Ccidóc(2ouAcmt Overleden E. van grootste M. Forster een Britse schrijvers MARISKA ZOU SHOCKING BLUE NIET VERLATEN Eerste plaatje van voetballer Pepe „A PASSAGE TO INDIA" NOG STEEDS ACTUEEL TELEVISIE VANAVOND Wij, heren van Zichem V Tv-program RADIO MORGEN VERMOEIENISSEN TOURNEE TE GROOT Beperking gastarbeiders Zwitserland ANDY WILLIAMS PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 9 JUNI 1970 Den Uyl blijft vasthouden aan rafelend touw AL tweemaal ls dit jaar bij verkiezingen gebleken. dat Ha Nederlnnrtoo Ha-ro,- concentraties. Bij de christen-democi tische samenwerking is bevestigd wat van tevoren al vast stond: de concen tratie zou kwantitatief minder stemmen krijgen dan de optelsom van de vroegere totaal zelfstandig opererende partijen. Bij het Progressief Akkoord stond van tevoren geen verlies vast, maar leek het perspectief zo aantrekkelijk, dat leiders van de Partij van de Arbeid en de P.P.R. dit akkoord van meet af aan gepropa geerd hebben, als de stevige kabel, waaraan kiezers, die politieke duidelijk heid en een beter beleid willen, zich zouden kunnen vasthouden. De degelijkheid van de kabel kwam al spoedig in opspraak, toen twee kandidaat partners, de P.S.P. en D '66, uit pi-in- cipiële of praktische overwegingen af stand begonnen te nemen. De tweespalt in de socialistische partij zelf maakte van het politieke ideaal al bijna een illusie. De stembusuitslagen van maart en juni moeten tot de conclusie leiden, dat het Progressief Akkoord er slechter afgekomen is dan de drie christen democratische partijen; ook al bleven tegenstellingen en teleurstellingen dit trio niet bespaard. bestel, waardoor het kabinet-De Jong in het zadel zit. onmogelijk te maken. De politieke leider van de Nederlandse socialisten is dus kennelijk van plan zich I aan het rafelend louw te blijven vast- houden. Vreemder nog, hij adviseert iedereen die vooruitstrevend denkt, dit met hem te doen. Maar het meest vreemde zijn de motieven, die de heer Den Uyl daarbij leiden. Geen progressief akkoord waaraan D '66 gebonden is, omdat dit niet aan trekkelijk gebleken is door kiezers, die geneigd zijn op D '66 te stemmen. Wel een zodanig samenwerkingsverband, dat christelijke arbeiders, die tegen een alliantie van hun christen-democratische partijen met de V.V.D. zijn, zich gesteund weten en de indruk krijgen, dat er een i ander alternatief bestaat dan links I gedoemd zijn om oppositie blijvi Recht en krom DRS denken aan iemand, die probeert wat krom is recht te praten. Wie is het, die een door vele katholieke en protestants-christelijke arbeiders gewenst alternatief (de regering op brede basis) onmogelijk maakt? De Partij van de Arbeid, waarvan ver schillende leiders nog altijd een veto handhaven tegen herstel van samen werking tussen de partijen, die Neder land na 1945 uit de grootste misère hebben geholpen. De heer Den Uyl zelf hoopt op een ander kiesstelsel, maar hij weten, dat daarvoor de potentieel aanwezige overeenstemming tussen Beperkt akkoord K-V.P. en socialisten onmisbaar is i Krom en recht botsen ook op elkaar by DEN UYL en dr. Vondeling Den Uyls bedoelingen met D '66; wan- hebben hieruit in elk geval één ding geleerd: de volledige linkse concen tratie kunnen ze wel vergeten, omdat dit voor D '66 een onaanvaardbare en dus voor de gehele concentratie een onhaalbare zaak is. Het proces van de striptease is op gang gekomen en drs. Den Uyl propageert nu het be perkte stembasakkoord, een samen werkingsverband met als voornaamste doel in 1971 prolongatie van het politiek de kiezer het PA artij minder leuk gaat werken binnen hun bezwaren dan het progressief akkoord alueert tot „beperkt stembusakkoord" met een concreet omschreven taak na de verkiezingen? We hebben niet de indruk, dat veel burgers zich geroepen voelen in Den Uyls rafelend touw meer vertrouwen te hebben, dan in z'n mislukte kabinet. (Van onze medewerker) Zoals wij gisteren al meldden is op 91-jarige leeftijd de Engelse schrijver Edward Morgan Forster overleden, die door velen tot één van de grootste Engelse schrijvers gerekend werd. In Nederland is hij niet erg bekend, ondanks het feit, dat zijn boeken in het Nederlands vertaald zijn en hij in 1954 in Leiden een eredoctoraat ontvangen heeft. Dat hij in ons iand niet zo bekend is dat hij komt misschien wel doordat zijn boe- ..A pas ken de indruk maken zo typisch En gels te zijn- Forster werd in Londen geboren en studeerde in Cambridge. Hij beschouwde zichzelf als i Victoriaans liberaal en dit heeft in be langrijke mate zijn houding als schrij ver bepaald. Een van zijn bekende uit spraken was: „Ik ben eigenlijk wat mijn leeftijd cn mijn opvoeding van mij gemaakt hebben ik ben iemand die tot de bourgeoisie gerekend mag worden, die de Britse constitutie trouw blijft, maar eerder trouw blijft Forster heeft' vrij veel geschreven, maar „Where angels fear to treat" (1905) en vooral „A passage to India", dat in 1924 verscheen, hebben hem wereldberoemd gemaakt. In zijn treat" geeft hij o. die hij opgedaan blijf in Italië. Deze roman is missi beste, maar behandelt ingels fear de indrukken w« ad tijdens zijn v< gebruiken voor zijn ,.A passage to India". Deze romans hebben als centraal thema de inter menselijke verhoudingen (in verband hiermee wordt zijn werk nogal eens vergeleken met dat van D. H. Law rence). „A passage to India" is het meest bekend? boek van Forster. Het is tweemaal bekroond geworden en in vele talen vertaald. Dit boek maakt aanvankelijk de in druk een beschrijving te zijn van de Engelsen in India, toen India nog deel uitmaakte van het Britse imperium. Forster had zijn indrukken hiervoor opgedaan, toen hij tijdens de eerste wereldoorlog in dit land was. Al gauw echter ziet men dat het niet de bedoe ling van de schrijver was om een politiek tractaat over het Engelse ko lonialisme in het begin van deze eeuw te schrijven. Het eigenlijke onderwerp wordt in het begin van het boek al uiteengezet door twee moslims, die zich afvragen ,of het wel of niet mo gelijk is de vriend van een Engels man te zijn". De kern van het verhaal en de Engelsman Fielding. Fielding is een verlichte geest die rassendiscriminatie overboord heeft gezet en in tegenstelling tot vele an dere Engelsen in het India van die tyd, werkelijk zijn best doet om tot een echte toenadering met de oor spronkelijke bevolking te komen. Hiermee staat htf diametraal tegen- »ver een figuur als Ronny Heaslop die zijn moeder vertelt: „Wij zijn niet Op deze muur van onwil en onbegrip lopen pogingen van Fielding te plet ter. Hij is een eenling die inziet dat er nog heel wat moet gebeuren voor dat de Engelsen en Indiërs tot elkaar kunnen komen. Hij ziet in, wat tevens een van de centrale kwesties in het boek is, dat men er met het opruimen van de vooroordelen ten aanzien van de huidkleur alleen niet is. Dit is slechts een eerste stap in de goede richting, die gevolgd moet wor den door pogingen van twee kan ten om begrip op te brengen voor elkanders sociale, politieke, ethische en morele achtergrond. Dat dit pro bleem nog steeds actueel is behoeft geen nadere uitleg. Voor Indiërs" hoeft men alleen maar het woord „ne ger" in te vullen en „Engels" te ver vangen door „blanke". Het is juist deze actualiteit, die For ster zon leesbaar schrijver maakt. Forster is overleden; zijn boeken en ,A passage to India" in het bijzonder NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje Beer 19.07 uur Daktari 20.00 uur: Journaal 21.15 uur: Andy Williams-show 22.05 uur: Wij, heren van Zichem 22.50 uur: Journaal TELEAC 22.55 uur: Ruimtelijke ordening, 14 NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de clown Den Haag vandaag 19.09 uur: Holland Festival AVRO: 19.30 uur: Het wonder der natu 20.00 uur: Journaal Peyton Place 21.10 uur: Voor de vuist weg NEDERLAND NCRV 17.00 uur: Met zijn drieën onbewoond eilai 17.20 uur: Knobelen NOS •18.45 uur: de clown •22. Journaal •22.55 uur: WK-voetbal PeruW.-Duitsland met commentaar van Koen Verhoeff NEDERLAND II NOS 18.45 uur: 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.12 uur: Stel je voor, show •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Please sir 21.05 uur: Spel zonder grenzen Het groot IJE-koor Rotterdam 22.25 uur: Journaal TELEAC 22.30 uur: Aldo van Eyck ontwerpt KRO-bedrijfsgebouw kiezen per kiesschijf e omroepcorrespondent) de nieuwbouw van de KRO beeft geleid tot een opdracht aan prof. Aldo van Eyck te Amsterdam. De nieuwe huisvesting van de KRO-staf zal door TH. de Eyck doceert architectuur afdeling bouwkunde van de Delft. Hij doceert ook regel- Harvard, Yale e Columbia). Prof. van Eyck heeft o.a. het nieuw burgerweeshuis in Amsterdam on worpen, alsmede het paviljoen i istoor van Arsker Na de dood van baron Alex moet, volgens de hypotheekakten, zelfs het kasteel en het belendende park aan boer Coene overgedragen worden, als niet binnen het jaar na het overlijden van de baron de voor die tijd erg overdreven som van 40.000 frank wordt betaald door de erfgenamen. Coene is gerust. Niemand is dwaas genoeg om zulk een bedrag te betalen voor een vervallen kasteel. En toch. De zoon, Luc van Berckelaer, die zich uit onenigheid met zijn vader, in Belgisch Kongo gevestigd heeft, besluit de som te betalen en het kasteel te komen bewonen. Zware slag voor Intussen bezoekt de zorgeloze Munte, ondanks zijn georekkige benen, de kleu terschool van de zusters. De kindertjes zingen voor hem „Te Lourdès op de bergen". De brave man is in de wolken- Buiten gekomen schrompelt zijn geluk zalig gevoel echter ineen. Hij ziet daar immers zijn zware beproeving aanstap pen: De bazige, „liberale" bemoeial van het dorp, moederoverste van het kloos ter, moeder Hyacint of kortweg moeder Cent genoemd. Naar loffelijke gewoon te gaan pastoor en non aan het twisten. Ze zetten hun twist wat later voort aan het ziekbed van de oude Mie Boot- Ook de smid heeft zijn moeilijkheden. Deze joviale grappenmaker en plaag geest kan. wanneer het over zijn vak gaat, ongemeen streng zijn voor zijn zoon. Niske, die ook de „stiel" leert. Niske krijgt daar genoeg van en zoekt zijn troost, helaas, bij Tilleke Savooi, de zuster van de beruchte Bette Savooi, met wie onze Broos intussen getrouwd is. hem in verlegenheid inzake exegese c theologie. En dat nog wel in aanwezig heid van die Sue van Truyen, die hei den uit de bossen, die socialist. Dinsdag KRO Ned- I 22.05 uur. Een ploeg van KRO's Brandpunt is in Peru voor het geven van eén verslag van de gruwelijke gevolgen die de aardbeving daar had. Ad van den Heuvel en uiteraard cameraman Piet Kaart doen er goed werk, t.w. door het tonen van de ellende ook bij ons een bereidheid tot hulp (giro 777 Ned. Rode-Kruis Den Haag met vermelding „Peru") te wekken. Een Britse onderneming heeft een systeem ontwikkeld waardoor televi siekijkers middels een kiesschijf een keuze kunnen maken uit een prak tisch ongelimiteerd aantal kanalen. Het systeem „Dial-A-Programme" ge naamd, is een televisie-centrale die volgens hetzelfde principe werkt als een elektro-mechanische telefooncen trale. Door een nummer te draaien wordt het televisietoestel van de kij ker aangesloten op het programma van zijn keuze. Het selector instrument is vrijwel eender als de kiesschijf van een nor male telefoon en werkt op precies dezelfde manier. Een woordvoerder van de Londense onderneming heeft verklaard dat vele van de technieken die bij het Dial-A-Programmesysteem worden gebruikt reeds in gebruik zijn bij haar normale draadprogramma's, waardoor een uitstekende ontvangst in wat normaal als randgebieden worden beschouwd gegarandeerd is. De voor naamste kosten bij de invoering van een dergèlijk systeem liggen in de aanleg van leidingen omdat daarvoor wegen moeten worden opgebroken, hoewel de kosten in nieuwe steden aanzienlijk lager zouden liggen. In het laatste geval is het mogelijk de aanleg van leidingen te combineren met de telefooninstallatie. J"&ïï blindedarm Natuurlijk heeft Theodorakis van tfhielp bü de eerste controlevisite 'egen hem gezegddat hij zich in ie eerste dagen een beetje kalm noest houden. Maar zodra hij weer tnigszins by z'n positieven was, móést hij de krant hebben om te •ijn toespraak op de protest bijeenkomst van de Italiaanse zommunistische partij tegen liet Jriekse bewind en de NAVO. Theodorakis ligt in een ziekenhuis te Rome. .MARKELO In aanwezigheid van de consul-generaal van Uruguay, signor Walter Llorenz Fernandez, heeft de stervoetballer van Go Ahead Pepe Fernandez gistermiddag z(jn eerste optreden als showman gemaakt. Twee weken geleden tekende de balgoochelaar van Go Ahead een tweejarig contract b(j de platen maatschappij Lansom uit Markelo. De stervoetballer, die tydens z(jn Amerikaanse voetbalavontuur vaak optrad in nachtclubs cn popfestivals, wil in Nederland een Brandpunt heeft pas zaterdag oer lichten houden echter aan i liggen. Het is goed dat in z< er altijd wel een mogelijkhi BRIEF NADER TOEGELICHT Overeenstem ming NOS en minister Klompé Zijn eerste plaat waarop een samba 1 (Thé country lad) en een holero (Miss Familias) slaat, lijkt een enorm succes te worden. Tijdens een feestelijke bijeen komst te Markelo bood de „Zwarte Parel van Monte-Video" zijn eerste plaat aan de consul-generaal van Uruguay aan. Bij deze feestelijke-overdracht waren enkele prominente voetballers en artiesten aan wezig. Ook Nico van Zogheidie de maakte op de ongekende kwaliteiten van Pepe Fer nandez, was als eregast aanwezig. De teksten voor de samba en de bolero zijn door de Deventer artiest Ben Rond- huis geschreven. Pepe Fernandez zal binnenkort zijn t.v.-debuut maken in het programma „Voor de vuist weg". Het ligt in de bedoeling, dat de ster- voetballer, die het volgende seizoen zal uitkomen voor het Zwolse PEC, nog 1 enkele platen op de markt zal brengen, olking heeft Zijn eerste stappen in de Nederlandse Beatles mogen Internationale BERN (AP) De Zwitser heeft krachtige maatregelen digd ter beperking van het HHP wo. ,„w tenlandse arbeiders in het land. nadat platenmaatschappij zondag per referendum nog drastischer plannen door het Zwitserse volk wer den afgekeurd. Het referendum heeft echter wel aangetoond dat in Zwitser land grote ongerustheid bestaat over het grote aantal gastarbeiders en bui tenlandse werknemers. Na de kabinetsvergadering van giste ren heeft de regering bekend gemaakt ..ten koste van alles" het aantal buiten landers in het land niet te zullen laten stijgen. Momenteel land dat een ei| van 6.5 miljoen joen buitenlanders. verjongen LONDEN (DPA) De Beatles hebben van de „Socialistische Internationale" het verzoek gekregen om het oude rijdlied de „Internationale" te mo- den dez t modei king zou dan een plaat moeten den gemaakt. Een woordvoerdei dc ..Socialistische Int< dit in Londen bekend dc onderhandelingen i Dc rechten op de oors zijn allang verlc •rnationale", die log gaande zijn. pronkelijke vcr- >rken of ontkent deze ga ote stelligheid. Zij het bericht volkomen uit de ak,e de &ing des" lucht gegrepen. Zij heeft geen plannen wat dieper op het probleem weg te gaan bij Earth and Fire. Vol- nk het allemaal niet erg geils haar is alleen drummer Kalis ver- vangen door Tom v. d. Kleij. Evenals wij heeft ook Jerney contact gehad met pvallend was; de kritiek op de familie Veres, De moeder van Mai'ls- getelefoneerd heeft dubbeltje per ieder Als de ca tic; meer" belangrijker kelijke welzijnsverbetering. Hier werd een vraagstuk aangesneden dat duide lijk om een nadere beschouwing dochter verblijft, Mariska grote stellighei Earth de beschikking Vg. Shocking Blue evenals Earth and Fire beelding spreekt. de Shocking Blue een hebben getekend, dat de Shocking Blue nog minstens jaar bijeen zal blijven. Volgens o bronnen zou dit de reden ziin waai Mariska tot nu toe ontkent weg willen bij de Shocking Blue. In popkringen weet men evenwel melden, dat het zelfs Dureco niet welkom zou zijn als Mariska zou men zingen bij Earth and Fire. Men houdt er in commerciële kringen reke ning mee, dat Shocking Blue zijn tijd heeft gehad, voor:in Amerika. Men hoge ogen willen gooie graag sprelc een verduidelijking van de stand punten is uiteengezet. Een en ander houdt in, dat de N.O.S. ook amuse- lentsprogramma's zou mogen uitzen- Minister Klompé had dit eerder in brief aan de N.O.S. van eind april drukt. Op het standpunt van de egaeerde het N.O.S.-bestuur De grote Amerikaanse komiek Jimmy Durante is een van de gasten van Andy Williams in zijn gelijknamige show. Verder treden in deze show op de Amerikaanse zangeres Jackie de Shannon. Rolf Harris en Grassroots. Dinsdag KRO Ned I 21.15 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2