieter Gilden voor het laatst vor de klas gestaan bij St.- Pieter. Gisteravond in hel St.-Antonius Clubhuis bij de diploma-uitreiking heb ben de leerlingen afscheid van hem genomen en vanmiddag bestond daar officieel de gelegenheid voor „In de Vergulden Turk." Waarom verlaat pater Gilden St.-Pieter na 14 jaar directeur geweest te zijn Hij antwoord daarop: „Ach, ik het altijd met plezier gedaan, maar ik werd het een beetje zat. Je wordt wat ouder en dan wil je ook wel eens een avondje Een jongere moet het nu maar eens op gaan knappen. Bovendien, ze kunnen nu beter zeggen: wat jammer dat hij weggaat, dan dat men straks zegt: hè, hè, gaat ie eindelijk weg? Pater Gilden woont met nog twee ambt genoten in een burgerlijk huis aan de Papelaan in Voorschoten. Hij is provin ciaal-econoom van de Kruisheren en toen bekend werd dat hij het directeur schap van St.-Pieter ging neerleggen, werd er wel gezegd, dat hij een belang rijker functie ging bekleden in de Orde. Pater Gilden: „Daar is niets van waar. Toen bekend werd dat ik wegging werd er ook wel gezegd: „O ja, gaat ie weg? Gaat ie trouwen?" Zo gaat dat tegen woordig als je priester bent. Om dat praatje uit de wereld te helpen ben ik toen maar even naar de kapper geweest Pater drs. Pit s het z afgelopen." Kapitein in Oude Rijn verdronken KOUDEKERK De 57-jarige sleep bootkapitein J. de Stooker uit Marken is gistermiddag in de Oude Rjjn onder Koudekerk door verdrinking om 't leven onder water gedrukt, door de woonark, toen hij vaart minderde om een andere sleep gelegenheid te geven te passeren. De overvaring en het zinken van de sleepboot geschiedden kennelijk zo snel, dat de heer De Sotoker geen kans meer heeft gezien uit de stuurhut te komen om het vege lijf te redden. Het slacht offer was vrij snel op de wal .gebracht en direct werd kunstmatige ademhaling toegepast. Ook\in het beademingscen trum van het Academisch Ziekenhuis is nog geruime tijd getracht de levensgees- LEIDEN Gisteravond heeft In het St. Anthonius Clubhuis de diploma-uitrei king plaatsgehad van (te middelbare handelsavondschool St. Pieter. Voordat met de uitreiking van de diploma's werd overgegaan, werden gehuldigd pater drs. Pieter Gilden cn de heer Verberg, die lange tjjd als resp. directeur en on derdirecteur aan de school verbonden zün geweest. Pater Gilden en de heer Verberg werden toegesproken door de voorzitter van het schoolbestuur, de hr. J. van Zijp, door twee leerlingen. Mar griet v.d. Meijden en Erna de Jong en derdorpIneke v.d. Geest, Therese Groenewegen en Luud de Grc Hazerswoude; Hein Heemskerk, W bert Hettinga, Ema de Jong en Ton Zijp, Leiden; - dè Klerk, Wil Hai der Post, f oord wijk; Win» v.d. Werf, Zoeter be, Oegstgeest. Geslaagden 3-jarige cursus: Koos Bak ker, Gerard de Jong, Agaat Wetting, Erik Yssenagger, Hans Beekman, Ria v.d. Krogt, Margriet v.d. Meijden, Jac ques Schouwenaars, alle Leiden; Ria v. Beek, Joke van der Geest, Ron de'Jong Ton de Jong en Theo Witjes, alle Roe- lofarendsveen; Gerard van Abswoude, Oegstgeest; Truus Beljker, Voorhout, Conny Giezen, Leiderdorp; Leny van Haaster, Stompwijk; Leny Hoek Voor hout, Hans Kortekaas, Martien v.d. Berg Cilia Diemei Voorhout; Thomas Uni, Leiderdorp; Plet Buitelaar, Wassenaar; Wi van Dam, Nieuwkoop, Piet van Haasteren, Oegstgeest, Gerard Jansen, Ton v.d. Krogt, Piet van Leeuwen, Ber- tus Spierenburg alle Zoeterwoude; Ton van Leeuwen, Leimuiden; John Wanders Delft (met lof). Corrie Warmredam, Rijpwetering. DELFT Geslaagd aan de Technisch Hogeschool voor het examen electro- techn. ingenieur de heer T. A. J. Koren- hoff. LEIDEN, 26 juni. Groente Aardbeien 28-36, Aardappelen 38-60, Andijvie 19- 32, Doperwten 62-1.42, Peulen 1.60-3.70, Stambonen 2.10-2.50, Tuinbonen 6.30- 6.48, Kroten 13-14, Boerenkool 44-48, Spitskool 34-41, Postelein 20-50, Prei 30, Rabarber 19-28, Spinazie 29-71, Komkommers 21-46, Tomaten A 5.50- 5.70, idem B 5.80-5.90, idem C 4.70-5.30, idem CC 4.10-4,60, .Waspeen 46 per 100 kg. Meloenen 80-1.67, Sla A 21-32 per 100 stuks. Bospeen 41-88, Boskroten 20-25, Peterselie 15-26, Radijs 14-18, Selderie 6-12, Bosuien 16-27 per 100 bos. (ADVERTENTIE) SHOWROOM: NIEUWE RIJN 87. TELEFOON 34544 (4 LIJNEN) „De hartstochten van Hieronymus" SUDIO Het is de droom van iedere filmacteur «.ens helemaal de vrye hand te krijgen. Anthony Newley is een veelzijdig kunstenaar. Naast componist, schrycer en enter- talner trad h(j ook In diverse tilms op. Met zijn eisen prodolttienuuitocbappU Taralex maakte hij het vorig jaar de film met de onmogelijk lange titel „Can Hironymus Merkin ever forget Mercy Humppe and find true happi ness?" Doordat hijzelf met Herman Racher het scenario schreef, zelf de muziek van de acht liedjes compo neerde, zelf regisseerde en de titel rol speelde, kan men bijna van een „one-man-show" spreken, maar om dat Newley's echtgenote en kinderen dezelfde rollen vervullen in Hierony mus' leven, is misschien „familie show" beter op zijn plaats. In „De hartstochten van Hieronymus" soaïs de Nederlandse titel luidt, heeft Newley zich volkomen uitgeleefd. Te yeel zelfs, want door het breeduit etaleren van zijn talenten, dwaze in vallen en eigen filosofie is 't zo'n per soonlijke film geworden, dat de toe schouwer lang niet altijd de visie van Je veelzijdige maker kan delen. „Hieronymus Merkin" is eigenlijk een film in een film, een harlekinade in 'n harlekinade geworden, vol briljante vondsten, maar ook met het gevaar rich in beelden te verliezen, zoals zelfs ;en Fellini wel eens overkomt. Hier onymus is veertig jaar geworden en draait voor zijn beide dochtertjes en ;ijn moeder, die hem altijd te veel ver wende aan het strand de film van zijn leven af. We zien hoe oom Voetlicht hem al op zeer jeugdige leeftijd in zijn ban had en de oorzaak was dat de jonge Hieronymus aan het variété ging. Hoe de duivel in de figuur Fabeltjesland rRIANON Zelfs de dieren uit Fabeltjesland hebben him eigen Immaatschappij, de N.V. Fabelfilm, le in Trianon in aansprekende kleu- sn het huiveringwekkende verhaal ra de „Onkruidzaaiers in Fabeltjes- Terwijl de fabeltjesdieren onder de tyrannieke leiding van juffrouw Ooievaar naar de Grote Speelweide trekken voor hun jaarlijkse picknick- feest, sluipen boosaardige torren, die hun tenten aan de rand van het Bui- tenbos hebben opgeslagen, over het Bramstruikse Binnenpad. Zij nemen de eenzaam achtergebleven Bor de Wolf gevangen, maar laten hem vrij als hij belooft zijn mededie- ren niet te waarschuwen. Bor rende natuurlijk wel zo snel mogelijk naai de Speelweide Helaas, njemand ge looft hem! De arme Bor wordt weer door de torren opgepakt en weer vrij gelaten nu om als vredesboodschap per te dienen. Dan gebeurt er ^n vre selijk ongeluk. De woedende torren rukken plunderend door het bos, ter wijl zij 'n spoor van onverwoestbaar onkruid achterlaten. Toch loopt alles goed af, zoals altijd in Fabeltjesland en met een denderend feest wordt de vrede gevierd en Bor, die al als ver rader was bestempeld, in ere hersteld. Het verhaal van Leen Valkenier is door M. M.é Chanowski Productions (de schepper van de fabeltjesdieren) tot een musical gemaakt op „span nende muziek, zoals meneer de Uil verkondigt, van "Ruud Bos. Helaas zijn juist in de liedjes de teksten vrijwel Mike Henry is bepaald zwak te noc- Tarzan treft een bevriende professor dood op zijn kantoor aan. De man is vermoord door volgelingen van Barcu- na, hoofdman van een inlandse stam. Tarzan gaat op zoek naar Barcuna en na een lange bootreis met kapitein Sam Bishop en Pepe komt hij hem op het spoor. Juist op het moment, dat Barcuna zijn volgelingen aanspoort tot uitroeiing van de Marabeets. een naburige stam, verschijnt Tarzan op het toneel. HIJ daagt de hoofdman uit voor een tweegevecht, dat zoals gewoonlijk door Tarzan wordt ge wonnen. Tussen bloedig begin en eind van de film heeft regisseur wel bui- ïropni i ge- 'oor de charmes van een vrouw. Maar op een gegeven mo ment moet de playboy toch trouwen, al is het huwelijk maar van korte duur. Dan ontmoet Hieronymus de piepjonge Mercy Humppe, die een onvergetelijke indruk op hem maakt en zelfs als hij al met de uitdagende Polyester Poontang is getrouwd nog een soort jeugdideaal blijft. Als in een bonte kaleidoscoop verandert 't beeld telkens plotseling In een zo mogelijk nog kleurrijker. Bizarre decors op een verlaten zandstrand, vertekende beel den en een van de hak op de tak springende verteltrant maken, dat men zich geen moment met Hierony mus" wilde uitspattingen behoeft te vervelen en de toon is zo speels, dat men er zich ook niet aan behoeft te ergeren. Anthony Newley's spel met woorden, liedjes en beelden is niet bij een bepaald filmgenre onder te bren gen. Het is een beetje satire op het filmmaken, half musical, half biogra fie van een egoïstisch variétéartiest. „De hartstochten van Hieronymus" is beslist geen film voor het grote pu bliek.. Dit zoeken van een kunstenaar naar zijn eigen identiteit zal velen koud laten, maar voor de fijnproevers is het interessant om een veelzijdig kunstenaar als Anthony Newley zo te zien (vrij) worstelen met zijn eigen surplus aan talent. Kat op een heet zinken dak CAMERA Verfilming van Ten- nessie' Williams' veelbesproken toneelspel, waarin een drankzuchtige jongeman na veel geharrewar van zijn complexen wordt afgeholpen. De scenarioschrijver heeft echter flink in Williams' tekst zitten knoeien, waardoor het verhaal sterk aan over tuigingskracht ging inboeten, terwijl men bovendien lelijk strandt in de to neelmatigheid. Tarzan contra de Barcouna-krijgers LUXOR „Tarzan contra de Bar- cun ar krijgers" is zoals alle Tar- zan-films een wat oppervlakkige rol prent. Konden we in de eerste Tarzan- fllnis nog genieten van het redelyke spel van Johnny Weissmuller( de mo menteel In ons land verblijvende 66- jarige zwemmer-acteur), het spel van r de sterke staaltjes, die man als Tarzan mogen zijn slechts spaarzaam. Opvallend is de goede rol van de kleine Pepe, vertolkt door Manuel Pa- Charro! REX Eindelijk heeft men het aan gedurfd het filmrecept met Elvis Presley te veranderen. Na een einde loze serie films, waarin Elvis ver plicht was zjjn liedjes kwijt te raken, Daar was dan ook een nieuwe regis seur voor nodig om deze ommezwaai tot een goed eind te brengen. En dat is regisseur Charles Marquis Warren wel gelukt. Hij heeft Elvis voortref felijk door de western „Charro" ge leid. De gedaantewisseling is com pleet: Presley draagt een baard en zingt alleen nog maar de titelsong. Het verhaaltje is vlot en gaat over Jess Wade, die gebrandmerkt wordt als dief van een gouden kanon, dat het symbool is van de bevrijding van Mexico. Hij bindt de strijd aan met de werkelijke bende en weet uitein delijk de overwinning te halen. De 7 krakers LIDO Zes gevangenen verlaten tjjdens een voetbalwedstrijd de gevangenis en gaan naar de Konink lijke Munt om daar zeer veel geld te drukken. Ze worden daarbij vergezeld door een zeer lastige gevangene, die helemaal niet begrijpt waarom het gaat en regelmatig dood neervalt. Dat is ongeveer het verhaal van de film „De Zeven Krakers" (Seven ti mes seven). Een leuk, lekker nlkse- rig verhaal dat laat zien wat je al lemaal tijdens een voetbalwedstrijd kunt uithalen. Onvoorstelbare dingen. Als de wedstrijd voorbij is liggen de krakers allemaal weer keurig in hun gevangenisbed, niemand heeft iets ge merkt. Meer dan een leuk verhaal, waar je geamuseerd naar zit te kij ken, is de film niet en 'dat is ook hele maal niet nodig. erland en Oostenrijk hebben zich aangesloten by de in Leiden gevestigde organisatie voor orgaan transplantaties „Eurotransplant". Bij «leze organisatie, die in 1968 op Neder lands initiatief werd opgericht, waren reeds aangesloten West-Duitsland, Bel gië en Nederland. Besprekingen zijn gaande over de aansluiting van Joego- Sinds de oprichting twee jaar geleden heeft Eurotransplant ongeveer 250 nier transplantaties uitgevoerd- 54 in 1968, 95 in 1969 en bijna 100 in de eerste helft van 1970. Aangenomen mag wor den, dat Eurotransplant dit jaar een rol zal spelen bij ruim 200 niertransplan- LEIDEN The Combine, een groep ex-studenten van de universiteit van Texas in Austin, gaven gisteravond twee voorstellingen van de roek-musical Stomp in de Stadsgehoorzaal, die eigenlijk een totale gedaanteverwisseling had ondergaan. Het feit, dat deze „musical", berstensvol protest tegen deze maatschappij, is opgenomen in het officiële programma van het Holland Festival, geeft natuur lijk wel te denken. Dat men dit theatergebeuren accepteert als een vorm van kunst, kan beschouwd worden als een ontwikkeling in de goede richting, maar het kan natuurlijk ook een nadeel zijn. dat de officiële theaters zich van Stomp hebben meester gemaakt. In ieder geval is Stomp te beschouwen, anders dan Hair, als een doorbraak van een jonge Amerikaanse underground. Het is gisteravond (twee voorstel lingen) een happening geworden van muziek, dans en film. De toeschouwers worden zowel spontaan als „georganiseerd" uitgenodigd mee te doen, mee te zingen, te dansen. De 26-jarige regisseur Douglas Dyer, de maker van om van deze musical een bijzonder theatergebeuren toch wel duidelijk centraal staan. Een bij-protest deze musical, heeft alle mogelijkheden aangegrepen maar waarin het protest en daarmee de teksten wordl gehoord door de vader van een studenten- te maken, dat enigszins te vergelijken is met Hair. meisje, dat door de Nationale Garde is doodge schoten. Een kritiek moment, dat gelukkig echter goed overkomt. De scène, die daarna volgt, is zal er diep onder de komen. Grappen als een plotselinge regenbul en een grote golf van plastic zijn goede vondsten om de spanning, die eigenlijk voortdurend np Is nog in Am k en wel op 26 en en 3 juli in Fras. 'aradiso en 30 juni, LEIDEN Aan de R.K. Technische School „Don Bosco" behaalden de vol gende leerlingen een diploma: Afd. Metaalbewerken (3-jarige cursus): H. W. M. Akerboom, Wassenaar, J. G. M. Ammerlaan, Zoeterwoude, G. Th. Clemens, Sassenheim, A. P. M. Cremers, Leiderdorp, H. J. M. Elstgeest, Höog- made, A. W. M. v. d. Helm, Leidschen- dam, J. L. Hoogenboom. A. A. Pelten- burg, Wassenaar, A. J. Straathof, Ha zerswoude, A. J. Vermeij, G. W. Nota, J. H. van Amsterdam, Hazerswoude, J. J. Heemskerk, Warmond, W. Th. M. van Es, Zoeterwoude, C. J. van Kampen, Alphen a/d Rijn, C. F. Schattevoet, Oegstgeest, P. G. M. Paardekooper, Zoeterwoude, J. P. Meershoek, P. W. v. d. Berg, M. Th. van Bohemen, Noord- wijk, J. L. M. v. d. Boog, Wassenaar, R. M. Groenewegen, Lisse, P. A. G. Heemskerk, Zoeterwoude, H. J. Heide- ma, P. J. M. Hillebrand, H. J. Koot, Wassenaar, P. J. Mars, M. W. M. van Teylingen, Zoeterwoude, J. IJ. Mooy- man, Wassenaar, F. L. C. M. Nederpel, Noordwijkerhout. Afd. J. va J. L. van Goozen, Hazerswoude, D. Groenewegen, Voorschoten, M. J. L. Mimpen, Wassenaar, J. F. B. Noord- over, Wassenaar, J. de Ridder, Noord- wijk, W. L. M. v. d. Salm, Zoeterwoude, G. C. Westerman, Zoetermeer, P. C. (Advertenties) Verlovingsringen •3» f WIDEN Rijn 4 Tel. 42350 v. d. Geest, Ter Aar, J. G. M. Juffer mans, Oegstgeest, J. J. Vogels, Wasse naar, J. M. M. v. d. Zon, Hazerswoude, H. S. van Rijn. Woubrugge, J. P. A. Buis, Leiderdorp, C. L. Heimig, Oegst geest, E. J. P. M. Lankhuizen, Zoeter woude, W. J. v. d. Meer, Hazerswoude, W. A. T. I. M. Nijhuis, F. Th. H. Pel grim, Th. J. Schakenbosch, Hazerswou de, J. P. van Velzen, Leiderdorp, J. H. Afd. Autoherstellen (4-jarige cursus)» P. F. J. v. d. Berg, Noordwijk, F. Th. Bos, Wassenaar, N. M. Captein, Zoeter woude, G. J. M. Elstgeest, Hoogmade, P. H. Hogenboom, A. A. Hogendorp, G. J. M. Hogervorst, Noordwijkerhout, J. A. Janson, Stompwijk, J. P. van Kam pen, Voorschoten, J. ,A. B. Knljnenburg, a/d Rijn, H. Th. v. d. Meer, Hoogmad.e A. W. G. Rierveld, Zoeterwoude, A. J. Vogels, Wassenaar. Afd. Elektrotechniek (4-jarige cursus)! A. J. Buis, Wassenaar, H. J. Jans, F. Klein, J. A. van Leeuwen, Warmond, F. E. Malachowski, R. F. Ober, R. A. E. M. v. d. Ploeg, Wassenaar, A. v. d. Poel, Katwijk a/d Rijn, R. M. van Schie, Noordwijk, G. M. Stipdonk, D. A. L. van Veen, Wassenaar, P. G. Verhage, C. W. Verhagen, Stompwijk, W. C. Verhoeven, Th. H. L. Wanders, Hazers woude, A. v. d. Weyden, J. H. M. Zaal, R. Zonneveld, Wassenaar, F. de Boer. Afd. Fjjnmetaalbewerken (instrument maken, 4-jarige cursus): J. L. H. M. Bakker, Leiderdorp, A. M. C. F. Duinis- veld. Nieuwkoop, G. E. P. M. v. Goozen. L. P. M. Hakkaart, W. H. M. Huyg, C. Meskers. Wassenaar. G. P. A. M. Olst- hoorn, Zoeterwoude, P. G. J. M. Olst- hoorn, Zoeterwoude, J. P. A. de Romijn, P. J. G. van Spronssen, Wassenaar, J. C. M. Alders, Noordwijk, W. M. de Win ter, Warmond, J. M. van Galen, Zoe terwoude,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3