CONFECTIE NAAR MAAT OP HET WATER IS AGENT NOG „00M' Het hele jaar door worden er zonne brandpreparaten verkocht, maar we naderen het hoogtepunt: een week de bouwvakkersvakantie vliegen de bruiners het hardst de deur uit. In de afdeling die al uitpuilt van de honderden merken in vele soorten, zijn toch weer nieuwe bijgevoegd. Van Hubbard Ayer drie: voor in de voor na de zon, voor buiten de om, de laatste is natuurlijk een kunstmatige, die bruin maakt terwijl Dorothy Gray brengt met Tan plan ook een nieuw serietje van drie, maar1 dit trio (olie voor vette, lotion voor normale, cream voor droge huid) be vat iets bijzonders: een afweermiddel insekten. Coppertone breidde uit tot 14 soorten met Babytan, een lotion voor baby, en Tannig Butter (met tropische kokos- en cacaoboter) voor ongeduldige tieners. Van Max Factor zijn de California Bronze's, een zonnebrandlotion, een olie, en een -crème die niet vet is, alle drie met zonnefilter. Ze houden u koel en comfortabel, zegt Max. Jeanne Gatineau biedt een complete zonneset aan in eén coffret prèt-a- bronzer, heel chic en de inhoud is heel geleerd, want een van de prepa raten, de Crème Solaire Bleue bevat: cyclopen ta-cycloheptene Estée Lauder brengt een serie van zes preparaten voor een schoonheidskuur zon. Een hiervan, de Surf crème, bevat siliconen om uitdrogen van de huid te voorkomen, en is speciaal gemaakt voor zwemmers en water-' ZATERDAG 20 JUNI 1970 een hele lijst zonnebrandpreparaten is er nu zelfs een anti -zonnebrandzeep te gebruiken na het zonnebad. Van Lancöme, de lippenstiften Plein Soleil, met zonnefilter dus speciaal beschermend in de zon. Ze horen thuis in de serie „Insoupgonnable", zijn zacht van kleur en nauw-merkbaar van honingzoete geur. Een andere lippenstift die het bijzon der goed met de huid meent is de nieuwste Crème Centre Lipstick uit de ultralucent (dus duurdere) serie van Max Factor. De zachte crème-achtige vulling is omgeven door een steviger coat zoals dat bij een bonbon met zachte chocoladevulling het geval is. De coat geeft de contourlijn mooi aan. terwijl de crème het hart van de mond opvult. Het geheel geeft een effect van „vochtig glanzende lippen". Er zijn twaalf beeldige kleuren met even beeldige namen en zelfs de huls is beeldig want die is niet rond maar driehoekig. Nieuw van buiten en van binnen. MODIEUZE ONTWERPEN MET VOORBEDACHTE RADE Folkloristisch uitgedrukt moet me vrouw Else Kokmeijer-Bruinsma een ..knappe deern" heten. Raadplegen wij de klassieken dan ligt „Juno" voor de hand. Zij is dus rijzig, fors. mooi geproportioneerd. Rechtop en ook rechtuit. Dit is de vrouw van het Amsterdamse modehuis Joyeuse dat tweemaal per jaar een eigen collectie maakt van moderne modellen met bij zondere eigenschappen. De ontwerpen lenen zich namelijk speciaal voor vrouwen mei ongewone maten. Elk JoyéLisemotïei ^voi'dt zonótïtg zon- der verhoging van kosten opnieuw naar maat gemaakt. Het resultaat mag. volgens principe van het huis, geen confectieklcding zijn, die on danks veranderingen slecht zit; ook geen kleermakersmaatpak van beton. Maar mode die „flou" en foutloos valt, bewegingsruimte geeft en oneven wichtige proporties camoufleert. Hier moet een uitstekende coupeur achter zitten. Sterker, hij staat erach ter, want hij is juist bezig een klant te helpen passen als ik Joyeuse be zoek. „De mannequin is al bezig zich te kleden!" roept de heer Kokmeijer opgewekt. Een centimeter hangt om. zijn hals. Zijn shirt met opgerolde mouwen bloest slordig over de laag op de heupen hangende broek. Zijn ge zicht straalt van intens genoegen: een soort vrolijke vagebond die voor puur plezier met een grasspriet tussen de lippen door het leven gaat. Zo lijkt het. De grassprieten zijn spelden. Hij gaat óp in zijn werk, dat wel, maar soms werkt hij nachtenlang door, of fert weekends op. Zo luchthartig als hij lijkt is hij nu ook weer niet. Daat komt de „mannequin", een klant uit Limburg, die een paar weken ge leden 7 jurken tegelijk heeft besteld. Zij is 1 meter 90 lang en weegt 200 ponden die (zoals gewoonlijk) ongelijk zijn verdeeld. Bij deze vrouw hebben de meeste zich verzameld tussen mid del en knieën. Maar het moet mij wel gezegd worden, anders had ik het niet gezien. Zij heeft mooie armen, daarom draagt ze een mouwloze jurk. Het marineblauwe zware linnen 'is aan voor- en achterkant onderbroken door een ingezet lichtblauw linnen pand, dat een paar decimeter boven de knie is afgerond. Waar zijn al die ponden gebleven? Is zij heus bijna 2 meter lang? De lengteafwerking neemit de omvang weg; de dwarse onderbreking in de rok maakt het figuur korter! De Zwarte mantel met zeer diepe rug- en zijsplitten gevoerd met de rood-zwart-witte imprimé waarvan ook de japon met halsstrik is ge maakt. (Joyeuse). klant zelf is gelukkig eindelijk een garderobe te hebben die haar flat teert, mooi zat en haar-zelfvertrouwen geeft. Het ene model 'na het andere wordt gepast. Wat een waanzin klak keloos te geloven dat grote maten geen gebloemde stoffen mogen dragen! Het gaat er maar om hoe. Ingelijste ellende Else Bruinsma volgde destijds het conservatorium en werd concertpia niste. „Ik kwam met mijn 18 jaar en 90 kilo op het podium in kleren die van mijn moeder hadden kunnen zijn. Een ingelijste ellende! Om financieel onafhankelijk te worden, wilde ik er wat bijdoen. Het toeval gaf me de kans een collectie japonnen te verko pen en voor ik het wist stond ik aan het hoofd van een „gesloten huis". Interessant, dachten de klanten. De ADVERTENTIE muziek kwam op een zijspoor, ik ver diepte me in mode, zag dat er zo weinig paste maar had te weinig technische kennis er iets aan te doen. Ik nam coupeuses in dienst. Drama's!" Haar stem en vooral dat lachje met zelfspot net Ina van Faassen en die heeft een bijzondere stem! „Daarom ben ik naar een modevak school gegaan. Daar leerde ik mijn man kennen en in een paar maanden waren we getrouwd. Dat is 13 jaar geleden. Hij komt uit een familie die van het jaar 1600 af kleermakers zijn. Elk geslacht telt minstens één begaaf de coupeur, tot en met onze grootva der die zonder patroon volmaakte mo dellen kon snijden". „Alle jongens werden kleermaker en de meisjes naaister, er leven er nu nog wel 15 die in het vak zitten", zegt de heer Kokmeijer in het voorbij gaan. „Na zo'n school weet je nog niks. Die eerste klokrok van hem!" spot zij. „De eerste serie tailleurs gewoon vliegtuigmoederschepen", licht hij „In het begin verkochten we nog codt fectie maar 6 jaar geleden betrokken we dit pand (Geleenstraat) en concen treerden we ons op een eigen collec tie". Confectiematen kloppen zelden „De confectie werkt met maten die zowat bij niemand kloppen. Om van kleine, grotere maten te maken, gaat de confecte ervan uit dat het model in alle richtingen een paar centimeters Maar juist de leeftijd doet heel one venredig uitdijen. De taille wordt zwaarder, maar meestal blijven de schouders gelijk. Er, zijn dan ook ei genlijk leeftijdsgroepen. Ook onder de jongeren tref je massa's twee-maten- figuren. Wij hebben uit ervaring ge leerd te zien welk model voor welk' klant het beste is. Ik maak de schet sen, mijn man voert uit, hij weet alle- van het verloop van naden. Een leng tebelijning of lange slippen van eer das onderbreken de breedte van eer zware buste. Splitten en plooien ca moufleren de omvang van heupen er dijbenen. Magere figuren kleden if nog moeilijker. Die knoppen van schouders en dikwijls kromme ruggen In het begin was mijn man als d< dood voor dat maatwerk. Het is ver schrikkelijk op de koffie te komei Tientallen keren "heeft hij hele set patronen weggegooid. Vakanties nic opgenomen. Tien jaar geleden liepe1 de tranen over de wangen. Waaron denkt u dat jersey zo populair kor worden? Omdat het meerektü Ikzel werd vroeger krap in maat 44 ge propt. Nu heb ik jurken (en niet eeuwig pakjes) die vloeiend zitten" Zij is een benijdenswaardig voor beeld van chic. „Wij durven een witte jurk ie maken voor maat 54. We zijn niet bang een grote maat in ruiten te kleden. Ruiten kunnen slank maken, als ze maar op kleur gekozen worden en juist ver werkt zijn. De mouwen moeten wor den ingezet, ruit tegen ruit, een ver schrikkelijk karwei". „Op dat moment ga ik bidden", zegt de man die het karwei klaart. Afgunst werkt tegen De zeer menselijke trek van afgunst heeft de naam van Joyeuse al te lang onbekend gehouden. Vaak teleurge stelde vrouwen die hier eipdelijk fleu rige mode en geen hobbezakken kon den krijgen (tegen al te lage prijs), hielden het adres gierig voor zich zelf. Maar sinds de Kokmeijers persshows geven, stromen klanten uit heel bet land toe. De prijzen van zomermodellen gaan ongeveer van f 100,tot f 240.maar al naar gelang de stof kan mén hoger komen. Ik zie een zuiver zijden jurkje geheel gevoerd op zijden organza (stof van Bianchini) voor f 250.—. Alle stof fen worden inet A.G.B. ingekocht, de hoogste kwaliteit is nodig voor een goedé val. Is er geen enkele pantalon in de collectie? „Nee, een broek staat alleen lange slanke vrouwen chic. Als we ze hadden, moesten wij die veel te dik wijls ontraden. Het zou een gevecht worden, er gaat hier niemand slecht gekleed de deur uit". De prijzen zijn te laag omdat dit echtpaar het werk nog altijd als hobby ziet (net - als de muziekstudie die weer is opgenomen!). Waren ze duurder dan zouden ze enorm opzien baren. Want zo zijn wij klanten ook nog eens een keer! (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De rijkspolitie te water heeft het schuim van een aan zienlijke taakverzwaring voor de boeg. De industriële ontwikkelingen rond Terneuzen in het zuiden van Limburg, bij de Europoort, in 't Sloe- gebied en rond Delfzijl zullen veel nieuwe scheepvaart aantrekken. Het zelfde geldt voor de verbinding, die Antwerpen krijgt met de Rijn. Voorts is er de recreatie-explosie op het wa ter... de vervuiling... De man die het zal moeten klaren, is de 52 jaar geleden in Giesendam ge boren overste M. de Ruiter. Hij is met ingang van 1 juni benoemd tot com mandant van de rijkspolitie te water en staat dan aan het hoofd van 320 manschappen en een vloot van 56 patrouille- en 49 hulpvaartuigen. Op het moment van dit interview is hij nog commandant van het district Amsterdam van het korps. Hij opent he' gesprek over de belangrijkste taak van het per 1 juni aan zijn leiding toevertrouwde korps. „Wij bevordere de goede voortgang, de orde en de veiligheid op de binnenwateren, speci aal op de grotere scheepvaartroutes dit in samenwerking met andere in stanties zoals Rijkswaterstaat. We controleren de paleving van de voor schriften. We zien erop toe, dat de deelnemers in het belang van de goe de vaart het spel goed spelen. Voorts behandelen we aanvaringen. In 1969 waren dat er 845, waarbij 13 doden te betreuren vielenvoornamelijk in de beroepsvaart. Wat gebeurt er met die aanvarin- Overste De Ruiter: „Het is voor de binnenvaartrampencommissie ge bracht, die bestudeert, welke wettelij ke regelingen noodzakelijk zouden zijn om een veilige vaart op de bin nenwateren te verzekeren. De com missie is in de twintiger jaren inge steld. Ze behandelt de aanvaringen en trekt er lering uit. Haar mening wordt in de vakbladen gepubliceerd. Maar ze heeft in tegenstelling tot de raad voor de scheepvaart die aanva ringen buitengaats behandelt en bij voorbeeld een kapitein kan schorsen, geen enkele disciplinaire bevoegd- Moeilijk WAarom niet? Waarom blijven wette lijke regelingen voor de binnenvaart zo lang uit? Overste De Ruiter: „Het is een moeilijke kwestie. De binnenvaart vormt een zeer gedifferentieerd ge heel. En ze heeft moeilijke tijden doorgemaaktHet zou voor veel schippers een zware belasting beteke nen, wanneer ze aan wettelijke eisen betreffende hun technische uitrusting en hun bemanning zouden moeten gaan voldoen. Kunnen ze dat allemaal wel opvangen? Het is een economisch probleem. De laatste jaren is de vloot weliswaar gemoderniseerd, maar er varen nog veel oude kleine schepen. Daarvoor is nu een afvloeiingsregeling van kracht. We willen de verdere ontwikkelingen afwachten kijken, hoe de zaak zichzelf saneert. De grote maatschappijen stellen uiteraard zelf al eisen aan de technische uitrusting van hun schepen en aan de vakbe kwaamheid van hun bemanningen. In dit verband mogen de cursussen wor den genoemd, die het Kóninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart or ganiseert. Maar wettelijk is men op het binnenwater slechts verplicht het binnenaanvaringsreglement aan boord te hebben. Let wel: je hoeft het nooit opengedaan te hebben, als het maar aan boord is". Overste De Ruiter: „Tja. De walrecre- atie in Nederland wordt steeds moeilij ker. Gelukkig beschikken we over water en heeft een groot aantal men sen het geld om een boot te kopen. Op het ogenblik hebben we een vloot van 80.000 plezierschepen. We verwachten binnen vijf jaar een verdubbeling en binnen tien jaar een verdrievoudiging. We beschouwen "deze ontwikkeling als een plezierige zorg. Onze contacten met de watersportor ganisaties en de watersporters zijn bijzonder goed. Maar anderzijds stelt het ons voor problemen. De plezier- vaart functioneert slechts gedurende een korte piekperiode zomerseizoen die bovendien nog afhankelijk is Het liefst hebben we jongelui, die uit de scheepvaart afkomstig zijn van de marine of de visserij. Goede water sporters kunnen we ook gebruiken. Daarnaast zijn we bezig met de mo dernisering van onze vloot. Er zijn wat oudere schepen bij, die we binnen het raam van onze financiële moge lijkheden vervangen. Dat is gezien de te verwachten taakverzwaring no dig. Wat doet de rijkspolitie te water nog Overste De Ruiter:. „We hebben in 1969 de droeve taak gehad 120 lijken te bergen. En de criminaliteitsbestrij ding op het water berust bij ons. We hebben vorig jaar 323 midrijven on derzocht en 210 verdachten aangehou den. Het waren meest vermogensdelic ten. Ladingdiefstallen, verduistering van scheepsgelden, oplichterij en der gelijke. Een paar vechtpartijen. Daarnaast hebben we in samenwer king nvet de arbeidsinspectie 92 be drijfsongevallen onderzocht. We heb ben assistentie verleend bij 36 branderi. We controleren het transport van ge vaarlijke stoffen. En we houden de visserij in het oog. We bewakeQ bijvoorbeeld de oester- en mosselper celen in de Zeeuwse wateren. Vooral Belgen richten daar ongewild mis schien soms grote schade aan". Tol HetIJsselmeer eist jaarlijks zijn tol aan onervaren watersporters. Wat doet de rijkspolitie? Overste De Ruiter: „Ik wijs er nog maals op dat er geen enkele wette lijke bepaling is, op grond waarvan wij kunnen handelen. Bovendien ge loof ik, dat het publiek tegenwoordig dank zij een tentoonstelling als de Hiswa, dank zij de voorlichting in de Rechts: De ingezette bef onderbreekt de omvang v Links: zwartwit ensemble met lange lijnen (Joyeuse). van het weer. Je kunt er moeilijk je planning op richten. Ofwel je hebt te veel mensen en boten, ofwel je hebt er te weinig. De dienst is te klein om de pieken op te kunnen vangen. In de toekomst zullen we ernaar streven kleine, snel le eenheden in te zetten, zodat be paalde gebieden met minimale man kracht bestreken kunnen worden. Ze moeten op een zo economisch en effi ciënt mogelijke manier een zo groot mogelijk gebied kunnen bewaken. We hebben juist twee kleine, snelle speed boten in bestelling, die 70 kilometer per uur kunnen halen. Die zijn res pectievelijk bestemd voor de randme ren en voor het Veer se Meer. Overigens bereiken ons geen klachten over de vaarbekwaamheid van de wa tersporters. Ach, die beseffen over het algemeen wel de waarde van hun bezit en volgen een cursus. Wij zelf verzor gen ook voorlichtingsavonden. De maximumsnelheid? Daar houdt men zich in het algemeen wel aan, dacht ik. De enige groep, die wel eens moeilijkheden geeft, zijn de speed boten. Die hebben speciale gebieden aangewezen gekregen, omdat we wil len voorkomen, dat de rustige recrea tie gehinderd wordt. Als er klachten komen over de overschrijding van de verschillende maximumsnelheden, die op de binnenwateren gelden, controle ren we die natuurlijk a'l was het alleen maai- om oeverbeschadiging te voorkomén. Dat kan voor de polderbe sturen een kostbare zaak zijn". Gebrekkig Het oppervlaktewater vervuilt schrik barend. Ligt hier een taak? Overste De Ruiter: „De voorschriften op dat punt zijn gebrekkig. We hopen, dat we in de naaste toekomst de wet op de verontreiniging van het opper vlaktewater zullen krijgen. We ver wachten, dat die ons een betere greep zal geven. Aan de hand van de nu geldende regels doen we wat we kun nen. We letten erop, dat schepen geen oliehoudend water lozen. We letten erop dat er geen vuilnis in het water wordt gestort. Maar we kunnen niet overal tegelijk zijn en onze primaire taak is de grote scheepvaart. We moe ten een beetje vertrouwen op de zelf discipline van de mensen". Overste De Ruiter: „We hopen in de toekomst op eer. kleine uitbreiding van het aantal manschappen. Het is in tegenstelling tot sommige korp sen niet moeilijk voor ons om aan mensen te komen. Er is animo genoeg. Overste De Ruyter bij één van de patrouilleboten van de Rijks politie te water aan het Amster damse IJ. Waterkampioen en dergelijke, beter op de hoogte is dan vroeger. Men weet onderhand wel. wat het IJssel- meer betekent. Maar als we een schip zien, dat ons niet veilig voorkomt, treden we adviserend en waarschp- wend op. Wanneer we bijvoorbeeld op het IJsselmeer een BM zien met een paar jongens erin, varen we erheen. Lijken ze ons niet ervaren genoeg dan raden we ze aan een veiliger plek te zoeken". De politie te land vooral in de grote steden staat momenteel niet alt(jd in een al te beste geur. Het ima go van de rijkspolitie te water daaren tegen is er een van redelijkheid en soepelheid. Hoe verklaart u dat? Overste De Ruiter: „Ik zie het als onze taak om dienstbaar te zijn en een zo goed mogelijke verstandhou ding te handhaven. Alleen in die sfeer kunnen we werken. Onze arbeid is niet alleen opsporend en controlerend, maar ook hulpverlenend. Wij assiste ren de mensen graag. Ons apparaat is er om zijn diensten te geven aan liet welzijn van de samenleving op de binnenwateren. En het water is an ders dan het land. De mentaliteit is anders. De mensen op het water zijn zakelijker. Ze willen zo snel mogelijk hun geld verdienen. Ze hebben geen tijd voor beuzelarijen of narigheid. Wat de watersporters betreft die zoeken op het water hun plezier en zijn evenmin op moeilijkheden uit. Ik kan niet anders zeggen dan dat we als rijkspolitie te water een prettige werksfeer hebben". OVERSTE DE RUITER: UITBREIDING RECREATIE TE WATER IS PLEZIERIGE ZORG

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11