Dramatisch ogenblik bij de kaping van een Japans vliegtuig. Een jonge kaper staat gewapend met een Japans zwaard bij de vliegtuig trap. Alleen vrouwen en kinderen mogen het toestel verlaten. dat er tot dusver (op de Coronado van Swissair na, die onderweg naar Tel- Aviv explodeerde: 47 doden) geen gro te catastrofes hebben plaatsgevonden al vielen links en rechts de nodige slachtoffers. De koelbloedigheid en vakbekwaamheid van de betrokken vliegers kunnen in dit verband niet hoog genoeg geprezen worden. Maar dat het vandaag of morgen op een verschrikkelijke manier mis moet lo pen, staat voor iedere deskundige vast. Vandaar, dat momenteel (eindelijk!) de 119 luchtvaartbedrijvende landen, die verenigd zijn in de ICAO (vrij vertaald: internationale federatie van rijksluchtvaartdiensten) in Montreal bijeen zijn om te proberen, het pro bleem op te lossen. Bepleit wordt het internationaal zwaar strafbaar stellen van luchtpira- terij en van terreurdaden tegen vlieg tuigen. Men hoopt, dat kapers en ter roristen zullen worden afgeschrikt, wanneer ze weten dat hun een niet mis te verstaan vonnis wacht. Een dergelijke conventie kan inderdaad zijn nut hebben, mits alle landen ter wereld haar onvoorwaardelijk onder schrijven. De toestand van nu, waar bij sommige staten een luchtpiraat zonder meer politiek asiel geven of een voorwaardelijke dan wel lichte gevangenisstraf en waarbij anderen het plegen van terreurdaden goedpra ten, zo niet toejuichen, is onhoudbaar voor ieder, die de veiligheid in de lucht serieus neemt. Waarom de rege ringen zo lang gewacht hebben voor dat ze de koppen bij elkaar staken, is een raadsel, tenzij men het antwoord zoekt bij de manipulaties van de in ternationale politiek, die wel meer bloed aan zijn handen heeft. Hetgeen de deskundigen dan weer niet al te optimistisch stemt over de afloop van de besprekingen, die op 30 juni in Montreal eindigen. Maar zelfs als het resultaat positief is zijn we er dan? Het is zeer de vraag. De kapers en terroristen zijn voor het overgrote deel verblinde fa natici, die de draagwijdte van hun daad (door welke motieven die ook moge zijn geïnspireerd) niet inzien. Kapers worden meestal niet gastvrij ontvangen, zelfs niet in het land van hun politieke of andere voorkeur. In eigen land moeten ze meestal op forse straffen rekenen. Het is een soort zelfmoordbrigade, een groep desperado's, die alles op het spel zetten om hun doel te bereiken. Zou- dit psychische kali ber zich laten afschrikken door het internationale strafrecht, zo dit al tot stand komt? Het lijkt nogal illusoir, zijn' hoop louter hierop te stellen. Naast de broodnodige internationale wetgeving moeten er daarom ook strenge veiligheidsmaatregelen komen, aldus de deskundigen, voor a) vluch ten van maatschappijen, bekend of waarschijnlijk is dat zij het doelwit kunnen worden van politiek- actieve groeperingen, b) vluchten van andere maatschappijen naar of vanuit gebieden, waar vijandelijkheden» plaatsvinden of internationale span ningen heersen, en c) vducten. die bekende politici aan boord hebben of grote groepen uit landen, die met elkaar in conflict gewikkeld zijn en die het doelwit van politiek-actieve groepen worden. Voor passagiers, die op dergelijke vluchten boeken, zal het reizen geen pretje meer zijn, wanneer de aanbe velingen worden doorgevoerd, die bij de ICAO op tafel liggen. De betrokken machines moeten, aldus de voorstellen, op de luchthavens zo geïsoleerd moge lijk worden opgesteld en zo streng mogelijk worden bewaakt. Alle passa giers en bemanningsleden moeten voor het begin van de vlucht zorgvul dig worden gecontroleerd. Hun papie ren moeten in orde bevonden worden, hun hand- en andere bagage moei worden doorzocht en ze moeten wor den gefouilleerd. Een regelmatige uit wisseling van informatie over leder, van politieke organisaties, die nie' voor aanslagen terugdeinzen, moet de luchthavenautoriteiten in staat stellen, dit werk effectief te doen. Passagiers, die bij tussenlandingen onderweg aan boord komen, dienen aan dezelfde strikte controle te worden onderwor pen, het liefst aan afzonderlijke ba lies, waar politie en andere geünifor meerde veiligheidsbewakers demon stratief aanwezig zijn. Wanneer de veiligheidsofficieren een passagier niet vertrouwen, moeten ze een uitvoerige persoonlijke identificatie eisen, en bij twijfel moeten ze tot fouillering over gaan. Iedere passagier dient zijn hand- en andere bagage zelf naar een afge scheiden vertrekhal te brengen, zo gaat de reeks aanbevelingen verder, waar de tassen en koffers grondig kunnen worden doorzocht. Om psychologische redenen moeten de rei* zigers hierbij persoonlijk aanwezig zijn. Tijdens deze inspectie moet een optimaal gebruik worden gemaakt van de beschikbare opsporingsappara- tuur voor wapens en cxplosieven (röntgenstralen, decompressie-kamers en chemische detectors). Op hun weg van en naar het vliegtuig dienen de passagiers begeleid en bewaakt ie worden door veiligheidspersoneel. Er moet streng op worden toegezien, dat zich geen onbevoegde personen kun nen ophouden op plaatsen, waar vliegtuigen aankomen of vertrekken en in de bussen, waarin de passagiers naar hun machine worden vervoerd. Ook de bagage moet op weg naar ol van het vliegtuig voortdurend onder scherpe bewaking staan. Het cabine-personeel en de grondste wardessen. aldus een andere aanbeve ling, moeten bij tussenlandingen streng letten op het in- en uitstappen van d. passagiers en zorgvuldig de aantallen controleren. Zij moeten ook letten op bagagestukken of andere voorwerpen die door reizigers bij het uitstappen worden achtergelaten Bij iedere tus senlanding dient de u..ndacht speciaal uit te gaan naar toiletten en afvalbak ken. De containers met voedsel, dran' etc, die aan boord worden gebracli'^ dienen te worden gecontroleerd Wat de luchtvracht en -post betreft, die zal als de aanbevelingen erdoor komen, grondig worden onderzocht door de douane en door postale of .ft. TWA i met hun passagiers duizend angsten. Toch moeten zij hun koelbloedigheid bewaren om Internationale wetgeving en strenge veiligheids maatregelen broodnodig andere veiligheidsambtenaren en wel zo spoedig mogelijk na aankomst. Na dit onderzoek waarbij weer een maximaal gebruik zal worden ge maakt van opsporingstechnieken voor wapens en cxplosieven. worden de stukken duidelijk gemerkt met een officieel stempel of zegel. Geen enkel stuk. dat niet voorzien is van het officiële merkteken, mag door de maatschappij aan boord van een vliegtuig worden gebracht. Daarnaast bevelen de voorstellen het gebruik van closed-circuittelevisie aan op luchthavens en in vrachtge bouwen om passagiers, personeel en andere aanwezigen te kunnen contro leren. Op duidelijk leesbare borden moet staan aangekondigd, dat de rei zigers streng woeden gecontroleerd e« dat hun bagage wordt doorzocht. In de vliegtuigen en speciaal in de cock pits dienen goede rook-afzuigers te komen zodat een toestel, waarin een niet-ontdekte bom tot ontploffing is gekomen, toch aan de grond kan wor den gezet. De automaten op luchtha vens waarmee men zijn verzekering voor een bepaalde vlucht kan regelen moeten verdwijnen om de verleiding weg te nemen bij hen, die een aan slag met winstoogmerk overwegen. En tenslotte dient in het algemeen bestu deerd te worden, hoe de veiligheid op luchthavens kan worden gewaar- Een indrukwekkende waslijst. Het zal veel geld en extra-mankracht eisen om hem van a tot z af te werken. En als er desondanks toch een gewapende kaper in slaagt om tijdens de vlucht in d^ cockpit door te dringen? Daaro ver heeft de internationale federatie van vliegersverenigingen zijn eigen mening en aanbevelingen. De piloten gaan ervan uit. dat de gezagvoerder ic allen tijde het volledige gezag moet behouden om beslissingen te kunnen nemen ten aanzien van de veiligheid van hen, die zich aan boord bevinden Zij achten geen enkele maatregel aanvaardbaar, die op welke manier dan ook gevaar kan opleveren voor de inzittenden dit afgezien van de risico's die inherent zijn aan de aan wezigheid van gewapende bewakers, omdat die op een dusdanige wijze kunnen optreden, dat daarmee het daadwerkelijk gezag aan de gezag voerder wordt ontnomen Evenzo moet het gezag van de gezag voerder absoluut blijven, wanneer een geroofd vliegtuig voor bijtanken of anderszins een tussenlanding maakt op weg naar de bestemming van de luchtpiraat. Zijn instructies moeten strikt worden opgevolgd door de autoriteiten op de grond vinden de 119 landen gaan er eindelijk iets aan doen vliegers. Elke poging tot inmenging zonder voorkennis van de gezagvoer der is meer gevaarlijk dan nuttig. Als bewijs voeren zij het geval van het ALM-vliegtuig aan, dat op 24 januari 1970 werd gedwongen naar Santiago de Cuba te vliegen. De kaper had de gezagvoerder toegestaan om in Port au Prince op Haiti een tussenlanding te maken. Heel weinig medewerking en dan nog aarzelend werd gegeven door do verkeerstoren de nadering en landing terwijl d< haalde verzoeken van de vliege om faciliteiten voor het bijtan ken totaal werden genegeerd. r> twintig minuten wachten zag de be soldaten heimelijk het vliegtuig nade ren. Omdat de kaper in een hoogst nerveuze toestand verkeerde, had men geen andere keus dan snel te vertrek ken zonder extra-benzine en met het risico, dat er vanaf de grond zou worden geschoten. Een dergelijke po ging tot interventie noemen de vlie gers dwaasheid. „Een reeds gevaarlij ke toestand met een nerveuze, gewa pende kaper aan boord van een vlieg tuig met bijna geen reserve-brandstof werd op onduldbare wijze verergerd door onverantwoordelijke acties van autoriteiten op de grond. De toestand was in feite zod.anig, dat bemanning en kaper tot elkaar werden gebracht in een gezamenlijke verdediging tegen de interventie, die in hoge mate de reeds bestaande gevaren vergroot te". Wat tenslotte te doen. wanneer een land onwillig is, de eventueel straks ingevoerde internationale wetgeving tegen kapers en terroristen na te ko men? Voor dit geval heeft de interna tionale federatie van vliegersvereni gingen ook een aanbeveling op tafel van de ICAO gedeponeerd. Als basis voor discussie geeft de organisatie de volgende maatregelen in overweging, die elk apart of alle tezamen kunnen worden toegepast. fouilleer alle vertrekkende lucht reizigers, die in het bezit zijn van een paspoort van de onwillige staat, weiger de houders van paspoorten van die staat door de lucht te vervoe- weiger de levering van vliegtuigen, onderdelen en technische hulp aan die

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9