MINIMUMLOON WELVAARTSVAST Franse ogen gericht op verkiezingen in Nancy Eerste krakers bevrijdingsdag in Amsterdam kregen boete WEER OF GEEN WEER Advies SER aan regering IATERDAG 20 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) De Amster- damse politierechter heeft gistermiddag de eerste drie van de circa 70 jongelui die op Bevrijdingsdag, een pand aan de Herengracht in de hoofdstad kraakten, conform de eis ter zake van lokaalvre debreuk veroordeeld tot een boete van f 100. Alleen de krakers van dit naast het bevolkingsregister en tegenover de ambtswoning van de burgemeester lig gende pand worden door de Amster damse justitie vervolgd. In het grach tenpand, dat eigendom is van de Amro- bank, net drie weken leeg stond en verkocht zal worden, werd een schade aan meubilair en trapleuningen aange richt, die geschat werd op 2500 gul- Vakantie bouwvak 1971 DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Stichting Centraal Orgaan voor de Bouwnijverheid (COB) maakt be kend, dat voor 1971, dus voor het vol gend jaar, als vakantieperiode voor de bouwnijverheid is aangewezen de peri ode aanvangende op 12 juli en eindi gende op 23 juli 1971. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN. Op 24 juni, te koop van oude meesters. Eén 11 uur, begint in de befaamde Londense veilingonder neming Sotheby's een belangrijke ver- van de doeken die geveild worden is een prachtige Van Dijclc, ge naamd „Portret van een heer". Deskundigen menen, dat de heer op dit schilderij Henry, de achtste graaf van Kent (1583-1639) is. Van Dijck beeldde hem af in een zwart zijden wambuis met eeu witte plooikraag en kanten gar- Frans Hals Portret van een cavalier neersel. Dit doek werd op 10 juli 1699 gekocht door Anthony, de elfde graaf van Kent. De geschiedenis van dat waardevolle schilderij kan sindsdien nagegaan worden tot bij de huidige eigenares, barones Lucas, van wie de fami lie het omstreeks 1740 erfde van Henry, de toenmalige hertog van Kent, Er wordt op 24 juni ook nog een ander schilderij geveild van Van Dijck, de Antwerpse kunstenaar, die in 1641 in Londen overleed, dat de titel „Lady Rich" draagt. Een zeer belangrijk doek dat tijdens deze verkoop zeker bij zonder de aandacht zal trekkeh, is een vroege Bassano, die nog nooit openbaar tentoongesteld werd. Dit werk heet „De vlucht naar Egypte" en wordt geveild in opdracht van luitenant-kolonel A. D. Taylor, van Oxfordshire, wiens overgrootvader het naar verluidt in de tweede helft van de 19e eeuw in Italië bemachtigd heeft. Een andere sensatie van deze veiling is het „Portret van een cavalier", geschilderd door Frans Hals. Dit doek veroorzaakte veel opzien toen het in 1960 als onbe kend werk voor de dag kwam. De cavalier draagt een zwart zijden wambuis en een zwarte mantel, versierd met kant en een witte kraag. Men hoopt ook een hoge prijs te kunnen maken voor 'n uitzonder lijk groot landschap, geschilderd door Albert Cuyp. Op dit doek zijn jagers afgebeeld, die met hun paarden en honden uitrusten tegen een achtergrond van een rivier en bergen. Bedoeld schil derij bevindt zich sinds het begin van de vorige eeuw in Groot-Brit- tannië en bleef daar steeds in het bezit van dezelfde familie. Op één van de drie schilderijen van G. P. Panini, die zullen ge veild worden, is Belisarius, de zegevierende veldheer van keizer 11 Bassano De vlucht naar Egypte Justinianus, afgebeeld. Hij staat te bedelen tussen klassieke ge bouwen. Dit schilderij is getekend en gedateerd 1743. Het werd tijdens het leven van de artiest naar Groot-Brittannië overge bracht en heeft dit land nooit verlaten. De vroege Italiaanse en de 18e eeuwse scholen zijn ook goed vertegenwoordigd op deze veiling. PUBLIKATTEVERBOD Consumenten gids bracht charterreizen in gevaar DEN HAAG (ANP) „Een artikel in de consumentengids oyer, goedkope rAartervluohten voor Nederlandei's naar "geëmigreerde familieleden had de be treffende oi-gahisatles 1 ïri conflict küh- nen brengen met de regelingen die voor dit soort reizen bestaan". Dit deelde staatssecretaris Keyzer van Verkeer en Waterstaat gisteren mee naar aanlei ding van vragen van het Tweede Ka merlid Van Thijn (PvdA). Deze had de vragen gesteld, omdat de Rijks Lucht vaart Dienst de consumentenbond een publicatieverbod had opgelegd. De RLD wees erop dat deze reizen om in aan merking te komen voor een vergunning een besloten karakter moeten hebben. Dat houdt ook in dat alleen binnen besloten kring voor deze reizen gead verteerd mag worden. Deze bepaling geldt niet alleen voor Nedeland maar ook in veel anderelanden. Vakantiegeld cursisten centra vakopleiding DEN HAAG (ANP) Minister Rool- vink van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft mede op advies van de Raad voor de Arbeidsmarkt besloten de cursisten van de centra voor vakoplei ding van volwassenen ook in aanmer king te brengen voor een vakantieuit- Alternatieve bekeuring voor mr. Pieter van Vollenhoven (Van een onzer verslaggevers) Deventer „Blik weg van de Brink" onder dit motto hielden de Deventer Kabouters gisteravond een actie. Onder de ruitenwissers van elke geparkeerde auto staken ze alternatieve bekeurings bonnen en een stencil waarin ze hun bezwaren tegen de aanwezigheid van „kankerauto's" op de Brink duidelijk maakten. Om de automoilislen te misleiden plaatsten ze verbodsborden op de hoe ken van de straten in de binnenstad en trachtten het verkeer om te leiden. Een van.- de auto's, die voorzien werd van een stencil en een bon bleek eigendom te zijn van mr. Pieter van Vollenho- Benoemingen bisdom R dam ROTTERDAM (KNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft eervol ontslag verleend aan pas toor L. J. A. Boomgaard, als pastoor van de St.-Barnabasparochie te Haas trecht. Pastoor Boomgaard gaat met emeritaat. Tot zijn opvolger is benoemd pastoor C. P. Grootscholte van de H- Joannes' Onthoofdingparochie te Moor drecht. Op zijn verzoek werd eervol ontslag verleend aan pastor H. F. Jansen, als pastoor van de O.L. Vrouw van Goede. Raad-parochie te Honselersdijk. Pastoor Jansen gaat met emeritaat. Eervol ontslag voor W. F. Perquin, assistent van de H. Andreasparochie te Kwintsheul en benoeming tot pastor van ri H. Joannes' Onthoofdingparochie te Moordrecht. DE BILT. In onze omgeving hebben zich gedurende het afgelopen etmaal geen wezenlijke veranderingen in de luchtdruk- verdeling voorgedaan. In de oos telijke stroming werd lucht aan- k.n.m.i. i deelt mede: i Warm gevoerd, waarin gistermiddag het kwik opliep tot 26 d 28 graden m het binnenland. De hoogste tem peraturen, in Europa werden in een brede strook tussen Oslo en Stockholm gerapporteerd, name lijk 32 graden. Een ander deel van Europa, dat deze temperaturen evenaarde, tras Zuid-Griekenland. Zuid- en Oost-Frankrijk, het Alpengebied, Noord-ltalië en Joego-Slavië meldden plaatselijk neerslag. In onze wijde omgeving bleef het droog. Op de oceaan nadert een in betekenis toe nemende depressie Ierland. Het koufront hiervan wordt vanavond bij West-Frankrijk verwacht. waarna het verder het continent binnen zal dringen. Het is nog onzeker of de invloed hiervan morgen hier te lande al merkbaar zal worden. Zondag: zon: 04.1921.04: maan: 23.1205.58; hoogw, Schev.: 4.03, 16.34. Maandag: zon: 04.2021.04; maan: 23.34—07.32; hoogw. Schev.: 4.49, 17.19. Vooruitzichten voor maandag: warm met plaatselijk onweer. Weersvooruitzichten voor maan dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: 4 tot 12; min. temp.: 3 tot 7 graden bóven normaal; mass, temp.: 3 of meer graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Partij kiezen in conflict is einde Rode Kruis" UTRECHT (ANP) „Men kan van het Rode Kruis niet verlangen dat het zich in de rijen van de protesterende organisaties schaart, want wie moet uitmaken tegen wie geprotesteerd moet worden? Men denkt daar immers in een geval va n conflicten niet altijd eender over en h et enige wat men daarmee zou bereiken, is niet een eens gezind, maar een verdeeld Rode Kruis. Het is wel duidelijk dat een wat men noemt „geëngageerd" Rode Kruis het einde, van deze organisatie zou beteke- Ook in oorlogstijd heeft iedereen behoefte aan Vietnam by Danag worden per helikopter voorzie de versterking mag dan gescheurd zijn, er Amerikaanse vlag. water. Deze stellingen in i ran water. De vlag boven wappert nog steeds een (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad wil het minimumloon welvaartvast maken. Dat staat in een advies dat gis teren is uitgebracht aan de regering. Op het ogenblik gaat het minimumloon om hoog naar de mate waarin lonen en prij zen samen gemiddeld stjjgen. Het is dus waardevast. Als het SER-advies gevolgd wordt .zal het minimumloon gekoppeld worden aan de stijging van alleen de lo nen. Het zal dan sneller stijgen dan met de tot nu toe gebruikte metbode van be rekening. Wat de nadere uitwerking van dit ad- \ïes betreft, is de SER verdeeld. De vak bonden willen dat het minimumloon niet pas vanaf het 24ste jaar verplicht moet worden uitbetaald .maar al vanaf het 21ste jaar. De werkgevers in de SER wilden hier echter niet aan. Als de leef tijd van het minimumloon wordt ver laagd vrezen zij, dat dit alle andere lonen /al opdrijven. De onafhankelijke SER- leden vinden dat de wettelijke leeftijd aangepast zou kunnen worden aan de praktijk in het bedrijfsleven, dat zou be tekenen dat per 1 juli volgend jaar de wettelijke minimumleeftijd zou worden verlaagd tot 23 jaar, omdat In de meeste bedrijven al enkele jaren vanaf deze leef tijd het minimumloon wordt uitbetaald. I Ook wat betreft het tijdstip, waarop de nieuwe berekeningswijze van het mi- I nimumloon zou moeten ingaan, hebben Ide vakbonden hun zin niet gekregen. Zij hebben voorgesteld dat dat al vanaf 1 juli aanstaande zou zijn. Tegelijk zou dan een extra-verhoging moeten ingaan, zodat het minimumloon 160 gulden zou worden. Nu is het 145 gulden. Wanneer het volgens de gemengde tot nog toe ge bruikte indexeringsmethode zou worden berekend zou het vanaf 1 juli 153 gulden worden. Dé onafhankelijke SER-leden willen het nieuwberekende minimumloon wel laten, ingaan op 1 juli, maar zon der extra-verhoging. De werkgevers wil- en de nieuwe methode van berekening pas volgend jaar juli laten ingaan. Voor de jongere werknemers wil de SER ook een bepaalde minimumloonrege ling laten instellen. Afhankelijk van de leeftijd zou een bepaald percentage van het minimumloon voor volwassenen moe ten worden uitbetaald. Welk percentage dat moet worden ,laat de SER over aan de minister van Sociale Zaken. (ADVERTENTIE) B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen .de scherpste prijzen. premier de jong: Geen zorgen over bewapening (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong ziet geen aanleiding tot bezorgheid inzake het defensiebeleid. Hij deelde dit gister avond mee in de wekelijkse perscon ferentie na afloop van de ministerraad. Hij vond de eerder gedane uitspraken van prof. L. de Jong zijn „illustere naamgenoot" zoals hij hem bestem pelde bepaald te somber. De premier zei over prof. L. de Jong: „Hij is een historicus en als hij stelt dat er gevaar bestaat voor de afknabbeling van ..het geloof in de NAVO", dan ben ik dat met hem eens, maar zijn uit spraak: „de bewapening is onvoldoende" kan ik volstrekt niet delen. Als er gesuggereerd wordt dat we net zo wer- loos zijn als in 1940, zeg ik dit is Hoewel hij het niet eens was met de visie van zijn naamgenoot kenschetste de premier hem wel asl een uilermatig deskundig man. Handelsomzet Co-op 570 min ROTTERDAM (ANP) Blijkens het jaarverslag van „Coöp. Nederland" ver toonde de totale detailhandelsomzet van de bij Coöp Nederland aangesloten ver bruikscoöperaties over 1969 een toene ming van f 539,7 tot f 570 min. Het totale aantal door de Coöp geëxploiteer de levensmiddelenwinkels was aan het eind van het verslagjaar 557. tegen 617 aan het eind van 1968. Uit deze ontwikkeling blijkt de mo dernisering van het distributieapparaat in de levensmiddelensector: tegenover de vermindering van het aantal bedie ningswinkels tot 139 (1968: 215) stond een toeneming van het aantal zelfbe dieningswinkels en supermarkten tot 418 (1968: 402). Zowel dé scherpe con currentie in deze bedrijfstak als de invoering van de BTW bij de aanvang van het verslagjaar heeft tot een min der bevredigende omzetontwikkeling ge leid. Muntenvondst in Raamsdonkveer RAAMSDONK (ANP) De landbou wer M. de Bont uit Raamsdonk-dorp is door een merkwaardig toeval in het bezit gekomen van ruim driehonderd zilveren munten uit de jaren 1572- 1580. Hij vond de munten in een vrachtje zand, afkomstig uit Raams- donksveer, dat donderdagavond bij zijn keukendeur werd gedeponeerd. Zijn twee kinderen, de vijfjarige Anja en de zesjarige Johan vonden in het zand een potje, waarmee ze n aar hun moeder liepen. De pot bleek met zilveren mun ten te zijn gevuld. I Dit zei vanmorgen op de algemene vergadering van het Ned. Rode Kruis in i Utrecht de directeur-generaal A. van Emden. Hij ging in op verwijten van I jongeren aan het adres van zijn organi- I satie dat men zich niet geëngageerd I opstelt. „Wanneer het Rode Kruis in het openbaar zal gaan protesteren", zo stel- de hij, „is het niet uitgesloten dat de regeringen van een aantal landen het i Rode Kruis niet meer zouden toelaten om zijn bovenparlijdig werk tg doen". (Van onze correspondent L. Klei,in) PARIJS Tussentijdse verkiezingen in Frank rijk trekken als regel weinig belangstelling. Zo pas werd in Parijs een tussentijdse verkiezing gehouden, waarbij de gaullist het bij de her stemming won van dc communist. De helft van de kiezers was niet opgekomen en zat aan de waterkant te vissen. Maar waarom zijn voor morgen alle ogen in Frankrijk gericht op een tussentijdse verkiezing In Nancy, in Lotharin gen? Daar zit een hele en lange voorgeschiedenis aan vast. Lotharingen ligt in het oosten van Frankrijk- Straatsburg is er de uiterste punt van. Vlakbij de Frans-Duitse grens. Een klein eindje van Staatsburg vandaan liggen dc steden Metz in hel noorden en Nancy in het zuiden. Helaas kan van de twee steden niet worden ggzegd: „Ai ziet hoe lieflijk is het dat zonen als broers van hetzelfde huis tezamen wonen". De twee steden in een en dezelfde provincie zijn met elkaar getrouwd, maar het is geen huwelijk uit liefde en ze kijken elkaar met de nek aan. Beginnen wij met Nancy. Een stad van kooplie den met 459 000 inwoners. Na de Fians-Duilse oorlog van 1871. in de jaren tussen 1871 en 1919 stroomden de Fransen uit de door Duitsland geannexeerde departementen (Boven-Rijn, Bene den-Rijn en Moezel) naar Nancy. De stad kwam in opkomst met industrieën als chemie, papier en hout. In 1940 bij hel uitbreken van de Tweede Wereldoorlog stroomden nieuwe golven naar Nancy uit Mülhausen, StrantsRurg en Mctz. Metz was in vergelijking met Nancy maar ccn klein stadje met nog geen 200.000 zielen. Nancy begon te bouwen Het word de nieuwste stad van Lotharingen, waar men even goed kon leven als in Parijs: restaurants tot laat in dc nacht open, een eigen beurs, een eigen universi- Servan-Schreiber ambassadeur van Lotharingen teit met 20.000 studenten waar het in de woelige meimaand van 1968 rustig bleef en eigen gere nommeerde ziekenhuizen, waar men allang met hartoverplantingen op dieren bezig was, toen de Parijzenaars nog op een oor lagen. Vervolgens Metz. Langer dan Nancy onder Duits beheer. Men praat er beter Duits dan Frans. Heel wat van wat de Duitsers achterlieten eis gebleven. De geestelijken zijn er staatsambtena ren en worden dooi de overheid betaald. Dus geen scheiding van Kerk en staat zoals in de rest van Frankrijk. De notarissen kopen en verkopen er geen praktijk, maar worden benoemd. Voor dat alles halen de kooplieden in Nancy de fijne neus op Na de jongste oorlog werd Mctz garni- «ppnriad on ook de super-prefect verhuisde mot Metz. Als men op de kaart kijkt staat Metz aangeduid met een grote zwarte mop, terwijl Nancy maar een klein zwart puntje is. Het boterde dus allerminst tussen de twee ste den. In oktober 1969 barstte de bom. De regering in Parijs had de knoop doorgehakt: de nieuwe autoroute van Parijs naar Staatsburg zou lopen over Mctz en niet over Nancv. Vanzelfsprekend zat in Nancv onmiddellijk de kat in de gordij nen. Men wilde daar de pil nog wel slikken, mits de nationale-4 van Parijs-Nancy-Staatsburg een vierbaansweg zou worden Maar dat zinde Metz \£eer niet. omdat een vierbaansweg hot verkeer over de autoroute Parijs-Metz-Staatsburg zou aftappen. Eu ook de regering wilde van geen vierbaansweg horen Uit protest nam het gaullis tische kamerlid van Nancy, dc heer Soeuhal ontslag Naai zijn heilige overtuiging zou dc autoroute Pat ijs-Metz-Straatsbui g de langzame ondergang betekenen van Nancy en van Zuid- Lotharingen. De Duitsers zijn namelijk bezig met een autoroute Saarbrücken-Metz en op die ma nier zal al het verkeer van Duitsland naar Parijs de neus van Nancy voorbij gaan. Nancy heeft het toch al zo moeilijk met de concurrentie uit de gemeenschappelijke markt. Het ontslag van Souchal maakte aanvankelijk in Parijs weinig indruk. De ene of de andere gaullist in Nancy is lood om oud ijzer. Maar Parijs veranderde als een blad aan de boom, toen de nieuwe secretaris van de liberale partij, Servan Schreiber, een gooi naar de parlements zetel deed. Schreiber is een energiek man, die het wapen van de reclame on de publiciteit uitstekend weet te hanteren. Hij heeft van zijn weekblad l'Express een anti-gaullistische vesting gemaakt., schreef het bekende boek „Le Defi Americain" over de achterstand van de Franse economie vergeleken bij de Amerikaanse, een boek in vele talen vertaald. Hij maakte voor de bijna vergeten liberale partij een geheel nieuw program onder de naam „hemel en aarde" en stond andermaal in de internationale belangstel ling toen hij de Griekse vrijheidsheld Theodora- kis uit Athene naar Parijs wist te brengen. Schreiber heeft zich opgeworpen tot de ambassa deur van Lotharingen en als hij het wint, wordt hij de man van het nieuwe centrum, de grote opposant tegen het gaullisme. De heren in Parijs zijn daar zo van geschrokken, dat in alle haas! alle zware kanonnen naar Nancy zijn overgebracht De voornaamste leden van de regering, eerste minister Chaban-Delmas incluis gingen naar Nancy om te proberen de kiezers ervan te overtuigen hoe na Nancy Parijs aap het hart ligt De tussentijdse verkiezing in Nancy, die zich aanvankelijk onbetekenend liet aanzien is op die manier één grote kermis geworden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5