Binnenstad kan weer ademhalen na de opening van Korte Vliet Open karakter; oproep tot aktie Uitnodiging PvdA niet geaccepteerd door andere partijen De laatste schakel in realisering belangrijk gedeelte van verkeersplan Pieterskerk heeft bizar interieur gekregen NIEUW TELEFOONNUMMER 01710 - 22244* (vijf lijnen) LEIDSE COURANT Met de bouw van de Waddliigersluisbrng pal naast de Haagweg is men reeds zover gevorderd, dat gisteren de drie beweegbare gedeelten van de brugklappe» konden worden gemonteerd. Op de foto zijn duidelijk zichtbaar de (binnenste twee doorvaartopeningen, met links de bascule-kelder en op de achtergrond de vorig .jaar vernieuwe spoorw eghefbrug over de Oude Rijn, die i nzelfde doorvaart breedte heeft als de bruggen over het nieuwe kanaal Korte Vliet. ;IDEN Rond de jaarwisseling, wanneer de ingebruikname van de orte Vliet een feit zal zijn, kan de Leidse binnenstad weer ademhalen, et kanaal, dat het doorgaande scheepvaartverkeer voortaan via de lid-westzijde buiten de stad zal omleiden, betekent voor het stadsver ier een enorme opluchting. et zeer intensieve wegverkeer in Leiden, waarvan de binnenstad nog eeds belangrijke doorgaande stromen moet verwerken, ondervindt tot heden zeer veel overlast van de huidige scheepvaartroute, welke >or het centrum leidt en maar liefst acht gemeentelijke bruggen op een aject van ruim een kilometer telt. Het nieuwe kanaal daarentegen, ijgt in totaal drie beweegbare bruggen, waarvan bovendien de vrije oorvaarthoogte aanzienlijk groter is dan die van de oude beweegbare ■uggen in het centrum. 1.000-tons vaarweg. Behalve deze ver dubbelde tonnage-capaciteit is een winst- pun.t dat het scheepvaartverkeer veel sneller zijn weg kan vinden vanwege het kleinere aantal tepasseren brug gen. Begin 1969 startte men met de bouw van de Waddingersluisbrug. Afgelopen vrijdag heeft men de droge bouwput (4 meter diep) laten vollopen ten be hoeve van het invaren edr brugklappen. Doortrekken De brug ligt pal naast de Haagweg, die na het gereedkomen van genoemd „kunstwerk" er overheen zal worden getrokken en daarna rechtstreeks zal aansluiten op de zgn. „forensenweg" Den Haag. Met de voorbereidings werkzaamheden hiervoor zal men in augustus aanvangen. Na het gereed komen van de Waddingersluisbrug (eind 1970) zal men dan kunnen overgaan tot het doortrekken van de Haagweg en de daaraan aansluitende wegenbouw, die eind 1971 gerealiseerd zal zijn, bin- één jaar dus. iu tastbare omleiding van 't scheep vaartverkeer naar de buitenkant van Leiden zal de scheepvaart een snellere verbinding voor grotere schepen ople veren. Voor Leiden betekent het de laatste schakel in de realisering van een belangrijk gedeelte van het ver keersplan. n Tossen provinciaal en gemeentebestuur mdden ïn 1956 de eerste verkennende ia' besprekingen plaats over deze zuide- 03 lyhe route tussen Rijn-Schiekanaal r~ (VHet) en Galgewater (Rjjn). In de loop der jaren kreeg dit plan gestalte, •iwaarbij men het eens werd over een ibale kostenverdeling tussen pro ei e en gemeente. hoofdzaak bestond het plan uit het ■aven van een bijna twee kilometer ng kanaal en de bouw van drie b rug- in, te weten de Hooghkamerbrug in (provinciale) Voorschoterweg, die io 1968 in gebruik werd gesteld, de log te bouwen) Hoflandbrug in het :rlengde van de Vijf Meilaan en ten- lotte de Waddingersluisbrug in de laagweg, waarop gisteren de drie be- eegbare gedeelten van de brugklap- werden gemonteerd. Met het ka- is men reeds zover, dat er voor- imelijk nog maar "beschoeiïngswerk- laamheden behoeven te worden ver- iricht. tosten 24 miljoen Het totale gemeentelijke aandeel in de kosten zal, wanneer het gehele project jereed is .ongeveer 14 miljoen gulden dat van de provincie onge il 10 miljoen, zodat de uitein delijke realisering van het plan een be trag van ruim 24 miljoen gulden zal De scheepvaartroute Katwijjr-Leiden- Alphen kruist in Leiden de noord-zuid- loute de Zijl/Rijn-Schiekanaal/de Vliet ien in Alphen de Gouweroute. Het ge deelten Leiden-Alphen is geschikt voor 3.000 tons vaartuigen, in Leiden voor maximaal 500 tons schepen. Het nieuwe kanaal maakt van het vaar weggedeelte Katwijk-Alphen nu een oor Roemenie en Peru Leidse Afdeling Ned. Roode Kruis stort 5.000 gulden op rampennummer LEIDEN De afdeling Leiden en Om streken van het Nederlandsche Roode Kruis heeft in totaal vijfduizend gulden overgemaakt op het (rampen-) gironum mer 777 van het Roode Kruis. De gelden rijn bestemd om de georganiseerde hulp verlening in Roemenie en Peru te steu- Ere-promoties aan Leidse Universiteit LEIDEN Ter gelegenheid van de clrie- hondervjjfennegentigste gedenkdag van de stichting van de Leidse Universiteit wordt vrijdag a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden, een plechtige bijeenkomst van de Senaat gehouden. Op deze bijeen komst, die om klokke twee begint, zal de rector magnificus, prof. dr. J. Goslings, een rede uitspreken, getiteld „Reumato logie in de loop der eeuwen. Geneeskunde en Geneeskunst". Daarna zal het eredoctoraat in de lette ren respectievelijk de geneeskunde wor den verleend aan prof. M. Bataillon, ad ministrateur (te vergelijken met perma nent rector) van het Collége de France te Parijs, prof. dr. C. de Duve, hoogleraar in de fysiologische scheikunde aan de Franstalige afdeling van de Katholieke Universiteit te Leuven, en de heer W. R. Maxted, F.I.M.L.T., van het Central Pu blic Health Laboratory te Colindale (Londen). Als erepromotor zullen onder scheidenlijk optreden prof. dr. S. Dres den, prof. dr. P. J. Gaillard en prof. dr. W.R.O. Goslings. Burgerlijke stand OEGSTGEEST Geboren: Sandra M. C., d.v. C. J. van Rijn en M. Reijn; Roe lof A., z.v. A. H. Krieger en F. van den Berg; Timotheüs, z.v. A. C. v. d. Vlis en S. de Lange; Sheila D., d.v. B. Kops en E. S. A. de Raaij. Getrouwd: C. J. van Vliet en C. W. M. Heijmans; W. F. M. Winkelman en T. IC. J, M. de Ridedr; R. G. M. van der Zon en W. C. M. Heemskerk; J. A. M. Buis en M. A. C. v. d. Bos; H. J. Ser- dijn en M. Logher; J. C. K. van Tooren- burg en M. M. Genee; H. Vrielink en E. van Dijk; J. H. C. Witkamp en R. K. Overleden: A. van Staveren, w.v. D, de Graaf; J. M. J. van Loenen, w.v. A. J. Bronkhorst. UNIVERSITAIR L USTR UM LEIDEN „Het antwoord van onze samenleving op de demokratise- ringstendenzen binnen de universiteit zou wel eens kunnen bestaan in het reduceren van de universiteit tot opleidings- en onderwijsinstituut, terwijl daarnaast het toenemende aantal parauniversitaire instituten de onderzoektaak overneemt. Hierdoor wordt de universiteit een weliswaar demokratisch bestuurde maar overigens onschadelijke instelling", aldus een voorzichtige voorlopige hypothese, geformuleerd door prof. Voor hoeve tijdens de gisteren gehouden persconferentie van de ULUCO, de universitaire lustrumcommissie, in de consistoriekamer van de Pie terskerk. Het is één van de problemen waarvan men hoopt dat ze tijdens het vier dagen durende lustrumcongres dat het motto „Wetenschap en welzijn" heeft meegekregen, wat opgehelderd zullen worden. Dit con gres wordt gehouden van 29 juni tot en met 2 juli in de Pieterskerk, waar door de leerlingen van de Vrije Academie uit Den Haag een envi ronment is gecreëerd. Onderin deze overzichtsfoto van het ruim twee kilometer lange Korte Vliét-kanaal bevindt zich de Hooghkamerbrug i de Voorschoterweg. Helemaal bovenaan (aan het einde van het kanaal) de bouwput van de Waddingersluisbrug in d Haagweg. Met ingang van donderdag 18 juni zijn al onze afdelingen telefo nisch te bereiken onder Met ingang van deze datum zijn alle oude nummers vervallen Directie N.V. De Leidsche Courant. LEIDEN De nieuwe fracties in de Leidse gemeenteraad van Prot. Chr. Groep, KVP, VVD en DS70 hebben de uitnodiging van de PAK-fractie (PvdA, D'66 en PSP) om morgen in het openbaar overleg te plegen afgewezen. Alvorens te gaan onderhandelen over de verdeling van de wethouders in het college (het PAK claimt er zoals bekend vier van de zeven) wilde het PAK morgen in tegenwoordigheid van verslaggevers van de Leidse bladen met de andere partijen in de raad praten over de verhouding raadr college, openbaarheid van bestuur, de functionering van het gemeentelijk apparaat enz. De heer S. Sannes, de huidige wethou der, die in de nieuwe raad als eenling terugkeert voor DS '70, schrijft zyri oud-fractiegenoten van de PvdA, dat hij eerst wenst te vernemen of de PvdA op eerder ingenomen standpunten is te rug gekomen. Essentieel voor hem is namelijk of de PvdA wil meewerken aan een college, dat een afspiegeling Is van de raad. De DS'70-er herhaalt hiermee zyn standpunt, dat hem enige maanden geleden tot uittreden uit de PvdA noopten. I»e PA K-eis van vier van de zes beschikbare zetels ging hem Mevr. Geelkerken-Bru wijst in I PAK, dat het o.. de indeling van en het aantal der wethoudersportefeuilels in het overeg wil inbrengen. Mevr. Geel kerken constateert op dit punt inner lijke tegenstrijdigheden die een verbe terde en verduidelijkte opstelling van de PvdA-fractie nodig maakt. De samenwerkende confessionele frac ties en de WD delen de PvdA verder mee, dat men bij de onderhandelingen in eerste instantie gebruik wil maken van de dezer dagen te verwachten no tities van het college van b. en w. om trent het aantal en de verdeling der wethouder-portefeuilles. Zij stellen voor om in onderling overleg met alle fracties Men wil geen pers bij ove. rleg over haar afwijzend antwoord op, dat het een datum vast te stellen waarop de wel ongebruikelijk is vier wethouders- onderhandelingen geopend zullen wor- zetels te eisen vanuit een minderheids- '1cn- positie van, 16 der 39 raadszeteis. zoals Op het punt van openbaarheid zijn er In een communiqué op 11 juni is ge- j eveneens duidelijke verschillen aan te steld. In een brief van 20 juni zegt het wijzen tussen het PAK en de overige ivethouderszetels fracties. Omdat het overleg niet is los te zien van beraadslagingen over de wethouderszetels en de daarvoor in ana- merUing komende personen had het PAK eerst gezamenlijk beraad kunnen plegen over de openbaarheid, aldus de heer Sannes van DS '70. De confessio nele partyen en de VVD zijn van mening dat de openhartigheid in liet overleg beter gediend is door de afwezigheid van de pers. De heer Rooijakkers, die zijn leerlingen hierbij heeft begeleid, legde uit dat de bizarre entourage, niet is bedoeld als kant en klaar decor, maar tijdeus het gehele congres gewijzigd kan wor den door de deelnemers zelf, die leuzen kunnen ophangen of juist verwijderen, lawaai kunnen produceren, maar zich ook terug kunnen trekken iu een klein paviljoen waar vier alternatieve relax- programma's aangeboden worden in de L van bijv. elektronische muziek. Groot rood hart Hoog in de kerk zweeft een enorm groot rood hart; en er is vier kilometer touw gespannen waaraan de meest uiteenlo pende kreten bevattende spandoeken zijn bevestigd. Een grote pop, opge bouwd uit planten, dieren, maar ook uit dokumentatie over milieuverontrei niging, biedt via een microfoon en een luidspreker aan ieder de gelegenheid zijn bezwaren tegen de huidige samen leving tot uiting te brengen. Cong: res Temidden van. deze sohilderachti^e en ■tot creativiteit aansporende ómgëvïhg zal het congres gehouden worden. De thema s voor de vier achtereenvolgende dagen zijn: denken, onderontwikkeling, overontwlkkeling, aktie. Prof. Staal uit Berkeley zal de eerste dag sprelcenover „De academicus als nowhere man". De basisstof voor de besprekingen is ge leverd door een aantal werkgroepen die zich al geruime tijd met deelonderwer pen als: populationplanning, geluidshin der, chemie en ethiek, hebben bezigge houden. Overzichten en stellingen van deze werkgroepen zijn sameugebracht in een congresmap. Zij zullen zich in d Pieterskerk installeren en daar discu» sieren en informatie verschaffen Simulatiespel Op de derde dag zal ook een simulatie spel worden gespeeld waar 400 me aan deelnemen en waarin aan de hand van een denkbeeldig maar niet geheel irreëel probleem, nl. de eventuele stich ting van een para-universitair instituut voor milieu-hygiëne, wordt nagegaan hoe een beslissingsprocedure binnen de universiteit zou kunnen verlopen. Wat de aktie van de vierde dag betreft, de vormgeving hieraan zal helemaal yoort moeten vloeien uit het verloop het congres. Geen enkele mogelijkheid wordt bij voorbaat uitgesloten. In ied< geval zal getracht worden het Unjversi- tari Manifest, waarvan door- een *£roep I al ,eèn concept is gemaakt, nader uit to I werken. Bepaald zal dan verder worden of dit manifest een vrijblijvend karakter heeft of als pressiemiddel zal dienen. Open karakter Prof. Posthumus Meyjes, voorzitter van tic ULUCO, legde de nadruk op '1 open 1 karaker van het congres, dat het lus trum zyn gezicht zal moeten geven, en van de festiviteiten, die meer een on dersteunende en omlijstende functie heb ben. Aan vrywel alle onderdelen van de lustrumviering kan worden deelgeno men door belangstellenden die niet lot de universitaire genieenschap behoren. Men kan zich via een passepartout a f 39,50 toegang verschaffen tot alle eve nementen, maar ook voor elk gebeuren apart een kaart kopen. De mogelijkhe den zijn legio: toneel, cabaret, concert, films, een buitendag in Gouda op S juli. Verder is het Pieterskerkhof getransfor meerd in een feestterrein, dat gistermid dag 5 uur is geopend, en vanaf donder dag zal er kermis zjjn op de Lammer- Dr. J. Naeff nam afscheid van Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST Uit de stortvloed van woorden tydens het officiële afscheid gistermiddag van dr. J. P. Naeff als rector van liet Rynlands Lyceum in de aula van deze school kwam één punt steeds weer naar voren: deze man had de verandering in het maatschappelijk klimaat in Nederland zo vroeg onder kent, dat hij niet zijn originele en men selijke aanpak en persoonlyke betrok kenheid de ontwikkelingen had weten op te vangen en zelfs vóór te blijven en zo een school met een eigen gezicht had opgebouwd. Veel belangrijker dan al deze loftuitin gen was waarschijnlijk voor dr. Naeff de realisering van zijn afscheidscadeau. Toen hem werd gevraagd, wat hij als geschenk wilde hebben, vroeg hij om iets dat hij aan de school èn aan de Oegst- geester gemeenschap kon teruggeven: een tentoonstelling van hedendaagse kunstuitingen. Nu kon natuurkunde- Ieraar drs. N. W. J. van Duykeren de rector de financiële basis, een cheque van 3500,door de ouders van de leerlingen bijeengebracht, overhandigen. Bovendien is er een commissie van leer lingen en leraren voor de uitvoering ingesteld en een van hen zette de eerste plannen voor een groots opgezette foto- manifestatie uiteen, die in het najaar wordt gehouden. LEIDEN Geboren: Mona M., d.v. P. W. Brinkmann en E. M. Kühnel; Pieter. z.v. P. P. de Boer en N M. Timmers; Hester J. M„ d.v. J. H. J. Hoog en J. E. E. Meerwaldt; Klaas, z.v. L. C. Zuy- derduijn en D. de Vreugd; Jonas J., z.v. H. Flippo en A. M. de Vries; Johanna, d.v. A. D. A. Guleij cn A. de Klerk; Robbert L. M., z.v. M. de Grauw en Y. van den Hoek; Daphne, d.v. T. van den Oever en H. G. P. G. M. van Bo- hemen; Jaqueline A. M., d.v. H. W. J- Wagner en G. M. Schinck; Hanneke M. B. A., d.v. J. N. Parlevliet en M. A. van Dam; Astrid, d.v. L. den Boer en M. M. Lijnzaat; Maria J., d.v. J. P. van den Berg en C. P. M. T. Roeleveld; Ray- mundo A. C. F., z.v. L. V. Dijkhoff en C. M. Swalef; Jeanette A., d.v. J. P. Glasbergen en A. van Duijn; Paul, z.v. A. van Dorssen en J. C. Riezebos; Bian- ca A. C., d.v. A. L. van der Lans en H. M. Rewijk; Aude M. M.. d.v. Y. R. A. M. J. Schuermans en M. G. Y. J. van Ussel; Eugène Q. J., z.v. J. H. La Haye en C. P. M. Stolwijk. Gehuwd: B. Rietveld en C. A. van Steen- wijk; A. de Groot en J. L. M. v. Hoorn. Overleden: G. de Knikker (27); M. van Zeljl (80); A. M. van den Oever (73); W. Barreveld (39).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3