Een stervende niet opvrolijken „Sil de Strandjutter nieuwe druk op half mikt met miljoen Hohe Messe, Leidse "'bijdrage Festival Mooi weer pakt voor Labour gunstig uit UNAbONDERDAG 18 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 lafje Heynis oortreffelijk Gisteravond werd in de Pieters- rk te Leiden de Hohe Messe in moll van Johan Sebastian Bach 'kkerttgevoerd door het Toonkunstkoor ll&er4eiden met medewerking van tlisten en leden van het Concert ebouworkest. Het geheel stond onder lede tiding van de directeur van het koor ;kar Aribo. de nds te ges Deze mis, ontstaan tijdens Bachs loeiende levensperiode vraagt vanwege jn abundantie veel van zowel uitvoeren- als toehoorders om het geheel aan te len resp. over te dragen en te ont- angen. Van de zijde van het publiek, 'aaronder gelukkig ook jongeren te be- jeuren waren, was de intensiteit van et volgen voelbaar. Ongetwijfeld zal van kant van de uitvoerenden eenzelfde ïzet de basis geweest zijn om deze mis |o goed mogelijk te verklanken In het algemeen moeten we toch con stateren, dat ons de uitvoering niet voor fonderd procent is meegevallen; en wij ijten het voornamelijk hieraan, dat de incentratie niet groot genoeg is geweest, aardoor onnauwkeurigheden licht op treden, zowel wat betreft de zang als de Ier instrumentale muziek- Ook leek ons de datlarmonie tussen deze beiden niet altijd ikelIven groot - Een euvel was wel, dat Aribo niet lirect genoeg dirigeerde, waardoor er peling bleef bestaan voor het moment invallen, zowel wat koor als orkest >etreft. We kregen de indruk dat de or kestleden zich aan hun lot overgelaten -oelden, waardoor o-a. bij de cellisten ifspAienderogen de aandacht verslapte, zeker K ils zij ter ondersteuning van het koor noesten spelen. Jo Juda speelde overi- ;ens de twee vioolsolo's redelijk, nogal «motioneel bewogen. bijzonder de aandacht. ZU verstond gis teravond van de vier nog het beste de religieuze sfeer over te brengen. Daarbij zong zjj buitengewoon helder en toon- DIEPGAANDE STUDIE „OVER DOOD EN STERVEN' Rina Corneliss'en moest naast Aafje Heynis haar opdracht vervullen, voor waar geen geringe opgave! Haar steiYi zou weliswaar aan helderheid nog het nodige moeten winnen, maar zij wist vooral in het Credo tot goede prestaties te komen. CHICAGO, (AP) „Een stervende proberen °P te vrolijken is niet de beste dienst die men namelijk door een wat ruw neerzetten hem bewijzen kan. Neerslachtigheid is name- van zijn partij en een minder goede af- lijk een belangrijke faze, die een doodzieke werking vnn de details: later werd hel t ondeiaaan om de dood in alle rust te hoorbaar beier. Max van Egmond bracht y-... - kunnen aanvaarden Dit is de mening en er varing van dr. Elisabeth Kubler Ross, die van het allermenselijkste proces van het sterven een studie heeft gemaakt. op de van hem bekende manier rond en vrij gemakkelijk zijn soli; in de gloria had hij het wel wat moeilijk met het hem rommelig begeleidende blazers- Wat het toonkunstkoor zelf betreft; het geheel maakte op ons een wat matte indruk, mede te wijten aan de nogal lang zaam genomen tempi, en aan het mono tone van de voordracht. De klank van het koor in zijn algemeenheid is niet slecht, ofschoon de sopranen I nogal zwak waren en daarentegen de bassen individueel el kaar trachtten te overtroeven wat volume betreft. S|(P De mangetrokken solisten hebben naar de mate het hun gegeven werd hun par tijen goed gebracht. Van de vier trok lAafje Heynis door haar sterke expressie Blues-pionier overleden TORONTO (AFP) Een van de groot- ite jazz-gltaristen van Amerika. Lonnie Johnson, ook beschouwd als een blues pionier. is in de nacht van dinsdag op woensdag dood aangetroffen in zijn wo rt de Canadese stad Toronto. Zijn uacte leeftijd heeft men nooit geweten, naar hij moet tussen de 73 en 80 jaar 'ud zijn geweest. Lonnie Johnson ves- iRde zich vier jaar geleden in Toronto, vorig jaar overkwam hem een ongeluk waarvan hij nimmer volledig hersteld Zo komen we tot de conclusie, dat qua hoorprestaties bereikt, maar dat springers waren. Het orkest kwam niet tot buitengewone prestaties, cn van de solisten was het vooral Aafje Heynis die bijzonder boeide. Tot slot; het zou lofwaardig zijn als men ten gerieve van de reizenden niet bijna een half uur te laat begint. zeker niet als het een uitvoering van een derge lijke omvang betreft. Dr. Ross is ih brede kringen bekend geworden door haar wetenschappelijk onderzoek naar ten '"ode opgeschreven patiënten. Zij ontvangt soms vijftig brieven per dag van stervenden en hun families uit de gehele wereld, die hun ervarin gen willen mededelen. Over de Dood en hot Sterven is een best-sellcr geworden. Zij geeft overal in de V.S. leiding aan studiegroepen van geestelijken, doktoren, verpleegsters, maatschap pelijk werksters en anderen in hulp verlenende beroepen. Haar bemoeiingen met stervenden zijn niet het redelijk peil werd gevolg van een vooropgezet plan. Vijf jaar geleden dan ook geen uit- v.x. dden vijf studenten in de theologie zich tot haar met een verzoek om hulp vooi de samenstelling van een wetenschappelijke ver handeling over de stervenden: „Ik heb hun toen gezegd dat wij stervende patiënten naar hun gevoelens zouden vragen en ik dacht dat dit eenvoudig zou zijn". D. Jennifer Jane Wfllems. die dit jaar eipdexamen heeft gedaan aan de Aca demie voor Podiumvorming in Den Haag, is geëngageerd door de Nieuwe Komedie. Haar klasgenote Stijn van Nes heeft een engagement gekregen bij het Nieuw Rotterdams Toneel. Will Spoor c.s. mochten Engeland niet binnen YORK (AP) De Britse immigratie autoriteiten hebben gisteren 11 leden van het Will Qppor mime-theater. ge weigerd in Yoi% (Engeland) aan land te gaan. Dit verbdÜ werd naderhand opge heven na ingrijpen van het parlements lid, Alex Lyon, die zich daartoe met het ministerie van Binnenlandse Zaken in verbinding had gesteld. De groep zal optreden in het „York Art Center". Directeur daarvan, de heer Tim Haunton, zei dat hij te verstaan had gekregen, dat de oorspronkelijke weigering het gevolg was van het feit dat de Nederlanders geen lid waren van de Internationale Toneelvakbond Equity. Hij zei te weten dat de douane het materiaal van de groep meebracht, zoals coulissen en elektronische appara tuur, aan een onderzoek zou onderwer pen, maar dat hij niet voorzien had dat er moeilijkheden over de „immigratie" zouden kunnen ontstaan. Maar een week later hadden zij geen enkele stervende gevonden. „Ziekenhuispersoneel was onwillig te erkennen dat zij stervende patiënten hadden. Het was ongelooflijk moeilijk om op gang te komen, maar toen wij tenslotte patiën ten kregen was het alsof wij sluisdeuren hadden opengezet. Patiënten die stervende zijn voelen zich geïsoleerd, eenzaam en gemeden en op enkele uitzonderingen na zijn de meesten blij met de gelegenheid eerlijk te vertellen hoe zij zich voelen". Dr. Ross en andere leden van het vaste personeel van het academisch ziekenhuis te Chicago heb ben meer dan vierhonderd patiënten onder vraagd die wisten dat hun nog slechts een korte levenstijd toegemeten was. De patiënt bevindt zich met de psychiater en de geestelijke in een kamer om over zijn gevoelens te praten terwijl de deelnemers aan de studiegroep hem waarne men achter een glazen wand, waar men slechts aan één kant doorheen kan zien. „Andere zijde" Een ondervraagde patiënt was „aan de andere zijde" geweest, maar na meer dan drie maanden van verblijf en behandeling in het ziekenhuis was zijn leven gered. Dr Ross en de hoofdaal moezenier van het ziekenhuis Carl Nighswonger. c .dervroegen de patiënt en zijn vrouw. De pa tiënt, een vader van vier kinderen, zei dat zijn vrouw hem gedurende zijn ziekte, waarvan hij zich veel niet kon herinneren, veel steun had gegeven. Vele van de door Dr. Ross ondervraagde patiën ten hadden een sterke godsdienstige achtergrond gehad, die hun naar zij vertelden kracht had gege ven en anderen waren gedurende hun ziekte en bij de nadering van de dood godsdienstiger geworden. Ondervraagd over de rol die de godsdienst in zijn leven had gespeeld, zei de patiënt; „Ik was eerlijk gezegd altijd min of meer atheïst geweest, maar ik ben me ervan bewust geworden dat er iets is dat groter is dan ik. Ik begon te bidden en het leek of ik toen beter begon te worden". Zijn vrouw vertelde dat door alles wat zij gedu rende zijn ziekte samen hadden doorgemaakt hun huwelijk aan djepte gewonnen had en hun wederzijds respect was toegenomen. Weten Volgens dr. Ross weet de stervende bijna altijd hoe hij eraan toe is zonder dat hem dit is verteld, maar waardeert hij het ook als zijn arts hem oprecht en vriendelijk inlicht over de ernst van zijn ziekte. De eerste faze die de stervende patiënt volgens de bevindingen van dr. Ross doormaakt is schrik en afwijzing. Daarop volgt boosheid die wordt verdrongen dooi- neerslachtigheid. Vervolgens probeert de zieke het op een akkoordje te gooien en dan komt aanvaarding van de nabijheid van de dood en het verbreken van banden. Stervende patiënten willen hoop hebben maar volgens dr. Ross is hun hoop niet dezelfde als die voor gezonden of voor zieken die kunnen gene zen. „Hoop verandert voor de stervenden, naar mate hun toestand verergert, in iets dat niet aan apparaten, beschouwen zij het bestaan niet meer als de moeite waard en besluiten zij inwendig „de stekkers eruit te trekken", zich te laten gaan, de hoop op te geven. Zonder hoop zullen en kunnen zij niet lang meer leven. In de stadia van de schrik en afwijzing denkt de 1 tiënt: „Neen, ik niet". Daarna wordt hij boos en denkt; „Waarom ik?", en komt in verzet tegen de gezonden om hem heen. De reactie op deze faze is ook een geïrriteerd gedrag jegens het verplegend personeel. Dit wacht veelal langer met het reageren op het roeplicht van de patiënt en vermijdt hem ook op andere wijze AL wij de patiënt in deze faze helpen en aan zijn boosheid uiting laten geven dan laat hij de vraag: „'Waarom ik?" al gauw achterwege" be toogt dr. Ross. In vrede In het stadium van „op een akkoordje gooien" probeert de patiënt compensatie te vinden voor zijn schuldgevoelens en besluit hij dat hij een goed mens zal zijn als hij wat langer zonder pijn mag leven. Maar van die beloften komt zelden iets terecht en zij worden gevolgd door meer beloften die niet gehouden worden en verder gemarchandeer tot de aanvaarding. In dat stadi um begint de patiënt afscheid te nemen van zijn dierbaren. betrekking staat tot ziekte, zoals hoop dat de Tegen het tijdstip dat de dood komt heeft de rwi»» nio* lino val Huren Hat He irinHeren in staal stervende zijn betrekkingen beperkt tot een of twee personen die bij hem kunnen zitten in pijn niet lang zal duren, dat de kinderen in staat zullen zijn het zonder hun vader of moeder te doen en „dat God mij zal opnemen in zijn paradijs", aldus dr. Ross. Als een patiënt geen uiting meer geeft aan hoop is dat een teken dat de dood voor de deur staat. De mensen weten veel meer over het tijdstip van hun dood dan wij wel denken. Als zij het moe zijn in afzondering te wachten, vastgekoppeld stilzwijgen dat welsprekender is dan woorden. Dr. Ross en haar medewerkers proberen de familie en de patiënt tezamen te helpen tot aanvaarding van de dood zodat deze vredig zal zijn. „Stervenden zijn niet gelukkig" zegt zij „maar ze zijn in vrede met zichzelf en met de Britten naar stembus Eerste uitslagen om middernacht (Van onze correspondent R. Simons) LONDEN. De Britse politieke par tijen hebben vandaag geprobeerd tussen de 30 en 40 miljoen landgenoten naar de stembureaus te lokken. Het was zon nig en droog weer, wat over hel alge meen als een goed punt voor Labour beschouwd wordt. Als het regent blijft de opkomst van socialistische kiezers doorgaans aan de lage kant. De stem bureaus werden vanmorgen al om zeven uur geopend en sluiten vanavond pas Aan deze verkiezingen mochten voor de eerste maai ook tieners deelnemen. Ongeveer drie miljoen Britten van 18 tot 21 jaar gemeten sinds 16 februari stemrecht. Omstreeks drie miljoen andere nieuwe kiesgerechtigden zijn sinds de verkiezingen van 1966 21 jaar geworden. Dit betekent dat vrijwel zes miljoen Britten vandaag voor de eerste maal in hun leven mochten stemmen. Bij-de verkiezingen van 1966 behaalde Labour een Lagerhuismeerderheid van 97 zetels op de overige partijen. Tenge volge van tussentijdse verkiezingen weid deze meerderheid geleidelijk tot 65 zetels teruggebracht. Er vallen 630 zetels te bemachtigen, waarvoor zich 1037 Britten kandidaat gesteld hebben, onder wie «en neger. Aan de verkiezingsstrijd werd deelgeno men door 628 conservatieven, 624 socialis ten. 332 liberalen, 65 Schots-nationalis- tische, 58 communisten. 36 Welsh-natio- nalistèn en 94 andere kandidaten. Elk van de 630 kiesdistricten kiest een afge vaardigde, met als gevolg dat de partij die in het parlement een meerderheid behaalt, niet noodzakelijk het grootste aantal slemmen op zich verenigd heeft- De eerste uitslagen worden vanavond tussen alf uur en middernacht verwacht. Morgenvroeg zullen omstreeks vierhon derd van de 630 uitklagen bekend zijn. Als gevolg van het feit, dat zij meestal de situatie in industriële kiesdistricten weerspiegelen, kan Labour op dat mo ment de beste voor-uitzichten hebben. Later op de dag volgen echter de uit slagen van landelijke kiesdistricten, die traditioneel veel gewicht in de schaal leggen voor de conservatieven. HILVERSUM De Zaanse schrijver Cor Bruijn, nog altijd een van Nederlands meest gelezen en „verkochte" schrijvers, werd dezer dagen 87 jaar. Met gepaste trots kijkt hij terug op een halve eeuw schrijverschap. Bruijn, geboren en ge togen in Wormerveer, schreef nu precies dertig jaar geleden zijn meest beroemde en verkochte boek: Sil de strandjutter. Ter gelegenheid van dat jubileum en de verjaardag van de schrijver heeft de Nederlandse Boeken Club te Den Haag een vurige wens van de auteur in vervulling doen gaan: De heruitgave van Sil, waarin voor het éérst sedert vele jaren weer de gekleurde en zwartwitte pentekeningen van Anton Pieck zijn opgenomen. Cor Bruijn woont nu aan een heerlijk, fietsen deden de lommerrijke laan in Hilver- .'um-Zuid, een uitbundig groe- ïse, op een steenworp van de heide. Voor het raam van zijn werkkamer zit hij in een stoel met een soort uitbouw. „In deze stoel heb ik bijna al mijn boeken geschreven" zegt hij. Cor Bruljns hart is nog altijd in de verre verten, waar de natuur rauw is, de mensen ongeschaafd en de horizonten of dichtbij, dat is om het „In mijn jongelingsjaren be zocht ik de normaalschool in Haarlem. Dan liep ik elke dag van Wormerveer via Assen - delft naar school. Ik vond dat mensen toen nog niet, het was allemaal lopen. Op die manier heb ik gedurende jaren volop de gelegenheid gehad om dat ■rachtige Noordhollandsc landschap in mij op te nemen". Cor Bruijn nog altijd een der meest gelezen schrijvers van ons land itarnnneer Zijn verstand is nog scherp. Hij is jaren niet meer op het vlakke land tussen Alkmaar en Den Helder geweest maar weet precies hoe de luchten er uit zagen in 1910 of daarom trent en hoe de Markervaart kon spiegelen in een helle zon. •Met mijn vader en mijn broer ben ik eens rondom de Starnmeer gewandeld. We legden aan bij hel Heren huis in Spijkerboor. Dat was de enige keer dat ik van mijn 1 bier heb gedronken. We kregen allebei een half pulle- an mijn vader. Wat vond ik het vies. Mijn broer ook en toen zei vader: „Geef maar hier en hij sloeg dat bier in één keer naar binnen, we kre gen er niets anders voor in de De meest bekende boeken van Cor Bruijn: Arjen, Sil de Strandjutter, Keteltje. Koentje van kattenburg. Het witte rendier, Heert, Mijn zoon waar ben je. Verdei schreef hij een groot aantal kinder boeken, en een vijftal histori sche romans, waarvan er drie werden voorbereid in de don kere oorlogsjaren. Ze heten: Vreemde macht, de Roep om vrijheid, en Ochtendscheme ring. Half miljoen Hoewel Cor Bruijn door clc officiële literatuurkritiek altijd n.'n of meer is doodgezwegen enorme aantallen Alleen van Sil de ter werd al bijna een hall miljoen exemplaren verkocht. Het boek. dat zoals bekend is gebaseerd op de sagen en le genden van Terschelling werd vertaald in het Duits, Zweeds. Deens, Italiaans, Noors, Fins en Frans. Filmmaatschappijen hebben in de loop der tijden al enkele malen getracht Sil st «e leggen mislukt door allerlei oorzaken Soms had men al vele opna men gemaakt en dan vernam Cor Bruijn ineens dat er ver der niets van zou komen. C'or Bruijn; „Op het moment is John Fernhout ermee be zig, hij is een zeer talentvol rilmcr. Het verhaal leent zich uitstekend voor verfilming, maar ik weet niet of lk het nog eens zal meemaken. Fern hout heeft optie tot 1975. „Ik heb al gezegd: als ze Sil nog een keer willen filmen dan zullen ze verdraaid moe ten voortmaken, want het ei land verliest zeer snel zijn ka rakter. Er is al heel wat aan karakteristiek schoonheid te loor gegaan". Zeer goede kritieken oogstte Cor Bruijn met xljn boeken over Lapland. Ht} kan zicht baar trots zijn als mensen hem vrageiM „Hoe lang bij in het hoge noorden heeft ver toefd Maar Cor Bruijn heeft er nooit een stap gezet. Iets wat vele Laplandkenners nau welijks geloven. Cor Bruijn: „Ik heb het allemaal in deze stoel bedacht en geschreven. Eerst heb ik een lange studie gemaakt van Lapland. er Zweeds Voor geleerd en Noors en tientallen standaardwerken doorgelezen. Ik kreeg hier een vrouw op bezoek, die had twaalf jaar onder de Lappen gewerkt. Ze zei toen ze de boeken had gelezen: Die man moet er geweest zijn, hij is een I.aplandkenner. In 1956 werd Bruijns boek Lasse Lanta uitverkoren tot het beste kinderboek van het Best gedaan Cor Bruijn is weinig produk- tief meer. Hij zegt: ,Ik heb mijn best gedaan. Het is een ingewikkelde tijd ook waarin Wij leven. Eigenlijk heb ik enorm geboft, lk zou ook zon der dat onderwijspensioen van mijn werk hebben kunnen le ven en dat is heel wat in Nederland. Vanaf mijn 58ste jaar heb ik mij volledig aan mijn literatuur kunnen wij den. Wat ik nu doe? Een beet je in de zon zitten en dat hele leven nog eens de revue laten passeren. Een mens wordt eenzaam als hij oud ls. Je vrienden zijn weggevallen. Oude contacten zijn weggeval len. Nieuwe vriendschappen zijn nooit oude vriendschap pen. Laat mij dus maar zitten. Morgen begin lk wel weer aan Kunst en Kunstenaars Op het Internationale Tsjaikowsky- concours in Moskou heeft in de cello klasse de Rus David Geringas de eerste prijs gekregen. Er waren 37 deelnemers uit 15 landen. Geringas. afkomstig uit Littauen is leerling van de wereldberoemde Russische cellist Matislav Rostropowitsj, die ook de jury leidde. De Nederlandse bas Hubert Waber heeft zich als tweede weten te plaat sen op het zesde internationale mu ziekconcours in Montreal. Ook de Ne derlandse sopraan Marianne Blok slaagde erin tot de finale door te dringen. Het Haagse gemeente-archief aan het Rijswijkseplein zal op de zaterdagen In juli en augustus wegens vakantie gesloten zijn. De oppositie in de Sovjet-Unie is de titel van een tentoonstelling van manu scripten, kranteknipsels, foto's en andere curiosa, die betrekking hebben op de houding en de positie van Rus sische schrijvers tegenover het huidige regime. Deze expositie wordt gehou den in de Haagse Kunstkring, Denne- weg 64, van zaterdag 20 juni tot en met zaterdag 4 juli. Ter gelegenheid van deze expositie wordt op dinsdag 23 juni om 20.30 uur een lezing over dit onder werp gehouden door prof. dr. J. W. Bezemer. DIVERSEN X Gebruikte auto's groot of klein daarvoor moet u bij de Leidse Autohandel zijn. Fi nanciering en kleine aan betaling. Lage Morsweg 67, tel. 30692. 5-9065 2 Versier het maar, mei een asbest-siersteen of plas tic bloembak van Jan van der Meer, tel. 017)3-2564. Noordeinde 45, R-a-vec 5-9068 T. Ooms vooi restaureren 1 derstukken, i Antiekhandel het vakkundig an al uw schil- porselein aardewerk. Ruim 30 jaar ervaring. Tevens woning- inrichting en het goedkoop ste adres voor omlijsten van platen, foto's enz. Haar lemmerstraat 93, Leiden, tel. 26368. 5-9154 X Wfl verzorgen al uw drukwerk tegen zeer scherp concurrerende prijzen, o.a. visitekaartjes, geboortekaar tjes. verlovingskaartjes, hu welijksaankondigingen en uw zakendrukwerk. enz. Prima afwerking, vlotte be diening. Drukwerkservice Halpa. Haarlemmerstraat 64, tel. 24185. 5-9155 X Yoor kamerplanten, bloeiende, bonte en groen- blijvende, ook vele exotische joorten voor het opmaken v. plantenbakken. Voor kamer, cant oor en bedrijf enz. Dagelijks verse snijbloemen, is uw adres: bloemisterij C. Moerkerk, Hofweg 6, (laan tje voor Allemansg.) Voor schoten. Tel. 01717-4481. 5-9134 X Trapbekleding. Bekleed zelf uw trap, enorm voor delig. Wij nemen de maat en leveren u iedere gew. bekleding gegarandeerd pas klaar gesneden, af fabriek. Vraagt vrijbl. prijsopgaaf. De Trappenspecialist, Post bus 59, Voorschoten, tel. 01717-5984. 5-9002 X liotomwkiri elektr. vanaf j 12»,-, benzine vanaf 198, grota sortering voor radig. Eigen service, vraag folders en prijzen bij Jan y. d. Meer. Noordeinde 45. Roelofarendsveen, tel. 01713- 2564. 5-9070 X Machines en motoren, pompen, frezen, buiten boordmotoren, hogedruk spuiten, heteluchtikachels en motormaaiers en een goede service. Jan van der Meer. Tel. 01713-2564. Ifoordeinde 45. Roelofarendsveen. X Kunstgebitten reparaties, klaar terwijl u wacht, dag. van 9-4 uur, behalve zater dags. Ook iedere maandag en donderdagavond van 7-8 uur. Fa. L. A. van Berge Henegouwen. Schelpenkade 47, Leiden, tel. 20794. 5-8937 X Wolf - Tuingereedschap pen en andere artikelen voor de tuin, ook siergaas enz. bij de speciaalzaak. Jan van dei Meer, tel. 01713-2564, Noord einde 45, Roelofarendsveen X Recherchebureau Secura, Regentesselaan 14, Utrecht, tel. 030-710153 (dag nacht). Onderzoeken inzake chantage, echtscheiding, on trouw, volgen en nagaan var personen ,reis- en waarde transport, begeleiding, ver- trouwensopdrachten, in bin- ien -en buitenland. Be trouwbaar en vlot. 5-9518 X Leesbibliotheek Record. Steeds de nieuwste boeken voor het hele gezin. Geen inschrijfkosten. Ook alle Stripverhalen. Apothekers- dijk 35. 5-7443 AUTO'S EN MOTOREN X Auto Heemskerk Occa sions. Ruime keuze. Bovag- garantie, iedere keuring gelijk. Rijksweg Amsterdam -Rotterdam aan afrit Kaag- dorp/R'arendsveen, tel. 01713 -2866. 9-9153 X Gevraagd: tegen contant geld kunt u uw auto direct aan ons verkopen, mits deze schadevrij en niet ouder dan 1966 is. Auto Heemskerk. Tel. 01713-2866. 9-9152 X Fiat 850 Sportcoupé, '66. Bijzonder mooi onderhouden, schadevrij en weinig gere den. Kleur: blauw. Voorzien van keuringsrapport 10.000 km volledige garantie op onderdelen en arbeidsloon Inruil en financiering is al mogelijk met 750,- aanbet. Automobielbedrijf v. Ruiten, Kagerstr. 26, Leiden, tel. 54913 (dagelijks geopend tot 8' uur 's avonds, zaterdags gesloten). 9-9211 X 8 lm ca 1500 de luxe. Type '66. Zeldzaam mooi en goed onderhouden. Van le eige naar. Deze week tegen een ontstellend lagé prijs. Voor zien van keuringsrapport eri onze bekende en degelijke garantie. Kleur: donkergroen Inruil en financ. is reeds mogelijk niet f 750 aanbet. Automobielbedrijf v. Ruiten, Kagerstraat 26, Leiden, tel. 54913 (dagelijks geopend tot 8 uur 's avonds, zaterdags gesloten). 9-9207 X Peugeot 403 de luxe. Een inruilwagen; nog bijzonder betrouwbaar en gaaf. Uiter ste prijs t 675.-. Automo bielbedrijf v. Ruiten. Kager straat 26. Leiden, tel. 54913 (dagelijks geopend tot 8 uur 's avonds, zaterdags geslo ten) 9-9210 5-9( X Grasmachines; in vele merken en maten vanaf 1 46.95 met gratis bamboe bladwerk. Jan van der Meer Noordeinde 45, Roelof arendsveen, tel. 01713-2564 X Volkswagen 1500 Variant Een inruilwagen, die echter nog zeer betrouwbaar is. Voorzien van gloednieuwe radiaalbanden. Uiterste prijs t 850,-. Automobielbedrijf v. Ruiten. Kagerstraat 26. Lei den, tel. 54913. 9-9209 X Naaimachine defekt? Wij repareren elk merk snel en perfekt. Naaimachinehandel Rooijackers, Da Costastraal 41, Leiden, tel. 31324, Adm de Ruyterlaan 14A, Katwijk tel. 01718-5844, 5-8635 X Fiat 850 de luxe. Van het nieuwste type; de 850 spe cial Net één jaar oud. Vol ledig schadevrij, rechtstreeks van le eigenaar en met vol ledige garantie en service. Voorzien van div. extra's: o.a getectyleerd, radiaal banden. Slechts 17.000 km gereden. Kleur: wit. Inruil en financ. reeds mogelijk met f 850,- aanbet. Automo bielbedrijf v. Ruiten. Ka gerstraat 26, Leiden, tel X Te koop: Chevrolet Im pala Coupé, b.j. 1962. Kerk- str. 34, O. 'Vetering, tel. 01713-2406. 9-9503 X Doe het zelf eendje 1964. voor slechts 1 500. Te be zichtigen: Oostdorperweg 44. Wassenaar. 9-12115 X Volvo 122 S de luxe. 1965. Een auto voor de ken ner. Van binnen en buiten als nieuw; altijd bij ons in stalling en onderhoud ge weest; wij geven er graag onze bekende en degelijke garantie op. KI.: donkergrijs. Inruil en financ. reeds mo gelijk met f 850 aanbetaling. Automobielbedrijf van Rui ten, Kagerstr. 26, Leiden, tel. 54913. 9-9208 X Simca 1000 (e koop 1964. Vraagprijs f 750,. Te bevr. Engelkruyfhoven 2, Sassen- heim.9-12103 X Cortina 1500 de luxe '67. Het nieuwe model. Van bin nen en buiten als nieuw Perfect onderhouden en wei nig gebruikt Voorzien var keuringsrapport en 10.000 km volledige garantie. Kleur wit. Inruil en financiering reeds mogelijk met f 850,- aanbetaling. Automobielbe drijf v. Ruiten, Kagerstr. Leiden, tel. 54913 (dagelijks geopend tot 8 uur 's avonds, zaterdags gesloten). 9-9205 X Te koop: 2 CV 1961, motor 1963, prijs 600,-. Tel. 01710-50006, na 6 uur. 9-9502 X 500 m2 dichte loods te huur aangeboden voor lange termijn. Fa. J. Klein, Zuid einde 6, Roelofarendsveen. 9-9520 X Te koop van particulier: Saab 96, eind '65 met radio, houten stuur, schuif dale, radiaalbanden enz. Prijs gld. Tel. 01712-532. 9-9510 X Ford Cortina 1500 '67. Wit. le aanbet. 1200. Kam steeg Oegstgeest. 9-9521 X Ford Cortina Stationcar '65. Lichtgrijs. Vraagprijs 1000. Kamsteeg Occasion Centrum. Geversstraat 30, Oegstgeest. tel. 01710-51940. 's Avonds geopend tot 21 u„ zat. 10-18, zo. 14-18 uur. 9-9522 X 2 VW's 1300 '66. Met schuifdak. Uiterlijk en moto risch nog in voortreffelijke staat. Aantrekkelijk te fi nancieren. Getest, goedge keurd en schriftelijk gega randeerd. le aanbet. 900,-. Kamsteeg Occasion Centrum Heversstr. 30, Oegstgeest. tel. >1710-51940. 9-9523 X VW 1600 Variant '69. Demonstratiewagen. Als nw. Maar liefst f 2000,- beneden de nieuwprijs. Wit. Finan ciering op aantrekkelijke voorwaarden. Schriftelijke garantie. Kamsteeg Occasion Centrum, Geversstr. 30, tel. 01710-51940, Oegstgeest. Ge opend 's avonds tot 21 u, zat. 10-18, zo. 14-18 uur. 9-9524 X 3 VW'i 1300 demonstra tiemodellen. U zult er snel bij moeten zijn. Km-standen: 10 a 20.000!!!! Wit-rood- beige. Maar liefst 1 1000 be neden de nieuwprijs. Onder schriftelijke garantie. Aan trekkelijk te financieren. Kamsteeg Occasion Cen trum, Geversstr. 30, Oegst geest, tel. 01710-51940 9-9525 X Aangeboden: een Opel Kapitan 1960. T.e.a.b., Rijn dijk 105, H'woude. 9-12119 X Te koop: Fiat 600, In zeer goede staat nog geen 60.000 km gelopen. Vraag prijs: f 1050. Te zien: Eg- gink. Veurseweg 22, Voor schoten. 9-12131 X Aangeboden: Ford Cor tina 1500 de Luxe. Kleur: beige, b.j. '67, van le eige naar. Te bevr.: Oude Nieuw- veenseweg 133, Nieuwveen. tel 01723-157. 9-12126 X Te koop: Opel Rekord '59. voor elk aannemelijk bod Zoeterwoudseweg 80, Leiden. 9-12123 X Te koop: VW. b.j. '62, i.g.st. In!.: Hoflaan 116, Leiden zuidwest, 's avondt na 6 uur. 9-12122 LESSEN X Tien autorjjle. ;cn voor f 47,50. Vervolg- c-n losse lessen f8,— (B.T.W. inbe grepen). Gratis V.W.-foto-in- structieooek. Autorijschool combinatie „De Centrale". Aanmeldin0jadrc en: Al lien a/d Rijn: Hooftstraat 257, tel. 3752 b.g.g. 5599. Leiden: Morsstraat 36, tel. 42503. VoorschotenProf. Cam. Onnesplantsoen 13, tel. 5834. 12-9058 x voor 8.50 per les krjjgt U een vakkundige rijoplei ding in VW 1300 by Auto rijschool „Ada", Laan van Oostergeest 3. Warmond Tel. 01711-2678. 12-9200 X Voor een goede rijles dan naar het vertrouwde adres: Autorijschool V in Berge Henegouwen. Lessen in VW 1300 en 1600; theorieles met lichtbeelden. Pancraszicht 18 issenheim, tel. 02532 ~3Zj. Voor Leiden: garage v. Ber ge Henegouwen, Hogewoerd 169, Leiden, tel. 22447. 12-9031 VAKANTIE X Valkenswaard uw va kantieplaats bij uitstek. Prachtige omgeving van bos en hei. Prima hotels en pen sions. Inlichtingen VW, Uieuwstraat 80. Tel 4902- 2731. 11-9196 X VakaiiJegangers oi. let. Laat u comfortabel naar uw kantieadres brengen en halen met 9-persoonsvolks wagenbusje en aanhang wagen voor evt. fietsen of bagage. Billijk tarief. Vraag eens vrijblijvend inlichtin gen. C. v. d. Leek, Pinkster bloem 72, Leiderdorp. Tel. 32265 van 1—2 en 6—7 uur 11-9106 Vaderdag X Voor vaderdag sandalen 7.95, muilen 5.95, badstof sokken eerste keus 2.95, le ren vlechtschoenen 26.95, zwart en bruiin, automoccas- sins 14.95, camping schoe nen 40-46 9.95, ribfluwelen instapper v.a. 12.95, leren voetbedsandalen 17.95, leren molières en instappers 17.95, Cosy muilen v.a. 4.95, leren cosy pantoffels 11.95. Schoenwinkel „Brabant". Noordeinde 36, Leiden 16-9505 X Vaders kjjken u aan en vragen voor het balkon zo'n fijne bloembak (al v.a. 13.50) mèt of zonder beu gels. Sierlijke vazen en schalen in betaalbare prij zen. Volop keus. Vlieland, Nieuwe Rijn 50. 16-12127

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5