Hotel „Huis ter Duin* zal de honderd niet halen PAKHOED HOLING ZET EMS-AFBRAAKPLAN VOORT Nieuwe welvaartsbron een toeristisch impuls BOY S WONDER heeft hitkansen met eerste single ALL TIED UP wil niet stilstaan POP - KORT ook voor jou ook voor jou ook voor jou ook voor jou ook voor jou ook voor jou ook voor jou ook voor jou oc Fred Haaijen: „pure zomerhit" 2.-n'jflRDAG 13 JUNI 1970 LEIDSE COURANT NOORDWIJK Het tot ver over onze landsgrenzen beroemde Grand Hotel Kurhaus Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee, zal in de nabije toekomst geheel of gedeeltelijk worden gesloopt. Tenminste als rijk, provincie Zuid-Holland en gemeente Noordwijk akkoord gaan met de nu nog niet vast omlijnde plannen er een nieuw, modern eerste klas hotel van de zelfde naam voor in de plaats te zetten. Daarmee zou dan een einde komen aan dit van buiten ietwat bunkerachtige maar, gezien zijn traditie en vermaardheid en de aard van de gasten, zeer gerenommeerde hotel dat zowel herhaalde malen de Nederlandse als de Belgische koninklijke familie heeft gehuisvest en de omstreden, rijke Duitse indus trieel Krupp en zijn familie. Directeur Cleypool: Er komt nieuw hotel met oude naam Die afbraak is helemaal nog niet defi nitief zegt de heer G. J. Cleypool (36), algemeen directeur van Huis ter Duin en Rembrandt- en Palace Hotel in Noordwijk, die allen in het bezit zijn de Exploitatie My. Scheveningen. „Het zijn slechts plannen," zegt hij, als hem een telexbericht voorleggen van N.V. Havenzathe in Den Haag. Die N.V. Huis ter Duin als ontwikkelingspro ject. „We houden er rekening mee dat het hotel wordt afgebroken," aldus de directie van Pakhoed. Er voor in de plaats moet komen een nieuwe concen tratie van gebouwen in de hotel- en re creatiesfeer, die enige tijd in het bezit de N.V. Havenzathe zal blijven en weer wordt afgestoten. Volgens dat bericht blijft de EMS de exploitatie van Huis ter Duin verzorgen totdat de plannen van Havenzathe uit gevoerd kunnen worden. Bij de afbraak het hotel zou de EMS het terrein dan als bouwgrond opleveren. Nog vraagteken Volgens de heer Cleypool, die niet in de besprekingen werd betrokken, maar wel ingelicht, is dat bericht van het ANP gedeeltelijk onjuist. „Die afbraak is nog groot vraagteken. Er moet eerst een nieuw plan gemaakt worden en de gemeente Noordwijk wil zien met welke, plannen Pakhoed dan wel uit de bus komt.' Toen Zwolsmans-EMS Huis ter Duin in 1963 kocht van de oprichtersfamilie Tap- penbeck, was er al sprake van dat het oude hotel het veld zou moeten ruimen voor een nieuw. „Er werd al goedkeuring verleend voor een groot flatgebouw, een hotel, een zwembad, een garage en woon huizen. Dat was een idee van Zwolsman en het plan is nader uitgewerkt door irchitect Van Emden. De mogelijkheid bestaat dat Pakhoed deze plannen over neemt. Een plan om Huis ter Duin te vervangen was er dus al", aldus de heer Cleypool. Stukje bij beetje Maar de gemeente Noordwijk afbraak als er niets nieuw tegenover staat. De grond van Huis ter Duin, een terrein van 8,5 hectare, waarover ook een deel van Zuid-Boulevard loopt, heeft als bestemming hotel- en recreatieterrein. Huis ter Duin zal volgens de lieer Cley pool pas worden afgebroken als er al een nieuw hotel staat, dan wel gedeeltelijk worden afgebroken en op die wijze geheel Zijn vissie: „Het is erg moeilijk een oud gebouw te exploiteren, daarom hebben we vorig jaar het interieur al ingrijpend gemoderniseerd. Maar het sentiment speelt natuurlijk ook mee. Noordwijk is beroemd geworden door de koninklijke families die hier op bezoek kwamen en de filmsterren, zoals Elizabeth Taylor en Richard Burton. Algemeen directeur G. J. Cleypool. Gouden stoeltje Ooit koningin Wilhelmiua was destyds een veelgeziene gast in Huis ter Duin. Zij had vele wensen. E rmoest o.a. een speciaal gouden stoeltje klaargezet wor den en letten van het hof kwamen van- tevoren alles inspecteren, vertelt direc- teiir Cleypool. Zelf heeft hij dit niet meegemaakt want hij zwaait pas sinds vorig jaar de scep ter over het 83 jaar oude hotel. Cleypool, die de hotelschool in Lausanne volgde en in zowel Europese als Amerikaanse hotels ervaring opdeed, resp. voor de ser vice en de zakelijke leiding, werd op 27-jarige leeftijd direoteur van restau rant Holbein in Rotterdam. Twee jaar later toen de EMS in Noordwijk actief werd, kwam het directeurschap van het Palacehotel. Nu is hij algemeen directeur van de drie EMS-hotels in Noordwijk. het moet veel commerciëler gerund worden. Er moet meer flexibiliteit ko men in de exploitatie: cogressen, perso neelsfeesten, diners, modeshows. „Sinds het hotel in 1887 door de fa milie Tappenbeck werd gebouwd, was het alleen 's zomers geopend geweest, en met succes," aldus de heer Cleijpool. „Het is nu nog wel een familiehotel in de maanden juli en augustus, zoals vroeger, maar voor de rest van het jaar komen er grote firma's. In januari, maart en april waren we helemaal vol geboekt." Voor nieuwe generatie Op de vraag of in het nieuwe hotel wel iets terug zal komen van het oude en vertrouwde voor sommige gasten, zegt de heer Cleypool dat dit afhakelijnk is van een goed samenspel tussen de eige naar en de architect. Maar hij voegt er aan toe dat er toch welbewust op de nieuwe generatie wordt gemikt. Die wil iets nieuws. „De kleine hotels die niet op al die nieuwe mogelijkheden kunnen mikken krijgen het steeds moei lijker. We kunnen niet stilstaan bij de oude mensen, die met sentimenten aan vroeger denken. Die komen trouwens in de eerste plaats voor het teras, en dat blijft." En hoe staat liet met de toekomst van het personeel dat, nu het hotel perma nent geopend is, niet meer uit tijdelyke krachten bestaat, maar in vaste dienst is van Huis ter Duin? Cleypool: „Het personeel Is op de hoog te gesteld. Er zijn voor lien vele nieuwe mogelyklieden. Er wordt eerst wat op gebouwd, dan pas wat afgebroken." Maar toch gaat volgend jaar als er goedkeuring is verkregen als eerste „het kasteel" op het noordelijk gedeelte van het terrein tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuwbouw, ge volgd door de dependance er naast. Die dienen nu als woonruimte voor een deel van het personeel. Weer kuuroord Commerciële „De gemeenteraad en de burgemeester van Noordwijk waken natuurlijk voor het behoud van het hotel, maar ik ge loof niet dat ze tegen het plan zijn als er iets positiefs uitkomt," aldus de hr. Cleypool.-„Ik meen dat Havenzathe ook in die richting van het EMS-plan denkt. Daarom hebben ze ook de naam van Huis ter Duin gekocht. Het blijft een eerste klas hotel, maar Havenzathe wordt nieuwe EMS en Nederhorst de nieuwe Zwolsman begon als klein familiehotel en door de heer Tappenbeck langzamerhand werd uitgebreid met een terras, een nieuwe vleugel, een restaurant en toen daaraan behoefte bestond - een speciaal kur haus waarmee Huis ter Duin ook een kuuroord werd. Na het verdwijnen van de belangstelling voor het kuren is men daar vorig jaar, door o.a. een sauna aan te brengen opnieuw mee begonnen. In de bezettingstijd raakte hetdoor Een luchtopname die de unieke situatie de huisvesting van Duitsers en Cana dezen een beetje uitgewoond, maar na de oorlog werd Huis ter Duin dankzij de Marshal-hulp gedeeltelijk herbouwd en geheel gemoderniseerd. In 1963 verkocht de heer Tappenbeck een nazaat van de oprichter, het hotel aan Zwolsman en ging zelf in Portugal Rollen omgekeerd' Het merkwaardige doet zich nu voor dat Pakhoed de rol van de EMS heeft overgenomen. Kocht de EMS in liet verleden onroerende goederen, die men door de eigenaar liet exploiteren en dan met winst probeerde te verkopen, nu heeft Pakhoed zich die rol toegeëigend en speelt de EMS de rol op het tweede De heer Cleypool1 zegt hierover: „Ha venzathe heeft geen apparatuur om een hotel te exploiteren. Daarom blijven wij het doen. De EMS heeft het hotel moe ten afstoten vanwege liquiditeitsmoei lijkheden. Daarom ook kon dat ont wikkelingsproject hier om financiële redenen niet doorgaan. Zwolsman wordt op het ogenblik tegengewerkt." De moeilijkheden ontstonden volgens de heer Cleypool, toen de Westlandse Hypo theekbank af wilde van het langlopen de krediet aan de EMS tegen een vaste rentevoet. Dat was een soort „paraplu krediet" voor een groot vast bedrag. Na aflossing konden weer nieuwe kre dieten tot dat bedrag worden opgeno men. Daar was de hele ontwikkeling van de EMS op gebaseerd. Toen de rentevoet ging stijgen wist de West landse Hypotheekbank van dat vaste rentepercentage af te komen. Maar EMS of Pakhoek, Zwolsman of Nederhorst, voor Huis ter Duin en Noordwijk is het blijkbaar lood om oud ijzer. Pieter Bückmann. d Hotel Kurhaus Huis ter Duin" in Noordwyk weergeeft. Noordwijks burgemeester mr. J. M. Bonnike enthousiast: „Aan nieuw plan stellen we hogere eisen" /Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK Burgemeester u heb ongetwijfeld in de krant gelezen dat Huis ter Duin wordt afgebroken Burgemeester J. M. Bonnike van Noordwijk: Nee, dat hoefde ik niet in de krant te lezen, u begrijpt dat ik hier natuurlijk al helemaal van op de hoogte was". Wat is uw reactie op deze ontwikke- Burgemeester Bonnike: „Als het be ter wordt is dit een uitstekende si tuatie. U begrijpt, we hebben de be stemming stevig ni handen. Maar er moet eerst wat gebeuren, eerst een plan gemaakt worden, voor we ko men met onze toestemming. Het ho tel is in de huidige vorm niet exploi tabel. Daarom zullen we een nieuw hotel hier toejuichen. Maai' dan zitten Burgemeester Bonnike. Dekt u dan dat het hotel eerst hele maal afgebroken wordt voor er een nieuw komt of -uilen de oude delen geleidelijk door nieuwe vervangen moeten worden? Burgemeester Bonnike: „Niemandzit graag in een hotel dat tevens bouw plaats is. Maar die plannen zijn nog niet rond. Er moet eerst nog over die nieuwe plannen overlegd worden en een besluit worden genomen door de gemeenteraad. Die beslist, want eerst komt er uitgebreide inspraak. En dan is natuurlijk nog de goedkeuring van GS nodig. Ik heb goede hoop dat er iets groots zal verrijzen, maar ver der kan ik er natuurlijk nog weinig over zeggen". Maar onlangs is er in de gemeente raad toch op gewezen dat dit voor Noordwijk zo vermaarde bouwwerk' met zijn rijke traditie niet verloren mag gaan? Burgemeester Bonnike: „Er is een enkel lid van de raad die het zal betreuren vanwege die traditie. Maar dit hotel valt niet onder Monumen tenzorg". Het. oorspronkelijke plan van Zwols man, ontworpen door prof. Van Em den is al door de gemeenteraad goed gekeurd. Betekent dat dit plan nu alsnog wordt uitgevoerd? Burgemeester Bonnike: „Nee, wij zijn niet meer voor het plan: Van Emden. We zullen aan dat plan nu hogere eisen stallen. Dat vorige ontwerp voor een hotel was te hoog, daardoor zou je een schaduwwerking op de Boulevard gekregen hebben. Maar dat er een nieuw hotel komt juichen we toe. Dat geeft onze gemeente nieuwe toeristische impulsen; het be tekent een nieuwe bron van wel- P.B. NOORDWIJK Orange Juice heeft zyn nummers geheel afgestemd op de wensen van het publiek. Organist. Chris Sprengers, bassist Lex Gerritseim, drummer Martien Witteman en zange res An ja Lagcrwey hebben ondanks het feit, dat een eigen reportoire meer ge tuigt van muzikale werkzaamheid, top-veertig nummers als uitgangspunt gekozen. Waarom, zo vraagt manager Jan van Zuylen zicli af, zouden wy gaan experimenteren met moeilijke toestand jes om speciale geluidseffecten te be reiken? We houden liet voorlopig bij nummers van de Beatles, Seasons, Earth Fire en enkele instrumentale. De groep is in '65 begonnen onder de naam Zodiaks en is in de laatste vijf jaar diverse malen van bezetting ver anderd. Een modeverschijnsel in navol ging op John Mayall, Eric Clapton, Jimmy Hendrix en zoveel andere groe pen? Manager van Zuylen: „Als je met een groep bezig bent, dan moet je voor uitgang zien. Zodra je stil staat is er iets mis en dat is nu de kracht van onze groep geworden. Vooral de zange res ic een tactische zet geweest, die hoog aanslaat." Zangeres Anja Lager- wey, in het dagelijks leven kinderver zorgster en evenals Lex Gerritseim wo nend in Haarlem, moet het inderdaad „maken" voor de groep. Haar favoriete nummers: „Let it Be" en „Venus". De groep, die in deze formatie onge veer 5 maanden bestaat en per week tweemaal repeteert in e enbollen- schuur, beschikt op het ogenblik over 30 nummers die ruim voldoende zijn om een avond te kunnen vullen. Want avonden moeten er wel komen om de 20.000 gulden, die hun installatie heeft gekost, af te kunnen betalen. Naast een piano, orgel, basgitaar, drums, slag- en sólogitaar en vijf microfoons bezit de groep ook nog een zelfgebouwde licht installatie. Opvallend was het succes dat de groep vorig jaar behaalde op het beatcon- cours te Hillegom. Ondanks het uit vallen van een versterker werden zij toch nog 4e na in de voorronden als eerste geëindigd te zijn. Mede door deze successen hebben enkele bandleden nog al wat fanmail ontvangen. „We blijven echter met beide benen op de grond staan", aldus de manager, die deze fan mail als betrekkelijk ziet. Plannen voor de toekomst? We hadden dit jaar graag een tournee door Duitsland wal len maken maar daar enkelen van ons reeds hun vakantie hadden besproken, kan dit helaas niet doorgaan. Wel zijn we hard bezig met een eigen plaatje in de commerciële sfeer. Zodra we wat meer bekendheid hebben gekregen gaan we er ook nog eens aan denken om ons repertoire geheel om te gooien. Ook hel instrumentarium gaan we binnenkort uitbreiden met een electrische twaalf- snarige gitaar. Is het voor groepen als The Shoes, The Motions, The Cats en veel andere topgroepen moeilijk aan werk te komen, manager van Zuylen blijkt genoeg werk om handen te heb ben. Tot nu toe eenmaal spelen per de zomer zelfs tweemaal. The Iron Butterfly, misschien volgen de maand in ons land, speelt in gewij zigde samenstelling geheel nieuwe mu ziek Meest gedraaide plaat op dé Amerikaanse radio deze week is Teach Your Children" van Crosby, Stills Nash Young. Het is in Nederland de hittip LEIDEN -— De Leidse formatie Boy's Wonder heeft zyn eerste plaat gemaakt. l)e titel: „All tied up" „It must be love". De single die in de Haagse GTB- studio's werd opgenomen, werd giste ren door de Leidse graiiiniofoonplalen- niaatschappij CNR in de omloop ge bracht. Manager Aad van Delft, die reeds gro bekendheid verwierf doordat hij enke jaren geleden The Shoes naar de hi tedders joeg, is er zeer tevreden me Hij vertelde ons er het volgende ove „All tied up" is een compositie van Amerikaanse zanger Terry Reed. „H is een lekker pep-ding, maar we he ben er natuurlijk wel aan moeten sle telen. Het is allemaal veel co ciëler gemaakt. Peter Koelewijn, die de plaat „prodjoeste", en Willem van Kooten (Joest) hebben daaraan gewerkt. De achterkant, „It must be o De Leidse groep Boy's Wonder, v.l.n.r. drummer Isac zowel Lex Harding als Tineke. wat (zittend), bassist Joop de Tombe, gitarist Willem Bonnet en nog nooit eerder gebeurd is Dickkie Koppenhagen. John Mayall vertelde ons dat hij in juli zyn volgende album gaat opnemen. Hij weet nog niet wie hem gaan be geleiden Zowel The Shoes met „Osa ka" als Earth Fire met „Ruby Is The One" in de Belgische top 20 Op hot Bath festival in Engeland zal John Mayall eind deze maand samenspelen met o.a. zijn vroegeré begelei der Peter Green en zijn jongere broer Rod Claudine Longet, afgelopen week op ons TV-scherm in de show van haar man Andy Williams, ontving in de States een gouden plaat voor haar eerste album „Claudine" Herbie Mann vertelde ons dat er binnenkort een opvolger wordt uitgebracht van zijn album „Memphis Underground", waar in de USA meer dan 30.00 stuks van werden verkocht. De titel is „Muscle Shoals Nitty Gritty Er is een tweede album op komst van The Allman Bro thers Band Er schijnen grote bedra gen geboden te worden voor „Anyone For Tennis", het enige nummer van The Cream dat hemaal niet meer te krijgen is „Deja Vu" van Crosby, Stills, Nash Young staat ook in de BRT LP-top 5 Dr. John The Night- tripper maakt op 2 juli a.s. een live show voor de VPRO-TV De wed strijd Muziek Expres tegen Polydor is met 9-5 door Muziek Express gewonnen Het Holland popfestival met o.a. Dr. John. Caravan en Super Sister zal waarschijnlijk ook verfilmd worden, zo vertelde ons Lex Harding. Laatste nieuws is dat ook Polydor groep Stone The Crows (U weet wel: van Led Zep pelin-man Peter.Grant) en Neil Young daar zullen optreden De grootste gil ler van het Woodstock-spektakel is zon der enige twijfel de groep Sha-Na-Na met hun vertolking van „At The Hop", de grote hit 1958 Danny The Juniors Barry Ryan's „Kitsch" is een onge looflijke come back „It Takes A Little Longer" van Sonny Charles en „Let It Be" van Aretha Franklin zijp hittips van Radio Noordzee Karei Gott bezocht John Lennon Yoko Ono in de Apple-burelen. Binnekort treden ze samen op in Praag. love",*is een compositie van gitarist Willem Bonnet en Cees Schrama, die voor de piano- en orgelbegeleiding tekende." Van Delft ziet grote kansen voor de plaat, evenals Joost de Draaier en Polydor-producer Fred Haaijen, die het een „pure zomerhit" noemt. Maar ook al zou het eventueel een grote hit worden, de jongens blyven amateur. Is men ondanks deze optische voor spellingen niet bang voor een fiasco? De voorbeelden in Leiden liggen er (Nou Keystones; Runways,-enz.). Van Delft: „Dat weet ik, maar daarom heb ik ook anderhalf jaar gewacht. Toen ik The Shoes verliet was iik 'van pttan om er voorgoed mee te kappen. Maar Willem van Kooten zei tegen me: jon gen, dat is onzin. Je moet gewoon met een andere Leidse formatie opnieuw beginnen. Toen ben ik op zoek gegaan. Juist in die tijd kwamen de Namby Pamby's naar me toe en ze vroegen: joh, wil jij ons niet hebben? Toen heb ik ja gezegd, maar ze dii-ect laten we ten, dat er een en ander veranderd moest worden. Ze speelden met zes man, en dat is gewoon teveel. Zo hield ik uiteindelijk vier man over. Daarmee ben ik gaan werken. En ik ben niet eerder contact gaan zoeken met pla tenmaatschappijen, voordat ik dacht dat de jongens er rijp voor waren. Daar paste ik wel voor op. Kijk maar weer naar de Runaways. Zo'n plaat uitbren gen k&n gewoon niet. Zoiets moet je de kop indrukken. Daar ben je ten slotte manager voor." Om de beide nummers, die in stereo zyn opgenomen, zoveel mogelijk te ver volmaken, is Boy's Wonder zo'n dikke twintig uur in de studio werkzaam geweest. Laten we hopen dat Freddie, twintig uur in de studio werkzaam Haaijen gelijk krygt. Een „pure zomer hit" van Leidse bodem

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5