Kuurplaatsen in Duitsland bloeien als nooit tevoren Tien minuten weken, niet meer Supplement op arts en ziekenhuis Driemaal daags een glaasje en een gorgelkuur Het Duitse reisinformatie- bureau in Amsterdam is met enkele Nederlandse journa listen op reis geweest langs vier moderne Duitse kuur- en i. Een Nederlander vaak wat sceptisch staan tegenover de aan de Duitser gewoonte van zijn gezondheid een cultus te maken, aan plaats en taak van een reeks goede gezondheids centra, die preventief en reva liderend functioneren, kan men toch niet zonder meer voorbij gaan. Dat doen ook de Duitse ziekenfondsen niet, die in 1968 de volledige kosten betaalden voor 861.000 kuurgasten. ZATERDAG 20 JUNI 1970 Links: De modder is heilzaam, maar urenlang is overdreven Rechts: Een heet stoombad moet de „kwalijke stoffen" uit het lichaam We kennen in Nederland één Kurhaus, en daar houdt het mee op. En er zal niemand zijn die daarbij denkt aan schuifelende zieken en zwakken, die naar Scheveningen komen om gezond heid op te doen of verlichting te krijgen voor hun kwaal. Dan weet men in Duitsland wel beter: daar reizen miljoenen aan de lopende band af en aan om enkele weken aan te sterken of te bekomen van het jachtige moderne leven, van een operatie, of van een ziekte die hen heeft verzwakt. Het kuurwezen viert hoogtij in Duitsland. Het is een miljardenindustrie geworden. Deels dankzij de ziekenfondsen, deels dankzij particulieren. Want die vormen nog altijd de hoofdmoot van de kuurgasten. se grootvaders, en tsaren, was het de haute wil, die het In de dagen van on van keizers, koningen dat anders. Toen was volée, de élite zo me kuren modieus en ook wel plaisant vond. Men geloofde in de helende kracht van het bronwater. Dronk er wel 60 glaasjes per dag van. En baad- es, ja soms acht uur achter el kaar, mannen en vrouwen dooreen, het eten al badend verorberend. De iijd kortend met schaak. Menigeen kreeg van het landurig weken uitslag. Dat bewees wel dat het water wat deed. Het geloof in het water was groot. In Bad Ems, gelegèn' in het land van de Nassau-Dillenburgfamilie, kenden kin derloze vrouwen er zelfs vruchtbaar heid aan toe. Tot 50 jaar geleden werd de „Bubenquelle", de kinder bron, er druk bezocht. Een consciëntieus arts die men er nu over aanschiet erkent zonder aarze ling: „Het water doet het hem niet". Hoewel dat water ook in het moderne Duitse kuurwezen centraal is gebleven e.i een zekere mystieke waarde bleef behouden. Men heeft er in de drink- hal van zo'n kuurplaats maar voor om zich heen te kijken. Ceremonie Met gedempte ernst vervoegt de gast zich bij de kraan om „driemaal daags" zijn afgepaste portie in het glaasje te krijgen. Teug voor teug wordt het. bijna plechtig, opgedronken. Men staat er bij of dromt langs elkaar heen. Maar er wordt ook zwijgend bij geze ten. Aangepaste kuurmuziek meest al van een eigen orkest doet de rest. Niet te ernstig en niet te licht, om met een van de kuurdirecteuren te spreken. Hier proeft men iets van de merk waardige tweeslachtigheid van het hedendaagse Duitse kuurwezen. In een gedenkschrift schrijft dr. Erich Rütten, generaldirektor en mede-eige naar van Bad Neuenahr (Eifel) nog een zin als deze: in het gevoel van een diepe dankbaarheid tegenover de Almachtige, wiens Schepperhand in de grijze oertijd de sluimerende ge neeskrachten van de diepte tot licht wekte en ze tot zegen der lijdende mensheid nu al zo lang laat stro- En in Bad Ems zegt kuurdirecteur Heinz Wadepuhl in alle ernst: „De patiënt moet sympathie voor zijn bron voelen". Het water komt daar dan ook uit een fraaie, verlichte zuil. Daartegenover vindt men in het Duit se kuuroord van vandaag een scala van moderne behandelingswijzen, va riërend van elektrotherapie tot massa ge. Bij verscheidene speelt het water toch nog een rol. Want vast staat wel dat mineralen, gas en zouten toch wel iets doen. Slijm oplossen bijvoorbeeld. Daarop is de gorgelkuur (in gorgelza len voor heren en dames) op gebaseerd. En het inhaleren op vele manieren waarbij de modernste het bronwater, aangelengd met menthol of iets derge lijks, zo fijn vernevelt dat het tot in de verste hoeken van de longen kan doordringen. Grapje Een oude. in het kuurwezen van Bad Ems vergrijsde arts haalt, met per missie. het plastische grapje aan dal een van zijn voorgangers dan placht uit te voeren. Die liet twee glazen water naast elkaar zetten. Eén met bronwater en één met gewoon. En vroeg dan één van zijn toeschouwers er in te spugen. Het wonder voltrok zich dan in één van de glazen, wel te verstaan. Daarin verdween het slijm als was het er nooit geweest. In het andere bleef het natuurlijk zweven. Nou hadden ze het zelf gezien. Dat was vroeger. In de gloriedagen dat dc Duitse keizer in Bad Ems zijn vaste vertrekken had. Dot de Russi sche tsaar met gevolg zich in een apart voor hem gebouwde kerk de mis liet lezen Dal Jacques Offenbach zijn liefde voor het kuren omzette in een opera Die Schone Helena heette het werk en de hoofdpersoon eruit. Of hij deze Helena zelf in Bad Ems ontmoet te vermeldt de historie niet. Wel dat hij heel wat Emser water tot zich heeft genomen, zijn opera aan Bad Ems opdroeg en in première gaf in die mooi-antieke zaal waarin men nu nog wel dia's vertoont aan geïnte resseerde bezoekers. Daar heeft men dan al dat oude, van vroeger, dat wel indruk inaakt. maar het eigenlijk niet meer doet. De mo derne wetenschap is het oude heelbad voorbijgestreefd. En de badexploitan- ten in een Baderverband verenigd hebben de tekenen des tijds ver staan. Met behoud van het vertrouwde hebben zij nieuwe doelen uitgestip peld. Die zien er vertrouwenwekkend uit. Zelfs voor de Nederlander van het „Aan mijn lijf geen polonaise", die gauw geneigd is zijn Duitse buurman van een gezondbeidsciiltus te betich ten. In een klein blauw boekwerkje wordt het allemaal uit de doeken gedaan. „Grundsiitze für eine zeitgemasse Be- handlung in den Heilbadern und Kur- orten" heet het. Interessant materi aal, naast het onbeschrijflijk gede gen referaat van Heinz Wadepuhl uit Bad Ems. dat ons nog is nagezonden. Daarvan is de titel al even grondig: „Die Heilbader und Kurorte in dei- modernen Industriegesellschaft". Aanvulling Welnu, de Duitse kuurbaden willen een onmisbare aanvulling zijn op huis- ai ts, specialist en ziekenhuis. Kijk. zegt men. de moderne welvaartsstaat i kui i het ten, suikerzieken, lever- en galaan- doeningen bijv. in Bad Neuenahr-, waar in het Kurhotel op de menu kaart van elke maaltijd ook drie aparte dieetmenu's staan. Schonkost, Diabetes en Abnahme. Ja, Abnahme, want overwicht is, niet alleen in Duitsland, een belangrijke welvaarts- Komt men in Bad Ems, dan zijn het vooral de ademhalingsorganen, waar op daar de aandacht valt. Wiesbaden zien velen als een Mekka voor reuma- patiënten. En Bad Nauheim .als een oord waar men zich met een hart- of vaatgebrek aan kan toevertrouwen. Nadrukkelijk wijzen wij overigens at' dat zij ernstig zieke, acute patiënten gezond kufirten maken. Het gaat om er na, om de „rehabilitation" en om er vóór, de „prevention", het voorkomen van ziekten door conditieverbete- De specialisatie van zulke kuurooxden is ook vaak een kwestie van het aantrekken van medische onderzoek instituten. In Bad Ems gaat men een researchinstituut opzetten dat zich op de gevolgen van het roken zal wer pen. In Bad Nauheim staat midden in het kuurpark een bekend hartonder- zoekinstituut. En in Wiesbaden heeft men, behalve een tot over de grenzen bekende reumakliniek van dokter Mielke, sinds kort ook een ander uniek instituut Das Haus der Diagnos tic Een privé-instituut waar mer. zich. voor goed 1300 mark, binnenste buiten kan laten keren. Waar verbor gen kwalen door minutieus onderzoek voor de dag worden gehaald Facetten Neemt men dat alles bij elkaar, dan ontstaat een beeld met vele schitte rende facetten. Mooie, oude plaatsen met fin de siècle-gebouwen. alles zo uit een film. Kuurparken met prachti ge oude bomen en eenden in de vij vers. Leeszalen. Plechtige drinkzalen en colonnades. Aardige muziek onder- het glaasje, maar ook 's avonds. Hotel letjes met een goede keuken. Hotels met een strelende cuisine. Lotgenoten Typerend beeld voor een kuurplaats: zittende of drentelende mensen in het kuurpark. die tegen je aanbabbelen. En tegen wie men zelf zijn kwaal kan uitme ten. Een leger van kuurartsen. Een nog groter leger van juffrouwen en heren in witte jassen. Kamers en za len vol apparatuur. En een kuurplan. Ja, een kuurplan, waarin alle zorg om iemands wel en wee is samengevat. Het ene ogenblik zit men met de neus in het mentholapparaat gedrukt, toeft het vege lijf in een gasbad, of legt een helper modder tegen het zere been. Het andere ogenblik eet men Rauehfleiseh mit Melone, Of zet men zijn eerste 5 mark in aan de roulette tafel. Met zo'n polonaise aan zijn lijf kan eisf zijn tol. Veel x niet meer aan. Allerlei welvaartsziek- ten bedreigen hen. Het jachtige, ner veuze leven met. zijn milieuverontrei niging geeft lichaam en ziel geen rust. Dat geldt voor de gezonde, maar ook voor de van een ernstige ziekte beko- De Duitse kuurbaden willen precies en doen dat alweer jaren wat in Nederland een horecafbestuurder een tijdje geleden heeft geopperd: ver lengstuk zijn voor de ziekenhuizen. Zorgen dat een geopereerde patiënt de tijd krijgt weer op adem te komen. Zorgen dat de mens die zich slap voelt zijn conditie kan opvijzelen. En, als derde, accomodatie verschaffen aan de chronisch, niet bedlegerige zieke, zodat die door rust, goede omgeving en passende behandeling weer zo wordt bijgespijkerd dat hij de rest van het jaar aan kan. Het bezit van een paar honderd kuur oorden is voor dut alles een uitstekend uitganspunt gebleken. Vier hebben wij bezocht. Bad Neuenahr. in de Eitel. Bad Ems in Rijnland Palts, Wiesbaden en Bad Nauheim in Hessen. En alle vier blijken zij het nieuwe in het oude te hebben ingebouwd. De Gurgelraum für Herren en Gur- golraum für Damen zijn gebleven Met aparte ingang, glanzend sanitair en tussenliggende schotjes. Opdat men eikaars huig niet hoeft te zien, ondei het gorgelen. De bassins met bronwa ter zijn gebleven en zelfs is hun aantal uitgebi'eid. Maar zes lot acht uur werken tot je scheel ziet is er niet meer bij. „Tien minuten, niet meer" is de raad die men nu geeft aan wie voor het eerst gaat. En „flink uiti-usten er na. want het is vermoei-' Gekomen is. in de eerste plaats, de specialisatie. Op maag- en darmziek men langer mee. Dat voelt ook een Nederlander aan met z'n klomp. Hoewel hij niet gauw zal kunnen bevatten dat dat alles in Duitsland vaak nog niets kost ook, de speelbank dan uitgezon derd. Omdat de Krankenkasse het ziekenfonds het hele kuurverblijf dikwijls betaalt. Niet voor allen trouwens. Dat blijkt uit het referaat van Heinz Wadepuhl. kuurdirecteur in Bad Ems. In zijn rookvrije kamer vertelt hij er over, terwijl Wilhelm I van de muur af toekijkt. In 1968 waren er 861.000 kuurgasten op ziekenfondsrecept i n Duitsland. Totaal kuurden er echter 3,7 miljoen. Samen waren zij goed voor 69 miljoen overnachtingen. Dat is 41 procent van alle toeristische over nachten in Duitsland dat jaar. Niet zoveel Uitgaven voor het kuren beliepen dat jaar ongeveer 2,5 miljard mark. Wa depuhl, die zelf het roken heeft opge geven, noemt dat weinig, vergeleken bij de 10 miljard die aan roken wer den uitgegeven in hetzelfde jaar. Of bij de 20 miljard aan drank. Of de 5 miljard omzet van de pharmaceutisehe industrie, of de 18 miljard van de ziekenfondsen. Een goed kuurbeleid, vastgelegd in bijv. een „Kurortgesetz", zou tot een betere verhouding van deze cijfers kunnen gaan voeren. In die kuuroord- wet zouden bijv. regels moeten wor den gesteld voor de overlast aan la- waai op straat en door vliegtuigen, waar de kuurplaatsen veel last van hebben. Ongezegd blijft dat toene mend preventief bezoek aan een kuurplaats op den duur vele andere uitgaven zouden kunnen besparen. Een blijvend goede conditie houdt im- mers menige ziekte buitenshuis Dr. Erich Rütten. Generaldirektor en mede-eigenaar van Bad Neuenahr, denkt er net zo over. Hij verbindt het kuren met de „Sinnfrage des Lebens". de vraag naar de zin van. het leven. Vindt dat iedereen eenmaal per jaar iets voor zijn gezondheid zou moeten doen. Deze volstrekte kaalhoofdige dubbeldoctor. die overigens geen me dicijnen heeft gestudeerd, maar ande re zaken, brengt zijn opvatting ook zelf in praktijk. Heeft met zijn vrouw wel een kuur gedaan van droge broodjes en karnemelk, of, al iets beter, met Moezelwijn. Toch hoeft het niet zo rigoureus, vindt hij. Ontgoocheling Na drie dagen denkt men dat men in Duitsland toch kennelijk graag goed op zichzelf past. Op de vierde volgt de ontgoocheling. Er is één kwaal, die men ook in ons buurland niet de baas kan. Het roken. Daarover krijgen we een onthullende uitspraak, uit de mond van dr. jur. Ernst Kleinert, Kurdirektor van het prachtige, in, laat-Jugendstil gebouwde Bad Nau- Dr. Kleinert krijgt liet hele jaar door hart- en vaatzieken. Patiënten die een hartinfarct hebben overleefd. Mensen met vaatkrampen. die in hel koolzuurhoudende water verlichting vinden. 50.000 per jaar. 1,5 miljard overnachtingen. Een man rookt wan neer hij ons aan iafel vertelt dat de meesten uitdrukkelijk zeggen liever een tweede hartinfarct te willen krij gen dan met roken te stoppen Vier i de vijf, i elke 5000 krijgt hij er hooguit 1000 naar zijn anti-rookcursus. die onderdeel uitmaakt van dc nabehan deling van deze patiënten. Zij krijgen choquerende films te zien van een operatie aan keelkanker In kleur. 60 tot 80 procent geeft dan het roken op. Zij kunnen u Bad Nauheim opzien naar een lichtend voorbeeld: de nestor van de Duitse hartspecialisten, prof dr. Weber. Hij kreeg op zijn 45ste een hartinfarct Heeft van zijn leven daar één kuur gemaakt En is nu bijna tweemaal zo oud „Hij heeft alles we' di Kleinert R. P. B. ufc. JONG GODSDIENST MAAKT IN BULGARIJE GROTE BLOEI DOOR SOFIA Tientallen jongelui bevonden zicb onder de menig te. die de zondagsdienst bij woonde in de Alexander Nevski kathedraal, die honderd jaar geleden is gebouwd uit dank baarheid voor de hulp van tsa ristisch Rusland voor dc bevrij ding van dc Turken. Wierook geurde en de sonore gezangen van de priesters weerklonken door liet prachtig versierde in terieur. Een jonge moeder hield haar kind gedurende het grootste gedeelte van de dienst, die twee en een half uur duur de. omhoog en maar enkelen gingen weg voor het einde, ter wijl de warme lentezon de pas vergulde koepels van het monu mentale heiligdom in gloed zet te. Ondanks de onverflauwde atheïstische propaganda schijnt ie Orthodoxe Kerk van Bulga rije, die dit jaar haar 1100ste verjaardag viert, een herleving te beleven. „De godsdienst vindt opnieuw een plaats in het leven" zei dc bisschop Stephan. eerste secre taris van de heilige synode, het hoogste gezag in de Kerk. „De laatste tijd tonen jonge mensen in toenemende mate belangstel ling voor de Kerk. Dat kan ik elke zondag merken. Deze jonge mannen en vrouwen zoeken nieuwe antwoorden en zij doen dat met grote ernst". Kerkelijke functionarissen registreren ook een gestadige toeneming van kerkelijke huwelijken, doopsels en kerkelijke begrafenissen en voor het seminarie te Tejrepisj, waar jonge mannen worden op geleid voor het priesterschap melden zich altijd meer kandi daten dan kunnen worden toe gelaten. De betrekkingen t lissen Kerk en staat worden in Bulgarije gekenmerkt door waarschijnlijk minder wrijvingen dan in welk ander deel van communistisch Oost-Europa ook. Patriarch Cyrillus, het 70-jarige hoofd van de Bulgaarse Orthodoxe kerk, is drager van een van de hoogste onderscheidingen van de republiek. „Zelfs de atheïsten hebben eer bied voor onze Kerk wegens de belangrijke rol die zij heeft ge speeld voor het behoud van ons nationaal erfdeel", zegt Dimiter Todorov, plaatsvervangend voorzitter van de regeringscom missie voor religieuze zaken. Tijdens de vijfhonderd jaar van de Turkse overheersing heeft de Kerk altijd aan de kant van het volk gestaan en zij heeft ook geholpen in de strijd tegen het fascisme en de partisanen be schermd". Uit hoofde van een ongewone concessie is de Kerk na enige particuliere grondbe- zitster in het land gebleven. Of schoon grote gedeelten van haar bezit op grond van na-oorlogse wettelijke maatregelen van de communisten zijn onteigend, be zit de Kerk nog ongeveer 10.000 hectaren van het totale land bouwgebied van de staat dat 600.000 hectaren groot is. De verkoop van kaarsen, een monopolie dat de communisti sche regering de Kerk heeft ver leend, levert een groot deel van het kerkelijke inkomen op en de groei van deze verkoop toont de toeneming van het kerkbe zoek aan. De autoriteiten willen echter liever niet in bijzonder heden treden en bisschop Step- hanus wilde alleen zeggen, dat de „financiële toestand" zich in hoge mate heeft gestabili- Daartoe heeft misschien zelfs de leider van de partij en de regering Todor Zjivkov, iets bij gedragen. Volgens hardnekkige geruchten zou hij, ofschoon met tegenzin, een kerkelijke begra fenisplechtigheid van zijn moe der hebben bijgewoond nadat zij daar op haai JwfheH op aan »v«d eedrongen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13