Jongeren protesteren tegen FAO-beleid Ook minder validen moeten recreeëren Nixon slaat groot inflatie-alarm Lonen hoger dan 1 geraamd Aanval van Osservatore op Küng Moordmaniak slaat driemaal toe aan oevers van de Loire Philips DOOR-K) DOOSJE gratis METAAL-CAO NA 1971 GEÏNTEGREERD Lonen-prijzen in bedwang houden Bij ontzegging rij bevoegdheid rijbewijs kwijt in nieuwe opzet per onderneming geef vader een nieuwe fiets I UNI lONDERDAG 18 JUWI 199» LEIDSE COURANT Onderdrukking veel erger dan honger (Van o parlementaire redactie) DEN HAAG De directeur-generaal van de F.A.O. dr. ir. A. H. Boerma en de Soedanese minister van Landbouw Mohammed Nour hebben gisteravond een met de jongeren in het jongeren- dorp „The new earth" gediscussieerd over 't wereldhongerprobleem. Dr. Boer ma zei dat de F.A.O. zonder voorbehoud voorstander is van landbouwhervormin gen en van beëindiging van het groot grondbezit. „Maar de regeringen van de betrokken landen zullen zelf daartoe moeten overgaan. Minister Nour zei dat de Soedan van plan is het land te gaan socialiseren, als eerste stap in de groene en sociale revolutie. De jongeren hadden overdag gesteld, dat de mensen in de zogenaamde ont wikkelingslanden bevrijding van onder drukking en uitbuiting harder nodig hebben dan voedsel. „De prioriteiten van het ontwikkelingswerk zijn niet insecticiden, kunstmest en geboortecon trole, zoals men ons hier probeert te doen geloven, maar het zijn de mensen, het land, een goede politiek en goed leiderschap", aldus de woordvoerder van de jongerenafgevaardigden op het vodselcongres, John Dunquar uit Gha- „De enige manier om eerlijk te pra ten over de wereld is te praten in termen van uitbuitende en uitgebuite landen. Dit zijn bewogen woorden, ze ker. maar het zijn eerlijke woorden", zei hij. Behalve de F.A.O., die volgens de jongeren gebaseerd is op de kapita listische ideologie en die bestaande poli tieke systemen helpt in stand houden, spaarde de ghanees ook de kerken, de onderwijsorganisaties en de regeringen landen niet in zijn kri- De vertegenwoordiger van Ghana, Dengua, heeft op het wereld- medselcongres gisteren verslag uit gebracht over het j ongeren-hon- gercongres, dat het afgelopen week einde in Den Haag is gehouden. De Ghanees riep de aanwezigen op zich i te sluiten bij de hongerstaking die enige jongeren voor de deur al een paar dagen houden. tiek. De hulp van de kerken !s vooral bestemd om hun ideologieën te ver spreiden. De regeringen van de rijke landen geven zogenaamd hulp aan de regeringen die hun plattelandsgebieden doelbewust verwaarlozen, terwijl vaak 90 procent van de bevolking in een land op het platteland woont. „Maar het ergste van alles zijn de pretenties van regeringen die beweren de ontwik keling te steunen, maar zeer grote be dragen van bun nationale inkomen aanwenden voor bewapening", aldus de I jongerenvertegenwoordiger. Hi j kondig de aan dat de inwoners van het jonge- rendorp vrijdag en zaterdag een hon- I gerstaking zullen houden. Hij vroeg de congresdeelnemers hetzelfde te doen. De i hongerstaking voor het congresgebouw i zullen daar blijven staken tot 30 juni, wanneer het F.A.O.-eongres sluit. Zij worden elke 48 uur afgelost door vijf j nieuwe stakers. Dr. S. Mansholt de Nederlandse vice- voorzitter van de Europese Commissie had al gewaarschuwd tegen een grote werkloosheid in de ontwikkelingslan den. „Zo groot dat alle plannen om de voedselproduktie in de arme landen op te voeren, zullen stranden op de sociale onrust en de armoede", aldus dr. Mans- holt. Het congres besprak gisteren in Den Haag het wereldvoedselplan van de F.A.O. Volgens dit plan moet de land bouw in de arme landen zorgen voor de opvang van de grote bevolkingstoena me. Van 950 miljoen mensen nu tot 1400 miljoen in 1985 zullen in de land bouw werk moeten vinden. „Maar dat kan nooit", betoogde dr. Mansholt. Het zou o.a. betekenen dat de omvang van het gemiddelde boerenbedrijf zal terug lopen van bijna 3 tot nog geen 2 ha. Volgens de vice-voorzitter van de Euro pese Commissie zal daarentegen de plattelandsbevolking naar de steden gaan. „Alsdaar geen werk is, dan ontstaat er een explosieve situatie. Aan programma's om de voedselproduktie te verhogen, hoeft dan niet meer gedacht te worden", aldus dr. Mansholt. Hij noemde het een schande dat de E.E.G. nog steeds geen lid is van de Internationale Suikerovereenkomst, en ook niets heeft gedaan om zijn suiker- produktie terug te draaien. Opnieuw heeft de E.E.G. een suikeroverschot van 900.000 ton. Dr. Prebisch. de vorige secretaris-generaal van de Unctad, had de rijke landen verweten dat zij veel mooie woorden, maar weinig daden hebben verricht om de arme landen te helpen hun exporten te vergroten. De Verenigde Staten en de EEG zullen volgens Prebisch hun handelspolitiek moeten veranderen. Minister M. Diawara van Ivoorkust deed een voorstel in Afrika grote vee boerderijen onder internationaal veteri nair toezicht te stichten om Europa te met vlees van hoge kwali- Rapport revalidatie en recreatie: Reducties op openbaar vervoer (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Recreatie is nog altijd n moeilijk punt voor gehandicapten, it is een conclusie die duidelijk naar >ren komt uit een rapport, dat op- festeld is door de Stichting Recreatie en le Nederlandse centrale Vereniging ter I njifcevordering van de Revalidatie. Er zijn ZJ foor gehandicapten nog te veel belem meringen om als volwaardig lid van de amenleving aan recreatie deel te nemen. In de eerste plaats moeten openlucht- lecreatievoorzieniingen bereikbaar, toe gankelijk en bruikbaar gemaakt worden .oor gehandicapten. Daarvoor zullen lig weiden bijvoorbeeld van horizontalle Oil 'lakken moeten worden voorzien die (emakkelijk bereikbaar zijn. Deze maait- egelen gelden niet alleen voor gehan- iicapten maar ook voor bejaarden, die ^^ch dikwijls net zo moeilijk verplaatsen. Toch wil de werkgroep, die het rap- Jort heeft opgesteld niet de schuld geven aan opdracntgevers, architecten en andere technici, want de onvolledigheid veelal te wijten aan onwetendheid en neestal te wijten aan onwetendheid en an onwil. Het rapport pleit niet alleen voor aanpassing van openlucht- gebieden., maar ook badkamers en andere voorzieningen in ondier meer hotels moeten voor minder validen aangepast worden, en vooral vrij zijn van obstakels. alijke eisen moeten gesteld worden aan zwembaden, sporthallen, stranden t drukberochte attractiepunten. Vervoermogelijkheden zijn een vol gend punt in liet rapport. Deze zijn vol- ADVERTENTIE gens de opstellers veel te klein. Open baar vervoer is vrijwel niet op deze groep van mensen afgestemd. Allerlei maatregelen moeten genomen worden om ook minder validen aan het dage lijkse verkeer te laten deelnemen. Daar bij wordt gepleit voor reducties op open baar vervoer en andere instellingen, waardebonnen voor taxi's en ontheffing vari parkeerverboden door middel van een soort „paspoort". Dit is mede nood zakelijk door de vaak minder roos kleurige financiële toestand waarin deze categorie verkeerd. Door aanpassing van bepaalde ge legenheden moet het echter niet zo zijn, dat de gehandicapten gescheiden worden van gezonde mensen. Beide groepen moeten van de veranderingen normaal gebruik kunnèn maken. De overheid' zou hier een helpende hand moeten reiken en een finaneierings- en subsidiebeleid waar moeben maken. teit. Zulke moderne, grote veeboerderijtn zouden bij wijze van experiment èn met steun van de F.A.O. in een of tvte landen kunnen worden opgezet. Z»u men er succes mee hebben, dan zou <fat goede economische perspectieven bieden voor Afrikaanse landen van MauretanS in het westen tot Soedan in het. oos ten. (Van c parlementaire redactie) Afgevaardigden uit India luisteren vol spanning toe bij een der toe spraken op het wereldvoedselcon- gres, dat momenteel in Den Haag wordt gehouden. VATICAANSTAD (KNP) Prof. dr. Hans Küng. hoogleraar in de dogmati sche theologie aan de universiteit van Tuebingen, „mag zich geen theoloog noemen". Voor deze mening van de bejaarde Franse theoloog Charles Boyer s.j. (85 jaar) ruimde de Osservatore Romano gisteren een plaats in op de voorpagina. Aanleiding tot deze aanval op de Zwitsers-Duitse hoogleraar is diens kritiek van 9 mei op de jongste richtlijnen uit Rome over het gemengde huwelijk. „In deze kritiek noemde Hans Küng het desbetreffende motu proprio inner lijk onwaarachtig omdat vele handelin gen, die volgens het decreet zondig zijn, in de toekomst door dispensatie goed en deugdzaam zullen worden". Küng wordt in de Congregatie voor de Geloofsleer trouwens met argwaan gevolgd. Er is reeds een onderzoek te gen hem gaande, met name tegen zijn boek „De Kerk". Küng heeft tot nu toe echter steeds geweigerd naar Rome te gaan, omdat hij een open procedure wil. TEGEN VOLLE MAAN Jongens van acht, twaalf en veertien afgeslacht met messteken PARIJS Aan de buitenkant ziet het dorp Thouare op 10 km. afstand van Nantes met zijn lage huisjes vredig uit. maar praat men met de mensen, dan ziet men hoe de mannen hun vuisten ballen en de moeders van angst hun kinderen tegen zich aan" drukken. Voor die woede en voor die angst is alle reden, want het is nu al de derde maal dal een onbekende, waarschijnlijk een geestesgestoorde een. jongen heeft vermoord. De eerste slachtoffers waren Louis en Manuel. 8 en 12 jaar. Thans is het Gilles, een jongen van 14, die dinsdag dood langs de kant van de Loire is gevonden, toen hij zich gereed maakte om te gaan vissen. Alle drie slachtoffers hadden dodelijke verwondingen, toege bracht met een mes, en bij alle drie had de moordenaar een herkenningste- ken achtergelaten: een diepe wond in De meeste jongens in deze streek I trekken al vroeg op avontuur uit. waartoe struikgewas, bossen en het wa- ter van de Loire hun alle gelegenheid geeft. Gilles had geen studiehoofd en verdiende er wat bij voor zijn moeder door groenten en fruit te plukken op boerderijen. Maandag had hij zich an dermaal bij een boer aangemeld, maar die had geen werk voor hem. „Dan ga ik maar vissen", had hij dinsdag tegen zijn moeder gezegd, die drie kinderen moet grootbrengen sedert haar man haar heeft verlaten. Hij had beloofd met veel vis te zullen thuiskomen. Toen hij dinsdagmiddag nog niet thuis was, waarschuwde de vrouw de gendarme rie, maar inmiddles was het stoffelijk overschot van Gilles al door twee hen gelaars gevonden. Op de plek aan het water was het gras platgetrapt, wat erop wijst dat Gilles zich tegen zijn aanvaller behoorlijk heeft verzet. Maar de moordenaar was vlugger en sneed de jongen de keel af. Gisteren is in het ziekenhuis van Nantes een sectie verricht om de dood soorzaak vast te stellen. Gilles kreeg een eerste messteek van twee cm diep en twaalf cm lang in het rechter dij been, waardoor een slagader werd af gesneden. De tweede steek kreeg hij in de hals, die de luchtpijp doorsneed. Volgens de deskundigen moet de jongen zeer snel zijn doodgebloed. Vergelijkt men de wonden op alle drie de jongens, dan staat vast dat een en dezelfde man de drie jongens heeft vermoord. De politie staat voor een zeer moeilijke taak om de moordenaar te vinden. Dinsdagmiddag en gisteren hebben 300 gendarmes in een straal van drie km van de plek waar Gilles gedood werd, alle bewoners huis voor huis onder vraagd om erachter te komen hoe zij hun tijd tijdens het drama hebben doorgebracht en of zij wellicht lieden hebben gezien die in de streek niet thuishoren. Van verscheidene kanten heeft de politie aanwijzingen gekregen maar ook veel anonieme brieven, vaak nog van fantasten. Drie psychiaters van Rennes hebben een robotportret ge maakt. In alle drie gevallen "heeft de moordenaar zijn werk gedaan tegen DEN HAAG Het Centraal Plan bureau verwacht, dat de loonsom per werknemer, die de ondernemer moet be talen (dat is dus loon plus voor de on derneming komende sociale lasten) ge middeld met 9 proent zal stijgen in 1970 en niet met 8 procent, zoals het CPB enkele maanden geleden dacht. Het bureau houdt voor de prijsstijging van dit jaar (nog) vast aan een percentage Deze cijfers blijken uit de „bijstelling", die het CPB op eerdere cijfers heeft ge maakt op grond van die feitelijke ont wikkeling. De Laatste ramingen waren van februari. De hogere stijging van de loonsommen wordlt geweten aan de krap te op de arbeidsmaakt, dlie ailitijd tot extra-loonsverhogingen pleegt te leidien. Het bureau verwacht ook, dat de par ticuliere consumptie sterker zal stijgen dan aanvankelijk was verondersteld. Hoewel dit dikwijls leidt tot prijs stijgingen. houdt het CPB wat dit be treft vast aan haar oude raming. De recente ontwikkeling van het prijs indexcijfer geeft hem overigens gelijk. Bovendien kan het bureau zijn verwadi- ting over de prijsontwikkeling baseren op het feit, dat de produktrviteit sterker is toegenomen dan begin van dit jaar te verwachten viel. Zij zal met 5 m plaats van met 4 procent toenemen. Hogere produktiviiteit schept ruimte voor loonsverhoging of voor prijsverlaging. Uit de nieuwe ramingen van het plan bureau klinkt wel een waarschuwing op: de werkloosheid zal lager zijn dan aan vankelijk vermoed en spanning op de arbeidsmarkt zou de lonen verder kunnen opjagen met all inflatoire gevolgen van Oudste muziek instrument ter wereld? BEIROET (AP) Russische oudheid kundigen hebben in Irak een lemen fluit opgegraven, waarvan vermoed wordt dat het het oudste muziekinstru ment ter wereld is. Vermoed wordt, dat het instrument 7500 jaar oud is. Het was de eerste Russische vondst na twee jaar graven in Irak. (ADVERTENTIE) h» Tijdelijk bij 3 Philips Photoflux flitsblokjes WASHINGTON (Reuter) President Nixon heeft in een oproep aan werkgevers en werknemers zich beperkingen op te leggen eén „alarm voor inflatie" gegeven met als doel de loon- en prijsstijgingen in de oververhitte Amerikaanse economie te beperken, In een toespraak voor de televisie, die vooral bedoeld was voor het nerveuze Wall Street, herhaalde Nixon ook zijn belofte dat alle Amerikaanse troepen tegen het eind van deze maand uit Cambodja zullen zijn teruggetrokken. Terug van hun bezoek aan Polen vertelden de socialisten Ter Beek Dankert en Vondeling, gisteren op Schiphol, dat joden gemakkelijker uit dat land kunnen emigreren dan wel eens verteld. Ook het antise mitisme in Polen bleek voor deze socialisten niet zo ernstig als de be richten luiden. De presidnet zei, dat de Amerikaanse economie sterk is, maar dat zij een aanpassingsproces doormaakt. terwijl als gevolg van de verder gaande terug- trekking van troepen uil Vietnam op een vredeseconomie wordt overgescha keld. Nixon noemde drie maetreg' 1 n die hij zal nemen om de strijd tegen d inflatie sneller te doen verlopen cc.-, nationale commissie voor de pvoduktivi- teit, die de groei moet bevorderen en evenwicht moet brengen tussen kosten en produktiviteit teneinde grotere prijs- i stabiliteit te krijgen; zijn raad van economische adviseurs wordt opgedra gen een systeem voor een periodiek onderzoek naar inflatiehaarden op te stellen, dat licht zou moeten werpen op belangrijke gebieden van loon- en prijsstijgingen, de gevolgen ervan voor het algemene prijspeil zou moeten, na gaan en de vinger zou moeten leggen op te sterke stijgingen; er zal een commissie in het leven worden geroe pen die in het bijzonder zal moeten nagaan in hoeverre bepalingen en aan koopbeleid van de federale overheid de kosten opdrijven en die het invoerbeleid zal moeten bekijken om na te gaan hoe het buitenlandse aanbod zou kunnen worden vergroot om de toenemende vraag te dekken zonder dat hierdoor de An- -'k...inse industrie wordt ge- sr' .1 urmen van dwang; ook die van en prijsbeheersing zei de presi- <i te wijzen, daar beperken en en een makkelijke oplossing schij- 'i i ..maar in werkelijkheid de moei lijkheden alleen maar groter maken en 1 :lc ii .ïlosie die onvermijdelijk volgt wanneer men een stoomketel tracht al te sluiten zonder het vuur le verminderen". PLAN MINISTER BAKKER DEN HAAG (ANP) Minister Bak ker van Verkeer is van plan het we genverkeersreglement zo te veranderen dat bij een ontzegging van de rijbe voegdheid voor langer dan één jaar het rijbewijs zijn geldigheid zal verliezen. Dit betekent, dat de betrokkenen dus opnieuw in dergelijke gevallen een rij- Arbeidsverbod vijftienjarigen a 1 l i J J Salarisschaal aanvaard DEN HAAG De vakbonden en de werkgeversorganisatie voor de metaal industrie hebben gisteren een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst gete kend. die zowel voor de handarbeiders als voor de beambten geldt. Deze geïn tegreerde CAO heeft nog een vrijblij vend karakter in die zin, dat invoering niet verplicht ia. In de loop van 1971 zal worden nagegaan, of d e nieuwe overeenkomst de thans nog bestaande twee cao's geheel en dan verplicht kan gaan vervangen. - DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het voorwaardelijk arbeidsverbod voor vijftienjarigen. De fracties van de oppo sitie in de Kamer besloten zich ook voor aanvaarding van dit wetsontwerp uit te spreken, omdat „het halve ei van het arbeidsverbod net iets beter is dan een lege dop". Zoals bekend, werd vanuit de Kamer bezwaar gemaakt tegen het feit, dat het voorwaardelijk arbeidsverbod niet geldt voor meisjes van vijftien jaar. die werkzaam zijn in de huishouding. Een voorstel, neergelegd in een amendement van de PvdA-afgevaardigde mej. N. Ba- rendregt, om de regeling zodanig te wijzigen, dat het arbeidsverbod ook zou gelden voor deze groep van meisjes, werd verworpen. Voor de aanvaarding van dit amendement spraken zich uit de fracties van de PvdA, de groep- Goedhart, D'66, PSP, CPN en de groep- Aarden. (ADVERTENTIE) n aflei Bakkci Dit standpunt wordt weergeven in het verslag van de commissie voor de verzoekschriften uil de Tweede Kamer. Hij acht het in feite onjuist dat bij de huidige stand van de wetgeving zich gevallen voordoen, waarin na een langdurige ontzegging van de njhevoegheid een rijbewijs op nieuw kan woiden verkregen zondei het afleggen van eer 'n perfekt afweermiddel tegen zijn autobuikje vakbonden. De gedachte om de twee contracten in elkaar te schuiven was toen nog zo revolutionair, dat het geor ganiseerde overleg erdoor uiteen dreig de te spatten. Gaandeweg is men echter met de gedachte meer vertrouwd ge raakt en ging men vooruitlopend op een gezamenlijke cao de bepalingen van de afzonderlijke cao's steeds meer op elkaar afstemmen. Thans is men dan zover, dat op papier de arbeidsvoor waarden voor handarbeiders en beamb ten geheel zijn geharmoniseerd. De ver schillen in arbeidsvoorwaarden worden in de maatschappelijke ontwikkeling als niet langer gemotiveerd béschouwd. In elk der 1400 onder de metaal-cao's vallende ondernemingen kan thans af zonderlijk worden beslist of men de nieuwe overeenkomst in de plaats wil stellen van de bestaande. Daaraan moet dan wel overleg van de individuele ondernemer met de vakbeweging en met het personeel voorafgaan. De geïn tegreerde cao is namelijk een „cijferlo- ze", dat wil zeggen er staan geen sala risschalen in. Wel kent de nieuwe cao voor alle soorten werkzaamheden in de metaal een functie-analyse. Per onderneming moeten aan de hand daarvan de salaris schalen worden opgesteld. In het alge meen zal dit geen revolutionaire gevol gen hebben al kan deze herindeling hier en daar betekenen, dat iemand iets in inkomen vooruitgaat. In het algemeen betekent de nieuwe cao een in elkaar schuiven van het bestaande, in afzonderlijke cao's gere gelde arbeidsvoorwaarden. In 'n enkel geval moest echter 'n nieuwe formule gevonden worden. Soms betekent dit een voor- of nadeel voor de ene groep, soms voor de andere. Het was, om met de onderhandelaars te spreken, een kwes tie van „inruilen" De bestaande cao's lopen nog tot eind 1971.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9