EERSTE CONCLUSIE VOEDSELCONGRES Groot-seminarie Driebergen door krakers ontruimd Tweespalt op congres van FDP Minister Lardinois overspoeld met kritiek NS tevreden met verloop nieuwe dienstregeling Personeel en publiek moeten nog even wennen Dr. Haex hervat werkzaamheden Vandaag plenaire discussie rapport handelspolitiek FAO Bernadette verliest proces VVD wil meer geld voor defensie Massale vissterfte Douglas Home neemt contact op met EEG SAMEN MET BARBER NAAR LUXEMBURG Economiestudent is het meest voordelig DINSDAG 23 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 f MINISTER BONN (A.F.P.-Reuter). Op het partijcongres van de Westduitse liberale partij (F.D.P.) heeft de reeds bestaande breuk tussen Scheel, vooi-stander van een soepele oostblokpolitiek en Mende, tegenstander hiervan, zich duidelijk gemanifesteerd. Er werd zelfs een evenwel niet in behandeling genomen. Scheel riep op eensgezind achter het regeringsbeleid te blijven staan. Mende merkte bitter op, dat de volkomen nederlaag van de liberale partij in het verschiet lag. Aan de voorgestelde resolutie ontbrak volgens hem een arrestatiebevel en een doodvonnis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijke, geïndustrialiseerde landen moeten hun invoerrechten geleidelijk afbouwen en hun markten liberaliseren voor produkten uit de ontwikkelingslanden. Deze stelling is gisteren op het Wereldvoedselcongres in Den Haag vele malen verdedigd. De Neder lander prof. Jan Tinbergen, die 's morgens een forumdiscussie leidde over de perspectieven van de internationale ontwikkeling, wees op de te hoge tarieven op veel produkten wanneer deze in een rijk land ingevoerd worden. Hg pleitte voor een actieprogramma tot geleidelijke afbraak van de tariefmuren. Niet alleen de invoerrechten, maar ook de subsidie van de overheid in de rijke landen op produktie en export en de steun aan de boeren in de rijke landen belemmeren de ont wikkeling in de arme landen. Zij kunnen daar door moeilijker zelf het geld voor hun ontwik keling verdienen, aldus het rapport. De commissie over de wereldhandel dringt er bij de E.E.G. op aan bij de besprekingen over uitbreiding de belangen van de arme landen niet achterop te laten komen. Wanneer produkten zowel in rijke als arme landen gemaakt kunnen worden, moeten de rijke landen hun produktie daarvan Inkrimpen om plaats te maken voor uitbreiding van deze produktie in de arme landen, vooral als de laatste deze goedkoper kunnen produceren, vindt de commissie. Het congres besprak gistermiddag al enkele rapporten van commissies. De eerste congresweek is besteed aan bestudering van het wereldvoedselplan van de F.A.O. Deze week wordt in commissies en voltallige zittingen bekeken wie wat moet doen om het plan van de F.A.O. tot werkelijkheid te laten worden. De jongerendelegatie in het congres had nogal wat kritiek op de rapporten. Vele punten, die in de commissies scherp waren geformuleerd, zijn verzwakt en vaak als nietszeggende algemeenheden in de rapporten gekomen, De jongeren stelden enkele algemene prioriteiten voor, waar het congres mee akkoord ging. De hoogste prioriteit moet volgens de jongeren gegeven worden aan sociale en politieke veranderingen. Zonder deze kunnen landbouw!echnische plannen als de Groene Revolutie niet UTRECHT (ANP) Ondanks vn »ech in de vorm van storingen luitcnaf is men bij de Ned. Spoon ran NS, verklaarde dat de ervaringen met de nieuwe dienstregeling eerder mee- dan tegenvallen. In de aan loopperiode hebben die ervaringen vol gens hem uitgewezen, dat „Spoorslag 70 KWESTIE-KORSTEN •ondheidsraad zal zijn. is blijkens het antwoord van minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid, op schriftelijke vragen van het PvdA-Ka- merlid Roethof geen herstel in functie, maar een hervatting van werkzaam heden. Dr. Haex heeft destijds buiten gewoon verlof gevraagd in verband met een tegen hem ingesteld gerechtelijk vooronderzoek. Dit onderzoek is enige tijd geleden afgesloten. Dc strafzaak is Onder die omstandigheden was er, aldus minister Roolvink, geen aanleiding om niqt te voldoen aan het verzoek van dr. Haex tot beëindiging van het aan hem op zijn verzoek verleende buiten gewoon verlof. Overigens kan minister Roolvink niet meedelen of het waar is. dat hei Medisch Tuchtcollege in Den Haag dr Haex heeft onderworpen aan een maatregel (een waarschuwing, wegens het veel vuldig en onvoorzichtig verstrekken van morfine aan dc inmiddels overleden public-relations adviseur, de heer B. S. medisch ardt bedoeld. door de zwaardere belasting meer doorwerken op de re treinenloop. Behalve door de grote juni verschillende technische probh lijk ook het vaker vastlopen van men) werd de dienstregeling ook enkele malen soms ernstig - ongelukken op overwei bosbrand op de Veluwe. tor is, dat het personeel no DEN HAAG (ANP) Bijna een dag later dan was voorzien en dan de rapporten van de andere drie commissies van het wereldvoedselcongres, is gistermiddag het rapport van de commissie over handelspatronen en politiek verschenen. In deze commissie, die onder voorzitterschap staat van prof. Paul Strecten uit Oxford, is over een grote verscheidenheid van onderwerpen het woord gevoerd. Vandaag wordt het rapport in plenaire zitting besproken- In het rapport wordt vermeld dat verscheiden deelnemers aan de discussies in deze commissie er voorstander van zijn dat handelsboycotten als politieke wapens zouden moeten worden toegepast op landen als Portugal, Rhodesië en Zuid- Men acht het hoogst onwarschijnlijk d«t export van tropische agrarische produkten, die het leeuwc-deel van de deviezen vcor de meeste ontwikkelingslanden vormt, jaarlijks met meer dan vier procent zal toenemen- Maar om in staat te zijn kapitaalgoèderen, onderdelen en ruwe grondstoffen in te voeren moet het jaarlijks groeipercentage tenminste zes pro cent zijn. Om het verschil van twee procent te overbruggen kunnen in principe drie mogelijkheden uitkomst bieden Een voortdurende toeneming van huip aan ontwikkelings landen, hetzij individueel, hetzij als subregionale of regto- oplossing, hoe gewenst ook, ln het bijzonder op dslag werd voor de naaste toekomst on- icht. De tweede oplossing zou kans op succes bieden wanneer de protectionistische politiek van de ontwikkelde ianden er niet meer zou zijn en als de tegen werpingen van die landen tegen marktverstoringen zouden verdwijnen. Op de lange duur zou de derde oplossing de meeste vruchten kunnen afwerpen. Het komt er op aan de handel tussen ontwikkelingslanden onderling te bevorderen. Regionale samenwerking is daar voor een eerste vereiste. Zij zou een zeer grote bijdrage Kun nen leveren aan een versnelling van hur. economische groei. Deze regionale samenwerking maakt de noodzakelijkheid van een totale verandering van internationale economische be trekkingen niet overbodig, integendeel, opdat een meuwe wereldorde, gebaseerd op rechtvaardigheid en menselijke solidariteit kan ontstaan. Uitvoer door ontwikkelingslanden naar industriële landen moet vergroot en versterkt worden. waarop de arme massa's in de ontwikkelingslanden aan het nodige basisvoedsel geholpen moeten worden. Als eerste en belangrijkste aanbeveling werd geboortencontrole genoemd. De F.A.O. moet ervoor zorgen, dat de bevolking in ontwikkelingslanden een meer positieve houding inneemt tegenover gezinsplanning. Er moet een studie gemaakt worden van de manier waarop Cuba, China en Tanzania hun ontwikkelingsproblemen hebben aangevat. Lardinois (Landbouw) heeft het wereldvoedselcongres blootgestaan aan forse kritiek van de jongeren. Evenals andere kopstukken van de F.A.O. was Lardinois ingegaan op de uitdaging een bezoek te brengen aan het jongerendorp The New Earth Village. „Wij, als Nederlandse regering, geven geen hulp", betoogde minister Lardinois. ,Wij bieden alleen hulp aan als een onafhankelijke regering van een ontwikkelingsland daarom vraagt. Hoe, waar en voor wie dat geld besteed wordt, ls niet voor verantwoordelijkheid van de Nederlandse regering. Dat is de politieke verantwoordelijkheid van de onafhanke lijke regering van het ontvangende land". Deze opvatting ontlokte veel protest. Minister Lardinois gaf toe, dat de landbouwpolitiek van de E.E.G. ten op zichte van de derde wereld nog veel te wensen overlaat. Hij herhaalde het Nederlandse standpunt dat de E.E.G. had moeten toetreden tot de internationale suikerovereenkomst. Nederland is de slechtste niet waar het importeren van landbouwartikelen uit de ontwikkelings landen betreft, stelde de minister. Deze importen bedroegen vorig jaar 700 mil joen dollar. Dat is meer dan de Sovjet- Unie met een bevolking van bijna twintig maal die van Nederland aan agrarische produkten uit de derde wereld impor- telde 1 Een jonge Afrikaan zei, dat hij geen enkel vertrouwen had in de hulp zoals ;r Lardinois bedoelde. „De wes- geïndustrialiseerde landen frus- onze pogingen om tot ontwikke- e komen. Daar zijn vele voor beelden van", betoogde hij. Een ander de derde wereld staat te praten tegen de arrogantie van de zoge- aamde kennis van de christelijke be schaving. „Laat ons onze eigen ideeën 'olgen", zei hij. van de katholieken in Noord-Ierland heeft het beroep verloren dat zij had in gesteld tegen het vonnis van zes maan den gevangenisstraf, haar opgelegd Dingle Foot, is direct na de uitspraak i beroep gegaan bij het Hogerhuis. Daarop werd de zitting verdaagd tot toegejuicht door een menigte aanhangers. bevinden zich 250 r gelopen drie weke noodschema opgesteld, dal kan treden zodra er bij L versperringen zijn. Verder bliek er reken' dat de overstaptijden zijn 1 (Van onze parlemento ire redactie) DEN HAAG. De V.V.D. wil ver- hoging an de defensie itgavcn om de in de laatste jaren ontst ane achterstand in te lopen. De verhoging moet toe reikend zijn om de st(jg nde kosten van exploitatie (weddeverhog ing dienstplich- tigen) e van de inve Dit staat in ee schenen eerste ontwerp van het V.VJX- verkiezir gsprogramma v oor 1971. Het or twerp zegt ondt r het hoofdstuk defensie onze defensie thans e n minimale om vang heeft be reikt die geen enkele rui Elke vermindering van de defensie- inspanning van één an de NAVO- partners brengt het tola al beneden het peil, waarop een defensiestelsel reikend en zinvol kan worden geacht. Het is niet populair maar wel bitter noodzakelijk dit zo te stellen, want als men de vrede wil behouden zijn offers nodig. Zo^ls bekend hebben eerder twee andere regeringspartijen A.R. en C.H.U. zich voor een noodzakelijke verhoging van de defensieuitgaven uit gesproken. De K.V.P. wenst nog geen uitspraak te doen voordat dit vraagstuk door een brede commissie is bestudeerd en geanalyseerd. Prijs voor fluitist Chris Hinze HILVERSUM (ANP) Op het con cours van het vierde jazzfestival van Montreux is de solistenprijs toegekend aan de Nederlandse fluitist Chris Hinze. Aan dit concours, dat de afgelopen dagen is gehouden, namen vele jazzmusici en jazzensembles uit vele Europese landen (Vai rslaggevers) DRIEBERGEN De krakers van het groot-seminarie Rijsenburg in Drieber- dat een gebouw als het seminarie al enige jaren leeg staat, terwijl zoveel mensen hard een woning nodig hebben. Zondagmiddag werd het groot-semina rie gekraakt door een groep van me rendeels scholieren. Nog gistermiddag zeiden ze voorlopig in het gebouw te blijven, maar gisteravond tussen negen en tien uur hebben zij het gebouw uit eigen beweging ontruimd. Voor hun doel, huisvesting van woningzoekenden, bleek het toch niet geschikt te zijn. De gemeente legde enige tijd geleden op het gebouw en de grond, die samen een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden vertegenwoordigen, een bestem mingsplan. De gemeente Driebergen zal echter niet eerder dan over zes jaar in staat zijn een plan op deze plaats uit te het bejaardencentrum in het gebouw. De bedoeling zou dan zijn er demente be jaarden in te huisvesten. In ieder geval zijn de krakers er weer uit en voorlo pig zal het gebouw in Driebergen dan wel leeg staan. HOLLANDSE IJSSEL DEN HAAG (A.N-P.). Sedert zater dag drijven duizenden dode vissen in de Hollandse IJssel. Het water van deze rivier is gewoonlijk reeds niet al te fris, aan. giftige stoffen in tereoht zijn ge komen die deze massale sterfte veroor zaken. Het voor de visstand zo funeste vergif kan geloosd zijn door een tanker of door een chemische fabriek. De waterpolitie te Gouda, die het onder zoek in handen heeft, tast nog in het De grootste dubbele bascule ter wereld overspant de Bocht van Cadiz aan de zuidpunt van Spanje. Zij werd samen met Spaanse bedrijven door een staalonderneming in Dortmund gebouwd en onlangs in bedrijf gesteld. Binnen drie minuten openen zich de achtenzestig meter lange brugkleppen, om grote zee schepen het negentig meter brede vaarwater te laten passeren. In opgerichte toestand steken de beide kleppen boven een twintig ver diepingen tellende flat uit. Schepen tot een hoogte van tweeëntwintig meter kunnen onder de gesloten brug doorvaren. Voor het beweegbare bouwwerk werd rond achthonderd ton staal gebruikt. t Shaffy heeft titel „Sunset-Sunkiss. en Ad Fernhout stoi elpee op de markt geworpen onder de in Leer. Leo Kuypers. Pierre Courbois wieg. Blijkens de hoes van de plaat e nieuwe liedjes van Ramses. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De nieuwe minister va Buitenlandse- en Gemenebestzaken, Douglas Home. vliegt volgende week naar Luxemburg om er de officiële opening bij te wonen van de onderhan delingen over Groot-Brittannië's even tuele toetreding tot de gemeenschappe lijke markt. Hij zal min Barber vergezellen die, w Heath betreft, voor deze onde gen verantwoordelijk is en openingstoespraak zal houden. Buitenlani in mei hoogte bracht van het feit, dat Groot- Brittannië nog steeds lid van de EEG wenste te worden. Brown isoleerde toen de problemen van financiering van de gemeenschap- blemen in verband met Nieuw-Zeeland- se boter en gemenebestsuiker. De servatieve Britse regering is het Verenigd Konink rijk lid van Euromarkt kan worden. Sir Alec Douglas Home begeeft zich sar Luxemburg om er in één klap de ïs ministers van Buitenlandse Zaken in de EEG te kunnen ontmoeten en iet hen allerlei onderwerp, n te behan delen, van de politieke toekomst van Groot-Bri penleveringen aan Zuid-Afrika. Inmiddels hebben zich voor Heath en de zijnen de eerste moeilijkheden voor gedaan, namelijk een vierentwintig uur staking van duizenden havenarbeiders in verscheidene havens van het Vere nigd Koninkrijk. De staking betekent een tweeledige waarschuwing aan het adres van de regering van Edward (Van verslaggevei AMSTERDAM Elke student aan de Universiteit van Amsterdam kost de gemeenschap gemiddeld bijna 11.000 gulden per jaar; de Amsterdamse universiteit telt 17.000 studenten. Dc goedkoopste student, zo blijkt uit het jaarverslag van de universiteit, is de student economie. Voor hem wordt jaarlijks 2700 gulden uitgetrokken. De duurste is de medische student; zijn opleiding kost jaarlijks 38.450 gulden. Voor oen student, in wis- en natuurkunde wordt jaarlijks een bedrag van 19.750 gulden uitgetrokken. De kosten voor de overige studenten schommelen tussen de 3000 en 7000 gulden. Het aantal studenten aan de Amsterdamse universiteit is in vijf jaar gestegen met bijna 40 procent tot 17.000. Landelijk gezien steeg het aanal studenten met 45 procent Aan de Universiteit van Amsterdam groeide net personeelsbestand in vijf jaar van 2600 tot 4500. Vijf jaar geleden slaagden 2000 kandidaten per jaar voor een universitair examen, thans zijn dat ei 3600 Om de universiteit draaiende te houden wordt op het ogenblik 172.6 miljoen gulden uitgegeven; vijf jaar geleden was dat nog maar 85.5 miljoen. Sir Alec Douglas Home, de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, verlaat Downing Street 10 protest tegen het Wilson was voorgesteld. De vatieven willen dit voorstel intrekken. Dinsdag zullen vertegenwoordigers van de havenarbeiders zich beraden over eventuele nieuwe maatregelen. De toe stand wordt volgens het Franse persbu reau AFP in Londen als „ernstig" be schouwd, daar het zou kunnen uitlopen op een «algemene staking van alle ha venarbeiders. Maandag waren vooral de havens van Londen, Liverpool en Man chester door de staking getroffen. In Londen konden 65 schepen niet worden gelost In de beide andere havens ligt alles stil. VONDELING TERNEUZEN Aioeder hoopte op huwelijk: kind was toeval (Van verslaggevers) TERNEUZEN/DUINKERKEN De 20- jarige Francaise Josina T. heeft gisteren tegenover de politie van Duinkerken bekend haar drie maanden oude dochter tje in Terneuzen op een begraafplaats te vondeling te hebben gelegd. Eerst heeft zij geprobeerd hot kind in een kerk in de stad achter te laten, maar daar was hot te druk voor. Daarom liet zij het achter op de oude begraafplaats in een rustiger stadsdeel van Terneuzen Het kind werd op 12 maart geboren uit een in september van vorig jaar ont bonden huwelijk. Omdat zij met een nieuwe vriend hoopte te kunnen trouwen vertelde zij dat het kind dood geboren was. Uiteindelijk raakte zij zo in haar leugens vorstrikt, dat zij geen anden oplossing zag dan haar kind te vondeling leggen. De vrouw zal in Frankrijk zelf terecht moeten moeten staan, omdat de inter nationale wet bepaald dat zij

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5