DOOR-KIEK- DOOSJE Ironside en Tarzan met aap op Schiphol CeidóeSoii^cwit Hoge verwachtingen van Hay dus Fedelta Premierta Philips De film van vanavond televisie vanavond Ronde van Frankrijk Vergif in tuinbouw MIDWEEK Illigale bezitter wapens krijgt strengere straf Manifestatie van lichte muziek uit zeven landen Kenmerk over Beverwijk TOEVALLIGE ONTMOETING PAGINA 2 UÜDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1970 (ADVERTENTIE) CHU ditmaal vroeg op" ALS „haantje de voorste" staat de Christelijk Historische Unie in Nederland niet bekend; de Unie loopt maar zelden te dringen om duidelijke meningen te formuleren en dat brengt met zich mee dat partij en Kamerfracties graag eerst het hele strijdtoneel overzien alvorens de eigen opstelling bekend te maken. Ditmaal is de C.H.U. evenwel ondubbelzinnig „vroeg op"; als eerste partij in Nederland is ze klaar met de discussies onder wiens vaandel ze volgend jaar bij de Kamerverkiezingen naar de stembus zal trekken. Met krappe meerderheid werd in de partijraad eerst besloten om landelijk slechts met één lijsttrekker te gaan werken en daarna kreeg minister Udink met ruime voorsprong op staatssecretaris Kruisinga en een straatlengte voor fractievoorzitter Mellema de eerste plaats toegewezen. Goede keus goede keus. Want meer dan de meeste andere kopstukken in zijn partij representeert drs. Udink „het nieuwe gezicht" van de C.H.U.; hij is dynamisch genoeg om het vertrouwen te krijgen van vele jonge mensen en tegelijkertijd zelf in zijn denkwijze voldoende geëvolueerd om de ouderen niet af te Udink is een behoorlijke kracht in een debat en uitstekend geschikt om met anderen samen te werken. Tenslotte is bij hem een groot voordeel, dat ook de oppositie hem vaak mag, zodat met r de socialisten hem moeilijk kunnen aangrijpen als een nieuwe reden om niet met confessionele partijen te gaan samenwerken. Ditmaal is er reden om andere partijen aan te bevelen zich aan het door de C.H.U. gegeven voorbeeld te spiegelen; dan bedoelen we niet dat iedereen nu onmiddellijk moet gaan beslissen wie volgend jaar lijstaanvoerder zal zijn, maar wel dat de andere partijen ook de grote en grotere zoveel mogelijk moeten proberen met één nationale lijstaanvoerder uit de bus te komen. Er moet dan in de ongeschreven spelregels verdisconteerd worden, dat deze lijstaanvoerders worden ze niet tot een ministerschap geroepen zoveel mogelijk als eerste woordvoerders van hun partij in de Kamer zullen gaan optreden. Moeilijk UN nog mooier zou zijn, wanneer deze lijstaanvoerders het vóór de verkiezingen, op basis van uit de programma's van hun partijen af te leiden urgenties, dan eens zouden kunnen worden over de mogelijkheden van een regeringscombinatie. Maar dit laatste is praktisch heel moeilijk, zolang de Partij van de Arbeid al dan niet onder druk van Nieuw Links .blijft speculeren op een schisma aan het christen-democratische front en op grond hiervan als voornaamste doel beschouwt de Katholieke Volkspartij a priori in de hoek van de V.V.D. te dringen. Welke conclusie kunnen we anders trekken nu, ondanks de harde cijfers van twee verkiezingen, Nieuw Links blijft ijveren voor 'n landelijk P.A.K.-akkoord bij de verkiezingen voor 1971? Minder onaantrekkelijk PRECIES zoals wij heeft de bestuurs raad van de KVP het wat te gortig gevonden, dat het partijbestuur het laatste woord hebben zou over de kan didatuur voor 22 zekere Kamerzetels. Men heeft dit aantal teruggebracht tot de helft van de verkiesbare plaatsen, wat in de huidige constellatie zou neer komen op 19, inclusief twee jongeren- kandidaten. Dit is al heel wat minder onaantrek kelijk dan het eerste voorstel. Ook een winstpunt is, dat garanties zijn gescha pen om de beoordelingscommissie voor meer dan de helft te laten bestaan uit personen die onafhankelijk ten opzichte van fractie èn partijbestuur staan. Wat onduidelijk blijft, ls de concrete mate, waarin voorkeurstemmen invloed kunnen hebben. De kiezers kunnen wel een „favorite son" door voorkeurstem men in de Kamer helpen, maar dan zal dit wel altijd ten koste gaan van de op de lijst als laatst verkiesbare kandidaat geplaatste man of vrouw. Ook wanneer men die eveneens graag in het parle- Enige redmiddel is dan, dat de kiezers een subtiel spel gaan spelen bij het uit brengen van voorkeurstemmen, maar de praktische mogelijkheid hiervan is be perkt. En het gevolg van voorkeurstem men zou dus wel weer eens kunnen worden, dat bepaalde kwaliteiten in de fractie te ruim en andere te krap ver tegenwoordigd zullen zijn. De Amerikaanse musicoloog H. C. Robbing Landon, die al vele jaren in Italië woont, is het Holland Festival ont- wgliJk dankbaar dat het voor de vierde keer de mogelijkheid biedt een door hem herontdekte en voor de hedendaagse uit voeringspraktijk geschikt gemaakte Haydnopera voor het voetlicht te bren gen. Musicologen kunnen ontdekkingen doen maar het publiek in de ruimste betekenis van het woord moet vaststellen wat de waarde is van deze ontdekkin gen voor het huidige muziekleven. De betekenis van het Holland Festival, om dit te testen, mag niet worden onder schat, aldus Landon. Met enkele cijfers is dit aan te tonen- Na de Nederlandse opvoeringen in 1959 van Haydns volkomen vergeten II Mondo della Luna is dit werk in meer dan hon derdtwintig theaters opgevoerd en nadat het Holland Festival L'Infedeltè delusa had gepresenteerd, kwamen er meer dan duizend opvoeringen in andere Europese landen Ook voor Le Pescatrici bleek na de Nederlandse heropvoeringen met name bij Duitse theaters grote belangstelling te bestaan. Naar de mening van Robbins Landon is La Fedelta Premiata (De beloonde trouw), waarvan volgende week in Den Haag de eerste opvoeringen sinds het einde van dc achttiende eeuw worden gegeven, en dat daarna ook in Amster dam en Rotterdam zal worden vertoond, muzikaal van grote waarde. Het is een spirituele, lichte kameropera, die de hedendaagse toeschouwer en luisteraar meer aanspreekt dan de serieuze opera's uit dit tijdvak, hoeveel prachtige muziek die ook mogen bevatten. Landon gelooft niet erg in de renaissance van de oude opera seria, zelfs niet in Haydns Orfeo, dat hü mooi, maar veel te lang noemt. HU gelooft wel in de renaissance van Haydns in hoofdzaak vrolijke muziek dramatische werken. Helemaal Hay dn? Zeer in het bijzonder gelooft hij in La Fedelta Premiata. Toen de ontdekker ge vraagd werd of nu werkelijk elke noot van Haydn is, die bij de heropvoeringen zal klinken, heeft Landon een uitvoerig exposé gegeven van zijn vondst. Geheel overeenkomstig de gewoonten van zijn tijd heeft Haydn in zijn werken uitge breide en rigoureuze veranderingen aan gebracht als nieuwe opvoeringen dat ver eisten. Ook van La Fedelta Premiata be staan allerlei versies in meer of minder complete toestand. Als men uit die versies een nieuw geheel wil samenstel len wat onvermijdelijk is moet men gaan combineren en transponeren. Maar Landon bezweert, dat hij intact liet wat maar intart gelaen kon worden en de Fransman Jean-Pierre Ponnelle, die het werk ensceneert en ook de decors en de kostuums ontwerpt, bevestigde dat hij zich beperkt had tot minimale coupures in wat al te lang gerekte recitatieven. V erplich t-ori gin ©el Helemaal onbekend zal Haydns muziek de luisteraars intussen niet in de oren klinken, want de ouverture is het laatste deel van Haydns bekende symfonie- en paukenpartijen in de juiste ligging. Heel bijzonder evenwel zijn de voor de tijd van ontstaan bepaald revolutionaire fina les, elk van honderden maten lang en an grandioze crescendi, die als ware vooruit lopen op Rossini. Als deze finales horen, begrijpen we Haydn een paar keer in zijn leven gezegd heeft dat hij in dienst van de vorsten Esterhózy wel verplicht was origineel te zijn Om een indruk te geven van de moei lijkheden waarvoor een musicoloog komt te staan die uit het gevonden materiaal zo'n opera van Haydn voor onze tijd moet „inrichten", diene als voorbeeld de grote aria van Celia in de eerste akte, waarin het orkest begeleidt met drie hoorns. De - eerste hoornpartij is ter plaat9e aangeduid als „solo con sordino", dus met demper en solospelend. De be trokken passage, die een mysterieus effect sorteert, is in een latere versie aan een fagot toevertrouwd met een heel andere, veel minder betoverende uitwerking. Landon koos voor wat hij meent dat het originele koloriet van Haydn was, maar het is duidelijk dat men over zulke en tientallen andere passages van mening kan verschillen. Verrassend In elk geval is duidelijk dat men Robbins Landon er niet op losse gronden van kan betichten dat hij bij zijn „be werkingen" van Haydns vergeten opera's, de componist of het werk geweld heeft aangedaan. Landon is er zich van bewust dat hem dat verwijt wordt gedaan en hij begrijpt het ook. al aanvaardt hij het niet. Volgens hem is de originaliteit van Haydn ook nu nog veel verrassender dan men wil geloven. Even dreigden de heropvoeringen van Haydns La Fedeltè Premiata (over de onstandvastigheid in de liefde van drie minzieke vrouwen en vier dito mannen) in gevaar te komen, toen bleek dat de Italiaans-Duitse gastdirigent Alberto Erede aan een nieraandoening leed en zich daarvoor in Genua moest laten be handelen. Het is nu vrijwel zeker dat hij in staat zal zijn de voorstellingen te lei den- Behalve onze eigen mezzosopraan Sophia van Santé werken er alleen bui tenlanders aan mee, onder meer de in ons land welbekende sopraan Eugenia Ratti en de bas Renato Capecchi. Hoewel Fons Rademakers „Dorp aan de rivier" niet tot de zes Nederlandse films behoort, die in de laatste kwart eeuw meer dan een miljoen bezoekers trokken, is deze eerste speelfilm van deze regisseur wél een propaganda voor onze filmindustrie in het buitenland geweest. Op talloze festivals oogstte de film veel waardering al was er ook wel kritiek op het episodisch karakter. Dit laatste bracht Rademakers ertoe een nieuwe versie van zijn film in roulatie te brengen, maar een geheel werd de film nimmer. Hoofdfiguur is de excen trieke dorpsdokter Taeke een goede rol van Max Croiset en de film laat een aantal voorvallen zien in zijn dorp waar de dokter al dan niet bij betrok ken is. Sommige van die gebeurtenissen zijn amusant, zoals die met de voort vluchtige Bernard Droog, andere weer macaber zoals de dodenwacht. In deze laatste episode is duidelijk de invloed van Ingmar Bergman te bespeuren, die door Rademakers met het draaiboek in de hand werd geconsulteerd. De tocht over het ijs van de Maas daarentegen dio Sport", dat de NOS-televisie van-» avond zal uitzenden omvat een door Frans van Dusschoten samengestelde reportage van het wildwatervaren in Monschau en een voorbeschouwing van de Ronde van Frankrijk, welke vrijdag begint. Deze voorbeschouwing bestaat uit gesprekjes, die Jean Nelissen en Henk Terlingen hebben gevoerd met ploegleiders en renners. NOS Ned. I, 22.25 uur LUIGINONO Aan Luigi Nono, Italiaans componist, waarvan een werk tijdens het Holland Festival in première gaat, is het VARA- televisieprogramma Signalement van vanavond gewijd. Het is opgebouwd uit filmopnamen, die de VARA maakte in Venetië (de woonplaats van Nono) en Amsterdam. Voorts werden delen ge bruikt van een Duitse documentaire over Luigi Nono. Samenstelling en regie: Henk de By.. VARA Ned. II, 21.00 uur Dance Company op NOS-tv Vanavond zal de NOS-t.r. rechtstreeks het deel „Rain Forest" uitzenden van de voorstelling, die de Merce Cun ningham Dance Company die avond geeft in de Stadsschouwburg te Eind hoven. De bekende avantgardist Merce Cunningham kan samen met Martha Graham worden beschouwd als de grondlegger van de nieuwe Ameri kaanse danskunst. Zijn dansgroep is de laatste jaren verjongd en ook het repertoire is geheel up to date ge maakt. De beeldende kunst, onder an dere van Robert Rauschenberg speelt in het werk van Merce Cunningham een grote rol en de dansgroep zou dan ook evenzeer passen in het Stedelijk Museum in Amsterdam als in de the aters. Muzikaal leider van de groep is de bekende avaxvtgarde-componist John Cage. Hij en de musici David Tudor en Gordon Mumma verzorgen bij de dansvoorstellingen de levende muziek. NOS Ned I 20.30 uur. De 'opzienbarende rede, die dr. L. de Jong in Delft hield over de paraatheid van de Nederlandse strijdkrachten is eindelijk ook tot de t.v. doorgedrongen. Nadat VARA's Achter het Nieuws ver zuimde om AhN-medewerker De Jong t.v.-publiciteit te geven, gebeurde dat gisteren door KRO's Brandpunt. Dr. De Jong werd zelf geïnterviewd. Hij persisteerde bij wat hij gezegd had, plaatste alleen wat kanttekenin gen bij de wijze waarop zijn woorden in de publiciteit waren gebracht. Brandpunt arrangeerde vervolgens een gesprek met WD 'er Van Riel en PvdA'er Den Uyl. Dat leverde weinig op. omdat beide opponenten van verschillend stand punt uitgingen. Van Riel beoordeelde De Jongs denkbeelden op eigen merites; Den Uyl rook politiek voordeel. Zijn betoog: a. Wat De Jong zei is onzin; b. De Jong stelt een schandaal aan de kaak waarvoor uitsluitend de rege ringspartijen verantwoordelijkheid dra gen. Gooi het maar in een rode pet, zouden wij zeggen. De AVRO startte een nieuw kort t.v.- feuilleton: Tolstoys „De opstanding" in een meer dan voortreffelijke BBC- versie. De sfeer was zo volkomen Rus sisch, dat we ons gaandeweg nauwe lijks meer realiseerden dat er Engels gesproken werd AVRO's Televizier werd voor het eerst niet gepresenteerd door Wibbo v. d. Linden. Die zit in Jordanië's hoofdstad Amman en hij bracht daar vandaan een beeldende reportage van de ge spannen situatie. Televizier was ook verder actief, o.m. terzake Staelduinse Bos en het vieze Amsterdam. De „stunt" om actueel niéuws van de telex te plukken vinden we eigenlijk niet behoorlijk. De waarde yan het NOS-journaal wordt erdoor vermin derd. Het is bovendien goedkoop om het NOS-journaal vóór te zijn. omdat dit pas in de lucht komt als Televizier is afgesloten. Met een telex bij de hand kan men derhalve elk echt inte ressant nieuwtje afsnoepen. Het jour naal is er voor het nieuws, de omroep- rubrieken voor de achtergronden daar van. Als aan deze vuistregel geen hand wordt gehouden wordt het NOS-iour- naal, uitzending waarin ook de AVRO participeert, tot een paskwil. is zeer amateuristisch opgezet. Zo kent „Dorp aan de rivier" zijn ups en downs, niet echter jn het camerawerk van Eduard v. d. Ende, die vaak zeer dicht de sfeer van Anton Coolens' roman be- NOS Ned. I. 21.10 uur Het VAR A-televisieprogramma Verken ning in wetenschap van vanavond heeft als ondertitel meegekregen: Leven op dood spoor. Ten grondslag aan de uit zending ligt de wetenschap, dat als de mens het spoor blijft volgen van de chemische bestrijding en de daaraan gekoppelde vergiftigde welvaartspro- dukten blijft consumeren, we zullen doodlopen in een poel van smerig wa ter, vuile lucht en een levenloze bodem. Het is nu nog mogelijk om tot andere methoden over te gaan, die weten schappelijk zijn onderzocht en in de praktijk voldoen. Er wordt o.a. gespro ken met ir. J. P. Haisma uit Bergum en twee Westlandse tuinders, de heren A. de Vogel en C. van Schie, die niets willen weten van chemische bestrij dingsmiddelen, maar die groenten en vruchten willen, die vrij zijn van gif. In dit programma zullen worden be handeld de genetische en de biologische bestrijding van schadelijke insecten. VARA Ned. II. 21.40 uur ln het maandelijkse televisieprogr „Midweek" wordt vanavond o.a. aan dacht besteed aan een enquête, die is ingesteld door het Criminologisch In- - stituut in Groningen onder leiding van prof. Buikhuizen naar het gebruik van drugs bïj scholieren. Er zijn daartoe interviews gemaakt met prof. Buik huizen, enkele medewerkers aan de enquête en druggebruikers. Speciaal voor Midweek heeft dr. O. M. de Vaal een artikel over druggebruik geschre ven, dat op aanvraag bij de VARA be schikbaar is. In Midweek verder een gesprek met de tekenaar Peter Vos, die een dieren- kwartet heeft ontworpen. Bovendien wordt aandacht besteed aan de première van de film die is gemaakt van het Woodstockfestival. Midweek laat iets zien van de problemen die bij het tot stand komen van de film zijn gerezen en er is een interview met regisseur Michael Wadleigh. De muziek in deze aflevering van Mid week wordt ditmaal gebracht door The Johnstons, een folktrio uit Engeland en uit Nederland zal de groep „Amster dam" optreden. Midweek wordt geregisseerd door Peter van Halm. VARA Ned. II. 19.04 uur NAND BUYL „Nand', dat de VARA-televisie van avond brengt, is het programma dat de B.R.T. naar het televisiefestival in Montreux had willen zenden, maar op het laatste moment werd het terugge trokken. Het programma is opgebouwd uit scenes, gespeeld door de bekende Belgische televisiester Nand Buyl. Be halve Nand Buyl treden op Walter Moeremans, Jan Moonen, Ronny Wa terschoot, Bob van der Veken, Greetje van Langendonck, Janjïaüwens, Cyriel van Gent, Herman Bruggen, Ann Peter sen. Chris Lorrtme en Vera Veroft. De regie voert- Juul Claes. NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Puffenstuf IKOR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal NOS: 20.20 uur: Pol. uitzending CHU 20.30 uur: Holland Festival NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De dief van Washington 21.10 uur: Dorp aan de rivier, 22.40 uur: Socutera 22.55 uur: Studio Sport 23.20 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 21.10 uur: Tienstrijd 21.55 uur: In gesprek met Sal Tas 22.25 uur: Journaal "FDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest 20.20 uur: Nand Buyl-show 20.55 uur: Simon Carmiggelt 21.00 uur: Signalement van Nono 21.40 uur: Verkenning in de wetenschap HIRO: 22.05 uur: Hiro-magazine 22.25 uur: 19.49 uur: ANVV-tips 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Franceses Solleville, interview 20.30 uur: Portugal na Salazar 21.20 uur: Joris Ivens, film 21.45 uur: Chansonnière Solleville 22.20 uur: Journaal Vg. VARA Ned. II, 20.20 i Max van Egmond in „Het onbekende Lied" Voor de tweede maal in het huidige Holland Festival kregen belangstellenden het waren er ditmaal tamelijk weinig gelegenheid in de kleine zaal van de Rotterdamse Doelen liederen te be luisteren, die zelden of nooit op de kamermuziekprogramma's te vinden zijn. De Nederlandse bas Max van Egmond had de verzorging hiervan op zich genomen. Hij werd aan de vleugel door onze landgenoot Rinus de Groot begeleid. Onder de uit hun schuilhoek te voorschijn gehaalde werken ze waren alle op Engelse teksten gecomponeerd bevonden zich enkele juweeltjes van vocale kunst, waartoe zeker moeten worden gerekend een viertal liederen door Henry Purcell (16581695) getoon zet, onder welke het onvolprezen „I'll sail upon the dog-star" met lichte char mante coloratuur opgesierd, ons inziens wel de eerste plaats innam. Ook de confrontatie met minder be kende specimina van Haydns oeuvre ook hier gepresenteerd in het Holland Festival bracht aangename verras singen. Zijn liederen op Engelse teksten, waaronder het op Schubertsliederen vooruitlopende „Spirits Song" en het bekoorlijke „Piercing Eyes" klonken werkelijk kostelijk. Minder gelukkig waren we met de „Songs and Proverbs" of William Blake door B. Britten in 1965 op muziek gezet en speciaal gemaakt voor de beroemde bariton Dietrich, Fischer Dieskau. Ze konden ons in hun soms wat meewarige zwaarwichtigheid niet bekoren. Dan maakte onze landgenoot Alex Voormolen een betere beurt met z(jn „Three songs on British verse". Vooral DEN HAAG (ANP) De Eerste Kamer heeft gistermiddag een wetsontwerp goed gekeurd, dat beoogt de illegale handel in vuurwapens tegen te gaan door de straf te verzwaren- Bovendien wordt de groep bijzonder gevaarlijke wapens, ait- gebreid met pistoolmitrailleurs, molotof- cocktails en raketwerpers. Op het bezit van lichte vuurwapens staat een straf van ten hoogste twee maanden. Het doel van het wetsontwerp is de illegale handel in wapens tegen te gaan. De meeste wapen:, die zich in Nederland bevinden, worden uit het buitenland in gevoerd en dor het toenemend reizigers verkeer wordt de grenscontrole minder intensief. Van Egmond wist als steeds met zijn welluidende bas ensoepele vocalistiek zeer te loven resultaten te bereiken. Zijn coloratuur in Purcells liederen moet bijzonder worden geroemd. Zijn voor dracht was echter wel eens wat mat, vooral in de composities van Britten. Kennelijk lagen ze hem niet zo goed. Rinus de Groot betoonde zich 'n muzikaal en vakkundig begeleider. J. W. SCHIPHOL (ANP) - De fotografen kregen op Schiphol tenslotte toch bun zin: Raymond - Ironside Burr en Johnny - Tarzan - Weismüllcr poseerden geamu seerd met de 5-jarige vrouwtjes-chimpansee Dinky uit de Wassenaarse dierentuin, die hen teder om helsde als dank voor de haar toegestopte klontjes De 53-jarige Ironside, groot, zwaar en grijzend, was op zijn rondreis door Europa naar Nederland ge- twee gouden. Daarna maakte hij wereldfaam door 16 jaar lang als aapmens gillend in de jungle voor Tarzan te spelen. De VARA zorgde er niet zonder Inspanning voor, dat Raymond Burr eerst alleen in de perskamer voor de verzamelde publiciteitsmedia mocht verschijnen, komen op uitnodiging van de VARA. Het was bloot toeval, dat de 65-jarige bijna legendarische Tarzan vrijwel gelijktijdig uit New York arriveerde. De laatste zal zaterdag op de Maarsseveense plassen het startschot lossen voor de eerste grote interna tionale zwemmarathon. die in Nederland wordt ge houden. Weissmüller heeft immers zijn carrière als filmster te danken aan zijn prestaties in de zwem- sport. Hij was de eerste zwemmer ter wereld, die de 100 meter crawl binnen een minuut aflegde, hij won drie gouden medailles op de Olympische Spelen van 1924 in Parijs en vier ja:ir later in Amsterdam nog Bang dat hij op dit vroege ochtenduur, vermoeid van een inspannende rondreis, weg zou lopen als men hem gelijk met Tarzan voor de camera zou halen, moest Fiimair, die Weissmüller met een DC-8 uit New York had gehaald, haar gast een half uurtje in dé ontvangstkamer achteraf houden, maar toen de persconferentie met BuiV ten einde was, kwam Tarzan binnen. De twee Amerikanen begroetten elkaar als oude vrienden en de apotheose werd geleverd door de charmante chimpansee, waarmee Burr en Weiss müller gewillig poseerden. Persfotografen kunnen zich echter ondankbaar gedragen. Een van hen mom pelde nadat hij zijn werk had godaan niet zonder enige grimmige voldoening. Drie apen op één plaatje. (Van onze omroepoorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio zal deze zomer in totaal acht programma's rechtstreeks uitzenden vanaf het eiland Helgoland in de Noordzee. Dat gebeurt tüdens een drie weken durende muziek manifestatie, die op dit eiland wordt georganiseerd door de Nordring in samenwerkingsverband op het gebied van de lichte muziek tussen de radio- omroepen van een aantal West-Euro- pese landen. „Radio Nordrimg Heligoland", zoals deze manifestatie wordt genoemd, duurt van 27 juli tot en met 15 augustus en speelt zich in hoofdzaak af m een glazen studio, die op het eiiland zal warden gebouwd. In deze radiostudio zuilen discjookeys uit de zeven deelnemende landen afwisselend muziekprogram ma's verzorgen, die door deze Landen rechtstreeks worden uitgezonden of worden opgenomen voor Latere uitzen- Deelnemende omroepen zijn naast de NOS, de BBC, de BRT, de Deense radio, de Noorse radio, de Zweedse radio en de Norddeulscher Rundfunk (NDR) in Hamburg, welke Laatstgenoemde om roeporganisatie tevens zorgdraagt voor de technische faciliteiten. Nederlandse disc-jockeys, die voor de NOS-radio naar Helgoland gaan zijn: Eddy Becker en Felix Meurders. Deelnemende Neder landse popgroepen zijn: „Cuby and the Blizzards" en „The Golden Earing". Bij de begroeting op Schiphol was ook een chimpansee, bedoeld als e hommage aan Tarzan (Johnny Weismiiller), maar hel beest verkoos vriendschap van Ironside (Raymond Burr). IKOR-Kenmerk zal vanavond aandacht schenken aan de moeilijkheden aan de pedagogische academie in Beverwijk, waar na gerechtelijk ingrijpen nieuwe spanningen zijn ontstaan. Verder volgt er en gesprek met Daniel Chipenda, tweede man van NPLA, de bevrijdingsorganisatie van Angola. Dit met het oog op de grote ontmoeting van Afrikaanse bevrijdingsbewegingen aanstaand weekeinde in Rome. IKOR, Ned. 1, 19.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2