Plaats eens een TELEFOONTJE 22244 Stembusakkoord met confessionelen heeft minder kans M|^ VERLIES GELIJK AAN VORIG JAAR tic ■s metro .ET OP! dit zijn er nog maar 3 uit dé markt Vuurstunt in stadion ere lasten Hog maar ook meer opbrengsten Exclusieve herenmodes VERKOOPSTER VERKOPER SPINNERS of TWIJNERS N.V. P. CLOS LEEMBRUGGEN de koning Onderhoudsmonteur Ie, 2e hulp en leerling-monteurs TELEFONISTE/TYPISTE assistenten huishoudelijte dienst medewerkster westerpers nv acht-pagina-metrokrant vol vakantie-voordeel de gmyter LEIDSE COURANT DONDJmlUAG 25 JUNI 1970 SPRINGSTOF IN VVD-PROGRAM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zit in het ontwerp-verklezingsprogram van de V.V.D. veel springstof voor een voortzetting in 1971 van de regeringscoalitie met de drie grote confessionele partijen. Dat is de overheersende indruk in politiek Den Haag, in het bijzonder in confessionele kringen- De eerste reacties op het ontwerp-program- raa, dat de pretentieuze naam „Liberalen op nieuwe wegen" meekreeg, zijn niet bepaald moedgevend voor de liberale wens om voor de verkiezingen van 1971 tot een stembusakkoord met K.V.P., A.R-, C.H.U. en D'66 te komen. AR-voorzitter Veerman heeft al zo veel duidelijke verschilpunten geconsta teerd dat hij dit stembusakkoord verder achter de politieke horizon ziet ver dwijnen. Vanuit de AR-Tweede-Kamer- fractie is opgemerkt dat er in de belas tingparagraaf van het liberale ontwerp- program meningsverschil schuilt. Men wil geen verhoging van belastingdruk en premies die worden toch afge wenteld en bevorderen inflatie, waar van de zwaksten het meest lijden, ter wijl anderzijds een reële verlaging van de belastingdruk ook niet kan („een lagere prioriteit moet krijgen") omdat de overheid zoveel moet betalen. Binnen het totale belastingpeil moe ten in het belastingstelsel zelf echter wel verschuivingen plaats vinden. De progressie in de loon- en inkomstenbe lasting moet volgens de liberalen met name voor de middeninkomens worden afgezwakt. Zo mogelijk ook verlichting door een verdere verhoging van de belastingvrije voet met doorwerking in het hele tarief. Bij dit alles past dat er een strikte begrenzing van de stijging der overheidsuitgaven moet plaats vin den: geen grotere stijging dan de ver wachte stijging van het nationaal inko men. Tussentijdse uitgaven moeten el ders gecompenseerd worden. De eerste opsteller van het KVP- kernprogram, prof. Steenkamp. meent dat de WD er toch niet omheen zal kunnen een verzwaring van de belas tingdruk te accepteren, als men ten minste de overheid haar taken beter wil laten verrichten. Prof. Steenkamp verzet zich tegen de liberale bereidheid om de defensie-uitgaven te verhogen voorzover het om nieuwe investeringen zou gaan. Er mag alleen meer geld loon- en prijsstijgingen bij defensie en voor „vervangingsinvesteringen". Veel waardering heeft prof. Steenkamp weer gegeven worden voor het opvangen van voor de liberale wens tot een waarde vast minimuminkomen, al ziet hij on voldoende aanzetten voor het kunnen voeren van een inkomensbeleid. Ook ziet prof. Steenkamp volstrekt onvol doende bereidheid om in de economi sche macht de werknemers te betrek ken. Interessante strijdpunten met de con fessionelen zijn voorts onder meer het liberale verlangen om de moeizaam tot standgekomen omroepwet weer op de helling te zetten met als einddoel te komen tot een BBC-achtige structuur. Voorts zal er nog wel een en ander gezegd worden over de pornografie, die de liberalen voor 18-jarigen en ouder volkomen vrij willen geven. Dat wil zeggen: in de Nederlandse shops moet ook de meest harde pornografie, zoals Denemarken die kent, verkocht kunnen worden. Gemeentebesturen zouden voorts niet langer de bevoegdheid mo gen hebben om beperkingen op te leg gen aan de plaatsing van condoomauto maten. Ook op het gebied van het echtscheidingsrecht hebben de liberalen opvattingen (jie voor de confessionele moeilijk te verteren zijn. Met name voor de AR is pijnlijk dat de liberalen casino's willen en een onbeperkte hoofdprijs in de sporttoto. Axel van der Kraan exposeert van 28 ïund tot 18 juli in Galerie Mickery te Loenersloot. In Theater Du Midi, 2de Carpemtier- s-traat 141 Den Haag, wordt van 4 tot 31 juli onder auspiciën van de Beweging van Vrije Onafhankelijke Kunstenaars een tentoonstelling gehouden van schil derijen van Berend G. Pasman. ^ËjÉÊLY ^tHi /kW Spectaculair moment in het Olympisch Stadion. Een stuntrijder van de „Heil Drivers"-groep rijdt met zyii motor door een vlammenzee. De coureur mankeerde niets. Bulgaars team ven zal zijn. Ook in de Russische hoofdstad Moskou gaan steeds heftiger „niet voorbereid lange na niet tevreden met de plaats in de kwartfinale (nederlaag van 10 te- voor Mexico MOSKOU-SOFIA Heftige kritiek heeft het Bulgaarse dagblad „Rabotnis- voorbereiding te gering. Daarbij steil men dat trainer Gavril Kachalin wel veteranen als Jasjin en Metreveli mee nam, maar klassespelers als Sabo, Med- vid en Guerkovitsj in Rusland achter ties van de nationale voetbalploeg tij dens de eindronde om het wereldkam pioenschap in Mexico. Het team. aldus het blad, was „taktisch, lichamelijk en moreel totaal onvoldoende voorbe reid". Trainer dr. Stefan Boskov werd ver- speler, lanceerde het voor Rusland „re volutionaire" idee, dat het nationale team een buitenlandse coach nodig heeft „Onze zangers aarzelen niet om in Ita lië te studeren. Wij nodigen buitenland se regisseurs uit om de toneelstukken in onze schouwburgen te leiden. Hel delijke en bombastische verklaringen had afgelegd. Waarnemers menen, dat dr. Boskov niet veel langer te handha- zou men er niet zo langzamerhand over moeten gaan denken om ook het voet bal in vreemde handen te leggen? NS bleef stabiel Parlementsleden vragen vergoeding droogteschade (Van c parlementaire redactie) (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Hetzelfde verlies als in 1968, 80,3 miljoen gulden, dat is het saldo waarmee de N.S. het jaar 1969 heeft kunnen afsluiten. De rijksbijdrage voor bedrijfsvreemde lasten bleef gelijk. De kosten zijn in 1968 voor de Ned. Spoorwegen gestegen liefst met rond 38 miljoen. Er staat tegenover dat de op brengsten ook stegen, zodat ze elkaar in evenwicht hielden. Ruim 44 miljoen gulden aan hogere exploitatiekosten, 2.6 miljoen gulden wachtgeldkosten hebben die kostenstij ging veroorzaakt. In mindering ervan ging miljoen gulden lagere afschrij vingen. De exploitatiekosten zijn voor namelijk de hoogte ingejaagd door de loonkosten die in vergelijking met het jaar ervoor 31 miljoen gulden hoger waren. In totaal gaf de N.S. aan lonen uit 434,6 miljoen gulden. Daar staat tegenover dat N.S. ook 814,6 miljoen in het laatje kreeg, doordat de reizigers 10 miljoen gulden meer uitgaven. Het goe derenvervoer kostte 25 miljoen gulden meer en bovendien kwam er nog 2 miljoen gulden binnen uit ander ver- Hoe gaat de toekomst voor N.S. eruit zien, zoals dit in het jaarverslag tot uitdrukking komt? Sirids 1969 is N.S. in druk overleg met de regering. Op de eerste plaats wil de regering een wet op de gezondmaking van de N.S.-finan- ciën indienen. Daarmee zullen de spoor wegen ontlast zijn van rente en aflos sing van leningen, die in het verleden gesloten moesten worden om de verlie zen te kunnen financieren. Met deze wet zou meteen een overgangsmaatre gel getroffen zijn voor vërliezen in de goederensector tijdens de herstructure- N.S. drukt het zo uit: Als de overheid wil dat een vervoerbedrijf om der wille van het maatschappelijk nut verliesge vende taken voortzet, dan moet zij dan I ook daaruit de financiële consequentës trekken. I De N.S. verdeelt al sinds 1967 n opdracht var\ de regering de bedrijfsrt- sultaten over de verlies en winstreki- I ning in een resultaat reizigersvervotr ■en een resultaat goederenvervoer. Hit j uitgangspunt van de kostensplitsing kaï I echter voor beslissingen over de voor zetting van het goederenvervoer gein realistische basis zijn, zo meent de N.{. Bedrijfseconomisch is het gezond m/t goederenvervoer door te gaan zolarg het meer opbrengt dan de kosten, de speciaal voor dat goederenvervoer wo>- den gemaakt. Als men dit in cijfertje bekijkt dan zal het goederenvervoer een verbetering aangeven ten opzicht van het jaar daarvoor. Het resultaa blijft negatief. N.S. verwacht dat he stukgoederenvervoer rond 1973 gehee kostendekkend zal zijn. Medische hulp aan popfestivalzangers DEN HAAG De heren Westerterp en Brouwer, de KVP-kamerleden die deel uitmaken van het Europese Parlement, hebben de Europese Commissie schrif telijk gevraagd, of zij reeds een over zicht kunnen geven van de vermoedelijke gevolgen voor de oogsten en de opbreng sten van de diveise landbouwprodukten van de aanhoudende en buitengewone droogte, die reeds een aantal weken Nederland, België, Luxmburg en grote delen van West-Duitsland heeft geteis terd. Zij vragen voorts, welke maatregelen de Europese Commissie de ministerraad overweegt voor te stellen om de ver moedelijk catastrofale gevolgen van de situatie in sommige landen van de ge meenschap voor de landbouwprodukten financieel te compenseren. Traditionalisten marcheren naar Rome BENSBERG (KNP) De reeds lang aangekondigde en herhaaldelijk afge laste mars van de Europese traditiona listen op Rome zal nu definitief worden ghouden op 28 en 29 juni, maar Con frontatie noch het Michael legioen doen SCHIEDAM (ANP) In Rotterdam houdt men er rekening mee dat he popfestival in het Kralingse Bos, di weekeind, gepaard zal kunnen gaan met het optreden van besmettelijke ziekten als dysenterie en geslachtsziek ten. Ook is men erop voorbereid een groot aantal drugpatiënten op te ten vangen. De directeur van de Rèt-I hët"*behöud| terdamse GG en GD heeft in verbardmjS, zoals Bte ..uu».«xc v<u Se2!ïfe-J?ïlï.*?Üen smaaltTien te gebruikelijk was en "als eer artsen 'protest tegen de „ketterse nieuwe kate- I chismus" en tegen het tekstboek vooi ie lezingen van de mis. De Confronta- ;t is de bedoeling van de beweging tijdens hun verblijf in Rome de paus een petitie te overhandigen voor .de traditionel Latijnse rondschrijven ziekenhuizen binnen zijn district, De Rotterdamse ziekenhuizen houden voor acute gevallen een aantal bedden vrij en op het festivalterrein zelf zijn enige eerste-hulpposten ingericht die dag en nacht bezet zullen zijn. Voor patiënten tengevolge van druggebruik is ruimte gereserveerd in psychiatrische inrichtingen. ie-beweging in ons land doet aan deze rotestmars niet mee, omdat zij geen eden ziet om te protesteren tegen de lieuwe liturgie of tegen het nieuwe ekstboek. Het Michaellegioen had reeds erder meegedeeld, dat het aan deze rotestmars niet zou deelnemen. Top van 185 km p. u. W edstrijdversie van Renault 12 Renault zal op 18 juli in Frankrijk een wedstrijdversie van de Renault 12 introduceren: de Renault 12 Gordini. Deze Renault zal pas begin volgend jaar buiten Frankrijk worden verkocht. Ver wacht wordt dat deze wedstrijd versie ruim tweemaal zoveel zal kosten als de gewone Renault 12. Uiterlijk is dit nieuwe type te herkennen aan het ontbreken van de bumpers, de felblauwe kleur en de witte band op de zijkanten. Ook technisch wijkt de Renault 12 Gor dini sterk af van de bestaande Renault 12; de inhoud van de vier- cilinder motor bedraagt 1565 cc. Het maximumvermogen werd op gevoerd tot 125 SAE pk (113 DIN pk). Met behulp van een vijf versnellingsbak wordt de topsnel heid op 185 km/u gebracht. De i jaar van de Renault Gordini 5000 vering is verzwaard, de wagen is exemplaren te fabriceren om deze rondom voorzien van schijfrem- I wagen voor autosportgebruik in men en heeft speciale wielen. Het de groep I toerwagens te kunnen ligt in de bedoeling binnen een invoeren. nze gezellige en drukke Hert door huwelijk een plaats vrij i Tevens bestaat er voor een jongeman welke goed in het vak opgeleid wil worden, een mogelijkheid om per juli in dienst te treden LEERLING- of AANKOMEND Wij bieden: een hoge salariëring, een prettige werk sfeer, drie weken vakantie, vijfdaagse werkweek en goede sociale voorzieningen. Met vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Ten behoeve van onze handbreigaren-produktie kunnen wij voor direkt en op korte termijn enige mannelijke produktie-medewerkers plaatsen, die zullen worden opgeleid tot vakbekwame Het werken geschiedt in twee-ploegendienst. Voor sollicitatie gelieve h zich te wenden tot onze afdeling Perso neelszaken, 3a Binnenvestgracht 22 te Leiden. Voor telefonische informatie zijn wij bereikbaar onder WOLFABRIKANTEN in LEIDEN en VEENENDAAL UITZENDBUREAU Telefoon 01710-31710 Jacq Urlusplants. 308 Leiden iidAeu opgeleid wil worden) Garage POOT, Austindealer VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Goede salariëring. M.L.S. N.V. ROOSEVELTSTRAAT 61 geplaatst worden voor het onderhoud van de antoren. Tevens kan aan het hoofd van deze afdeling en geplaatst worden, die zal worden belast met hetj->erieht. Vereist is ervaring in een sooitgelijke functie. Geboden wordt: goede verdienste en arbeidsvoor«arden Werktijden van 9.00 tot 12.00 uur 's morgens of \n 5.00 tot 8.00 uur 's avonds. Aanmelden dagelijks op de afdeling Personeelszak!, LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN Oosterkerksiaat U Leiden /TK\ Ook nog niet gewend aan hit nieuwe „alarmnummer" voor een dot stuk drukwerk Noteer dan nu ons nieuwe telefoonnummer. Vijf lijnet zorgen voor een vlotte ver binding. Handelsdrukkerij Papengracht 32, Leldtn TOONKAMERS BURGSTEEG 3-5-12 NIEUWSTRAAT 1 Toonkamers met enorme sortering van eigen fabrikaat en de meest vooraanstaande fabrieken. blijvende service.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6