êeen dominerende functie 700r lisse in bollenstreek Bejaarden krijgen Kabouters als hulp Défilé Statentocht op terrein Groenoordhal Afgedreven Duitse badgast opgepikt Zoeterwoudse EHBO voert zaterdag een bliksemactie Oranje Kruis" j_' DAG 18 JUNI 1970 LEIDSE COURANT Geen forensen- mar woongemeente j ,SE In mei werd in de Raad van Lisse aan de tcties van de Raad gelegenheid gegeven tot het uden van beschouwingen over alle aspecten van k gemeentelijk beleid, zoals vervat in de beleids- i>ta. Door het college van b en w werd toegezegd, - spoedig mogelijk schriftelijk van antwoord te ïen, aan welke belofte het College zich heeft gehouden door gisteren het antwoord het licht te doen zien. Daaruit willen we de belangrijkste aspec ten In het kort weergeven. Wat de bouwactiviteit betreft wordt door het Col lege opgemerkt, dat in de toekomst de activiteiten zich zullen richten op de huisvesting van woning zoekenden uit eigen gemeente en zeker niet in over heersende mate de vestiging van woningzoekenden elders bevorderd zal worden. Lisse zal geen uit gesproken forensengemeente worden, doch een woon gemeente blijven. De ruimtelijke ordening bevindt zich nog in het stadium van voorbereiding. Essentiële plannen als Poelpolder-Noord, plan-West en plan-Centrum zullen een jaar aan de Raad worden voorgelegd. B en w wijzen erop, dat in het streekgewest Bollen streek" geen ruimte is voor een overheersende centrumfunctie van één der deelnemende gemeenten. Wel kunnen zich plaatselijk accenten voordoen. Zo zien b en w op het gebied van het onderwijs en de dienstverlenende sector een duidelijke taak weg gelegd voor de gemeente Lisse, maar voor industrie vestiging en toerisme zien b en w de accenten meer in andere gemeenten liggen. weg in de richting van de Bondstraat zal niet vóór 1975 kunnen plaatsvinden. Over de doortrekking van de Bondstraat zelf zijn de gedachten nog niet duidelijk bepaald. De sanering van de Molenstraat kan niet naar een vroeger tijdstip worden verschoven, omdat er vervangen woonruimten zullen moeten zQn. Jachthaven? Geen monopolies Voorshands zyn b en w van oordeel, dat een extra accent op de functie van Lisse zal liggen In de dienstverlenende sector, waarbjj mogelijkheden aan wezig zijn voor de centrale winkelvoorzieningen, zoals door de heren Paardekooper en Montagne werd betoogd.. B en w zyn het eens, dat het niet juist is monopolieposities te bevorderen, noch voor de plaat selijke middenstand, noch voor een groot warenhuis. B en w hebben waardering voor de initiatieven en de.studies, welke het overkoepelend middenstands orgaan ALVERHA heeft uitgevoerd, doch b en w hopen, dat deze studies gevolgd worden door een adequate aanpak Van het probleem van deze onder nemingen in harmonie met belangrijke Initiatieven van buiten do gemeente! De doortrekking van de kleine westelijke omleidings- Betreffende de toeristische recreatie merken b en w op. dat slechts geringe mogelijkheden gezien worden. De gemeente beschikt niet over de geëigende ge bieden en bovendien ls het b en w gebleken, dat de eigenaren van deze gebieden niet bereid zijn om hun domeinen voor de sociale recreatie beschikbaar te stellen. Wel is het coUege bereid particuliere initiatieven te ondersteunen, waarbij gedacht wordt aan een jachthaven en camping! De aanleg van een al of niet overdekte kunstijsbaan achten b en w voor Lisse een niet haalbare zaak. Met de heer De Vos willen b en w er op wyzen, dat de gemeente Lisse niet meer kan worden gezien als de kleine gemeente met de inieme dorpssfee.r, doch moeten wy veeleer denken aan de term „verstedelijkt platteland". Daarom achten b en w de uitbouw van het overdekte zwembad tot een eombinatiebad een element, dat de leefbaarheid van de gemeente Lisse zal verhogen. Muziekschool „Rijnakkoord" begint aan 2de cursusjaar LEIDERDORP De streekmuziek- school „Rijnakkoord" heeft momenteel meer dan 1000 leerlingen. Over enige maanden wordt met het tweede cursus- Jaar begonnen. Om ouders van leerlingen en leerlingen Geslaagd aan Rembrandt scholen gemeenschap LEIDEN Geslaagd aan de Rembrandt- scholengemeenschap voor het diploma Gymnasium bèta: Hans Scheffer, Lei derdorp. HBS b: Nicolaas Bliek, Leiden; René Disseldorp, Noordwijkerhout; Bert Frank, Leiden; Petra Hollander, Leider dorp; Irow Huisman, Leiderdorp; Arie de Jong, Zoeterwoude; Peter Kersten, Leiderdorp; George Klappe, Leiderdorp; Wilma Middelburg, Leiderdorp; Robert Mulder, Leiderdorp; Hans Muller, Lei den; Ron Ottevanger, Leiderdorp; Ruud vm der Pot, Leiden; John Ramaker, ieiden; Rob Bos, Leiden; Edith Duer- meyer. Leiderdorp; Jan van der Hoi%t, Leiden; Maarten Humme. Leiden; Ger Kanning, Leiden; Rien Koert, Leiden; Kees Korswagen, Leiderdorp; Gerard Mulder. Voorschoten; Marjan Nieuwen- huis, Leiden; Wim van der Pol, Leiden; Ron Polane, Leiden; Martien du Prie, Leiden: Bert jan Roosenschoon, Leiden; Toon Zitman. Leiden; Evertjan Bouvy, schoten; Henk Kramers. Koudekerk a.d. Rijn. Geslaagden Sted. Gymnasium LEIDEN Aan het Stedelijk Gymna sium te Leiden zijn geslaagd voor het examen de volgende kandidaten: Voor diploma A: Taco Mulder Oegstgeest Hans Schutte, Anita Steenhauer, Ellen Thomassen, Els Versnel, Jan Willem Wessel (Rijnsburg); voor diploma B: Rogier Kramer. Ruud Krop Voorscho ten), Benno Nieuwenhuizen, Wouter Roorda OegstgeestJacques Serdijn. Jan Pieter Smit (Oegstgeest), Pieter van der Sterre (Leiderdorp), Jan Theunissen t LeiderdropPeter van der Veen i OegstgeestErik de Vries. Waar geen plaatsnaam wordt vermeld is deze Lei den. Het examen wordt voortgezet. Geslaagden voor Mulo-eindexamen VOORSCHOTEN Geslaagd voor het Mulo-eindexamen in het Cultureel Cen trum te Voorschoten de dames: Leiden: H. Reijngoud. I. J. Petiet, M. L. v. Praag, E. Spek, E. M. Koning, A. W. v. Ingen Schenau, W. Neuteboom. Leiderdorp: A C. Schutte, T. M. Schutte. H. v. Tel lingen, I. Hassig, I. Schouten, C. J. Krijgsman, J. H. de Jonge, P. M, M. Kompier. Katwijk: C. J. Kuijt, A. Mes- semakêr, A. J. Meyvogel. De heren: Lei den: H. Bakker, G. T. Molkt. Ter Aar: A. A. Vis, L. B. B. Weers, G. Wittebol. Oegstgeest: M. A. T. Tobé. Valkenburg: E. H. Strik. Katwijk D. v. Duijn, H. v. Duijn. H. L. Guijt, G. Koek, J. de Jong. Geslaagd voor bet Mulo-A diploma VOORSCHOTEN Gisteren zijn in Voorschoten geslaagd voor het diploma Mulo A de dames: uit Leiden: A. A de Graaf, M. v. d. Tuijn, H. J. E. van Waas, I. T. D. Koopmans, M. Y. Kerk, M. Lancel; uit Leiderdorp: H. Tolman, J. v. d. Zwan; uit Benthuizen: M. L v. d. Maas. C. Noordam; uit Oegstgeest: C. T. Baartman, A. E. Netjes; Rijns burg: W. van Egmond, W. Koemans, H. G. de Leeuw, A. A. v. d. Meij, C. A. Postma, A. A. van Tilburg; Katwijk: W. Hoek. üe heren: uit Leiden: R. P. Hendriksen, T. van Veen, R. C. v. d. Leek, C. J. van Wijk. Voorschoten: D. C. Gottschalk. Hazerswoude: J. Bij de Vaate, G. M, van Dorp, C. G. de Vogel. De Lire: J. Lagerwerf. Leimuiden: C. E. R M. Knelange. Katwijk: J. Verloop. W. Vooys en N. de Vreugd. spé te informeren houdt directeur A. Hoogenboom elke woensdag van 18.30 tot 19.30 uur spreekuur ir> het kantoor de school, Hoofdstraat 103 te Lei derdorp, tel. 01710 - 34200. Voorts wordt spreekuur gehouden op: Donderdag 18 juni: 18.30-19.30 Hazerswoude-Dorp, Herv. Verenigings gebouw; 20.00-21.00 uur: Hazerswou- de-Rijndijk, Gemeentehuis. Maandag 22 juni: 19.00 - 20.00 Woubrugge, mevr. G. W. Jansen-Van Ooyen. Van Dorthstraat 30; 20.00 - 21.00 Hoogmade, Restaurant Van der Dinsdag 23 juni: 18.30 - 19.30 uur: Kou dekerk aan den Rijn, Burg. de Herder- school; 20.00 - 21.00 uur: Hazerswoude- Groenendijk, Pius X-school. Donderdag 25 juni: 18.30-19.30 uur Rijpwetering, P. A. M. v. d. Boog, Blij- versweg 23: 20.00-21.00 uur, Roelof- arendsveen, De Alkeburcht. nv Leidse Courant stelt dividend vast op 20 pet LEIDEN - In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhou ders van de N.V, De Leidsche Courant zijn de balans en de winst- en verlies rekening over 1969 goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 20 pet. Aan de heer J. F. J. M. Koens werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur. Als zijn opvolger werd drs. J. H. M. Brader benoemd. De periodiek aftredende commissarissen J. C. J. Lam- bermont en H. A. G. M. Walenkamp werden herkozen. De vergadering werd geleid door de heer J. C. J. Lambermont daar de president-commissaris, de heer M. P. van der Weijden wegens zieke was verhinderd. De heer M. P. van der Weijden heeft om gezondheidsredenen ontslag uit zyn functie van president commissaris verzocht. Hy blijft als commissaris aan de N.V. De Leidsche Courant verbonden. LEIDEN 18 juli a.s. wordt weer de jaarlyltse Statentocht verreden. Deze toertocht voor automobilisten voert langs de twaalf steden die samen in 1572 de eerste vrye Statenvergadering in Dordrecht organiseerden: Dordrecht, Lelden, Gouda. Haarlem, Oudewater, Gorcum, Monnikedam, Edam, Hoorn, Enkhuizen, Medemblik en Alkmaar. Het défilé van de deelnemers, dat wordt afgenomen door de burgemeesters van de 12 statensteden, vindt dit jaar plaats in Leiden op het terrein van de Groen oordhal. Belangstellenden uit Leiden en omgeving dienen zich vóór 28 juni a.s. voor deelneming op te geven bij het VW-kantoor, Steenstraat lb. Het in schrijfgeld bedraagt 12,50. Door de nog steeds groeiende belangstelling voor dit evenement hebben de organisatoren zich genoodzaakt gezien aan elk van de 12 steden een contingent deelnemers toe te wijzen. Uit Leiden kunnen in totaal 24 deelnemers worden ingeschreven. BODEGRAVEN/ARNHEM Bij wed strijden in het metselen met baksteen in de Utrechtse Jaarbeurs is J. A. Veld huizen uit Bodegraven derde geworden. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse universiteit geslaagd: Doet. ex. II Gen. M. L. Beetsma (Den Haag), M J. L. ten Does- schate (Rotterdam), I. A. C. Cantvoort (Rijswijk Z.H.), R. J. F. Hudig (Rot terdam), C. F. A. Bos (Den Haag), S. Z. Bratland (Oslo), J. Huls (Pijnacker), R. L. Prevo (Leiden), Ch. Schaapveld (Rotterdam), J. A. Zonnevylle ('s-Heer Arendskerke Semi-artsex. M. Drenth-Versteeg (Lei derdorp), B. L. Hogewind (Den Haag), G. van Rij (Leiden), R. P- W. Spieksma (Den Haag), D H. Winterberg (Delft). Arts. ex. J. C. de Bruyn (Leiden), W. L. van Heijningen (Leiden), A. J. Lameijn (Wassenaar), J. A. Lubbers (Leider dorp), J. W. Stuart (Haarlem). Kand. ex. Engelse taal- en letterkunde: M. A. Kosman (Wassenaar), G. M. van Kranandonk (Den Haag). C. Poldermans (Den Haag), J. Rietdijk (Den Haag), P. M. Slotemaker (Den Haag), E. C. A. Stotijn (Den Haag). B. M. Tuininga (Helmond). B. van Vossem (Survey En geland. J. L. de Vries (Den Haag). M. M. de Vries (Den Haag). A. M. Wester hof (Wassenaar). C. M. J. L. Wubbe (Leiden). F. S. M. Lekkerkerker (Gro ningen). M. A. S. Dieben (Delft), A. E. Reeser (Alkmaar), G. J. A. Al (Geel België). C. H. C. Delnoot (Waddinx- veen). E. A. van Estrik (Leiden), W. H. M. Freriks (Den Haag). C. F. H. Meijer (Den Haag), D. Venema (Rotterdam). Doet. ex. Ned. Recht J. M. Logeman (Delft); kand. ex. G 3 W. en N.: M. S. M. P. Bremmer (Oegstgeest); kand. ex. G 1 W. en N.: F. H. Ariesen (Oegst geest). LEIDEN Aan de Leidse Universiteit promoveerde vandaag de heer Th. J. Mulder te Voorschoten, tot doctor ir de geneeskunde op proefschrift: Rönt- gencinematografie en draadreconstructie van de pols Promotor was prof. dr J. M. F. Landsmeer. Feesten ten bate van Anjerfonds WASSENAAR Zaterdag 20 juni i wordt er ten bate van het Anjerfonds feest georganiseerd in en rond het raadhuis „De Paauw". 'e Morgens 7 in de Paauwvijver een viswedstrijd Om 12 uur 's middags begint er bij de brandweerkazerne een wandelmars over afstanden van 5. 10 en 15 km. Om 2 's middags is er voor het raadhuis programma, waaraan verschillende verenigingen medewerken: accordeon vereniging DVS, Snel en Lenig, „Irene" de toneelgroep Incognito en Excelsior. Padvinders zullen weer evenals vorig jaar eettafelvuren aanleggen, er za' bier tent zijn en een frisdrankentent, de pottenbakker Casper Seijn zal demon straties geven en er wordt een openbare schilder en tekenles voor kinderen gehouden. 's Avonds 8 uur begint in het Raad-, huis een avond waarop de voordrachts kunstenaars Albert Vogel zal optreder en de Wassenaarse jeugdgroep van de Nedei-landse Vereniging voor Huismu ziek. In de pauze zal burgemeester mr. W. J. Geertsema de Amerikaanse ver koop leiden van drie kunstwerken, be schikbaar gesteld door de Wassenaarse kunstenaars Sierk Schroder, Paul Ci troen en Kees van Roemburg. ZOETERWOUDE Niet zoali ge bruikelijk op donderdag, maar vol'ende week dinsdag 23 juni komt de gemeen teraad om 20.00 uur bijeen. •T'Ti-ag- Totale opbrengst: f83.252,92 Dank burgemeester voor slagen van aktie voor Peru LEIDEN De gewestelijke inza-nielings- aktie voor Peru heeft totaal 83.252,92 opgebracht. Dit schrijft de burgemeester Leiden mr. G. C. van der Willigen en brief aan alle „gewestgenoten", rin hij mede namens zijn ambtgeno- van de tien gewestgemeenten zijn dankbaarheid over het slagen van de ak tie tot uitdrukking brengt. „Het is gebleken dat het Gewest Leiden veel goede inwoners heeft die op een be scheiden oproep reageren met zo'n fors bedrag. Niet alleen de bewoners per soonlijk, maar ook de kerken en hun ambtsdragers en het personeel van ge meentesecretarieën hebben belangrijk bij gedragen tot het welslagen van deze ak tie. Allen daarvoor onze hartelijke dank," aldus burgemeester v. d. Willigen in zijn De Poeleway sterk in streekwedstrijd LISSE De Lisser ponyclub „De Poele way" heeft een goed figuur geslagen by de gehouden streekwedstryden. Deel genomen werd door de Rijverenigingen Kapt. van der Wal. Hoofddorp, Venne- per Ruyters uit Nieuw Vennep en Poeleway te Lisse. De uitslagen waren als volgt: le prijs Hans Verdegaal op Red Star; Theo Straathof op Monkshorn Mabel; 2e prijs Koos de Vroomen op El Frugeo en Coma van Tol op Margriet; 3e prijs Carla van Deelen op Wilma; 4e prijs Kees Verbeek op Danieila; Mariska van der Meer op Rusty en Cindy de Vroo men op Pretty Polly. Bij het zaklopen was de eerste prijs voor Conny de Vroomen op Mitsy, 2e pr. Jos Straathof op Karin en 3e pr. Deiiré de Vroomen op Pegety. Er werd ook een ringspel gehouden waarin de uit slag als volgt was: 1 Jos Straathof op Karin; 4 Desiré de Vroomen op Pegety 5 Conny de Vroomen op Misty. MR. J. KLAASSESZ OPENT „DE VOSSE" HILLEGOM Ter gelegenheid van t werkbezoek dat de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, aan Hillegom zal brengen is voor a.s. maandag 22 juni een uitge breid programma vastgesteld. Om 9.30 uur zal op het raadhuis de begroeting plaatsvinden door het college van bur gemeester en wethouders. De byzondere openbare vergadering van de Hillegomse gemeenteraad begint om 9.30 uur. Na half elf maakt men een korte rond rit door de nieuwe woonwijken „Meer en Dorps" en „Elsbroek". Om 10.45 uur volgt een bezoek aan de r.k. Lagere Technische School „St.-Paulus" aan de Garbialaan in het uitbreidingsplan Els- broek. Om half twaalf maandagochtend zal mr. Klaassesz de officiële opening terrichten van het zwembad „De Visse' en de zwemdemonstraties van de Hille gomse Zwem Vereniging bijwonen. Die morgen om 9.30 ur brengt Klaasesz in gezelschap van Van Niekerk-Blomjous een bezoek de fotoreclame-studie Van der Lans de Weeresteinstraat, gevolgd door het bezichtigen van het plaatselijk VW- kantoor aan de Jonkheer Mockkade. Ook staat na 10.50 uur een bezoek aan ,,'t Klokgeveltje" in de Hoofdstraat op de agenda met bezichtiging positie van de schilderes Riek Schagen en de bezienswaardigheden over oud- Hillegom. ZOETERWOUDE Zaterdag orga niseert de Hervormde Jeugdraad ee sportmiddag in en rond „Ons Huis" aanvang 13.30 uur. KATWIJK De Kafcwljkse Red dingsbrigade heeft vanmorgen omstreeks negen uur weer eens haar nut bewezen. Het Duitse meisje G. Thim was om ongeveer 9 uur met haar rubbervlot afge dreven tot voorbij het centrum van het dorp en op dat moment oor deelde men het nuttig om in te grijpen. Met enkele boten koerste men naar. het meisje, dat op dat moment ongeveer een kilometer uit de kust verwijderd was en door de oostenwind steeds verder af dreef. Om half tien slaagde de po litie erin om het meisje te bereiken en haar naar de kant te brengen. ZOETERWOUDE De plaatselijke EHBO-afdeling Sint. Liduïna heeft geld nodig om haar taken zo goed en zo vol ledig mogelijk te kunnen vervullen. Daarom wordt zaterdag een bliksem- aktie gehouden die een tweeledig doel heeft. Op de eerste plaats zullen pleisters worden verkocht welke per mapje ƒ1.- kosten waarbjj men voor drie stuks slechts 2.50 betaald. Hierdoor hoopt men de bestaande wensen zo snel mo gelijk te kunnen realiseren. Men denkt daarbij aan de aanschaf van lesmate riaal dat de docent en Instruetrice in staat stelt de EHBO-cursus zo doeltref fend mogelyk te geven. Daarbjj zouden dia-series en een torso-pop uitstekende diensten kunnen bewyzen. Noodzakelijk zijn ook verbandtassen om bij allerlei evenementen present te kun nen zijn. Gaarne zou men ook de uit rusting van de. verbandposten vollediger willen maken. Bovendien zou 't aantal van 7 posten dat nu bestaat met een drietal moeten worden uitgebreid. Men denkt daarbij aan Geiderswoude, het nieuwbouwgebied Westeinde en de Vrou- wenweg. Het tweede doel van de blik- semaktie is het werven van donateurs waardoor de vaste inkomsten hoger kunnen worden en pleisterakties in de toekomst niet meer nodig zullen zijn. Zaterdagmorgen zal een geluidswagen rondgaan om de bevolking te attenderen op de akite. Om 13.30 uur wordt dan met'de rondgang een aanvang gemaakt. Om half vijf hoopt men iedereen be zocht te hebben. Leden van de EHBO die nog niet zijn Ingeschakeld kunnen zich melden bij de heer C. Janmaat, Weipoortseweg of zaterdag om 1 uur in het Dos Boscohuis. S ASSENHEIM -'»• verband mei haar benoemiig tot hoofdleidster bij ■le R.K. Kleuttrscliool te Lisse, Poel- polder zal mtiW. H. van Loon per augustus let kleuteronderwijs te Sassenheim gaan verlaten. Mej. Van Lion is sinds 1955 werk zaam geweist bij het Sassenheitnse kleuteronderwijs, aanvankelijk als 'eidsters itds I9fi als hoofdleidsier bij de schtPl in Sassenheim-Noord Heel wat kleine plaatsgenootjés heb ben in de loop der jaren met deze rustige, bescheiden, maar ook kun dige en enthousiaste leidster de eer ste stappen gezet op de weg naar zelfstandigheid. Eén van haar oud leerlingen is haar collega mej. Berxy Oudshoorn, die thans eveneens bij het Sassemse kleuteronderwijs werk- Juffrouw van Loon zal op woensdug 2lt juni a.s. afscheid nemen. Voor dit afscheid zorgen tot plm. 11.00 uur „haar" kleuters; daarna is er gele genheid voor oud-leerlingen, ouders en anderen. Schoolbestuur en colle ga's zullen daarbij eveneens aanwe zig zijn. Tot opvolgster run mej. Van Loon is benoemd mej O. Af. Th. Bon. thans leidster hij drdfde school. Boottocht bejaarden enorm succes WARMOND De jaarljjkse uitgaans- voor de bejaarden van Warmond is ook gisteren weer een groot succes geworden. Eevenais vorig jaar was door het bestuur van de bcjaardensociëteit een boottocht georganiseerd. Dit bljjkt juist voor bejaarden een hyzonder ge schikte manier van reizen te zjjn, vooral ook als het zulk prachtig weer is als de laatste weken. Op de prachtige salonboot van „Avi fauna" waarmee de tocht gemaakt werd, was ruimschoots gelegenheid om naast het genieten van het landschapachoon een kaartje te leggen. De stemming zat er dan ook meteen bjj het vertrek vanaf de gemeentehaven om 10 uur al goed in. Via de Leede en de Zijl ging de toch over de Vliet rich ting Voorburg. In de namiddag werd afgemeerd bij het bekende recreatie centrum „Drievliet" te Voorburg. Hier werd 's avonds aan de 162 deel nemende bejaarden een diner aangebo den. Als gasten bevonden zich onder het gezelschap pastoor J. A. Slijkerman, dominee J. Snijders en burgemeester F. K. Langemeyer. Door beide laatst en en door mevrouw Langemeyer, presi dente van het soosbestuur, werden de bejaarden toegesproken. De heer A. van Nierop sprak namens de bejaarden een dankwoord aan allen die voor de organi satie van deze dag gezorgd hadden. Omstreeks negen uur 's avonds arriveer de het gezelschap weer op de gemeente haven. waar het door vele familieleden en belangstellenden werd verwelkomt. Bijzonder plezierig was ook dat een aantal minder goed ter been zijnde be jaarden door vrijwilligers per auto kon den worden afgehaald en thuisgebracht. Prof. Muntendam: Rijksoverheid kan niet zonder demografische research LEIDEN' „De rijksoverheid kan in dit land met hoge bevolkingsdichtheid, hoog geboorteoverschot en te langzaam dalend geboortecijfer geen strategie voor de toe komst bepalen, indien zjj deze niet ba- i op de uitkomsten van demogra fische research." Dit zei prof. dr. P. Muntendam gisteren onder meer tijdens de eerste algemene bestuursvergadering van het Nederlands Interuniversitair Demografisch Instituut, welke werd gehouden in de Curatoren kamer van Leidse Universiteit. Het rapport van prof. Muntendam over de in de naties gehouden tweede Population Conference ls de eerste aanzet ge weest tot de oprichting van het nieuwe instituut, waarvan de taak viervoudig is. Zij omvat :a) het verrichten van weten- scchappelijk onderzoek in Nederland, in samenwerking met Nederlandse en bui tenlandse wetenschappelijke instellingen, naar de factoren, die direct dan wel in direct van invloed zijn op de getalsmatige ontwikkeling van de bevolking, als maat schappelijk probleem van interdiscipli naire aard, dat onder andere vergelijking met gegevens uit het buitenland vereist; b) het stimuleren van het verrichten van demografisch onderzoek en het bevorde ren van de coördinatie van dit onder zoek; c) de bevordering van de scholing van deskundige mankracht op demogra fisch gebied, door de verzorging van sta ges en cursussen, voor zover nodig, het scheppen van aanvullende mogelijkheden tot predoctorale specialisatie in onder scheiden disciplines van het wetenschap pelijk onderwijs en door het bevorderen van jostacademiaal onderwijs in de de mografisch gebied, het voorbereiden publikaties en het geven van voorlichting en adviezen over demografische vraag stukken en de maatschappelijke relevan tie ervan. Het begin van dit instituut te Leiden aan de vooravond van het lustrumcongres „Wetenschap en welzyn" vond prof Mun tendam een gelukkige coïncidentie voor het instituut zowel als voor het congres: geen welzyn zonder wetenschap, mits deze wetneschap dan ook direct of Indi reet op het welzijn is" gericht. Te weinig werd, aldus de president-curator, in het verleden beseft, dat de demografie van de wetenschappen is, welker toepas sing conditioneel voor het welzyn Is. NOORD WIJK Op 29 juni a.s. ls de heer A. van Neutegem, wonende aan de Van de Mortelstraat 63 te Noordwijk, 40 jnar bij het onderwijs werkzaam. Sedert 1 februari 1959 is de jubilaris als leraar in de Franse taal en ln de ge schiedenis verbonden aan de Chr. Mavo in de badplaats. In verband met dit jubileum biedt het schoolbestuur hem op donderdag. 25 juni a.s. ln het school gebouw aan de Duinweg een receptie LEIDEN De Kabouters in Lelden hebben een bejaardenhulpdienst opge richt. De dienst draagt de naam Oranje kruis. Men zal gaan opereren vanuit het L.H.J.-gebouw aan het Levendaal (tel. 30572). Het ligt in de bedoeling, dat de dienst voorlopig alleen op vrijdagmid dag tussen 2 en 6 uur zal werken. Zo gauw de groep groter is geworden, hoopt men een continue-dienst te gaan draaien. De kabouters hebben voor ogen de bejaarden te helpen met onder meer boodschappen voor hun te doen en him gezelschap te houden. De aktiegroep zal contact opnemen met de maatschappelijke werkers in de stad om- ook in de stadswijken dergelijke diensten van de grond af te helpen. Men hoopt zodoende dc integratie tus sen bejaarden en de gehele samenleving te bewerkstelligen. Artsen en geeste lijken worden van het initiatief van de Kabouters op de hoogte gesteld. Hun wordt gevraagd de bejaarden, waarmee zij in contact komen op de hoogte te stellen van de Kabouterdienst. Voorts hoopt het Oranje Kruis, dat zo spoedig mogelijk het zgn. Melkboeren plan kan worden ingevoerd. Dit plan houdt in, dat de melkboeren de aktie groep op de hoogte stellen, indien bij aanbellen bij een bejaarde niet wordt opengedaan. Zo hoopt men te voorko men, zo zei een woordvoerder van de aktiegroep ons gisteren, dat een be jaarde weken en zelfs maanden dood op bed ligt, zoals verleden week nog in Den Haag werd ontdekt. G. Looijenstein wint tijdrit „Bollenstreek" LISSE M. Hageman heeft gister- nvond bij de A-jeugd een kiassementsrit over drie ronden gewonnen van de RTV do Bollenstreek. Tweede werd E. van Houten, 3 A. Reeuwjjk, 4 H. de Ridder en 5 J. van Denzen. Bij de B-jeugd, die twee ronden reed, kwam W. Stroombergen als eeTste over de finish, J. Stroombergen eindigde op de tweede plaats en K. v. d. Akker en W. Tjoelker op de derde en vierde plaats. De adspiranten reden een tydrit over drie ronden (14.1 km). Winnaar werd G. Loojjenstein uit Noordwykerhout. Tweede werd J. van Vosen, 8 A. Mulder, 4 J. Warmerdam en 5 W. Looijenstein.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3