antenne Ontwapenende opvoering zwakke kinderopera £cidóe(Soti/ta/nt De film van vanavond Schoolvakantie van 28 juni tot 9 augustus Brits familiefeest rond Hollandse speeldrift Mexico geen kerkdienst Heyerdahl halverwege op oceaan Ank v. d. Moer naar de West Examens in Italië geboycot LEIDSE COURANT Onderwijs en vakbeweging AAN het feit van de grote achterstand die kinderen uit lagere milieus qua onderwijs hebben ten opzichte van hun leeftijdgenoten, wordt door geen zinnig mens meer getwijfeld. Jammer genoeg blijft er onenigheid, in elk geval ver warring, over de beste middelen om iets aan deze achterstand te gaan doen. Sommigen hebben in het verre en nabije verleden hun hoop gebouwd op grote invloed van de moderne com municatie-media; anderen op een meer actief en bewust maken van ouders die zelf weinig onderwijs hebben gekregen. Er zijn onderwijsexperts die veel zo niet alles verwachten van een heel ander systeem van voortgezet on derwijs; ook gaan er stemmen op die ervoor pleiten dat bedrijfsleven en vak beweging veel meer nadruk gaan leg gen op het onderwijs als onderdeel van hun streven naar maatschappelijke her vormingen. Tot de laatste categorie rekenen we dr. J. van Kemenade, onderwijssocioloog en directeur van het Instituut voor Toegepaste Sociologie. Hij wil de vak beweging voor de onderwijsreorganisa- tle mobiliseren, onder meer door druk ven de vakbeweging op 't onderwijs om wat minder accent te leggen op de ont wikkeling van kennis en technische vaar digheid en wat meer op het bijbrengen van inzicht in de maatschappelijke situ atie en in de zich snel veranderende mogelijkheden van onze maatschap pij. Vaag fl\R Van Kemenade hij ontvouwt deze week deze gedachte weer eens in het NKV-blad heeft gelijk met zijn stelling dat het onderwijs meer aandacht van de vakbeweging verdient. smaak gemakkelijk beweerd dat de inhoud van ons onderwijs niet deugt, in plaats van dat er vo wordt of de voi deugen. De ontwikkeling van kennis kan. mits het op een goede manier gebeurt, veel bijdragen tot inzicht; zonder zodanige kennis kan hei bevorderen van zelf standig meedenken gemakkelijk ontaar den in quasi-inzicht en een „gelijkscha keling" op een laag niveau, terwijl de bedoeling toch juist is iedereen door- volle kansen bij het onderwijs geeste lijk rijker te maken. Druk r\RUK van de vakbewegirig moet mede gericht worden op het vast stellen van prioriteiten, verkondigt dr. Van Alkemade terecht. Dan zou de druk van de vakbeweging behalve op verlenging van de leerplichtige leef tijd en een beter part-time onderwijs juist gericht moeten worden op zo danige veranderingen bij het basison derwijs, dat daarna elk kind gelijke kansen krijgt op het onderwijs van een zo hoog mogelijk niveau dat overeen stemt met zijn aanleg en zijn belang stelling. Lukt dat, dan wordt het probleem van de determinatie minder moeilijk dan het thans velen toeschijnt. En zorgt men tevens dat het onderwijs inhoude lijk corresppndeert zowel met de rede lijke behoeften van onze maatschappij als met de geestelijke vorming waarop elke jongere recht heeft en waar hij zoals thans vaak te laat ontdekt wordi ook niet buiten kan, dan is er veel Daarom herhalen we nog eens ons standpunt, stop het overgrote deel van de meersom die Onderwijs nodig heeft in het onderwijs voor de kinderen tus sen hun 4de en 12de jaar. werking van een roman van Roger Vailland. handelt over een driehoeks verhouding. oen autocoureur en diens vrouw leven zo'n beetje langs elkaar heen, waarna er een derde in het spel komt. Hélène, de onderwijzeres van een dorpsschool. Er ontwikkelt zich een hele geschiedenis, waarvan we de afloop niet willen verklappen. In de hoofdrollen ziet men Simone Signoret, Alexandra Stewart en Reginald Kernan. Vanavond, N.O.S., Nederland I, 21.10 u. DEN HAAG In 1971 zullen de zomervakanties voor de -lagere scholen lopen van maandag 28 juni 1971 tot maandag 9 augustus 1971. Dezer dagen zal de Stichting van de Arbeid aan minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitbrengen over de vakantiespreiding 1971 voor de col lectief sluitende bedrijven. Verwacht wordt, dat geadviseerd zal worden evenals vorige jaren het tijdvak geheel te laten samenvallen met de schoolva kanties. (Van een onzer verslaggevers) SCARBOROUGH Deze week speelde zich in de Engel; Scarborough, in het graafschap Yorkshire, het elfde en tot r grandioze Benelux-festival af. Zelfs de Blaospoepers uit Breda stil van zoveel onverwachts Engels enthousiasme. En dat v doorlopend spelende en geinende carnavalskapel wat zeggen, In Scarborough jZ f. Door linale Luchtverontreiniging en het bedrijfsleven N een brief aan de Tweede Kamer maakte de Raad van Nederlandse Werkgeversbonden een aantal zinnige opmerkingen tegen een door de indus trie te vormen „algemeen schadefonds". Werkgevers geloven, dat schaderegelin gen beter privaatrechtelijk geregeld kvmnen worden, omdat bij het instellen van een algemeen fonds onbedoelde uit keringen kunnen worden geclaimd. Waarschijnlijk hebben de werkgevers verbonden hierbij gedacht aan bepaalde landbouwfondsen, waaruit tegenwoordig Moms geput moet worden voor een pro- duktie welke beter niet had kunnen geschieden. Bij het algemeen schade fonds terzake van luchtverontreiniging nullen bepalingen moeten gelden, die «rtke niet-bedoelde uitkeringen voorko men Of men de kwestie helemaal pri vaatrechtelijk kan regelen? Waar schijnlijk lokt men dan weer andere problemen uit. De werkgeversbonden stellen in hun Vfef, dat de kosten van externe bestrij- dmgsmaatregelen (zoals wetenschappe lijk onderzoek, meet werk en controle) a* de algemene middelen moeten wor den betaald. Het stevige been waarop de ondernemers hierbij staan, is dat ook de bestrijding van misdaad en tra ditionele volksziekten voor rekening van de overheid gaat. Maar nu willen de werkgeversverbonden bovendien, dat •m bij het bekostigen van hun interne bestrijdingsmaatregelen geholpen moe ten worden door belastingfaciliteiten als vervroegde afschrijving van investerin- herinvoering van investeringsaftrek en vervroegde afschrijving van investerin gen die tot doel hebben de luchtveront reiniging tegen te gaan. De gelden waarop de werkgeversver- ELLY A MELING Minder bekende Schubertliederen „Grandioze zangkunst in ver geten Schubertliederen". Zo en met anders waarderen we het eerste feetivalconcert in de serie „Het onbekende lied", waarvoor EHy Ameling dinsdag in de kleine Doelenzaal getekend had. bonden in hun pleidooi voor fiscale tegemoetkomingen aanspraak maken, vormen nu een onderdeel van de alge mene middelen. Wordt op dit pleidooi ingegaan, dan zal de overheid ongetwij feld elders fiscale compensatie zoeken en krijgt de Nederlandse bevolking dus weer de rekening gepresenteerd. Het lijkt ons eerlijker, wanneer de werkgevers deze kosten verhalen op de afnemers van hun produkten. die in zekere zin toch de oorzaak zijn van de luchterontreiniging in kwestie. De in dustrie heeft er dan zelf het duidelijkst belang bij de luchtverontreiniging tot het minimaal noodzakelijke te beper ken. Bij alles 4vat men op de algemene middelen of op belastingfaciliteiten kan afschuiven, plegen zuinigheid en zorg vuldigheid spoedig in de knel te ra ken. t COLLA MICHERI (AP) De papy rusboot van de Noorse zeevaarder Thor Heyerdahl is halverwege gevorderd op de oversteek van Afrika naar Midden- De huidige route van de RA II loopt noordelijker dan die van de RA I, die er verleden jaar niet in slaagde Midden- Amerika te bereiken omdat zij zwaar beschadigd werd door een zware zee gang. De RA II vordert per dag onge veer 80 mijl. Het scheepje profiteert van de stroom van de Kanarische Ei landen. De toestand van de RA II is zeer goed. 100.000 man op de been Alleen daar kun je voor een stel opgedofte wagens bijna honderdduizend I toeschouwers op de been krijgen onder I een zomers warme zon, ook al waren I de Nederlanders (blaospoepers. majoret- j tepeloton Oranjestad uit Breda, het Scapino-ballet, Marie Cécile Moerdijk, een ..Volendams" echtpaar met een draaiorgel en Haarlemse bloemenmeis jes enz.) het middelpunt. De directeur van de gemeentelijke afdeling voor pu bliciteit, Steve Fewster. verzekerde ons. dat de aandacht voor het festival nog nooit zo groot was geweest. De Britten maakten er een familie feest van. Het eerste gezamenlijke op treden van het Scapinoballet en Marie- Cécile Moerdijk. die bij het wat oudere publiek helemaal in de gratie viel betekende een uitverkochte Flo- werhall (1600 zitplaatsen), terwijl er een stevige toegangsprijs moest worden betaald. Op een van die gekke avonden in Scarborough luisterden de blaospoepers een old time dance-avond op. Iets. waarvoor je in Nederland geen hond meer krijgt. De jonge majorettes uit Breda moe ten zich een beetje filmster hebben gevoeld zo vaak zijn zij gefotografeerd en gecomplimenteerd. Marie-Cécile Moerdijk kreeg minutenlang applaus voor haar volksliedjes, zelfs op de eer ste dagen toen ze nog vergeten was er Engelse tussen te stoppen. Internationaal Poëzie Festival wordt gehouden in De Doelen te Rot- 1 terdam. Dit is een voor Nederland uniek festival waar een keur van dich ters uit West- en Oost-Europa en j door de Rotte Kunststichting met „Poetry International" te Londen. In de uitzending treden onder meer op de „Barrow Poets" uit Londen, de Zwitserse groep „Bilanz", de Oosten rijker Ernst Jandel, de Nederlander Polen en het Wil Roggem HASSELT Obbink van hervormden, heeft de zondagavond vastgestelde kerkdienst af- j gelast in verband me wereldkampioenschap dat het gros van de leden zondagavond toch thuisgebleven zou Groot-Obbink vindt het niet ven woord, dat de voorganger zich prepar voor een uiterst minimaal auditori De vereniging van vrijzinnig hervorm vertegenwoordigt slechts een kl groep in het overwegend orthod Hasselt. Uit een door Ank van de gedane keuze uit haar rep twee avondvullende progiE mengesteld. Ank van dei- alleen door een souffleuse w zeld, keert 29 juli naar ons om kort daarna bij de tonee be te beginnen met de rep de Kersentuin van Tsjechow. Pipo de Clo' 18.55 uur: VPRO: NEDERLAND II Kaarten op tafel, NOS: film Eddie Const 18.45 uur: 21.50 uur: Pipo de Clown Zes met een bas, 18.55 uur: 22.10 uur: 19.04 uur: Spreek het met Den Haag vandaag 19.09 uur: 22.25 uur: Manuscript van Goethe geveild HAMBURG (AP) Op e Wolfgani 460.000 hoorde t uk (123.000 dollai :1 vormde va autobiografie ind Wahrheit". ".fir ^14.30 "stereo? °V i ooi* e FRIESS natie over ni ngspeelplaten. (lfi.on-1 7.45™Spor'tactu Vs™ "feuvf.02 Terug^nEv lalin °"ogramV nS"lunc[wo r'mn GOUDEN PLAAT VOOR SHOGKING BLUE BIJ TERUGKEER UIT VS S5S diers, die door Birma zonder veel plichtplegingen naar hun land werden teruggestuurd en die nu rond Madras dreigen te verkommeren. Het gaat hier om een groep mensen die met relatief geringe middelen een heel stuk zouden kunnen worden ge holpen. De film van Piet Out bracht :ijn boodschap goed over en redelij- ■oata ih«t Ave Maria en Ihet aan Shake speare ontleende Standchen die het tegenwoordig beter in de huiskamer dan ta de concertzaal doen; er waren liede ren die men bijna nooit hoort en andere «te Suleokaüederen bijvoorbeeld) waar aan eileen vocalisten met een verfijnde emeate denken. BSly Ameling zong al deze liederen met een bijna volmaakte vocaliek en een tegen het volmaakt aangrenzend stijlbesef. Haar voordracht distantieerde zich volledig van handigheidjes en uiter lijk effect; tekst en mélodie werden als de oomplete twee-éénheid behandeld en wie daartoe dn staat is, kan bij Schubert inderdaad beter van alle verdere hulp middelen afzien, omdat die hem of haar slechts schaden. Waarin t Elly Ameling evenwel naar onze smaak 6oms wat minder soberheid had mogen betrachten, Suleikaliederen en de cyclus „1 Douglas Gesange"* werden na de pauze slechts geëvenaard door het imponerend gecomponeerde en indringend gezongen ..Du liebst midh nicht". Voor het overige was het daar dominerend bloemen en vogeltjes, zeer fraai, maar niet erg op windend. In Irwin Gage Amerikaans pianist trof Elly Ameling een begeleider van groot formaat. Een man die Schubert spelen kan zoals een Gerald Moore en Felix de Nobel, soms iets te expressief, de zangeres „op en naspelen. Een kostelijke avond. sterk in de korte De Shocking Blue, die gisteren uit Amerika in ons land terugkeerde, kreeg op Schiphol een gouden plaat aangeboden voor de 100.000ste Venus. Deze ceremonie werd verricht door Wim van Hanegem en het zangeresje Wilma. Verder van links naar rechU Robbie van LeeuwenCor v. d. Beek. Mariska Veres en Klaasje d. Wal. ROME (Reuter) Het Italiaanse ka- binet heeft een spoedzitting gehouden i naar aanleiding van de die dag begon- 1 nen landelijke boycot van examens door circa 420.000 leerkrachten. Door de boy cot worden meer dan acht miljoen i scholieren getroffen. Minister van onderwijs Misasi deelde na afloop van de kabinetsvergadering mee dat wetsontwerpen waren opge steld ter verwezenlijking van de toege zegde positieverbeteringen bij het on derwijs. Maar aan een hoofdeis van de onderwijskrachten kon niet worden vol daan. uitbetaling van voorschotten op de beloofde salarisverhogingen. De boy cot wordt evenwel voortgezet. wijs bedra het hoofd" 11222 Sterk koor van Vrije School trookje van Oscar Wilde. beeld en een zwaluw die de prins helpt zijn posthume maatschappelijke bewo- genheid te demonstreren zijn voor in de leeftijd van jaar de allesbehalve bij J tijdens het Hol- akkelljke i levendir moge ion bij de Bouws! die voor jk toneelbeeld zorgde, en voor Rolf iuziek heeft Otger. onder wiens leiding de scholie- de aardige ren zelf de maskers en rekwisieten lig en in de vervaardigden. Terecht zijn deze krani- ivond bij de premièn deerd. en zij zuller vrijdagavond bij de :an Kodalv. De tekst van de hakeling van korte koortafer :lt over de dagelijkse gebeurt selijke folklore heel zuiver en markant verwerkt. De weergave was overrompelend, overrompelend van echte musieeer- vneugde en ook verrassend van tech nisch kunnen in de fraaie samenklank en in het heldere klankbeeld, waarin Jiet stemverloop uitstekend was te vol- Het zou aardig zijn als de Vrije School volgend jaar in het festival Let's make an opera van Britten zou opvoe- Sindsdien is daar een toestand dit veel meer acuut is dan die in Madras een nood ook die een veelvoud ervar bedraagt. weer een goede Brandpunt-reportage die dringend appelleerde om hulp. Nu gedaan hebben de film „Geef ze dak boven het hoofd" een tijdje u stellen. Dat was veel beter vooi Peru-hulp en wellicht ook beter het doel dat de film diende. Aan doel met tweemaal vragen well voorbijgeschoten werd. film kent die dest ..Zeven weken op het ijs", de spe dokumentaire van de Duitse t.v. ov« het drama-Nobile beviel ons beter. D spanning in deze reconstructie bied goed bewaard, al waren er onbegri pelijke slordigheden. De vrieskoi werd bijvoorbeeld nauwelijks voelbar gemaakt door acteurs die lustig zonj der hand- of hoofdbedekking opereen den en die na lange ontbering nog' ongelooflijk fit leken. Los daarvan was het een goede recon structie met soms heel knap truceer werk. Het toevallige feit dat de AVRO twee uitzendavonden achter elka*1 heeft maakt het bovendien mogelij ng de tweedelige serie op de snelst-dei Van der Rijnprijs voor Surinaamse jonge schrijvers AMSTERDAM (ANP) De van der Rijnprijs is voor 1970 uitgeschreven als aanmoedigingsprijs voor jonge schrij vers van korte verhalen. Zij moeten in Suriname zijn geboren of er wonen en werken en op 1 juli 1970 de leeftijd van 39 jaar nog niet hebben bereikt. De prijs, die beschikbaar wordt gesteld door de N.V. Billiton-van der Rijn en in 1965 voor jonge kunstenaars werd ngesteld bedraagt 5000 gulden. De jury bestaat uit de heren Victor E. van iesland, H Eersel (Paramaribo), L. Trier, A. Kossmann, J. Phaff en R. Staatsprijs voor architect Van Tijen DEN HAAG (ANP) De minis'., van Cultuur, Recreatie en Maatschap-, pel ijk Werk, dr. M. A. M. Klompé, heel: de staatsprijs voor beeldende kunst en architectuur 1969 toegekend aan de ar chitect ingenieur W. van Tijen voor zijn gehele oeuvre. Dit is de vierde maal dat de staatsprijs is toegekend. De jury die de minister bij het toekennen van dc prijs van advies heeft gediend, bestond uit ir. J. Leering, voorzitter, J. A. Be- daux, R. Blijstra, Ch. J. F. Karsten en prof, ir. W. Q. Quist, leden en mevr. G. F. Stips-van Weel secr. Tijen Zandvoort. Hij heeft zich vooral in gespannen voor de volkswoningbouw. Zeer bekend van hem is het Grooi- handelsgebouw in Rotterdam, dat hij samen met de architect Maaskant ont-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2