£cid6G Sou/tont Grote veldslag aan grens van Syrië-Israël Ministers overwegen in 71 extra-verhoging BTW .GROTE VIER' OVER DODE PUNT Kamerverkiezingen mogelijk vervroegd Discussie over VS-plan VELUWE GESCHIKT ALS BEKKEN VOOR DRINKWATER Treinbotsing in tunnel te Antwerpen Boze Sari Dewi vaart uit tegen bewind Soeharto YS-Senaat voor intrekken van Tonkinresolutie AR wil nu al belasting verhoging Goedkoper telefoneren met 16 landen ogenblik kan ,0.n illusie t 61e jaargang, no. 18.085 DONDERDAG 25 JUNI 1970 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 2,10. Klachten bc-z. tel. SELECTIE T.V.-PROGRAMMA Ned. I: 19.04 u. Jam; 20.20 u. De dief van Washington; 21.10 u. Tienstrijd; j l 55 u. Gesprek met Sal Tas. Ned. II: 30.20 en 21.45 u. Chanson- nière Francesoa Solleville; 21.20 uur Filmer Joris Ivens. IETS HOGERE TEMPERATUREN' Droog en in het algemeen vrij zonnig weer met een zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest en iets hogere middagtemperaturen. Meer tijd voor opstellen rijksbegroting (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) zal het kabinet voorstellen de Tweede-Kamerverkiezingen volgend jaar vier weken te vervroegen en woensdag 28 april te houden in plaats van woensdag 26 mei. Het na de verkiezingen te vormen kabinet zou dan wat meer tyd krygen om zelf nog een en ander te doen aan de opstelling van de Rijksbegroting voor 1972. Minister Beernink heeft deze zaak gisteren besproken met de Kamercommissie voor zaken betreffende de Grond- en Kieswet. De commissie stond in het algemeen niet onwelwillend tegenover vervroeging van de verkiezingen met vier weken, indien tenminste aan enkele voorwaarden wordt voldaan. De vervroeging mag cr bijvoorbeeld niet toe leiden, dat Jf^^l^^tijdschema voor de parlementaire behandeling v- J- "ro 7 in 5 de voorstellen tot grondwetswijziging i komt. De regeringspartijen verlangen dat het parlement ook bijtijds een groot aantal nog op behandeling wachtende wetsontwerpen zal hebben afgedaan Vervroeging van de verkiezingen mag er niet toe leiden, dat belangrijke werkstukken van dit kabinet blijven liggen. De staatscommissie CalsDonner inzake Grond- en Kieswet heeft in een van naai rapporten al eens een vervroeging van de Kamerverkiezingen bepleit van mei naar begin maart. Ook de staatscommissie had daarvoor als argument dat he' nieuwe kabinet dan beter de kans kreeg' r— -4' Rijksbegroting voor het komende jaar. eigen stempel te drukken op de TEL-AVIV (AP-Reuter) Langs de gehele Israëlisch- Syrische grens is sedert vanmorgen een £rote veldslag aan de gang. waarbij artillerie, tanks en vliegtuigen gebruikt worden. Reeds gisteravond sloegen Israëlische strijdkrachten een Syrische aanval bij de Golanheuvels af en vanmorgen ondernam de Israëlische luchtmacht aanvallen op militaire kampen in de omgeving van Damascus. Dit valt samen met berichten, dat de Grote Vier in New York de impasse bij hun overleg over vrede i in het Midden-Oosten vrijwel doorbroken hebben, dat Nasser op korte termijn naar Moskou zal gaan en hei Amerikaanse vredesplan in het Midden-Oosten een onderwerp van discussie is. De VN-ambassadeurs van de VS. En geland, Rusland en Frankrijk zijn zeven endertig maal over het Midden-Oosten bijeengeweest en staan nu om zo te zeg gen aan de vooravond van een akkoord. Wat dit akkoord moet gaan hehelzen is niet bekendgemaakt. Het Amerikaanse plan schijnt in ieder geval niet bij de besprekingen betrokken te zijn geweezt. Het Amerikaanse plan is wel een on derwerp van beraad geweest bij het Li banese kabinet. De voornaamste punten van het plan zijn: Israël, Egypte en Jor danië verklaren ieder afzonderlijk zich te zullen houden aan de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967. De troepen moeten twintig km. van de be standslijn worden teruggetrokken. Invoe ring van een staakt het vuren voor ten minste drie maanden. Hervatting van de missie-Jarring. Het. Amerikaanse plan is in Israël erg koel ontvangen- Men is daar van mening dat Egypte geen enkele prijs wenst te betalen en maar een ding voor ogen heeft: de totale vernietiging van Israël. ROTTERDAM (ANP) „De Veluwe biedt fascinerende mogelijkheden voor opslag van water als reserve voor de drinkwatervoorziening. De overtuiging groeit dat op de Veluwe in de grond water voor een jaarproduktie van 1 mil jard kubieke meter kan worden geïnfil treerd". Ir- T. Vcrheud, directeur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor- zicninn, zei dit gisteren in een voor dracht voor de Rjjnmondraad. Het belang van wateropslag op de Ve luwe wordt duidelijk tegen de achter grond van het geschatte jaarverbruik In het jaar 2000: namelijk 4,5 miljard ku bieke meter (thans 1,5). Grondwater biedt beperkte exploitatiemogelijkheden, name lijk 1,5 miljard kubieke meter per jaar. De toepassing van oppervlaktewater uit Rijn en Maas zal ten gevolge hiervan tussen nu en het jaar 2000 verzesvou- De moeilijkheid is dat de Rijn in be paalde perioden weinig water levert en dan van zeer slechte kwaliteit. Daarom is voorraadvorming nodig via opslag in de bodem of in spaarbekkens. Het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening heeft een voorlopig plan gemaakt voor de aanleg van dergelijke spaarbekkens in verschillende delen van het land. Het leeuwedeel van onze reserve aan water zou dan echter op de Veluwe kunnen worden geconcentreerd. BRUSSEL (A.N.P.) In de spoorweg tunnel onder de Schelde te Antwerpen, de Kennedytunnei, is vanochtend een reizigerstrein frontaal in botsing ge komen met een los rijdende dies^el- locomotief. Bij dit ongeluk kwam één man op de locomotief om het leven. Dertig reizigers liepen verwondingen op. De Antwerpse brandweer moest daarna in de tunnel een brand bestrijden die na de botsing in een der locomotieven was ontstaan. Het hok is klaar, maandag komen de kippen. tegelijk met de congresgan gers Het kippenhok op het praal graf van de beroemde Leidse hoog leraar Herman Boerhaave is een van de objecten in de Leidse Pieterskerk. vanaf maandag in het kader van het 87ste lustrum van de Leidse Uni versiteit gebruikt wordt als ruimte voor het congres ..Wetenschap en Welzijn". De hele kerk hangt vol met spandoeken, die duidelijk ma ken, dat de Leidse Alma Mater een bolwerk is van protest en progres- Mondje zand als protest Op de Biermate te Venetië was er weer een incidentje: de Amerikaanse artiest Galin Nicholas overigens geen exposant ging tussen de ten toon gestelde werken zitten. Toen de politie hem vroeg op te staan, protesteerde hijdaartegen door een hap zand te nemen. Vlissingers baden in verdund rioolwater (Van een onzer verslaggevers; MIDDELBURG. Het water langs de dicht bij Vlissingen gelegen bad- stranden voldoet een groot deel van de lyd niet aan de norm die de inspectie voor de milieuhygiëne stelt aan oppervlaktewater dat geschikt moet zijn om in te zwemmen. Lozing door Vlissingen en Middelburg is voor een belangrijk deel de oorzaak van bacteriologische verontreiniging van het zeewater voor de kust. Dit zijn enkele conclusies van een onderzoek dat het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater (Riza) op initiatief van de Provinciale Wa terstaat Zeeland in 1969 heeft inge steld. Het Riza heeft aan het rapport de aanbeveling verbonden, om nieuwe lozingen van enig formaat, van huis houdelijk afvalwater in het mondings- gebied van de Westerschelde, aan voorbezinking en desinfectie te onder werpen. Zowel in de Provinciale Staten van Zeeland als in de gemeenteraad van Vlissingen en in de Tweede Kamer zijn onlangs vragen over de toestand van de Vlissingse badstranden ge steld. Aanleiding was een rapport van de Belgische Verbruikers Unie, dat het zeewater voor Vlissingen als „gevaarlijk voor de gezondheid" had gekwalificeerd. Het Belgische rapport noemde toen ook het zeewater voor de kust van Soheveniingen schadelijk voor de zwemmers. Staatssecretaris ICrui<singa van Volksgezondheid deed dit des tijds af met de opmerking, dat hij met een gerust hart bij Scheveningen DJAKARTA (AP) Rat- na Sari Dewi, de Japanse derde vrouw van wijlen Soekarno, is woedend uit gevaren tegen het bewind van president Soeharto. Haar.s inziens is Soekarno voor zijn dood, slecht be handeld. Dewi is zaterdag van Parijs naar Djakarta gevlogen om de stervende Soekarno nog eenmaal te In een interview zegt zij. dat Soeharto, de man die haar echtgenoot afzette, weigerde in te gaan op een verzoek van haar en Hartini, Soekarno's twee de vrouw, om de oud-pre sident te begraven in Bo- gor. 65 kilometer ten zuiden van Djakarta. Soe harto koos een midden weg om kritiek van zowel de rechtse militaire havi ken als van de miljoenen die Soekarno als leider van de onafhankelijk heidsbeweging zien en gaf hem een staatsbegrafenis in zijn geboortestad Blitar op Oost-Java. Dewi zei dat toen zij Soe harto persoonlijk had ge vraagd Soekarno in Bogor te begraven, hij had ge weigerd; hij had gezegd, dat de begrafenis al gere geld was. „Soeharto ver- WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse senaat heeft met 81 tegen 10 stemmen het voorstel goedgekeurd om de Golf van Tonkin-resolutie in te trekken. Het Congres nam deze resolu tie in augustus 1961 aan, nadat de regering-Johnson had meegedeeld dat Noordvietnamesc patrouilleboten in de Golf van Tonkin twee Amerikaanse torpedobootjagers hadden aangeval len. De regering gebruikte deze omstreden zaak om honderdduizenden Amerikaan se militairen naar Vietnam te zenden. Het congres had niet verwacht dat dit in deze mate zou gebeuren. De laatste jaren is sterke twijfel gerezen aan de juistheid van de regeringsmededeling over het gebeurde in de Golf van Ton- De regering-Nixon heeft achter de schermen haar Instemming betuigd met de intrekking van de resolutie. Naar verwachting zal het Huis van Afge vaardigden de intrekking ook goedkeu ren. Praktische waarde heeft de maat regel nauwelijks. De Vietnam-politiek van Nixon zal er niet door worden beïnvloed. telde me, dat ik indien ik, erop bleef staan dat Soe karno in Bogor zou wor den begraven, ik dan maar overleg moest ple gen met de leiding van het congres", aldus Dewi, „maar dit zal wel een of twee jaar vergen". Dewi klaagde verder dat zij geen bewegingsvrijheid heeft en het moet melden als zij uitgaat. De minister van Buiten landse Zaken Adam Ma- lik heeft verklaard, dat Dewi niet zal worden ge arresteerd en dat zij toe stemming zal krijgen In donesië te verlaten. Van andere zijde werd even wel vernomen, dat de in lichtingendienst haar graag eens aan de tand wil voelen over een aan tal kwesties. Dewi blijft in Indonesië voor de traditionele 40 dagen van Islamitische rouw voor haar man, „En dan zal ik wel verder zien". Dewi logeert met haar driejarige dochter Kartika Sari bij Soekma- wari, Soekarno's jongste dochter van zijn eerste officiële vrouw Fatma- PRAAG (Reuter) Het ontslag van Alexander Dubcek als ambassadeur van Turkijë en dat van Oldrich Cernik als voorzitter van een regeringscommissie wordt door waarnemers in Praag ge zien als een poging van de gematigde partijleider dr. Gustav Husak om op de dezer dagen te houden vergadering van het centrale partijcomité een confronta tie met de aanhangers van de harde lijn te voorkomen. De mensen van de harde lijn eisen bestraffing van alle hervormers. Zij vinden het onjuist dat Dubcek en Cernik nog niet uit de partij zijn gestoten. Men neemt aan dat de partij niet al te zwaar wil straffen om geen martelaars te maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zowel minister Nelis- sen van Economische Zaken als minister Witteveen van Financiën hebben giste ren voorzichtig gewezen op de mogelijk heid dat de BTW volgend jaar extra wordt verhoogd. De geplande verhoging van de BTW op 1 januari met 310 mil joen gulden zal in elk geval doorgaan. Volgens het AR-Kamerlid drs. Goud zwaard is een belastingverhoging zonder meer noodzakelijk gezien het extra te kort op de rijksbegroting van 150 miljoen De Tweede Kamer besprak gisteren de tussenbalans van de begroting van Financiën, die door minister Witteveen was opgesteld. Daaruit blijkt dal er een tekort is van 2300 miljoen gulden en dat is 150 miljoen meer dan verwacht. Drs. Goudzwaard vond dat minister Wit teveen niet de suggestie moest wekken dat volgend jaar slechts zeer bescheiden belastingverhogingen noodzakelijk zou den zijn. Zijn fraktie meent dat het extra tekort niet gedekt moet worden door leningen op de kapitaalmarkt maai door extra dekkingsmaatregelen. Minister Witteveen vond het niet nodig de belastingen nu te verhogen. Honderd miljoen meer lenen, achtte hij voorlopig de besté oplossing. Op een opmerking van de heer De Goede (D'66) of het tekort misschien BTW-verhoging met zich zou meebren gen, antwoordde de minister dat dit niet uitgesloten is, omdat er nog een post van 75 miljoen uit het gemeentefonds gedekt moet worden Minister Nelissen hield de Eerste Ka mer gisteren voor dat volgend jaar nog belangrijke prijsstijgingen te verwach ten zijn. Daarom blijft "hij ook vasthou den aan een prijsbeleid. Een eventuele extra verhoging van de BTW zou ongun stig kunnen werken op de prijzen, maar kan toch noodzakelijk zijn om de inflatie te bestrijden. DEN HAAG Op 1 juli zal naar 16 landen in Europa goedkoper kunnen wor den getelfoneerd, terwjjjjl naar vier lan den telefoneren duurder wordt. De tarie ven met de overige Europese landen, met die het istblok, blij vi gelijk. In ronde percentages uitgedrukt j wordt het telefoonverkeer met Groot- j Brittannië, Noorwegen, Denemarken en Griekenland 40 pet. goedkoper, met I Spanje/Balearen en Gibraltar 3G pet., met Zweden 35 pct„ met Frankrijk, Italië. Oostenrijk en Zwitserland 30 pet., met de tweede zone van West-Duitsland, Turkije en de Deense Far Oer 20 pet., met Por tugal 6 pet. en met Groenland 4 pet. WIET ERï EED van (le gedachte i" vertrekken wielrenners van de start. In een ondeelbaar ogenblik kan zo'ti illusie wreed worden verstoord. De renner Kok van Herk ondervond dit n, de Ronde van Maasdgk. toen in de bocht een lekke achterband hem de macht over het stuur deed verliezen en hij midden ir het jagende peleton ten val kwam. De schade bleef gelukkig beperkt tot een verwrongen achterwiel en enkele schaafwondeni.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1