TRADITIE WEEGT OP WIMBLEDON ZWAARDER DAN GELD EGON STEUER: Omzien zonder wrok maar wel met bedenkingen (Van een speciale verslaggever) LONDEN Dit weekeinde zwenkt de focus van het internationale sportgebeuren van het gigan tische Aztekenstadion van Mexico-City naar het pittoreske landelijk gelegen Londense voorstadje Wimbledon. Nog geen 24 uur na het laatste fluit signaal van de finale van het wereldkampioen schap voetbal zal Rod Laver de bal opgooien voor de eerste service van het traditioneel belangrijkste tenniskampioenschap van het jaar. MARGARET COURT halverwege grand slam TOM. OKKER niet hoger geschat dan een elfde plaats ROD LAVER grootste „moneymaker" van de tenniselite De twee- en viergevechten op de door vriendelijk, maar beheerst meeleven de, zomers geklede toeschouwers om zoomde superbe grasbanen zijn inte ressanter dan ooit. Zij vormen de eerste rechtstreekse confrontatie tus sen de profs van de groepen van George Mc Call (Laver, Emerson, Ro- sewall e.a.) Mike Davies (Newcombe, Roche, Okker e.a.) en de onafhankelij- ken. -Men zou de laatste categorie beter kunnen aanduiden als niet-ge- bonden profs, want Jan Kodes ver diende in Parijs duizend dollar per dag en Arthur Ashe hoopt aan een driedaags toernooi half augustus vijf duizend dollar over te houden. Dat zijn bedragen waarvoor ook de „echte" profs best in actie willen komen. Startgelden Maar dat is hun dit seizoen niet vergund geweest. De van oudsher interessante open nationale kampioen schappen van Rome en Parijs verbonden zich met nog zestien toernooien tot een wereld-grand-prixcompetitie, waarvan de winnaar flink zou meedelen uit de prijzenpot van 120.000 dollar. Voor waarde was: het niet-geven van start- gelden. Nu bestrijden de prof-bazen juist de enorme reisbedragen van hun spelers uit dat soort inkomsten. In JAARLIJKS TERUGKERENDE SHOW VAN TENNISTALENT NU CONFRONTATIE TUSSEN PROFS EN ONAFHANKELIJKEN Rome wikten ze nog een bescheiden startgeld te bedingen, maar daarna was het uit. De open Italiaanse kam pioenschappen werden buiten de grand-prixcompetitie gezet en de profs van hun kant, trokken zich terug in hun kleine driedaagse financieel zeer lucratieve toernooien. Met dat al is een vrijwel identieke situatie ontstaan, als twee jaar geleden, toen Engeland de revolutie in de tennisport predikte om "Wimbledon voor iedereen toegankelijk te maken. Het doel is in zoverre bereikt, dat Wimbledon zelf inderdaad open is. Al worden er geen startgelden uitgekeerd, de profbazen konden het zich niet veroorloven deze veruit belangrijkste show van tennis talent te negeren. Voor het prijzengeld komt men niet naar Wimbledon. De eerste prijs voor twaalf dagen „bloed, zweet en tranen" bedraagt drieduizend pond. De profs hebben berekend dat ze met verge lijkbare inspanningen elders het vijf voudige kunnen verdienen. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de reputatie, die straks zoveel geld opbrengt,- voor een groot deel op Wimbledon moet zijn verwor ven. Wimbledon is pure „business", al zou men dat wandelend in de dicht bezette gangpaden nauwelijks bevroe- „Moneymaker" Ongetwijfeld de grootse „moneyma ker" van allemaal is de viervoudige titelhouder Rod Laver, Grand Slam- winnaar in 1962 en 1969. De 31-jarige in Los Angeles wonende linkshandige Australiër heeft onlangs een nieuw contract voor twee jaar afgesloten, dat hem 250.000 dollar garandeert. Daar naast heeft hij zich contractueel ver- bondén aan drie verschillende racket fabrikanten. Met als gevolg dat hij in Europa met hout en in Amerika met een aluminium-racket speelt. Voor spelers, die zoals Newcombe 80.000 kilometer in zes weken afleggen, is dat telkens een hele omschakeling. Enkele van Laver's nederlagen wor den er wel door verklaard. Maar ja, hij verdient aan het aluminiumracket van Chemold alleen al 60.000 dollar per jaar. Laver heeft als geen ander de eigenschap mee te groeien met de belangrijkheid van een kampioen schap. In een eerste of tweede ronde kan hij nog wel eens verrast worden, in de kritieke stadia vrijwel nooit. Die eigenschap is ook terug te vinden in zijn spel. Er is niemand, die zoveel winnende slagen scoort vanuit verlo ren posities. Wanneer Laver het tem po verhoogt, nog meer tops in zijn slagen legt, is hij onbespeelbaar, on geacht wie er tegenover hem staat. AMSTERDAM Egon Steuer wist waaraan hij begon toen hij een drie tal jaren geleden bij de Nederlandse basketballbond de (full time) functie van bondscoach aanvaardde. Steuer wist, toen hij de stap van Tsjecho- Slowakije naar Nederland waagde, „dat het in Holland nog allemaal erg amateuristisch was". Maar pas toen hij zich had geïnstalleerd in het ka mertje in Amsterdam waarin hij werd gehuisvest („waarin ik als ik er een had mijn zoon niet zou willen laten studeren", zegt hij) ontdekte EGON STEUER lange vakantie Steuer hoc amateuristisch. Toen be merkte hij met de kritische blik van de Oosteuropcaan die gewend is aan een „professionele" aanpak van bijna elke sport dat „het technisch kader zeer slecht was", dat „je niet kon doen wat je wenste", omdat „ook de technische leiding minimaal was. En dat maakte het werken zo moei lijk. Maar ik wist wat ik kreeg toen ik kwam en daarom was het niet eens zo'n grote verrassing voor me dat het zo absoluut amateuristisch was". Met die wetenschap kan Egon Steuer om zien zonder wrok, nu het contract met de basketballbond niet meer verlengd wordt. Per 30 juni is Egon Steuer basketball- coach af. In zijn flatje in Amsterdam- Oost, een huisvesting waarvoor hij (later) zelf heeft gezorgd, zegt hij: „De primaire reden was dat de Tsjechische bond heeft gezegd: „Steuer moet te rugkomen". „In Tsjecho-Slowakije is namelijk een bepaling dat een coach niet langer dan drie jaar in het bui tenland training mag geven. Dat bad misschien nog wel geregeld kunnen worden, maar de secundaire reden was dat ik eisen had gesteld en die kunnen en zullen voor de Bond wel te zwaar zijn geweest. (Het gemakkelijk ste voor beide partijen was toen het contract opzeggen.) Mijn grootste zorg was de technische kant, daarin had ik helemaal geen medewerking. De Bond had ook geen technische commissie. Met mijn eisen op tech nisch gebied, moest ik naar de Bond. Die eisen moesten dan beoordeeld worden door functionarissen die er niet zoveel vanaf wisten. Natuurlijk, ik had ook financiële eisen, maar met de financiën zat het wel goed. Het ging voornamelijk om de technische „Ze weten in Nederland zelf nog niet hoe goed ze kunnen basketballen" „Er was geen planning bij de Bond. Er werd niet met regelmaat gewerkt. Soms hadden we een tijdlang niet getraind en dan werd er na drie maanden gezegd: ,-Hop, ga maar weer trainen". Maar een opbouwperiode voor de jeugd en een opbouwperiode vobr het herenteam, die toch twee, drie jaar moet beslaan, was er niet bij. Er werden ook geen interlands gepland. Vier, vijf weken, van tevoren hoorde je wanneer er een interland Geen initiatief En de ^Bond heeft bijna nooit zelf hel initiatief tot een interland genomen. Altijd moesten uit het buitenland de uitnodigingen komen. De laatste twee maanden hebben we niet meer ge- „Er was geen enkele planning bij tie Nederlandse basketballbond". speeld. Sinds februari, begin maart, na de twee interlands tegen Frankrijk, bestaat het team eigenlijk niet meer. In die zin dat de spelers daarna niet „Mij was niet duidelijk wat de Bond wilde: topsport bedrijven of sport op trimniveau" meer bij elkaar zijn geweest. Als je dan in een bepaalde trainingsperiode een bepaald niveau in het team had bereikt en er volgde een lange periode dat de spelers niet bij elkaar kwamen, ging dat niveau natuurlijk weer ver loren. Ik heb tientallen voorstellen gedaan om interlands te spelen, min stens de helft werd niet aangenomen. Om welke reden dan ook, het ging bijna nooit door. En het is toch zo, dat elk land dat wat wil bereiken, dat moet bouwen op het nationale team. Dat is ook de beste propaganda. Alle goede Europese landenteams spelen minstens dertig wedstrijden per jaar, wij speelden er maar vier of vijf (uitgezonderd de Europese kampioen schappen). Dat is toch zeer amateuris tisch. Ze hebben wel geprobeerd dal te verbeteren, maar het gaat zo ont zettend langzaam. De Bond bestaat misschien nog 150 jaar, maar als je een contract hebt voor steeds ander half jaar dan gaat het echt langzaam. Dat is zonde want het Nederlandse team kan een van de beste basket ballteams van Europa worden. Maar ze weten in Nederland zelf niet hoe goed ze basketball spelen. Als je nou wint van Bulgarije. Hongarije en Tsjecho-Slowakije, dan weet je toch dat het kan. Dat zijn resultaten die tientallen landen nooit hebben bereikt Dan is het zonde als het zo gaat: dat er dan niet voldoende belangstelling blijkt te zijn om het basketball op internationaal niveau te brengen. Dat ls ook zonde van het geld. En als ze dat wel willen zullen ze het anders moeten opbouwen. Dan kun je niet zonder systematiek, zonder planning en zonder medische begeleiding wer ken. Want ook medische begeleiding kent de basketballsport in Nederland nog niet. En het is ontzettend nodig dat de spelers gecontroleerd worden op conditie en op gezondheid. Dan weet je wat je van die spelers kunt eisen en dat kun je alleen van een arts horen". Spanningen „Ik ben hier gekomen om met een team te werken, om een team op te bouwen. Dat is niet gelukt omdat ik op technisch gebied zo weinig mede werking kreeg. Er is wel wat verbe terd, maar met goede medewerking zou er tweemaal zoveel verbeterd zijn. Voor mezelf was het ook een te korte tijd om dat waar te maken en er waren conflicten; dat ik zei dat en dat ^wll ik en dat het niet kon. Dat geeft 'spanningen. Als het verkeerd ging, dacht ik weieens, barst maar met jullie basketball, maar als ik dan had nagedacht, ging ik toch weer door. Want basketball is mijn leven, mijn alles en misschien ook wel mijn ziek te. Lakoniek Per 30 juni is Egon Steuer basketball- coach af. De 34-jarige Tsjech vat het lakoniek op: „De één gaat, en de ander komt. Voor mézelf vind ik het toch wel jammer, want als je iets met plezier doet is het altijd jammer als je ermee op moet houden. Maar voor de Bond zal het niet zo erg zijn. De volgende kan even goed zijn en mis schien, als hij slim is, nog wel beter. Maar als de Bond op dezelfde manier doorgaat, dan gaat het slecht. Wil het goed gaan. dan moeten ze volgens mij de hele technische leiding hei-zien, dan moeten ze meer technische men sen aantrekken, zoals trainers van verenigingen. Dat doen ze nu nog niet. En dan moet de Bond duidelijk stellen wat ze wil: topsport bedrijven en op internationaal niveau spelen, of sport bedrijven op het niveau van trimmen. Dat verschil was in mijn periode niet duidelijk". Wat Steuer na 30 juni gaat doen en of hij in Nederland zal blijven wer ken (hij is bouwkundig ingenieur) kan hij nog niet zeggen. „Het enige wat ik zeker weet, is dat ik eerst een héél lange vakantie ga nemen". PAUL DE TOMBE Okker John Newcombe, de finalist van hét vorig jaar, is tweede en Arthur Ashe, de winnaar van de Australische titel derde. Tony Roche, de nummer twee van vorig jaar heeft door een schou derblessure minder gepresteerd en is teruggezet naar de vijfde plaats. Nog minder consideratie had het plaat singscomité met Tom Okker. Vorig jaar nog derde, nu niet hoger geschat den een elfde plaats. Na een lijdelijke opleving geven de recente prestaties van de in Londen zeer populaire „Flying Dutchman" weinig hoop op een goed Wimbledon-toernooi. Toch is de tengere oud-kampioen van Neder land door de plaatsingscommissie niet slecht bedacht. In de achtste finales staat hij op papier tegen de veel te hoog geplaatste (6e) Joegoslaaf Zeljko Franulovic en bij eventuele winst, in de kwartfinales tegen de momenteel niet zozeer imponerende Arthur Ashe, tegen wie Okker ook twee jaar gele den reeds in de kwartfinales heeft gestaan. Loting belangrijk Veel hangt af van het resultaat van de loting. Hoewel Wimbledon er sinds enkele jaren toe is overgegaan zestien spelers te plaatsen in plaats van acht, heeft men nog altijd „beschermde" posities te weinig. Tot de niet-ge- plaatsten van dit jaar behoren onder meer de profs Stolle, Riessen, Pilie, Buchholz en El Shafei en voorts de Amerikaanse Daviscupspelers Cliff Ri- chey, Charlito Pasarell en Bob Lutz. Stuk voor stuk zijn het spelers, die bij een gunstige loting de kwartfinales kunnen bereiken. Wat er gebeurt als dergelijke spelers in de eerste ronde een „crack" ontmoeten, was vorig jaar te zien bij de meest spectaculaire tennismarathon van 'de eeuw: Pancho GonzalesCharlito Pasarell, gewon nen door de 41-jarige Pancho na ze ven matchpoints tegen met de histori sche cijfers: 22—24, 1—6, 16—14, 6—3, 119. Wie zo'n partij overleeft, heeft zoveel reserves moeten aanspreken, dat zijn lot bezegeld is. Gonzales wil dat geen tweede maal meemaken. Hij heeft de uitnodiging terzijde gelegd, evenals die andere artiest van de „fluwelen touch"; Manoio Santana. Hun afwezigheid zal het Britse pu bliek leed doen. Bij de dames acht titelhoudster Ann Jones zich evenmin nog langer opge wassen tegen de spanningen, die een dergelijke gebeurtenis met zich mee brengt. Na veertien maal onafgebroken uiteindelijk met succes bekroond po gen, ontbreekt zij tussen de deelneem sters. Ze heeft een plaatsje gevonden in het hokje van de televisie-commen tatoren. Bij de dames is iedereen vrij weer te gaan en te staan waar men wil. De contracten van Billie Jean King, Rosemary Casals on Frangoise Durr zijn ontbonden. „Het damesten nis is dood" aldus Mike Davies, de zakelijke leider van de uit achttien spelers bestaande groep van Hunt. In derdaad ontbreken de het publiek aansprekende types als Maria Bueno en Doris Hart, Zelfs Christine Janes- Truman, het grootste knuffelkind van de Britse sportjournalistiek, zal dit jaar niet meedoen. De grootste kans hebster is ongetwijfeld Margaret Court-Smith, kampioene in '63 en '65 en thans met de titels van Australië en Frankrijk in haar bagage halver wege het groot slam, dat ooit in 1953 door wijlen Maureen Connolly werd verwezenlijkt. Haar voornaamste lo- genstandster is Billie Jean King, drie voudig titelhoudster en verslagen fi- naliste van het vorig jaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15