f20. Lg 'Hl Rijkspostspaarbank rente tot 7% Defensie-uitgaven hoeven niet omhoog ROTTERDAM REKENT OP INVASIE VAN HONDERDDUIZEND JONGEREN Voorkeur voor ARP CÏIU. KVP en D' 66 ioDAG 2-1 JUNI 1970 ot :^Vv- A av 1'a- a UWI rm m LEIDSE COURANT ROTTERDAM Het Holland Popfestival 70, dait vrijdag middag onder het wakend oog van begrijpende rechercheurs (oom agent is je vriend), vader lijke psychiaters, hartelijk psy chologen en een stoeterij van maatschappelijke werkers, ziel zorgers en frdsdrankenfabrikan ten moet losbarsten, werpt nu reeds zijn aarzelende schadu wen vooruit. In het Rotterdam se Kralingse Bos is de vaste stoffering van moeders met blozend kroost en dauwtrappers o? zoek naar het zeldzaam fluitekruid vervangen door de voorhoede van het leger van tenminste 100.000 blitze broe ders en zusters, die de finan ciële kopzorgen der organisa toren (inmiddels als gele koorts opgelopen tot 1.25 miljoen gul den) moet omtoveren tot een batig saldo van tenminste twee miljoen. Dra eerste slaapzakken zijn onder de takken der altijd groene loof bomen uitgerold, de gitaren over stemmen de bronskreet der kre kels en diep in het struweel wor den de eerste bewijzen geleverd van het feit, dat de internationale kreet „make love not war" althans in de komende dagen niet aan Rondom de vijver zijn de tenten reeds met forse haringen aan de veengrond verankerd: grote, grij ze koepels, die ook bij voorkeur gebruikt worden door goedboe rende evangelisten en Oranje verenigingen. De inventaris ont- breekt nog, maar technisch direc teur D. van Daalen maakt zich daar geen zorgen over. In zijn planning is voorzien, dat er in de tenten geen inventaris zal komen. Van Daalen werkt bij de handels onderneming Stokvis en kent met ontbloot bovenlijf de perio dieke tempels 'der schokschoude rende muze optrekken. Ook een man. die reeds een kwartier door het bos dwaalt met een vracht wagen vol w.c.-brillen, wijst hij vaderlijk de weg naar de bord kartonnen muur, waarachter het aantal toiletten inmiddels is ver groot van driehonderd tot dui zend. Het is duidelijk, dat men van Daalen om een grote bood schap kan sturen. Eén van de tenten is ingerioht als opvangcentrum voor de gebrui kers van hard-drugs; zij kunnen rekenen op dag- en nachtservice van veertig getrainde helpers, een psychiater en een psycholoog. Deze hulp is gratis in tegenstel ling tot de 150.000 diepvriesmaal tijden, die door een Amerikaanse maatschappij k raison van twee vijftig zullen worden uitgevent. Ook voor de cola zal men moeten betalen, wat billijk is, want de fabrikant heeft het grootste deel der onkosten voor zijn rekening genomen en neem maar aan, dat zo'n gebaar dorstig maakt. Veiiga» gtaie Met ingang van donderdagmor gen zal het hoofdkwartier der organisatoren gevestigd zijn glorie der Rotterdamse havenbaronnen uitzweet via mot tig tafellinnen en pilsjes met een gehalveerd manchet. In het res taurant, waar op deze avond slechts twee echtparen hun voor keur voor patat, doperwtjes en een krokant biefstukje beken- Twee Franse popliefhebbers in afwachting van het grootse gebeuren. ken. Een voortreffelijk idee. Hun aantal wordt gesohat op vijfhon derd en De Piasmolens beschikt over één telefoon. De organisato ren zijn er dan ook bij voorbaat van overtuigd, dat hun festival in Wie in de dagen van voorberei ding zijn kennis over het popwe zen in het groen wil vergroten, moet echter naar het Mannagras 21, een fletse ééngezinswoning in één der Rotterdamse polders, waar de vooruitgang al het gras voor de voeten der bezoekers heeft weggemaaid. Omdat er geen pijlen zijn, die in de rich- het ting zen, belanden nieuwsgierigen zonder uitzondering eerst in de aangrenzende Alexanderpolder, waar ze door behulpzame Rotter dammers met behulp van uit- goede spoor worden gebracht. De reis naar het Mannagras 21 duurt daarna nog anderhalf uur. Een aanvaardbare omweg naar een feest, dat straks drie dagen zal Sluw bekje Na aanhoudend bellen wordt de deur van het pand Mannagras 21 geopend door de twee-jarige Lu- cien Knap, die onmiddellijk op hoge toon informeert, of de be zoeker ijs heeft meegenomen. Zo dra hij bemerkt, dat daar geen kijk op is, trekt hij een sluw bekje en roept hü dat meneer autootje mag geven. Als hij daarna taal een mild lachende die mededeelt, dat meneer Visser zich in het bos ophoudt. „Hij weet alles", zegt Een kwartier later blijkt, dat ie dereen in het Kralingse Bos een spijkerpak en een rond brilletje draagt. Een gesprek met de heer Visser is dan ook voornamelijk een kwestie van taaie vasthou dendheid. De mensen, die je aan klampt, zijn uiterst welwillend en waarheid spreken, vaststellen, dat Visser naast artis tieke kwaliteiten ook nog de gave der alomtegenwoordigheid be zit. Lorgnet Visser is juist op weg naar de toiletten om de deugdelijkheid der doorspoeling te controleren, als hij bij een oude eik alsnog Achterhaald wordt. Hij draagt een wit spijkerpak en een goud kleurige lorgnet, die rode vlekken op zijn neusvleugels heeft veroor zaakt. Zijn gezicht is marmer bleek. Alleen voor hem hoop je al, dat het goede weer de komen de dagen zal aanhouden. Visser is optimistisch. Hij ver wacht een onoplosbare verkeers chaos en meent tevens, dat de toestand bij de 35 kassa's vrijdag avond uit de hand zal lopen. „De rest is een kwestie van organise ren en hand werken", zegt hij, „geeft u mij maar een koffie". Die rest bestaat uit. ruim driedui zend medewerkers, die naast eni ge voeding een symbolisch hono rarium ontvangen van dertig gul den. De meesten van hen zijn gereoruteerd uit de rijen der stu denten en middelbare scholen, die op 'n gestencilde oproep in drom men zijn toegestroomd. Alleen de delicate kassa-taak is in handen gegeven van 35 Feijenoord-fcas- Die rest bestaat ook uit een film- team van 75 man, dat onder lei ding van de Amerikaans-Poolse regisseur Roman Polanski een kleurendooument van 100 minu ten zal maken. Polanski, wiens echtgenote Sharon Tate vorig crèche voor moeders met kinderen opvangcentrum voor druggebruikers duizend tdi'letten, veertig tenten 150.000 warme happen en ook nog 32 popgroepen uit alle windstreken gekregen van de Duitse maatschappij alle filmrechten vooi Popfestival 70 1 Wat kan hij dan wel zeggen? Visser haalt een mondje adem en brandt los. Hij kan zeggen, dat er een chrèche komt met 30 mede werksters (maar de moeders moe ten wel zelf de kinderbedden meenemen. En de luiers, de zuig flessen, de spenen, de knuffeldie ren, de spuugdoeken, de veilig heidsspelden, de blikjes en de trappelzakken, want Pop is wel goed maar niet gek). Er komt ook een stand van de NVSH, die frontdiensten zal verlenen. En een beeldhouwer aai in die drie dagen een totempaal van drie meter maken, die hopelijk in Jank door het gemeentebestuur van Rotterdam aanvaard zal worden. Visser waarschuwt ook tevoren, dicht te werpen, schiet profes- landse soren en hun wetenschappelijke staf. die het driftleven der festi valgangers in handzame grafie ken zullen vangen. Zij hebben hiertoe opdraoht gekregen van minister Klompé, die razend be nieuwd i Temjpeldienaren En dan zijn er natuurlijk de tem peldienaren, om wie alles begon nen is. De Byrds en Jefferson Airplane en de Soft Machine en Pink Flloyd, die Visser op zijn vele trips naar Londen gestrikt heeft v,oor een elektronische hoogstand in het groene woud. ..Een kwestie van geld bieden", legt Visser uit, „denk echter niet, dat die jongens komen, omdat ze Holland zo'n lief land vinden". Hij heeft twee dagen vóór het festival 32 groepen gecontrac teerd, die stuk voor stuk hun offer zullen plengen op het gi gantische podium, dat nu beschil derd wordt door een Fransman, een Spanjaard, een Brit en vier middelbare scholieren uit Delfzijl. Daarnaast zullen er in diverse tenten drive-in-discotheeks wor den geïnstalleerd, die als de IJs- irganisatoren van ket festival, links naar rechts: Berry it, Toosje en Georges Knap. deelten uit de Woodstock-docu- mentaire gedraaid zullen wor- Twiiutig vellen Visser ziet het vooralsnog met een milde blik aan. Onder zijin gunningen, die twintig dicht be- tikte vellen beslaan. Hij is alleen bang, dat de politie te elfder ure de nederdaling der parachutisten in de vijver van het bos zal verbieden. „Ze voelen er weinig voor", stelt hij spijtig vast, „alles, waar rotzooi van kan komen, schiet ze prompt in het verkeerde keelgat. Daarom mag er op het terrein ook geen sterke drank worden verkocht. Voor de rest vinden ze alles best". Uitsmijter De grijze ober in De Plasmolens is in de stil" vóór de storm één der weinigen, die twijfelt aan het succes. „Ik heb nou) al twee da gen mijn tent vol, maar een cro- quetje kan er niet af", zegt hij walgend, „en dan praat ik niet eens over een uitsmijter of een biefstuk brood". Ontwerp verkiezingsprogram VVD Beslist niet in regering met huidige oppositie (Van o e parlementarie redactie) De V.V.D. hoopt in 1971 een stembusakkoord te kunnen sluiten met „een of meer der navolgen de partijen (alfabetische volgorde): A.R.P., C.H.U., D'66 en K.V.P. Zo staat het in het gisteren verschenen eerste ontwerp van het V.V.D-verkiezingspro- gramma voor 1971. De V.V.D. zal niet meedoen aan de vorming van een kabi- ADVERTENTIE) 'v voordelig uit met NS net met leden van P.v.d.A.. P.S.P. P.P.R., C.P.N. of Boerenpartij. Geen co- coalitie mag worden aangegaan mei afwijken van het V.V.D.-programma, dan wel met partijen die geen di cratisch karakter hebben, aldus het Het ontwerp stelt dat een fundamen tele hergroepering in de Nederlandse politiek n.ot een duidelijker keuzemo gelijkheid niet binnen afzienbare tijd tot stand zal komen. Daarom is voorlo pig het sluiten van stembusakkoorden de beste bijdrage tot duidelijkheid. Op grond van door A.R., C.H.U. en K.V.P. gepubliceerde voorlopige programma's hoopt de V.V.D. met deze partijen voor de verkiezingen programmatisch en anderszins tot overeenstemming te ko men over een globaal regeringspro gramma, dat bij behalen van een meer derheid uitgevoerd zal worden. Over D'66 zegt het ontwerpprogram: „Ondanks de voorshands weinig hoop gevende reacties van D'66, handhaaft de V.V.D. dat ook voor deze partij geldt beleid niet de staatsrechtelijke dat een aantal punten van praktisch voldoende aanknopingspunten biedt om Het ontwerpprogram spreekt zich voorts uit voor: Afwijzing van rechtstreekse verkie zing van de minister-president. De kabinetsformateur, tevens kandi daat minister-president, behoort kandi- De minister-president behoort he recht te hebben na overleg met di fractievoorzitters der regeringspartijei tussentijdse wijzigingen in de samen stelling van zijn kabinet te brengen. Handhaving van 't bestaande stelse van evenredige vertegenwoordiging. (ADVERTENTIE) Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen geiden aparte openingstijden. - Gelijkstelling van de minimumleefti jor het passief kiesrecht (nu 23 ja; et de leeftijd waarop de burgerrec iijke meerderjarigheid begint (nu jaar). De V.V.D. wil voorts een herverkave ling van de departementen inhoudende: instelling van een departement van ruimtelijke ordening en mllieu-hygiëne, instelling van een departement van techttiek en wetenschap, overheveling van maatschappelijk werk naar sociale zaken, instelling van een afzonderlijk staatssecretariaat voor de zelfstandigen en het midden- en kleinbedrijf, instel ling van een staatssecretariaat voor de politie, onderzoek naar de mogelijkheid tot vorming van een kernkabinet en uitbreiding van het aantal vaste colle ges uit de ministerraad. Drs. Den Uyl: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is geen reden voor een verhoging van de defensie-uitgaven in 1971 als bepleit door AR, VVD en prof. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie. Tenzij de Verenig de Staten op grote schaal troepen uit Europa gaan terugtrekken. Dit zei PvdA- fractieleider drs- Den Uyl gisteren op een persconferentie. Drs. Den Uyl schaarde zich achter pre mier De Jong, die gezegd heeft de opvat tingen van zijn naamgenoot prof. De Jong over de Nederlandse krijgsmacht te som ber te vinden. Drs. Den Uyl vond dat prof. De Jong de defensiezaak geen dienst bewezen heeft dooi de manier waarop hij percentage van 3,9 van het nationale in komen voor defensiedoeleinden meer dan het dubbele is van voor de oorlog (in 1962 was dit nog 5 procent). Een verdere groei van dit nationale inkomen hoeft zijn6 inziens niet vertaald te worden in een reële groei van de de- Ratna Sari Dewi zal niet worden gearresteerd DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, heeft in Djakarta ver klaard, dat mevrouw Ratna Sari Dewi, worden gesteld voor vergissingen die haar echtgenoot misschien heeft be gaan. Tot verslaggevers zei hij dat me vrouw Dewi een vrije burgeres is en dat de regering geen redenen heeft fensie-uitgaven. Het percentage van 3,9 procent kan zelfs dalen, terwijl er toch in absolute geldbedragen nog een stijging van de defensie-uitgaven optreedt. Volgens drs- Den Uyl en defensiespe cialist Wierda zijn in de krijgsmacht nog altijd bezuinigingen mogelijk door een andere organisatie en beheer van de krijgsmachtonderdelen. Daardoor komt geld vrij voor noodzakelijke investerin gen. Men zou afmoeten van de „dwaze 2-1-1-verhouding" tussen landmacht, luchtmacht en marine. Ben Goerion in ziekenhuis TEL AVIV (AFP) David Ben Goe rion (83), stichter en eerste premier van de staat Israël, ligt sinds gisteren in het ziekenhuis van Tel Hasjomer, bij Tel Aviv. Miljoen voor Peru DEN HAAG (ANP) Voor de slacht offers van de aardbeving in Peru heeft het Nederlandse volk al één miljoen gul den bijeengebracht Dit bedrag is bin nengekomen op rampengiro 777 van het Rode Kruis. Al ruim 30.000 dekens zijn naar de Peruviaanse rampgebieden ge zonden. De stichting Terre des Hommes stuurt morgen een medische ploeg naar Peru, bestande uit een coördinator, een arts en twee verplegsters.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5