WESTERBORK LUISTERT NAAR DIEPTEN VAN HET HEELAL ISRAËL KOESTERT ARGWAAN JEGENS NIEUWE VOORSTELLEN Phnom Penh geraakt meer en meer in klem Honger niet alleen technisch maar ook politiek probleem Grootste radiotelescoop ter wereld Resten Duitse oorlogsvlieger opgegraven ASW: spoedig rendabel Dr. Boerma op FAO-congres WOENSDAG 24 JUNI 1970 LEEDSE COURANT Van verslaggevers) WESTERBORK oKiüngin Juliana heeft vandaag de grootste radioteles coop te wereld in gebruik gesteld. Deze apparatuur, opgesteld in de na bijheid van het Drentse Westerbork, maakt het mogelijk om radiostralen uit de diepste diepten van het heelal op te vangen. De apparatuur is zo ge construeerd, dat straling, die miljar den jaren onderweg is geweest vanaf het verst verwijderde sterrenstelsel in Westerbork kan worden geregistreerd. Tevoren was dit nooit mogelijk. De radiotelescoop bsetaat uit twaalf, in alle richtingen wendbare antennes, ieder voorzien van een parabolische reflector met een diameter van 25 De plaatsing van de radiotelescoop in Nederland behoeft geen verbazing te wekken. Immers, zowel de wetenschap van de astronomie als die van de betrekkelijke nieuwe tak, de radioastronomie, telt in ons land talrijke toegewijde beoefenaars. Het radioastronomisch onderzoek is gebundeld in de Stichting Radiostraling Zon en Melkweg, een stichting, die ook het initiatief nam tót de constructie 'van de radiotelescoop Westerbork en die dit unieke instrument vervolgens aan de reeds aanwezige hulpmiddelen toevoegde. Radiojastronomische onderzoekingen zijn voornamelijk gericht op het ontvangen en analyseren van radiostraling met een golflengte in de buurt van de eenentwintig centimeter, veroorzaakt door verschijnselen in (opeenhopingen van) waterstofatomen de „bouwstenen van 't universum". De radioastronoom bedient zich van een radiotelescoop. In principe bestaat deze uit een op de genoemde golflengte afgestemde Door koningin in gebruik gesteld antenne en ontvanger, alsmede een registreerapparaat voor 't vastleggen van de binnenkomende informatie. De antenne is geplaatst in het brandpunt van een parabolische reflector, zodat alle straling, die evenwijdig aan de as van de reflector binnenvalt op de antenne wordt geconcentreerd. Bundel Nu treft de straling van een zich ver buiten de aarde bevindend object onze planeet als een bundel onderling even wijdige „stralen", waardoor het be doelde concentratieeffect automatisch wordt bereikt als de reflectoras op dat object is gericht. De concentratie van straling op de antenne resulteert in een aanzienlijke versterking van de signalen, afkomstig van de betrokken stralingsbron. Straling van bronnen in andere richting wordt niet exact op de antenne geconcentreerd en wordt dus minder versterkt. De parabolische reflector verleent derhalve aan de antenne behalve signaalwinst een zeker onderscheidingsvermogen. Dit vermogen neemt toe met de opening (grootste diameter) van de reflector. Om verschillende objecten te kunnen observeren moet de antenne- reflectorcombinatie voortaan kort weg aangeduid als „antenne" op ieder gewenst punt van het waar neembare deel van het uitspansel kunnen worden gericht. Het gekozen richtpunt beschrijft bovendien een schijnbare baan langs de hemel ten gevolge van de aardrotatie. Tijdens een observatie moet de antennestand dus voortdurend gecorrigeerd worden. Uit een en ander volgt, dat de an tenne in alle richtingen wendbaar moet worden opgesteld op een statief. Het spreekt vanzelf dat vooral de wendbaarheid van de antenne be perkingen oplegt aan de afmetingen van het geheeL De voo/r waar nemingen binnen ons „eigen" melkwegstelsel vereiste diameter van vijfentwintig meter bleek construc tief uitvoerbaar te zijn. Een antenne van dit type wordt sinds 1956 door de Stichting Radiostraling Zon en Melkweg gebruikt nabij het Drentse Dwingelo. Observatie van objecten evenwel, vèr buiten de in middels vertrouwde astronomische omgeving gedacht wordt aan het onderzoek van stelsels op vele mil jarden lichtjaren afstand vergt een antenne met een midellijn van ander halve kilometer, een onmogelijke con structie. Alternatief Gelukkig boden natuur en techniek een alleszins aanvaardbaar alterna tief. In plaats van één kolossale an tenne wordt een rij „normale" an tennes opgesteld. Door de draaiing van de aarde rond haar as beschrijft de antennerij in twaalf uur een halve cirkel ten opzichte van een wille keurig te kiezen „richtpunt" aan de hemel. Integratie van gedurende die twaalf uur ontvangen signalen geeft voor het betrokken punt een onder scheidingsvermogen dat overeenkomt met dat van één grote antenne. Een dergelijk systeem werd door de reeds genoemde Stichting Radio straling Zon en Melkweg, in samen werking met de Nederlandse in dustrie nabij het eveneens in Drente gelegen Westerbork gerealiseerd. Het systeem bestaat uit twaalf identieke antennes, die langs een oost-westlij n van 1600 meter lengte zijn geplaatst. Tien antennes zijn vast opgesteld op onderlinge afstanden van 144 meter, terwijl twee antennes op een rail traject van 300 meter lengte iedere gewenste positie kunnen innemen. De mobiele antennes kunnen met elk Specialismen De ontwikkeling en de realisatie van de nieuwe radiotelescoop was een gezamenlijke inspanning van een aan tal gespecialiseerde Nederlandse in dustrieën. De bijdragen van Philips expert inzake wetenschappelijke en industriële instrumentatie en proces besturing omvat een systeem voor numerieke besturing en een computer. De nummerike besturing wordt in eerste instantie gebruikt voor bet met grote nauwkeurigheid richten van alle antennes. De computer heeft de supervisie over de numerieke bestu ring en verricht tevens een aantal andere taken onder meer het cor releren van individuele antonnesigna- len met een nauwkeurigheid die in fracties van seconden wordt uitge drukt t de Mexicaanse medaille: '-en kind werkt in een kleigroeve om een bijdrage te leveren aan het armulige gezinsinkomen. Dit kereltje draagt zo'n tien tot vijftien stenen per, keer weg. Schoolgaan is er niet big. (Van onze canrespoodlenrt) JERUZALEM De Israëliërs zijn blijkbaar goeddeels op de hoogte van de inhoud van nieuwe voorstellen voor het Midden-Oosten, die deze week zullen worden voorgelegd door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, wat ervan bekend is, bevalt Israël volstrekt niet. Regerings ambtenaren in Jeruzalem zeggen er geen woord over. maar het is duidelijk dat ze zich schrap zetten in het vooruitzicht van een nieuwe diplomatieke botsing met Washington- Gulden Humor foor Walden en Muyselaar ROERMOND (ANP) De federaties van samenwerkende Limburgse carna valsverenigingen, waarbij de carnavals verenigingen zijn aangesloten uit alle grote Limburgse steden, heeft voor dit jaar de hoogste Limburgse carnavalson derscheiding bestemd voor het duo Willy Walden en Piet Muyselaar van de René Sleeswijk Revue. Deze onderschei ding „De Gulden Humor", zal op zondag 29 november 1970 worden uitgereikt in het Royaltheater in Roermond. De on derscheiding werd in voorgaande jaren verleend aan Charles Eyck, Bertus Aaf- Jes, Johan Kaart, Toon Hermans, Jo seph Lions, Jo Hanssen, Godfried Bo rn ans en Gabriël Beckers. Een tweede hoge carnaval sonderscheiding is de Gouden Narrenkap, die wordt uitge reikt aan de beste Limburgse carnavals- artiest of artiesten. Deze is bestemd voor het Heerlense trio De Globetrot ters. Deze onderscheiding wordt uitge reikt op zaterdag 9 januari in het Café Hoensbroek. Oostoever van Mekong deels in handen van Vietkong IVan onze correspondent) PHNOM PENH. Communis tische troepen hebben de Cambod jaanse stad Prek Tameak gebom bardeerd op de oostelijk? oever van de Mekong, op ongeveer 25 km ten noorden van de hoofdstad Plmom Penh. Zij dronjen later Prek Tameak binnen, inet het ge volg dat de regeringstroepen na enige schermutselingen de benen namen naar de overzvde van de stroom. De oostelijke oever van de Mekong bevindt ach nu ten minste tot Kampml Tsjam cn Tonle Bet in conmunistische handen. Phnom Penh is mékwaardig kalm voor een helegerde st/d. Er doen zich geen tekenen van panfck voor onder de bedaarde Cambodjanen, die alles nogal gemakkelijk laten betijen. In de omgeving van Prek Tameak hebben soldaten naar verluidt een lanceerder van 122 mm-raketten bult gemaakt. Als dit tuig bestemd was om Phnom Penh onder vuur te nemen, zullen de communisten tenminste veer tien kilometer dichterbij moeten komen om doelwitten te kunnen treffen in de hoofdstad. Wie Phnom Penh wil verlaten, doet dit op eigen risico. Via' de weg naar het noorden loopt men in een communisti sche val. De oostelijke weg naar Bat- tambang is officieel gesloten en de zuidelijke weg naar Kompong Som (Si- hanookville) is een vraagteken. De voornaamste brug op 45 kilometer van de hoofdstad, werd opgeblazen. Ofschoon vele wegen geblokkeerd zijn, blijft de vlieghaven normaal in gebruik. Men kan bovendien nog altijd gebruik maken van de waterweg, de brede Mekong, waarop de Zuidvietna- mese vloot patrouilleert. Deze Zuidviet- namezen hebben een dubbele taak. In de eerste plaats moeten zij ervoor zor gen dat de Vietkongsoldaten de hoof den niet (lurven opsteken en in de twee de plaats moeten zij vluchtelingen weg brengen. Gisteravond voeren duizend vluchtelingen naar Neakluong, vanwaar zij in een militair convooi naar Zuid- Vietnam zullen worden gebracht. Dit is het eerste deel van een nieuwe groep vluchtelingen. Volgens sommige schattingen zitten momenteel in Phnom Penh 80 000 Vietnamezen. (Copyright The Guardian-Persunie) Piloten gebruiken schietstoel niet: Veendam behoed voor grote ramp (Van e a onzer verslaggevers) VEENDAM Door in hun toestel te blijven zitten in plaats van zich met de schietstoel in veiligheid te brengen heb ben twee Belgische piloten de stad Veendam gisteren voor een ramp be hoed. Precies boven de stad trad in de motor van het lesvliegtuig, type Lock- head T33 een technische storing op. De vliegers maakten zoals wij gisteren reeds hebben gemeld, een noodlanding in een aardappelveld bij het plaatsje Bareveld. Onmiddellijk na de landing vloog het toestel in brand, maar de vliegers kon den er zelf nog op tijd uitklimmen. Na behandeling in bet ziekenhui^ van Stadskanaal kon de 24-jarige J. Bou- l^rd, leerling-vlieger uit Brussel, naar huis terugkeren. De 42-jarige instruc teur commandant A. Helderweirt, ge huwd en wonend in Enschede, moest ter observatie blijven, hoewel zijn brandwonden niet ernstig waren Voorwaarden tot levering van Phantoms Deze ruzie belooft tenminste even erg te zijn als degene die volgde op de lancering van het „plan-Rogers" in de cember en de vertraging van president Nixon's antwoord op Israëls verzoek tot levering van meer Phantom-straalvlieg- tuigen in maart van dit jaar. De Israëliërs verwachten nu, dat Nixon's antwoord over de levering van gevechtsvliegtuigen niet afwijzend, maar ook niet zonder meer „ja" zal zijn. De basis van het oorspronkelijke plan-Rogers dat zowel door Israël als door Egypte verworpen werd zal wellicht behouden blijven. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken zal echter vermoedelijk de nadruk leggen op drie punten van onmiddellijk belang: herstel van het bestand op per manente en onvoorwaardelijke grond-, slagen (een concessie van Egypte); her bevestiging van Israëls aanvaarding van de resolutie die in november 1967 goedgekeurd werd door de Veiligheids raad, met daarbij speciaal de erkenning van het principe van terugtrekking van de troepen uit het bezette gebied en aanvaarding van onderhandelingen. De stemming van sereen vertrouwen, waarmee het antwoord op de vraag tot levering van Phantoms de laatste tijd door Israëlische ambtenaren afgewacht werd, is nu verdwenen. Niet omdat vreest dat Israël die straaljagers nooit zal krijgen, maar wel uit bezorgdheid om de voorwaarden die eraan zullen vastzitten. De Israëliërs voelen zich niet meer op him gemak en hun bezorgd heid is nog toegenomen omdat Oe Thant gisteren gezegd heeft, dat tekenen waren van vooruitgang in de besprekingen over het Midden-Oosten tussen de Russen en de Amerikanen. Israël vreest een „geïmproviseerde vre de" en opgelegde grenzen", zoals me vrouw Meir het beklemtoonde. Mevrouw Meir hield een toespraak op een godsdienstig oongres. Zij gaf de Indruk, dat ze met opzet een harde taal sprak, als wilde zij minister Rogers het laatste ogenblik nog een waarschuwing geven: „Net zoals wij weigeren een geïmproviseerde vrede te aanvaarden, zullen wij ons evenmin bereid tonen om ons neer te leggen bij een wapenstil stand die geen wapenstilstand is". Toch wanhopen de Israëliërs niet. De komende crisis in de betrekkingen met Washington mag zo ernstig zijn als de vorige, maar ze behoeft niet noodzake lijk erger te zijn. Israël neemt aan, dat het na verloop van tijd over de hoofden van de president en minister Rogers een beroep zal kunnen doen op de Amerikaanse openbare mening, w door de regering Nixon zal herinnerd worden aan haar recente bezorgdheid betreffende het machtsevenwicht in het Midden -Oosten. De Phantom-straalvliegtuigen hebben ln ieder geval momenteel veeleer een symbolische dan een strategische waar de, aangezien Israëls overwicht in het luchtruim door niemand betwist Britse troepen in N.-Ierland versterkt LONDEN (AP) De 7.500 Rrits§ militairen die reeds in Noprd-Ierland zijn zullen versterkt worden met nog 3.000 man om botsingen tusgen katho lieken en protestanten in juli, waarin beide partijen veel manifestaties hou den, te verhinderen. rijksweg Nijmegen-Den Bosch, iets voorbij het kerkdorp Alverna, sjn gis termorgen door de Gravendienst v.n het ministerie van Defensie de restea opgegraven van een Duitse oorlogsvlie ger. Na zorgvuldige identificatie zullen deze resten worden overgebracht naar het. kerkhof voor Duitse gesneuvelden in Ysselstein bij Venray. Vorig jaar werden ter hoogte van Alverna twee maal de stoffelijke resten van gesneu velde militairen uit de Tweede Wereld oorlog gevonden. Het vermoeden be staat dat in de buurt van de Maasbrug bij Grave nog meer miliairen begra ven liggen. NIJMEGEN (ANP) Dc ASW-apj»- ratenfabriek NV in Nijmegen komt haar dieptepunt in haar bedrijfsvoering geleidelijk te boven. In het slechte boekjaar 1969 is het voorbereidende werk verricht voor het herstel en dexe ontwikkeling is nog gaande, zodat yer- wacht mag worden dat in 1971 weer rendabel kan worden gewerkt. De daling, die intrad toen de periode afliep waarin ombouwsets voor aardgas- apparatuur kon worden geleverd, is tot staan gebracht, ea de curve gaat nu weer bemoedigend omhoog. Vergeleken met de eerste vijf maanden van 1969 vertoonden de beginmaanden van 1970 een omzetstijging met 4,6 procent, aldus heeft de president-commissaris dr. H. J. Stokvis, meegedeeld op de gisteren ge houden aandeelhoudersvergadering. Scheel blijft voorzitter FDP RONN (DPA) De Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel blijft de komende twee jaar voorzitter van de FDP. Op de partijdag in Bonn werd hij met grote meerder heid voor deze functie herkozen- Scheel wasde enige kandidaat. Van de 384 afgevaardigden stemden 298 voor en 64 tegen. Acht stemmen waren ongeldig en veertien afgevaardigden onthielden zich van stemming. Op de partijdag twee ëneenhalf jaar geleden in Freiburg kreeg Scheel 216 van de 251 stem- De drie zoete lijsters van The Hearts of Soul hebben heel hun hart gelegd in een eerste langspeelplaat, die gisteren op het Loosdrechtse water ten doop werd gehouden in het bijzijn van hun Waterman en ontdekker Pim Jacobs, die Patricia, Stella en Bianca met een gulle glimlach in zijn zeilboot i Vice-voorzitter KVP-fractie legt functie neer (Van i parlementaire redactie) DEN HAAG De heer C. J. v. d. Ploeg heeft besloten de functie van eerste vice-voorzitter van de KVP Tweede- Kamerfractie met ingang van 1 juli neer te leggen. De heer Van der Ploeg, die sinds 1958 lid van het Europees Parle ment is, vindt de combinatie van deze twee functies te zwaar. De fractie zal donderdag 2 juli eeii opvolger voor de heer Van der Ploeg kiezen. (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Directeur-generaal dr. Boerma van de FAO zei op de vergade ring van gisteren dat de bedoeling van het wereldvoedselcongres in Den Haag vooral is, massaal de publieke opinie te mobiliseren ten gunste van de ontwik kelingslanden. Men moet gaan begrij pen dat honger en ondervoeding niet alleen technische problemen zijn in de ran hoe de produktie van voedsel kan worden opgevoerd. Het zijn ook sociale, economische en politieke pro blemen die de ontwikkeling in de weg Daarmee toonde hij aan dat het niet de jongere, i in het congres zijn die deze stelling hebben uitgevonden. Overigens dr. Boerma onverbloemd van me ning dat de jongeren veel constructiefs hebben bijgedragen in de loop van congres. Het fs de eerste keer ii geschiedenis van de Verenigde Naties dat aan een congres van een organisatie jongeren als volwaardige participanten deelnemen. In de wereldinflatie, die op het ogen blik de wereldeconomie in een insta biele situatie heeft gebracht, ziet dr. Boerma een bedreiging voor de ontwik kelingslanden. Het zijn bij inflatie al tijd de prijzen van de grondstoffen die het eerste omlaag gaan. en ontwikke lingslanden zijn g roncLstof leveranciers bij uitstek. Dr. Boerma hoopt dat de geïndustrialiseerde landen zullen inzien dat ze hun markten in de Derde Wereld zullen verliezen wanneer ze er niet samen in slagen de inflatie de kop in te drukken. In de produktie en ontwikkeling van synthetische produkten ziet dr. Boerma een bedreiging voor de positie van de leveranciers van natuurlijke grondstof fen, vooral de arme landen. Maar het zou onrealistisch zijn, aldus Boerma, om de moderne technologie tegen te gaan en de synthetische produkten te gaan bevechten of verbieden. De oplossing is, dat de producenten van natuurlijke grondstoffen die worden verdrongen door synthetische stoffen, omschakelen op andere produkten ofwel de produktie van de natuurlijke stoffen goedkoper proberen te houden dan die van synthe tische, aldus Boerma. Aan het begin van de congresdag gisteren werd een toespraak beluisterd vap de eerste directeur-generaal v§p de FAO, lord Boyd Orr. Deze 89-jarige Schotse Nobelprijswinnaar was wegens ziekte niet aanwcilg en had zijn rede vanaf zijn bed op een band ingespre-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7