MIJN ENIGE PLAN IS VOLWASSEN WORDEN Zonder meer geld geen regionale omroep OMROEPBIJDRAGEN MOETEN HOGER Boeiende verbeelding in muziek door Janacek Wij, heren van Zichem Andy Williamsi PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 23 JUNI 1970 Onzekerheid bij de bejaarden medeburgers en tot hun op levens- ervaring berustende mening, dat in nieuwe ideeën en idealen een grote dosis betrekkelijkheid schuilt „Zonder ons' NOG OG vóór ook maar iets bekend was succes dat enkele bejaardenpartijtjes bij de Gemeenteraads verkiezingen boekten, lag er een nieuwe aflevering van het K.V.P.-periodiek Po litiek op tafel, helemaal gewijd aan hel bejaardenvraagstuk. De inhoud van dit nummer is op onderdelen bijzonder ge schikte literatuur; niet alleen voor so ciologen en mensen, die in de praktijk van het maatschappelijk werk staan; we dachten dat het hele vraagstuk van de bejaarden ook in studie zal moeten ge nomen worden bij de politieke partijen. Doen ze dat niet en blijven daardoor bepaalde maatregelen achterwege, dan maken de bejaardengroepen bij de parlementsverkiezingen van volgend jaar een serieuze kans om als aparte partij volgend jaar in de Tweede Kamer enkele zetels te winnen en daarmee de vol gende bouwsteen aan te dragen voor de totale versplintering van Nederlands po litiek bestel. Erop speculeren, dat zich in de plaat selijke bejaardenpartijen wel de schis ma's zullen gaan voltrekken die de legioenen van de heer Koekoek geredu ceerd hebben, lijkt ons gevaarlijk. Vooral nu de actieve belangstelling voor politiek werk onder de bejaarden het laatste jaar juist de richting van zelfstandig opereren gekozen heeft, doordat binnen de politieke partijen men het bejaarden- vraagstuk te exclusief heeft behandeld als een stuk maatschappelijk werk in de engere zin van het woord. Onzekerheid MET veel respect voor andere artikelen in Politiek (zo worden zinnige op merkingen gemaakt over de bejaarden in het verkeer en over meer coördinatie bij bejaardenproblemen in het departe mentale vlak) is voor het wegen van het probleem „Ouder worden en bejaard zijn" de belangrijkste bijdrage die van dr. J. M. A. Munnichs, een man die de gerontologie niet alleen wetenschappelijk benadert, maar ook open oog heeft voor de praktische kanten van de kwestie. Heel kort samengevat komt dr. Mun nichs betoog op de volgende kernpunten neer. We zijn in Nederland te laat gaan denken over het vraagstuk van de toe nemende vergrijzing van onze bevolking. Daardoor hebben de vraagstukken van vereenzaming (gebrek aan contacten, te beperkt zelfinzicht bij veel bejaarden, te veel georiënteerd blijven op werk en functie als de pensioengerechtigde leef tijd nadert, angst voor onzekerheid die weerstand tegen veranderingen wekt, vooroordelen bij jongeren en jong volwassenen, dat bejaarden onvermijde lijk conservatief denken) scherpe kanten gekregen. Veel van deze factoren zijn uiteindelijk terug te' brengen tot een gevoel van seïYBësPhei'HUng bij dé budér hordende MET dr. Munnichs geloven we, dat het gevoel van vereenzaamd t« raken bjj dit alles een sterk stimulerende factor is. Niet zozeer de vereenzaming in fysieke zin als wel het geestelijk in isolement raken. De jongeren en jongvolwassenen van nu hebben materieel gezien het beste met de oudere generatie voor. Maar hun beleid wordt veel te sterk bepaald door het eigen vertrekpunt; dit geldt zowel in de vraagstukken van de levens beschouwing als van de maatschappe lijke positie van de ouderen. Het steekt veel bejaarden, dat er nu hoog van de toren geblazen wordt voor maatregelen waarvoor zij zelf in veel moeilijker tijden en ten koste van veel grotere offers de grondslag hebben gelegd. Erger nog is het gevoel bij veel be jaarden, dal er wel „voor ons" doch vrijwel steeds „zonder ons" wordt na gegaan wat voor de oudere generatie het beste is. Dit wekt gemakkelijk de indruk, dat bij het opbouwen van de nieuwe maatschappij voor de ouderen een positie wordt gecreëerd, die ze maar te aanvaarden hebben. Zo min als men het de jongeren kwalijk mag nemen, dat ze zelf actief be trokken worden in het politiek en maat schappelijk beleid dat hun toekomst be paalt, kan men de ouderen het recht ontzeggen om medebepalend te zijn bij het beleid waarbij de toekomst (dr. Mun- nich spreekt terecht over „perspectief") van de oudel'e generatie in het geding is. (Van o uoepcorrespondent) Vertrouwen beeld de christen-democratische par tijen in de programmering voor 1971 1975 aan dit punt meer aandacht gaan besteden dan tot dusverre expliciet is gedaan. Wij juichen het toe, dat de K.V.P. In haar toekomstige factie plaats wil reser veren voor capabele jongeren, die de problematiek van de toekomstige gene raties het best verstaan en kunnen aan pakken. Laat men dan wat de ouderen betreft niet de omgekeerde richting In schieten. Want in de politiek kan een jongere generatie langs democratische weg haar ideaal alleen maar waar maken, wanneer ze ook in voldoende mate het vertrouwen heeft van de steeds talrijker wordende ouderen. Verliest men dit uit het oog op kerkelijk gebied is in dit opzicht al duur leergeld betaald dan komen er aparte organisaties als bejaardenpartijen. Voor de bejaarden betekent dit het paard achter de wagen spannen. Maar ook anderen zullen dan spoedig ontdekken dat bij de opmars naar em betere samenleving de klok weer een merkbaar stuk is teruggezet. HILVERSUM Op grond van het beschikbare cijfermateriaal meent het NOS-bestuur te mogen concluderen, dat zonder dat nieuwe financiële mid delen daarvoor aangewezen worden, het niet mogelijk zal zijn nieuwe re gionale of lokale programma's uit te zenden of bestaande regionale omroe pen uit te bouwen. Aldus luidt een van de belangrijkste conclusies uit een uitvoerig schrifte- -lijk advies, dat het NOS-bestuur heeft gericht aan minister Klompé naar aanleiding van een rapport van een daarvoor ingestelde commissie. Naar de mening van het NOS-bestuur is een verhoging van de omroepin- komsten mogelijk door de omroepbij drage te verhogen tot een bedrag, dat in redelijke verhouding staat tot de geboden mogelijkheden. Het verschul digde bedrag zou niet voor een aantal jaren gefixeerd moeteo worden, doch jaarlijks dienen te stijgen met alge mene trend. Op die manier zou de kostenverhogende factoren niet meer ten nadele van de kwaliteit der pro gramma's komen. De op grond van sociale overwegingen verleende vrijstelling van omroepbij dragen dienen ten laste van de alge mene middelen gebracht te worden, zoals met alle uitgaven voor noodza kelijk levensonderhoud gebeurt en met name ook voor ziekenfondspre- Voorts dienen de kosten van de we reldomroep noch ten laste van de omroepbijdragen noch ten laste van de reclame-opbrengsten van de bin nenlandse omroep te komen. Voor financiering van investeringen op lange termijn, zoals studiobouw, moet de NOS toestemming krijgen een beroep te kunnen doen op de kapitaalmarkt. De daaruit voortvloei ende lasten worden dan billijkheids halve mede door opvolgende genera ties gedragen. In gebieden waar regionale omroep voor realisering van samenlevingsop bouw of als element voor infrastruc turele verbetering aangewend wordt, dienen de la6len te komen voor reke ning van de daartoe aanwezige fond- Schakelzeiiders Het NOS-bestuur is van mening, dat nu er nog niet overgegaan kan wor den tot uitzending van meer regionale of lokale programma's, wellicht een oplossing gevonden kan worden door uitzending via de landelijke zenders met schakelmogelijkheid voor de ver schillende regiones. Hoewel van technisch oogpunt uit het uitzenden van 14 regionale program ma's mogelijk is, distancieert het NOS- bestuur zich nadrukkelijk van de in het rapport regionale omroep vermel de aantal. TELEVISIE VANAVOND Moravisch volksleven Leos Janacek behoort tot de weinige tradities waarop hel Holland Festival kan bogen. Het is goed dat men die traditie in stand houdt, want op deze wijze kan men het merkwaardige le venswerk van de in 1928 gestorven Tsjechisch-Moravische componist beter leren kennen dan anders ooit het geval zou kunnen zijn. Dat werk is stellig de moeite waard, ook al heeft het zijn zwakke plekken, en al zijn het beslist niet allemaal meesterwerken, die uit de pen van deze toondichter vloeiden. Wel zijn het stuk voor stuk werken die in nauw verband staan met het Moravische volksleven. De onderwer pen, voor zover daarvan sprake kan zijn, werden er voor een groot deel aan ontleend, en de muziek werd gemaakt in een idioom dat werd gebaseerd op de Moravische spreekmelodie, het taaleigen en de folklore. Deze karaktertrekken manifesteerden zich duidelijk in het programma dat gisteravond voor een geestdriftig ge stemd publiek in het Hoftheater werd uitgevoerd. De festivalleiding had partij getrokken van de aanwezigheid van de Nationale Opera van Praag, die een hier nog onbekende opera van Janacek komt opvoeren. Men had leden van het koor en het orkest uitgenodigd dan ook maar een Janacekconcert te geven. Het programma daarvan was ongemeen boeiend en typerend voor de toondich ter. Zegt het al niet voldoende dat een aardige kinderstrip in een krant voor Janacek genoeg was om een kostelijke serie, vaak nonsensicale kinderrijmpjes te toonzetten voor een ensemble van negen vocalisten, een piano, acht bla zers, een contrabas, een ocarina en een speelgoedtrommel? Waarom dirigent Milan Maly gisteravond meer vocalisten gebruikte dan was voorgeschreven, we ten we niet maar het was in de gege ven akoestische situatie gerechtvaar digd. De bondige stukjes werden heer lijk muzikantest weergegeven, precies^ zoals het moet. Heel treffend was ook het Dagboek van een verdwenen man, in de beste betekenis van het woord een brok „volkse" muziekdramatiek, ook al weer gebaseerd op een dagbladpublikatie. Dat die publikatie, naar achteraf bleek waarschijnlijk een literaire mystificatie is geweést, doet niets af aan Janaceks onmiskenbare inspiratie. Zijn toonzet ting van de verzen, waarin zich een boerenjongen uitspreekt, van wie een zigeunermeisje een kind moet krijgen en die daarom zijn dorp verlaat, is bepaald aangrijpend. Tenor Ivo Zidek en pianisten Jan H. Tichy legden er veel eer mee in, evenals de mezzosopraan Ivana Mixova die in drie strofen het zigeunermeisje uitbeeldde, gesteund door een paar vrouwenstemmen. Het vocale element domineerde op dit vertolking door de sopraan Miroskava volksliederen, niet alleen over liefde en huwelijk, maar ook over oorlog en ver zet, het derde hoogtepunt vormde. Hoe wel vocaal geen openbaring, was de vertoking door de sopraan Mirsokava Fidlerova en vooral door de bas Dalibor Jedlicka qua expressie heel boeiend. In deze volksliederen was de weerga ve van de pianopartij door Jiri Pokorny helaas weinig overtuigend, al moet worden gezegd dat de organisatoren ook niet voor een behoorlijke concert vleugel hadden gezorgd. Mede daardoor ging er ook van de toch al niet zo sterke pianosuite „In de Mist" minder uit dan bij een minder schoolse uitvoe ring het geval zou zijn geweest. Janaceks vioolsonate, gegeven in de derde, laatste en definitieve lezing, is eveneens boeiender dan uit de vertol king van gisteravond viel af te leiden. Men kon dat weten dankzij de op de grammofoonplaat vastgelegde weergave van Olof en Wayenberg, die veel beter is dan wat wij gisteravond te horen kregen. Zelfs de ballade, het gemakke lijkst aansprekende onderdeel, deed het hier nauwelijks. Dank zij de andere programmanum mers evenwel was ditJanacekconcert toch een evenement-, waarvoor velen zich terecht dankb&ar toonden. Ks. NOS: 18.45 uur Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Daktari 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Brandpunt 21.10 uur: Andy Williams-show VARA: 17.00 uur: Een hele grote Q NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Puffenstuf IK OR: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal NOS: 21.50 uur: Wij, heren van Ziche 22.30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: PiDo de Clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Holland Festival AVRO: 20.20 uur: Pol. uitzending CHU 20.30 uur: Holland Festival 21.10 uur: Dorp aan de rivier, film 22.40 uur: Socutera 22.55 uur: Studio Sport 23.20 uur: Journaal NEDERLAND II NOS. 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal VARA: 19.30 uur: Wat nu, mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place 21.10 uur: De opstanding, feuilleton 22.00 uur: Zwemmarathon Utrecht 22.05 uur: Televizier 22.55 uur: Journaal 19.04 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Nand Buyl-show 20.55 uur: Simon Carmlggelt 21.00 uur: Signalement van Nono 21.40 uur: Verkenning in de wetenschap HIRO: 22.05 uur: Hiro-magazine 22.25 uur: Journaal TELEAC: 7 mmofoonmuziek. (7.33—7.38 Vai irpagina). VPRO: 7.54 D< Lichte grammofooni 12.03 Muziekpi ogramr irlcht, mededelingen schippers.) 12.55 Buiti ïalitelten. 13.2: pianocon- vadiosct irdeis, hoorspel. 15.15 In schoolkoc Zestig minuten Nie •stig. NOS: 17.02 Om Solo-interview van Paul McCartney (Van een onzer verslaggevers) Volgens de Nederlandse Beatlesfanclub is het feit dat The Beatles niet meer als zodanig bestaan, grote onzin. In het clubblad „Chains" staat te lezen: „Het is de kranten weer eens gelukt! Voor de zoveelste keer waren ze in staat in de komkommertijd nog wat nieuws te brengen door middel van een Beatlerel. Zij beweren dat Paul McCartney, door zijn vertrek bij The Beatles, e groep heeft doen klappen. Paul heeft net zo min zijn groep verlaten, als Ringo, John en George dat hebben gedaan door hun respec tievelijke beslommeringen met films, solo-elpees, de Plastic Ono Band, en een management. Bij het uitkomen van de plaat „McCartney" hield Paul een persconferentie op zijn eigen manier. Hij stelde zichzelf een aantal vragen, gaf daarop de antwoorden, liet dit „interwiew" drukken en stuurde het in grote aantallen naar persmensen over de hele wereld." Prettig om alleen te werken Het fanclubblad drukt na deze inlei ding het hele interview onverkort af. Omdat het ons interessant lijkt, niet alleen de abonnees op Chains van die tekst te laten genieten, volgen hieron der gedeelten uit dat solovraaggesprek van Paul. n eigen pro- Mc.Cartney Productions. Pretentieloze. Mijn enige plan is: volwaï Omdat ik een Studer 4-sporen recor der thuis kreeg, oefende ik er wat mee terwijl ik verschillende instru menten uit probeerde. Ik vond het resultaat wel goed en besloot er een LP van te gaan maken. Werd je bierbij beïnvloed door Johns LP's met de Plastic Ono Band en door Ringo's solo l.p.? Erg fijn. Ik hoefde alleen aan mezelf een beslissing te vragen en ik was het altijd met mezelf eens. En denk er aan dat Linda ook meedoet, dus feite lijk zijn we met zijn tweeën op de Wat is Linda's aandeel? In feite doet ze alleen wat harmonie zangwerk, maar natuurlijk doet ze meer dan dat alleen. Ze is een schou der om op te leunen, een tweede mening en een bekend fotografe. Meer dan dat ze gelooft in me. Altijd. Waar werd je LP opgenomen? Een Studer 4-sporen machine. Ik had echter maar één microfoon en omdat Mr. Pender en M. Sweatenham en anderen 6 maanden nodig hadden (kleine vertraging) werkte ik zonder VU-meters en mixer, hetgeen bete kende dat alles telkens herbeluisterd moest worden (voor storing) en dan pas opgenomen. Het antwoord is dus: Een Studer, een microfoon en zenu- We wisten niets van de LP totdat hij bijna klaar was. Was dat opzette lijk? Ja, want normaal is een LP verouderd als hij uitkomt (kijk bijvoorbeeld maar naar „Get Back"). verbaasd willen zijn als iedereen dan altijd is. Dat was dus het beste wat we konden doen. Alleen Linda en ik zullen ziek zijn van deze LP als hij uitkomt. Toch vinden we hem gewel dig. Ben je in staat de tekst, de strekking of het thema van de LP in een paar woorden te beschrijven? Huis, gezin, liefde. Hoelang heeft het geduurd voor de LP gereed was? Van wanneer tot wan- Ik geloof van net voor Kerstmis tot nu (15 april). „The Lovely Rita" werd als eerste thuis opgenomen en alleen bedoeld om de apparatuur te testen Dat was omstreeks Kerstmis. De songs zijn allemaal nieuw voor hel publiek, maar hoe nieuw zijn ze voor jou? Zijn ze van recente datum? Een was van 1959 (Hot as sun), twee uit India (Junk en Teddy Boy) de rest van de laatste tijd Valentine Day, Momma Miss America en OO You werden tijdens de opname geïmprovi- Basgitaai. drums, akoestische gitaar, sologitaai "'O, mellotron, speelgoed xylofoon, pijl en boog. Ik vind mezelf behoorlijk goed. Dat op je eentje besluiten nemen over wat je doet gemakkelijk is, en dat in je eentje spelen moeilijk is, maar erg dankbaar. Wie heeft de hoes gemaakt? Nu Niske weer in de smidse staat, neemt de geest van Uilenspiegel weer bezit van Jef, de smid zet Lewie de wittekop er toe aan, de papegaai van zijn catechismusjuffrouw te leren vloe ken. Zoals reeds gezegd, de vloek nam toen nog een belangrijke plaats in, in het gemoedsleven van de Vlaame mens. Desalniettemin werd hij dooi de godvruchtige zielen hartsgrondig verafschuwd. Onze Witte zet "rich ijve rig aan het werk. De papegaai staat immers lekkertjes te zonnen in het open venster van mejuffer Emma Beuckelaers. Lew., komt er stiekem voor staan en begint in één adem een litanie van tientallen nondedjie's op het verblufte beest af te vuren. Jef is middelerwijl bij de pastoor bin nen om zijn kapotte fauteuil af te halen, waarvan de poot gebroken is. De smid gaat daarna even een „pin-ke" drinken bij de koster en verneemt De tijd zal het leren. Omdat het een Solo-LP is, betekent het de start van een solo-carrière, maar omdat er geen breuk is met The Beatles, betekent het een rustpunt. Dus het is beide. Is je tijdelijke of definitieve breuk met The Beatles veroorzaakt door persoonlijke geschillen of door muzi kale geschillen? Persoonlijke geschillen, zakelijke ge schillen, muzikale geschillen, maar vooral omdat ik een fiine tijd door maak in mijn gezin. Tijdelijk of defi nitief, ik weet het niet. Denk je dat er weer een tijd zal komen, dat Lennon-McCartney actief als liedjesschrijvend duo zullen Ik mag John graag en heb respect voor wat hij doet, maar voor mij hoeft het niet. Zijn sommige van de liedjes op jouw LP geschreven met The Beatles in je achterhoofd? De oudere alleen. Junk was bedoeld voor Abbey Road, maar er kwam iets tussen. Teddy Boy was bedoeld voor Get Back, maar daar kwam ook iets Was je tevreden met Abbey Road? Het was een goede plaat. Wat is je relatie met Apple? Het is een kantoor van een zaak die gedeeltelijk mijn eigendom is. samen met de drie andere Beatles. Ik ga er I nooit naar toe, want ik hou niet van kantoren of zaken. I „Stomp" komt op scherm (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie is van plan volgende week woensdag van 22.05 tot 22.40 uur via Nederland j I vanuit Frascati te Amsterdam recht- t streeks het eerste gedeelte van de 1 popmusical „Stomp" uit te zenden. „Stomp" is een collectieve creatie van 22 jonge mensen uit het zuiden van de VS, die grote opgang heeft ge maakt in New York (Zie ook ons blad van gisteren). De groep noemt zichzelf een combine en omschrijft de musical als multi- medi - protest - rock - musical - enter tainment. De show duurt ongeveer anderhalf uur zonder pauze en is op gebouwd uit dansen, protestsongs, popmuziek en filmprojecties op twee schermen. Holland Festival op NOS-tv In het wekelijkse Holland Festival Magazine van de NOS-televisie vana vond zal informatie worden gegeven over de volgende onderwerpen: Nieuw ballet Hans van Manen, en een film over het Nederlands Dans Theater van Jean Paul Vroom; -Zigger Zagger door National Youth Theatre; Opera Fedelta Premiata van Haydn; gesprek met de Amerikaanse musicoloog H. C. I Robbins Landon. NOS Ned. II 19.09 uur In de show van vanavond ontvangt I Andy Williams weer een aantal gas- ten. onderwie de zangeres Dusty Spring- i field die haar populaire song „A brand new Me" zal zingen, en de i komiek Bob Hope KRO Ned. I, 21.00 uur. I daar dat de kerkzanger^ grieven heb ben en e. over denken te staken. Leuk grapje kan dat worden, denkt de smid, die deze avond de eerste zitting gaat bijwonen v«n 't nieuw „consel", de gemeenteraad. De burgemeester heeft het in zijn hoofd gehaald, zijn vriend, hoewel politieke tegenstrever, mijnheer Par- mentier van het klein kasteeltje te doen trouwen mét de kwezelachtige mejuffer Emma, de gewezen grote liefde van de Witte. Het is ondertussen gebeurd. De zo godvruchtige papegaai heeft de Wittes lessen geleerd: hij vloekt aan een stuk Mejuffer Emma en haar toegewijde huishoudster Clementine komen in grote gewetensangst bellen aan de pastorie. „Wal moeten we daaraan, doen, meneer Pastoor?" KRO Ned I 21.50 uur. De enige VARA-man die gisteren voor de tv in actie moest komen was de omroeper. Dat kan voorkomen in de vakantiqlüd. En als hU programma's moet aankondigen als „Hier is Lucy" en de goede Premingerfilm „Analyse van een moord" is er geen küker die daar ernstig bezwaar tegen kan hebben. Op „I" stelde de NCRV daar wel eigen produkties tegenover: „Met liedjes het land in" en „Ik zie, ik zie". Beide programma's waar we geen kwaad woord van willen, maai- helaas ook geen goed woord van kunnen, zeggen. Zodat het enige NCRV-programma dat eruit sprong toch weer een buitenlandse produktie was: eerste van twee BBC- documentaires over liet Leger des Heils. We vonden het een boeiend pro gramma. Het liet iets van de historie van het Leger zien, hoe destijds Wil liam Booth in feite zijn tijd ver vooruit was, en het ging niet voorbij aan het feit dat in bepaalde uiterlijke zaken het zelfde Leger vandaag een beetje achlerloont. De makers toonden ook aan dat het hier inderdaad de buitenkant betreft. Voor het overige is het Leger goed met zijn tijd meegegroeid. De onbaatzuch tige persoonlijke inzet van de Leger des Heilsmensen werd duidelijk ge- Toch hadden we de indruk dat de NCRV het gisteren over een verkeerde boeg gooide. Gesteld dat inplaats van de platte eigen amusementsprodubties er in de lichte sfeer iets uit het buiten land gekocht was en dat er dan eigen werk was gemaakt van het Nederlandse Leger des Heils. We geloven dat de tv-avond als geheel gewonnen zou hebben en het niet onverdiende propa- candacffect vpor het Leger zou on getwijfeld veel groter zijn geweest. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2