£eidae Sou/tont Nederland staat voor nieuwe periode van warm weer en grote droogte Dr. Flaex berispt na kwestie Korsten Hoedjesdag op Ascot Premiebouw komt in moeilijkheden Verwijt van werkverband aan minister Soekarno stervende in militair hospitaal Kamer tegen, initiatiefwet STAKERS BEZETTEN TWEE BEDRIJVEN Minister Nita overleden DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ïfred. H. P. M. Hei Leiden, postbus 11. telefoon 20935; Redai 61e jaargang, no. 18.079 DONDERDAG 18 JUNI 1970 T V -SELECTIE VANAVOND Selectie uit tv-program hedenavond Ned. 1: 18.15 uur WK-voetbal-sa menvatting halve finales; 1904 uur VPRO-Piknik; 22.35 uur Britse ver kiezingen. Ned. II: 20.20 uur Eddie Constantine: Kaarten op tafel. AANHOUDEND WARM De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Droog, zonnig en vrij warm weer. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot oost. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Niet een zachte vrouwenstem, maar een warme bariton heeft Nederland van nacht namens het K.N.M.I. (te weinig meisjes) via telefoon 003 laten weten, dat de warme dagen terugkeren. Warme dagen dan wel. die vergezeld kunnen gaan van onweersbuien en van hier en daar zelfs behoorlijke neer slag. De vraag of bescherming bevolking, tankschepen, tank auto's en dergelijke nog lang water moeten aanvoeren kan echter nog niet opgelost worden De kans is eerder groter, dat de droogte in grote delen van Ne derland blijft aanhouden met alle gevolgen vandien: enerzijds voor de vakantiegangers en vrjje tüdsbesteders. anderzij dis v>oor de agrariërs, die hun oogsten zien verschrompelen. De onverwachte hoeveelheid buitenlandse bezoekers, die de laatste dagen opnieuw Nederland aangedaan hebben en nog steeds doen*is mede te verklaren door de aanhoudende zomer. Men ver wacht daarom in de komende dagen weer een groot aantal "weekendtoeristen of langere vakantiegangers, die niet meer de moeite nemen naar zuide- 'lijker landen te trekken. Zon en warmte zijn nu vlakbij de deur aanwezig. Zoals gisteren reeds gemeld werd voorziet de Bescherming Bevolking op het ogenblik de Wieroingermeer van water. De spuitwagens rijden daar van boer naar boer, om de droge cultuur gronden rijkelijk te besproeien. Het nabijgelegen Texel heelt ook bijzonder veel hinder van de droogte. Het vakantie-eiland wordt met een veel ernstiger drinkwatertekort bedreigd dan vorig j aar, toen het al nijped werd. Nederland staat in deze dagen echter voor niets meer. Tussen 29 juni en half augustus, wanneer de vakantiepelk voor Texel zijn hoogtepunt bereikt, zullen tankschepen het eiland van drinkwater Twee tankboten zullen in deze vakanlieperide pendelend over het Marsdiep bij iedere vaart duizend m3 water overbrengen van de haven van Nieuwediep naar de haven van Oudeschild. Daar ligt een voovraadschip ge ankerd om deze voorraden in ontvangst te nemen voor de duizenden eilandbezoekers tussen 29 juni en half augustus. Men schat het topverbruik in die da gen op veel meer dan 4000 m3 per dag. Intussen is voor het eiland wel een sproeiverbod af gekondigd. Dit is de harde schaduwkant van de mooie zomerse dagen, die ons consumenten over enkele maan den wel eens parten kan spelen. Steeds meer verontrustende be richten bereiken de lanbouwcon- sulenten en het ministerie van n boeren, die hel zien. Of minister jok zo over denkt de resultaten, die de oogsten alsnog zullen op leveren. Landbouw zelf niet mi Lardinois e hangt af 1 Paardenrennen zijn er niet alleen om naar deze edele dieren te kijk?n. Zij zijn, zoals hier in het Engelse hippische centrum Ascot, ook aanleiding tot het dragen van de meest bizarre hoeden. De ene stelt een kop, schotel en lepel voor. De andere wordt gevormd door een sportvliegtuigje omringd door allerlei dieren. ADVERTENTIE Busjes voor groepsvervosr Volgkoets uit trouwstoet te water (Van rslaggevÉ (Van t SCHIPLUIDEN De trouwpartij van het bruidspaar Van der Berg uit Sehip- uiden kreeg gistermiddag een wel zeer A ongebruikelijk verloop, toen een van de V volgkoetsen van de trouwstoet op de 'oudseweg in Schipluiden bij de afslag naar 't Wondt in een sloot terecht kwam. Het incident deed zich voor toen een Jran de twee paarden, die de volgkoets trokken, hei andere paard te water duw- rle, de inzittenden van de koets, familie eden van hel bruidspaar, raakten niet gewond, mar wel kwam hun kleding on- der de modder te zitten Nadat de koets het water in was ge redden. werd door een toevallig ter plaat- aanwezige wachtmeester van dé politie Schipluiden assistentie verleend. De igszins wild geworden paarden konden worden gekalmeerd, terwijl de inzitten- 'en vorzichtig de balancerende koets ver- ieten. De kerkelijke bevestiging vond verigens normaal doorgang. De vier be- modderde familieleden konden de dienst tobte^ niet bijwonen DEN HAAG Het landelijk werk verband huisvestingsnood te Den Haag verwijt minister Schut van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening dat hjj op geruisloze manier de subsidie op d»; premiebouw verminderd heeft. Het werkverband spreekt zelfs over een hal vering van deze subsidie, maar minister Schut heeft dit vanmorgen nadrukkelijk tegengesproken. Als commentaar op de brief van het werkverband huisvestings nood aan de Tweede Kamer liet hij van morgen weten, dat de subsidiewijzigin gen niet alleen mondeling bekendge maakt zijn. maar ook schriftelijk meege deeld werden. In zijn brief aan de Tweede Kamer verwijt het landelijk werkverband aan ir. Schut dat hij dergelijke maatregelen zonder overleg met de Tweede Kamer genomen heeft. De minister heeft ech ter. aldus zijn woordvoerders, voor deze stappen geen toesteming van de Kamer nodig. Hij kan de beslissingen zelfstan dig nemen. Dat hij met de afbraak van de premies (waarover in het verleden langdurige debatten met het parlement gevoerd zijn) aan de premiebouw d,e nek slag toebrengt ontkent het ministerie eveneens nadrukkelijk. Tot voor kort stonden op de lijst voor de „eigen bouw" nog 37 000 gegadigden ingeschreven, on danks do maatregelen tot subsidie afbraak, die in hoofdzaak betrekkingen heeft op de figen bouw. Dit bleef er over van de helikople die bjj Winterswijk in een weilar. stortte. De piloot was de macht ovc de stuurknuppel kwijtgeraakt en me de staartrotor in een boom terech gekomen toen hij naar een kenn: zwaaide. Het werkverband huisvestingsnood wijst de Kamer er echter op. dat in de periode 19651969 gemiddeld 15 pro cent van de afgegeven premiebeschikkin gen niet gebruikt werd. Voor het eerste kwartaal van dit jaar is het zelfs 19 procent. De reden hiervan is onge twijfeld de bezuiniging op de subsidies, aldus het werkverband. Het wijst erop, dat de achterstand in dè woningbouw steeds groter wordt. Het meent, dat dit vooral komt door de vermindering van de premiebouw. De premiebouw echter vormt de kurk. waarop het bouwpro gramma drijft, aldus het werkvérband, dat niet begrijpt, waarom de minister tot subsidie-afbraak overgegaan is. De brief van het werkverband is een ant woord op het schrijven, dat de minister dezer dagen aan de Tweede Kamer ge stuurd heeft. ,.Ik wil begraven worden in bergen van West-Java' DJAKARTA De toestand van ex- president Soekarno van Indonesië, die eergisteravond in een coma naar het militaire hospitaal in Djakarta is over gebracht, is zeer ernstig; een van de behandelende artsen heeft verklaard dat hij stervende is- Leden van de familie van de oud president zi.jn bijeen in het legerzieken- huis. In het ziekenhuis is hij weer bij bewustzijn gekomen, maar hij bleek niet in staat te spreken met zijn kinderen en met Fatmawati, zijn eerste vrouw. Soe karno lijdt sinds lang aan nierstenen, hoge bloeddruk en een storing van de bloedsomloop in hersenen en hart. Func tionarissen van strijdkrachten ert rege ring wilden niet zeggen hoe Soekarno na zijn dood de laatste eer bewezen zal worden. Sommige generaals menen, dat hij op een heldenbegraafplaats in Dja karta zal worden begraven: anderen zeggen „Wij zullen wel zien". Soekarno zelf heeft al gezegd wat hij wil. In het boek „Soekarno. een autobiografie", van de Amerikaanse schrijfster Cindy Adams zégt hij: „Ik wil begraven worden in de bergstad Bandoeng, onder een schaduw rijke boom, in de frisse en glooiende bergen van West-Java." De stakersdie twee scheepvaart* bedrijven in Amsterdam tot van avond bezet houden, wisten met hun tiid wel raad. Ook zonder te wer ken hebben zij zich beziggehouden, zij het dan met een behoorlijk spel letje kaart. INSPRAAK BENOEMINGEN (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De initiatiefwetten van de PvdA-Kamerleden drs. Van Thijn en Franssen zijn voor de Kamer onaan vaardbaar. Deze wetten beogen inspraak van de gemeenteraad en de Provinciale Staten bij respectievelijk burgemeesters benoemingen en benoemingen van de commissarissen van de koningin. Mr. J. W. Schakel (ARP) noemde de voorstellen een gooi naar de gekozen burgemeester en commissaris. Hij is er niet zeker van dat met deze methode de juiste man op de juiste plaats komt. F usiegerucht Lloyd-Mü lier aanleiding AMSTERDAM (ANP) De avondploegen van de Koninklijke Hollandse Lloyd aan de Oostelijke Handelskade en het stuwadoorsbedrijf van Müller en Co in de Coen- haven in .Amsterdam, hebben sinds gistermiddag de bedrijven voor 24 uur bezet. Het betreft hier in totaal 500 man, aldus een bestuurder van de afdeling Amster dam van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N V.V.). Reden van deze slaking Is dat de directie gisteren geen gevolg had gegeven aan de eis van het personeel om opening van zaken te geven over fusiegeruchten. De kwestie speelt al sinds dinsdag toen het personeel van de Koninklijke Hollandse Lloyd per telegram van de directie eiste voor gistermiddag een duidelijke toezeg- tedoen of enige openheid van zaken te geven over de fusieplannen. „Het personeel wil niet geleten zijn lot afwachten", aldus de N.B.V.-afdehngsbestuurder. Welis waar werd door de directie toegezegd dat vanmorgen een gesprek zou plaats vinden, maar besloten werd tot een 24 uur staking over te gaan. i opening (Van een ohzer verslaggevers) DEN HAAG Het socialistisch Tweede-Kamerlid dr. H. Roethof heeft minister B. Roolvink van Sociale Zaken vragen gesteld over nieuwe verwikke lingen rond de kwestie-Ben Korsten. Zoals bekend is deze bekende Haagse public-relationsman destijds geruime tijd in 'behandeling geweest in verband met het gebruik van verdovende midde len. Na zijn dood is deze kwestie in de openbaarheid gekomen, waarbij ook de naam viel van dr. A. J. Ch. Ilaex. Deze zou de heer Korsten als zijn patiënt regelmatig recepten gegeven hebben voor het gebruik van morfine. Thans is gebleken, dat dr. Haex, die vorige week door minister Roolvink op nieuw benoemd werd tot voorzitter van de Gezondheidsraad, door de medische Tuchtraad berispt is voor zijn medisch optreden in de kwestie-Korsten. De Me dische Tuchtraad gaf hem de waar schuwing voor onvoorzichtig en dikwijls verstrekken van morfine aan de heer Korsten. Tijdens het onderzoek naar deze zaak trad dr. Haex terug als voorzitter van de Gezondheidsraad, maar na de uitspraak van het Medisch Tuchtrecht werd hij door minister Roolvink opnieuw benoemd- In Den Haag .verluidt,, dat de minister dit benoemingsbesluit alleen getekend heeft. Staatssecretaris Kru'?inga van zijn departement, speciaal belast met volksgezondheid, zou geweigerd hebben ook zijn handtekening ter bekrachtiging van de herbenoeming te plaatsen. In verband met deze geruchten in politiek Den Haag heeft de socialist Roethof thans minister Roolvink gevraagd wat van deze beweringen waar kan zijn. Intussen is ook bekend geworden, dat ■ir. Haex zelf de verzekeringsmaat- chappij van wijlen de heer B. Korsten nkele duizenden guldens teruggegeven •eeft. die de maatschappij aan haar 'iënt uitbetaald had wegen^ arbeidson- ^schiktheid. Dr. Haex had destijds na- ïelijk een verklaring van deze onge- chiktheid ondertekend, waarna de ver zekering de uitbetalingen deed WILLEMSTAD (ANP) Geheel on verwachts is vannacht de Antilliaanse minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer A. P. Nita overleden na een kort ziekbed. De Antilliaanse regering heeft op verzoek van de familieleden van de overledene en op verzoek van de partii Frente waarvan minister Nita secreta ris-generaal was een telegram verzon den naar Cuba. en naar Caracas en verzocht om een pathaloog-anathoom ter beschikking te stellen voor het ver richten van autopsie. Zowel de behan delende geneesheer als 't ziekenhuis heb ben hiertegen geen bezwaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1