DE ARMOE ROND MADRAS VAN MENSEN IN NOOD Yeringa mogelijk KYP-lijsttrekker Weerzien met doodzieke Frans Schlooz OM DE DAG WERKEN VOOR WAT VOEDSEL Koolwitjes plegen zelfmoord JURGENS: OPPOSITIE MOET KOMEN MET KEIHARD PROGRAMMA r TERDAG 13 JUNI 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hü was naar het vliegveld Menambukkam gekomen om oris af te hadcn. Uiterlijk fit, blij om het weerzien. Later hoorden wij, dat ze hem een paar uur eerder bewusteloos in zyn kamer hadden gevonden- 's Avonds vreesden zijn naaste medewerkers het ergste, want de dokter had tyfus geconstateerd. Ze brachten hem naar het St.-Eli- sabeth hospital, waar hij twee dagen lag te Ijlen zonder dat men de zaak onder controle kon krijgen. Daarom werd hy in een oude auto naar het isolatiezlckenhuls van Misereor in Chetpet vervoerd, 180 kilometer het binnenland in. Pas twee dagen vóór onze terugkeer naar Nederland kregen we permissie, hem daar op te zoeken. ..Höchstens zwanzig Minuten", zei de Duitse arts. Hij had nog tegen de veertig koorts, ze verwisselden zijn pyjama.iasje voor een sportief shirt, dat we hadden meegebracht, en zetten hem in een stoel bü het raam. Zo werd pater Frans Schlooz begin maart van dit jaar gefilmd voor de Nederlandse televisie. ■am. hnsdagavond 16 juni komt hij op het cherm. Niemand zal merken, hoe ziek lij toen was, én dat hij in korte tijd 3 kilo(!) aan lichaamsgewicht had lèrloren. Hij is nu in Nederland, Ivergekomen op uitnodiging van de |tichting ..Mensen in Nood" te Den i het kader van de landelijke actie voor „zijn" Birmaanse vluchte lingen in Madras (Zuid-India). Bij dé lintjesregen van dit jaar ridder Ö.N. geworden, vanwege 35 jaar verdien sten als taaie ontwikkelingswerker in -India. Volledig hersteld, de tyfus is voorbij. Het had hem, juist nu zijn pverk in Nedêrland zoveel reacties be ton op te roepen, noodlottig kunnen ■■orden. Dat het niet gebeurde, .'hrijft hij toe aan de voorzienigheid. Die heeft hem nooit in de steek gela- f ooruitgang Ik had hem bezocht in juli 1969. Over iièm en zijn fascinerend werk enkele reportages gémaakt vóór deze krant. Zê bleven gelukkig, maar volkomen onverwacht, niet zonder echo in Ne derland. Zijn thuisfront in Venlo, de j.dichting „Hulpactie pater Frans Schlooz", kon in 1969 bijna f 100.0000,- zijn social welfare centre „Beati- J tiidee" aan de rand van de miljoenen- »tid Madras van de giro halen. Acht ■maanden na mijn eerste bezoek zag ik 1,Beatitudes" terug. Ik heb de vooruit- Itang, door deze gelden mogelijk ge- Mmiakt, kunnen zien. I -'Vine Schlooz had een nieuw „Désti- Tv-documentaire over Birmaanse vluchtelingen den-Spanje, zei: „Gelukkig hebben we nog wat over van de twintig ton bruine bonen, die hij begin vorig Jaar in Nederland heeft gekocht op de veiling". Vyasarpadi Weerzien ook mét de erbarmelijke vlakte van Vyasarpaditank, de groot ste concentratie van Birmaanse vluch telingen in Zuid-India, waarvoor „Be atitudes" in 1965 werd opgericht. Ze ventienduizend mensen. Bij de decem- bermoesson, de ergste sinds 1892, wa ren driehonderd hutten ingestort. Vo rig Jaar was het een dorre, stinkende boel. Nu stond een deel onder water, pompen waren onbruikbaar geworden. Frans Schlooz had drie nieuwe putten laten bouwen sindsdien. Ik sprak mr. Joseph Weer. het dorpshoofd van Sa- strlnagar. „Sir' u moet voorzichtig zijn. Er heerst onrust in de kampen, de communistische agitatie wordt met de dag groter. Men stelt dat filmen niet erg op prijs". Inderdaad brak er, na ons derde bezoek, een heftige rel uit. Er werd gescholden en gevochten men gooide elkaar met complete fiet sen naar het hoofd. Het verloop heb ben we niet afgewacht. Naderhand kwam er een politieonderzoek, maar men liet ons er gelukkig buiten. Een nieuwe ervaring was de kennis making met pater Ignatus Dharma- kartha o.f.m. (39) een Indiër, beho rend tot de Nederlandse franciscanen- provincie. Zijn weritgebied is de streek rondom Madavaram. een boe renplaats op 15 kilometer buiten Ma- Dlnsdagavond 16 juni a.s. staat de KRO een gedeelte van haar televisiezendtijd op Nederland 1 af aan de stichting „Mensen in Nood" voor de ultaendlng van een documentaire over de Birmaanse vluchtelingen in Zuid-India (Madras en omge ving). Daarmee wordt een lan delijke actie ingeluid, waarvan de opbrengst besteed zal wor den ter verbetering van de leef- en werkgelegenheidssitu atie van deze vluchtelingen. In de periode septemtjer-oktober 1969 heeft ons blad reeds aan dacht gevraagd voor deze zaak met een uitvoerige reportage- serie van Jan Derix en foto graaf Gerard Kruysen. Op verzoek van de stichting „Mensen in Nood" vergezelde Jan Derix de cineast Piet Ou( opnieuw naar Madras. In bij gaand artikel geeft hij zijn indrukken van de huidige toe stand weer. De actie, die op 16 juni via de Nederlandse tele visie wordt gestart, kreeg de titel „Een dak boven hun hoofd". Hel adres Is: giro 1111222 (vier maal één, drie maal twee). Mensen in Nood. Den Bosch. dras. Ook Birmaanse vluchtelingen, 25.000, verdeeld over bijna twintig ko lonies. Hij zei: „Hier op het platteland is ruimte om deze mensen uit hun noodsituatie te halen. Ik heb geen gaarkeuken, ik zoek naar structurele verbeteringen. Dit probleem moet in twintig jaar op te lossen zijn". Ignati us is begonnen met kleine projecten: de aanleg van wegen en fleurige tuintjes in de nederzettingen, de bouw van putten. Als beloning krijgen de mensen graan, geschonken door de Catholic Relief Services. Hij had 400 mannen en vrouwen aan het werk. Van ieder gezin mocht een persoon om de andere dag meedoen, In ruil voor een kilo tarwe met soja-olie. Sholovaram Met Ignatius waren we in Sholava- ram, een van de „transit camps" voor vluchtelingen buiten Madras City. Er was nooit eerder een filmteam bin- nengeweest. Een stel bamboeschuren op een open, schaduwloos gravel-ter- réin, ingericht door de Indiase rege ring. Hier komen de mensen aan, zodra ze in Madras Harbour van de transportschepen komen, die hen in Birma hebben opgehaald. Hel begon in 1964, tot vorig jaar november kwa men er gemiddeld 3000 per maand. Toen hield het plotseling op. Ignatius zei: „India heeft momenteel alle scheepsruimte nodig voor de Mekka bedevaarten, na mei komt de vluchte lingenstroom zeker weer op gang". Anderen hopen, dat het kolonelsbe- Frans Schlooz tussen de sterfbedden van zijn Destitute Home wind in Rangoon, om de Birmaanse economie van een dreigend bankroet te redden, iets toleranter iB geworden ten opzichte van de niet-autochtone bevolkingsgroepen. Tot dusver zijn in India ongeveer 200.000 Birmaanse Indiërs aangeko men. Als pater Ignatius gelijk krijgt, zullen er nog 600.000 volgen, schat men. De meesten blijven hangen in de omgeving van de stad Madras, nadat ze uit de doorgangskampen komen. In kamp Sholavaram mocht men tot no vember hoogstens zes weken blijven, dan kwam de volgende scheepslading binnen. De 54 gezinnen, dfe er nu al tut# home" (sterfhuis) kunnen bouwen Ken prachtige barak van betonpalen golfplaten Ze waren juist begon- n met de overhuizing uit de gam mele bamboehutten, waarvan er een december kapotgcregend was. Er 1'agen 87 stervenden, sommige kende ik nog van vorig jaar. Drie nonnen de Missionaries of Charity, die hém verzorgen (en 50 pet erdoor we ten te slepen), hadden in de barak een 'eigen verblijfsruimte gekregen. Ze n er blij mee. Het schooltje was uitgebouwd met een dertig meter lan- ae hal, ook beton én plaatwerk. Er konden nu tweehonderd kinderen meer in. En de 3000 maaltijden aan ouden-van-dagen, zieken en kinderen, die ..Beatitudes" vorig jaar per dag uitgaf in de gaarkeuken, waren er vierduizend geworden. Cineast Piet Out („wat ls dat hier een vreselijk gecompliceerde toestand, hoe kan eén man dat allemaal runnen?") zotte het op de film. Op het laatste nippertje maakten we ook nbg de aankomst mee van de eerste 15 ton melkpoeder, die mihister Lardinois verleden jaar september voor het hulpcentrum van Frans Schlooz be schikbaar stelde. Deze maand gaat nogmaals 15 ton scheep. De mensen loonden openlijk hun dankbaarheid: as feest, we kregen bloemkransen hindoeguirlandes omgehangen. Maar intussen waren ze door de rijst- voorraad heen, bijkopen op de vrije markt was onbetaalbaar, want de rijstprijzen waren in enkele maanden met 100 pet opgelopen. Zijn plaatsver vanger, father Roberto (39) uit Mid- WÊÊIÊ^MÈÊÊÈlÊm Dc vluchtelingen strijken aan de gr geluk hebben vinden vier maanden zaten, hadden geluk. Een van hen. John David, overgeko men met vrouw en acht kinderen, zei: „Wij hebben uit Birma alleen onze kleren, een beetje keukengerei en drie bedmatjes kunnen meenemen. De In diase regering heeft ons een toelage gegeven, maar die was na veertien dagen al op. Als we hier weg moeten, weet ik niet waarheen. Ik was techni cus bij de Birma Air Force. Ignatius Dharmakartha sjouwt stad en land af om werkgelegenheid voor hen te vinden, maar hij weet hoog stens 5 pet tc helpen. De rest gaat na de zes weken in het „transit camp" zwerven. Velen nestelen zich in Ma dras op straat, cr zijn tienduizenden daklozen. Hun behuizing is een stuk zeildoek of een paar planken. Anderen vestigen zich in de huttendorpen ron dom Madras, met Vyasarpadi Tank aLs grootste magneet. Verschillende kolo nies bij Madavaram ontstonden door occupatie. Groepen tot wanhoop ge dreven vluchtelingen bezetten 's nachts een stuk land van de staat of van grootgrondbezitters, bouwen er hutjes op. spannen er prikkeldraad omheen. Tot dusver heeft de politie niet ingegrepen. Woningplannen In de documentaire, die Piet Out voor „Mensen in Nood" samenstelde, komen deze aspecten van het probleem der Birmaanse vluchtelingen in Zuid-In dia objectief, realistisch aan de orde Zij maken duidelijk, dat het zo niet langer kan. Nederland, wordt nu ge vraagd om in India opnieuw bij te springen. Frans Schlooz en Ignatius hebben namelijk beiden een woning bouwplan ingediend bij de stichting „Mensen in Nood". Twee projecten, die voorzien in de bouw van 400 huisjes. Op elke 20 woningen een fabriekje. Zo kan een nieuw dorp ontstaan, met medewerking van de Indiase overheid, die een terrein van 5 hectaren beschikbaar heeft ge steld. Het bestuur van het Social Welfare Centre „Beatitudes" en het door pater Ignatius opgerichte „St. Anthony's Guild" hebben besloten, deze bouw plannen in eerste instantie uit te voe ren voor de sociaal zwakste vluchtelin gengezinnen. Ignatius: „Onder de Bir- manen zijn veel onvolledige families. Vaak is er geen inkomen wegens ziekte van man of vrouw. Wij zullen zo'n achtduizend mensen moeten hel pen, die geen gebruik kunnen maken van een staatslening, omdat ze geen goed Inkomen hebben, Birmaanse ge zinnen zijn over het algemeen groot, gemiddeld zes tot acht kinderen". De „Werkgroep 2000" in Amersfoort schonk Ignatius vorig jaar f 25.000.-. waarmee hij het ..modeldorp" Gummi- dipundi heeft opgezet. Honderd wo ningen, waarvoor binnenkort ook In diase leningen zullen vrijkomen. De mensen bouwen, op basis van „voedsel voor werk". Het dorp, dat men uit de actie van „Mensen in Nood" hoopt te realiseren, komt bij Madavaram. Elke woning gaat f2500.- kosten. De men sen zullen in coöperatief verband de fabriekjes gaan runnen en aldus in staat zijn om over enkele jaren die f 2500,- geleidelijk terug te betalen. Uit deze aflossingen kunnen dan col lectieve voorzieningen voor het dorp bekostigd worden. In Chetpet verklaarde de zieke Frans Schlooz: „Met zo'n gaarkeuken ven ons kunnen wij alleen de acute nood lenigen. Als je verder niets doet, komt het probleem nooit tot een oplossing. Daarom willen wij die huizen bou wen, om de mensen uit de treurige vicieuze cirkel te trekken, waarin ze nu gevangen zitten". Een dak De actie, die op 16 juni van start gaat met een direct appèlop het Neder landse volk, kreeg de naam „Een dak boven hun hoofd".. Concreet gaat het om 400 woningen, maar in feite om veel meer. Want een woning hebben betekent voor deze, buiten hun schuld op drift geraakte vluchtelingen weer grond onder de voeten hebben Een plaatsje te krijgen in een moeilijke, moeizame maatschappij als die van het ontwikkelingsland India. Binnen de sociale dimensies waardoor deie groep verschoppelingen verstikt dreigt te raken. Want wat betekenen uitein delijk 200.000 „repatrianten" ln een land met een jaarlijks geboorteover schot van 13 miljoen? In deze mense lijke mierenhoop vallen ze nauwelijks op. Maar de erbarmelijke toestanden In Vyasarpadi Tank, de algemene wan hoop in Sholaaram spreken andere taal. De taal van mensen In nood. Nederland kan er weer Iets aan doen. Er zal zo men daarvoor bevreesd mocht zijn niets aan de strijkstok blijven hangen of onoordeelkundig worden geïnvesteerd. De Catholic Charities India te Madras, zusterorga nisatie van „Mensen in Nood, tal de aanwending der gelden verzorgen. En om tenslotte filmmaker Plet Out t* citeren: „Ik hoop. dat mijn beelden de mensen in Nederland zullen pakken. Het is niet allemaal ellende, wat ik Iaat zien. Maar aan het slot wordt het wel even hard. Dan moeten er drie miljoen beurzen open". sH'JSSEL A.N.P.ln Wenduyne ae aelaische kust liggen ontelbare 'ijkjes van koolwitjes, die bij duizenden »it het binnenUlte: naar de kust zijn oevlogen en vervolgens if. .et uieïer.. Hei Belgisch Koninklijk Instituut voor Natuurwetenschappen heeft na het be kend worden van dit verschijnsel ver klaard het niet uitgesloten te achten, dat de vlinders massaal ..zelfmoord" Plegen. Een verschijnsel, dat zich ook voerdoet bij lemmings. Het instituut acht het niet onwaarschijnlijk dat de vlinders massaal zijn vertrokken uit een streek waar onvoldoende voedsel voor de larven is. Ze zijn daarna naar zee getrokken, waar ze uitgeput in het water vielen. (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG Dc drie grote confessionele partijen streven ernaar elk één landelijke lijsttrekker voor dc komende Kamerverkiezingen aan te wijzen. Dit om ccn duidelijk en gezamenlijk optreden in de ver kiezingsstrijd tc bevorderen. De naam die bij de KVP het meest genoemd wordt, is de huidige KVP- minister van Onderwijs en Wetenschappen, prof. dr- G H. Vering*. Hot dagelijks bestuur van de CHU h>*ft al voorgesteld minister Udlnk van Ontwikke lingshulp landelijk lijsttrekker te maken, terwijl fractieleider mr. B. Biesheuvel die taak naar alle waarschijnlijkheid bü de AR op zich zal nemen. Dc- KVP heeft Jarenlang met meerdere lijsttrekkers geopereerd; voor noordoost- en west-Nederland, Bra bant en L;mburg- Ook premier De Jong wordt wel genoemd als mogelijk lijsttrekker. Ook de CHU heeft een tweede kandidaat in de persoon van staatssecre taris dr- Kruisinga van Volksgezondheid Bij de CHl' valt dc beslissing volgende wv+ t'j.tens dc I ;n Utrecht (ADVERTENTIE) Volgens de aftredende PPR-Voorzitter Jurgens, die vanmorgen sprak op de algemene vergadering van zijn partij in Rotterdam mo? er „nu de politieke malaise eerder verergert dan vermindert een de ver beelding der kiezers aansprekende daad verricht «verden. Die daad zal moeten bestaan in het bieden v:in een keihard legeringsprogram voor 1971-'75 van c*e oppositie als alternatief voor het nu gevoerde „slaperige bewind". Op het AR-ocnvent. dat g'steien in Utrecht is be gonnen. heeft AR-fractieleider mr. B Biesheuvel buitenparlementaire actie als cue tegen de woning toestanden in de Haagse Schilderswijk en legen de lucht- en watervervuiling toegejuicht Hij zag hierin een teken dat de Jongeren als mondige buigers wil len meewerken aan de vorming van het regerings beleid en „ons parlementariërs daarbij kritisch op ac \ingers kijken"- Zn was mr. Bicsheuve' het eens met het Initiatief van het gemeentebestuur van Deventer de kabouters Uit te nodigen een lijst van onbewoonde huizen op U stellen Die eigentijdse instelling verdient na volging. Van Dien1 Van UdenBesarxpon1 Koppenberg+Co Accountants Aan de eind-examinandi 1970 Een baan is maar een baan... (waarom niet kiezen voor een carrière?) Geïnteresseerde eind-examinandi lichten wij in een vrijblijvend informatief gesprek gaarne in over de mogelijkheden die het accountantsberoep biedt. Uiteraard kan of wil niet iedereen accountant worden. Maar voor hen die over een administratieve knobbel" beschikken biedt dit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden vindt: zeer goede financiële perspektieven; boeiend werk op intellektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze!); ten derde hangen je carrière mogelijkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant Is als assistent begonnen). Accountant zijn betekent een bij uitstek modern vak beoefenen met een breed veld van taken. Het tegendeel van saai: je zit niet steeds op dezelfde stoel, maar wordt voortdurend gekonfronteerd met andere mensen en andere situaties. Tenslotte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft doorstuderen (op basis van een gunstige studiekosten regeling). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedane kennis en vergroot Je je mogelijkheden. Wij zullen het op prijs stellen als je voor het maken van een. afspraak onderstaande bon wilt gebruiken; in ongefrankeerde envelop verzenden en adresseren aan Van Dien'Van Uden' Besangon' Koppenberg Co Antwoordno. 3426, Amsterdam-c i informatie-afspraak i I Ik zou inderdaad graag een gesprek met u willen hebben over het accountantsberoep in het algemeen en over de mogelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij I in het bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn. I I Naam I Adres I Woonplaats: I Leeftijd Tel.: - Diploma: Je kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren voor een afspraak aan ons kantoor Den Haag - 2078, Jacob Mosselstraat 2, postbus 2093, tel. 070 - 831100 ORANJESTAO (ARUBA) PHILIPS8URG (ST. WAARTEN) CARACAS (V6NS2UKLA)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7