w WERVING BLANKE HUURLINGEN VOOR OORLOG IN CAMBODJA Gebruik softdrugs wettelijk regelen PROCEDURE BIJ BOUWPLANNEN MOET SNELLER Defect sein niet enige oorzaak treinongeval Schramme en „Mad Mike op achtergrond Eie'prijzen ongekend laag Universiteit van Leuven gesplitst Oud-kolonel betuigt spijt executie '40 Nationale Woningraad caballero. de sigaret. Vliegen naar N.-Amerika wordt duurder Kamer voor internationale afspraken over luchtvervuiling Strawinsky verhuist naar Parijs FDP-motie: ,Laat drie van Breda vrij" DONDERDAG 25 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent.) LONDEN Blanke huurlingen, die gevochten hebben in Biafra en in Kongo, worden gerecruteed voor werk in Cambodja. De afgelopen twee maanlen zijn 35 tot 50 huurlingen van Europa via Hongkong naar Phnom Penh gevlogen. Deze huursoldaten werden aangeworven in Parys en Brussel. Het is ïog niet hekend of er al huurlingen aan de stryd deelicnomen hebben. Hun voornaamste taak is, naar mei meent, de opleiding van kleine groepen Cambodjaaise mili tairen tot een elite van aanvalsstrydkracHen, die over grote afstand kunnen opereren. Verdei zouden de blanke huursoldaten zich bezighouden net het trainen van lijfwachten voor hoge ambtenaren. The Star, een krant van Hongkong, meldde gisteren dat in deze Britse kolonie iedere week groepen huurlingen aankomen die gaan vechten in Cimbodja. „Zij arriveren in de goedkopere toeristenkasse en vliegen dan verder naar Phnom Penh om ©ar hun wapens af te halen, waarna ze terwille van iet lieve geld oorlog gaan voeren", aldus The Star. Een huurlingenleider verklaarde: „We zijn allemaal oudstrijders uit Kongo. Onze namen en adressen bleven geboekt in de archieven van huurlingenbureaus van majoor „Mad Mike'' Hoare en de Belg „Zwarte Jack" Schramme. Bij het uitbreken van de Cambod jaanse crisis namen vertegenwoordigers van deze bureaus in Londen en New York contact met ons op en kregen we veel geld aangeboden om voor de Cambodjaanse regering te gaan vechten." Volgens The Star was deze man 37 jaar en had hij met de Amerikaanse mariniers gevochten in de oer wouden van Borneo en met de Britse strijdkrachten tijdens het conflict met Indonesië om Noord-Borneo. Hij was gespecialiseerd in zware wapens en had hoofdzakelijk te maken met zware machinegeweren, mortieren en anti-tankwapens. Hij zei dat hij voor iedere week dienst in Cambodja ongeveer achtduizend gulden betaald zou krijgen. Het Cambodjaanse leger is erg onervaren. Het kreeg al zware klappen te incasseren van de Vietkong en de Noordvietnamezen. Als de Amerikaanse troepen op 30 juni vertrekken, zullen zij slechts twee maanden doorgebracht hebben in Cambodja. Dat Is nauwelijks tijd genoeg om van de Cambodjaanse soldaten doel treffende troepen te maken. Vermoedelijk zullen huurlingen met deze taak belast worden, als het Amerikaanse leger en de mariniers weg zijn. Velen van de huursoldaten, die met dit doel aangeworven werden op het Europese vasteland, hebben gediend in het Vreemdelingenlegioen. Zij hebben met het Franse leger in Indo-China gevochten tussen 1945 en 1954. De meeste huurlingen spreken Fi'ans, de taal waarmee men nog altijd het verste komt in geheel Indo-China. RAAD VOOR /EUGDVORMING: Dezer dagen bezocht de tweeëneen half miljoenste bezoeker het Neder landse paviljoen op de Expo in OsakaHet was de eigenaar van een Japanse vxisserij met zijn gezin. Plaatsvervangend commissaris-gene- raal Stichting Expo '70, de heer Van Gemert, ontving de verraste bezoekers. Absoluut vertocl veroorzaatte noodsituatie (Van een onzer venstéSevere) TILBURG „We moet* gewoon er kennen dat heel wat jonp mensen soft drugs gebruiken. De schaUigeu verlopen van één op elf tot één acht. Welnu, dan moeten we onze og* daarvoor niet sluiten. Dat is de achtfgrond van het advies van de Raad ver Jeugdvorming aan de minister van altuur. Recreatie cn Maatschappelijk Wrk. In dat advies doet de raad voorst'len om tot een voorlopige wettelijke regeling voor de handel en het geWük van hennep- produkten (o.a. has.sch en marihuana) te komen". Dit zegt de voorster van de raad; de Tijburgse hoogleraG dr. J. A. Stalpers. Hij ontkent, zoals aer en daar is gesug gereerd, dat de r^*i ervoor rs dat jonge mensen de soft Jrugs gebruiken. .De raad is er voor noch tegen. Maar hij ZEIST (»NP) De producent van eieren kryt P«r ei de laatste vier weken zo n 6'/2 cent, by een kostprijs van ll'i a lucent per ei- De producenten prijs voo eieren, die in het eerste kwar taal vapdit jaar gemiddeld nog 1,72 per kilobedroeg (vorig jaar 2,10) was in de fecde week van juni gedaald tot 1.09. Al erder hebben wij de ongekende prijsverlaging van eieren gemeld. De uver^hotten worden veroorzaakt doordat er i- Nederland te veel eieren zijn ge- prouceerd. De landen zoals België en Wót-Duitsland waar eventueel een deel v;4 de overproduktie afgezet zou kunnen wrden, hebben echter met dezelfde poeilijkheden te kampen. 'De voorzitter van het produktsehap /oor pluimvee en eieren, de heer H. H. Garrelds, zei gistermiddag in Zeist op de openbare vergadering van het Schap, dat het voor een verhoging van de con sumptie belangrijk is. dat de lage pro ducentenprijzen worden doorgegeven aan de consument. Er zijn al winkels die tien eieren voor een gulden of minder aan bieden. Amsterdamse kabouters willen wethouderszetel AMSTERDAM (ANP) Tijdens het tweede openbare beraad oover de samenstelling van het nieuwe college van B. en W. in Amsterdam heeft mej. Connie Bos van morgen namens de Kabouterpartij verklaard, dat Amsterdam Kabouterstad aanspraak wenst te maken op een wet houderszetel. Het zóu dan gaan om een- post welzijnszorg cn bestuurscontac- weet dat door het absolute verbod ern stige misstanden zijn ontstaan. Daaraan wil de raad: een einde maken. De cannabisproducten wallien wij uit de opiumwet halen en onderbrengen in eigen wet, die het gebruik, de ver koop, de handelsvergunning reguleert Evenals dat voor alcoholische dranken het geval is". Als dat gebeurt kan men op de kwa liteit van de verhandelde soft drugs vüa de warenwet en de keuringsdienst een toezicht houden, kan men de leeftijds grenzen vaststellen, kan men via vaste verkooppunten werken en kan men voorlichting geven. Een voorlopige wet telijke regeling, omdat één van de verlangens van de raad is, dat er naar de invloed op de 'lichamelijke en f telijke volksgezondheid van het soft- druggebruik een onderzoek wordt in gesteld. Prof. Stalpers wijst erop dat het ab solute verbod een heel kwalijke werking heeft. „Er is een nare shiiphandel in soft drugs ontstaan. De jongerenwereld heeft zich van de handel meester gemaakt. Soms wordt er heroïne door de hennep- produkten gemengd om het gewoonte- gebruik te bevorderen. Ei- is-op dit gebied in ons land gewoon een noodsituatie, ook door de geheim zinnigheid rand dé soft drugs. Vele medici menen dat soft drugs niet scha delijk zijn voor de lichamelijke gezond heid. Kijk. we weten het eigenlijk niet goed. Het kan best zijn dat ze ontdekken dat soft drugs bij onze culftuitfaze horen. Dat het gebruik ervan de ontspanning van de huidige jonge generatie is". Grete Wiesenthal overleden WENEN (DPA) De bekende Oos tenrijkse danspedagoge prof. Grete Wiesenthal, die in de jaren '20 als solodanseres in de Weense Opera tr fen vierde, is in de ouderdom vai jaar overleden. Zij leidde de laatste jaren een eigen balletschool in de Oos- tem-ijkse hoofdstad. De danseres die ook autobiografische romans heeft geschre- was destijds bevriend met Hugo Hofmannsthal en Rainer Mar Rilke. Veenbranden in de Peel laaiden weer op (Van verslaggevers) VENLO De brand die dinsdag middag omstreeks twee uur uitbrak in het natuurgebied „Mariaveen" tussen Sevenum en Helenaveen in de Peel heeft gisteren zoals gemeld opnieuw vele hec taren mooi natuurgebied opgeëist. De schattingen lopen uiteen tot een totaal van 130 a 200 hectaren. Alhoewel er in het hele gebied nau welijks meer vlammen te zien zijn is het vuur nog niet gedoofd. Op vele plaatsen heeft het zich centimeters diep in het droge veen ingevreten om onder gronds zijn verwoestende opmars voort te zetten. Gisteravond tegen zes uur arriveerde vanuit de legerplaats Oirschot een zware bulldozer die enkele uren in touw is geweest om aan de rand van het brandgebied de veenlaag tot op de zandgrond weg te schuiven. De brand weren van Horst en Sevenum, mensen van Staatsbosbeheer en ongeveer 60 mili tairen uit de kazerne in Blerick zijn gis teren nog de hele dag in de weer ge weest om het vuur zo veel mogelijk bin nen het door middel van fraisgangen af- gebakerde gebied te houden. LEUVEN (KNP) De katholieke uni versiteit van Leuven is officieel gesplitst in een Nédériandstaligê, de KUL, en een Franstalige, de UCL. De scheiding gaat 1 juli in, als de pu blicatie in de Belgische staatscourant heeft plaatsgehad. Gezamenlijk vormen de nu twee zelfstandige universiteiten de Alma Mater Lovaniensis. De splitsing van de beide secties van de Leuvense universiteit in twee zelf standige universiteiten is het gevolg van de taalstrijd in België. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De gepensioneerde luitenant-kolonel J. B. P. de Block heeft gisteren openlijk zijn spijt betuigd over het neerschieten van de vermeen de deserteur, soldaat Gaarland, te Moordrecht, tijdens de meidagen van 1940. Hij deed dit ten overstaan van het „Comité eerherstel sergeant Meijer en oudstrijders" tijdens een persbijeen komst te Den Bosch. „Deze zaak heeft jarenlang een rem op mij gelegd", aldus de heer De Block, „Het is iets wat je niet vergeet". De heer A. J. de Herder uit Nieuw Heeten verklaarde gisteren, dat sergeant Meij er, die tijdens de oorlogsdagen van mei 1940 op last van generaal majoor J. Harberts b.d. werd gefusilleerd, geen enkele poging heeft gedaan tot desertie. Sgt., Meijer besloot, aldus getuigen, met zijn onderdeel terug te trekken achter de waterlinie met medeneming van wa pens en munitie, omdat zijn stelling in de Grebbelinie onhoudbaar was. Onder weg zou de sergeant tevergeefs gepro beerd hebben aansluiting te zoeken met andere onderdelen. In de chaos van die dagen lukte dit evenwel niet. Heden ten dage kan men zonder technische kennis en speciaal gereedschap een elektrisch orgel in elkaar zetten. Men moet er wel tijd voor hebben, want een paar weken duurt het wel. Ontwerper van de orgelbouwdoos is dr. Rainer Bohm in Minden (West-Duitslandl. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nationale Woningraad (federatie van 750 woningbouw verenigingen met in totaal 600.000 woningen) heeft minister Schut van Volkshuisvesting gevraagd, maatregel ente treffen, die kunnen leiden tot een versnelling van de goedkeuringsprocedure voor bouwplannen. De Woningraad iheefit er kritiek op, dat de plannen op gemeentelijk, provin ciaal en rijksniveau worden bekeken en dan veelal op dezelfde onderdelen. Dit geeft allerlei vertragingen, tot anderhalf jaar toe. Het zou al een hele verbetering zijn, zo meent de Woningraad, als de werkzaamheden op de drie niveaus eikaaT niet zo sterk zouden overlapppen en zich niet met dezelfde goedkeurings onderdelen bezighielden. Tm feite dringt de Woningraad dan ook op meer efficiency aan, zodat de plannen niet meer .heen en weer sohar- (ADVERTENT1E) anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen. GENèVE (Reuter) De luchtvaart maatschappijen die zijn aangesloten bij de IATA zullen hun tarieven op de Noordatlantische route op 1 september verhogen en wel met vijf dollar vooi enkele reis en met tien dollar voor retour. Ze hebben hiertoe woensdag be sloten op een bijeenkomst in Genève. De regeringen van de betrokken landen n ten nog toestemming geven. Zaterdagavond geen treinen via Dordrecht UTRECHT (A.N.P.). In verband met hel verwijderen van de oude draaibrug en het in gebruik nemen van de nieuwe j hefbrug over de Oude Maas te Dordrecht i zal van zaterdagavond 27 juni 21.00 uur tot zondagochtend 9.00 uur geen trein verkeer mogelijk zijn tussen Dordrecht en Zwijndrecht. Reizigers kunnen ge bruik rriaken van bussen die tussen Dordrecht en Barendrecht en tussen Dordrecht cn Zwijndrecht zullen rijden. Doorgaande reizigers kunnen beter hun route via Utrecht kiezen. Internationale treinen zullen via Utrecht worden omge leid. Om tijdig zijn bestemming te be ruiken is het raadzaam met een vroegere trein te reizen. reien", van de ene instantie naar de andere en terug. Nog beter zou het zijn •afls er sprake zou kunnen zijn van één goedkeurende instantie. Insiders menen, dat hierdoor zoveel vertraging wordt voorkomen, dot de bouwkosten met tien procent zouden kunnen worden verlaagd. De Woningraad vindt ook dat het wonimgbouwprog rarama moet worden opgevoerd en wel van 125.000 tot 140.000. Dit kan gefaseerd gebeuren, zodat men omstreeks 1974 op het gewenste getal DEN HAAG De regering moet alles ondernemen wat mogelijk is om te komen tot internationale regels en af spraken. waardoor in alle Europese lan den dezelfde milieuhygiënische eisen aan het bedrijfsleven worden gesteld. Aldus de strekking van een motie, die gisteren in de Tweede Kamer werd ingediend door mevr. mr. Veder-Smit (VVD). Met de strekking van deze motie gingen de overige regeringspartijen en een deel van de oppositie akkoord. Bij de behandeling van het wetsont werp op de luchtverontreiniging van staatssecretaris Kruisinga van Volksge zondheid hadden de meeste sprekers al hun instemming met dit ontwerp be tuigd. Volgens de staatssecretaris houdt het onder meer in dat het Rijnmondge bied tot saneringsgebied zal worden verklaard, waardoor alle daar gevestig de bedrijven een vestigingsvergunning zullen moeten aanvragen bij het pro vinciaal bestuur. Dr. Kruisinga maakte gisteravond ook nog bekend dat gewerkt wordt aan een voorontwerp van wet op de bodemver ontreiniging, evenals aan een herzie ning van de hinderwet. Voorts over weegt hij de instelling van een raad voor de milieuhygiëne, die de regering van advies zal nioeten dienen. LONDEN (DPA) De componist Igor Strawinsky gaat Amerika verlaten en zich vestigen in Parijs. De columnist William Hickey bericht in de Britse „Daily Express" dat Strawinsky zijn huis in Los Angeles al heeft verkocht, en dat een Engelse vriend een woning voor hem zal zoeken in de Franse hoofdstad. Strawinsky's Europese mana ger Robert Paterson zou hebben ver klaard dat de gebeurtenissen van de laat ste jaren in Amerika de kunstenaar dermate hebben aangegrepen dat hij de nieuwe wereld de rug toe wil keren, howel hij al vijftig jaar Amerikaans staatsburger is. De componist zou ook zijn woning in New Yrok hebben opge geven en zich momenteel in Zwitser land ophouden. (Van onze correspondent) BONN liet congres van dc FDP, de Wcstduitse liberale partij, heeft een motie aanvaard. a waarin er hij. partij voorzitter tevens minister van Buiten landse Zaken, Walter Scheel wordt aangedrongen om bij de Nederlandse regering te pleiten voor vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda een straf van levenslang uit- Walter Scheel heeft laten doorsche meren dat hij de motie voor kennisge ving heeft aangenomen. De Bondsrege ring heeft in het verleden al verschil lende keren getracht Aus der Fiinten Kotalla en Fischer vrij te krijgen. Uit de reactie van Scheel viel op te maken, dat de motie hem op dit punt niet extra in het geweer zal roepen. Het ziet er op dit moment overigens allerminst naar uit, dat er enige bewe ging te verwachten is in het officiële standpunt over de „drie van Breda", zoals dat vorig jaar na een debat in de Tweede Kamer door de regering is ingenomen. Na dat debat heeft minister Polak, die persoonlijk veel voelt voor vrijlating van de oorlogsmisdadigers, verklaard dat de huidige regering in geen geval tot gratieverlening zal over gaan, overeenkomstig de wil van de meerderheid van de volksvertegenwoor- UTRECHT (ANP) Niet alleen een defecte seinlamp, maar ook de slechte i weersomstandigheden en het feit dat de ruitenwisser van de huurauto van de monteurs kapot ging. waren de belangrijkste oorzaken van het treinongeval by Dubbeldam in rebruari van dit jaar. Dat waren de conclusies die gisteren tevoorschijn kwamen uit een onderzoek van de spoorwegongevallenraad van de NS te Utrecht. Op de bewuste avond in februari was de D-trein AmsterdamRoosendaal bij j Dubbeldam even gestopt, omdat de machinist een defecte seinlamp ging melden j aan de treindienstleider in Dordrecht. Toen de trein net weer was opgetrokken botste er een achteropkomende trein op. Ei ontstond een aanzienlijke schade, maar er vielen geen slachtoffers. De machinist van de achteropkomende trein had de defecte seinlamp niet gezien en dc D-trein pas op het laatste moment, zodat hü niet meer kon remmer. In 1958 gebeurde op dezelfde plaats ook door een defecte I lamp eenzelfde ongeluk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5